Middelbaar onderwijs laat bedrijfsleven links liggen Zeelandnieuwe kabinet op daden beoordelen Milieupolitie in Middelburg Kern energie is spelen met vuur Gesprek over kernreactoren u krijgt tot 7% bij de postspaarbank VOORZITTER ZEEUWSE RAAD VOOR ARBEIDSMARKT; Cnï Uren zon: 2"'11 uur' min' Schuur geheel in de as «4 stad NOTEN INHOUD 'ïïj zonnig PIJLER Doorbroken Sticusafeest in Middelburg Si66"1 °'00 en 12-39'. 12-09; 1U8 en 23-57; Normen COMMISSIE: Gevolgen Vergadering Zeeuws amateurtoneel altijdsafe aat: uur, Zaterdag V2 mei 1973 01194-219. Zate^ u. Zondag 8.00 1 i u. jorp: H. Eligiug t.i 5-12336. Zaterdag Lburg: r.-k. kerk, zon^. en 10.30 u. ParochJ; (Lombardstiiaat) U" ig 19.00 zondag lo.'so 1 u, eucftaristievienng. mtrum te Hoekstee,. nburglaan, zondag 11i charistieviering. rg: H. Eligius, tel 1-2003. Zaterdag i9qJ, indag 8.30 en 10.30 u ide: O. L. V. Hemel. ilne: zaterdag 19.00 ag V.30 en 10.00 u. l-Bath: (kerk Honte- it), zaterdag 7.00 u. 10.00 uur. n tn Gent: H. Maria He- aart, tel. 01158-1661 rdag 19.15 u, zonda» y.3U en 11.00 uur. 8 idijke: Dorpsplein, za- 3g 19.00 u. zondag 10.30 Hulpkerk, zaterdaj r, zondag 8.30 u. St.-Jan de Doper, tel. 178-208. Zaterdag 19.00 u, ag 8.00 10,00 en 19.00 il: H. Ant. van Padua, 01157-418, Zaterdag u, zondag 9.00 en 10.45 izen: H. Willebrordus, 01157-2327. Binnenstad: lag 11.45 u. Triniteits! 9.00 en 10.15 u. Kruis- (Hoek) 10.00 u. Op. iingskerk zaterdag 17.00 mdag y.3ü en 11.00 u. gen: Parochiekerk Sin. saterdag 19.00 u. en zon- 8.30, 10.00 en 12.00 u. Hof. Paanwenbere. ag 11.00 en 19.00 u. 'g: Martinuekerk, zater- 19.00 u, zondag 10.30 >rpe: H. Maria Visit, tel. 5-527. Zaterdag 19.00 u. ag 8.00 en 10.00 u. ijkeO.L.V. Tenhemel- :ming, tel. 01176 - 234. tdag 19.00 u, zondag to 10.30 u. traat: zaterdag 19.15 u. :e: H. Anna, zaterdag u. zondag 9.45 u, Voor 3-1363 (Hansweert). lag 10.00 uur. irpe: zaterdag 1Y.15 u. Driediensten Ziekenhuizen en Goes ehie O.Z. Beveland: V. lenmakers, Nachtegaal- 58 te Goes, tel. 01100- ran Z. Beveland W. lent, Burg. Lewestraat ;e Lewedorp, tel. 01196- 6. Chr. «w AG 13 MEI HERV. KERK 1ENBURG: 10.30 uur d». '■alk. 8.45 en 10.30 uur d'- Pennings. iet: 9.30 uur da. W. use. ;ns: 9.30 uur ds. Ph. J- imans. nd: 9.30 uur de. J.W. ikking. e: 9.30 uur ds. A,J. 10.00 uur ds. W.J. van -■uwen. H.D. nisse: 9.00 uur da. H.B, feeling. plaat: 10.00 uur de heer van Kranenburg. 10.30 uur da. H.B. de Ling. rvliet: 11.00 uur de heer Sinke. ïrg: 10.30 uur ds. D.J. rs. pine: 10.00 uur ds. E.J. veld. ichement: 11.00 uur ds. r er lot. in Gent: 9.00 uur ds. J.L. Eijk. H.D. ndijke: 9.30 uur ds. J- Hoek. .nna ter Muiden: U-O® ds. C. Balk. .ruis: 9.00 uur: DA. H. 1. 9.30 uur ds. C. Balk. il: 10.30 uur ds. J.L. v.a uzen: Grote Kkerk: 10.00 ds. G.C. Vijzelaar. Goe- Herderkerk: 10.00 uur P. v.d. Veen; 19.00 uur J.A. Poelman. Opstan- ;skerk: 9.00 en 10.30 uur Scholten. ■landkerkje: 10.45 uur ds- .d. Hoek. iijke: 14.30 uur ds. use. Bevestiging en in- '.e door ds. Van Evert, ilag: 10.00 uur ds. A.T- fium. andt: 9.00 uur ds. irs. F. KERK uzen: Grote Kerk: 10-00 ds. G.C. Vijzelaar. Goe- Herderkerk: 10.00 uur P. v.d. Veen. Opsta»- ;skerk: 9.00 en 10.30 uur Scholten; 17.00 uur de L.A.A. Pocoo-ni. F. KERK (Vrijge- »kt) 10.00 en 15.00 uur ds. 