n ht in Cees Priem woedend op Harry van Groezen ZEEUW KLOPT VAN KATWIJK IN DONGEN torstens staakt de strijd in Ronde va Spanje Goed sparen is: hoge rente en hetere voorwaarden. tot 7m Delmotte en Dierckx ook geblesseerd Judoka's kunnen niet overtuigen w s elftal Brugge HENK WULLEMS: „ROEIEN" ELINGS- TAL ENT K '4* F.van Lansehot Yan Dongen Olympia's Toer DOOR HEIN GROOTHUIS Heeft u al een NS-gezinskaart? \federen Moeder betalen - de kinderen gratis mee! DERDE PEAATS RENÉ PIJNEN voordelig uit met NS 24 Zaterdag 12 mei 1973 inde 1 - Philippine 1, on 1 - IJzendijke 1, el- Patrijzen 1, 1 - Robur 1. A: Hoofdplaat 2 s A: Graauw 2 - HVV B: Aardenburg 3 - Corn. Boys 4 - Clin- >urg 3 - Schoondijke ine 2 - IJzendijke RDAGVOETBAL LING ZEELAND A: Serooskerke 1 1, VCK 2 -Mevo B: Oostkapelle 2 - ;n 4. B: Senooskerke 3 - CK 4 - Serooskerke erke 5 - Vlissingen C: Borsele 3 n 3. E: Kruiningen 5 Kapelle 4 - Rillan- F: Hoek 3 - Cadzand - Terneuzense Boys 'g 4 - Corn. Boys 5, s 5 - Spui 3 (155), 's 6 - Corn Boys 5 pm), 2 J. de Bot, 3 ser, 4, 6 en 9 L. Hey- Vermeulen, 7 Hon. A. Hemelaar, 10 W. De Reisduif Graauw atie met De Postduif aarde. 1, 6 en 9 J. 1917,3 mpm), 2 L. berghe, 3 en 7 A. de A. Kouijzer, 5 Gebr. 8 G. Vioen, 10 P. De Zwaluw Sint met 73 oude duiven, P. van Looy en zoon pm), 2 G. Duerinck, er, 5 en 10 L, de J. van Spaendonck 8 d, Met 60 jaarlingen. L. de Bruin (1873,1 en 6 J. van Spaerw 10 A. Mattens, 5 A. Fr. Verstaeten, 8 J. G. Kouzijer, „De Kloosterzande met duiven. 1 en 4 P. (1931,4 mpm), 2 B. 3,5,7 en 10 J. Spon- rebr. van Poorten, 3 iren, 9 R. Mahu. Met ngen, 1 R. de Booij pm), 2 P. Versehu- en 8 J. Sponselee, 4 5 W. Boogaart, 7 A. 9 R. de Kort, 10 A. r en zoon. LBURG Het afde- iagelftal van de af- eeland van KNVB indaag om halfvier trijd tegen het afde- gecombineerd za- zondag) van de af- lordrecht. De wed- rdt gespeeld op het van de vereniging te 's-Gravenpolder g). Zoals hekend et zaterdagelftal eer- Krabbendijke tegen van die naam en met 24. Het afde- bleek toen het een- ■speeld was een goed eheel. LBURG Als laat- bereiding voor de die het Zeeuws elf- nderdagavond 24 mei gen zal spelen tegen ioen van België FC wordt aanstaande een oefenwedstrijd tegen Arnemuiden 1. rijd wordt in Nieuw oostland gespeeld, op n van de vereniging d en begint 's avonds uur. echnische commissie ifdeling heeft in sa ng met trainer-coach lenberg de volgende tgenocügd: Piet Ver- .xel), Wim Bos, Wim Ad Siereveld en Eu- (Vldssingen), Hans van der Sluis en eronck (Goesl), Luc EEN), Eugene Lauret, ij en Rinus Polder- TerneuzenAnton kers en Hermie Wijs :rg), Daaf Faasse r) en Bert Pentury mbon). Voor deze zal als scheidsrech- len Simon Verdaas- Middelburg en grens- ullen zijn A. van de van de Woude. Toermiss Margriet van de Kruijssen geeft Priem zijn recht- matige beloning. (Van onze sportredactie) MADRID Gerben Kar stens heeft de strijd gestaakt. De Prinsenbeker, die in de Vuelta met vier overwSnnin- had geschitterd en in het eerste gedeelte van de vijf tiende