;tma. Herstel normale situatie ia Libanon tekent ié if „Zwarte dag verpleging" zal Sovjet-Unie verdragen strikt nakomen Nixon al kort na inbraak ingelicht Gesprek Beatrix en Claus iet Podgorny loopt lang uit Prof. Nagel afwezig bij „gewei ei samenleving" Rumoer om pistolen lijfwacht Gabonese president 'htn! c I I I HARING IS OP KOMST BREZNJEV: In Parijs werd „de vrijheid begraven Arrestaties in Chili WATERGATE: Akkoord over cao groente- en fïuitindnstrie TOESPRAAK PAST NIET IN „SFEER RIJEENKOMST" HONTENISSE ening sferzande binnenland i PROCES „DE HONTE" a.s. zal het zwembad De ide voor het publiek -w'or iwembad zal in de loop vaii md zijn. ingstijden an 09.00 uur tot 20.00 uUP an 09.00 uur tot 19.00 urn. an 13.00 uur tot 18.00 uur irieven 90,^ wassenen 49 ideren t.m. 14 jaar 25'—. nen f 1,50 t.m. 14 jaar senen 1250 fen t.m. 14 jaar755 ƒ20,- ƒ50,- abonnementen n abonnementen voor het enheid worden gegeven aan embad vanaf heden tot en 1973 telkens van 9.00 tot het seizoen gedurende de igstijden. ester en wethouders van e,- iOMERS, burgemeester. SCHEPPER, secretaris. Maandag 14 mei 1973 ti uw markt, kt er velen r astma. Over voor- ifieke problematiek. edici en rd met 35 ct. Leusden-Centrum. J (Van onze redactie buitenland) BEIROET In Libanon ziet het er naar uit dat de normale situatie na de felle gevechten tussen militairen en Palestijnse verzetsstrij ders, die op 2 mei uitbraken, zich geleidelijk herstelt. Het uitgaansverbod in Beiroet en andere belangrijke steden is verzacht en het luchtverkeer op het interna tionale vliegveld bij de hoofdstad is hervat. Hei laatste incident deed zich zaterdagochtend voor bij de grenspost Sjadra, waar vol gens Beiroet militairen een aanval afsloegen. De lucht macht kwam vrijdag voor het laatst in actie. De staat van beleg die op 7 mei werd afgekondigd duurt nog voort ofschoon het derde bestand (van 8 mei) redelijk in acht genomen wordt. Het bestand wordt gecontroleerd door een commissie op hoog niveau van vier leden, be staande uit twee vertegen woordigers van het militaire opperbevel en twee van het Palestijnse verzet. Op strategi sche punten in de hoofdstad zijn Libanees-Palestijnse ver- bindingscommissies gevestigd. Voor permanente contact tus sen het leger en het Palestijn se verzet zal er een „rode" telefoonverbinding komen. De genomen maatregelen hebben een eind gemaakt aan de felle botsingen, maar het grondvraagstuk, een formule te vinden voor het naast elk aar bestaan van beide par tijen, is nog niet opgelost. Vol gens het Libanese blad Al Amal, orgaan van de falangis- tsèe partij van Pierre Ge- ffiayel. zou de staat elk nieuw aldroord met de Palestijnen van vier voorwaarden aiflian- helijk willen stellen: ophef fing van drie vluchtelingen kampen in de buitenwijken van Beiroet die dichtbevolkt zijn en zich op kwetsbare punten bevinden, handhaving van de kampen in Sabra en Sjattila na een onderzoek van het soort wapens dat zich daar zou kunnen bevinden, beper king van het aantal comman do's en tenslotte beëindiging van elke militaire opleiding in ie kaïnpen en verwijdering van de wapenvoorraden die elders zouden zijn opgeslagen. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Beschermd door een met pistolen gewa pende lijfwacht van 13 man, die na enig geharrewar dat zich tevoren afspeelde ooglui kend in ons land werd toege laten, is zondagmiddag presi dent Albert B- Bongo van de Westafrikaanse staat Gabon uit Parijs op Schiphol aange komen. Met enkele tientallen jour nalisten uit Afrika waren en kele uren tevoren twee leden van de presidentiële lijfwacht vooruit naar Schiphol komen vliegen per KLM-lijntoestel. Ze hadden hun wapens tijdens de vlucht in bewaring afgege ven aan de gezagvoerder. Op Schiphol kregen zij deze terug met het advies voor het dra gen daarvan eerst officië,e toestemming te vragen. Alzo geschiedde. Een lid van de Gabonese ambassade toon de de wapens aan een Schip- holemployé, die de douane en de marechaussee waarschuw de. Geheel volgens wettelijk voorschrift gaven deze instan ties de beide body guards, die geen Nederlandse wapenver gunning konden tenen, slechts toestemming ons land binnen te komen als zij de wapens op de luchthaven achterlieten. Dit weigerden ze echter. Het gevolg was dat de acht taxi's, die op het platform waren toe gelaten om het gezelschap af te halen, daar ruim een uur lang bleven staan. De ijlings gewaarschuwde rijkspolitie wist al evenmin raad. Weliswaar zijn in 011s land tot nu toe aan lijfwachten van buitenlandse staatshoofden nooit moeilijkheden in de weg gelegd, maar in de eerste plaats betrof het ditmaal geen officieel, maar een particulier bezoek, en bovendien waren douane, marechaussee en rijks politie op Schiphol extra voorzichtig in verband met de recente gebeurtenissen in het Amsterdamse Hilton hotel. De rijksrecherche is immers bezig met te onderzoeken of daar 'n veiligheidsagent van El Al in strijd met de Nederlandse wet een schietwapen heeft gedra gen en wellicht gebruikt. Het dilemma op Schiphol scheen zondagna een halfuur nog ingewikkelder te worden, toen de wapens plotseling ver dwenen bleken te zijn. Aarze lend werd de heren verzocht hun zwarte diplomatenkof fertjes te openen, maar de wa pens bleven onvindbaar. Solidair met him landgeno ten bleven ook de Gabonese journalisten, in de wagens zit tend, lijdzaam afwachten wat er zou gebeuren: allen geza menlijk ons land in of nie mand. Voor de Nederlandse autori teiten begon de tijd te drin gen. Het was tegen 't middag uur en de president zou met nog een elftal bewakers om zich heen om halftwee arrive ren in de regerings - Fellow ship. Voordat het zover was moest een beslissing zijn ge nomen. Het was echter zondag en dus niet eenvoudig om ie mand te vinden, die op eigen houtje kon en mocht beslissen wat er moest gebeuren. Na veel getelefoneer ontving de rijkspolitie tenslotte van een der hoogste gezagsdragers van het ministerie van justitie het zij een directeur-generaal, het zij een plaatsvervangend se cretaris-generaal, het verlos sende woord: de lijfwacht mocht met de wapens worden toegelaten. Toen om halftwee de rege- rings-Fellowship uit Parijs op Schiphol landde en de Gabo nese president op het platform afleverde, deden zich geen moeilijkheden meer voor. Het hele gezelschap mocht terstond naar Den Haag vertrekken. Ook de gewapende lijfwacht. Zelfs werd de stoet van auto's begeleid door een motorescorte van de rijkspolitie. In Scheveningen was bet za terdag vlaggetjesdag van de Nederlandse zeevisserij. Enkele tientallen schepen uit Scheve ningen zelf, Katwijk, Tholen, Yerseke en Arnemuiden lagen vrolijk versierd in de haven te kijk. Om twaalf uur 's middags trokken dertien trawlers de Scheveningse haven uit op weg naar de Ierse Zee, waar ze nu wel mogen vissen. De Noord- zeevloot zal pas volgende week mogen uitvaren. EEN Tunesiër de 32-jarige Ali Ben Yanes, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de ge vangenis in Marseille door middel van de guillotine te rechtgesteld. Hij was op 29 september ter dood veroor deeld wegens moord op een zevenjarig meisje. (Van land) onze redactie