Oudste deelnemer draait nog uitstekend mee PRUDENT FREIJSER IS EEN BILJARTVETERAAN Blij met handhaving vierde HANSWEERTSE BOYS WIL NIEUWE ACCOMMODATIE Duivensport voor mij een vorm van ontspanning LEO DE BRUIN BOEKT ZEER VEEL SUCCESSEN „Graag klasse lager Steun van supporters onmisbaar Orleans Wert 13800 op Succesvol Meer tijd Over band Duivensport sport Maandag 14 mei 1973 (Van onze sportmedewerker) HEIKANT „Ik zie het vooral als een vorm van ont spanning, maar als ze goed vliegen moet je proberen om f" wat aan te winnen. Als het hij de eerste vluchten een "setje vlot, denk je dat het een goed jaar wordt, maar het salt dan dikwijls tegen. De meeste liefhebbers hebben maar sitkele goeie duiven, en die moeten zorgen dat de kassa 'ijft rinkelen". Aan het woord Leo de Bruin, een 30-jarige I venmelker uit het rustige kerkdorpje Heikant, die de aatste jaren bijzonder actief en succesvol is in de duiven sport. van de duizenden dui- aanelkers uit Zeeuwsch anderen die elke zondag morgen met de radio aan het oor ligt, om te luisteren wan neer de duiiven gelost worden. En dan heeft men voor nie mand tijd meer, want als de „blauwen" of de „witten" moest vallen en zijn baas zou er niet staan, zou heel de straat te klein zijn. Ook hi] droomt er van nog eens een groot kampioen te worden, en gezien de prijzen die broers vam zijn „jonge schonen" (zoals hij hem zelf noemt), de laatste jaren hebben gevlogen, zit er dat voor hem misschien nog wel eens in. Is De Bruin din Heikant en omgeving een „zware melker" geworden, zelf blijft hij er bijzonder kalm onder. Ook on der zijn laatste successen. Vier eerste prijzen tijdens een vlucht op Quirvoain, twee eer ste prijzen bij de jaarlingen en oude duiven in Heikant, en diezelfde resultaten bij een postduiven vereniging in St.- Jansteen. Verder won hij twee jaar geleden ruim f 3800,- tij dens een grote vlucht op Orle ans. Hij veroverde toen de twee de prijs van de Zuid Neder landse Postduivenbond. Vorig jaar vlogen die goede broers eveneens bijzonder goed, want met drie gouden horloges en een fraaie pendule sloot hij het seizoen af, om van de nodige geldprijzen nog maar te zwijgen. Ook het afgelopen weekeinde was hij weer suc cesvol. Twee eerste prijzen itn St.- Jansteen, en een tweede in Heikant- Is de Heikantse dui venmelker buiten een straal van vijftien kilometer van zijn woonplaats nog niet zo be kend, vijftien jaar geleden haalde zijn naaim dikwijls de koppen van verschillende dag bladen. Leo de Bruin was toen een op banden gedragen at leet, zeker zo goed als zijn dorpsgenoten van nu Piet Vonck en Jo Schout. Hij presteerde het om in 1960 als derde te eindigen in de internationale cross „Le Boir" in Brussel. Een prestatie die tot nu toe nog geen enkele Zeeuwse atleet kon verbete ren. Hij werd negen keer Zeeuws kampioen bij de juni oren. en had verder verschil lende records op zijn naam staan. Ook op landelijk niveau was hij voor zijn concurrenten een geducht tegenstander. Hij werd van 1958 tot en met 1960 bij de junioren tweede tijdens de Nederlandse crosskampi- oenschappen. Toen hij eind (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN Een van de beste biljarters die Zeeuwsch- Vlaanderen kent is ongetwijfeld „veteraan" Prudent Freij- ser uit Terneuzen. De nu 65-jarige Freijser, die tal van titels won in verschillende spelsoorten is als lid van de Terneu- zense biljartvereniging Concordia nog steeds actief in de biljartsport. Freijser kwam al vrij jong met de biljarterij in aanraking. Al op 10-jarige leeftijd rolde hij de biljart- sport binnen. Begrijpelijk wel, want als zoon van een café houder in Hulst werd hij vrij vlot met de