ONDANKS VERLIES TEGEN HAARLEM: NAC STAAT VEILIG F.C. Twente mag het weer proberen in de UËFA-eup EXCELSIOR HELPT NAC Van der Pluijm faalt volledig Karstens: „Afgestapt uit protest" DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Lotto Toto 45 Fa. WETSTEIJN STEM Arie Delmotte, die een opstopper heeft gekregen, wordLt op de foto verzorgd. Delmotte zou desondanks de wedstrijd uitspelen. HENK WULLEMS: „HET WAREN DE ZENUWEN" (Van onze sportredactie) HAARLEM NAC blijft dit jaar voor de eredivisie be houden. De twee punten voorsprong op FC Den Bosch en Excelsior en het veel betere doelgemiddelde staan er borg voor dat West-Brabant volgend seizoen weer voetbal op top niveau kan aanschouwen. Maar de Bredanaars zijn er niet in geslaagd de eer aan zichzelf te houden. Door een 31 nederlaag tegen Haarlem had NAC de welwillende hulp van Excelsior nodig om zich ten opzichte van FC Den Bosch veilig te weten. In vergelijking met AX speel de NAC een uiterst zwakke partij voetbal tegen een ook al niet veel beter Haarlem. Het zelfvertrouwen dat tegen AZ van de NAC-spelers afstraalde was compleet verdwenen. Ver dwenen was ook de vechtlust en dat is een minder goed te verklaren zaak. „Het waren de zenuwen" stelde trainer Henk Wullems. „ik heb heel de week tegen ze aan lopen praten, maar dan kun je toch niet voorkomen dat ze in zo'n wedstrijd com pleet van de kaart zijn". En dan: „Ik weet wel dat het niet best was, maar noem eens een ploeg die dit jaar zo veel pech heeft gehad als NAC. En wat erger is, de geblesseer de spelers zijn allen persoon lijkheden die een ploeg inhoud kunnen geven". Uiteraard heeft Wullems met deze uitspraak gelijk. NAC kan, en heeft dat het hele sei zoen gekund, steeds verwijzen naar een imponerende reeks van zwaar geblesseerde spe lers. Ook ditmaal was het ge luk niet met de Bredanaars. Theo Dierckx en Arie Delmot te werden beiden zwaar om zwachteld (gescheurde spieren in het dijbeen) het veld inge stuurd. De wedstrijd was am per een kwartier oud of Ge rard vain de Dries moest zich met een verzwikte enkel door Jantje Blom laten vervangen. Maar dat neemt niet weg dat NAC, dat toch een wed strijd voor lijfsbehoud speelde met weinig karakter voetbalde. Vreemd genoeg waren het juist de geblesseerde spelers die de ze voor een voetballer zo be- GA Eagles-F'noord X A'dam-Gron. l lx Haarlem-N AC IX AZ '67-Telstar 1 1 lx 1 MW-Ajax IXI 1 Sparfa-Twente 1 1X1 1 Excels.-Den Bosch 1X1 1 Utrecht-Den Haag 1 1 lx 1 Heracles-Roda JC 1 1 X I Willem II-Caimb. 1 1X1 Veend.-Volend. 1 1X1 1 Vitesse-Fort. SC 1 1X1 Eindh.-PEC Zw. 1 1X1 HAMBURG (DPA) De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 1 8 18 23 30 38. Reservegetal: 44. Olympianummer: 8838. (ADVERTENTIE) MUZIEK- EN SPEELAUTOMATEN ROTTERDAM tel oio-25433i 9 Het tweede Haarlem-doelpunt wordt een feit. Breevoort springt hoger dan De Jong en zijn kopbal zal doel treffen. langrijke eigenschap wel ble ken te bezitten. Theo Dierckx speelde trekkebenend, maar met volle inzet de wedstrijd uit en vooral Arie Delmotte be wees opnieuw dat hij niet ka pot te krijgen is. De taaie Zeeuw kreeg na een kwartier een opdoffer midden in het gezicht van Piet van do Berg, waar hij een opgezwol len gezicht en een fikse bloed neus aan overhield. Dit verhin derde hem echter niet om het de Haarlemspits danig lastig te maken en er voluit tegenaan te gaan. Hoe zwak staken daar de po gingen van Brouwers (die na zijn magistrale partij