>U JRKS slags i! 'ï!V eknjgt natie iiurd FRAUDE VIA COMPUTER IS VRU GEMAKKELIJK Engere banden Bonn-Moskou Kerken in EEG willen snelle aclies voor ontwikkelingslanden Nixons advocaat gal 210.000 dollar aan verdachten in proces Brussel contra Groene velt Abie Nathan start vredesuitzendingen PROF. VAN 'T KLOOSTER OP NOVI-TELEAC-STUDIEDAG BB. KRIJGT RING Rijkswacht pakt jeugdige treinvernielers Neem gewoon Durex- beter voor beiden. OECUMENE TE BRUSSEL NASA bang voor giftige gassen in Skylab Kapers geveR zich over in Cuba WATERGATE-AFFAIRE Acties tegen Franse kernproeven HANDGEMEEN IN GEVANGENIS ROME binnenland buitenland AUTO HET JAAR aar? Gezond en je je diploma o£ ilen? Prachtig! goed politieman, zekerheid wilt, uilen. ie thuisgestuurd; l- formulier ten over het zenden aan: Zaken, Prinselijk paar bij kerkdienst in Kiev te tazuïeten mogen 'veer werken 111 Zwitserland Demonstraties Ook politiek 350.000 dollar CIA Aanklager Muurvast Donderslag Glorieus Hubben Ziekenfonds voor concentratie tbc-sanatoria PROF. KISTEMAKER VRIJGEPLEIT Maandag 21 mei 1973 en omstreken ing 77460) ti: UTRECHT (ANP) Voor een goede programmeur met een slechte inborst is het be trekkelijk eenvoudig om via de computer met succes fraudu leuze handelingen te plegen. n3t was de kern van een be toog, dat prof. A. van 't Kloos ter 'buitengewoon hoogleraar aan de economische faculteit Mn de RU-Groningen, zaterdag Meld op de NOVI-Teleac stu diedag ui Utrecht voor circa 1000 cursisten, die de ^compu ter-cursus" van Teleac hebben gevolgd. Prof Van 't Klooster consta teerde, dat het niet eenvoudig is degene, die ziich aam ..com puterfraude" heeft schuldig gemaakt, op te sporen. Het is denkbaar, zo zei hij, diait naast het normale computerprogram' ma «en programma wordt ge bruikt voor verkeerde doelein den. Als dat tijdelijk gebeurt en eten nog gedurende een korte periode zou men dat programma op een gegeven moment gewoon kunnen laten verdwijnen, zonder dat er ie mand erg in heeft. Indien de computer geen logboek bij houdt van de gebruikte pro gramma's of delen van het logboek kunnen verdwijnen, dan blijft er binnen de compu terruimte geen „bewijs" ach ter. Deze manier van misbruik kan alleen worden geconsta teerd door maatregelen buiten de computer te nemen. Enkele jaren geleden werd de voorspelling gedaan, dat op korte termijn grote onregelma tigheden met computers ge pleegd zouden worden. Men wees daarbij, aldus prof. Van 't Klooster op het blind vertrou wen, dat de mensen in de computer zouden hebben en op de omstandigheid dat steeds minder gegevens zicht baar worden. In het algemeen wordt vol gens prof. Van 't Klooster de volle omvang van de proble matiek nog niet voldoende on derkend. En dat terwijl de computer voor de fraudeur „crimineel veel" mogelijkhe den biedt als men bedenkt, dat er kan worden ingebroken in een gegevensverzameling door op honderden kilometers af stand een lijn af te tappen. Niet alleen kan men fraude plegen, maar bij de voiort- schrijdende automatisering kan men via geknoei met de computer zelfs een heel be drijf gaiain lamleggen en sabo teren, vooziet prof. Van t Klooster. De directeur van het rijks instituut voor volksgezond heid (RIV), dr. T. Schneider deelde op de studiedag mee, dat alle 217 meetstations van het nationale meetnet voor luchtverontreiniging eind dit jaar volledig operationeel zul len zijn. Vorige maand is een deel van het net in gebruik genomen. