Hongerdood bedreigt 6 miljoen Afrikanen Marokkaan slachtoffer van woningbureau P0K0N SPROEIMEST TUIN EN GAZON binnenland OPPER-VOLTA: Mensen stelen het voedsel van de mieren TSJAAD: Wedren met de opruimers uit de hemel SENEGAL: Vrij spel voor de harmattan na ontbossing MALI: Verliezen aan veestapel niet te overzien MAURETANIË: Grote veeboeren tot bedel staf gedoemd NIGER: De Toearegs in het nauw papier f" iwpen Service PTT Staking radio België Frans Dinsdag 22 mei 197o 13 f 'BM ""Pk "dr -:MZ (Van onze redacteur buitenland) Zes van de 25 miljoen Afrikanen, die de Sahelische zone len zuiden van de Sahara bewonen, een gebied van ongeveer vijf miljoen vierkante kilometer, wor den met de hongerdood bedreigd. De droogte, die dit gebied sinds 7 jaren in haar greep houdt, heeft alarmerende vormen aangenomen en brengt het leven in gevaar van de mensen en van hun veestapel. Zes landen zijn het slachtoffer van deze catastrofe: Opper- Volta, Tsjaad, Senegal, Mali, Mauretanië en Niger. Over OPPER-VOLTA schrijft een correspondent van AFP: De mensen stelen het voedsel van de mieren, zwervende groepen op zoek naar een druppel water of naar een weiland, dieren die van hon ger of van dorst zijn omgeko men, te zwakke dieren die door de herders werden ach tergelaten, het apocalyptisch landschap van een uitgedroog de aarde, die alleen nog stof produceert: zo ziet de Sahel- streek van Volta er uit. Deze streek in het noorden van Opper Volta bestaat ca. 50.000 km2. Dieren noch men sen worden er gespaard. De gerstschuren staan leeg. Alle voedselreserves zijn uitgeput. De meeste putten zijn uitge droogd. Het ondergronds wa- terpeil is drastisch gezakt en landse handel van Opper-Volta steunt voor 25% op de uitvoer van vee en vlees, zodat de ramp nu reeds de economie van dit land voor verscheidene jaren in het honderd kan doen lopen. leeft en Ljke waterpoelen december groten- Deze streek, die van de veestapel waar meer dan en wonen, heeft een dergelijke ramp sinds 60 jasniet meer meegemaakt. J)e mensen trachten niet langer te eten om zich te voe den, maar alleen om in leven te blijven", zo vertelt een veeboer in Opper-Volta, die regelmatig in deze streek rond reist. De mensen eten blade ren ofwel verzamelen in de weinig overblijvende poelen waterlelies, waarvan ze de draadjes opeten. Anderen stel len zich tevreden met veevoe der. Men verovert graanzeme- len en katoenzaad om de hon ger te stillen. Er zijn zelfs die mierennesten vernielen en er de zaadjes te stelen, die de mieren samengebracht had den. De bevolking voedde zich traditioneel met in melk ge doopte gierst, maar de koeien geven geen melk meer. Tot dusver was er nog geen mel- tng gemaakt van slachtoffers van de honger, maar wel van Personen die van dorst zijn orngekomen. Het water wordt !«dzaam en er moeten lange wanden afgelegd worden om "et te vinden. Sommige men- j® zijn voor zij een waterput wisten, aan uitdroging ge- •fflven. Ironisch genoeg zal ■et regenseizoen, dat over eni- fc weken begint, de wegen in 'd-gestrekte gebieden in mod- "Poelen veranderen. Indien ®5' op tijd Levensmiddelen *orden aangevoerd zal het jWe te vrezen zijn. De diep- joproefde bevolking, verwacht ™j ook nog slechts heil van «ïonale en internationale ®tdadigheid. economisch gebied zal de ro()Ste een nog niet te schat- vj,weerslag hebben. De wei- JJJen in het gebied van Sa- v^,waar een kwart van de oostapel van Opper-Volta J ophoudt, zijn volledig *2* en 2,111011 Pas over tak ene iaren weer kun- benut worden. m.Se weken geleden groei- dit desolate landschap tn ts laale doomplanten de herders beginnen ze af kun om 1,1,11 kuch1011 te tJj®en voeden. Dat is een der dro 1 ste g0Volgen