HENGELAARS EISEN VERGOEDING Brandweer redt Axels meisje uit vuurzee LPrijsslag" wil nog steeds naar Hulst In Glinge Studenten krijgen beeld van planologie EHBO -cursus voor huisvrouwen streek A ifsen. L 4 5 1827 >1403 lavond m J I u I Axel en Sas van Gent. Het Lamswaarde inteken van eeuwfeest Hobby-expositie Tyo HULST HET ADRES Leefmilieu zoekt samenwerking met vakbond V oetbaltoemooi in St. Jansteen Westduitser aangehouden Zuiddorpe Sint Jansteen Sluiskil IN KLOOSTERZANDE Nieuw-Namen BEKER VOOR J. DELFORGE UIT CLINGE Hoek Zaarnsbg :t MM F" 1 leuk Inkoop lis Se, lellen. 5 (Van een onzer verslaggevers HULST Jac Hermans' I priisslag Uit Soest heeft nog l'lis belangstelling voor Buist a's Plaats van vestiging zeeuwsch-Vlaanderen, I Terneuzen, Oostburg, levensmiddelenbedrijf is mo- I„teel in onderhandeling I mt twee eigenaars van pan- I den, die voor de vestiging in I aanmerking komen. Het succes van „Edah koop- „ark" in het vestigingstadje I beeft geen verandering ge- I bracht in de aanvankelijke I plannen van Hermans. Volgens I fe heer A. Muurling, lid van I de raad van bestuur, is de I beslissing om in Hulst neer te strijken in principe, drie jaar geleden al gevallen. „We heb ben tot op heden alleen no,g geen enkel schikt pand kun nen vinden. Na de komst van Edah hebben we ons uiteraard over de situatie beraden, maar we hebben besloten om door te gaan", aldus zijn commen taar. Evenals Edah zoekt ook Hermans een geschikt pand buiten het stadscentrum. Men komt volgens de heer Muur ling niet naar Hulst met het oog op het aantrekkelijke Bel gische achterland, maar het bedrijf zal zich uitsluitend richten op de plaatselijke be volking. Dat betekent overigens niet, dat de Belgen niet welkom zijn, maar ze zullen wel ver geefs zoeken naar prijs-aan- duidingen in franks. De heer Muurling zegt, niet bevreesd te zijn voor vervelende conse quenties voor de middenstand. „Wat voor effect onze komst op de middenstand zal hebben weten we natuurlijk niet, maar het is altijd al zo ge weest, dat degenen die het goed doen ervan weten te pro fiteren. De middenstanders die het verkeerd aanpakken lopen de kans dat ze het lootje moe ten leggen. U moet alleen niet vergeten, dat bedrijven als Edah en de Prijsslr- i- trekkelijkheid van als koopgebied verhogen .ar- door meer mensen aantrekken. Daar kunnen anderen ook van profiteren", aldus de heer Muurling. Wanneer de definitieve be slissing over de vestiging zal vallen is nog niet bekend. De mensen, waarmee momenteel wordt onderhandeld, worden door de heer Muurling om schreven als „serieuze" kandi daten. Volgens bepaalde be richten zou Hermans belang stelling hebben voor een com plex aan het Stationsplein te Hulst, maar dit is ontkent noch bevestigd. Zullen Edah en straks de Prijsslag de markt niet zodanig afromen, dat het voor de plaatselijke middenstand niet interessant meer is? De heer Muurling: „Ik geloof het niet. We richten ons toch eigenlijk ook op aparte markten. Als we naar Hulst komen zal dat in ieder geval niet in de binnenstad zijn. Dat maakt naar mijn smaak ook wel verschil uit". (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE Eind de- I je maand zal Lamswaarde ge heel in het teken staan van het eeuwfeest van de paro- chiekerk en het 40-jarige priesterschap, tevens zilveren rjstoorjubileum van pastoor IC. Knipscheer. Al deze feiten worden op 31 mei herdacht. Ter gelegenheid I tervan wordt door de paro- I aianen 'n gezamenlijk cadeau igeboden in de vorm van i nieuwe verlichting in het I kerkgebouw. Met de aanleg