'fkind. GEREF. KERK slag: 10.00 en 14.30 uur D. J. van Vuuren. F. GEMEENTE 9.30 en 14.00 uur lees- uzen (Vlooswijkstraat)- 14.00 en 18.00 uur lees- ïst. F. GEMEENTE <Sy«0' I) 10.00 en 14.30 uur iees' 1st. uzen (Frans Halsla211' 0 en 15.00 uur 'ees* 1st. GEREF. GEMEENTE uzen: 9.30, 14.00 en l»uu ds. A. de Reuver. .R DES HEILS A. uzen: 9.30 uur bidstona. 0 en 19.30 uur sam<®- )st. SGEZ. GEMEENTE (Van een onzer verslaggevers) kapelle/middelburg Het middelbaar onderwijs in Zeeland toont geen enkele in- ,eresse in de mogelijkheden welke het bedrijfsleven aan de straks afgestudeerde leerlingen le bieden heeft. Bij het technische onderwijs leeft die interesse wel, maar de leraren bij het middelbaar on derwijs zien het bedrijfsleven bij wijze van spreken niet han- ten. En dit ondanks het feit dat het bedrijfsleven de motor van de samenleving is. Er wor- den dan ook herhaaldelijk, maar vrij vruchteloos, vanuit de Zeeuwse raad voor de ar beidsmarkt beroepen op het onderwijs gedaan om wat meer actieve belangstelling te tonen. De contactcommissie onder lijs- en bedrijfsleven blijkt in Zeeland niet te functione ren. Ook langs die weg is de relatie onderwijs-bedrijfsleven i niet te verbeteren. Een en ander constateerde je voorzitter van de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt, dr. ir, J: Jfijman gisteren tijdens een vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord-Zeeland, welke in „de sson." te Kapelle werd ge houden. Dr. Nijman was, naar aanleiding van vragen van de voorzitter van de Midden- Zeeuwse kamer, de heer C. Kammeraad, min of meer ge- noodzaakt om een in gematigd optimisme gestelde rede over de werkwijze van de raad voor de arbeidsmarkt, toch ook wat kritische noten te plaatsen over de praktische wijze van werken in deze pro- vincie. Enkele kanttekeningen van de heer Nijman: t In tegenstelling tot het pro vinciaal bestuur van Noord- Brabant, vraagt 't provinciaal stuur van Zeeland nooit ad- I vlezen inzake ruimtelijke or- 'mg (die zich'* "féfislöttéaf- J ?elt remdoft! de werkende en J wonende mens) aan de.- raad voor de arbeidsmarkt.G.S. maken voor de economische inbreng in streekplannen e.d. veelal gebruik van het ETI voor Zeeland. „Het ETI is ech ter in de raad voor de arbeids markt vertegenwoordigd en zodoende komen onze inzich ten toch wel op hun plaats van bestemming^ zei dr. Nij man. t De informatie die de raad voor de arbeidsmarkt bereikt is wel volledig, maar zij is tiet altijd, goed gerang schikt. t De Zeeuwse provinciale planologische dienst, die het ruimtelijke ordeningsbeleid voorbereidt, moet kennelijk kn de aanwezigheid van een :aad voor de arbeidsmarkt nog wennen. De statische gegevens die 'e raad nodig heeft om prog nose te kunnen maken op so ciaal-economisch gebied, ko- ®en zo iaat beschikbaar, dat 'e feiten ze veelal alweer hebben achterhaald. Dr. Nij man wees er in dit verband op, dat de statistische verwer king van de gegevens van de volkstelling 1970 even traag verloopt als die van de volk telling van 1840. Ondanks de ze kritische geluiden had dr. Nijman, met name in zijn in leiding over doelstelling en werkwijze van de regionale SER-commissie welke de raad voor de arbeidsmarkt is, toch ook heel wat positieve mede delingen. Hij achtte de decentralisatie van het stuurwerk dat de nati onale raad voor de arbeids markt verlicht, een goedé zaak vooral omdat tal van gegevens en prognoses sneller ter beschikking' kamen. Bo'J vendien komt men door het regionale mede-vormgeven aan het nationale beleid vanuit de regio, tot oplossingen die pas send zijn voor de deelge bieden. Een