8-Daagse NS-vakantie- reizen in eigen Sand Duitse gevaar ingrepen geen voor Nederland Bondsdag stemt voor basisverdrag en toetreding tot V.N. Vasthouden aan deelkabinet heeft formatie vertraagd" 5 rrico Burger na beëdiging kabinet Den Uyl: Nf VARA-VOORZITTER KLOOS: „WIE ZIJN WERKELIJKE GEZICHT TOONT WORDT NOOIT EEN SUPER-OMROEP EUROPEES RAPPORT: ECONOMISCHE TOESTAND IN NEDERLAND IS TAMELIJK ROOSKLEURIG êtfattaö flarfeet Eerst vertrouwen winnen Wedloop naar Den Bosch Bende chinchilla zwendelaars opgerold in België KNMG voorlopig eens met euthanasierapport gezondheidsraad binnenland buitenland voordelig uit met f«!S PARKETVLOEREN comnrieiTtaar» Arbeidsmarkt Staking in Chili Aftrek Cijfers van een „open" formatie Betrekkelijk rustig in Libanon Kaas met ster-allures .aterdag 12 mei 1973 (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM „Zullen de confessionelen, uit vrees voor een nacht van Biesheuvel en daarop volgend kiezersverlies, veel slikken van de kost die Den Uyl zal voorzetten?" Dat is een van de vragen die VARA-voorzitter A. H. Kloos stelde tijdens zijn gister avond gehouden toespraak op de halfjaarlijkse VARA-Vereni gingsraad. Kloos had zijn toe spraak genoemd „Het omroep politieke en culturele beleid". Kloos zei onder meer: „We hebben nooit verzwegen, dat wij minister Engels een zwak te bewindsmam vonden. Ik ge loof best dat hü achter het omroepbestel stond, maar men kan niet zeggen dat hij er een stevige knokpartij voor over had". Voor Engels' opvolger, ex- KRO-voorzitter, mr. .Van Doorn, had Kloos wel woorden van lof over. Hij zei: „Van Doorn is een even progressief als moedig man, die de sterke kanten en de zwakke van het bestel kent als weinig anderen, die tegen de waan wan de dag en de gunst v,an het publiek durft in te gaan". Kloos hoopt dat Van Doorn onder meer de grens van 15.000 leden voor een aspirant-omrroeporganisa- tie verhoogt. De VARA-voorzitter ging diep in op de recente problemen tussen de NOS en de omroep organisaties enerzijds voort komend uit de herbenoeming van NOS-voorzitter Schütten- helm en anderzijds dank zij de Paul Meijer Show-affaire. „Het gaat de omroeporganisa ties er niet om de NOS uit te hollen, laat staan om zeep te helpen", aldus Kloos. „Het gaat er om dat ieder op rede lijke wijze aan zijn trekken komt en zijn eigen identiteit gestalte kan geven". Kloos viel ook het beleid ten aanzien van de financiën aan. „De binnenlandse omroep blijft, wat de financiering 1973-'74 betreft, met een gat van 60 miljoen zitten. Minis ter en kamer mikken waar schijnlijk op intering van ver moede reserves. Wij vinden dat een onverstandig beleid. Een bedrijf met een omzet van 400 miljoen moet over enige reserves kunnen beschikken. Er is in de begroting geen en kele ruimte voor kwalitatieve of kwantitatieve verbeterin gen". Hij zei ook: „Hoe groot het risico is dat men loopt wanneer men van de huidige criteria afstapt, blijkt uit opi nie-onderzoeken die de TROS verreweg tot de grootste om roep bombarderen in geval van omroepverkiezingen. Hoe minder men zijn nek uitsteekt in dit land, hoe groter de aan hang is. Wie zijn werkelijke gezicht laat zien, zal nooit tot een superomroep uitgroeien". Kloos besloot aldus: „De VA RA neemt in het bestel een ei gen plaats in door tegelijker, tijd een duidelijk maatschap pelijk gezicht te hebben en in recreatieve zin zo te functio neren ,dat een groot deel van het publiek de programma's kan waarderen. Dat is de moeilijke opgave die wij aan proigrammaleiding en mede werkers stellen en die zij met veel vindingrijkheid, werk kracht en verbondenheid ver vullen". (ADVERTENTIES) Volledig verzorgd, dus inclusief hotel, maaltijden, reizen en excursies. Zuid-Limburg Twente Montferland Noord-Holland Drente Friesland Brabant Zeeland v.a.f 198.- v.a. f265.- v.a.f269.- v.a.f282.- v.a.f285.- v.a. f295.- v.a. f297.- v.a. f303.