f§7 trijd li vel WATERSTAAT BETROKKEN BIJ ZEEBURGSE HAVENPLANNEN SCHELDEDIJKEN IN 1981 OP DELTAHOOGTE VAN Hl ETEN NIET NAAR 'S-HEERENHOEK jeugdkamp in Braakman Kasporgo's reis naar Sardinië nog dubieus IR. J. BAKKER: AFVAL KERNCENTRALES GROOT PROBLEEM bij Triumph Prestige en prestatie GARAGE „DE TOL" Vlissinger commodore bij Shell Pleidooi voor behoud van Schelphoek Publiek welkom liedboek- gebeuren iuw-Namen Zomii' Zweefvliegers vragen hulp van provincie Vissersboot sloeg om op Oosterschelde Garantie voor ziekenhuis in bespreking Maandag 14 mei 1973 I be. Ln gent Jrie Uilenspiegel. West- ll, expositie schilderijen Jningen van Sander Lit- n. 31 mei). Dag. van 00 u en van 13.30-18.00 fid, van 9.00-12.00 u en 30-21.00 u. Zond. van 1.00 u. Ma. g'esl, (UZEN kr, 20 uur: Turks fruit |NGEN abra, 20 uur: De nacht [Vampier 18 jr. MJKE Korenmolen, Expositie naars uit de Zuidelijke landen (t.m. 2 juli), Ge- I tijdens de weekeinden lü0-16.00 uur. CZEE leentemuseum, Stadhuis lie Ramp 1953-1973 BI mei) Ma. t.m. vrijd. Jl0.00-12.00 u en van 16.30 u. IERPEN Ned. Schouwburg. |uur: „De rekening van Ind" van Walter van de Ned. Schouwburg. 20.00 |De neus van Cleopatra laf Knop In de Engelse C.U. die in Ier ondersteuning van de joffers van de luchtaan- werd opgericht. btus-leden die naar Lon- nogen zijn: De heer Van uit Dongen, de heer per uit Yerseke, mevrouw dure uit Oosterbeek, de IVan Workum uit Ede en pren Verdonk en Van del en uit Den Bosch. l'eiking EHBO-diploma's Burgemeester Molthoff vrijdagavond aan 26 -ers het diploma uit. De litter, de heer A. van eren, verwelkomde bur- bster Molthoff, dokter |k. de heren Daalman en met hun echtgenotes, lens hij het woord gaf burgemeester voor de na-uitreiking, plaatste hij een kritische opmerking de subsidie-verordening, Islecht uitkomt voor die pigingen, die leden heb- J die buiten de gemeete In. Vervolgens dankte de fitter dokter Eysink, die >n met de heer Valkx de van de eurssus is geweest, na sprak burgemeester noff zijn waardering uit het bestuur van de EH- fdeling dat ervoor heeft gd. dat er weer een mde vereniging is in v-Namen. vrouw Van Driesschen, der geslaagden, bood een enkbon aan de heer x aan en de heer Lam- eveneens een geslaagde, aan de heer Eysink een lenkbon aan. De eehtge- van deze heren ontvin- iloemen. lij De Stem B V. >0-7920 (4 lijnen); HULST: en); GOES: Klokstraat 1, 13.3017.00 uur. ementen: Boekhandel Pie- 1 00 uur, tel. 01600-22341; 00; zondag 20.00-22.00 uur of 01150-6297: Midden in, Kantoor Nieuwstraal 9 01150-5745: algemeen re- >oi Kromme Weele 4 Mid- 10-7438: redacteur Midden* 1-3405 kant Klokstraat 1. li 35 Goes* redacteur 'e rel, kantoor Nieuwstraat 9, 91150-4866: redacteur O Z.- istraat 14, Hulst tel 01140- W Z-Vlaanderen: R 'ff,'1 ferneuzen. tel. 01150-792). Zeeland: T. Koomen, tel. 01155-2237. 01150-6297. 100-4316. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De minis ters van verkeer en water- slaat, 1-esp. van openbare wer- 1.01 van Nederland en België zijn overeengekomen, rijkswa terstaat te betrekken hij de studies en de plannen voor de uitbreiding van de haven van Zeebrugge. België heeft toegezegd, dat er voor begonnen wordt net de uitbouw van de haven- jjunmen te Zeebrugge en de verdieping van de toegangs- geul een laboratoriumonder zoek zal plaatsvinden. Bij dit onderzoek wordt de Neder landse rijkswaterstaat betrok ken, zo hebben de Belgen toe gezegd. In het waterloopkundig la boratorium te Borgerhout is intussen een model voor de nieuwe havenmond van Zee brugge gereed gemaakt. Het provinciaal bestuur van Zee land is door de minister van verkeer en waterstaat van de stand van zaken in het Bel gisch-Nederlandse overleg op de hoogte gebracht. Wat het provinciaal bestuur vooral tot voldoening stemt is de mede deling van de minister, dat hij regelmatige ruggespraak tus sen de technische diensten die het onderzoek in Borgerhout begeleiden, en de