Minister Vorrink: actiegroepen moeten krachten bundelen Verplichte bloedproef door senaat aanvaard Europees programma voor kernenergie bekritiseerd S UW BONTJAS REEDS VERZORGD MEVROUW?? examens WD-fractie vindt inkomensverdeling niet onrechtvaardig REGELING GELDT OOK VOOR FIETSERS' BONTMANTELS TEGEN ZOMERPRIJZEN. 10°/o korting2 jaar schriftelijke garantie. f)e^el¥d We! enige buien geen revolutie Alcohol-bloedproef ^°ger personeel Van Gelder verliest kort geding Bezettingen universiteit Kardinaal pleit voor Litliause katholieken Drie gedetineerden in Den Bosch ontsnapt binnenland buitenland É#f SIP ïdzü^ex! Mogelijk ontwerp voor een volksverzekering binnen vier jaar commentaar Nieuwe lente Moskou-Bonn gemeente lieden B AVO-collecte Vanuit parlementscommissie AUSTRALIË Hof kan Franse kernproeven los van competentie verbieden bewaar uw kostbaarheden met zorg JX rJ V V I J-', 1IÉ Wm sp^pgi Patch-work ges. 110-140 3,"e denim a'°P et te 16-146 Or Minister Vorrink tijdens de 'yeenkomst met de pers. (Van onze parlementaire re dacteur) DEN HAAG De nieuwe minister van volksgezondheid en milieuhygiëne mevrouw I. Vorrink is vast van plan ui terst voorzichtig met het mi lieu om te springen. Daarbij realiseert ze zich. dat eenmaal in gang gezette ingrepen in cultuur en natuur bijzonder moeilijk terug te draaien zijn. Maar als er twijfel is en goede alternatieven worden geboden is haar motto: „Haast je alsje blieft niet. Er moet bijzonder voorzichtig omgegaan worden met alles wat niet direct ver vangbaar is. Dat geldt zowel voor de Oosterschelde als voor de stadskernen". Ze zei dit gisteren tijdens haar eerste De „schön am Rhein"-sfeer, die rond het vierdaagse bezoek van de Russische partijleider Leonid Breznjev aan West- Duitsland gehangen heeft, lijkt een nieuwe lente te hebben in geluid in de betrekkingen tussen Bonn en Moskou. Brandt had daarvoor de ouverture gemaakt met zijn Ost- politik, die alleen met Breznjevs (en Nixons) medewerking enige kans op succes kon hebben. Het heeft er de schijn van, dat de Russische leider in Bonn de kroon op het werk van Willy Brandt heeft gezet, want Breznjev verklaarde herhaaldelijk met veel nadruk, dat Moskou grote waarde hecht aan het Viermogend- hedenakkoord over West-Berlijn en dat Moskou het niet-aanvals- verdrag van 1970 ziet als „een betrouwbare basis om een moeilijk verleden te overkomen". Maar er is meer. Breznjev heeft in Bonn laten blijken, dat hij zijn ontspanningspolitiek ten aanzien van Europa actief wil voortzetten. Het is niet zo moeilijk daarvoor een verklaring te vinden. Een ervan is, dat Rusland zoveel mogelijk troepen wil „vrij" hebben voor de Chinese grenzen. Een tweede is dat Rus land zoveel mogelijk handel wil drijven met het Westen, want de Russische leiders willen zoals ze onlangs te kennen heb ben gegeven de levensstandaard in Oost-Europa drastisch verhogen. Breznjev was daarom erg koppig op een aantal han delsakkoorden, die ongetwijfeld zullen bijdragen tot een grotere welvaart in Oost-Europa. Er is nog meer. Brandt, voor zijn ontmoeting met de Russische leider goed ingeseind door Nixon, Pompidou en Heath, heeft zeker ook de rol van Europa in de eventuele nieuwe Atlantische verhoudingen aangeroerd. Het is namelijk ondenkbaar, dat een nieuwe relatie tussen Europa en Amerika een stevige basis kan krijgen zonder dat daarover met Rusland uitvoerig van gedach ten is gewisseld, want om maar iets te noemen problemen als de veiligheid van Europa