I daarvan is een bedrag van HO gulden gemoeid. De huis in-huis collecte door de leden I van het feestcomité heeft al een behoorlijk bedrag bij een- acht. De organisators eren nu ook oud-inwoners van Lamswaarde te bereiken i op hen eveneens een be- I roep te doen een bijdrage te I leveren. „Uit ervaring weten we, dat I heel wat oud-Lamswaarders rag sterk aan hun geboorte- I isrp gehecht zijn", aldus de 1 leien van het feestcomité, die van mening zijn, dat die oud- Lwoners dat bij deze gelegen heid zouden kunnen laten blij ken door een bijdrage voor het I cadeau te storten op giro WHS ten name van het kerk- tetaur Lamswaarde. Dit moet 'sel gebeuren met de vermel- jitg„10O-jarig bestaan". Overigens worden kosten I noch moeite gespaard om van tie feestelijkheden iets bijzon- iets te maken. Daarbij zal na- I genoeg het hele dorp betrok- ta worden, 's Morgens zullen de inwoners van het plaatsje op het feest worden geatten deerd met een reveille. Om haffien arriveert bisschop Ernst uit Breda, die vervol gens in optocht naar de kerk wordt geleid, waar om 10.00 m een bijzondere hoogmis tegint. 's Middags is er een receptie en 's avonds een dans wond. Samen met zijn fami lieleden zal de pastoor zijn jubilea nog in besloten kring herdenken. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE De Clingse hengelaarsvereniging heeft van de ruilverkavelingscommissie Kieldrecht een vergoeding van 3000 gulden geëist voor de schade, die in augustus en september is aangericht aan de visstand in de Zestigvoet- kreek door vier maal het waterpeil te verlagen met 80 tot 100 centimeter. Volgens voorzitter J. Mari- man van de gedupeerde vere niging is men bereid om de schadevergoeding eventueel ook in natura te ontvangen in de vorm van uit te zetten vis. Men blijft wel vasthouden aan de schadeclaim. De zaak is inmiddels aanbangig gemaakt bij de Algemene Hengelaars- bond die zich beraadt oyer de te nemen stappen. Als deze procedure geen resultaat heeft zal men via de sportraad de bemiddeling van de gemeente Hulst inroepen, zo heeft de heer Mariman meegedeeld. „Voorlopig willen we de ge meente er nog even buiten houden. De dossiers liggen bij de Algemene Hengelaarsbond, maar n,og te kort om nu al iets over de uitslag te weten", zo vertelt de voorzitter, die ver ontwaardigd is over het feit, dat de ruilverkavelingscom missie tot heden nog geen en kele bereidheid heeft getoond om over de probleemen te praten. Zoals we eerder al schreven is het verlagen van het water peil een gevolg van het feit, dat na het uitvoeren van ruil verkavelingswerkzaamheden de afwatering voor een be langrijk deel via de Zestig- voetkreek plaats heeft. (Van onze correspondent) DE KLÏÏSTGE Het ouderco mité van de lagere school en de kleuterschool gaat met de kermis in augustus een hobby- tentoonstelling houden. Daarop zullen de produkten van ver schillende liefhebberijen ge toond worden. Aan de tentoonstelling kan ook vanuit Zeeuwsch-Vlaande ren worden deelgenomen. (ADVERTENTIE) VOOR EEN GOEDE BRIL EN EEN GOED UUUEWERK 11 11 (Van een onzer verslaggevers) ZELZATE Het geweste lijk comité leefmilieu streeft naar een nauwe samenwerking met de vakbonden. „De werk gelegenheid staat voorop, maar deze moet mogelijk zijn in een gezond milieu", aldus Leon Laureys, de voorzitter van het gewestelijke comité leefmilieu op een bijeenkomst in Zelza- te. „Onze actie is tegen geen enkel bedrijf, noch tegen de industrie gericht", zei de heer Laureys, „maar welvaart en werkgelegenheid mogen niet gepaard gaan met een degene ratie van het leefmilieu." Hij merkte op dat het geen zin heeft te ageren tegen bedrij ven in een streek, terwijl ge lijksoortige bedrijven op enke le tientallen kilometers af stand ongemoeid worden gela ten. De oplossing van het mi lieuprobleem dient volgens de heer Laureys alleen op het nationale vlak gezocht en ge vonden te worden. In dit verband kreeg het subsidiëringsvoorstel van mi nister De Saeger ten aanzien van zuiveringsinstallaties langs het kanaal Gent-Terneu- zen een gunstig onthaal. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Zater dag wordt op het gemeentelijk sportterrein het jaarlijkse Frans Pleunis voetbaltoernooi voor veteramen gehouden. De inzet is onder meer een wis selbeker. Aan het toernooi nemen deel: Stekene, Erembodeghem (beide België), Hontenisse, Lamswaarde, Terneuzen, Vo gelwaarde. Kloetinge en STEEN. Ter bestrijding van de onkosten wordt een tombola gehouden. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De rijkspolitie van Hontenisse heeft dinsdag in Stoppeldijk een voortvluchtige gevangene aangehouden, die afgelopen weekend was ontsnapt uit een gevangenis in Bonn. Het is de 19-jarige Duitser Z. De man zat in Bonn een gevangenisstraf uit wegens diefstal. Aangenomen werd, dat hij zou trachten om in contact te komen met een pen- friend in Stoppeldijk. Om die reden zijn gisteren alle Zeeuwschvlaamse korpsen op de hoogte gebracht van zijn mogelijke komst. In Kapellebrug werd onder meer gepost bij de grensover gang, maar vermoedelijk is de Duitser met de pont overgeko men. Hij kon door de politie worden ingerekend, nog voor dat hij kans had gezien om met de vrouw in Stoppeldijk in contact te komen. Via Mid delburg is de Duitser terugge stuurd naar het land van her komst Studenten buigen zich over het informatiemateriaal. Schieting In café De Block werd een schieting ge houden met een deelname van 60 schutters. Deze schieting gold tevens als een verjaar- dagschieting van twee leden va Willem Teil, namelijk de heren A. de Block en A. de Mey beiden te Zuiddorpe. De uitslag was; hoogvogel A. de Coninck Koewacht. Eerste zij vogel R. Laheine overslag. Tweede zijvogel R. David, meeste kleine vogels met 4 stuks M. Baert beiden te Koe wacht. Volgende schieting zon dag 27 mei. Voetbal De drumband van de harmonie St.-Jan zal zaterdag optreden op het voet balterrein van de V.V. STEEN vóór de wedstrijd STEEN 1 te gen Biervliet. Het elftal van Biervliet zal voor deze wed strijd worden versterkt met spelers uit andere vierde klas se elftallen. Deze wedstrijd begint om kwart over zeven, na het toernooi voor de vete ranen. Deze wedstrijd was oorspronkelijk vastgesteld voor zondag 27 mei. Damesvoetbal Donderdag avond wordt op het terrein van de voetbalvereniging Kloetinge een voetbalwed strijd gespeeld tussen het Zeeuwse dameselftal en het dameselftal van de W Kloe tinge. In het Zeeuwse elftal zullen drie speelsters uit het dameselftal van de W STEEN uitkomen, namelijk Pally Steyaert, Marjo Pleunis en Je anne Uitdewilligen, Viswedstrijd Het SKW afdeling Sluiskil hield o.l.v. de heer H Kips een viswedstrijd in Kloosterzande. De eerste prijs ging naar A. Bijsterveld, 2. H. Kips, 3. M. Dallinga, 4. De Schepper en S. G. Wauters. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Vier endertig studenten van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen hebben zich gistermorgen door burgemeester mr. M. Somers uitvoerig laten informeren over de planologische ontwik kelingen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Daarbij besteedde de heer Somers uitvoerig aandacht aan de problemen rond de onze kerheid, die er met de plan nen voor het Baalhoekkanaal is gekomen, de tracé-keuze voor dit kanaal en de gevolgde inspraakprocedure. Ook aan de planologie in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen in meer algemene zin ging de heer Somers in, evenals op verschillende histo rische aspecten. Het bezoek aan Hontenisse had plaats op Jaarlijkse reis De bejaar- denbond heeft in zijn be stuursvergadering besloten op 18 juni de jaarlijkse reis te organiseren. De reis gaat per autobus naar Dinant, waar een bezoek aan de grotten wordt gébracht. de laatste dag van een tien dagen durende excursie door de provincie Zeeland. Afgelo pen weekend hebben de deel nemende studenten in Terneu zen, Oostburg en Hulst een enquête gehouden onder de bezoekers van deze plaatsen. De belangstelling ging daarbij in het bijzonder uit naar de koopgewoonten. De resultaten zullen in Groningen worden verwerkt en op verzoek van de gemeente Hontenisse waar schijnlijk ook bekend worden gemaakt bij de betrokken ge meenten. (Van onze correspondent) CLINGE —Bij de keurin gen voor politiehonden in Clinge heeft ook de kennel van de Stadsmolen uit Hulst, in de persoon van de heer J. Blommaert, een beker ge schonken voor de hond, die het beste zijn pakwerk ver richtte en daarvoor het hoog ste aantal punten behaalde. De beker ging naar Mona van de heer J. Delforge uit Clinge. Hengelen De hengelsport vereniging Sport en Genoegen hield voor haar leden nabij de zogenaamde Mosselbanken een zeehengelwedstrijd. Er waren 54 deelnemers. Het onbrak ook ditmaal aan voldoende controleurs zodat opnieuw se cretaris P. Elve zich genood zaakt zag deze functie te ver vullen. Winnaar werd met 1330 punten Joh. Harms te Hoek, 2 M. de Pooter 805, 3 mevrouw Meeusen 710 beiden te Hoek, 4 Fr. Donze, Othene 660, 5 J. van Drongelen Sluis kil 620, 6 R. Daalman Sluiskil 535, 7 Jac. Harms Terneuzen 505, 8 H. de Haan Terneuzen 500, 9 J. de Graaf Hoek 480, 10 F. Taalman Hoek 470 pun ten Gouden bruiloft Donder dag 24 mei herdenkt het echt paar H. Maas-Meertens het 50- jarig huwelijksfeest. De dag daarop is gelegenheid het gou den echtpaar te feliciteren in het verenigingsgebouw „De Rank" te Zaamslag en wel van 16.30-18.00 uur. Kaarten In café Het wa pen van Zeeland werd door de kaartvereniging DW de vijf de ronde gespeeld voor het persoonlijk kampioenschap 1973. De uitslag was: 1 M. Willemsen Reuzenhoek 59 punten, 2 M. Allaart 55, 3 en 4 Joh. de Feijter en G. van de Voorde, beiden te Zaamslag- Veer met 54 punten, 5 C. van Doorn, Reuzenhoek 52. Na vijf gespeelde ronden behoudt A. de Zeeuw de leiding met 257 punten. 2 F. de Putter 254, 3 J. de Feijter. Zaamslag-Veer 233, 4 M. Willemsen 219, 5 Joh. de Feijter 213. DE Italiaanse schrijver Carlo Emilio Gadda is op 80-jarige leeftijd in Rome overleden. Vrouwen volgen aandachtig de lessen. Vader De Nood, ondersteund door een wachtmeesterraakte J ee» reddingspoging gewand. (Van een onzer verslaggevers! AXL De Axelse brand weer heeft gisteravond het on geveer vijf jaar oude dochtertje van de familie A. de Nood uit Axe] nog net kunnen redden uit de in lichterlaaie staande ouderlijke woning. Het meisje is met verstikkingsverschijn selen naar het ziekenhuis in Hulst overgebracht. Haar vader liep hij een red dingspoging tamelijk ernstige verwondingen op en moest eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. Een broer van de heer De Nood uit Den Haag werd licht gewond. De brand brak