biljarttafel ge confronteerd. Prudent Freijser: „Ik mocht van mijn oudere broers wel eens een partijtje meespelen in het café van mijn ouders op de Vismarkt in Hulst. Daarna ging ik naar het patronaat, waar ik eveneens vorderingen maakte. Zo kwam het dait ik al op jeugdige leeftijd in de kerngroep van Zeeuwsch- Vlaanderen belandde. Men nam in die tijd het initiatief om te spelen om het kampi oenschap van Zeeuwseh- Vlaanderen. „Een kampioen schap, dat door Freijser drie maal achtereen werd gewon nen. In Terneuzen, Hulst en Axel ging Freijser met de titel op zak naar huis. Een groep sterke biljarters besloot in 1959 toe te treden tot de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond. In die tijd kende men iimmers nog zeer veel „wilde" clubs, die niet in KNBB-ver- band speelden. Freijser be hoorde even-eens tot die groep. Freijser werd in die tijd kam pioen in de extra libreklasse. Hi] bleef er baas over de Zeeuwse vedette Theo Plat- jouw, ondiainks het hogere ge middelde van Platjouw, dat de Axelaar een plaat -n de over gangsklasse ^zorgde. Freijser: „In 1969 heb ik Hulst verlaten. Ik had er een kleine meubelzaak, maar zoals zoveel kleine ondernemers heb ik dat niet kunnen volhouden. Ik heb toen mijn zaak ver kocht aan een groot bedrijf in Hulst." Freijser vond een baan als portier in Sluiskil en kreeg hierdoor meer tijd om te trai nen. Zijn prestaties werden steeds beter, zijn gemiddelde steeg met sprongen. Freijser: „Ik speelde een partij over twintig beurten met Jo Blommaert uit Hulst, Ik kwam tot 1111 caramboles en Blommaert bleef steken op 770 caramboles." In 1968 be leefde Prudent Freijser een machtig jaar. Hij won toen drie kampioenschappen in één seizoen. In het libre, het kader 38-2 en het beker kader-kam pioenschap. Na die tijd is de beker steeds gewonnen door Theo Platjouw, de Axelse au-to-mohielvertegenwoordiger, die een aparte klasse vormt in Zeeland. Het is gezellig con verseren met Prudent Freijser over de biljartsport. Maar niet alleen over biljarten. Prudent Freijser: „Ik heb nog actief gevoetbald ook. Ik speelde en- keie jaren in het eerste elftal van HVV'24. We hadden in die tijd een zeer goed elftal. In welke klasse we toen speelden, dat kan ik me niet meer herinneren, maar ik weet wei dat we er harder voor knokten dain HVV '24 nu do-et." Prudent Freijser. vader van drie zonen, weet dat zijn echtgenote niet uitgesproken dol is op de bi-Ij artactiviteiten van haar echtgenoot. Freijser: „Toch vindt ze het ook weer niet zo verschrikkelijk dat ik nog actief biljart. Vooral in de bej-aardensoaietsif speel ik nog graag een partijtje mee. In „De Veste" in Terneuzen. Er zitten daar bejaarden die een voortreffelijke nartij spe len." Het was in dat bejaardente huis dat Freijser onder toe ziend oog van oud-KNBB-ar- biter Kruit uit Terneuzen een serie van 307 caramboles pro duceerde. Freijser: ,Dat werd ua'nurlijk wel teveel voor de concurrentie, in „De Veste'. Ik speel daar nu voortaan al leen nog maar over de band, om de spanning er een beetje in te houden," Prudent Freijser, momenteel ingedeeld in de overgangsklas se libre hij is daarin de oudste deelnemer heeft aan de KNBB dispensatie ge vraagd een klasse lager te mo gen spelen. Freijser. „Ik word een dagje ouder en in de over gangsklasse moest je vaak voor wedstrijden en finales ver van huis spelen. Dat werd be zwaarlijk voor me op die leef tijd. Als ik nu een klas lager mag spelen, kan ik het hier dicht bij huis redden. Dat doe ik bever." Prudent Freijser „Een man als Theo Platjouw kan het ver schoppen in de biljartsport, als hij zo serieus doorgaat" denkt nog niet aan stoppen met de biljarterij. Een veteraan