gode zaak achtte dr. Nijman het, dat er nieuwe inhoud wordt gegeven aan het overlegorgaan zeehavenont wikkeling Zuidwest-Neder land. Ook hier, aldus de heer Nij man, een mogelijkheid om bij de landelijke overheid gehoor te vragen voor steeds veran derende conclusies, zodat de overheid tot een steeds terug kerende beleidsaanpassing kan komen. Over het werk van de raad voor de arbeidsmarkt als zoda nig zei de heer Nijman, dat het voorspellen van de invloed van de grote industrieën op de arbeidsmarkt over een aantal jaren, in hoge mate te maken heeft met het voorspellen van de economische groei in West- Europa, het deel dat Neder land d'aiarvan krijgt en het weer kleinere deel daarvain dat uiteindelijk naar Zeeland zal gaan. „Het is zeker dat deze voorspellingen van jaar tot jaar verschillend zijn. Er treden fluctuaties op er zal soms snelle groei, soms ook stagnatie zijn, die schoksge wijze de arbeidsmarkt beïn vloeden", aldus de. Nijman. Vooruitzichten voor zondag w ~aandag. opgesteld door op vrijdag om 18.00 Vrij zonnig, later hier en een hui en iets hogere «nperaturen. ^vooruitzichten in cijfers «emiddeld over Nederland. Voor zondag: g|W uren zon: 3-13 uur, min. tnt-i' Van ongeveer normaal Sraden onder normaal. «emp, omstreeks nor- orlo,'- s °P een; droge peri- Pnnstens' 12 uur: 90 iroiw J?"ans op- een geheel Vn? aa': VO procent. Voor maandag: Max t omstreeks normaal. ua j'omstreeks nor- od ^ans op eën droge peri- ptLnf minstens 12 uur: 90 dronJ i ns °P een geheel 8 otmaal: 60 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Welk kabinet in Zeeland ook de dienst uit maakt, het zal vanuit Zeeland in de eerste plaats worden be oordeeld op zijn daden. Persoonlijke kwaliteiten van de nieuwe ministers en staatssecretarissen"hbopt men te kunnen waarderen, zodra de regeringsleden, hetgeen gebruik is, werkbezoeken aan 4e provincie Zeeland beginnen af te leggen. Zo is globaal dê bena'déring die men in Zeeuwse bestuurs- kningen kan vernemen op de vraag: Hoe ziet u het nieuwe kabinet Den Uyl? Enkele van de meest urgen te Zeeuwse wensen zijn: Wederinvoering van de in- vesterjngspremieregeling met name voor Zeeuwsch- Vlaanderen, alsmede ande re werkgelegenheidsbevor- der-ende maatregelen voor dit gebied. Spoedige duidelijkheid over de bestemming van het Baalhoekgebied. Het scheppen van moge lijkheden om een Jaste oeervevrbinding over de Westerschelde te bou wen. Een krachtig beleid ten aanzien van de milieupro blematiek waarmee het zit opgescheept. „Ik zal het nieuwe kabinet op de daden beoordelen. Ik wil ze graag de kans geven" zegt drs. W. Dusarduyn, die wij niet zo zeer als burgemees ter van Sas van Gent maar wel als voorzitter van de KVP- statenfraetie om zijn mening vroegen. Voor Zeeland ver wacht drs. Dusarduyn overi gens niet zo heel veel van de nieuwe regering. „Er zitten weinig Zeeland-fans in de re gering, evenmin overigens als in de Kamer". Ieder kabinet moet ee nreële Hij was van mening dat op de Zeeuwse arbeidsmarkt het zgn. „tussengebied", bestaande uit kleine industrie, haindel en ambacht, wat mager bezet is, waardoor de arbeidsmarkt, die lange tijd een zware pijler had in de vorm van de laind- pijler heeft gekregen in de de raad voor de arbeidsmarkt wordt verwacht dat zij een gedegen oordeel heeft over de veranderingen en bewegingen op de arbeidsmarkt en dat zij de motieven voor die beweg ingen moet ketunein, om daarna haar oordeel in