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De Israëlische „vredespiloot" Abie Nathan, die drie jaren gewijd heeft aan de verwerkelijking van zijn droom, de aankoop van een schip waarvandaan hij vredes boodschappen naar Israël en de Arabische landen kan uitzen den, is zaterdagavond met uit zendingen begonnen. De Sjalom zoekt nu naar een positie van waaruit de vredes boodschap in het Hebreeuws, Arabisch, Engels en Irans da gelijks naar dertig miljoen luis teraars in Egypte, Israël, Liba non en Syrië kan worden uit gezonden. „Tot er vrede in het Midden- Oosten zal zijn zal ik het schip niet verlaten", beloofde Abie Nathan zijn gehoor in het Mid den-Oosten. Begin volgende maand begint de Sjalom defi nitief aan zijn vredesuitzendin gen. Abie Nathan is van plan vooraanstaande Israëliërs en Arabieren voor open vredesdis- cussdes op zijn schip uit te no digen. De Sjalom zendt uit op de middengolf en geniet in Israël nu al een flinke populariteit, dankzij de popmuziek, die het tot 's nachts twee uur uitzendt. BONN (DPA) Bij het WestduitsRussche topoverleg is naast de behandeling van de onderlinge betrekkingen ook het complex van de Europese politiek in het raam van de verhouding tussen Oost en West op de voorgrond gekomen. De Westduitse Bonds kanselier Willy Brandt en de Russische partijleider Leonid Breznjev die sinds vrijdag in de Bondsrepubliek verblijft, hebben ook gisteren hun gedachtenwisseling over deze vraagstukken voortgezet. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel zondagochtend naar het Midden-Oosten vertrokken had zaterdag nog een ge sprek met de Russische par tijleider gehad, waarbij hij aandrong op een royalere op stelling van Moskou ten aan zien van de kwestie-Eerlijn. De Westduitse regerings woordvoerder Ruediger von Wechmar verklaarde, dat er in het slotcommuniqué een pas sage komt, waarnit blijkt dat men het over deze zaak eens is. Zaterdag had Brezjraev, be halve met minister Scheel, ook een gesprek met vooraanstaan de vertegenwoordigers van de Westduitse industrie. Hierbij ontvouwde de Sovjet-leider een plan op lange termijn voor economische samenwerking. Hij deed dit in grote lijnen, waarbij het vraagstuk van kre dietrenten slechts in zoverre AMSTERDAM (ANP) Berend Boudewljn heeft zaterdag- «lldag in het Okurahotel in Amsterdam de Televizier-ring 1973 übegen, een onderscheiding voor het, naar het oordeel van Mevizierlezers beste tv-programma van het afgelopen seizoen, ®j ontving de gouden ring (ontwerp van Jaap de Vries) uit halen van de winnares van vorig jaar. Mies Bouwman. Op de foto kijken beide televisiefenomenen met veel ple- naar het optreden van Wim Sonneveld, dat op verzoek van BB. na de officiële uitreiking volgde. HEV (ANP) Prinses Bea on prins Claus hebben gis- tachtend in Kiev een uur lang ;l Menst meegemaakt in de wssisch-orthodoxe kerk bij de metropoliet Filaret van de Oe- Uaine. 'n Kiev, in grootte de derde p* van de Sovjet-Unie en de ™j>wstad van de Oekraine, ?™ben prinses Beatrix en prins os ook nog een aantal an- «j on afgelegd. Gister- «g maakten de prinses en fcfep113 een boottocht over de BERN Als laatste land ';uroPa heeft Zwitserland Bef verbod tegen het Sehr,- Van de jezuïeten op- Dit gebeurde door nadat u ,an volksstemming, toWnt v-kamerS Ya" '«touw b,|na eenstemmig „"Pheffms hadden besloten. haam verb°d was in 1848 „iin ia do God de Almachtige 8enom«ritserse grondwet op- tussej na de .cultuurstrijd' kattr.i; ?rotestanitse en rooms- daarvo *iet iaar BRUSSEL (ANP) De rijkswacht in Aalst in (België) heeft vijf kinderen aangehouden in de leeftijd van negen tot dertien jaar, die er een sport van maakten om treinen met stenen te be kogelen. Een treinpassa- gier is door de activitei ten van het vijftal zo ern stig aan het gezicht ge wond geraakt dat hij ver moedelijk de rest van zijn leven blind zal blij ven. Andere reizigers liepen lichte verwondin gen op. De vijf kinderen stel den zich ma schooltijd o-p bij de spoorbaan te Nieuwkerkem-Aalst, waar ze het voornamelijk voor zien hadden op treinen die uiit Brussel-Zuid rich ting Oostende reden. Het vijftal heeft ook voor duizenden guldens schade