flik- VERBOUWING VAN SOOS OOSTBURG Zeeuwen verrassen Jasperina de Jong VERKEERSZONDA ARS BEROUWVOL VOOR MIDDELBURGSE RECHTER zeeuws Met de camera door W.-Zeeuwsch-Vlaanderen TIEKEET FTKEET Als raad krediet van f 3385,- verleent: Afscheid raadslid Van Beest Gouden eeuw in Antwerpen stad streek ir de Parkstraat Net verleden nogal ?en verbetering, jiaarwe hebben er ons worden ■reiden. huizenbeheer 2boden: /anaf f4.000,- ïn huis bezit... VERKOOP C. HABETS Breskens Vlissingen Goes Zuiddorpe I ZEELAND Breskens Zwin Museum Weekenddienst Stemredactie Zaterdag 12 mei 1973 Ltr. |ceten verkeren in goede I zeer goed te gebruiken voning. |r F. Biemans, u zulke hoge <delijks zo'n lage belaalt f 74,- per maand betaalt 103,- per maand betaalt 147,- per maand betaalt 292,- per maand ien; vanaf f 4.000,- kunt u élk I en vanzelfsprekend onder strikts nebt. moet u ons vandaag nog J niet zorgelijk mee rond. Wellicht Ising zorgen. GSKANTOOB- HEERLEN 1(045) 710806-710698 i tel. (045) 710806 tEDA el 1223 B.W. in het verkopen: URANT „DE TOEKOMST" anhorighedén aan de Rijk®' 1 bekend gemeente Ooster- 2, groot 8.38 are. bij betaling van de koop- eschieden uiterlijk zes g met voornoemde nPtari®. ruden op woensdag 1" «L op woensdag 23 m?1 f9 afé-restaurant De Bosman r *st 'oornoemde notariskantore (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Jasperina de Jong is haar Zeeuwse Ego trip begonnen in Middelburg ten overstaan van een berstens volle schouwburg. Haar beloning van het aanvankelijk onwen nige maar later laaiend enthousiaste publiek, was een minuten lange ovatie, die zelfs haar verraste. Jasperina is als een cocktail, waarin behalve opwindende I tombinaties van dranken ook scheutjes azijn voorkomen. De Ego-trip" die plaatsvindt te gen «en achtergrond van een iienmains ballet- en zanggroep en een steengoed orkest, be gint met „Ik" maar eindigt me .het zijn de anderen". Tussen die twee polen, een magisch spanningsveld, dat theater heet, zien wij de vele schijnge stalte vain Jasperina de Jong. Minder fascinerend daar haar onvergetelijke t.v. creaties zouden doen vermoeden, maar wel ongelofelijk meeslepend, grillig en sexie. Als Jasperina praatte m (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In de juni- verüadering van de gemeente raad van Oostburg zal de heer A, van Beest afscheid nemen als raadslid. De heer van Beest is fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid. Hij heeft met ingang van het nieuwe schooljaar een functie aanvaard als leraar Neder lands aan de Pedagogische Academie van Dordrecht. De heer van Beest zal in fractie opgevolgd worden door mevrouw Hensen-Van Zand vliet, uit Breskens. Mevrouw Hensen heeft reeds enkele ja ren ervaring gehad als raads lid in de voormalige gemeente Breskens. Het fractievoorzit terschap zal worden waarge nomen door de heer P. Tous- seint uit Schoondijke. Jeugddienst Morgen wordt in de Nederlandse Her vormde Kerk te Breskens om half 10 een jeugddienst gehou den, Het onderwerp van deze dienst is: waarvoor leef je ei- Jenlijk en de voorganger is dominee P. Leemans. Aan deze jeugddienst zal het meisjes- hoor uit Zuid-Beveland de medewerking verlenen. plaats van te zingen, dan zou haar ego-trip een one-womati- show genoemd worden, die hiet bij vergelijking zou moeten afleggen tegen de voorstellin gen van Kan, Hermans, Son- neveld, van V-een en vele an deren. Maar Jasperina zingt haar conferences, die bestaan uit een mengeling van satire en moraal, met enkele momen ten waarop Jasperina werke lijk acteert dat dan mis schien het meest zichzelf is. Ik denk daarbij aan het nostalgi sche „Ik ben gelukkig!" Wat Jasperina's groep presteert be reikt een hoogtepunt in een parodie op de bloemenwals „Wij zijn de tuin van het echtpaar De Bont". De beste act van Jasperina zelf vond ik: „De blanke planters vrouw", waarin zij zweepsla gen en psalmzangen afwis selt. Jasperina stuurt haar ietwat verbijsterd publiek