provincie Zeeland wenselijk en redelijk acht. „Daaruit blijkt", aldus het Zeeuws provinciaal be stuur, „dat ook de minister meent dat de provincie Zee land, vanwege de grote belan gen die hier aan de orde zijn, mede in het overleg dient te worden betrokken". GS hebben, terstond na de ontvangst van de ministeriële mededeling gevraagd op welke wijze en in welke vorm de door de minister bedoelde rug gespraak nader geconcreti seerd zal worden. Het ant woord op de laatste vraag zal niet door ex-ministas? Udink worden gegeven, maar door zijn opvolger in het nieuwe kabinet. (ADVERTENTIE) Triumph Dolomite v.a. 12.990, Nu ook in onze showroom Fa. GEBR. VERVAET Vaartstraat 1, Axel Tel. 01155 - 1628 Vert. 01152-684 (Van onze verslaggever) •MIDDELBURG De pas benoemde staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, de heer M. van Huiten, zal vanavond niet aanwezig zijn op de voorlichtings- en discussieavond over kern energie, die in „De Jeugdhoeve" te 's-Heerenhoek wordt ge houden. De heer Van Huiten, wiens eanwezigheid op een door het PPR actiecentrum Borsele en he commissie Kerncentrale Borssele ad hoe, de voornaam ste attractie beloofde te vor- ®en, heeft in verhand met ajn recente benoeming tot lid ''an de regering van zijn deel neming moeten afzien. Hij zou «echts op de bijeenkomst spreken als hij dat kon doen Ejn kwaliteit van tweede kamerlid en volksvertegen woordiger. Zijn plaats wordt vanavond ingenomen door de Jeer E. Jurgens- eveneens van PPR, die een praatje over atoomenergie zal houden. Vooruitzichten voor dinsdag A ?f?ensdag, opgesteld door KNMI op zondag om 18.00 ?®®Se perioden, maar Plaatselijk een bui. Tem- «Mturen beneden normaal. T'-Ff'ooruitzichten in cijfers soiMddeld over Nederland: Voor dinsdag: Aantal uren 20n. 2 tot g temperatuur: van onge- nosl nonriaal tot 3 graden be- normaal. temperatuur: 1 tot 5 gra onder normaal. vA3 op e6n droge periode ce«mnStens 12 uur: 90 pro" »aaP?nneen droog et' ldai. 70 procent. Voor woensdag: AMtal uren zon: 0 tot 8. 'n- temperatuur: van onge- A'rmaal tot 4 graden on eer normaal. dèrw,„tjInpei'atuui"' 0 tot 5 gra- onder normaal. va°n A°pee" droge periode cent ens 12 uur 95 pro- «aaPaL60" droog et" o0 procent. De vergadering van vanavond, die voorlichting en discussie beoogt, werd in een ietwat dramatische, om niet te zeg gen: sinistere vorm gegoten. De convocatie bestaat uit een verkorte weergave van het ca tastrofeplan dat geldt voor het reactorcentrum te Karlsruhe en bevat aanwijzingen voor de bevolking in geval van „ramp alarm". Om het geheel te ac tualiseren zijn de straten en wegen die in een straal van vijf kilometer rondom de cen trale gelegen zijn, in een alfa betisch gerangschikte lijst op genomen. De betrokken stra ten vormen „de rampenzone". Zaterdag hebben de organise rende actiegroepen in deze „rampenzone" de bevolking opgeroepen om vooral de bij eenkomst van vanavond bij te wonen. Zoals wij al eerder hebben gemeld, willen de Zeeuwse ac tiegroepen steun betuigen aan enkele verspreide milieugroe pen in het land, die een zgn. moratorium voor de kernener gie afgekondigd willen zien een soort bom-stop, die niet alleen kernproeven, maar ook de inwerkingstelling en verde re ontwikkeling van atoom energie als brandstof voor elek triciteitscentrales moet omvat ten. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Kapitein J.J. Schouten (51 )uit Vlissin- gen is benoemd tot commodore van Shell-Tahkers. Hij be gon zijn carrière in 1945 als vierde stuurman op een schip dat „Macoma" heette net als het vlaggeschip waarover hij nu het bevel gaat voeren. Alleen mat de eerste „Macoma" 12.000 en de tegenwoordige 210.000 ton. De heer Schouten is sinds 1961 gezagvoerder. (Van een oszer verslaggevers) MIDDELBURG De Eerste Zceuwsvlaamsche Aero-Club heeft zich met een duidelijke noodkreet tot provinciale sta ten van Zeeland gericht. „Eind van dit jaar moeten wij weg van ons