buiten- BERLIJN De Russische partijleider Leonid Breznjev, heeft zondag in Oost-Berlijn, de vastbeslotenheid van de Sovjet-Unie bevestigd, de in de afgelopen jaren gesloten verdragen „strikt en volko men" uit te voeren. „Dezelfde houding verwachten wij ook van onze verdragspartners", zei hij bij het overhandigen van de versierselen van de Lenin-orde aan partijleider Honecker tot besluit van het tweedaags bezoek aan de DDR. Breznjev zei dat een „eerlijke en zakelijke samen- I» Mof fétirl em TUlm een uur du~ n."0. P''otestmars door de binnenstad hebben m 0Beer 300 in witte unifor- „I Bestoken leerling-ver- Zam igen zaterdag uiting zal» n aan un onvrede over tanl-'1 a'f beroepsvoorlichting, omschrijving, rechtspositie, opleiding en begeleiding van de leerling-verpleegkundigen. In de Utrechtse jaarbeurs werd een protestmeeting gehouden. Tijdens de demonstratie deel den zij zenuwpillen tegen alle mogelijke kwalen" uit, die ble ken te bestaan uit snoepjes. PARIJS (ANP) Circa 2.000 artiesten, schrijvers en anderen hebben zondag in Pa rijs een rouwstoet gevormd om symbolisch „de vrijheid te begraven". Daarmee wilden zij protesteren tegen een verkla ring van de nieuwe Franse minister van cultuur, Maurice Druon, die beschouwd werd als een bedreiging voor de ar tistieke vrijheid. Druon, schrijver en lid van de Academie Frangaise, zei onlangs dat de mensen niet op hem moeten rekenen voor het subsidiëren van zogenaamde artistieke uitingen die geen ander doel hebben dan vernie tiging van de structuur en de instellingen van onze maat schappij. Mensen die aan mijn deur komen met een bedelstaf in de ene hand en een molotov cocktail in de andere, zullen moeten kiezen. Aan het hoofd van de stoet liepen twee mannen en een vrouw in rouwkleding. Zij droegen een lint met het op schrift: ontwaakt, deze natie sluimert in, maar het is een doodslaap. Daarna volgden zes tamboers en tenslotte een doodkist die van de Place de la Bastille werd overgebracht naar de laatste rustplaats op de Place de la Nation. Voordat de stoet uiteenging, werden witte en rode ballonhen opge laten. werking" anders niet mogelijk zou zijn. Volgens het Oostduitse pers bureau zei de Russische par tijleider verder, dait het basis verdrag tussen de DDR en West-Duitsland niet alleen voor de normalisering van de betrekkingen tussen beide on afhankelijke soevereine staten in Duitsland van bijzonder grote betekenis is, maar ook voor de andere ontspanning in Europa en de vestiging van de internationale vrede. „Wij communisten strijden niet voor vermindering van spanning omdat er slechts voor een bepaalde tijd vrede in Europa zal heersen. Ons ideaal, beter nog ons prakti sche doel', is een hechte vrede waarbij uitsluitend een waar achtige samenwerking van soevereine Europese staten met gelijke rechten mogelijk is", verklaarde Breznjev. De politieke barometer, zo ging de Russische partijleider verder, voorspelt steeds duide lijker dat in Europa „mooi weer in het verschiet ligt". De sfeer van verminderde span ning ontwikkelt zich steeds zekerder, het gevoel van een blijvende vrede, van een gc perspectief voor de toekomst consolideert zich". Volgens westerse waarne mers en communistische bron nen waren de bliksembezoe ken van Brezjnev bedoeld om andere leden van het Sovjet blok gerust te stellen dat de Russische partijleider bij zijn komende belangrijke bespre kingen in Bonn en Washington hun belangen niet uit het oog zal verliezen. Breznjev is van 18 tot 22 mei in Bonn en van 18 tot 26 juni in Washington. Het zal de eerste maal zijn dat