HONGERSNOOD PLAATST REGERING VAN INDIA VOOR PROBLEMEN Dierlijke vetten mogelijk niet schadelijk voor hart en bloedvaten Vergeet op vakantie ziekenfondskaart en reisverzekering niet Binnenland Buitenland BBT/KRO-PRfl Hoe tegen arino Oppositie Herzien Ziektewet Invaliden lom nm binnenland buitenland a BEWEGING ONDERZOEK Medicijnen Tandarts Ziekenhuis PRIET PRAAT COMMl Maandag 14 mei 1973 NEW DELHI (AP) Miljoenen mensen voor wie de honger voor de deur staat en honderdduizenden hectaren kurkdroog land, waarboven een gloei- endhete zon straalt, dreigen de politieke loopbaan van premier Indira Gandhi tot een voortijdig einde te brengen. De regering worstelt op het ogenblik met de groot ste crisis sinds de geweldi ge droogten in het midden der jaren zestig. De rege ring is sinds mevrouw In dira Gandhi het premier schap op zich nam niet in staat gebleken deze immen se problemen het hoofd te bieden. Nadat de regering in januari 1972 bekend had gemaakt, dat India in haar voedselonder- houd kan voorzien, moest In dia sinds het begin van dit jaar 3.5 min ton graan impor teren. Het ministerie van landbouw liet deze week be richten uitlekken, dat 6 tot 7 min ton meer geïmporteerd zal worden om de snel slin kende noodvoorraad aan te vullen. Bovendien deelden hulpor ganisaties kortelings mee, dat de regering graan confisqueert van onafhankelijke hulporga nisaties in de door grote droogte getroffen gebieden. Een agentschap een katho lieke hulporganisatie ver loor op deze manier 3000 ton graan aan de voedselorgandsa- tie van de regering. Later, waarschijnlijk nadat de nood toestand is afgelopen, zou men het graan terugbetalen. Ondanks deze maatregelen zal de regering juist genoeg graan hebben om de bevolking door de huidige droogte te sle pen, vooral wanneer de ver wachte regenperiode volgende maand op tijd aanbreekt, zo verklaren officiële en onoffi ciële bronnen. Mevrouw Gan dhi zelf, ontkende dalt het land nog 6 min ton graan nodig heeft. Het grootste probleem is de distributie van het graan naar de hongerige bevolking (naar door de regering wordt aange nomen 199 min mensen). Geen gemakkelijke opgave in een land waar de toestand der spoorwegen bijzonder slecht is. Ook de wegen zijn slecht begaanbaar en in deze gebie den bestaat geen binnenlands watertransportsysteem. Enkele rapporten spreken over de sterfte van ongeveer de helft van het vee in de droge gebieden. Veel vee wordt losgelaten, omdat de boeren geen voedsel en water voor de beesten hebben. De bevolking blijft hongerig. De oppositie heeft tenminste twee keer getracht een officië le verklaring over de situatie van mevrouw Gandhi los te krijgen. Onlusten door het voeseltekort, die meestal aan gevoerd worden door politieke leiders van de oppositie, zijn Een verschijnsel, dat in India niet ongewoon is. De bedding van een rivier in de buurt van Calctitta, waar geen spoortje van water meer te bekennen is. over een groot gebied in Ma harashtra en Gujarat uitgebro ken. Deze gebieden liggen naast de west-centrale gebie den waar de grootste honger wordt geleden. De politie heeft opdracht ge kregen bijzonder tolerant te gen degenen, die in verzet ko men op te treden. Toch heeft de politie enkele van hen doodgeschoten nadat onlusten uit de hand dreigden te lopen. In vele delen van Maharashtra heeft het de afgelopen drie jaar niet geregend. Voedsel en water zijn daar momenteel niet. „De bevolking van Maha rashtra heeft de afschuwelijke beslissing' genomen liever door kogels oom het leven te komen dan van honger te sterven", verklaarde een parlementslid toen een minister door middel van een verklaring een inzicht probeerde te geven in het voorraadprobleem. De regering verklaarde, dat de stagnatie in de distributie veroorzaakt wordt door specu lanten. De strijd tegen deze speculanten is een moeilijk probleem en bijna dagelijks worden plannen gemaakt om hun activiteiten te torpederen. Er waren geruchten, dat de aankondiging