b.v. N GEN Gemeente stelt zich garant voor Oosterhouts Turken-gezin Oorlog maakte Vietnam-buurwakker Dood en verderf in het land van de slaap jp| pers. lening VIETNAM Vrijspraak gevraagd voor derde verdachte Moordzaak voor Bossche rechtbank Geld! nodig? RING 17 mei 1973 erk te Goes van mens tot mens Advies over verkeersveili en geneesmiddelen Verdachte had zich goed verstopt Wanneer krijgt een invalide vrijstelling van wegen belasting? 128- ELIJKE VERENIGING ES ïej. Zorg in anderen r-DIRECTRICE MGSASSISTENTE ENVERZORGSTERS ENVERZORGSTERS ENHELPSTERS ENHELPSTERS binnenland buitenland Succes Risico „door Jan Drummen Sihanouk Spek en bonen Toeschouwers NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK aapiep w pen Vervolging |^an roestvrij edel- e binnenwanden, celaar, wipschake- TE DEUM Handel INMIS layden. 0.00 uur. naker, sopraan; Sylvia tenor; Bert Duyf, bas. Brabants Orkest igent: Adriaan Kouse- ;ers van een C.J.P. f 2.50 ir bij en Lange Kerkstraat 39 i de kerk. lencentrum „BACHTEN isttreding an diploma Ziekenver- trekt tot aanbeveling. ng volgens de richtlij - Stichting Landelijke Sa- Bejaardentehuizenor- dienen bereid te zijn om diensten (ook bij toer- md-diensten) te verrich- orden gaarne verstrekt 11150 - 3659. te richten aan het be- 'a Koninginnelaan 2 te Zaterdag 12 mei 1973 13 HAAR aanleiding van een anderhalve maand geleden gepubliceerd verhaal over de moeilijkheden, waarmee het Oosterhoutse Turken-gezin Akdogan te kampen heeft, hebben -en paar van onze lezers een financiële gift ge stuurd. Uit naam van deze mensen heeft een onzer re dacteuren, samen met de be trokken vroedvrouw uk Oos terhout die de zaak ,aan de grote klok heeft gehangen", deze week het geldbedrag afgedragen aan de heer Ak dogan. Wat voorafging: in 1970 kreeg de heer Akdogan die toen al vier jaar in Ne der land werkzaam was een telegram van zijn vader uit Turkije, waarin stond dat zijn broer bij een aardbeving in hun stad knieletsel had opgelopen. De heer Akdogan reisde daarop in aller ijl naar zijn geboorteland om de ope ratie van zijn broer te rege len. Het koste hem al met al 7500 gulden het geld dat hij in vier jaar tijds bij el kaar had gespaard plus zijn reiskosten (2000 gul den). Akdogan keerde na zijn ver blijf in Turkije naar Neder land terug maar korte tijd later kwam het bericht dat de knie-operatie geen onver deeld succes was. Röntgenfo to's werden gemaakt en op gestuurd naar Nederland. De orthopeet van het St.-lgnati- usziekenhuis in Breda con stateerde dat een nieuwe operatie geboden was, wilde Akdogaiis broer na drie jaar niet geheel invalide zijn. De Oosterhoutse Turk liet daar op zijn broer, samen met zijn vrouw die m verwachting was van haar tweede kind overkomen. Hun dochtertje bleef onder de hoede van de familie achter. Met succes werd een her nieuwde knie-operatie in het Bredase ziekenhuis uitge voerd. Maar de eerste moei lijkheden traden aan het licht: de vrouw van Akdo- yans broer beviel. Hun zoontje bleek een rhesus- lcindje. Opname in het zie kenhuis in verband met wisseltransfusies was ge boden. En de ziekenhuiskos ten stegen voor Akdogan. De rekeningen belopen momen teel een bedrag van tegen de 4.000 gulden. Het was voor Akdogan een hele verademing, vertelde hij deze week zichtbaar ont roerd, toen hij bericht kreeg dat de gemeente Oosterhout zich garant stelt voor alle ziektekosten. Maar met dat al zijn de moeilijkheden de wereld nog niet uit. Akdogans broer, zijn vrouw en hun kerngezonde zoontje Ritvan Tailan zijn op controle naar het Bredase