de pauze in met een werkelijke giller In roek-stijl „Gooi maar weg!" De sexie Jasperina zien wij als een hetaere en als „het sex- object" dat wordt voortgedra gen op een soort golfbeweging van mannenlijven. Alles knap geënsceneerd, technisch heel, perfect en voortdurend prik kelend. Op 22 mei is de Ego trip nogmaals in Middelburg te zien, op 23, 24, 25 en 26 mei in Terneuzen. T.K. Gevonden voorwerpen Grijze jas met ceintuur, diver se sleutels, gouden armband, oranje pïastic voetbal, beige portemonnee, zilveren arm bandje, zwarte kinderschoen, lichtbruine dameshandschoen bruine kinderschoen, bruine damessandaal, bruine heren schoen, platenbon, paar leren dameshandschoenen, gouden broche, goudkleurige hanger aan ketting, gouden tientje, beige herennegen jas en rood etui met bril. De afdeling gevonden voor werpen te Vlissingen is open van maandag tot en met vrij dag van 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur, en op zaterdag va-n 11.00-12.00 uur. (Vaat een onzer verslaggevers) OOSTBURG Als de raad van Oostburg in zijn volgende weck donderdagavond te honden vergadering akkoord gaat met een voorstel van het college van b. en w. wordt f3.385,uit getrokken voor de verbouwing en verdere inrichting van de soosruimte van de Soos Oostburg aan de Schoolstraat. De soos heeft een verzoek oin medewerking van de ge meente ingediend en de kos ten waren door het soosbe- stuur berekend op f 4.985,-. In overleg met de afdeling ge meentewerken, aldus b en w in het begeleidend schrijven bij het desbetreffende raads voorstel, kon de post „hout voor banken e.d." met f 1.000,- verminderd worden. Gordijnen voor afscheiding in de zaal en bloembakken en bloemen wer den in verband met brandge vaar en als overbodige luxe eveneens van de begroting ge schrapt. In de soos komen uitsluitend middelbare scholieren bijeen, die zich niet thuisvoelen in café of bar, a-ldus het college. „De groep heeft zich reeds enkele jaren gehandhaafd en zet zich ook in voor andere activiteiten zoals assistentie bij de instuif en hulp tijdens ver schillende festiviteiten", aldus het college, d-at vindt dat de soos een eigen gezellig onder komen verdient. Voor restauratie van de Ne derlands Hervormde kerk in Waterlandkerkje wordt een krediet van f 13.000,- ge vraagd. De spits van de dak ruiters is bijzonder slecht en zal gerestaureerd moeten wor den. Verwacht wordt dat uit hoofde van „monumentenzorg" f 5.000 als subsidie van hogere overheden wordt terugontvan gen. De bankhelling in Breskens is tijdens het afslepen van schepen tot tweemaal toe be schadigd. Uit het onderzoek is gebleken dat voor herstel rond de 20 mille nodig is. De raad wordt gevraagd dit krediet be schikbaar te stellen. De eige naar van de schepen is voor de schade aan de bankhelling inmiddels wel aansprakelijk gesteld. Er wordt overigens nog een aantal kredieten gevraagd aan de raad. Onder meer f 7.500,- voor de aanschaf van meubi lair voor de secretarie aan de Schouwburgstraat, en verschil lende onderwij svergoedingen. De Oostburgse krulbolvereni- ging kan - als de raad een desbetreffend voorstel over neemt - met ingang van dit jaar rekenen op een jaarlijkse subsidie van f 100,-. Voorts wil het college ook f 7.000,- hebben voor het aanbrengen van zonweringen aan het ge meentehuis. Drie campinghouders heb ben bezwaarschriften inge diend in verband met de wei gering om ontheffing te verle nen ingevolge de Gebruiksver- ordening voor bet plaatsen van caravans buiten de kampeer terreinen. De bezwaarschriften zullen volgende week donder dag nog niet behandeld wor den, Gevraagd wordt de stuk ken in handen te stellen van het college voor nader advies. Dit laatste geldt overigens ook voor een verzoek om een ho gere subsidie van de muziek vereniging Excelsior in Cad- zand en een brief van de werkgroep Verkeerssituatie Dorpsstraat Breskens die een verantwoorde situatie wil ver krijgen iin de gelijknamige straat. Gevonden