aan de treinwa gons aangericht. Het is onder de hoede vam de jeugdrechter in Aalst ge steld. ter sprake kwaimien dat Brezj- nev opmerkte dat het op een procent meer of minder niet aankomt. Naar van Westduitse zijde werd vernomen, bood hij ook samenwerking op lange ter mijn aan bij de exploitatie van de voorraden grondstoffen in de Sovjet-Unie. De Westduitse industriëlen zagen vooral rfp het gebied van de energie voorziening kansen voor een uitbreiding van de betrekkin gen. Voorts stelde de Russi sche leider de oprichting van een internationaal handelscen trum over een of twee jaar in Moskou in het vooruitzicht. In Bonn hielden gisteren on geveer 2.000 jongeren op ini tiatief van de christen-demo cratische jongerenorganisatie „Junige Uni" een demonstratie tegen het bezoek van Brezjmev. Zaterdag hadden in Bonn zon der incidenten circa 20.000 aanhangers van de pro-Russi sche communistische partij (DKP) en de links gerichte „Deutsche Friedensunion" (DFU) een vriendschapsmani festatie voor de Russische par tijleider gehouden. In Dortmund werden op dat zelfde ogenblik maoïstische betogingen gehouden. Voor deze demonstratie die was ge organiseerd door de maoïsti sche KPD, had de politie geen toestemming gegeven. Er wer den dan ook ongeveer 350 per sonen aangehouden, van wie een deel diezelfde dag nog werd vrijgelaten. Het bezoek dat Brezjnev vandaag aan Dortmund zou brengen, is inmiddels afge zegd. Officieel werd meege deeld dat de partijleider deze tijd nodig had voor verdere onderhandelingen. Degene die wel een uitstap je maakte, was de Sovjet minister vam luchtvaart, Boris Boegajev, die als gast van zijn collega, de minister van ver keer Lauritz Lauritzen, een bezoek bracht aan de Zug- spitze, de hoogste berg van de bondsrepubliek. Zaterdagavond waren Boe gajev en Lauritzen op bezoek in München. In een bierkelder zongen Boegajev en zijn mede werkers bekende Russische liederen, terwijl de uit Kiel afkomstige Lauritzen zeemans liederen in plat Duits ten ge hore bracht. 0 In het Johnson ruimtevaartcentrum in Houston wordt hard gewerkt aan het vervangende warmteschüd, dat de astronauten over Skylab moeten trekken. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Het is een schande dat alle rijkdom van de wereld juist is opgestapeld in die landen die zich christe lijk noemen. Er moeten acties gevoerd worden, zonder extre misme, maar ook zonder vrees. De christenen moeten samen werken met de neo-marxisten. Dat was de kern van een rede, die aartsbisschop Helder Ca- mara te Brussel hield op een „academische zitting" waar op een oecumenische dag de christelijke verplichtingen aan de orde kwamen, die de EEG ten aanzien van de ontwikke lingslanden heeft Kerkelijke leiders uit de ne gen landen van de EEG en tien kerkgenootschappen wa ren vertegenwoordigd. Helder Camara stelde nog, dat de La tijns-Amerikaanse landen al te lang hebben moeten wachten. Moedige en besluitvaardige acties zijn nu nodig. De wer kelijk belangrijke oorlog die in de wereld gevoerd moet worden is die tegen armoede en gebrek. Armoede heeft de sastreuze gevolgen, meer desa streus dan een kernoorlog of een oorlog met biologische wa pens. zo stelde hii De aarstsbisschop van Can terbury, dr. Michael Ramsey, primaat van de Anglicaanse kerk, zei dat de steun van de christelijke kerken in de EEG aan de onwikkclingslanden, ook van politieke aard moet zijn. Pronk, de Nederlandse mi nister voor ontwikkelingssa menwerking, legde de nadruk op een betere inkomensverde ling hier en in de ontwikke lingslanden. De geringe groei in de ontwikkelingslanden, sinds de jaren zestig merk baar, beperkt zich tot een klei ne groep van de bevolking. Het beste wapen in de strijd tegen de armoede achtte hij meer sociale gelijkheid en bil lijkheid, waarmee hij zich stelde