etappe nog een fraaie zevende plaats had veroverd, verscheen niet meer aan de start voor het tweede gedeel te, een tijdrit. In deze tijdrit schitterde Ed- y Merckx weer als vanouds. Merckx ontnam in de rit te- Sen het uurwerk alle concur renten de hoop dat ze het Belgische fenomeen nog uit leiderstrui zouden kunnen rijden. Hij zegevierde met ruim een halve minuut voor sprong op Roger Swerts en Louis Ocana. Op het moment deze editie ter perse ging was nog niet bekend waarom Karstens de strijd staakte. UITSLAG EERSTE GEDEELTE 1 Peelman (Bel.) 3.26.20, 2 Manzaneque (Sp.) z.t., 3 Ka- tiean (Fr.) z.t., 4 Linares (Sp.) z.t., 6 Elorriaga (Sp.) z.t, 7 Karstens (Ned.) z.t. UITSLAG TIJDRIT 1 Eddy Merckx (B.) 22.30 (met bon. 22.20), 2 Roger Swerts (B.) 23.02 (22.57), 3 Luis Ocana (Sp.) 23.06 (23.04) 4 Bernard Thevenet (Fr.) 23.08, 5 Jose Pesarrodona (Sp.) 23.23. Het algemeen klassement na de vijftiende etappe ziet er als volgt uit 1 Eddy Merckx (B.) 75.43.33, 2 Jose Pesarrodona (Sp.) 75.45.21, 3 Bernard Thevenet (Fr.) 75.45.21, 4 Luis Ocana (Sp.) 75.46.33, 5 Pedro Torres (Sp.) 75.47.48. (ADVERTENTIE) bankiers I, Breda, Den Hasg, Eindhoven, Nijmegen, Roosendaal,'Tilburg.'Vnght. Spaaragentschappcn over heel Nederland. (Van onze sportredactie) DONGEN Enkele minuten na de aankomst in Dongen, toen de finishfoto nog moest uitwijzen, dat hij Piet van Katwijk (dit jaar onder meer reeds triomfator in de rondes van Noord-Holland en Gelderland en bekend staand als de beste sprinter van de Nederlandse amateurs) met mi niem verschil had verslagen, stond Cees Priem met een verbeten gezicht tegen een dranghek geleund. En toen zijn ploeggenoot Harry van Groezen in de buurt kwam, begon de Goesenaar te razen. Priem was woedend op de Madese coureur, die ook deel uitmaakte van de kopgroep van zeven man, maar volgens de Zeeuw geen barst had gedaan. 0 Piet van Katwijk steekt zegevierend zijn armen omhoog, maar de finishfoto zal later uitwijzen dat Priem heeft gewonnen. Priem: „Ik heb totaal geen steun van hem gehad. Hij reed constant als laatste man en schreeuwde steeds als er ie mand demarreerde. Dan moest ik er achteraan, want hij deed niets. Als je er met twee man bijzit doe je het toch samen". „Maar ik zat door", veront schuldigde Van Groezen zich. „Dan kun je toch ook niet meer meesprinten", brieste Priem. „Je hebt alleen maar aan je eigen belang gedacht". Het gezicht van de Zeeuw klaarde pas weer op, toen be kend werd gemaakt dat hij de rappe Piet van Katwijk, die mo gelijk wat te vroeg aanzette („Maiar ik kan toch slecht blij ven zitten als Aad van den Hoek niet harder meer kan. Dan krijg ik alles over me heen", aldus de Ketting-renner zelf), had geklopt. Met Cees Priem kreeg de eer ste etappe een verdiende win naar, want de Zeeuw had zon der meer het grootste aandeel in de beslissende ontsnapping op 35 kilometer voor het ein de, toen de kopgroep in tweeën brak. Een demarrage van de Frisol-renner, die eerst alleen beantwoord door Piet van Kat wijk, en later ook