van de vaan' wanl de uitdunning planten bespoedigt de gandmg van de grond. - n sedeelte van de veesta- In TSJAAD is de toestand niet minder beangstigend. Volgens het volksgeloof wordt het zuiden van de Sahara om de vier jaar door een grote droog te getroffen. De experts wij zen die „cyclische" uitleg van de hand en zeggen dat de woestijn langzaamaan terrein wint op de beplante zones. Tsjaad kampt nog niet met volking heeft er al te lijden hongersnood maar de bush-be- aan ondervoeding als gevolg van de slechte oogst van ver leden jaar. In sommige stre ken van midden- en noord- Tsjaad zien de boeren zich genoodzaakt zich te voeden met de zaai-zaden, zodat de volgende oogst in het gedrang komt. Het Tsjaad-meer eens een reusachtig waterreservoir met een oppervakte van 25.000 km2 ligt voor een groot deel droog en het wateroppervlak is met een derde geslonken. De vissen, voedselbron van de oeverbewoners, sterven in de modder. t)e vissers kunnen de nog levende vissen niet meer vangen omdat het water nis. diep genoeg neer is voor de prauwen en omdat ze in het slijk dreigen weg te zak ken als ze het zonder vaartuig proberen. Troepen olifanten zijn vanuit het midden van het land en vanuit Noord-Ka meroen naar de zuidelijke oe vers van het meer getrokken om niet van dorst te moeten sterven. In een natuurreser vaat nabij Fort Lamy de hoofdstad van Tsjaad zorgt de mens er voor dat uitgedroogde plassen weer met water ge vuld worden. Olifanten, die steeds de mens schuwen, wa gen zich nu tot op enkele me ters van de tankwagens met water. Veel dieren die niet dezelfde weerstand en dezelf de „neus voor water" als de olifanten hebben komen echter om. De vlucht van de arenden en aasgieren duidt gewoonlijk de plaats aan waar een door de hitte geveld dier ligt. Dan begint een hallucinerende wedren voor de dorpsbewo ners, die zich op dit „manna" storten vooraleer het door de „opruimers uit de hemel" wordt verzekerd. In de arme tierige plantengroei dolen soms uitgehongerde kudden runderen rond. De wanverhou dingen tussen de enorme hoorns en de uitgermergelde lichamen doen deze laatste nog magerder schijnen. De zoektocht naar water in een land met nagenoeg drie miljoen stuks vee heeft een grootscheepse vlucht naar het zuiden van het land op gang gebracht, dat in mindere mate door de droogte getroffen is. Maar op zowat 300.000 dieren die in de droogtezone zijn achtergebleven loert de dood. Voor een land waar de vee teelt en het katoen de voor naamste bronnen van inkom sten vormen kan de weerslag van de droogte nog niet ge raamd worden. De graange wassen, voornamelijk de zwar te gierst, die de basis vormt voor de voeding van de Tsjaadlanders, worden nu hoe langer hoe zeldzamer en vol gens de wet van vraag èn aan bod wordt er hoe langer hoe meer voor betaald. Voor Tsj aad hoofdzakelijk een landbouw gebied, zou een groot gedeelte van de landbouw en veeteelt geruïneerd worden mocht de droogteperiode nog langer aan houden, met catasrofale gevol gen voor de nationale econo mie. ring van de Senegalstroom, dreigt zich tot het hele land uit te breiden. De bodem is hard als steen, kaal en gebarsten. De wind heeft er vrij spel om het zand verder op te doen schui ven. In het departement van Louga, in het noordwesten van het land, is reeds 65 percent van de veestapel gestorven. Een deel van de Senegalese De woestijn van Ferio in het oosten van SENEGAL, een uitgestrekt gebied zonder op pervlaktewater met uitzonde- Langzaam komt een actie op gang om de nood in de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara te lenigen. De FAO (de voedsel- en landbouworganisatie van de VN heeft tot dusver 400.000 ton voed selhulp