te brengen bij het bedrijfsleven en de over heid. waterstanden Konstanz 369 pl.2, Rheinfel- den 320 -5 Straatsburg 362 - 20, Plitteirsdorf 531 -17, Maxau 610 -2, Plochingen 180 -2, Mannheim 453 pl.13, Steinbach 154 pl.l, Mainz 399 pl.8, Bin- gen 278 pl.7, Kaub 330 pl.6, Trier 304 -26, Koblenz 333 -1, Keulen 326 pl.l, Ruhort 492 - 6, Lobith 1118 -2, Pannerdense kop 1079 -2, Nijmegen 913 pl.3, IJsselkop 958 onv., Eefde IJssel 498 pl.10, Deventer 368 pl.8, Monsin 5474 -10, Borgha ren 4013 -2, Belfeld 1189 pl.l, Grave beneden de sluis 510 pl.5. kans krijgen, zo begint CHU- Statenfractievoorzittar P. van de Bosse als we hem om zijn mening vragen. Ik hoop dat men de Zeeuwse belangen zeer In acht neemt. Voor mij zijn er drie belangrijke Zeeuwse zaken. Het ongedaan maken van de temporisering van de verhoging van de Del- tadijken, het geen andere koers gaan varen wat de af sluiting van de Oosterschelde betreft, en het in financieel opzicht voor bedrijven aan trekkelijk maken om zich in de Kanaalzone en met name op de Axelse vlakte te vesti gen. Wat bijvoorbeeld de afslui ting van de Oosterschelde be treft verwacht de heer C. van Waterschoot, voorzitter van de PPR-Statenfractie, heel wat anders van het nieuwe kabinet dan de heer Van'de Bosse. „Ik hoop dat er nu een commissie zal komen, die de zaak op nieuw gaat bekijken", zegt hij hierover. Verder hoopt hij dat het nieuwe kabinet anders zal aankijken tegen de problema tiek van de werkgelegenheid en ook de problemen van de kernenergie anders gaat be- „Ik ben op de eerste plaats blij dat er een nieuw kabinet is. Wat wij als gemeente van dit nieuwe kabinet kunnen verwachten, daar heb ik geen idee van. Het is namelijk dui delijk dat het programma een geven en nemen is ge weest. Maar juist niet duide lijk is wat er op gemeentelijk terrein gegeven en genomen is. We moeten het dus nog afwachten", aldus de burge meester van Goes, mr. F.G.A. Huber. Burgemeester A. Schipper van Oostburg zei blij te zijn, dat de regeringsimpasse door broken is. Hij hoopte, dat men er spoedig in zou slagen dc afgelopen achterstand in de wetgeving in te halen. Hierbij wees hij o.a. op de Wet op d-e Gewestvorming. Hij had het volste vertrouwen in de be windslieden. (Van onze correspon dent) RILLAND-BATH Gistermorgen om plus minus 9.00 uur is de landbouwschuur van B. G. van Gorsel in Rilland- Bath totaal uitgebrand. De brand is ontstaan doordat de landbouwer vlakbij de schuur snoei- hout aan het verbranden was, waarbij het rieten dak van de schuur door de rondvliegende vonken vlam vatte. Enkele landbouwma chines konden worden gered, doch de overige inventaris ging met de schuur in vlammen op. De brandweerkorpsen van Rilfend-Bath en Krabbendijke probeer den met vereende krach ten de schuur te behou den. De eigenaar is te gen brand verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 3 juli wordt in de Stadsschouwburg van Middelburg het vijfentwin tigjarig bestaan van de Sticusa gevierd met een culturele ma nifestatie. Hieraan werkt ook de Werkgroep Middelburg van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland mee. De Sticusa is een stichting die de culturele samenwerking van Nederland met Suriname en de Antillen behartigt. Het programma behelst de vertoning van de nieuwe film over de Nederlandse Antillen, „Op zoek" van René van Nie; het optreden van de Moksl- Alesi Kawinagroep met een Kottomissiegroep en van de Antilliaanse