een Rus sische leider West-Duitsland bezoekt. SANTIAGO (ATA) De Chileense politie heeft zater dag in verscheidene steden in vallen gedaan in schuilplaat sen van de neo-fascistische be weging. „Patria y Libertad" (vaderland en vrijheid) en daarbij tientallen arrestaties verricht. Volgens een bekend making, van minister van bin nenlandse zaken Espinoz azijn grote hoeveelheden wapens en munitie in beslag genomen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Patrick Gray, oud-directeur van de FBI, heeft al kort na de inbraak in Watergate president Nixon opgebeld en hem gewaarschuwd dat het Witte Huis hierin betrokken was, aldus Ameri kaanse, kranten van zaterdag. Hij zei toen tegen de president, het bange vermoeden te hebben dat de FBI en de CIA door mensen uit de omgeving van het Witte Huis werden „gebruikt". Gray zou echter geen enkele reactie van de president hierop hebben gekre gen, aldus de kranten. Gray zou dit onder ede heb ben verklaard, donderdag voor en senaatscommissie van on derzoek en vrijdag voor de jury. In het openbaar had Gray steeds gezegd „niet te weten" van het feit dat John Ehrlichman en Haldeman, twee gewezen raadsleden van Nixon, getracht hadden de zaak in de doofpot te stop pen. Op 30 april zei Nixon pas in maart van deze pogingen ge weten te hebben. Volgens de zegslieden van de kranten zou Gray echter al tien dagen na de inbraak, die op 17 juni plaats vond, geweten hebben hoe de vork aan de steel zat. Het voormalige hoofd van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA en huidige Amerikaanse ambassadeur in Iran, Richard Helms, is naar Washington teruggeroepen om te getuigen in de Watergate affaire. Helms is opgeroepen om te getuigen voor de onderzoeks commissie vain de senaat over de bewering van zijn vroegere medewerker Robert E. Cush- man jr, dat hij Helms toestemming had gegeven tot het gebruik van materiaal en tot de voorbereiding en uit voering van de inbraak in het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsberg. Daniel Ellsberg en Anthony Russo, de verdachten in het Pentagon Papers-proces te Los Angeles, werden zoals ge meld ontslagen van reeht- vervolging. Rechter Matt Byr ne besloot het proces onmid dellijk te beëindigen omdat de FBI in de jaren 1969 en 1970 telefoongesprekken van Ells berg heeft afgeluisterd en de afschriften van die gesprekken op mysterieuze wijze zijn ver dwenen. Door die verdwijning kan niet worden aangetoond of de openbare aanklager van de afgeluisterde gesprekken ge bruik heeft kunnen maken. Ellsberg en Russo stonden terecht op beschuldiging van spionage, diefstal en samen zwering als gevolg van hun openbaarmaking van die roemruchte Pentagonpapers. Zij kopieerden die documenten in oktober 1969. Het nieuws over de aftapping van Ellsberg telefoon kwam aan het licht in een memorandum van de hui dige FBI-directeur ad interim, William Ruckelshouse. De ge sprekken die werden afgeluis terd waren conversaties tussen Ellsberg en dr. Morton Hal- pern, destijds een adviseur van het ministerie van defen sie en getuige voor de verde diging in het Ellsbergproces. Ook het feit dat rechter Matt Byrne tijdens het proces voor Nixoms ex-topadviseur Haldeman werd gepolsd over Byrnes eventuele benoeming tot FBI-directeur, droeg bij tot ernstige vermoedens dat het Witte Huis op tal van mande ren de uitkomst van het pro ces trachtte te beïnvloeden. In zijn beslissing de beide mannen van rechtsvervolging te ontslaan noemde rechter Byrne een „serie acties tegen Ellsberg door een speciale eenheid in het Witte Huis welke