van nieuwe in voer van graan een tactiek was om het achtergehouden voedsel weer op de markt te brengen. „Dit gerucht kan wel enigszins op waarheid berus ten", verklaarde een land bouwdeskundige uit een van de getroffen streken, „maar dit verhaal is voor een groot deel waar. De regering zal wel meer graan moeten gaan im porteren". „De boeren rennen niet naar de markt om hun kleine hoe veelheid graan te verkopen omdat de prijzen te laag lig gen. En de gewone man pot zijn voorraad op om tenminste iets te hebben wanneer all'es op is. Een paar zakken meel hier en daar dat is alles wat is overgebleven". De deskundige stelde dat de import van graan waarschijn lijk tot het einde van dit j aar noodzakelijk zal zijn en dat deze van die landen zal ko men, die in het verleden India graan hebben gestuurd, name lijk de Verenigde Staten, Ca nada, Argentinië en Australië. „Ze zullen dit keer niet zoveel kopen", voorspelde deze des kundige, „het ziet er naar uit, dat op de wereldmarkt de prijzen van het graan zullen dalen, daarom zullen deze lan- INDIRA GANDHI. den wachten". De 3.5 miljoen ton graan werd gekocht toen de prijs van graan erg hoog was, omdat de Verenigde Sta ten tenen op grote schaal lever den aan de Sovjetunie. Ver wacht wordt, dat mevrouw Gandhi de nodige politieke moeilijkheden gaat opleve ren. Om bet probleem samen te vatten: d.e grootste moeilijkhe den ontstaan bij de distributie van het voedsel. Het kabinet van mevrouw Gandhi heeft besïoten de groothandel in graan te nationaliseren, daar mee is een einde gekomen aan het recht van de boeren opi zelf de prijs te bepalen. De prijs van de regering voor 1973 is dezelfde als die van vijf jaar geleden d.w.z. 76 roepies of iets meer als 10 dollar per 100 kilo terwijl de kosten van de boeren feno menaal zijn gestegen. Tot nu toe, konden de boeren dezelf de hoeveelheid graan aan groothandelaren verkopen voor een prijs tot 100 roepis, of 13.50 dollar. De regering heeft verkïaard, dat zij de prijs te hoog heeft laten oplopen en wil nu de prijs gaan herzien. De boeren protesteren hier fel tegen. Overheidsfunctionarissen, die maar al te graag statistie ken aanhalen, verklaren dat er vooruitgang geboekt wordt bij het aankopen van graan. Dit ondanks de terughoudendheid van de boeren. Dit gaat echter niet op in de door de grote droogte geplaagde gebieden. „De onlusten werden veroor zaakt door mensen die pro beerden. voedsel te halen uit de bewaarplaatsen, maar er was helemaal niks", aldus een officiële functionaris van een westerse hulporganisatie, die net teruggekeerd was uit Bombay, de hoofdstad van Maharashtra. Een anderé deskundige zei over het project om het voed sel te distribueren „vanuit de wagons naar de regeringswin- kells". Dit project vormt door de regering kleinhandel, om voedsel ter beschikking te stellen in de getroffen steden tegen een prijs die binnen het bereik is van de verarmde Met speciale vanuit de noordelijke van India graan treinen bevatten minder dan wa: regering van de de staten ver; Meestal vragen veel aldus regeringskringen. Maharashta echter slechts 283.000 ton in wat neerkomt op eei pond per dag voor iedi de 40 miljoen mensen die daar wonen. Tenminste de helft van de bevolking in deze staat wordt direct geconfronteerd met de gevolgen van de droogte, waardoor de helft van de veestapel verloren gegaan is. Ook zijn zes opeenvolgende oogsten door de droogte verlo ren gegaan. Velen zijn naar andere gebieden getrokken. Een van de aanwijzingen, dat de Indiase regering erg gevoelig is voor de politieke kant van dit probleem is het feit, dat buitenlandse tele visieploegen en journalisten afgeraden wordt de getroffen gebieden te bezoeken. Een of ficiële functionaris van de re gering zei: „Wij hebben vele malen het aanbod van goed menende buitenlanders afge wezen om verslag te doen van de afschuwelijke situatie waarin vele stervende Indiërs daar verkeren. (Van onze redactie wetenschap) Er begint liier