ingezameld. Tot dusver heeft naar schat ting 300.000 ton hiervan de Afrikaanse havens bereikt. De Nederlandse rege ring heeft eind vorige week 500 ton graanbis- cuits ter beschikking gesteld van de FAO. De pauselijke raad voor ontwikkelingszaken Cor Unum komt 6 juni in extra vergadering bij een «m de bestrijding van de gevolgen van de droogte te coördineren, welke momenteel India en een aantal landen van Afrika en Latijns-Ame- rika teistert. Aan de bij eenkomst zullen ook vertegenwoordigers van de getroffen landen deelnamen. Reeds veie nationale katholieke or ganisaties hebben hnlp gezonden of toegezegd. Het Vaticaan zelf stelde ongeveer 150.000 gulden beschikbaar. Ook de commissie voor noodhulp van de katholieke hulp organisatie „Caritas In- temationalis" welke 25 mei bijeenkomt zal zich met deze rampzalige droogte bezighouden. De Nederlandse afdeling van deze katholieke or ganisatie „Mensen in Nood" te Den Bosch heeft samen met gere formeerde, hervormde en Oecumenische instan ties per advertentie een herhaalde oproep gedaan om de gevolgen van de ze ramp te beteugelen. Giften voor mensen in Afrika kunnen gestort worden op giro 1111222 t.n.v Stichting Mensen In Nood, Den Bosch. W is a l omgekomen en het is het verlies met [eJ? i le becijferen. Om taï laal verlies te .lijden E°Pen de veetelers hun Wa ®om0nteel tegen lach ende prijzen. De buiten veestapel, die de traditionele weigebieden in het noorden van het land moest verlaten voor meer vruchtbare gronden, had er zich samengetrokken. Vergeefs, de dieren werden net slachtoffer van de slaap ziekte een gevolg van de droogte, de ergste sinds 1913. Hoofdzakelijk in het noorden en oosten van het land sterven de dieren aan botulisme, een ziekte tengevolge van voedsel tekort of als gevolg van dorst of ook nog als gevolg van het te snelle drinken aan een wa terput na een lange periode van dorst. De dierenkadavers liggen overal verspreid in het land, als evenzovele bakens die de opmars van de droogte markeren. De aardnoothandel, die tn Senegal het hoofdelement uit maakt van 's lands economie, is van het ene op het andere Jaar van 794.000 tot 420.000 ton verminderd. Zoals elders is hier ook de groenteteelt zwaar getroffen en heerst er hongersnood voor mens en dier. Zoals alle andere Sahelische landen kent Senegal geregeld „magere jaren" maar de mo dernisering doet de toestand nog verergeren. Het doodvon nis van de Senegalese wouden werd in feite in 1840 getekend toen tot de invoering van de aardnootcultuur werd beslo ten. De grootscheepse ontbossing heeft de weg vrij gemaakt voor de gloeiend hete woes tijnwind, de harmattan, die op zijn weg al wat nog aan groen rest, verschroeit en aldus de Senegalese seizoenen uit hun evenwicht heeft gedrukt. De ontbossing is aldus een van de hoofdoorzaken van de uitdro ging, waarmee het land heeft te kampen en de regering poogt nu deze gesel tegen te gaan, door de aanplanting van carcausoubomen rondom de velden. Zoals Tunesië bv. is Senegsl begonnen met het vervangen van de Sengalese geiten, die door het wegvreten van tal van bomen tenslotte meer scha de, veroorzaken dan dat zij nuttig zijn. De „koe van de armen" wordt progressief ver vangen door schapen, die veel meer gras dan boomtwijgen verorberen. Ook het houtver- bruik voor de verwarming wordt bestreden door gebruik van gas. De verwarming met hout vergde verleden jaar niet minder dan 500.000 ha. bos. De herbebossing met behulp van staatssteun volstaat echter niet om het probleem van de watersnood op te lossen. Er moeten bronnen gevonden. Se negal heeft er geen tekort aan maar zij moeten aangeboord worden. In een van de ergste rampgebieden van het land, n.l. in de