tegen AZ een volkomen offday had) en de falende Bouman tegenaf. Daarom heerste er dan ook, ondanks dat men de zekerheid van behoud van het eredivisie schap verkregen had, geen to tale feestvreugde in de Bre dase gelederen. Daarvoor wa ren de geleverde prestaties te matig. Haarlem had de eerste helft een licht overwielit. Het kon dit verkrijgen omdat het van NAC voluit de gelegenheid kreeg het spel te maken. Vleu gelverdedigers Peys en Wen- tink werden onvoldoende door Vreysen en Brouwers afgestopt en konden nagenoeg ongehin derd mee oprukken. En het anders zo sterke Bredase mid denveld (Quaars en Bouw meester waren niet groots) kon niet in het normale vertragen de tiktakpatroon komen. Haar lem bewees in die periode ech ter over ook een ploeg met slechts povere kwaliteiten te beschikken. Opgebouwd werd er amper en al was het soms met kunst en vliegwerk, de Bredase verdediging bleef voorlopig overeind. Na een half uur werd het 10 voor de Haarlemmers toen Van de Berg uit een voorzet van Vos- maer raak kopte. Jan de Jong ging bij dit doelpunt, evenals bij de tweede Haarlemgoai niet helemaal vrijnit. Dit doelpunt was voor NAC een prikkel. De Bredanaars gingen iets feller spelen en on middellijk bleek toen hoe zwak de Haarlemse afweer was wan neer ze onder druk kwam te staan. Twee minuten later leid de dit tot de gelijkmaker toen Vreysen een foutieve terug speelbal van Mairijt attent langs Poldervaart schoot. Het bleek echter een korte opleving, want in de tweede helft speelde NAC weer even lusteloos als in de aanvangs- periode. Toen Wullems een kwartier voor tijd Bouman door Bish ha-d vervangen (..Ik wilde mijn spelers de gelegen heid geven achter de zaak te organiseren toen Haarlem die vrije trap kreeg, maar nog staat Breevoort ongedekt"), kopte dezelfde Breevoort langs De Jong. Even voor tijd speelde Blom op nagenoeg identieke wijze als M'arijt had gedaan, foutief terug op De Jong en Van de Berg kon in alle rust 31 sco ren. HARRY VERMEULEN FC Twente zal opnieuw mo gen uitkomen in het toernooi om de UEFA-cup. De Twen tenaren namen op het Ka steel definitief afstand van Sparta door de Rotterdam mers na een spannend duel met een chaotisch slot op een achterstand van vier punten te zetten. Het heeft niet veel gescheeld of het voor Sparta alles-of-niets-duel zou een voortijdig einde hebben ge kregen. Twaalf minuten voor het einde bracht arbiter Arie van Gemert zo ongeveer een tijdbom tot ontploffing door het tweede Twentse doelpunt van René v. d. Kerkhof goed te keuren, ofschoon zijn assi stent J. Erents voor buiten spel van Jeuring had staan vlaggen. Het Spartaiveld veranderde op slaig in een chaos. De Rot terdamse spelers trachtten Van Gemert ertoe te bewegen zijn grensrechter te raadple gen, aan welk verzoek de fluitist pas nia vele verzoeken voldeed. Hoewel de heer Erents bleef volhouden, diat hij buitenspel had geconsta teerde, handhaafde Van Ge- me*! zijin beslissingen. De tweede en beslissende Twen- tetreffer betekende voor de Spartanen, die een ogenblik met de gedachte hadden ge speeld oon het veld te ver laten maar die door Hans Venneker weer in het rechte spoor werden gebracht, een prikkel. Twente werd onder druk gezet en Sparta kreeg in de resterende tijd de strijd was vijf minuten onderbro ken geweest maar Van Ge mert liet slechts twee minu- nuten langer spelen meer kansen dan in de gehele voorgaande periode. Meer dan een doelpunt van Jan Klijnjan