zijn evenzeer Russische als Ame rikaanse belangen. Over deze zaak is nog niets bekend gewor den, Maar het was niet voor niets, dat Pompidou en Heath, in I Parijs bijeen, zich zenuwachtig toönden over de uitkomst van I het gesprek tussen Brandt en Breznjev. Vooral Pompidou, die nogaltijd veel vraagtekens zet bij de Amerikaanse rol in Europa, vreest, dat Brandt wegbereider is geweest van een nieuw Yalta, waar Rusland en Amerika ten koste van Europa en dus Frank rijk - hun zaken regelen. Men kan begrip hebben voor dat wantrouwen en de komende maanden de Russische leider reist straks naar Amerika en Nixon komt naar Europa zullen aantonen of dat wantrouwen gerechtvaardigd is. Voorlopig echter kan men stellen, dat Brandt, als men op de sfeer kan afgaan, een nieuwe opening naar het Oosten heeft gemaakt en daarover kan men in de huidige politieke constellatie niet rouwig zijn. IEENTE HULST neentewerken van bovenge"0^111* plaatsingsmogelijkheid voor: enoemen functionarissen zal w°r i de plantsoendienst. aenoemen functionaris zal u> t worden tewerkgesteld. Geschiedt in tijdelijke dienst in een jaar, waarna bij geute ste aanstelling volgt, gemeentelijke regeling. rechtspositieregelingen zyn nen 10 dagen na het velSC^fter te zenden aan de burgemeest ïgen omtrent deze betrekkinS®1] ijgen ter gemeentesecretan zaken (W. Everaard). jjlazen in het zakje. Vrijwillige bloedproef. Verplichte bloed proef. Dat is het scala van mogelijkheden dat de automobi list, motorrijder, maar ook de bromfietser en zelfs de doodge wone man of vrouw op de fiets rest, wanneer hij of zij verdacht wordt van (te) diep in het glaasje gekeken te hebben. Maxi- maal is 0.5 pro mille toegestaan, wat neerkomt op hooguit twee borreltjes, dan wel drie biertjes. Er waren in de Eerste Kamer tegenstemmers tegen dit voor ronder het motief, dat een verdachte aldus zou kunnen mee werken aan het verzamelen van bewijzen voor zijn schuld. Met erkenning voor die bezwaren moet ons toch van het hart, zekerheid ten dage de verkeersveiligheid onder alle om- "odigheden dient te prevaleren. Openbaar vervoer en taxi's staan een ieder ten dienste. En 0Tand die zich twee piek kan permitteren voor twee alcoho- -c e versnaperingen, moet er dan graag het dubbele voor 'f "ebben om in zijn woonplaats veilig per taxi naar huis S-oodst te worden. Om over het tarief van het openbaar ver- er m de plaats van inwoning nog maar te zwijgen. Dat kost °9 geen pilsje per rit. indo^e9eVen: c'e een kan een '30rre'tie rneer hebben dan de 20r,der dat het reactievermogen er onder lijdt. Maar Ne/ |$^'ran'"'<'anten voor alcohol-kuren of JelIinek-kliniek heeft j era"d weinig. Vandaar dat we onze volksvertegenwoor- iij j" Tweec'e en Eerste Kamer dankbaar moeten zijn, dat ln dezen de soberheid hebben laten prevaleren. v' 1STERDAM (ANP) De van Hoger Perso- i Van Gelder Papier 't« 'laar k°''l Se<linS verlo- ht e?tn ''e directie van Gel- 'k drie industriebonden ba/ HEHP om re voor- e" dat buiten de VHP om [(J dunden en Unie regelin- (ca °er de 3rl)eidsvoorwaar- '■•Kir de hoger gesalarieer- m de CAO 1973 zouden en getroffen. de de VHP gevraagd deze te be velen zich te onthouden met de onderneming regelingen te treffen voor het hoger perso neel. De VHP werd veroor deeld tot betaling van de kos ten van het geding. tecilt(,aTlce:President 1. Ta„ j m Amsterdam, mr, i®teren c^' heeft in zijn (iver».„ gedane uitspraak i.