door Arie Hassing, die zijn leiderspositie had te verdedigen, de Belig Ver- sohaeve, Van Groezen, de Brit Hallam, vormde namelijk de inleiding van de splitsing. En Priem zorgde er ook voor dat er in een mum van tijd een groot gat geslagen werd. Priem: „Ik heb een kilometer alleen op kop gereden, net toen we weg waren". Piet Liebregts stond na af loop glunderend aan de zijde van zijn beschermde renner. Dezelfde Liebregts, die in Mij drecht wat zorgelijk keek, na dat zijn vedetten Priem, die door de 15 seconden bonificatie zijn achterstand op Hassink gisteren terugbracht tot 56 se conden, en Den Hertog in de proloog hadden gefaald. Lie bregts: „Gisteren lachten de andere ploegleiders. Nu lach ik". En dat Fedor den Hertog op 2.15 was binnengekomen, daar tilde de in Amsterdam wonende ploegleider allerminst zwaar aan. Hij vond het zelfs wel gunstig. Liebregts: „Het wordt voor ons nu een stuk makkelijker koersen. Nu kan ik Den Hertog erin gooien". Fedor den Hertog behoorde met Gerrie Knetemann, Henk Poppe, Cees van Dongen en Roy Schuiten tot de grote af wezigen, toen na 57 kilometer op de smalle weggetjes bij Lex- mond, het veld uiteenscheurde en er zeventien man aan de leiding kwamen (naast de ze ven, die daaruit ontsnapten en later de vetste prijzen betwist ten, waren dat: Broere (de Vic- toria-renner was de eerste die terugviel), Cornelissen, De Waal Raas, Van der Kruys, Aling, Schür, Huizebosch, die na zijn tweede lekke band definitief moest afhaken, Klasa de Tsjech reed palt en kon daarna niet meer bijkomen en Prinsen. Den Hertog: „Deze etappe was gekkenwerk. Ik heb vijf keer moeten lossen door het gedrang en valpartijen op die smalle weggetjes. Op een ge geven ogenblik zag ik Hassink gaan, maar ik kon er niet ach teraan gaan, omdait ik er niet door kwam." Den Hertog pro beerde daarna enkele malen alleen de achtervolging in te zetten, maar die pogingen mis lukten. Piet Liebregts: „Dat was geen wonder, want dat gebeurde in de polder. Dan moet je al tachtig rijden wil je wegkomen. Nadat het een paar keer niet gelukt was, heb ik tegen Fedor gezegd dat hij maar moest blijven zitten en dat hij er voor moest zoa-gen dat het verschil niet meer dan twee of drie minuten zou wor den." Dait de kloof inderdaad met groter werd, was volgens Arie Hassink te wijten aan een ge brek aan werklust bij het gros van de leiders. „Er was totaal geen samenwerking. Er zat he lemaal geen fut in de groep. Ais er werkelijk gereden was, dian had de rest nu op tien mi nuten gelegen." Hassink zelf verrichtte wel het nodige werk. Dat moest hij ook wel, wamt hij had zijn eerste plaats te ver dedigen. In zijn eentje, want de amdiere Amstel-remners mis ten op een jammerlijke wijze de boot. Hassink, die nu voor lopig de enige kanshebber van Herman Krott is, consolideerde zijn positie kundig. Hij over dreef daarbij niet. „Ik heb veel moeten doen, maar ben er echt niet iedere keer ingegaan. Ik heb goed opgelet en voor de rest meegereden. Ik moet er tenslotte voor zorgen dat ik