zweefvliegterrein in de gemeente Terneuzen", schrijft de zweefvliegclub. Wij vragen dringend uw medewerking bij het vinden van een ander zweefvliegter rein. Straks staan vier vlieg tuigen, twee lieren en drie tractoren renteloos. Het zou zonde zijn". Het verdwijnen van de zweefvliegers van het hun in middels tweede thuishaven in de Van Wuijckhuispolder, is veroorzaakt door de omstan digheid dat de eigenaar van het veld het terrein met in gang van 1 januari volgend jaar wil gaan gebruiken voor de veeteelt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De inmiddels afgetreden minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Udink, heeft het provin ciaal bestuur van Zeeland laten weten, dat het regerings beleid erop gericht is, dat omstreeks 1981 praktisch alle dijken langs de Westerschelde op Deltahoogte zullen zijn gebracht. De bewindsman reageerde daarmee op een motie, die in de begro-tmgsvergadering van provinciale staten (december 1972) werd aangenomen en waarin bezorgdheid werd uit gedrukt over de vertraging in de plannen voor dijkverzwa ring rond de Westerschelde. Minister Udink liet GS van Zeeland weten, dat de noodza kelijke financiële beperkingen niet alleen de Westerschelde- dijfeen treffan, maar dat ailfe hooigwaitarkeringen in Neder land onder bezuinigingen lij den. „In het verleden zijn de meest urgente dijkverhogingen het eeret aangevat", aldus drs. Udink. Het gevolg daarvan is ge weest dat momenteel langs de Westerschelde ruim 40 procent van de dijken op deltahoogte is, tegenover 30 procent lan delijk gerekend. Voortzetting van het beleid in het tempo dat het inmiddels afgetreden kabinet heeft voorgesteld zal betekenen, dat omstreeks 1981 alle dijken langs de Wester schelde zullen zijn verhoogd. In dat jaar zal, elders in het land, nog 20 procent van de waterkeringen op de noodza kelijke verzwaringen wach ten. De conclusie is dan ook, dat Zeeland wel degelijk prioriteit geniet, vergeleken met de rest van het land. Zouden de wer ken aan de Westerscheldedij- ken vervroegd worden uitge voerd, dan zou dit aldus nog steeds drs- Ud'irik ten koste moeten gaan van de werken elders langs de Neder landse kust, „hetgeen be zwaarlijk te rechtvaardigen zou zijn". (Van onze correspondent) COLIJNSPLAAT Tijdens het weekeinde is een Belgi sche polyester vissersboot, met aan boord J. A. H. uit Boom en J. Ph. uit Reet omgeslagen. De heide drenkelingen zagen kans op de omgekeerde boot te klimmen. Dank zij het gun stige tij dreef de boot naar de wal. Toen de inmiddels gea larmeerde reddingsboot „Wes- terschouwen" arriveerde, stap ten de twee onfortuinlijke vis sers juist aan wal. De boot werd op het talud getrokken. Behalve een nat pak en het verlies van de reeds gevangen vis ondervonden de beide Bel gen geen nadelige gevolgen van hun avontuur. (Van een onzer verslaggevers) MIDELBURG Het colle ge van GS heeft provinciale staten voorgesteld om een ga rantie ter hoogte van 2 mil joen gulden te geven voor de leningen welke de stichting psychiatrisch ziekenhuis Zee land". Wil aangaan voor de bouw van een psychiatrisch ziekenhuis in de directe omge ving van Goes. Het gaat bij de betrokken leningen om een stuk voorfi nanciering. Het ziekenhuis zal voor een belangrijk deel de Zeeuwse patiënten die totdus- verre in „Vrederust" in West- Brabant worden verpleegd, moeten huisvesten. Het zal 300 bedden tellen, met centrale voorzieningen tot een maxi mum van 400 bedden. Voor de regio waarin het ziekenhuis komt te staan zal het de functie van polikliniek moeten vervullen. In nauwe samenwerking met de sociaal- psychiatrische dienst, de vrij gevestigde zenuwartsen en de algemene ziekenhuizen. Het ziekenhuis krijgt een aparte jeugd- psychiatrische afdeling van 20 a 30 bedden. Tot de plannen op iets langere termijn behoren: de stichting van een paviljoen voor kinder psychiatrie, een paviljoen voor jeugdpsychiatrie en een ge bouw voor de