folkloregroep Voodoo, muzikaal begeleid door de steelband Caribben Boys. In de pauze kan een tentoonstelling Surinaamse en Antilliaanse litteratuur in de periode 1948-1973 worden be zichtigd. De toegang tot deze avond is gratis. DE acteur Jean Richard, behalve als toneelspeler, film acteur en zarager bekend als vertolker van de rol van com missaris Maigret in de Franse televisieserie, is bij een auto- ongeluk ernstig gewond. Hij liep zwaar hersenletsel op. zondag 13 mei - 13-23- °P Zoom 0.47 en ^eldinge 0.37. en 13.13. 14 mei Bergen en 14.15; Ce^N0-57 en 13-28; V^uzen 0.27 en 12.56; of?n 12.24; ge 1.35 en 14.05. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Middel burg heeft een man aangetrok ken die zich speciaal gaat be zig houden met het milieube leid en het milieubeheer. De nieuwe man, die onder de dienst gemeentewerken zal vallen, is op dat gebied gespe cialiseerd. Hij heeft een poosje bij T.N.O. gewerkt en van zijn werk zijn hobby gemaakt, die hij nu in Middelburg in prak tijk gaat brengen. De man is opsporingsambtenaar en kan dus een proces-verbaal opstel len als daar aanleiding voor ls. De leden van de commissie volksgezondheid waren nogal gelukkig met de man. Het verhoogt volgens hen de slag vaardigheid van de gemeente in het beleid tegen de veront reiniging. Een andere man komt op de dienst algemene zaken. Hij zal de helft van zijn tijd aan het milieu moe ten wijden. De milieuzaken vallen dus onder twee ver schillende bazen, maar dat was volgens wethouder Beij- nema geen bezwaar. „We kun nen altijd onafhankelijk van elkaar opereren, als de situatie een direct ingrijpen vraagt". De heer Akkerman van D'66 Was bang dat de milieuman bij gemeentewerken zijn initi atieven, welke van hem ver wacht worden, niet aan de man kan brengen, omdat het ambtelijk apparaat dat moei lijk zou maken, maar ook daar zag wethouder Beinema geen probleem. „Mijn oren zijn groot genoeg om er iets in te fluisteren", merkte hij op. Over de manier waarop het milieubeleid nu in Middelburg wordt aangepakt, door uitbrei ding van het personeel, was de commissie bijzonder te spreken. Wethouder Beinema zelf ook, hoewel hij opmerkte dat alles nog niet goed genoeg was. „De stormen rond het milieu zijn de laatste jaren met een sneltreinvaart toege nomen, maar een ambtelijk apparaat kan daar nu eenmaal geen gelijke tred mee hou den." (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG De zo genaamde „commissie Bors- sele ad hoe" heeft aan de omvangrijke stapel techni sche literatuur welke er over de atoomcentrale te Borssele bestaat, een rode documenta tiemap toegevoegd. Deze commissie ad hoe bestaat uit een gezelschap verontruste burgers uit Zeeland, wier voornaamste eis luidt: stel de atoomoentrale te Borssele niet eerder in wer king, vooraleer men hon derd procent zeker is, dat de gevaren voor het milieu let terlijk nihil zijn. een tweede kerncentrale, waarover momenteel in Ne derland wordt gedacht, be hoort er eigenlijk in het ge heel niet te komen en zeker niet in of bij Borssele, omdat diit gebied te dicht bevolkt is. Met een reeks van argu menten onderstreept de com missie ad hoe, dat men in Amerika waar veel langer dan in Europa ervaring met kerncentrales is opgedaan belangrijk zwaardere eisen stelt, wat betreft veiligheid, en lozing van afvalstoffen. De huidige kerncentrale in Borssele vormt de aanleiding voor enkele landelijke mi lieu-organisaties, om