niet afknap," aldus de niet zo sterke Needenaar. Er werd pas werkelijk hard gekoerst van voren, toen de kopgroep Sm twee stukken uit eenviel. Twee delen, waarbij het opmerkelijk was dat in het eerste Trico Noble, dat drie man Jan Raais, John Cor nelissen en Wim de Waal in de voorste lijn had, niet ver tegenwoordigd was. Alleen van Wim de Waal was dat te ver klaren. De Axelse renner, die door een lekke band had moe ten lossen, kreeg namelijk na een grandioze solo net weer aansluiting, toen de beslissing viel. 1. Cees Priem (Fri) 3.44.17 (met bon. 3.44.02), 2 Piet van Katwijk (Ket) z.t. (3.44.07), 3 Hallam (GB) z.t. 3.44.12, 4 Van Groezen (Fri) z.t. 5 Hassink (Ams) z.t., 6 Van der Hoek (Ket) z.t., 7 Verschaeve (B) z.t., 8 Schür (Ket) 3.45.37, 9 Cornelissen (Trn) z.t., 10 Rass (Trn) 3.45.47, 11 Prinsen (Cab) 3.45.47, 12 Kroep (Trn) z.t., 13 V. d. Kruijs (Erp) z.t., 14 Aling (Ket) zt. 15 Poppe 3.46.31, 16. Van Gerwen (Erp) z.t., 17 Schuiten (Ket) z.t., 18 Van Katwijk (Hsf) z.t., 19 Van Bracht (Mil) z.t. 20 Slu- per (Hsf) z.t., 29 Huyzen (Mil) 3.46.31, 36 ex aequo Van Dongen (Cab), Thomas (Tri), Gijsel (Tri), Maas (Vic), 49. Broere (Vic), 3.46.41, 59 Kroep (Tri), 3.57.06, 67 Fran ken (Ovi), 70 Wilms (Vic), 73 Aarts (Vic), 3.57.22, 75 Van 't Geloof (Mil), 96 Ceulen (Vic), 98. Deusing (Mil). - Het puntenklassement na de tweede etappe: 1. Hassink 36 punten, 2 Hallam 33, 3 P. van Katwijk 31, 4. V. d. Hoek 26, 5 Schür 16. Algemeen klassement: 1. Hassink (Ams) 4.00.30, 2 Hal lam (GB) 4.01.22, 3 P. van Katwijk (Ket) 4.01.23, 4 Priem (Fri) 4.01.26, 5 Van der Hoek (Ket) 4.01.33, 6 Aling (Ket) 4.02.28, 7. Verschaeve (B) 4.02.28, 8 Van Groe zen (Fri) 4.02.42, 9 Schür (Ket) 4.02.50, 10' De Waal (Trn) 4.03.12, 11 Schuiten (Ket) 4.03.14, 12. Cornelissen (Van onze sportredactie) BREDA De kans is groot, dat het toch al zo geteisterde NAC het zondag voor het treffen met Haarlem zal moeten doen zonder Arie Delmotte en Theo Dierckx. Henk Wul- lems vrees tenminste het ergste, zoals hij gisteren zei. Met Delmotte en Dierckx ook nog eens op de lijst van de gebles seerde spelers, wordt het voor Henk Wullems morgen erg moeilijk om het punt te pakken, dat NAC nodig heeft om Excelsior en of FC Den Bosch opnieuw een morele optater te verkopen. Wullems: „Het is haast niet meer te geloven. Dat een ploeg in een seizoen zoveel pech kan hebben, daar kan ik niet hij. Ik geloof, dat dit nog nooit eerder vertoond Ondanks de tegenslag van weer twee geblesseerden is het elftal van NAC niet zon der vertrouwen voor de wed strijd van morgen. Wullems: „De stemming in de ploeg is uitstekend. Zeker na die zege op AZ. De jongens geloven nu weer in zichzelf. Vandaar dat ik toch wel kansen zie voor NAC om tegen Haarlem in ieder geval een punt te pak ken." Als Dierckx en Delmotte in derdaad niet kunnen spelen dokter Van Opstal doet al het mogelijke om beide heren op tijd fit te krijgen is de opsteillling van NAC hoe raar bet ook klinkt geen probleem meer, want zonder Delmotte en Dierckx