®e" het spoedei- sin» i„ v r voor een beslis- Hij geding ontbreekt. Vgp jj de vordering van de •tfectioV' t2e had gevraagd de koudj. "Welen zich te ont- tejsijj. van het treffen van ^Unis, de bonden en 'kerjo J00r hoger gesala- Van d» P^s°neel. Ten aanzien "den en de Unie had ontmoeting met de pers. De nieuwe minister adviseert actiegroepen op milieugebied hun krachten te bundelen. Op die manier kunnen ze krachti ger optreden. Bovendien, aldus de minister, kan het ministerie meer aandacht aan die actie groepen besteden. „Want ik heb echt geen tijd om dag in dag uit aatiegroepen te ont vangen". Wat betreft het dichten van de Oosterschelde en de inpol dering van de Markerwaard zal minister Vorrink zich neerleggen bij de beslissingen, die het kabinet daarover te ziiner tiiid zal nemen Mevr. I. Vorrink is blij met het feiit, dat tijdens de kabi netsformatie de zaak van de abortuswetgeving is terugge speeld naar het parlement. Dat wil overigens niet zeggen, dat zij er zich niet meer mee be zig zal houden. „Ik wil", zo zei mevrouw Vorrink, „in elk geval dit vraagstuk verder be handelen. Ik ben het zat, dat een aantal mannen hun ver lichte ideeën over abortus spuien. Ze krijgen namelijk zelf geen kinderen, weet u". Staatssecretaris Hendriks denkt rond de jaarwisseling toe te zijn aan een nota over de volksgezondheid en een to tale inventaristait op het ge bied van de volksgezondheid. Mevrouw Vorrink zei. dat het drugbeleid van de vroege re staatssecretaris Kruisinga volgens haar ongenuanceerd en onwetenschappelijk was. „We zijn hard toe aan de be studering van de vraag, of de „soft drugs" niet uit de crimi nele sfeer gehaald moeten worden". Staatssecretaris van volksge zondheid Hendriks sprak de hoop uit tegen het eind van de mogelijke vierjarige rit van dit kabinet het ontwerp voor een volksverzekering te kun nen presenteren. Ronid de jaarwisseling denkt hij toe te zijn aan een nota volksgezondheid en een totale inventarisatie op het gebied van de volksgezondheid. Deze zal in de nota worden opgeno men. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De tweede kamerfractie van de VVD is in redelijke mate tevreden over de bestaande Nederland se situatie met betrekking tot de inkomens. De VVD gelooft dat een inkomenspolitiek het beste gebaat is met een volle dige vrijheid van de maat schappij zelf. Bevoogding door de over heid wijst de fractie dan ook af. Hoewel de bestaande ver deling van inkomens voor en- kele verbeteringen vatbaar is, kan men bepaald niet spreken van een onrechtvaardige situa tie. Geen revolutionaire veran deringen dus, en geen exacte grenzen aan inkomens, als het aan de VVD ligt. D,e VVD fractie heeft dat allemaal vastgelegd in een gis teren verschenen nota betref fende de inkomenspolitiek. De fractie begint met de constate ring, dat de meeste partijen en organisaties erg vaag doen als ze het over inkomenspolitiek hebben. De VVD echter wil daar open over discussiëren en duidelijk. De nota moet een bijdrage leveren tot, de discus sie die od gang moet ko men. Geen revolutionaire veran deringen. Integendeel, zo stelt de nota. Geconstateerd kan worden, dat ons maatschappe lijk bestel met zijn in beginsel vrije inkomensbestel, een gun stige voedingsbodem is ge weest voor een welvaartsont wikkeling, die alle inkomens groepen ten goede is gekomen, naar verhouding de minst-be deelden het meest. Een revo lutionaire ombuiging zou dat alles ernstig in gevaar kunnen brengen. Het beleid moet dan ook gericht worden op econo mische groei, aldus de WD. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met een onverwacht grote meerderheid van 48 tegen 9 stemmen heeft de Eerste Kamer gisteren haar goedkeuring gegeven aan de invoering van de bloed proef bij verdenking van rijden onder invloed van alcohol of kalmerende middelen. De voorstanders koesterden wel allerlei bezwaren tegen een verplichte bloedproef, doch zij wilden het belang van de verkeersveiligheid bij hun eindoordeel toch zwaarder laten wegen dan hun bezwaren. De nieuwe regeling geldt zowel voor autobestuurders als voor motorrijders, fietsers en- bromfietsers. Wanneer iemand verdacht wordt van rijden on der invloed van alcohol zal hij (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN De anthropo- logiestudenten van Nijmegen hebben gistermorgen hun in stituut bezet. Die bezetting is bedoeld .als een vorm van solidariteit met de studenten van het sociolo gisch instituut en de studenten politicologie, die ook (sinds maandag) hun instituut bezet houden om via de benoeming van een wetenschappelijk me dewerker invloed te krijgen op de inhoud van hun stu die. KEULEN (KNA) Kardinaal J. Frings, oud-aartsbisschop van Keulen, heefteen dringend beroep gedaan op de Russische partijleider Breznjev om gods dienstvrijheid toe te staan aan de christenen in Rusland en in het bijzonder aan de katholie ken in Litauen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH In de loop van dinsdagmiddag zijn uit het Huis van Bewaring te Den Bosch drie verdachten ont snapt, die zich daar in voor arrest bevonden. Het zijn de 24-jairige W. K. uit Den Bosch, verdacht van ipoginig tot doodslag, de 20- jarige W. v. d. S, uit Gemert, verdacht van diefstal in ver eniging meerdere malen ge pleegd en de 28-jarige M. B. uit Waiarle, verdacht van zware mishandeling. B. en S. werkten in de kaïmer van de dommee, waar ze een tralie hebben weggezaagd en een ruit ver broken. Zij en K. die corvee- dienst bad en^ zich bij hen aansloot, zijn via het dak en een tegen het gebouw staande ladder van schilders op straat tereoht gekomen. eerst een ademproef moeten afleggen. Bestaat er dan twij fel over de maximaal toegesta ne hoeveelheid (0,5 promille) aicohoi in het bloed dan kan hem gevraagd worden, vrij willig een bloedproef te on dergaan. Mocht de betrokkene daartoe geen toestemming ge ven. dan volgt een verplichte bloedproef. Dit laatste was vooral aan leiding tot het tegenstemmen van de senatoren Troostwijk, Bronigersma, Maaskant, Steen bergen en De Niet van de PvdA, Boekman en Ymkers van de CPN, Van Wijk van de PSP en De Wilde van de VVD. Bij monide van prof. Brongersma verklaarden zij niet met de voorstanders van de wetswijziging van mening te verschillen over „de volstrekte verwerpelijkheid van het rij den onder invloed". Zij had den echter geen vehrtrouwen in de absolute juistheid van ademproef en bloedproef, waardoor rechterlijke dwalin gen zouden kunnen ontstaan. Bovendien hadden zij er be zwaar tegen om een verdachte te dwingen mee te werken aan het verzamelen van de be wijzen voor zijn schuld. Verwacht wordt, dat onge veer 12.000 bloedproeven per jaar zullen worden genomen. De kosten: bijna een miljoen gulden... -J De b'èvd(king van Zurich heeft via een referendum met grote meerderheid de plannen van de overheid verworpen om in de stad een metro aan te leggen. Om de overwinning te vieren ging een actiegroep met de oudste tram door de straten. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH In verband met de collecte, die de Neder landse vereniging sociale zorg voor minder-validen (AVO) houdt, zal vanavond om 19.50 u. in het Socutera programma een film over de AVO worden uitgezonden. BRUSSEL (ANP) In de commissie voor energievraag stukken van het Europees par lement, die zeer recent een vergadering heeft gehouden, is ernstige kritiek geleverd op het tweede indicatieve pro gramma kernenergie, dat on langs door de Europese com missie is ingediend. (ADVERTENTIE) CANBERRA (AFP) Pre mier Whitlam van Australië heeft gisteren op een perscon ferentie verklaard, dat Austra lië niet alleen gekant is tegen de door de Fransen te nemen kernproeven, maar tegen alle kernproeven. Volgens de Australische woordvoerder Ellicot kan het hof Frankrijk gelasten de proe ven althans voorlopig op te schorten los van de vraag of het zich competent acht een uitspraak te doen in het ge schil tussen enerzijds Frank rijk en anderzijds Australië en Nieuw Zeeland. Frankrijk heeft namelijk ver klaard de competentie van het hof over deze zaak niet te er kennen. Het centrum voor geweldlo ze weerbaarheid heeft allerlei groeperingen opgeroepen, za terdagmiddag voor het Vredes paleis in Den Haag te demon streren tegen de voorgenomen Franse kernproeven. Uw prachtige bontmantel, die U deze winter met zoveel genoegen hebt gedragen, is een kostbaar bezit. Hij is het waard, goed en volkomen veilig te worden opgeborgen. Dan kan hij U in het vol gend seizoen weer dezelfde gracieuze diensten bewijzen.... Wij stellen U gaarne onze speciale bontkluizen ter beschikking.Wij bieden U de garantie van absolute veiligheid in elk opzicht. Uw bontkleding is daar op de meest vakkundige wijze beschermd'te gen mot, tegen vocht, tegen brand en diefstal. Op het tijdstip dat U wenst komt hij weer ongerept uit onze kluis te voorschijn. En voor dat alles, die onbezorgde zekerheid, betaalt U slechts een geringe vergoeding. Speciale prijzen voor omwerkingen en reparaties. DOE DIT TIJDIG JAREN JONGER Verouderde modellen worden door ons weer jaren „jonger". Het wordt een nieuw model, een „nieuwe" jas U draagt hem weer met plezier en - terecht - met trots TILBURG - Heuvelstraat 44 DEN BOSCH - SCHAPENmarkt 17 BREDA - Eindstraat 14 EINDHOVEN - Demer 18 De commissie van het parle ment meent, dat er openlijk gewaarschuwd moet worden tegen een al te rooskleurige voorstelling van zaken die „schijnbaar de illusie moet wekken dat kernenergie alle energieproblemen kan oplos sen". Het programma in zijn hui dige vorm werd uitgemaakt door een „sprookjesboek voor lobbyisten" omdat het „alle problemen die de kernenergie opwerpt al te onschuldig voor stelt". De parlementscommis sie heeft dan ook met de Eu ropese commissie afgesproken, dait deze laatste eerst maar eens met een a-anvullendi me morandum moet komen, reke ning houdend met de uitge brachte kritiek, voordat het Europees parlement zich over deze zaak gaat uitspreken- Heden verhalen wij u de wederwaardigheden van 'een Amsterdammer, of: Een Klei ne Boodschap Met Grote Ge volgen. Een Amsterdamse automobi list, die zijn automobiel vlak voor een woonark op een kade parkeerde, ging aan de walle- kant staan om aldaar buiten privaten of waterplaatsen dat gene te verrichten waartoe die inrichtingen bestemd zijn. Toen de ontstemde bewoner van de woonark daar mijns inziens terecht een aanmer- ling op maakte, ontstond een gecompliceerde rel, waarbij de automobilist nauwelijks de tijd kreeg om eerst zijn kle ding te