centrale noordstreek van Dioer Bel zou een onder grondwatervoorraad van onge veer 4,5 miljard liter voorhan den zijn. Een tienjarenplan is opgesteld om 350 bronnen tot stand te brengen die 13.000 ha cultuurland en weiden zouden bevloeien. Maar dat is een plan op lange termijn. Thans is er zeer dringend werk nodig om door de distributie van levensmid delen en veevoeder een mini mum van leven in stand te houden. Zoals voor de andere betrokken landen moet voor Senegal het heil van buiten landse hulp worden verwacht. Volgens de FAO-deskundigen zullen niet minder dan vijf „normale" jaren nodig zijn om het land opnieuw op dreef te krijgen. De Niger, die door ZUID MALI stroomt, is sedert enke le maanden voor de bevolking van het woestijnachtige noor den, waar de droogte nog meer dan elders erg toeslaat, een soort Mekka geworden. Hele stammen niet alleen uit noord stropen Mali af. Maar niet alleen de mensen trekken daarheen ook hun kudden gaan mee, zodat ook voor het vee enorme problemen rijzen. Zeer veel dieren zijn zo verzwakt, dat zij niet meer de kracht hebben om uit de drinkputten te geraken en ter plaatse blij ven liggen hetgeen dan weer onvoorstelbare sanitaire pro blemen geeft. Ook de riviervisvangst die voor een land zoals Mali van zoveel belang is, ging voor 75 procent verloren. In de steden duiken moeilijkheden op o.m. door het uitvallen van de elektrische stroom. In Bamako kon in het slachthuis geen vlees worden bewaard, door dat de koelkasten niet meer werkten. Het ergste moet ech ter nog komen, want bij ge brek aan zaaigoed komt de volgende oogst in het gedrang terwijl de verliezen bij de veestapel nog niet te overzien zijn. Krengen van schier uitge droogde kamelen of andere dieren liggen met tientallen op en langs de door de onverbid delijke zon verschroeide vlak ten in Maaretanë. Alles ligt onder een dikke laag wit stof. Zeven jaar droogte heeft hier verschrikkelijk toegeslagen. Het vee, de hoofdvoedselbron voor de plaatselijke nomaden- bevolking is voor de helft uit gedund en, naar verluidt, zijn verscheidene grote veeboeren, die op enkele dagen tijd als het ware tot de bedelstaf wer den gedoemö, krankzinnig ge worden en hebben een einde aan hun leven gemaakt. Ingevolgde droogte en zand stormen, die dit jaar veel har der zijn aangekomen, dan op andere tijden, zijn gevallen van ondervoeding en scheur buik legio, vooral in de streek van Boutilimit, zuidoostwaarts van Nouackchott. De toestand op het platteland doet veel nomaden de weg naar de ste den inslaan en zo verdubbelde ln enkele maanden tijds de bevolking van de hoofdstad. De nomaden brachten hoe wel het verboden is hun overblijvende vee mee, zodat het verkeer in heel wat stra ten van Nouackchott gestremd raakt. Koei enen schapen stil len hun honger met het opvre ten van stukken papier of kar ton en snuffelen de vuilnis bakken af. De droogte is bo vendien verwoestend voor de plaatselijke landbouw, die vrijwel uitsluitend langs de Senegal wordt bedreven. Geconfronteerd met deze rampzalige toestand hebben de autoriteiten van Mauretanië sinds november van vorig jaar krachtige maatregelen geno men. Er wordt voorzien in het zenden van levensmiddeln en geneesmiddelen, het groeperen van de nomaden-bevolking rond waterplaatsen en het be schikbaar stellen van trans portmiddelen. Op lange ter mijn voorziet het plan in het boren van nieuwe waterput ten, groenteteelt rondom de waterputten en een program ma van intensieve veeteelt. Op lange termijn blijven evenwel de problemen bestaan van het stroomgebied, dat tot een woestijn werd herschapen, nl. de natuurlijke bezaaiing van de grasgronden, het her stel van de veestapel en de verbetering