achter een betoog dat ook kardinaal Suenens van België had gehouden. HOUSTON (ANP) De vluchtleiding in Houston heeft zaterdag pogingen onderno men mogelijk giftige gassen uit de Skylabcabine te ver drijven en de cabine te vullen het een vers megsel van zuur stof en stikstof. Halverwege moest de ope ratie echter voorlopig stopge zet worden, omdat de neus van het ruimtelaboratorium naar rechts zwenkte door de kracht van de uitgeblazen gas sen. De NASA is vooral bezorgd over de aanwezigheid van een gas met de naam TDI, dat de ogen en de luchtwegen prik kelt en in een zwaardere con centratie direkt dodelijk is. Ook de aanwezigheid van koolmonoxyde in de cabine baart zorgen. De gassen zijn waarschijnlijk ontstaan door de overhitting van de cabine. (Van onze redactie buitenland) HAVANNA Het vrijdag op een binnenlandse vlucht ge kaapte Venezolaanse passa giersvliegtuig is zaterdagavond op de luchthaven Jose Marti bij Havanna op Cuba aangeko men. De drie kapers hebben zich daar zonder verzet aan de Cu baanse politie overgegeven, zonder dat zij hun doel de vrijlating van 79 politieke ge vangenen in hun land had den bereikt. De 37 passagiers en 5 bemanningsleden zijn on gedeerd gebleven. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Her- bert Kalmbach tot voor kort Nixons persoonlijke ad vocaat heeft 210.000 dol lar gegeven aan de zeven verdachten in het Waterga- teproces, of aan hun advo caten. Dit is zaterdag be kendgemaakt door de Ame rikaanse algemene rekenka mer (general accounting office - g.a.o.), die deze in lichtingen van Kalmbach heeft gekregen. Het grootste deel van dit be drag had Kalmbach gekregen vain ex-minister van handel Maurice Stans (toendertijd medewerker van Nixons ver kiezingscampagne), Frederic!? Larue (eveneens campagne medewerker) en Thomas Jones (een medewerker van de Northdrop Corporation). De g.a.o. constateert, dat die transacties een schending lij ken van de wettelijke rege ling voor de financiering van campagnes en heeft het rap port daarom voorgelegd aan het ministerie van justitie. In dat rapport van de g.a.o. wordt verder gezegd, dat een aktetas met 350.000 dollar in het geheim aan een assistent van de stafchef van het Witte Huis, H. R. Haldeman, werd overhandigd, vlak voor het moment dat de nieuwe wet op de herverkiezing (de wet van 7 april 1972) van kracht werd In het rapport wordt dit een duidelijke poging genoemd om te ontkomen aan de verplich ting om alle bijdragen op te geven, wat door die nieuwe wet werd vereist. De assistent die het geld ontving, Gordon Strachan, heeft tegenover een grand jury verklaard, dat deze 350.000 dollar in de brandkast van Haldeman, in het Witte Huis, werden bewaard tijdens de verkiezingscampagne. Later heeft Strachan dit geld aan Larue overhandigd. Uiteinde lijk werd diit geld, volgens kranteberichten, gebruikt om de beklaagden in het Water- gate-proces te betalen. Ex-directeur van de CIA, Richard Helms, thans ambas sadeur in Pakistan, heeft voor de grand jury van onderzoek, die zich met de Walergate- schandalen bezighoudt, ver klaard dat er zware druk op hem is uitgeoefend om de CIA te betrekken in pogingen de Watergate-schandalen in de doofpot te stoppen. H. R. Hal deman, de voormalige topad viseur van president Nixon heeft Helms laten weten, dat het verzoek om de CIA in t.o schakelen „van hogerhand" kwam. De enige man in het Witte Huis die boven Halde man stond, is president Ri chard Nixon Intussen valt ook nog een positieve reactie in dit proces te noteren. Dat geldt de be noeming van de speciale open bare aanklager. Dat is de 61- jarige democraat en hoogleraar in het recht aan de Harvard- universiteit. Archibald Cox. geworden. Hij heeft gezegd, dat zijn onderzoek zich zal uitstrekken over alle aspecten van de pre sidentsverkiezingen