zonder precedent zijn en die culmineerden in de in braak in het kantoor van EIls- bergs psychiater". Na aiflop vam het proces zei Daniel Ellsberg, dat hij een aanklacht zal indienen tegen president Nixon. „Wij zullen tegen alle samenzweerders een gerechtelijke vervolging in stellen. Hun leider blijkt de president te zijn, die een sa menzwering geleid heeft die tot doel had ons van onze burgerrechten te beroven". Ellsberg en zijn mede-be klaagde Russo zeiden er abso luut geen spijt van te hebben dat zij de Pentagon-papieren in de openbaarheid hadden gebracht. MOSKOU (ANP) Prin ses Beatrix en prins Claus hebben zaterdag lang met president Podgorny van de Sovjet-Unie gesproken. Het bezoek aan de voorzitter van het presidium van de opper ste Sovjet duurde bijna twee uur in plaats van het voor ziene kwartiertje. Volgens Russische functionarissen is dat uitzonderlijk lang voor dit soort bezoeken. De Russi sche ambassadeur in Neder land, de heer Alexander Ro manov, die het bezoek ook bijwoonde zei dat er zeer boeiende discussies zijn ge voerd over tal van zaken. De pers was alleen aanwezig bij de begroeting van het prin selijk paar door de heer Pod gorny. Prinses Beatrix en prins Claus hoorden zaterdag van president Podgorny dat Ne derland een nieuwe regering heeft. Op de Ambassade was daarover nog geen telex bin nengekomen. De president vertelde verder dat het nieu we kabinet uit verschillende partijen is samengesteld. Dat was uiteraard minder groot nieuws, maar het gaf Beatrix en Claus wel aanleiding tot een uiteenzetting van de ma nier waarop in Nederland de pluriforme samenleving in parlement en regering wordt weerspiegeld. De heer Podgorny ver klaarde dat volgens de op vattingen in de Sovjet-Unie één partij het best de belan gen van het volk kan dienen. Maar, zo voegde hij daar vriendelijk aan toe, „dat is een kwestie van smaak". Het prinselijk paar verzekerde hem dat ook hij een meer partijensysteem de belangen van het volk worden behar tigd, aangezien die dat niet doen, tijdens verkiezingen verliezen. Podgorny bleek het pro gramma voor de studiereis van het prinselijk paar hele maal uit het hoofd te kennen en liij bereidde Beatrix en Claus uitvoerig voor op wat hen te wachten staat. Het belangrijkst noemde hij de indruk die zij zullen krijgen van het Sovjetvolk dat hij omschreef als gastvrij en hard werkend, als een vrede lievende natie die streeft naar het vermijden van oor log. De prinses en de prins verzekerden de president dat de Nederlanders het verlan gen van de Russen naar vre de volledig delen. Ze pleitten voor uitbreiding van de con tacten uitwisselingspro gramma's tussen de twee landen. Als we meer inzicht krijgen in eikaars opvattin gen wordt het wederzijds be grip vergroot en dan kunnen de inwoners van de Sovjet- Unie zelf constateren dat ook de Nederlanders een vrede lievend en hardwerkend volk zijn, zei de prinses. Zaterdag zijn de prinses en de prins ook in Zagorsk ge weest, 70 km ten noorden van Moskou. Zagorsk is met zijn uit de dertiende eeuw stammende zeer kleurrijke kathedralen, kerken, het klooster van de heilige Ser- gius en het seminarie een belangrijk centrum van de Russisch orthodoxe kerk. Gisterenmorgen vroeg ver trokken de prinses en de prins vanaf het vliegveld Vnoekovo naar Irkoetsk in Siberië, een vliegreis van inclusief een tussenlanding in Omsk zeven uur. Prinses Beatrix met de Russische president Podgorny. UTRECHT (ANP) De in dustriebonden en de Unie BLHP zijn met de werkgevers in de groente- en fruitverwer- kende industrie tot een basis akkoord