ziekenhuis moet komen. Als de knie „gezond" is ver klaard, moet Akdogans broer zonder uitstel terug naar Turkije, heeft de vreemde lingenpolitie het gezin laten weten. Probleem is echter dat de orthopeet zijn patiënt heeft laten weten dat de kans niet gering is dat hij over twee een verblijfsvergunning in ons land, die slechts enkele maanden geldig is. De be handelende chirurg heeft de broer laten weten, dat hij hem niet naar zijn vaderland laat terugkeren voordat de knie naar bevrediging gene zen is. Deze week heeft de patiënt te horen gekregen dat hij op 27 juni weer voor jaar opnieuw moet worden geopereerd, om zijn knie weer geheel te kunnen ge bruiken. Met dat idee in het achter hoofd voelt Akdogan er wei nig voor zijn broer nu te laten vertrekken met het ri sico, dat hij hem over een paar jaar weer over moet laten komen, met alle finan ciële gevolgen vandien. Bo vendien zal zijn broer (die beroepschauffeur is) terug in Turkije niet aan de slag kunnen, omdat hij daar Inva lide zal worden verklaard. Daarom is de Oosterhoutse Turk onlangs naar zijn werkgever Philips in Bre da gestapt om te vragen of het bedrijf gebruik wil maken van de diensten van zijn broer. Akdogan kreeg een bevestigend antwoord van zijn personeelschef waarop de Turk zich in ver binding stelde met het Tweede Kamer-lid Spinks van de PvdA om een ver blijfsvergunning van twee jaar voor zijn broer te krij gen. Of die vergunning zin zal hebben, is de vraag want na een aanvankelijk „ja" heeft Akdogans werkgever deze week laten weten dat zijn broer niet in Breda kon komen werken, omdat dat „problemen zou geven". Op het „waarom?" heeft Akdo gan geen antwoord gekregen. „Als mijn broer naar Turkije terugmoet, zie ik mij ge noodzaakt om met hem mee te gaan. Samen moeten we dan maar iets gaan onderne men, want alleen laat ik hem niet gaan"; aldus de heer Akdogan. Inmiddels heeft hij een uitnodiging van het ar beidsbureau ontvangen om te komen praten. De moeilijkheden dreigen de Oosterhoutse Turk duide lijk boven het hoofd te groeien. Akdogan heeft zich onder behandeling van een arts moeten stellen omdat hij overspannen dreigde te ra ken. Met autorijlessen op za terdag en zondag probeert hij een extraatje te sparen, onder meer voor het doch tertje van zijn broer in Tur kije, voor wie Akdogan maandelijks een bedrag van 300 gulden overmaakt. De dokter heeft hem voor de keus gesteld: of rijlessen ge ven, of microfoons monteren maar niet allebei. De rijles sen zullen er wel bij inschie ten, omdat Akdogan in geval van ziekte Chij is nierpa tiënt) nu terug kan vallen op de sociale voorzieningen uit hoofde van zijn dienstbetrek king. In hun flatwoning op de zesde verdieping in Ooster hout wacht de Turkse fami lie de dingen af, die komen gaan. PHNOM PENH Het eerste wat wij zijn gaan zien na onze aankomst in dit verbijsterende, omsin gelde Phnom Penh, is de „slaapmarkt". De slaapmarkt bestaat nog, onveranderd, zoals meer dan twintig- jaar geleden, toen een goedbedoelende Cambodja- kennende vriend ons meteen er heen geleid had om Cam bodja te leren begrijpen. De slaapmarkt is dat gedeelte van een grotere markt, waar alles verkocht wordt wat voor de Cambodjaam essentieel is, tiet andere woorden: alles wat betrekking heeft op de slaap. Tientallen, honderden houten harktkraampjes, waar matras sen verkocht worden, slaap matjes, muskietenetten, kus sens (met veren gevuld, met schuimrubber, met kapok, met ™d), Chinese hoofdsteunen voor de slapers, van porselein o' van hout, en tegenwoordig sells van plastic; „sampots", de