in 1972 en dat elke aanwijzing voor een directe betrokkenheid vain Nixon bij malafide praktijken zal worden gerapporteerd. (Vervolg van pagina 1) Dat was een van de redenen, waarom de Industriebond NKV de tactiek en de koers van de Industriebond NW overnam om zo uit de schaduw van die hond te komen. En meer in de persoonlijke sfeer: Piet Brussel van het NKV voelde zich dui delijk op de achtergrond ge schoven door de jongere, meer radicale en succesvolle Groe- nevelt. Dus gingen beide con fessionele bonden deze keer wel met het NW in zee. De sta kingsacties in de metaal wer den eensgezind uitgevoerd, waarbij het wel opviel, dat met name Brussel zich soms veel feller opstelde dan Groenevelt, die zich lange tijd in feite bui ten de acties hield. Op een gegeven ogenblik, een week voor Pasen, zeiden de topbestuurders van de NVV- Industriebond tegen elkaar, dat men muurvast zat: „We hadden 57 bedrijven in staking, maar toch zat er geen enkele bewe ging in. Je kon uitrekenen, dat dit op den duur tot een totale uitputting van de vakbeweging zou hebben geleid. We moesten zo langzamerhand eens uit gaan- kijken naar een andere taktiek", aldus Groenevelt. Het voorstel van Groenevelt kwam bij de confessionele bon den als een donderslag bij hel dere hemel. Men voelde er dan in eerste instantie ook helemaal niets voor. Men besloot het voorstel op maandag 16 april aan de bondsbesturen voor te leggen. Groenevelt vond dat al veel te laat, zegt hij. Hij had liever gezien dat men in het weekeinde al de stakers zou hebben geraadpleegd over het opschorten van de acties. In dat bewuste weekeinde, zo vervolgt nu Brussel, werden hij en zijn CNV-colIega Van Dijk opgebeld door enkele vooraanstaande werkgevers in de metaal, die lieten doorschemeren, dat de FME de metaalwerkgevers organisaties wel door de knieën zou gaan. Dus verzette Brussel zich die maandag daar op helemaal tegen het NVV- idee. Groenevelt gaf echter niet op en door zijn „weigerachtige houding", zo stelt Brussel, moesten we wel akkoord gaan met een paasbestand. Het NKV stelde eerst het driemanschap Amdriessen, Aantjes en Den Uyl voor, die dan een oproep moes ten doen, maar daar wilde Groenevelt niets van weten. Hij wilde alleen dat aller eerst de stakers zouden worden geraadpleegd, zonder inmen ging van buitenaf; omdat beide andere partners dat niet op zeer korte termijn wilden, aldus Groenevelt, ontstond er onder de stakers grote verwarring omdat de idee van een paas bestand maandagnacht was uit gelekt. Een snelle beslissing over dat bestand bleek toen on herroepelijk: dus ging Groene velt akkoord met het voorstel De Pous voor het NOS-jour- naal te laten optreden. Brussel stelt, dat de bonden „glorieus" hadden kunnen over winnen, als Groenevelt zijn wens voor een paasbestand maar even had kunnen uitstel len. Sommige werkgeversver tegenwoordigers waren immers bereid in de CAO's een maxi mum prijscompensatie op te nemen, die begon bij 352, per procent prijsstijging. In de verhalen over het paas bestand duikt ook telkens de naam van Unie BHLP-voorzit- ter Anton Hubben op. Groene velt brengt die naam zelfs in verband met het uitlekken van het plan voor een paasbestand. Want dat is de belangrijkste vraag: wie heeft de werkgevers ingelicht over die plannen? Hoe is het mogelijk, dat Hubben op dinsdagmiddag nog voordat de drie Industriebonden hun be sluit hadden genomen, op een vergadering van zijn Unie zei, dat er een paasbestand zou ko men en daar en passant ook nog zijn commentaar op gaf? Het resultaat? Brussel is te leurgesteld: er had voor de werknemers veel meer ingeze ten, gelooft hij. Groenevelt is echter tevreden: „Wij hadden ons als doel gesteld dat via deze CAO een begin gemaakt zou moeten worden met een rechtvaardiger verdeling van inkomens. Dat resultaat