gekomen voor een nieuwe cao-1973. In dit akkoord worden de afspraken uit het centraal ak koord gevolgd. Bij de prijs compensatie is een minimum van 140 gulden per procent overeengekomen. De salarissen zullen worden verhoogd met 2,7 procent waarbij een mini mum geldt van 35 gulden per maand. De vakantietoeslag wordt op 7,8 procent gebracht met een vloer van 1100 gul den. DE elfde Tarzain van het witte doek, de Amerikaanse acteur Alexander Barker, is op straat m Manhattan in elkaar gezakt en overleden. Hij was 53 jaar. ZWEDEN zal Tanzania onge veer 23 miljoen gulden schen ken om 90 procent van de kosten te betalen die verbon den zijn aan de bouw van ongeveer 100 gezondheidscen tra in het gehele land. EEN vrij grote brand heeft het drukkerij-bedrijf van de Poolse staat goeddeels stilge legd. Vier mensen hebben ern stige verwondingen opgelo pen. DE raad van commissarissen van Estel nv (Hoesch-Hoogo- vens) heeft besloten prins Bernhard te verzoeken als ere lid in de raad zitting te ne men. (Van onze redactie binnen- UTRECHT De crimino loog en schrijver prof. dr. W. H. Nagel heeft, hoewel dat wei de bedoeling is geweest, zaterdag niet gesproken op de bijeenkomst over geweld en samenleving in Utrecht, die werd georganiseerd door de commissie samenwerking ver zetsorganisaties. Volgens de voorzitter van de bijeenkomst, de heer C. C. van den Heuvel, had prof. Nagel ook willen spreken over het gebruik van geweld door de Verenigde Staten in de oorlog in Zuid-Oost-Azië en het ge weld van Israël tegen de Pa lestijnen. Dit paste volgens de heer Van den Heuvel niet in de sfeer van de bijeenkomst, waarna prof. Nagel zich had teruggetrokken. Voor hem in de plaats sprak de journalist en politicus Frans Goedhart Prof, Nagel zei desgevraagd dat hij op 3 mei door de heer Van den Heuvel telefonisch was benaderd met de vraag wat hij zich voornam te gaan zeggen. De heer Van den Heu vel stelde voor, aldus prof. Nagel, te spreken over het terrorisme in Nederland, waarbij hij met name de orga nisatie Rode Jeugd in Eindho ven noemde. Prof. Nagel sprak er zijn bevreemding over uit dat men tevoren wilde weten wat hij zou gaan zeggen, ver klaarde zich vervolgens toch bereid over genoemde onder werpen een aantal gedachten te formuleren, maar deelde de heer Van den Heuvel mee dat hij die zaken in een mondiaal kader wilde plaatsen. „Daarbij dacht ik", aldus prof. Nagel, „met name aan de Amerikaan se bombardementen in Zuid- Oost-Azie en ook aan de Pa lestijnse problematiek. Ik wil de de Palestijnse daden niet goedpraten maar wel enigszins begrijpelijk maken. Het is nu eenmaal zo dat door de snelle communicatie iedereen snel van alle geweldsgebruik in de wereld kennis kan nemen en dat laat naar mijn mening als criminoloog niet na zijn in vloed uit te oefenen. Daarom ook meen ik dat het gewelds gebruik ook in Nederland zich afspeelt in een mondiaal ka der. De heer Van den Heuvel wilde echter dat ik die aspec ten uit mijn voordracht zou laten. Toen ik daar niet op in wilde gaan, werd me voorge steld van het houden van de voordracht af te zien, waarna ik me terugtrok. Mijn conclu sie is dat het bestuur van deze organisatie een rechtse zaak is, althans eeen soort dat mij niet past". De bijeenkomst in het Utrechtse Jaarbeurscongres centrum werd bijgewoond door tussen de 250 en 350 mensen. Zij hoorden de heer Goedhart betogen dat er niets anders opzit dan het politieap paraat drastisch uit te breiden en zwaardere straffen uit te delen, om het morele klimaat in Nederland te verbeteren.

de Stem | 1973 | | pagina 5