van de Senegal stroom. In het noordoosten van NI GER hebben de Toearegs hun verafgelegen gebieden verla ten in de richting van de stad en zij staan langs de wegen met vrouw en kroost om wat water en een lift te bedelen. Het is ontroerend, aldus het Franse persbureau AFP, hoe die mensen ondanks al hun ellende nog zulk een waardige houding kunnen bewaren. De hitte heeft de natuur zodanig uitgedroogd dat voor het eerst in 's lands geschiedenis de Toearegs, die om hun sober heid inzake drank over de ge hele wereld bekend zijn, „in het nauw zijn gedreven". Ook hier in dit land van zand en doornen zijn de gevolgen van zes jaar droogte verschrikke lijk, nergens is nog een spriet to groen te bespeuren. President Diori Hamani zei onlangs, dat het er voor zijn mensen niet meer om gaat, te leven maar om te overleven, Daarvoor is ook de overleving van de veestapel van Niger nodig, die in 1968-69 reeds zulke zware klappen kreeg door de toenmalige droogte. Van de ongeveer zes miljoen stuks vee gingen toen naar schatting 550.000 runderen en bijna even veel geiten verlo ren. Volgens ramingen, die in november werden gedaan, wordt dit jaar verwacht dat 600.000 runderen en 800.000 tot een miljoen schapen en geiten zullen creperen. De weiden, die al met een vierde tot de helft verminderd waren in september, zijn nu overal afgegraasd en de maatregelen die door de regering getroffen werden om grensoverschrijgin- gen naar het zuiden mogelijk te maken zijn nutteloos geble ken. Bovendien wordt het op nieuw fokken van een veesta pel bemoeilijkt door de aan wezigheid van tsetse-vliegen ln het zuiden van Niger. In heel Niger en de andere landen die door de droogte getroffen worden, is overal hetzelfde schouwspel te zien: kadavers langs de weg, ver schroeide weiden, uitgedroog de putten en hele horden uit gemergelde dieren, die zich moeizaam naar het zuiden sle pen. Er werd zeker wel hulp ge boden er werden maatregelen getroffen. Tot nu toe werd geen enkel geval van hongers nood gemeld. Er moet echter snel opgetreden worden daar het regenseizoen dat nu voor de deur staat, het vervoer van levensmiddelen en zaaigranen naar de getroffen gebieden neer moeilijk zal maken, door de regens zullen bepaalde plaatsen gedurende een aantal weken in juli en augustus van de buitenwereld afgesloten zijn. Brieven voor deze rubriek moeten mtet volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zaJ van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen •ens is met inhoud, c.q. strekking. In uw dagblad van 17 mei j.l. verscheen een artikel over de service van de PTT die achteruit holt. De Kamer van Koophandel te Tilburg bracht hierin een aantal gemotiveerde klachten naar voren. Ook in Bredia hodt deze service achter uit. „De man achter het loket" werkt in zijn eigen tempo en zet geen „stapje" bij voor de lange rij wachtenden voor zijn loket. Dezelfde man is soms niet op de hoogte van verzen dingen naar het buitenland en laat „een cliënt' '(zo moet de ze PTT-ambtenaar de man voor het loket toch zien) twee tot drie maal terugkomen waarop blijkt dat een ingevuld formulier niet nodig is. Zijn collega van de vorige dag vond dit wel. Van het woord „plannen" heeft men bij de PTT schijn baar nog nooit gehoord. Het is mogelijk dat men op één mor gen drie bestellers aan de deur krijgt. Een voor de ge wone briefbestellmg, één voor de grotere pakjes, en ten slot te de expressedienst. Hoewel men er meer voor heeft be taald om „het bestelde" vlug ger te ontvangen komt het herhaaldelijk voor dat de ex pressedienst laat in de morgen verschijnt, soms na de gewone bestelling. Er klopt iets niet bij de PTT. Deze onefficiënte manier van werken kost