fatsoeneren. ln de vechtpartij die zich ontwikkelde werd de bewoner van de ark bijgestaaan door iemand die juist bij hem op theevisete was, terwijl de au tomobilist daadwerkelijke hulp kreeg van een mede-pas sagier. De gevolgen van dit alles waren: een wond aan de lip van de bewoner en drie ver nielde ruiten van de woon ark. Heeft de meneer van de kleine boodschap toch niet aan het kortste eind getrokken. V „Het tuig der bramstengen bestaat uit wanten, stagen, pardoens en bij de voorbram- streng vindt men in vele ge vallen nog een leider voor het grootbramstagzeil, en op som mige schepen nog een leider voor het grootbramstagzeil. Diezelfde leiders worden dan ook wel aan grietjes- en kruisbramsteng gevonden. Vaart men deze leiders niet, dan doen de bram- en boven- bramstagen dienst als leider; verder ligt er op de bram- en bovenbrantoppeneinden nog een stropje voor de branbo- venwanten". En dat alles waar ik niets van begrijp komt uit het Handboek voor de Hogere Zeevaartkunde. Inderdaad. V Wij moeten u even de groe ten doen van Eva en Marian, die hebben dat gevraagd. Bij deze dus, J7- Tot slot. een zeer buitenge woon sterk verhaal, of: Wat Vrouwelijk Uithoudingsvermo gen Vermag. Het gaat over een nieuw soort marathon, georga niseerd door een radiostation in Decatur (Illinois). Die is gewonnen door mevrouw Bar bare Buesking, die het bestaan heeft 132 uur en 8 minuten. lang in staande houding haar twee handen te laten rusten op een gloednieuwe automo biel. V Wat ze al niet verzinnen vandaag de dag. Maar goed, mevrouw Bues king won de automobiel enige minuten nadat wiskundeleraar Alvin Boyd als een na laatste van de 15 concurrenten in de ze dwaze marathon het had laten afweten. Zijn arts had hem verteld dat hij het toch niet kon winnen van de kop pige vrouw. Hoe was dat ook al weer? Eén vrouw is duizend mannen enz... Juist. MERIJN (Van onze onderwijsredacteur) Verwachting voor morgen, hier en daar buien, geen revo lutie. Dat was een van de twee opstelonderwerpen voor de havo-kandidaten die geen heil zagen in een kranteartikel over Amnesty International. Die titel gaf ook heel aardig de sfeer weer, waarin velen aan de tweede examendag be gonnen waren. De Nederlandse tekst en het Engels van de eerste dag heb ben het karakter van een ex plosie gehad. Voor het eerst kreeg ik al reacties, voordat de examenbespreking in de krant stond. Op een' aantal scholen wenste men kennelijk tevoren al de verzekering, dat het stuk van Hella Haasse als te moei lijk zou worden gekwalifi ceerd. Van neerlandici kwa men soortgelijke reacties. De tweede dag leverde overi gens wel wat minder kritiek op. De opsteltitels boden zo veel variëteit, dat iedereen er mee uit de voeten kon. Men kon kiezen tussen het verslag over Amnesty International aan de hand van een flinke reeks gegevens, en een opstel. Opvallend was verder, dat de kandidaten een flink stuk maatschappijkritiek kwijt kon den, al blijft dat natuurlijk al tijd een tikje riskant. Veel ti tels sloten ook zeer nauw op de actualiteit aan, maar het is de vraag of dat voor de kandi daten zoveel winst is. Ze heb ben het laatste jaar over het algemeen flink moeten blok ken en zullen niet zoveel tijd over gehad hebben om de vin ger aan de pols van de actuali teit te houden. Gistermiddag volgde Duits en daarbij bleek de trend van de eerste dag wel door te zetten: zonder meer moeilijk. Het H.A.V.O. is duidelijk meer dan een veredelde U.L.O.

de Stem | 1973 | | pagina 11