voorwerpen Diverse portemonnees, hand schoenen, bankbiljetten en hor loges, toilettasje, sjaal, twee kompasjes, armbandje, zwart hoedje, groene hoed, paraplu, snoer kralen, bril, handelaars- kenteken, haimer, honderiem, hond, damesbril, autowieldop, trainingsbroek. kinderjasje, zakfcam, tas met sportkleding, regenjack, overall, padvimders- mes, tas met sportkleding, bruine hond, gevarendriehoek, gouden armbandje, blauwe sjaal, transistor radio, broche en gouden ring. Post 's Heer Arendskerke: groen-witte das, bankbiljet, bril en zwarte meisjesfiets. Post Wolphaarts- dójk: fietstas, sjiaal, regencape. handschoenen en zakdoek. Bejaardenbond De r.-k. bejaardenbond afdeling Zuid dorpe heeft haar jaarlijkse contactdag gehouden. Er na men tachtig leden aan deel. Verder ook de dagelijkse be sturen van de afdelingen Axel en Koewacht van de r.-k. be jaardenbond. De contactdag begon met een mis in de parochiekerk van O.L.V. van Lourdes om 13.30 uur, waarna in café Cen traal de middag werd voortge zet. Na een openingswoord door voorzitter P. van Dongen werd de vergadering in een vlot tempo afgewerkt. Daarna was het kringleider P. van de Walle uit Hulst, die een korte toespraak hield. In de samen stelling van het bestuur, kwam ook na de bestuursver kiezing geen verandering. De aftredende bestuursleden P. de Bruyne en J. de Groene wer den met algemene stemmen herkozen. Hierna werden de bejaard en verrast met een op treden van de goochelaar Tho mas uit Westdorpe. De bijeen komst werd besloten met een koffietafel. 'Van onze correspondent) MIDDELBURG f 750,- '°«te en een jaar ontzegging 5an Je rijbevoegdheid eiste de efficier van justitie van de 'Mhtbank in Middelburg tegen Je 58-jarige J.J. van D. uit Hulst. Op 8 november van het voriSe jaar veroorzaakte hij op 'ijksweg K0 een dodelijk onge- W. Hij gaf een Belgische au tomobilist geen voorrang. He officier sprak over grove schuld. De verdachte kon zich Van het ongeluk, waarbij h'j 'elf ook zwaar gewond raakte, niets meer herinneren. De ge- 'u'8en inzittenden van de on fortuinlijke Belgische auto jwklaarden naderhand niet grepen te hebben waarom ïan U geen voorrang gaf. De officier van justitie zei in zijn roquisitoir dat het kruispunt V°t>r buitenlanders wel eens "tosilijkheden op kon leveren, Ijtoar voor iemand die dage- ri s gebruik maakt van deze v'eS zou deze fout niet hebben ^"voorkomen. s; 1o- Je Rechter, de verde- j» r van D.. vroeg zich af of h0o„.wel sprake was van on, onvoorzichtig en zeer r^Wwoordelijk wegge- vm,s' j Politierechter, die in van wel degelijk aanmerkelijke mate onvoor ziehtig had gereden veroor deelde hem tot f 750',- boete en drie maanden ontzegging van dé rijbevoegdheid. Het slaan met een bierglas- is volgens de Middelburgse of ficier van justitie mr.T. Lebret erger dan een op de grond liggend slachtoffer in het ge zicht te schoppen. Beide ver grijpen vonden op 18 februari j.l. m Hansweert plaats tijdens een ruzie De 42-jarige A.E. gaf donderdag tijdens een zit ting van de politierechter rui terlijk toe dat hij destijds van na het drinken van anderhalve fles jenever dronken was ge weest. Van het slaan met het bierglas kon hij zich niets meer herinneren. A.M maakte zich om het slaan met het bierglas zo kwaad dat hij zijn belager tegen de grond sloeg en hem daarna trapte. De offi cier eiste tegen E. twee weken gevangenisstraf onvoorwaarde lijk en tegen A. een week voorwaardelijk. proeftijd 2 jaar en een geldboete van f 150,-. De politierechter die het feit dat de twee mannen broe derlijk naast eikaar voor het hekje konden vertoeven zon der elkaar te lijf te gaan zeer goed kon waarderen, veroor deelde de beide mannen tot hetzelfde, raimeiijk tot een week gevangenisstraf voor waardelijk. een proeftijd van 1 jaar en f 150,- boete. Twee broers uit Goes, de 38-jarige A. en de 34-jarige J. Ie C. tuigden op 9 maart j.l. de conciërge af van de nijver heidsschool in Goes. De direc teur