Cambodjaanse sarongs, die 'oh als slaapkledij dienen. Jij waren gerustgesteld; Cam- ™ja, ondanks alles, ondanks 2'W avonturen met zijn pot- sierlijke prins, in weerwil van desillusie met de onbere kenbare maarschalk, Cambod ia Was nog het land van de slaap. Eeeuwenlang hadden de wave kleine Khmers kolossale «veelheden steen gesjouwd a® het wereldwonder van de Jmpels van Angkor te bou- de gril van een koning en "et juk van een volk. Daarna ■noesten ze het oerwoud plat- raaden en gelijk maken, ste- 'en kappen, beeldhouwen', ka nalen en vijvers graven. En op ■®ere dag hadden zij er ge- ?0e? van. Ze lieten de koning toning zijn, trokken naar de ^eoloap van de Mekong en Tonlé Sap, waar op een heuveltje een stoepa gebouwd was, noemden de plaats Phnom Penh en kozen een tuinman tot nieuwe koning. En daarna legden zij zich te sla pen. Sedert die tijd zijn ze nooit meer klaar wakker geworden. Ze zagen de Thaïs vanuit het westen hun land binnentrek ken en de Vietnamezen vanuit het noorden maar zij zagen het als in een droom. Daarna kwamen de Fransen, die hun min of meer het leven redden, omdat de onvriendelijke buur landen op het punt stonden hen in de pan te hakken. Maar de Fransen trokken weg, na uit 400 prinselijke kandida ten een. vorst voor de slapers gekozen te hebben: Norodom Sihanouk. Hij heeft problemen gemaakt en niet opgelost, de Vietnamezen kwamen terug, die uit het noorden en daarna die uit het zuiden, de vorst die niemand au sérieux nam raak te zijn troon kwijt en de Cam- bodjanen zijn er nauwelijks wakker door geworden. De slaapmarkt doet nog altijd uit muntende zaken, maar als ze over enige tijd toch ontwaken, zal er geen Cambodja meer zijn. Terwijl de vreedzame kleine Khmers sluimerden, maakten de Vietnamese communisten, en met name die van Hanoi, zich geleidelijk aan meester van het oosten van het land, vonden bondgenoten in een groepje ontevredenen, die er gens door wakker geschrokken waren en die zich „Khmers Rouges" gingen noemen en Si hanouk wilden bestrijden. Maar Sihanouk werd op een morgen in Peking wakker en vernam dat een generaal hem zijn troon en zijn land ontfut seld had. En hij had er nog wel zo voor gezorgd dat het leger, dat hij wantrouwde, niet te sterk zou worden. Zijn neu traliteit had hem veel geld en tenslotte zijn macht gekost, maar de oorlog kost zijn „op volgers" nog méér. De Khmers geloven het nog niet helemaal; het is ergens nog min of meer een nacht merrie voor hen. Oorlog. Oor log die tot dusver alleen voor de buren was. En opeens heelt men de oorlog in hun slaapka mer losgelaten. Slaapdronken tasten ze in het wilde weg een beetje naar alle kanten, maar de anderen zijn klaarwakker en spelen niet voor spek en bonen. En op een goede morgen, bij het begin van de Chaul Chnam, het Cambodjaanse Nieuwjaar (eind april) waren ze negentienden van hun land kwijt en hun hoofdstad Phnom Penh, die normaal 700.000 sla pers telt, zat nu vol vluchte lingen en had twee miljoen monden te vullen en de com munisten hadden deze hele hoofdstad omsingeld. De slaap was in een nachtmerrie ont aard. En nu is het mei, de regentijd gaat beginnen en ze krijgen daardoor vermoedelijk wat res pijt. Maar gistermiddag heb ben wij bij Takh Mau oog in oog gestaan met de „vijand", in de achtertuin van een verla ten huis, tussen de bananen- struiken, terzijde van een sui kerpalm. De communisten in levende lijve op een armleng te. Of we sigaretten hadden? Goed, maar we konden beter teruggaan, de een of andere gek kon wel eens zenuwachtig worden en gaan schieten. De