bereikte Sparta echter niet. Twente's trainer Spitz Kohn werd in triomf op de schouders van zijn spelers van het veld gedragen.. Hoewel scheidsrechter Van Gemert een belangrijk stem pel op de strijd heeft ge drukt bij het openings doelpunt van Achterberg zou de bal volgens de Spar tanen van achter de doel- 9 Eddy Achterberg maakt een juichende knieval om luidkeels zijn vreugde te kennen te geven: hij maakte het eerste doel punt voor FC Twente tegen Sparta. lijn zijn voorgezet. De Rot terdammers misten wederom het flitsende van weleer. Hun wilskracht was zonder meer minder dan die van FC Twente, dat aantrad zonder de door keelontsteking ge plaagde Theo Pahlplatz. FC Twente heeft, behoudens in de opwindende slotfase, weinig moeilijkheden van Sparta ondervonden. Ook na dat trainer Leo Steegman Kowalik en Klijnjan inzette, bleven de oosterlingen be heerst en koelbloedig op de been. Sparta: Doesburg, Venne ker. Eykenbroek, Ter Horst en Visser (Klijnjan), Jansen, Walbeek, Heyerman, Kreuz en van Staveren (Kowalik). FC Twente: Schrijvers, Van Ierssel, Drost, De Vries en Oramen, W. v.d. Kerkhof, v. d. Vall en Notten, Achter berg, Jeuring en R. v. d. Kerkhof. (Van onze sportredactie) 5 ROTTERDAM Het huilen stond him nader dan 't lachen, ,ie spelers van FC Den Bosch. Treurig middelpunt in de weg- slcnterende groep: Leo van der T'uijm, de Bossche doelman, ("e zijn ploegmakkers via ui- torst onbegrijpelijke blunders, vo°r 99,9 procent zeker het ere divisieschap ontnam. Immers. 'let Rotterdamse Excelsior won Sistermiddag het in het teken V3n degradatie staande duel te- Sen FC Den Bosch met niet "ónder dan 41. De hoogste score van de Rotterdammers van dit seizoen. De Rotterdammers deden dat ooral via Leo van der Pluijm. "Ossche doelman verkeek rf ,v?Ie malen op de via de celsior-vleugels voorgetrok- en "at en het mag in feite een 1»,? r 'lc'en, dut Excelsior de laatste 'lub sloot thuiswedstrijd van de m de eredivisie niet af- Laatsti met een ruimere marge. met tekent j e wedstrijd, ook dat h minuscuul klein vraag- "e, want ook Excelsior fetn°g kans op behoud. FC rui K r0sc'1 en Excelsior staan W D 'wee Punten achter op odase NAC, dat dus gis- via yei'loor, en kunnen beide vni»wlst zon(ler op respectie- [I' Sparta (Den Bosch) en „en Haag (Excelsior) Daar 'a k°men bij de Breda- s- Voorwaarde daarvoor is weer, dat NAC thuis moet ver liezen van FC Amsterdam. Maar dan nog blijft de kans klein, want bijvoorbeeld FC Den Bosch zou Sparta met 12—0 moeten verslaan om een beter doelsaldo te krijgen dan NAC en Excelsior moet dan er gens twintig doelpunten ma ken tegen FC Den Haag. Vandaar dat vooral de Bos schenaren gisteren beseften, dat zij het eredivisieschap uit handen hadden gegeven. Winst op Excelsior had hen naast het verliezende NAC gebracht; nu bleef de marge twee punten. En dat alles door de blunders van Van der Pluijm. Zei de1 on gelukkige Bossche doelman: „Bij die voorzetten draaide de bal steeds af door de verrader lijke wind. Ik kon er geen hoogte van krijgen." Een ex cuus, dat door zijn ploegmak kers maar amper aanvaard werd. Maar openlijk wilden zij hun doelman niet verguizen. Ook FC Den Bosch-trainer Jan Remmers niet. „Wat doe je er aan?", was zijn commen taar op het falen van Van der Pluijm. Als kritiek op zijn hele formatie merkte Remmers te recht op, dat FC Den Bosch voor rust de wedstrijd had moeten beslissen. Remmers: „Toen waren er kansen ge noeg, maar er werd er