Snelle uitspraak over kernproeven gevraagd examens ZWARE DAG BOM EN MOSKOU NU HELEMAAL AKKOORD OVER WEST-BERLUN I )etrc|yci Belastinginspecteurs vrezen overbelasting in 12 verschillende Doe niet zo moeilijk EJJföller Ontkenningen van Mitchell en Stans Westerse landen ontduiken boycot van Rhodesië Drs. J. de Koning voorzitter ARP Fractievoorzitters willen protest bij Frankrijk Architect Kropholler overleden binnenland buitenland Omzet Hunter Douglas gestegen commentaar Gekrakeel als hetomgeld gaat. aisu geld nodig hebt. Garantie Optimisme Rechercheur schiet arrestant in bovenbeen Dinsdag 22 mei 1973 11 J <5/ „Een ontluikende lente aan de oever van de Rijn. De kas tanjes en appelbomen staan in bloei, de tulpen openen zich en de bebloesemde takken van de sering buigen zich naar de aarde.De lente in de natuur, nieuwe hoop in de geest van de mensen, verwachtingen van grote gebeurtenissen dat zijn de gevoelens die ons be kruipen". Bloemrijke taal niet? Daar is een romantisch iemand aan het woord, hoor ik fluisteren. Niets is minder waar. Het zijn de woorden die op wellen uit de mond van de Westduitse correspondent van het Russische partijblad Prav- da tijdens het bezoek van zijn partijleider Breznjev aan Willy Brandt in West-Duits- land. Ook dat is een mondvol (was er vroeger niet een snoepje dat bakkes vol heet te?). Blijft het opmerkelijke proza van de correspondent in zijn normaliter gesproken zeer serieuze krant. (Ook) Gelezen: „Gisteren was het drie jaar geleden dat de 'Russische schrijver Andrej Amalrik tot drie jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Als het goed is reist hij nu net zo vrij door de USSR als Claus en Beatrix". De hitte zo stelde de conservatieve afgevaardigde Wilfred Proudfoot vast die heerst in het Britse Lagerhuis, begint verstikkend te worden. Proudfoot is van mening dat het aantal parlementariërs dat tijdens de debatten zit te knikkebollen nu het onaan vaardbare maximum heeft be reikt. Wat dan te denken van de klachten van oudere afgevaar digden, dat het in de afgelo pen winter zo kil was in het Lagerhuis? „Laten zij maar een wolletje meer aantrekken", zegt Proud foot. Laat niemand het wagen om een Lhnce te breken voor de Honest John. Volgens mij is dat Lagerhuis een behoorlijk oud gebouw. Oh, pardon reeds. Monique v. d. Ven (van Turks Fruit): „Als ik vroeger in mijn geboortedorp terug kwam zeiden ze: Moniqueske wat bende groot geworden. Nou zeggen ze: Moniqueske, wat bende bloot geworden". Wij zijn met frisse moed begonnen. MERIJN. ROTTERDAM In het eer ste kwartaal van 1973 is de om zet bij Hunter Douglas met 30 procent gestegen tot 174,7 min. 145,4 min. in de eerste drie maanden van 1973). De winst zal naar verwach ting eveneens „aanmerkelijk hoger" zijn dan het eerste kwartaal van 1972, zo heeft de onderneming bekendgemaakt. dEN HAAG (ANP) De vereniging van inspecteurs L -s Kijks Belastingen heeft een communique haar be zorgdheid uitgesproken over L situatie, die voor de belas- Ldicnst en voor de belas- „rplichtigen kan ontstaan, „(üen - de reeds zwaar belas- dienst - zou worden gecon fronteerd met nieuwe taken o, het gebied van de belas- ■Lheffing. Het moet namelijk met uit gesloten worden geacht, zegt 5. vereniging dat in de naaste toekomst fiscale maatregelen worden getroffen, die tot een m, omvangrijker en gecom pliceerder geheel van regelin- ;en' zullen leiden dan de thans ;eeds bestaande wetgeving. De vraag of fiscale maatregelen genomen moeten worden is van politieke aard en staat daarom niet ter beoordeling van am/hrenaren. De vereni ging neemt hierover dan ook geen standpunt in. Zij wijst er echter op dat de vorige staatssecretaris van fi nanciën bii de debatten in de Tweede Kamer of in het na jaar v,an 1971 heeft meege deeld, dat hem duidelijk was geworden, dat het uitvoerend apparaat van de belasting dienst de grenzen van zijn ca paciteit had bereikt. De vereniging is van oordeel dat, indien deze grens in de toekomst zou worden over schreden, zulks ernstige gevol gen zou hebben voor de uit voering van alle fiscale wet ten, Hef begint Piet Brussel van het NKV kennelijk