een zo genaamd „moratorium voor de kernenergie" af te dwin gen. Moratorium wil in dit ver band zeggen, aldus de docu mentatiemap van de commis sie Borssele ad hoe, dat de technologie zich eerst diep gaand bezint op de gevaarlij ke bijverschijnselen van het gebruik van kernenergie voor de opwekking van elek triciteit en dat onderwijl met de huidige ontwikkeling op dit gebied wordt gestopt. In tussen moet het onderzoek programma worden gericht op alternatieve methoden van elektriciteitsopwekking. De bevolking zal moeten be slissen op wélk moment het moratorium kan worden op geheven. De documentatie van de commissie Borssele ad hoe ontleend zijn gezag in hoofd zaak aan een klein aantal Nederlandse wetenschaps mensen, die getroffen zijn door het verschijnsel van de elkaar tegensprekende, Ame rikaanse atoomgeleerden op het punt van stralingsgevaar, reactorveiligheid en toelaat bare doses radioactieve deeltjes in afvalwater en gassen. Het milieuboekje van Roel van Duyn maakt overi gens ook deel uit van de geraadpleegde literatuur. Het belangrijkste criterium waaraan men de atoomcen trale Borssele wil toetsen, betreft dat van de hoeveel heid straling (in millirems) dat de bevolking als gevolg van de in bedrijfstelling van de reactor mag oplopen. Amerika houdt een veilige norm aan van vijf millirem per jaar voor afzonderlijke leden van de bevolking. In Nederland, dus ook rond Borssele, geldt honderd ze ventig millirem als toelaat baar maximum, aldus de au teurs van de rode documen tatiemap. Verder betogen de ze auteurs, dat ook wat be treft geloosde afvalstoffen Nederland kennelijk niet kritisch is ingesteld. Duitsland heeft, voor de lozing van jodium 131, de strengste eisen, evenals voor edelgassen namelijk een ge talswaarde van één. Borssele komt tot een toelaatbaar maximum van 750.000 Eura tom adviseert 50.000 en in de VS hanteert men een getals waarde van 3. Door het aan brengen van filters en door het zogenaamde wegvriezen van gassen is het mogelijk, aldus de documentatiemap, schadelijk geachte sporen in de afgeblazen lucht van de reactorhal weg te vangen. „Maar dat is natuurlijk te duur voor Nederland. Dure hulpmiddelen maken de elektriciteit kostbaarder dan de industrie wenst", zo is de redenering. Over de zichtbare gevolgen van overdosering met radio actieve straling is de docu mentatie van de commissie niet helemaal duidelijk, aan gezien men zich begeven heeft op een terrein waaro ver geleerden van naam nog altijd twisten. Volgens de documentatie zouden er in de V.S. jaarlijks 1100 tot 2700 door genetische schade mis vormde kinderen zijn bijge komen, terwijl het nationale ziektebeeld in de V.S. met vijf procent is verhoogd. Dat alles sinds het gebruik van kernenergie in de centrales. De bron van de laatste me dedelingen wordt niet bij na me genoemd, doch heet een voudig „men" Voorts betoogt de commis sie ad hoe dat in de VS de atoomcentrales uit veilig heidsoverwegingen op slechts zestig of tachtig procent van. hun capaciteit mogen draai en, hetgeen voor Borssele niet zou gelden. Over het gehele kemenex- gieprobleem wordt nog opge merkt, dat de aanwezigheid van reactors in een land de produktie van atoombommen vergemakkelijkt en dat een kernreactor naar het topje is van een hele nucleaire ijs berg, die zich buiten het ge zichtsveld van het publiek bevindt. „De westerse we reld wil voor zijn energie voorziening onafhankelijk worden van de olieleveran ciers in het nabije oosten. Dat verklaard de gretigheid waarmee men zich op de atoomenergie heeft gewor pen", aldus een van de stel lingen in het boekwerk van de commissie ad hoe. Een complete weergave van hetgeen er in de docu mentatiemap staat is uiter aard binnen het bestek van dit artikel onmogelijk. Geïn teresseerden kunnen de map echter bestellen bij de com missie Borssele ad hoe, p.a.: Regentenlaan 36 te Middel burg. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Maandagavond tijdens een voorlichtings bijeenkomst belegd door PPR in samenwerking met de groep Moratorium in de Jeugdhoeve te Heinkenszand zal gesproken worden over het energiebeleid en de stralingsgevaren bij kern reactors. „Daarbij zullen zeker de twee voorgenomen nieuwe kerncentrales langs de Belgische kust aan de orde komen", zo zei de heer J. de Koster, PPR-raadslid uit Heinkenszand. „Zeeuwscih-Vlaanderen komt nu helemaal in de knel te zitten. Om een kernenergie centrale is minstens een vei ligheidscirkel van 25 kilome ter nodig. Trek er een om Borssele. Doel en in de toe komst om Zeebrugge en Je hebt enig idee boe Zeeuwsch- Vlaanderen bekneld gaat wor den." Volgens de heer De Koster staan momenteel de veilig heidsnormen toch wel ter dis cussie. De bestralingsnormen zouden drastisch verlaagd imosten worden. „Momenteel wordt 15 curie per jaar nog toelaatbaar geacht maar dat imoet vijf curie per jaar wor den." Er zal volgens de heer De Koster bovendien bij de consumenten van energie een mentaliteitsverandering moe ten plaatsvinden waardoor de energiebehoefte minder zal stijgen. „De mensen moeten leren dat een radiator niet ihoeft aan te staan als men toch niet op een bepaalde ka mer is en zo zijn er diverse voorbeelden te noemen. De energie die op deze wijze wordt verspild is onvoorstel baar." Ten aanzien van de plannen voor de vestiging van de kern centrale bij Zeebrugge en Nieuwpoort (zie onze editie ivan gisteren) is gebleken dat ook het gemeentebestuur van Brugge beslist niet gelukkig is met de voorgenomen vestiging van een centrale bij Zeebrug-| ge. Herhaalde malen heeft burgemeester M. van Maele. verzekerd dat geen toestem-! mlng gegeven zou worden voor de aanleg van boven- igrcundse energietransportlei- dingen over het grondgebied van Brugge. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuws centrum amateurto neel houdt zaterdag 26 mei een algemene vergadering in het Kuiperspoorttheater in Middelburg. De bijeenkomst begint om 15.00 uur. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing. De heer G. M. Baijens is aan de beurt voor aftreden. In de vacature Hellwig is in 1972 voorzien door de benoeming van de heer H. de Klerk, die statutair eveneens aftreedt. Beiden stellen zich herkies baar. Besproken wordt voorts het programma 1973-1974. Het is de bedoeling van het be stuur om aan de hand van de wensen en verlangens van de aangesloten verenigingen, het programma in overleg met de provinciaal toneeladviseur sa men te stellen. Tot slot wordt er door de directeur van het Ned. Centrum amateurtoneel nog een inleiding gehouden over „herstructurering". Daar na is er gelegenheid tot dis cussie. Om 19.00 uur volgt nog een optreden van werktheater Middelburg met cabaret „Eva's appel". (ADVERTENTIE) Opzoek naar h°ge rente? De postspaarbank is altijd vlak bijwoning of werk, want op elk van de 2500 postkantoren kunt u terecht

de Stem | 1973 | | pagina 3