terugkeer naar de „eigen li nies" (wat een kolossaal woord voor tien gescheurde zandzakken, wat prikkeldraad, vier of vijf' verdorde palmbla deren en een golfplaat. De „ei gen soldaten" sliepen of repa reerden een fiets, knapen van Hun hutten gingen in donkerrode vlammen op" veertien of vijftien jaar wie de grote (Amerikaanse) helmen bijna tot op de schouders vie len. Ze zeiden zelf geen soldaten te zijn en alleen hun vaders te vervangen, die thuis hun siësta deden. Ze hadden enkele kara bijnen van het Lbel-type uit de Eerste Wereldoorlog, maar ook twee Amerikaanse M-16 gewe ren, die overigens beide aan het stuur van twee fietsen vastgebonden waren. Ook zij vroegen sigaretten om de arm zalige Spaanse ruiters van dunne bamboe en roestig prik keldraad opzij te schuiven, zo dat wij doorkonden met onze fraaie gehuurde sneeuwwitte Mercedes (iets kleiners was niet te vinden), die een ideaal kanten. Maar beide kanten doelwit zou zijn voor beide voerden althans bij Takh Mau gisterenmiddag geen oorlog. Doch aan de oever van de Tonlé Sap stonden honderden met fietsen en scooters en au to's en kinderen en magere honden, waartussen ijscoman nen hun belletjes rinkelden, naar het bombardement te kij ken. Het eiland tussen Tonlé Sap en Mekong werd door twee Ame rikaanse Phantoms gebombar deerd. 500 ponds bommen. De ruiten rinkelden. Het publiek kreeg waar voor zijn geld. Op het bruine water van de Sap kruiste een kleine zeilboot met een keurige Europeaan aan het roer en een drie- of vierjarig kindje tussen zijn knieën. En iets verder een arrogante en rijke Cambodjaanse schoon heid in hagelwit badpak op waterskiën achter een crème kleurige motorboot met vier uitbundige jongemannen erin. Daartussen kwamen sampans en prauwen naar deze kant met verschrikte maar zwijgen de vluchtelingen; oude wijfjes, kinderen, enkele mannen, vier honden, zakken rijst, wat arm zalige huisraad. Ze kropen aan land, baanden zich een weg tussen de toeschouwers die geïnteresseerd gadesloegen hoe hun hutten op het eiland in donkerrode vlammen opgin gen. De rook kwam over het water en geurde naar sandal- hout. In de nacht kwamen de B-52 bommenwerpers uit Thailand gingen te keer op minder dan vier kilometer van de stad, die heel de nacht haar kostelijke slaap moest offeren, die dreun de en rinkelde en trilde. En vanmorgen trokken zestien tanks voorbij ons raam; men zegt dat het ernst wordt bij Areykhsath. (ADVERTENTIE) Jawel! Met f 116.- retour is BAF zelfs de voordeligste op de route Zesti'enhoven-Loriden (Southend), maar: vooreen (Southend) met de is f204.-* De grootste vrijheid: dat is vertrekken wanneer 't 0 schikt Terugkeren als het uitkomt Zonder allerlei beperkingen. Dit alles wordt u, voor deze lage prijs, alleen door BAF geboden met zijn ervaren Engeland-vliegers. Viermaal per dag! Vraagt u 't maar na. Wilt u toch minder betalen: goed, maar dan zijn er enkele voorwaarden. Dus u zegt 't maar incl. luchthavenbelasting en IRC. BRITISH AIR FERRJES Rotterdam - Reservaringen: 010-65 55 55, Wax 21222 of bij uw nisburoau. DEN BOSCH Kim je ge tuigen, die zelf terecht staan voor moord en uitlokking tot moord wel vertrouwen als ze mededelingen doen over een derde verdachte? De officier van justitie van de Bossche rechtbank mr. J. Hulleman vond gistermorgen van wel, de advocaat van de bewuste ver dachte, mr. F. van Kemenads jr., absoluut van niet. De zaak die aan de orde was vormde, zoals de officier dat bloemrijk uitdrukte „het derde deel van een onverkwikkelijke trilogie". Daags tevoren had hij