behandeling van verslavingszieken, met name alcohol en drugs. Het laatste project hoopt men het eerst te kunnen reafiseren. Vrijdag zullen provinciale staten over de garantie-verle ning beslissen. Kampeerweekend in de Braakman: De kinderen spreiden hun bedje. (Va>n een onzer verslaggevers)' HOEK Ongeveer honderd kinderen uit West-Zeeuwsch Vlaanderen hebben een kamp weekend doorgebracht in het recreatiecentrum de Braakman bij Hoek. Het kamp ging uit van de stichting Jeugdcentrale voor West-Zeeuwsch Vlaande ren. Mevrouw Hendrick, de kan tinebeheerster van de Braak man trad op als een hartelijke gastvrouwe bij de verzorging van de maaltijden. Tijdens het kampvuur werden de kinderen op chocolademelk getrakteerd. Zondag woonden de kinderen een kerkdienst bij die onder leiding stond van pastoor De Nijs uit Biervliet en de heer Bergwerff uit Schoondijke. Een demonstratie vain de po nyclub de Haringruiters uit Biervliet viel bijzonder in de smaak. Komend weekende zal opnieuw een groep kinderen uit West-Zeeuwsch Vlaande ren deelnemen aan het jeugd kamp in de Braakman. Het duurde wel even voordat iedereen een slaapplaats had gevonden. (V-an een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het PvdA-Statenlid, mevrouw A. Vaas-van Oven, heeft er bij G.S. van Zeeland op aange drongen, biij de minister van Verkeer en Waterstaat te plei ten voor een nieuw tracé voor rijksweg 57 tussen Seroosker- ke en Haamstede. Volgens een uitspraak van de inmiddels af getreden minister Udink zal de nieuwe rijksweg door een deel van het, door de ramp van 1953 gevormde natuurge bied „de Schelphoek" voeren. De minisiteir, aldus een ant woord dat hij heeft gegeven op Kamervragen, wil pas in tweede instantie een tracé voor de nieuwe weg overwe gen, dat „de Schelphoek" on gemoeid laat. Vooralsnog zoekt hiij het in grondruil. Mevrouw Vaas wijst erop, dat de kreek uniek is door zijn hoge zout gehalte, zodat zich daar oen riijke waterflora en -fauna heeft kunnen vormen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Aan de leden van de culturele raad Goes, die op 18 mei in vergadering bijeenkomt, wordt door het dagelijks be stuur voorgesteld om een subsidieverzoek, dat gedaan is door de volksdansgroep „Kasporgo" niet in te willigen. Kasporgo heeft een bijdrage van 20 procent gevraagd in de kosten van een reis naar Nuo- ra, een plaatsje op Sardinië, waar dit jaar in het kader van de 10e Europeade van volks cultuur 'n mterniatkxnaal diains- evenement wordt georgani seerd. Het bestuur van Kaspor go heeft laten weten dat een bijdrage van de Goese culture le raad (het gaat om een be drag van f 1.215,-) bepalend is voor het al dan niet doorgaan van de reis. Het bestuur van de culturele raad heeft zich afgevraagd wat de culturele waarde van een dergelijke reis is, waarbij men jurisprudentie heeft ge vonden in de eerdere stand puntbepaling van de raad ten aanzien van een reis van de Zeeuwse Koorschool naar En geland. Toch wil de culturele raad de deur niet geheel sluiten. Als Kasiporgo erin slaagt om EEN Franse hartchirurg heeft in het ziekenhuis Foch in de Parijse wijk Suresnes een harttransplantatie verricht, de dertiende in Frankrijk. subsidietoezeggingen los te krijge vain het ministerie van erm, van het Prins Ben- hardfonds en van GS van Zee land, dan kan het verzoek wat Goes betreft opnieuw in behandeling worden geno men. Een kans op subsidie is echter ook in dat geval alleen aanwezig als de andere geld- versehaffers de eis stellen dat ook Goes een financiële bij drage geeft. De culturele raad heeft nog enkele andere subsi dieverzoeken in behandeling, waarover het bestuur positief adviseert. Het betreft hier een aanvullend subsidie voor de stichting Goese beiaard, een subsidie aan de orgelcommis sie Grote Kerk en een bijdra ge in de kosten van huur van de Westerkerk ten behoeve van een schooluitwisseling van het Goese lyceum. Tenslotte behandelt de cul