de keel uit te hangen, dat hij na elke actie van de industriebonden door zjjn collega Groenevelt van het NVV te kijk wordt gezet als de wat aarzelende vakbondsbestuurder, die het op beslissende momenten laat afweten en die achter de barricaden elk com promis opvangt, dat hem door de werkgevers wordt toege worpen. Die verwijten troffen Brussel na de metaalstaking van vo rig jaar, na de Enka-bezetting in Breda en nu weer na de recente stakingsgolf in de metaal. Groenevelt en Brussel beschuldigen elkaar deze keer van het mislukken van de stakingen. We hebben er geen behoefte aan in het gelijk of ongelijk van het NVV en of NKV te treden men slaakt over en weer kreten zonder bewijzen aan te dragen maar wij vragen ons wel af wat de mensen in de bedrijven, van wie de bonden grote offers hebben ge vraagd, van hef gekrakeel in de toppen van de industriebonden moeten denken. Als wij goed zijn ingelicht heeft de achterban nooit het (ijne gehoord van het verrassende zogenaamde paasbestand tussen werkgevers en werknemers. De laatsten waren zonder meer verbijsterd over dat bestand. Zij vroegen zich (terecht) af waarvoor zij weken gestaakt hadden zonder dat er wezenlijk resultaat behaald was. Nu de ruzie Groenevelt en Brussel opnieuw verschil van inzicht over het bestand aan het licht brengt, valt voor hen niet aan de indruk te ontkomen, dat de bonden niet erg zorgvuldig gehan deld hebben bij de afwikkeling van het laatste sociale conflict. Of erger: De bondsbesturen konden wel eens een te zware wissel getrokken hebben op de solidariteit van hun leden. 0 De Russische partijleider geeft een charmante handkus aan de vrouw van zijn gastheer Willy Brandt. De handkus zou in Rusland uit de gratie zijn sinds Lenin de communisten aan de macht bracht. (Van onze BONN Deze positie van West-Beclijn is gisteravond nog meer gestabiliseerd in het gemeenschappelijke communi qué, dat Willy Brandt en se cretaris-generaal Leonide Brezjnev aan het slot van hun besprekingen ondertekenden. De vrijdag gearriveerde Rus sische delegatie van 50 deskun digen vliegt vandaag terug naar Moskou. In Westduitse regeringskrin gen heerst grote voldoening over de nieuwe afspraak over West-Berlijn, die als een be- Ook in Nederland heerst on rust over de voorgenomen Franse kemproeven, die in het verleden steeds omstreeks half mei zijn begonnen. De voor zitters van P.v.d.A., PFR, D'66 en PSP hebben de regering dringend gevraagd bij Frank rijkmet kracht te protesteren. Indonesië heeft gisteren hij Frankrijk een protestnota inge diend. Australische vakbonden had den, zoals gemeld, een boycot van alle Franse goederen en diensten, met inbegrip van post, afgekondigd uit protest tegen de voorgenomen Franse kemproeven boven Mururoa, een atol, 6.000 km. ten oosten van Australië. De Franse PTT op haar beurt maakte gisteren bekend, dat de verzending van brieven en pakketten naar Au stralië tot nader order wordt stopgezet. Voor het Internationale Hof van Justitie citeerde Lionel Murphy een rapport van de wetenschappelijke commissie van de V.N. over de gevolgen van atoomstraling. Australi sche geleerden hebben bere- (aixNaiaaAav) boerderijdrop 0Mt*|uAN katjesdrop dubbelzoute drop #11IQHKII knoopjesdrop griotten - valutadrop - komeetdrop - jujubes - salmiak pastilles honingdrop - bruine beertjes - mllottes (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Australische regering heeft bü monde van haar procureur-generaal Lionel Murphy het Interna tionale Hof van Justitie in Den Haag gevraagd zo snel mogelijk te heslissen dat de voorgenomen Franse kemproe ven, in elk geval in afwachting van latere uitspraken van het hof, moeten worden opgeschort. Het hof, dat gisteren zijn zitting hierover opende, ontving een soortgelijk ver zoek van Nieuw-Zeeland. Frankrijk erkent in deze de be voegdheid van het hof niet en heeft gevraagd de zaak van de rol af te voeren. kond, dat de Franse kernproe ven in 1966 1972 24 tot 26 gevallen van kanker, 11 tot 14 gevallen van leukemie, in de huidige generatie één dode door genetische afwijkingen en in toékomstige generaties 15 tot 18 doden door