van deze school zou de echtgenotes van de beide broers, werksters aldaar, op staande voet hebben ontslagen. De dames zouden zich niet op de afgesproken tijd met het schoonmaken van de school hebben bezig gehouden. Hun mannen waren vreselijk boos over dit ontslag en wil den op hoge poten naar, vol gens hen de bron van alle kwaad, de conciërge van de schooi om verhaal te halen. Ze tuigden hem met zijn tweeën af. Tegen de politierechter vertelden ze dat de conciërge was begonnen. De officier vond dat echter zo'n ongeloof waardig verhaal dat hij f 200,- boete eiste. De politierechter veroordeelde hen conform de els. J.M. uit Goes reed op 21 januari van dit jaar in Goes met zijn auto tegen een gepar keerd staande auto. De bloed proef wees uit dat de vei-dach- te 2.30 promille methyl alcohol in het bloed meedroeg tijdens het ongeval. Daar moet een flinke sloot alcohol voor ge dronken zijn, meende de offi cier van justitie. Hij eiste drie veken gevangenisstraf waar van een week voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De uitspraak luidde twee weken gevange nisstraf waarvam 1 week voor waardelijk, twee jaar proeftijd en toezicht vam het Z.C.B.A. en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid waar van drie maanden voorwaar delijk en twêe jaar proef tijd. J.J. van L. uit Krabbendijke werd op 17 februari j.l. door de politie aangehouden op de rijksweg. Zijin alcoholpromil- lage was 2,10. De grens voor de rechter ligt bij 0,8 promille. Van L. kreeg twee weken ge vangenisstraf waarvan een week voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar, negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van een jaar op gelegd. F.Z. uit Axel maakte het op 20 januari in Terneuzen te bont. Hij ging met zijn meisje op bezoek bij een bejaard echtpaar. Daar dronk hij wat glazen cognac en raakte finaal van de kaart. Toch stapte hij in zijn auto en tufte 's avonds zonder lichten naar huis. Hij vocht na zijn aanhoudong met een marechaussee en later met de politie. Hij zei tegen de politierechter ontzettend spijt te hebben van ^ijn daad. De officier eiste een week gevan genisstraf onvoorwaardelijk en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid voor waardelijk met de bijzondere voorwaarde dat hij alleen tij dens zijn werk met de auto mocht rijden. Mr. Tichelman, de verdediger van de verdach te, zei nog nooit zo'n gunstig reclasseringsrapport te hebben gezien als dat van zijn cliënt. De politierechter was het daar mee eens en veroordeelde de verdachte conform de eis. Vorige week werd door de burgemeester van Oost burg het streekmuseum „West - Zeeuwsch - Vlaan deren presenteert" te IJ- zendijke en de expositie in de fraai gerestaureerde molen van IJzendijke ge opend. Beide culturele trefpun ten betekenen een welko me aanvulling op het nog te kleine slecht-weer-voor- zieningen-pakket van de ze streek. Bij deze gelegenheid werd echter ook aandacht be steed aan een facet van het toerisme en de recreatie dat juist beter tot haar recht komt bij goed weer. Burgemeester A. Schipper mocht nl. als eerste een exemplaar in ontvangst ne men van de eerste Zeeuwse fotoroute. Een route door het landschappelijk zo aantrek kelijke gebied van West- Zeeuwsch-Vlaanderen, die werd uitgegeven door de Stichting Amateurfotografie in nauwe samenwerking met de Provinciale Zeeuwse VVV te Middelburg, het streekmu seum „West-Zeeuwsch- Vlaanderen presenteert" te IJzendijke en de ANWB. Deze fotarouifce die langs de grenzen van het West- Zeeuwsch-Vteamise land gaat, heeft een lengte vain ruim 65 km. Allereerst wordt de le zers een karakteristiek gege ven van het Zeeuwschvlaam- se landschap met langs de kust de prachtige schorren en slikken, rijk aan vogelle ven en zilte plantengroei en meer landinwaarts het vruchtbare kleiland, dat hier zelfs de „vetste graanschuur van ons land" wordt ge noemd, doorsneden door dor pen en steden, die zijn groot geworden met