is de Bredase selectiegroep dusda nig gemillimeterd, dat iedereen zal moeten spelen. De kans is daarbij groot, dat Gerard van de Driesch als voorstopper zal opereren. Wullems berustend: „Ik zal zondag moeten roeien miet de riemen die ik heb, maar het nare is, dat er bijna geen riemen meer over zijn." Voor NAC wordt morgen in Rotterdam ook een wedstrijd, die van groot belang is voor het verloop van de strijd om de degradatie gespeeld. Het onderaan staande Excelsior ontvangt daar een op volle sterkte uitkomend FC Den Bosch. Mocht NAC van Haar lem verliezen en FC Den Bosch winnen van Excelsior, dan hebben de Bosschenaren de Wullems-elf achterhaald. En dat terwijl zij enkele miaanden geleden al vrijwel' kansloos onderaan de ranglijst bungelden. Maar de zege op NAC, de kleine nederlagen te gen Ajax en FC Twente en de overwinningen op FC Utrecht en FC Den Haag hebben de pupillen van Jan Remmers dermate gelouterd dat de ploeg plotseling ergoed is glaan spelen. (ADVERTENTIE) Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. FC Den Bosch-trainer Jan Remmers gooit het op een mentale kwestie als oorzaak van de machtige eindsprint, die zijn ploeg heelt ingezet. Remmers: „Maanden geleden al werd er geschreven: FC Den Bosch degradeert en dat heeft de spelers zo geïrriteerd, dat ze erg hard aan het werk zijn gegaan om die degradatie toch nog te ontlopen." Volgens Remmers is zijn ploeg ook veel vrijer gaan spelen. „De mentale druk van het degrade ren viel weg, omdat iedereen toch wel aannam, dat dat zou gaan gebeuren. De spelers raakten ook aan dat idee ge wend, maar juist daardoor kwam er meer rust in het spel. Met het bekende resul taat", aldus Jan Remmers. Voor Excelsior vormt een eventuele zege op FC Den Bosch de laatste kans op be houd van het eredivisieschap.. NAC zou het meest gebaat zijn bij een gelijk spel in Rotterdam. (Trn) 4.03.18, 13 Kamper (Ams) 4.03.27, 14 Raas (Trn) 4.03.29, 15 Knetemann (Ams) 4.03.40, 16 Prinsen (Cab) 4.03.46 17 Den Hertog (Fri) 4.03.47, 18. Groen (Cab) 4.03.48, 19. Van Dongen (Cab) 4.03.49, 20 Bakker (Ams) 4.03.53, 28 Thomas (Tri) 4.04.07, 32 Broere (Vic) 4.04.18, 38. V. Bragt (Vic) 4.04.32, 41 Gijsel (Tri) 4.04.34, 49 Huyzen (Mil) 4.05.01, 52 Maas (Vic) 4.05.30, 66 Kroep (Tri) 4.15.07, 68 Wilms (Vic) 4.15.10, 69. Van 't Geloof (Mil) 4.15.13, 78 Franken (O- vl) 4.15.31, 84 Ceulen (Vic) 4.15.36, 86 Deusing (Mil) 4.15.40. MADRID De Nederlandse successen mogen op de tweede dag van de Europese judokam pioenschappen in Madrid dan aan de zeer bescheiden kant zijn geweest, het was altijd nog meer dan was verwacht. Wat te zeggen van Jan Bosch man, die de zilverenmedaille winnaar van 1972, Anatoli No- vikov versloeg en pas in de finale van de herkansing, die hem bij de laatste vier had moeten brengen van de Itali aan Novasconi verloor. De Nijmeegse debutant ont deed zich achtereenvolgens van Roman (Roemenië), de Brit Lawrence en Novikov, die zo onzorgvuldig te werk ging, dat hij twee waarschu wingen kreeg. Ook zwaarge