genetische af wijkingen hebben veroorzaakt. Op het gehele zuidelijke half rond, waar dertig maal zoveel mensen wonen als in Australië, zullen de gevolgen van de proeven merkbaar zijn, aldus de Australische procureur-ge neraal. „Al worden dan de proeven 6.000 km. ten oosten van Au stralië genomen, de heersende windrichting en de samenstel ling van de troposfeer hebben tot gevolg, dat de proeven in feite boven Australië en de rest van het zuidelijk halfrond worden genomen. Plotselinge regenval kan de radio-actieve neerslag op geheel andere plaatsen doen belanden dan verwacht. Iedere man, vrouw, elk kind en zelfs ongeboren kind in Australië heeft radio actieve stoffen in zijn lichaam ten gevolge van de Franse „en andere" kernwapenproeven", aldus Murphy. Frankrijk herinnert eraan, dat het, op grond van politieke overwegingen (het Franse grondgebied is in nog geen eeuw drie maal bezet geweest) besloot een eigen atoomwapen aan te schaffen. Daartoe zijn in dertien jaar 33 proeven met kernwapens genomen. De Verenigde Sta ten, zo brengt Parijs in herin nering, namen echter 188 kern proeven, de Sovjet-Unie 142, Engeland 21 (waaronder enke le nota bene boven Australisch grondgebied) en China 11. Frankrijk noemt het „moeilijk aanvaardbaar" dat landen met wie het bijzonder vriendschap pelijke betrekkingen onder houdt, tegen de Franse proe ven protesteren en geen pro test tegen Amerikaanse en Russische proeven lieten horen. DEN HAAG (ANP) Drs. J. de Koning is benoemd tot waarnemend voorzitter van de ARP. Dr. A. Veerman moest voor het voorzitterschap van deze partij bedanken in ver band met zijn benoeming tot staatssecretaris van Onderwijs. Drs. De Koning, Tweede-Ka merlid, was tot dusverre onder voorzitter. (ADVERTENTIE) Hoeft niet. Wij zijn er al zo'n 20 jaar voor veilige persoon lijke leningen. Bedragen tot f 25.000,- met aangepaste aflossing tot 60 maanden en tegen wettelijke tarieven. Bel ons gerust even, of vul het bonnetje in en stuur het op naar: Eindhoven, St. Catherinastraat Telefoon 040-25472 en 66633 Waamr J Arirpg; l^VoonpIaats:- (Vanonze onderwijsre- dacteur) Nogal wat van de 34.000 jongens en meisjes die giste ren aan het Havo-eindexamen begonnen zullen niet zo best hebben geslapen. De start was veel moeilijker dan zelfs pes simisten hadden verwacht. ïn heel wat reacties van docenten klonk het vermoeden door, dat het Havo via het eindexamen wordt opgekrikt. Het Havo is voor een deel de Mammoet-opvolger vain die HBS. Van het allereerste uur af zijn er bedenkingen rond dit nieuwe schooltype gerezen. Internationaal gezien is het bovendien een wat vreemde constructie. Vooral in de we reld van het hoger beroepson derwijs, waarvoor het Havo de directe toegangsweg is, zijn er heel wat vraagtekens bij de ontwikkeling van het Havo gezet. Wie het examenwerk van de eerste dag goed beke ken heeft, zal geneigd zijn een heleboel van die vooroordelen weer in te slikken. De start van het zes dagen in beslag nemende schriftelijk eindexamen bestond uit een flink stuk tekst van Hella Haasse uit „Leestekens". Het handelde over „De verant woordelijkheid als mens van de kunstenaar". Over de ruim honderd regels tekst werden tien forse vragen gesteld, waarvan de laatste ook nog een mini-samenvatting vroeg. Voor dat alles was twee uitgetrokken en dat vond na genoeg iedereen te weinig. Neerlandici konden dan wel opgetogen doen over het ende van deze tekst, het be schouwende karakter van stuk vroeg toch heel wat van de kandidaten dan van het „dubieuze" Havo had gedacht. Ze moesten zich op die tekst concentreren om het geheel' op te nemen. Zo lang men met multiple choioe werkt (bekend van het theoretische gedeelte van rij-examen) worden er vraag tekens bij deze gezet. Dat was gistermiddag in verhevigde mate het geval bij het Engels van het Havo. Vroeger, in de tijd van de vertalingen, luidde de klacht dikwijls, dat het meer aan kwam op het Nederlands van de kandidaat, dan op haar kennis van Engels of. Duits. Bij een aantal muiti- ple-choicevragen was er nu een soortgelijke vraag: toets je hiermee nu echt de kennis van het Engels? In een aantal ge vallen was het ook al bijzon der lastig om de antwoorden in het Nederlands te vinden, Over de hele linie waren niet zo erg veel vrolijke ge zichten. Met name de vragen over het sciencefictionstuk van Asimof gaven daar weinig reden toe. De traditio nele zetfout was er ook al op de eerste dag. (Van onze kunstredactie) BREDA Op 91-jarige leeftijd is te Wassenaar on verwacht overleden de archi tect Alexander Jacobus Krop holler. Hij was de schepper van een groot aantal r.