en daar twijfel te ontstaan over het gevaar van de verzadigde vetzuren voor ons hart en onze bloedvaten. Ondanks het toenemend gebruik van onverzadigde vetzuren neemt het aantal hart- en vaatziekten namelijk niet af. In landen als Frankrijk waar erg veel boter wordt gegeten is het aantal mensen dat hart- en vaatziekten heeft kleiner dan in landen als Nederland waar men vooral (plantaardige mar garine) eet. De laatste jaren verschijnen er regelmatig publikaties waarin twijfel wordt uitgesproken over de rol van het cholesterol uit dierlijke vetten, eieren e.d. bij het ontstaan van hart- en vaatziekten. De Amerikaanse hoogleraar L. Hursch schrijft in zijn boek „The diet debate" dat de hoeveelheid cholesterol die de mens met zijn voeding opneemt in geen verhouding staat tot de hoeveelheid die het lichaam zélf produceert. Sterker naarmate het lichaam méér cholesterol uit dé voe ding opneemt maakt het zelf minder. Het doet er dus weinig toe hoeveel verzagdigde vetten we eten. Deze beweringen zijn door verschillende andere des kundigen bevestigd en op grond daarvan is zelfs over wogen om gerechtelijke stap pen te ondernemen tegen de Amerikaanse Hartvereniging die felle campagne voert tegen het gebruik van dierlijke vet ten. Het schijnt minder belangrijk te zijn hoeveel dierlijke vetten (met verzadigde vetzuren) men eet, maar het gaat er om die voedingsmiddelen ook wer kelijk te gebruiken. Dat wil zeggen dat de lichamelijke in spanning (beweging) waar schijnlijk een erg belangrijke rol speelt bij het tegengaan van hart- en vaatziekten. Er bestaat daarnaast geen twijfel over de rol die het roken speelt bij het ontstaan van de ze ziekten. Uitvoerige onder zoekingen hebben de invloed daarvan aangetoond. Volgens de Amsterdammer J. den Os is door de paniek rond cholesterol een situatie ont staan van ondervoeding. Door de angst voor het gebruik van melkvet, eieren en boter krij gen mensen een tekort aan be paalde voedingsstoffen. Dier lijke vetten zijn volgens hem onontbeerlijk voor een goede gezondheid. Hij wordt in deze o.a. gesteund door de Ameri kaanse onderzoeker Passwater die onlangs in het vakblad In ternational Laboratory schreef dat door het vermijden van zuivelprodukten zoals eieren en boter het gevaar bestaat van tekort aan zwavel en be paalde vitaminen. Vooral kin deren en oudere mensen schij nen erg gevoelig te zijn voor een tekort aan deze stoffen. J. den Os, 66 jaar oud en een fel tegenstander van de acties tegen' dierlijke vetten, zegt dat boter zelfs helpt om hart- en vaatziekten te voorkomen. Hij wijst op landen als Frankrijk en Japan waar men per hoofd van de bevolking kilo's boter per j aar r et. In die landen ko men weinig hart- en vaatziek ten voor. In landen als Neder land en de Verenigde Staten waar veel minder boter en meer margarine wordt gecon sumeerd is daarentegen een groot aantal mensen dat aan deze ziekten lijdt. Hij probeert al jaren om het ministerie van Volksgezondheid van zijn vi sie te overtuigen, maar heeft tot nu toe geen resultaat ge boekt. De brieven die de heer Den Os hierover heeft geschre ven ondanks aandringen van enkele Kamerleden werd niet eens beantwoord. Volgens de Amerikaanse voe dingsdeskundige prof. dr. P. Large is het nog lang niet aan getoond dat cholesterol wel zo'n belangrijke rol speelt bij het ontstaan van hart- en vaatziekten. Ook prof. dr. L. Hursch schrijft in zijn eerder genoemde boek dat de relatie niet is aangetoond, maar dat artsen voorzichtigheidshalve maar aannemen dat choleste rol ook van invloed is. De enorme angst voor choles terol die waarschijnlijk is ontstaan door de sterke stij ging van de hart- en vaatziek ten mist dus een hechte we tenschappelijke basis. De heer Den Os zegt dat met name de margarLnefabrikanten verant woordelijk zijn voor de paniek rond het cholesterol uit verza digde vetzuren. Zij zouden uit louter eigenbelang de beteke nis van de onverzadigde vet zuren bij het tegengaan van hart- en vaatziekten sterk hebben opgeblazen. De Nederlandse Hartstichting is niet bereikbaar voor com mentaar. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De vakanties staan al dicht voor de deur. De reisbureaus draaien op volle toeren. In vele gezinnen worden de eerste voorbereidingen op de vakanties al getroffen. Bij die voorbereidingen moet ook worden gedacht aan het regelen van sociale verzekeringen, vooral ziekenfondsverzekerden en zij, die een uitkering ontvan. gen krachtens de ziektewet, de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering of de werkloosheidswet moeten hieraan denken. Blijft men miet vakantie in eilgen land, maar gaat men huiten het gebied, waar het eigen ziekenfonds werkt, dan moet men de ziekenforadspa- pieren (met het laatste beta lingsbewijs) bij zich hebben. Daarmee gewapend kaïn men terecht bij praktisch iedere huisarts. Voor het inroepen van zijn hulp kan de arts co>n- bataling van het zieken- ief vragen. Dat bedrag terug van het 5en overlegging van de kwitantie. Met een verwijskaamt van de huisarts in de Nederlandse v,a- kantievenbiijfplaats kan men naar een specialist, die recht streeks door het ziekenfonds wordt betaald. Was men in al onder be- een specialist men (na vooraf ge- toestemming van het ziekenfonds) ook in zijn va kantieoord deze behandeling laten voortzetten. Wel is het noodzakeEjk vooraf te over leggen met de behandelende specialist in de woonplaats. Genees- en verbandmidde len, die tijdens de vakantie worden voorgeschreven, moe ten door de verzekerde aan de apotheker worden betaald, te gen overlegging van de kwi tantie, waarop soort en hoe veelheid van de voorgeschre ven middelen moeten zijn ver meld, betaalt het ziekenfonds in de woonplaats de betaalde bosten terug. Daarbij geldt de regel: voorzover het genees middelen zijn, die voor fonds rekening kunnen worden voor geschreven. Moet men in de vakantie- plaats plotseling maar de tand arts, dam kan men zjjn hulp inroepen, die ook ziekenfonds verzekerden behandelt. Men moet dan eerst de ziekenf onds- papieren (liefst ook de sane- lingsbaart)laten zien. Na overlegging van een gespecifi ceerde kwitantie betaalt het ziekenfonds de kosten .eventu eel met aftrek van de ver plichte eigen bijdrage. Als opname in een hiuis nodig is ,moet tact' opnemen met het ziekenfonds. Dat kan dat, als vervoer nu opname in een dicht bij huis moet den. De kosten van zijn voor rekening ziekenfonds. geneeskundige hulp kenland, Marokko, Portugal, Spanje, Turkije en Zuid-Sla- hierbij is :at zij bij noodzaak van kundige hulp, zich eerst e verzekeringsinstelling vlë. Vi wel, dat genees! tot de in dat in de bunnen ook een beroep do op de verzekeringsinstelling in Zkidd-SJavië. Men moet wel beseffen, dat het recht hulp bijna nergens zo omvang rijk dB als in de EEG-landen moet men soms wel bij betalen. Daarom is een reisverzekering belang rijk. In alle gevallen is het goed om v—r de reis informa tie in te winnen bij het zie kenfonds. In West Duitsland kan men terecht bij de algemene plaat selijke ziekenfondsen (Allge- meine Ortskranifcemkassen).. In België wordt de geneeskundi ge verzorging verleend door de gewestelijke dienst van de hulpkas voor ziekte- en invali- diteisverzekering (Office Re gional de la caise auxillïaire d' assurance maladie-invalidité) van de provincie waar men verblijft of door een der Bel gische ziekenfondsen („mutua liteiten"), die ter plaatse werkzaam zijn In Frankrijk moet mem zijm bij de caisse primaire d'assu- naince maladie (hoofdfonds voor de ziekteverzekering). Het adres hiervan kam de af deling sociale zaken (service social) van het gemeentehuis mededelen. In Italië verleent het natio nale orgaan van de ziektever zekering (insituto nazionale per 1'assicuraziOne contro de mialattie imam). Dat in elke provinciehoofdstad een hoofd kantoor en in vrijwel alle ge meenten een kantoor heeft, de geneeskundige verzorging. In Luxemburg is het adres: het