turele raad een voorstel om de heer G. Menken opnieuw als lid van de raad te benoemen.. Het totale bedrag aan subsi dies ten behoeve van culturele verenigingen en evenementen zal, als de culturele raad er mee instemt in het jaar 1974 met ruim f 50.000 worden verhoogd tot een totaal bedrag van f 350.607. (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG Volgens ir. J. Bakker, direc tievoorzitter van de NV Sa menwerkende Electriciteits- Produktiebedrijven, moet ten aanzien van de kernenergie worden vastgesteld, dat nog niet alle problemen zijn opge lost. „Met name op het gebied van de afvalverwijdering zal nog veel werk moeten ge schieden. Doch er zijn oplos singen die in de volgende de cennia tot ontwikkeling kun nen komen", aldus de heer Bakker. Ir. Bakker deed deze uit spraken in een rede, die hij hield bij gelegenheid van de officiële ingebruikstelling van de nieuwe Amercentrales en 7 in Geertruidenberg 6 en les van het conventionele type, die een eenhedengrootte berei ken van 400 Megawatt. De heer Bakker bepleitte verdere studie van de afval problemen. „Deze opgave moet ons in de komende jaren tot aanvaardbare oplossingen brengen", aldus de Sep-direc- teur. „Als uitgangspunt kan daarbij de eindigheid van de fossiele brandstof gekozen worden. Wij moeten daarbij constateren, dat er van een praktische werkelijkheid spra ke is. Het meest direct voelen we dat door de confrontatie met het einde van onze nog maar zo kort geleden verwor ven aardgasrijkdom, dat voor wat het gebruik in centrales betreft al in termijnen is vast gesteld", aldus dc heer Bak ker. Alternatieve energiebronnen, zoals zonne- en wind-energie, werden door de heer Bakker voor ons afgewezen. „Zij kun nen in ons land geen wezenlij ke bijdrage tot de electrici- teitsvoorziening leveren", meende hij. Behalve het gebruik van kernenergie zij het onder uitdrukkelijke veiligheidsvoor waarden bepleitte de heer Bakker tenslotte nog besparin gen op het verbruik: „Daar voor is echter wél een menta liteitsverandering nodig. Het zou beter zijn, dat er in deze richting actie wordt gevoerd, dan dat er acties zijn tegen de kernenergie, die brandstoffen- bankroet kan voorkomen", zo besloot ir. Bakker. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —Bij velen blijkt onduidelijkheid te be staan over de vraag of er tij dens de evenementen ter gele genheid van de presentatie van het nieuwe liedboek der kerken, publieke belangstel ling gewenst is. In verband daarmee ver klaarde een woordvoerder van de organiserende instanties, dat er weliswaar een zeer groot aantal officiële genodig den is, maar dat de volgende - programmapunten voor alle be langstellenden uiteraard voorzover er plaatsruimte be schikbaar is vrij toeganke lijk zijn: Zaterdag a.s. begint om 11.00 uur een plechtigheid in de nieuwe kerk te Middel burg, waaraan de IKOR-kin- derzanggroep van de paaskerk te Amstelveen meewerkt. Be langstellenden kunnen de kerk betreden via de ingang aan de Groenmarkt. Zaterdagmiddag zullen 24 kerkkoren uit Zeeland, onder leiding van Meindert Boekei en begeleid door drie Zeeuwse brassbands, op het Abdij plein een tiental liederen uit de nieu we bundel zingen. De uitvoe ring begint om 15.00 uur. Het grootste deel van het Abdij- plein is vrijgehouden voor het publiek. Op zondag 20 mei wordt, wederom in de Nieuwe Kerk, het nieuwe liedboek in ge bruik genomen. De dienst, die plaats vindt onder auspiciën van de raad van kerken te Middelburg, begint om half elf. Het publiek wordt ver zocht om kwart voor tien aan wezig te zijn, zulks in ver band met de repetities van de te zingen liederen. Het IKOR- CVK maakt van de bewuste dienst televisie-opnamen. DE Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, is zaterdagin Mexico- stad aangekomen voor een be zoek dat tot maandag zal du ren. Het bezoek is het eerste aan een aantal Latijns-Ameri kaanse landen.

de Stem | 1973 | | pagina 3