de zee, of juist door die in vloei zijn teruggebracht tot kleine rus tieke plaatsjes wruar het ver leden heerst over het he den. Voorts worden de lezers een aantal technische advie zen gegeven over de manier waarop foto's moeten worden gemaakt. Doel van deze rou te is immers het zwerven met de camera om het land op passende wijze „onder schot" te nemen. Zwart-wit- of kleurenopnamen, het maakt niet uit; er is zoveel moois op deze route te foto graferen, dat een ieder aan zijn trekken komt. I Het Zwin, een grillig, maar wel bijzonder mooi gebied. ~mk zijn om een prachtige plaat te maken van het bloeiende koolzaad. Deze citroengele velden kunnen in deze tijd zeker de bloembollenvelden evenals vorig n er ook nu weer zeer koolzaadvelden in Zeeuwsch-Vfaiamdieren. Behalve het koolzaad en natuurlijk ook andere land de rustpunt, waar bovendien een wandeling door het aan grenzende bos gemaakt kan worden. Vanuit Groede rijden naar de Verdronken Zwarte Pol der, een natuurgebied van de eerste orde, dat van 15 maart-15 juli niet toeganke lijk is in verband met het broedseizoen van de hier le water- en wei- Zaeuwseh-VJiaiainderen pre senteert" te IJzendijke. Het museum, waarop wij in een andere weekendtip uitvoeri ger zullen terugkomen, is dit weekeinde geopen/d op zater dag en zondag van. 14.00- 16.00 uur. 14e beschrijving van de route begint in Breskens hij de afrit van de veerboot van uit Vlissingen. Het spreekt echter vanzelf dat het geen bindend voorschrift is om hier te starten de route kan eigenlijk op ieder punt in de beschrijving worden aange vangen. Tijdens het eerste deel wordt de ANWB -Wester- schelderoute langs de kust gevolgd tot in Groede. Vóór de bebouwde kom gaat de route rechtsaf, langs het hartenpark bij hotel „Het Vlaemsche Duyn". Vooral voor kinderen is dit een leuk uit naar Cadzamd- rijden richting het Zwin, eveneens een niatuur- jar zeer fraaie foto- gemaakt kunnen Vooral du het voor jaar en de vroege zomer, wanneer de gele klaproos, de blauWe zeedistel en de zee winde bloeien kunnen hier unieke kleurenfoto's gemaakt worden. Het grootste deel van het Zwin is echter evenals de Verdronken Zwarte Polder in het broedseizoen van 15 maart-15 juli niet te betre den. Bij het Zwin wordt de kust verlaten en gaat de rou te meer landinwaarts. Kan er dit weekeinde niet gefotografeerd worden in het Zwin, het zal' wél mogelijk ject. De route gaat verder via Sluis, Heille en loopt langs de boerderij, waar het toe komstige streeklandbouwmu- seum zal worden onderge bracht. Ook Aardenburg en hel unieke St.-Kruis liggen aan de route evenals IJzendijke. Vanzelfsprekend wordt in de routebeschrijving uitvoerig aandacht besteed aan dit eeuwenoude stadje, waarin nu het streekmuseum „West- Zeeuwsch-Vlaanderen pre senteert" is ondergebracht. Na IJzendijke gaat de route langs het gehucht Sasput en over Nummer Eén weer te rug naar Breskens. De route is zeer duidelijk beschreven in een aantrekke lijk geïllustreerde blauwe folder met voorop het vignet van de Stichting Amateurfo- toigrafie. Zij, die dit week einde de hierboven beschre ven route willen rijden, kun nen de folder met de route beschrijving afhalen m het streekmuseum „West- Vanaf 11 mei tot 17 juni kan men in Antwerpen een temtoomsiteBfimig bezioetoen, die de naam „Antwerps Golden Age" heeft meegekregen. Deze expositie is gewijd aian de culturele en artistieke ac tiviteiten, die in de Schelde- stad in de zestiende en in de eerste helft van de zeven tiende eeuw werden ont plooid. De tentoonstelling is opgezet door het stadsbe stuur van Antwerpen in sa menwerking niet de Smithso nian Institute te Washing ton. Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren A. Koopman, tel. 01180-7438 (voor Midden- Zeeland) en G. van Berkel, teil'. 01150-6577 (voor Zeeuwsch-Vlaanderen). eindredactie bas augustijn De boerderij bij Heille, waarin het streeklandbouwmuseum wordt gevestigd.

de Stem | 1973 | | pagina 9