tegen de 45-jarige Sophie B. uit Eersel vijf jaar met af trek geëist wegens uitlokking tot moord en tegen de Belg Jos. D. acht jaar met aftrek wegens de feitelijke uitvoering van dit plan waarbij de 50-ja- rige Frits van Amting ex minnaar van Sophie met vijf revolverschoten in het hoofd gedood werd. De mede-uitlofcker van deze „extreem schandalige daad" was volgens de officier de 59- jarige Frans J. uit het Belgi sche Lommel in wiens afgele gen boerderij de moordplannen zouden zijn beraamd. Frans zou voor het contact tussen Sophie en de dader hebben ge zorgd, en daartoe kogels van ee.i zwaarder kaliber hebben gekocht dan de ondeugdelijke kogels die aanvankelijk voor het doel bestemd waren. Bovendien had de politie na de schietpartij in de hooimijt van Frans J. een doosje van de zelfde kogels gevonden als waarmee Jos D. geschoten had. Naar de officier moest toege ven steunde zijn eis vier jaar met aftrek voorname lijk op de getuigenverklarin gen van Jos en Sophie en kon hij bovendien geen motleven opgeven die Frans J. tot zijn medeplichtigheid zouden heb ben bewogen. „De officier heeft een requisi toir opgebouwd van wrakhout" zo stelde mr. Van Kemenade in zijn pleidooi. Een bouwsel dat is opgetrokken op een slechte fundering bestaande uit de verklaringen van Jos en Sophie. Beide getuigen hadden in deze voor henzelf zo moei lijke zaak imimers haaldelijk tegenstrijdige verklaringen af gegeven. Bovendien meende de advo caat dat allerlei verklaringen omtrent bezit en herkomst van de munitie op zijn minst du bieus waren. „In het Neder lands-Belgische grensgebied heeft vrijwel iedereen wel wat met bezit en handel in veelal illegale wapens te maken. „Deze man is het slachtoffer geworden van zijn eigen goed heid toen hij Sophie in huis nam. Hij nam haar gastvrij op omdat zij op de vlucht scheen voor haar ex-minnaar, maar kon niet vermoeden in welk wespennest hij daarmee te rechtkwam". Mr. Van Kemenade vroeg om vrijspraak en mocht de rechtbank toch tot enige straf baarheid besluiten om de uiterste clementie. DEN HAAG (ANP) Wanneer een arts geneesmid delen voorschrijft, die de rij vaardigheid kunnen beïnvloe den, zou hij de patiënt moeten waarschuwen. Dit is het oordeel van de werkgroep Genesmiddelen en Verkeersveiligheid aan minis ter Stuyt van Volks,gezondheid en Milieuhygiëne. De werk groep vindt ook dat er een lijst moet komen van deze ge neesmiddelen. De Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst en die der pharmacie zijn het hiermee eens en zullen hun leden advi seren mee te werken aan een regeling die met ingang van 1 september van kracht zou kunnen worden. Vier genees- middelengroepen zullen op de lijst worden geplaatst: antihis- taminica, psychofarmaca, slaapmiddelen en wekami nen. DEN HAAG (ANP) In een vernuftig verstopte schuil plaats in Den Haag heeft de politie gisteren de 30-jarige Age M. aangehouden. Hij wordt er van verdacht betrok ken te zijn geweest bij een aantal brandkastkraken en in braken. Hij zou onder meer betrok ken ziliin geweest bij de branxl- kaïstkraak bij V. en D. in Leeuwarden, waarbij tijdens de paasdagen van 1971 de kluis met een thermische lans werd geopend en een bedrag van 170.000 werd buitge maakt. (ADVERTENTIE) In een paar dagen kunt u het hebben. Met- een persoonlijke lening van de NMB. Gemakke lijk, zonder onnodige formali teiten. In overleg met u worden het bedrag' ên de maandelijkse aflossingstermijnen vastgesteld. Een lening van-2.000,- kunt u bijv. terugbetalen in 18x 129,50 pe maand. Of ƒ3.500,- in 24x f 171,50. Inclusief alle rente en kosten. Stap eens binnen. We vertellen u graag alles over een persoon lijke lening voor welk doel dan ook of een woningkrediet, voor verbetering en onderhoud van uw huis. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bif hoge ufc zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Erg geschrokken ben ik toen ik via de Nederlandse en bui tenlandse persmedia vernam dat er in Malawi en wel onder de persoonlijke leiding van president D. Kamazu-Banda, een verschrikkelijke vervol ging is van Jehova's getuigen. De reden van deze vervolging is dat deze groep zich niet wil aansluiten bij de enige partij van dat land n.l. de Nationale Malawi Congres Partij. De president heeft iedereen die geen partij,lidmaatschapskaart bezit vogelvrij verklaard en twee organisaties en wel A. De Jongeren pioniersbewe ging, B. De militante jeugd bond, oefenen een ware ter reur uiit er zijn honderden mensen mishandeld, vrouwen zijn verkracht en duizenden zijn gevlucht maar de naburige landen, zoals Zambia en Mo zambique. In Malawi waren plm. 25.000 leden van Jehova's getuigen, daarvan zijn er plm. 15.000 gevlucht en de rest is ondergedoken of houdt zich schuil in de bossen. Er zijn vele bewijzen dat mensen in overheidsdienst daar om zijn ontslagen. Politiebescherming is geweigerd, bankrekeningen zijn geblokkeerd, huizen zijn geplunderd enz. Is het niet verschrikkelijk dat hier alle rechten v.d. mens worden be roofd. Niet alleen dat het hoogst bedenkelijk is dat daar maar één politieke partij is toegestaan maar deze gruwel daden bewijzen dat die partij het belang van zijn land en zijn Inwoners niet dient. Zijn deze Jehova's getuigen dan zo staatsgevaarlijk! Nee het zijn juist mensen die naar Christe lijk geweten de wet juist die nen. BREDA G. JOL HULST Bij re ge meentelijke sociale dien sten komt meermalen de vraag aan de orde, hoe het zit met de mogelijk heid van de invalidi- teitsvrijstelling van de motorrijtuigenbelasting. Wat dit aangaat vei- dient het aandacht, dat het ministerie van Finan ciën aan de Tweede Ka mer heeft meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om wijzigingen aan te brengen in de toepassing van de invaliditeitsvrij- stelling van de motorrij tuigenbelasting. Dit om tegemoet te komen aan de bezwaren, die zich thans in de praktijk voordoen. Deze wijzigingen hebben tot gevolg dat men voor de invaliditeitsvrijstel- ling in aanmerking komt, als men invalide is (evenals tot dusver zal dit in het algemeen aan de hand van een artsenverklaring worden beoordeeld) en de aan- schaffingskosten van de auto niet meer bedragen dan 12.000 gulden. Daar onder vallen niet de kosten van de voorzie ningen, die rechtstreeks verband houden met de invaliditeit. Thans is de- Ce grens 10.000 gulden. Bij de beantwoording van de vraag of aan spraak op vrijstelling bestaat zal, anders dan tot dusver het geval is, buiten beschouwing worden gelaten; 0 de omstandigheid, dat men vöör het ontstaan van de invaliditeit reeds een auto bezat en de omstandigheid, dat men invalide zijnde een beroep of bedrijf uitoefent, dat naar zijn aard het gebruik van een auto meebrengt. Het is de bedoeling, dat deze nieuwe rege ling, die in nauw over leg en met instemming van de Algemene Neder landse Invalidenbond is voorbereid, op 1 mei 1973 ingaat. Omstreeks die datum zal voor be langhebbenden een in- tichtingenblad beschik baar zijn, te verkrijgen op de ontvangkantoren der accijnzen en op het centraal Bureau Motor rijtuigenbelasting in Apeldoorn.

de Stem | 1973 | | pagina 13