is be reikt, misschien niet voor de volle 100%, maar de aanzet is er. Ook een radicale vakbond ontkomt op een gegeven mo ment volgens Groenevelt niet aan de politiek van de smalle marges. Je moet dan kiezen voor de totale strijd tot de laatste man, tot de laatste cent, tot de on dergang van de economie. Dat is niet onze keuze. Wij schu wen het conflict niet, maar we willen er wel over praten als de kans komt", aldus Groene velt. P. J. DEKKERS De speciale adviseur van president Nixon, dr. Henry Kissinger, heeft zijn ontslag aangeboden als de president van mening mocht zijn, dat zijn morele gezag te lijden had gehad van een besluit om de telefoons van zeventien voor aanstaande Amerikanen af te luisteren iin verband met een lek, waardoor geheime infor matie in omloop kwam, zo deelden welingelichte kringen in Washington gisteren mee. Het afluisteren werd gedaan tussen 1969 en 1971. Volgens sommige berichten stemde Kissinger ermee in en ver schafte hij zelfs de namen van personen die voor controle in aanmerking kwamen. Kissinger zou zijn ontslag voor zijn vertrek naar Parijs op donderdag j.l. hebben aan geboden, maar Nixon had hem, steeds volgens boven staande kringen, verzekerd, dat zijn morele gezag onaan getast was gebleven en hij kon aanblijven. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL-WELLINGTON LIMA Zaterdagmiddag zijn in het Belgische Oostende on geveer 40 Britse, Australische en Nieuwzeelandse betogers uit Engeland aangekomen die een „internationale mars tegen de Franse kernproeven" maken. Die mars begon op 13 mei in Londen. Ze heeft Parijs tot eindbestemming. De betogers zuilen de ko mende dagen te voet door Bel gië trekken in gezelschap van (naar zij hopen) Belgische en Nederlandse medestanders. Aan de Belgisch-Franse grens zullen ze door Franse gelijkge zinden worden opgewacht die de tocht naar Parijs verder meemaken. UTRECHT (ANP) Do ziekenfondsraad staat nositief tegenover het plan van het ministerie van volksgezondheid en millieuhygiëne om de be handeling van tbc-natië nten te concentreren in viif (bestaan de) sanatoria en de overige inrichtingen voor tuberculose patiënten te sluiten. De vijf overblijvende sana toria zouden elk een capaciteit vam 40 bedden moeten hebben en versDreid moeten liggen over het hele land. Uitgaande van een opnameduur van acht maanden gemiddeld zouden jaarlijks ongeveer 300 patiën ten kunnen worden opgenomen hetgeen betekent, dat de bed dencapaciteit vrijwel continu wordt benut. Het plan moet ondermeer gezien worden te gen de achtergrond dat tbc in Nederland steeds minder voorkomt. (Van onze redactie buitenland) ROME Bij een vechtpartij in de nieuwe Rebibbiagevan- genis van Rome zijn gisteren vier gevangenen, die hadden geprobeerd mede-gevangenen in de twee grootste gevange nissen van Rome te bewegen tot het afzien van een honger staking, afgeranseld. Twee van hen werden zo ernstig gewond, dat ze naar een ziekenhuis moesten wor den overgebracht. MASSACHUSETTS De staatspolitie van Massachusetts heeft zaterdag de gevangenis in Walpole bezet, nadat een nacht lang de gebouwen in handen van de gevangenen waren geweest. DEN HAAG (ANP) De vaste commissie uit de Tweede Kamer voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten meent, dat de zogenoemde „Cellastic-dos- siers" geen enkel bewijs leve ren voor enige reiatie tussen Cellastic en eventuele Duitse activiteiten op het gebied van ultracentrifuge of voor de ver vaardiging van een atoombom, noch enig bewijs opleveren dat prof. dr. J. Kistemaker (Lei den) reeds tijdens de oorlog te maken zou hebben gehad met Duitse pogingen om een atoom bom te vervaardigen. De commissie, die bestaat uit zeven fractievoorzitters, zegt dit in een uitvoerig verslag over haar werkzaamheden.

de Stem | 1973 | | pagina 5