waar men "n Zeeuwsch-Vlaanderen onge twijfeld nog veel van zal ho ren in het komende seizoen. (Van onze sportmedewerker) HANSWEERT Uiteraard is men in het kamp van Hans weertse Boys verheugd over het feit dat men zich ook deze keer weer heeft kunnen handhaven in de vierde klas H, zondagvoetbal. Maar secretaris (en nog steeds actief spe lend bij de Boys) Henny Eijke stelt resoluut dat het laatste seizoen het allerzwaarste was voor de oranje-witten, sinds de acht jaar dat men in de vierde klas verblijft. Henny Eijke: „Door het vertrek naar elders van drie vaste eerste-elftalspelers, namelijk Frans van der Hart, Jan de Coninck en Frans Back, waren we in het afgelopen seizoen Iers aan de kamt hadden we gens hardnekkige blessures. Als men nu bedenkt dat het tweede elftal van ons in de derde klas afdelingsvoetbal uit komt en dat men daar uit moet putten om heit „eerste" te completeren dan wordt het logisch dat de overstap voor deze jongens wel erg groot is. Toch zijn we er gekomen dank zij de 20 zege die we in Sas van Gent bevochten op Corn. Boys. Onze spelers kregen toen de steun van zo'n zestig supporters en dat is voor Hansweertse Boys in een uit wedstrijd een unicum. Ook de zwaar gehandicapt. Het beschikbare spelersma teriaal vooral bij de jeugd is tej ons nu eenmaal beperkt. Daar kwam nog bij dat we geruime tijd enkele spe- thuiswedstrijden van ons wor den slecht bezocht. .Tammer genoeg." Ook penningmeester Sjaak de Keijzer vind het spijtig dat de publieke belangstelling bij de Boys gering is. Lachend zegt hij: „Natuurlijk denk ik daarbij aan de duiten die we best kunnen gebruiken maar daarnaast vind ik de morele steun die een groot aantal supporters kan geven uiterst belangrijk. Het handje vol pu bliek aan de zijlijn kon onze jongens geen hart onder de riem steken. Tegen het einde van de competitie toen het degrada tiespook voor ons kwam opda gen nam de belangstelling wat toe. Hansweertse Boys terug naar het afdelingsvoetbal was toch blijkbaar wat al te gortig voor Hans weer4. Wat zou het voor onze spelers maar ook voo-r ons als bestuursleden animerend zijn om straks in de nieuwe competitie, maar dan vanaf het begin veel pu bliek aan de kant te hebben. De nieuwe competitie kan voor het publiek trouwens wat attractiever worden nu we EES weer als tegenstanders krijgen. Mede door het strakke be leid van Sjaak de Keijzer als penningmeester is Hansweert se Boys nu wel over het fi nanciële dieptepunt heen. De functie van centenbewaarder kreeg De Keijzer vorig jaar, nadat hij al eerder deel had uitgemaakt van het bestuur. De Keijzer: „Er was toen f 300 in kas, nu hebben we er f 3000. Henny Eijke voegt daar aan toe: „Zet maar gerust in de krant dat onze penning meester niet zuinig maar gie rig is. Maar zo'n vent hebben wij net nodig." Vorig jaar bij de bestuurs- mutaties waren Eijke en De Keijzer de enigen die bleven zitten. Sjaak de Prie werd toen de nieuwe voorzitter en Remo-n de Pauw, Henk van der Pas, Cees Wisse en Jan Witte waren ook nieuwko mers. Henny Eijke: „Wij hebben nu een krachtdadig bestuur en dat is nodig want we hebben nog genoeg wensen die bijzon der urgent voor ons zijn. Voorop staat de verbetering 1960 met Betsy de Block trouwde, kwam aam de korte, maar succesvolle carrière van een beloftevolle atleet een ein de. De Bruin: „Je weet hoe dat gaat als je pas getrouwd bent. Maar ook mijn werkzaamhe den verplichtten me da-ar toe. Ik had wel verder kunnen gaan. maar tijd om te trainen had i!k niet meer". nog liever het realiseren van een geheel nieuwe accommo datie. Het complex hier in Hansweert Oost heeft twee speelvelden en wordt behalve door Ons gebruikt door de za