nationaal ziekenfonds van werknemers (caisse nationale d'asBurance maladie des ou- vriers) te Luxemburg 10 rue de Strasbourg. Het nationaal ziekenfonds heeft bijkantoren te Diekirch, Clervaux, Redan- ge S-Attert, Wilt, Grevenman- cher, Echternaeh, Remisch, Bettembourg, Differdange, Du- delange, Esch S-Alzette, Laro- chettel Mersoh, Petange, Ru- merlamge en Steinfort. Het dichtstbijzijnde kantoor of bij kantoor van de caisse nationa le is belast met het verlenen van verstrekkingen. In ngeland kan men terecht bij de nationale gezondheids dienst (national health servi ce), die in alle gemeenten kantoren heeft. In Denemarken kan men idige ver tot de ge- van het De Sears-toren, het hoogste gebouw ter wereld, heeft zijn hoogste punt vcm 442 meter bereikt. Het gebouw van 110 verdie pingen moet in 1974 voltooid zijn. De bouwkosten vergen 150 miljoen dollar. Wie met vakantie naar het buitenland gaat, ban zich te gen kosten van geneeskundige hulp verzekeren door het slui ten van een zgn. reisverzeke ring. Daarbij moet men ermee rekening houden, dat in de reispolissan kan zijn bepaald, dat kosten in verband met be staande ziekten of kwalen niet worden vergoed. In een aantal landen bestaat de mogelijkheid te profiteren van de sociale verdragen, die Nederland met die landen heeft gesloten. In de EEG-lan den (België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, West-Duitsland, Engeland, Ierland en Dene marken) hebben tie verplicht verzekerden en in het alge meen ook bejaarden- en vrij willig verzekerden dezelfde rechten op geneeskundige hulp als de verzekerde inwoners van het land rijn. Zij moeten vooa- vertrek met vakantie aan hun ziekenfonds om een zgn. E 111-verklaring vragen. Hier mee moeten rij zich wenden tot de verzekeringsinstelling ïen zich te tot de voor de regio bevoegde Health Board. In Griekenland moet men zich melden bij het dichtstbij zijnde kantoor van het Idryma Koinonikon Asphaliseon (I. K.A.) In Marokko moet men zich in verbinding stellen met de Caisse Nationale de la Securi- te Sociale te Casablanca. In Portugal dient men zich te wenden tot het districtskan toor van de Caixa de Previ- dencia. In Spanje wordt hulp ver leend als men eerst is geweest bij het dichtstbijzijnde provin- ciale kantoor van het „Instituti Nacional de Prevision (INP). In Turkije moet men zich melden bij het ter plaatse be voegde kantoor van het insti- tuut voor sociale verzekering (Sosyal Sigotalalan Kurumu) In Zudd-Slaivië tenslotte kan men zich wenden tot het plaatselijke bijkantoor van het instituut voor sociale verzeke ring (Mjesniej Filiale Zavoda za Soiaiho Osigunanje). Wie in de ziektewet „loopt" en in het binnenland met va kantie wil, heeft geen toe stemming nodig van de be drijfsvereniging. Wel moet hij de bedrijfsvereniging zijn va kantie-adres opgeven. Wil men naar het buitenland dan is wel tevoren toestemming nodig. Het wel of niet verlenen van die toestemming hangt af van de omstandigheden. Iemand, die in rijn vakantie ziek wordt, moet direct rijn werkgever of als het be drijf is gesloten de be drijfevereniging hiervan op de hoogte stellen. In het laatste geval moeten naast het ver- pleegadres ook de naam en adres v,ain de werkgever wor den doorgegeven. Wordt men ziek, terwijl men op vakantie is in een van de EEG-landen of in Grieken land, Marokko, Portugal, Spanje, of Turkije, dan moei men ziekengeld aanvragen vil het ziekteverzekeringsorgaan van het vakantieland (zie hierboven). In Engeland moet men onder overlegging van een verklaring van de behan delend arts de aanvraag indie nen bij het departement of Health and Social Security, Oversaes Group, in Newcastle Upon Tyne. Daarbij is het van groot belang aan te geven, dat men niet slechts medische hulp wenst, maar ook zieken geld aanvraagt. Naast het ver- pleegadres moeten ook het adres in Nederland, de naam en het adres van de werkge ver en van de bedrijfsvereni ging worden opgegeven. Wordt men ziek in