wicht Jan de Graaf, eveneens debuterend, opereerde in de morgenuren overtuigend. Par tijen tegen Arbela (Spanje), en Kovacik (Tsjech.) besliste hij vlot in zijn voordeel, maar tegen de Zuidslaviër Ofoadov kwam even onverwacht het einde: met een knallende uehi maita (tiende heupworp). Lichtgewicht Cor Brandst, ook al een nieuweling, won van Buhl (W.D1.) en Moldovan (Roem.), maar kwam tegen de Fransman Algisi duidelijk te kort. Schilder (lichtgewicht) overleefde een voorronde, maar werd vervolgens door de Westduitser Pilger terzijde ge schoven. De Oostenrijkse scheidsrechter Zwialek en zijn Engelse collega Wilking werden hierom in het Neder landse kamp boos aangekeken. Een blunder, aldus coach Wim Ruska, hij stond zwaar voor. Halfmiddengewieht Theo Schneider en Jan Bosman (alle oategoriëen) overleefde een ronde. WIELRENNEN ST.-CROIX (AFP) De Belg Lucien van Impe heeft de derde etappe van de ronde van Romandië gewonnen. Hij legde de afstand van Moutier maar St. Croix van 175 kilome ter af in 5 uur, 5 minuten en 28 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Wilfried David in dezelfde tijd. Deze nam daardoor tevens de leiding in het algemeen klassement over van de Italiaan Polidori. In de eindsprint toonde Van Impe zich iets sneller dan David en Poltentóer. VOETBAL DEN HAAG (ANP) De Nederlandse bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc heeft van de Engelse voetbalbond een uitnodiging gekregen om in het weekend van 28 en 29 juni dat in Londen voor de Engelse trainers en coaches wordt ge organiseerd, twee lezingen te houden. De bondscoach heeft na overleg met het bondsbe- stuur van de KNVB, deze in vitatie afgeslagen. Een en an der paste niet in het schema wat betreft de voorbereidin gen van het Nederlands elf tal. VALENCIENNES (AFP) De vierde etappe van de vier daagse van Duinkerken: Saint Quentin Valenciennes is vrijdag geëindigd in een zege voor de Belg Willy Planckaert. Diens landgenoot Frans Ver- heeck, die achter René Pijnen beslag legde op de vierde plaats, behoudt de leiding fn het algemeen klassement met een voorsprong van slechts twee seconden op zijn landge noot Maertens en van tien se conden op Pijnen. De strijd in deze etappe werd gemaakt door Gerard Vianen, die in zijn eentje een voorsprong van drie minuten opbouwde. Hij werd achterhaald door vier coureurs en vervolgens door het hele veld, dat in een mas sasprint om de ereprijzen streed. DE UITSLAG: 1 Willy Planckaert B. 2 Maertens B. z.t. 3 René Pijnen Ned., 4 Prains Verbeeck B., 14 Van Katwijk. ALGEMEEN KLASSE MENT NA DE VIERDE ETAPPE: 1 Verbeeck B. 14.05.16, 2 Maertens B. 14.05.18, 3 Pijnen Ned. 14.05 26, 4 Santy Fr. 14.05.26. 5 Ovion Fr. 14.05.28, 8 Zoetemelk Ned. z.t. 18 Jan broers Ned. 14.11.20. (ADVERTENTIE) jp v i Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy. Vraag Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het verzilveren van de puntenzegels,) de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel

de Stem | 1973 | | pagina 25