geld, veel geld. Echter geen noodta riefsverhogingen! w-aar moet men anders naar toe? De PTT heeft toch het monopolie. Geen kwaad woord over de postbestellers. Zij moeten dik wijls een regen van klachten over zich heen laten gaan. Ze worden echter ook maar „ge stuurd" en dan dikwijls nog door regen en kou. BREDA H. LEVENS (ADVERTENTIE) BS?E?»AM (ANP) Ie llc'se arbeiders hebben ,eiI,,g sociale begeleiding, v».Amsterdamse stadsad- ji;j mr' -1- Werner gisteren cen kort geding, dat de s>ufl t n Mohammed Me- 1»'°nt, v,Ch,kar tcSen de ge" aangespannen. De C »<*Wo dienst huisves- 4at h' de Marokkaan, om- zonder woonvergun- 4(el vrouw en baby in een taJ?". huis woont, ge- rtl dat te ontruimen. ^okkaan meende dat hij daar volkomen legaal woonde en spande het kort geding aan. Medio vorig jaar ging Lech- kar via het bemiddelingsbu reau Socrates een schriftelijke onderhuurovereenkomst aan met de hoofdbewoner van het huis. Hij betaalde 150 gulden, naar hij meende voor de ver gunning, zo deelde zijn raads vrouwe mr. van Splunteren, mede. Verder betaalde hij een waarborgsom van 2500 gulden voor het in de woning aanwe zige schaarse meubilair en wat stoffering. Het. geld daarvoor '.eende hij van een bank. De Marokkaan liet zijn vrouw met hun baby overkomen en betrok de woning. Begin dit jaar kwamen de sommaties dat hij het huis moest ontrui men. De hoofdbewoner, die zelf ook geen woonvergunning heeft en daarvoor ook niet in aanmerking komt, zo deelde mr. Werner mede, is naar Friesland vertrokken. Hij is uit het bevolkingsregister in Am sterdam afgevoerd. „Een bui tengewoon triest geval", noemde de stadsadvocaat deze zaak. De Marokkaan krijgt de 2500 gulden niet terug, zoals was overeengekomen bij beëin diging der huur. Ook raakt hij zijn woning kwijt, want de gemeente kan geen uitzonde ring maken, maar wil wel nog even geduld hebben om af te wachten of de man met be hulp van de spoorwegen, waar hij als schoonmaker in dienst is, andere huisvesting kan vin den. Pas als Lechkar tien maanden in dienst is en een goede staat van dienst heeft, wil de N.S. zien wat zij voor hem kan doen, zo deelde zijn raadsvrouwe mede. Het be middelingsbureau adverteert nog steeds, zo merkte zij nog op. De vice-president van de rechtbank, mr. J. van der Esch, zei: De man is bedro gen". De Marokkaan vraagt de president de gemeente te ver bieden het ontruimingsbevel uit te voeren, althans niet bin nen zes maanden. Uitspraak 28 mei. Opvallend goed zijn onze coats en korte jasjes eindeloos te combineren met een pantalon uit onze collectie Breda-Tilburg-Goes Roosendaal Middelburg BRUSSEL (ANP) De Franstalige radio in Belgié heeft gisteren, als gevolg van een staking van het technisch personeel, alleen muziek uit gezonden. Het technisch personeel was in staking voor 24 uur om te protesteren tegen het tekort aan personeel waardoor, vol gens dat personeel, teveel „niet-inhaalbare" overuren moeten worden gemaakt. (ADVERTENTIE) DRIE mannen die werden verdacht van terrorisme zijn gisteren in een gevangenis in Salisbury opgehangen. Zij zou den alle drie Afrikaanse natio nalisten zijn geweest. In ver band met de noodtoestand in Rhodesië werden hun namen niet openbaar gemaakt. Alle drie waren veroordeeld wegens noord. PRESIDENT Ceaussescu van Roemnïë is gisteren in Rome aangekomen voor een officieel bezoek aan Itali. VOOR Weer een nieuw kwaliteits- produktvanPokon. i Volkomen zuiver en geheel v oplosbaar, dus verbranding uitgesloten. Zak a 3 kg. Ter introduktie van f 12,50 voorf 10,50 Zeer hoge voedingswaarde (NPK-25+10+20). Vraag ook inlichtingen over de v unieke Pokon-Sproeimest-Menger, BENDIEN-NAARDEN-HOLLAND

de Stem | 1973 | | pagina 13