maar een van benut. En dat was te weinig." Het doelpunt van FC Den Bosch kwam op naam van Dick Beek, de lastige. Hij stond op de goede plaats, toen een lage schuiver van Graaumans Ex celsiors defensie inclusief doel man Van der Roer verraste Maar Excelsior vechtend voor de laatste kans, zo die al bestond kwam terug. Eerst via linkerspits Bassant, die een afzwaaier van Aad den Butter kordaat de goede richting mee gaf. En na rust zelfs superieur. Met niet op hoog peil staand, maar gedegen voetbal, werd FC Den Bosch achteruit gedron gen. En daarmee begon de ne gatieve hoofdrol van Van der Pluijm. Een boogbal van de doorsprintende Van der Vaart beoordeelde hij verkeerd (21), een voorzet van Gerrit den Butter raakte hij half, waar door Bassant scoorde (31) en een voorzet van Frans van der Heijden liet hij met Sjaak Rog geveen in de buurt los en dat betekende 41. Verder bleef Van der Pluijm overeind. Overigens geholpen door paal en lat, want Excel sior wilde waardig afscheid ne men. Trainer Joop Castemiller: „Ik heb tegen de jongens ge zegd, dat we tot het bittere eind door moesten gaan. Bitter is het dan wel geworden, maar er zit toch een zoet smaakje aan. De hoogste score van dit seizoen. Ik ben er blij mee ROB VAN DEURSEN Excelsior: Van der Roer; Gerrit den Butter (Van der Heide), Van Nierop, Tetteroo, Bron, Aad den Butter; Van der Vaart, Van der Heijden, Meut- stege (Kwakkernaat), Rogge veen, Bassant. FC Den Bosch: Van der Pluijm; Van der Leij, Schuur- mans, Pijs, De Ruiter (Graau mans), Vreeburg, Schalfisber- ger; Graul, Beek, Ouwens. 9 Sjaak Roggeveen maakt het tweede doelpunt voor Excelsior. Excelsior won uiteindelijk met 42 van FC Den Bosch. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Gerbeti Karstens heeft gisteravond in Studio Sport uitgelegd, waarom hij afgelopen vrijdag het hesluit nam de Ronde van Spanje te verlaten. En dat ondanks het feit, dat de Rokado-renner op dat moment met een vorstelijke voorsprong van meer dan zes tig punten op Eddy Merckx aan de leiding ging in liet pun tenklassement. Karstens: „Tijdens de Ronde van Spanje kwamen wij er ach ter, dat een renner alleen het puntenklassement kon winnen, als hij in het eindklassement binnen de eerste twintig zou eindigen. Mijn ploegleider heeft tegen deze dwaze maatregel ge protesteerd, maar daar gingen de organisators niet op in". Karstens, die verwachtte afge lopen zaterdag tijdens de laat ste zware bergetappe buiten de eerste twintig te worden ge reden („ik weet wat ik kan") besloot daarop naar Nederland terug te keren, waar hij gis termiddag op Schiphol arri veerde. Hij vond het overigens beslist niet erg, dat hij nu de eindprijs van het puntenklas sement was misgelopen. ,,Het ging maar om 15.000 peseta's (750 gulden, red.) en die moes ten dan nog eens met de gehele ploeg gedeeld worden", aldus de Nederlandse prof, die in de Ronde van Spanje niet minder dan vier etappes op zijn naam schreef. Morgen zal trouwens beslist worden hoe het programma voor de rest van dit seizoen er uit zal zien voor Karstens. In een bespreking met Rokado zal worden bekeken of Kars tens de Tour de France, de Ronde van Italië of Parijs- Bordeaux zal rijden. Karstens geeft zelf de voorkeur aan da Tour. „Niet alleen, omdat de Tour dit jaar in Nederland van start gaat, maar ook, omdat ik in de Tour op het vlakke wel een paar ritten kan winnen", aldus de zelfverzekerde Ger- ben Karstens.

de Stem | 1973 | | pagina 9