-k. ker ken en raadhuizen. In Bra bant zijn o.a. van hem bekend het raadhuis van Waalwijk, kerken in Vught, Den Bosch en het Van Abbemuseum te Eindhoven. Tot in de laatste periode van zijn leven was hij actief bezig met het ontwer pen van zijn kunst in bak steen. Zijn werken hebben een typisch eigen gezicht. Kropholler werd wel be schouwd als een navolger van Berlage. Bij zijn 90e verjaar dag zei hij, tijdens een inter view aan De Stem: „Wie zegt, dat ik aan het handje van Berlage loopt, spreekt laster. Men roert vaak goed en slecht door elkaar en dan krijg je een halve waarheid. En dat is nog beroerder dan een ronde leugen. Maar de eerlijkheid van het materiaal stond ook in zijn vaandel geschreven; de eerlijkheid van de echte balk en de oer-degelijke Hollandse baksiteen. Zijn gebouwen zijn geënt op een traditie, die wat archaïserend was. De r-omantiek van donkere nissen en geheimzinnige gan getjes werd omgeven met een „bonkigheid" van zware par tijen. Je ziet het steeds direct: „Dat is een Kropholler", Het was de architect zelf in bak steen. „Ik vind het heel on passend kerken te bouwen zo als ze nog nooilt gebouwd zijn. Ontwikkeling is niet: blijf met je rommel thuis, ik zal het wel eens anders doen" is een uitspraak van hem. Een nagel aan zijn kist was de laatste jaren de uitbreiding van het Van Abbemuseum. Hij voelde zich gepasseerd en oordeelde dat zijn auteurs rechten geschonden werden. „Ik zou altijd de traditie wil len laten zien", zei hij op 90- jarige leeftijd. Ook na zijn dood leggen zijn talloze bouw werken daarvan voorlopig nog getuigenis af. langrijke tegemoetkoming van Brezjnev wordt beschouwd en die de eerste is, welke door Bonn en Moskou in deze kwes tie direct wordt getroffen. Zelfs na de ondertekening van het Viermogendhedenakkoord over Berlijn van twee jaar ge leden, traden er regelmatig moeilijkheden op, omdat de binding met de Bondsrepubliek nog enkele hiaten vertoonde. Enkele weken geleden leidde dit tijdens de Sowj et-Russische industrietentoonstelling te West-Bierlijn nog tot een vlag- confliet met het Kremlin. In het communiqué van gis teravond geeft de Sowjet-Unde de garantie, dat zij zich in het belang van een duurzame ont spanning in het hart van Eu ropa strikt aan het Viermo- gendheden-akkoord wil houden, houden. Hiermee geeft zij ook haar toe stemming, dat de belangen van West-Berlijn bij de Verenigde Naties door de Bondsrepubliek behartigd mogen worden. Ook in andere kwesties van de bui tenlandse politiek zal Bonn plaatsvervangend voor West- Berlijn mogen opdeden. Een goed geluid Br-ezjnev die de besprekingen de laatste dagen met talrijke kwinksla gen een ontspannen en vaak vrolijk karakter had gegeven, verscheen gisteravond persoon lijk nog voor de Westduitse te levise om in een verklaring deze garantie nog eens te be krachtigen. De besprekingen van de af gelopen dagen hebben in brede kringen van de Bondsrepubliek tot een groot optimisme geleid. De Sowjets gaan naar huis met de verzekering, dat hun gebrek aan technologische ken nis aangevuld zal worden door die van Westduitse specialisten en een gebrek aan kapitaal door Westduitse kredieten. Duitse industriëlen geven onomwonden toe, dat het ook voor hen een goede handel is. Het meest typerend voor de „ommezwaai" zijn wel de jui chende koppen van Axel Springer's conservatieve mas sablad „Bild", dat al duizenden Duitse specialisten in de Sow jet-Unde ziet, maar dat de Oosteuropese politiek van Brandt met alle middelen heeft bestreden. AMSTERDAM (ANP) De 17-jarige E. van Z, is in de nacht van zondag op maandag op het Rapenburg in Amster dam door een rechercheur in het