omstreeks acht uur uit. Enkele minuten na het alarm was de brandweer ter plaatse, maar het duurde enige tijd voor de heer De Nood zich realiseerde, dat zijn doch tertje zich nog in het bran dende huis bevond. Het kind lag op de bovenverdieping van de straatkant in bed. Haar va der moest er door brandweer lieden van weerhouden wor den om het als een fakkel brandende huis weer binnen te gaan. Het meisje kon tn- slotte via een raam in veilig heid worden gebracht en werd omstreeks half negen per am bulance opgehaald. Dat het zo lang duurde voor er een zie kenwagen ter plaatse was kwam doordat de melding ta melijk laat werd doorgegeven, aldus een verklaring van de politie. Binnen enkele minuten na de geslaagde redding was de woning in de binnenstad een vlammenzee, die slechts met behulp van persluchtmas kers benaderd kon worden in verband met de verstikkende rookontwikkeling. Aavankelijk bestond er ook groot gevaar voor het overslaan van de brand op de aangebouwde per celen. Dit gevaar was na ruim een half uur geweken. De Axelse brandweer bond de strijd tegen de vuurzee aan met drie hoge en drie lage druk spuiten. Volgens getuigenverklaringen duurde het enige tijd, voordat men door had, dat het meisje zich nog in de woning bevond. „Ze hebben dat kind in af wachting van de komst van de ziekenwagen gewoon op straat neergelegd", aldus een veront waardigde mevroux Bij de brand liep ook een woedende man rond, die zich verschrik kelijk druk maakte om het feit dat hij van de brandweer geen toestemming kreeg om via een ladder naar boven te klimmen om het meisje uit de vuurzee tehalen. De politie achteraf: „De brandweer was op dat moment ter plaatse en het is normaal, dat men niet iedereen toestaat om ladders op te klimmen". Het gedupeerde gezin De Nood bestaat uit vader, moe der en een meisje. De juiste gegevens omtrent leeftijd en naam van het slachtoffertje waren gisteravond bij de poli tie nog niet bekend. Volgens het commentaar van de politie is haar toestand redelijk. (Van onze correepondent) HULST Momenteel wordt in Hulst een cursus „ehbo voor huisvrouwen" gegeven, waaraan door twintig dames wordt deelgenomen. De cursus kwam tot stand op initiatief van de dames Heyman en Ha- geman. Het is de eerste ehbo-cursus van deze aard, die in Hulst wordt gehouden. De reden van dit initiatief is, dat het vooral huisvrouwen zijn, die in huis als eerste met ongelukken worden geconfronteerd, waar bij bijvoorbeeld kinderen zijn betrokken. Het is daarom no dig dat ze weten hoe te han delen, als dit nodig mocht zijn. Omdat het voor een huisvrouw bijna onmogelijk is om de ge wone EHBO-cursus, die mees tal in de avonduren gegeven wordt, te volgen, is dit idee geboren. Dat het een geslaagd initiatief was, b,ïeek spoedig uit de enthousiaste reacties van veel moeders, die zich di- rekt aanmeldden. Binnen kor te tijd hadden de initiatief- neemers twintig deelnemers, terwijl de heer Jos Valekx uit Hulst bereid werd gevonden om de cursus te leiden. Hij is op dit gebied een prominente figuur, aan de laatste lessen verleent ook dokter Eysink zijn medewerking. Op de cursus worden de meest voorkomende huis, tuin en keukenongelukken, zoals branden, vergiftigingsver schijnselen en breuken behan deld. Een zeer belangrijk as pect, dat tot nu toe aan de orde is geweest, is dat van het geven van een juiste melding bij ongevallen. Het komt nog steeds vaak voor, dat snelle hulpverlening onmogelijk is door onvolledige, paniekerige meldingen bij politie en zie kenhuizen.

de Stem | 1973 | | pagina 7