een an der dan de hiervoor genoemde verdragslaoden dan is het voor de aanspraak op ziekengeld van belang, dat men zich on middellijk tot een arts wendt. Men moet hem om een verkla ring vragen, waaruit blijkt, wat men mankeert, wanneer de ziekte is ontstaan en hoe lang deze heeft geduurd of waarschijnlijk nog zal duren. Die verklaring moet zo snel mogelijk, eventueel via de werkgever, aan de bedrijfs vereniging worden den. Wanneer men een uitkering krachtens de wet op de ar beidsongeschiktheidsverze kering (WAO) ontvangt en men wil langer dan 3 weken met vakantie naar het buiten land gaan, dan moet dat ten minste 2 maanden voor het vertrek worden meegedeeld aan de bedrijfsvereniging. (Van onze radio- en televisieredactie) Van hei bekende boek va Louis Paul Boon: „Pietej Daens of hoe in de 19e eeuw de arbeiders van Aalst voch ten tegen armoede en on recht", maakten zoal: reeds eerder gemeld d< KRO en de BRT een gefilm de documentaire in drie af leveringen. Donlerdag 17 mei en maan dag 22 mei zenden respectie velijk BRT en KRO het eersti deel uit. Het is een boeien verslag geworden van eer stuk sociale strijd in het begii van deze eeuw. Hoewel dez strijd in de tv-produktie gelo kaliseerd wordt in het Vlaam se Aalst kende ons land ge lijktijdig ook dezelfde onrus (Ariëns, Domela Nieuwenhui e.a.) Bovendien kreeg eei deel van de huidige arbeidson rust in deze tijd zijn aanzet Overwogen wordt in de der de tv-aflevering een verbin dingslijn met vandaag te leg gen. Vele jaren heeft Louis Pau Boon gewerkt aan het verza melen van documentatie ovei de sociale strijd in het negen tiende-eeuwse Aalst. Dez« strijd concentreerde zich ron< de merkwaardige fascinerende figuur van priester Adol Daens, volksvertegenwoordiger; voor Aalst en Brussel. Hi leefde van 1839 tot 1907 was de grondlegger van strijdbare radicaal-christelijk sociale beweging, bet Daensrs me. De Christene Volkspartij de politieke emanatie van he Daensisme, heeft een grote in vloed uitgeoefend op de ont wikkeling tot een sociaal be wustzijn en strijdbaarheid on der de Vlaamse arbeiders. Het feitenmateriaal in h« boek van L. P. Boon is zo ver deeld en gerangschikt en bijna romantechnische wijzi verteld dat het werk ver bo ven nationale of lokale belan gen uitstijgt. Centraal De vraag kan worden ge steld waarom de auteur Pi.ete Daens en niet broer Adolf zijn boek en ook in dez televisieserie als hoofdf guur laat optreden? L.P. Boo geeft het antwoord in he woord vooraf van zijn boek deze Pieter Daens wer als centrale figuur genome omdat hij, zowel als dagblad schrijver en man met nimmc verflauwende liefde voor kleine man als als mens met ge voel voor humor en met vems inzicht van al het betrek kel'ijke in deze wereld, bes door mij te benaderen en begrijpen viel. Boon heef zichzelf geïdentificeerd m< Pieter. In de film wordt d duidelijk doordat het beel van Peter en Louis-Paul een moment samenvallen. Uitzichtloos Het leven van de arbeide in de jaren 1884 was uitzich loos. De arbeiders waren sl ven, die een hongerloon vp dienden. Zij woonden i-n kro ten, hadden geen stemrecb Kinderen en vrouwen werkte eveneens in de fabriek. Wan neer in 1886 de grote crisi uitbreekt, worden de meesf fabrieken gesloten. De arbe dersmassa, moegetergd en ui" gehongerd, wordt rumoerif, André van der Meersch, trach de ongelukkigen voor het soc alisme te winnen. Tijdens zondagsmis spreekt prieste Daens op de kansel voor hc eerst van een christelijk socié iisme. Charles Woeste, voorzi' ter van de katholieke partij volksvertegenwoordiger Brussel en Aalst, tracht actie van priester Daens af remmen. De encycliek Rerum Nov; voor dea verdrukte arbeiders, voor de verdrukte arbeides, M>r.ei) op de molen voor c ciale strijders. Twee jaar 1 er wordt een volksreferei m gehouden voor algemei nieervoudig stemrecht. Het g bi ervan is de eers grondwetsherziening. Datzei: ae laar stichten Pieter e voi c u PIREC V V W-2&

de Stem | 1973 | | pagina 6