bovenbeen geschoten, na dat hij op verdenking van po ging tot autodiefstal was aan gehouden. De jongeman vroeg de poli tieman, die met getrokken pis tool op hem was toegelopen, zich te legitimeren. Toen deze aan het verzoek wilde voldoen en het wapen in zijn andere hand overnam, om de legitima- tiekaart te pakken, ging al dus een politiewoordvoerder door onverklaarbare oorzaak een schot af. Een tweede verdachte, die in gezelschap van Van Z. was, wist te ontkomen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Vandaag de batteert de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op nieuw over Rhodesië. Vorige week vrijdag werd dit debat tot vandaag uitgesteld, nadat vast was komen te staan, dat Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten hun veto zouden uitspreken tegen twee resolu ties, waarin wordt voorgesteld de sinds 1966 bestaande econo- (ADVERTENTIE) komen om te voorkomen dat er een onderzoek zou worden in gesteld naar de Watergate- kwestie. Helms verklaarde, dat de CIA op advies van Haldeman bij de FBI het argument te ber de zou brengen dat de opera ties van de CIA in Mexico ge vaar zouden lopen wanneer de FBI met het onderzoek naar de verkiezingsuitgaven zou doorgaan. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Voormalig minister van Justitie generaal John N. Mitchell en oud-minis ter ran Handel Maurice H. Stans hebben gisteren in het Watergate-proces verklaard on- j schuldig te zijn aan de punten 4ie hun ten laste worden ge- meineed, samenzwering en obstructie van een federaal «ntezoek naar de praktijken I ran financier Robert L. Vesco. n Vesco, die twee maanden ïeWen de V,S. heeft verlaten I en vermoedelijk op de Bahamas •I in Costa Rica vertoeft, is een I arrestatiebevel uitgevaardigd. D'j heeft tot dusver alle dag- uardmgen naast zich neerge- W Mitchell, Stans, Vesco en de I voormalige republikeinse lei- J J® van New Jersey, Harry D. Sears, werden genoemd in een I -eierale aanklacht van 10 mei, I fe resulteerde uit een geheime I pntributie van Vesco aan het l-oads voor de herverkiezing I Jan Nixon, groot 200.000 dol- I idT, Kchard Helms, oud-directeur van de CIA en momenteel am- •asadeur in Teheran, heeft Weren voor de commissie van "ntenlandse zaken van de Se- ®»t verklaard, dat H. R. Hal- '!%i (oud-secretaris-generaal het Witte Huis) tegen een I ;?8e functionaris van zijn ®nst had gezegd, dat het „de I ri,ÏÏ van president" was, de CIA bij de federale re- arche FBI tussenbeide zou TIVOLI uit te breiden. Uit een rapport mische blokkade van Rhodesië dat Va van de Verenigde Naties is intussen duidelijk gebleken, dat verscheidene westerse lan den de economische boycot van Rhodesië dat zich in 1965 eenzijdig onafhankelijk verklaarde ontduiken door Rhodesische goederen via Zuid-Afrika en Mozambique te importeren- Vorig jaar maakten de Vere nigde Staten openlijk een deel van de sancties ongedaan door de invoer van onroomerts en nikkel vit Rhodesië weer wet telijk toe te laten. Maar veel landen schenden heimelijk de sancties, die door de Veilig heidsraad waar dan van daag dit onderwerp ter sprake komt zijn afgekondigd, zo billijkt uit de cijfers. Men eist nu in de Veiligheidsraad een strengere regeringscontrole op de herkomst van ingevoerde produkten. Op het ogenblik volstaat de douane in veel lan den vaak met de aangifte van de rederij, die naar wcxrdt aangenomen soms vervalst ia. In 1971 kwam naar schatting voor 240 miljoen dollar aan Rhodesische goederen op de wereldmarkten onder Zuidaf rikaans of Mozambikaans eti ket. Drie Afrikaanse leden van de veiligheidsraad hebben nu voorgesteld de VN-leden te vragen hun aankopen van grondstoffen en produkten in Zuid-Afrika en Portugees Af rika terug te brengen naar het peil van 1965, het jaar waarin, zoals hiervoor gememoreerd, Rhodesië zich onafhankelijk verklaarde. Ze willen ook nog de huidige VN-blokkade van de haven Beira op Mozambi que uitbreiden tot Lourengo Marques om te voorkomen dat goederen via deze haven Rho desië verlaten of bereiken. Tivoli onderscheiden voor kwaliteit Genève 1972 MUD enMENTH0L-25/L55

de Stem | 1973 | | pagina 11