terdagclub Kruiningen. Dit betekent dat 19 elftallen op deze twee velden hun com petitiewedstrijden moetein spe len. Het trainingsveld is al geruime tijd verboden terrejn voor ons voetballers. Destijds bij de aanleg is er een koolas- laag blijven zitten. Het gras wat er nu zou moeten groeien komt steeds op en in een mum va tijd is het daar een mod derpoel. Vandaar dat de ge meente Reimerswaal waartoe wij behoren het trainingsveld maar gesloten heeft. Dit br-acht voor ons mee dat we toen het weer wat langer licht werd moesten of konden gaan oefenen in het recreatiegebied „Den Inkel". Behalve het gesukkel met de speelvelden kan ook de kleedgelegenheid de to-ets der kritiek niet doorstaan. Een jaar of vier geleden is ons al toe gezegd dat er wat gedaan zou worden aan de accommodatie 0 Secretaris Henny Eijke en penningmeester Sjaak de Keijzer van Hansweertse Boys. Beide man nen hopen, met heel Hansweertse Boys op een nieuwe sportaccommodatie in Hansweert. maar na de herindeling op Zuid-Beveland is dat natuur lijk op de lange baan gescho ven. Wij als enige zondagclub in Reimerswaal genieten trou wens maar weinig medewer king van het gemeentebestuur En het is met zo dat we zelf niet de handen uit de mouwen steken. Drie jaar geleden zetten we hier zelf op het sportterrein een clubhuis neer. Vooral de jeugd is hier zeer mee gebaat maar ook voor vergaderingen en contactavonden is dit voor ons ouderen uitermate ge schikt. Dit clubhuis is nu aan verbouwing toe en de f 1500 die we daarvoor nodig hebben hopen we te krijgen door het houden van acties onder de burgerij." Met het actiecomité „Nieuw Hansweert" hebben de Boys nu contacten gelegd om geza menlijk stappen bij het ge meentebestuur 4e ondernemen voor het aanleggen van een nieuwe sportaccommodatie. Henniie Eijke, die 130 namen in het ledenregister van Hans weertse Boys heert genoteerd pein-st hardop. „Als dat nu maar eens binnen niet al te lange tijd kon worden gereali seerd. Dit is onze grootste wens: een nieuw sportterrein en dan aan de andere kant van het kanaal, dus in Hans weert West." ven me handenvol geld gekost. Daar kwam nog bilj dat ze allemaal drie ma-al overgetest moesten worden". Een -term die in de duivenkringen bete kent, dat de houder van huis veranderd en dat hij steeds zijn beestjes moet „leren" dat ook zin een ander home heb ben gekregen. De Bruin: „Da-t is zeer moeilijk voor de duiven". Nu het vliegseizoen pa-s begonnen is, is De Bruin elke dag druk bezig met zijn kampioenen. De Bruin: „Wil je tot goede resul taten met je duiven koimen. dan moet je de beesten geven wat ze toekomen. De duiven moeten je leren kennen. Dat bereik je alleen als je er dik wijls en veel mee omgaat. Misschien zien andere beoefe naars het anders, maar dat is mijn vasi-e". Om zelf toch actief te blij ven in de sport begon hij in 1962 met de duivensport, een tak van sport die vooral in zijn woonplaats .,in" is. De Bruin: „Een vreemde sport was het zeker niet, omdat ik thuis niets anders gezien had dan duiven. Ik ben als het ware groot gebracht tussen de duiven. Nadat hij van zijn vader en zijn schoonvader respectieve lijk -een du-iwin en een „kope ren" had gekregen, begon Leo de Bruin aan de nu voor hem toch wel succesvolle duiven sportcarrière. Hy heeft met be ginmateriaal een klein m-aar sterk aantal jonge duiven ge kweekt, die de nodige prijzen bij elka-ar hebben gevlogen. Duiven die voor hem elke week de nodige centen o-p brengen- „Maar", zegt De Bruin, ,.in de eerste jaren hebben de dui Prudent Freijser, de Zeeuwsch-Vlaamse biljartveteraan, die zijn partijtje nog uitstekend mee- blaast in het district.

de Stem | 1973 | | pagina 15