- Prijzen vanaf elk station ia Nederland. Vraag op uw station de brochure „8-Daagse NS-Vakantiereizen 1973". FlneY.a.f 31,- Massief Y.a.f 35,50 Lamel Y.a.f 48,-/m2 incl. leggen BTW SHOWROOM 8c KANTOOR (Van onze redactie binnenland) DEIN HAAG De serie maatregelen, die de Westduitse Bondsregering heeft genomen om de inflatie te lqf te gaan, houden geen enkel gevaar in voor de Nederlandse econo mie. Integendeel, veel deskundigen zijn van mening, dat de stap van Bondskanselier Willy Brandt eerder positieve invloed op de Nederlandse economie zal hebben. Er is dan ook geen enkele reden, aldus stellen o.a. de werkgevers organisaties, om zich bezorgd te maken. Daarbij is Eet opvallend, dat zowel het ministerie van Sociale Zaken als de regionale raden voor de arbeidsmarkt in Limburg, Noord-Brabant en Gelderland verwachten, dat de pendel van Nederlandse bouwvakkers naar de Bondsrepubliek niet zal teruglopen. Volgens het gisteren ver schenen eerste kwartaalver slag van de Europese commis sie over de economische toe stand van de EEG in 1973 ziet de economische toestand in Nederland er tamelijk roos kleurig uit. Volgens voorspel lingen van de commissie kan tot eind 1973 een aanhouden de expansie van de bedrijvig heid worden verwacht. kunnen uitvallen. De binnenlandse vraag, al dus Brussel, zou in iets hoger tempo kunnen stijgen, de ver betering van de investerings neiging van het bedrijfsleven zal zich voortzetten, zo wordt verwacht. a de langste, meest vervelende en politieke reputaties ont luisterende kabinetsformatie, die Nederland ooit gekend heeft, is er dan eindelijk een nieuw kabinet. Een kabinet met ingebouwde tegenstellingen, met een meerderheid in het par lement, die bij het eerste het beste schot als een groep panie. kerige spreeuwen uit elkaar kan vliegen. Deze krant zal het nieuwe kabinet beoordelen op zijn da den. Het heeft een grondslag De samenwerking tussen KVP en PvdA die ons aanspreekt omdat dit samenwerkingsver band naar onze mening een absolute voorwaarde is om Neder land regeerbaar te houden. Het bevat echter ook zoveel ondui delijke figuren met zoveel vage filosofieën dat een kritische, positief kritische opstelling geboden lijkt. Dit is geen kabinet, dat op voorhand vertrouwen verwachten mag. Dit is een kabi net, dat eerst dat vertrouwen zal moeten zien te winnen. Daarvoor is het nodig, dat er een beleid gevoerd wordt, dat de meerderheid van ons volk als redelijk en verantwoord ervaart. Daarom is het nodig dat de blauwdrukken van een betere maatschappij, die van dit kabinet verwacht worden, niet gemaakt worden door fantasten maar door mensen, die met beide benen op de grond staan. Ook een socialistische minis tervan Financiën kan een gulden maar één keer uitgeven. Met WESTERTERP en zijn secondant Van HULTEN op Verkeer en Waterstaat mag Zuidwest-Nederland verwachten in de topleiding van het departement inzicht in een begrip voor de vele problemen te vinden, die zich op het gebied van wegen afsluitingen, planologie etc. in Brabant en Zeeland voordoen, begrip voor wat hier leeft verwachten wij ook bij prof. De Gaay fortmann, die als minister van Binnenlandse Zaken op korte termijn een aantal benoemingen zal moeten voorbereiden, die foor dit gebied erg belangrijk zijn. De minister van Binnenlandse Zaken zit vanouds vlak bij oe pot, waarin belangrijke benoemingen bekokstoofd worden Is belangrijkste nu is de vacature Beel, het vice-voorzitter- S£bap dus van de Raad van State. Verwacht wordt dat dr. Rup- Psrt, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij deze formatie, be nieuwe Nederlandse „onderkoning" zal worden. Oud-pre mier Biesheuvel is ook hogelijk in deze post geïnteresseerd. Prof. De Gaay Fortmann lijkt echter een man, die bij dit soort benoemingen meer op kwaliteit let dan op puur politieke over gingen. Dat brengt ons dan op Brabant waar de post van commis saris der koningin binnenkort vacant komt. Volgend jaar is dat In Zeeland het geval. Voor die post lijkt ons drs. Bakker, oud. minister van Verkeer en Waterstaat zonder meer, de meest aangewezen figuur. Voor Brabant is het moeilijker een kandi baat aan te wijzen, die boven alle anderen uitsteekt, zeker nu hmelzer het heeft laten afweten. In Brabant wordt de wedloop naar Den Bosch gesponsord door verscheidene belangengroepen. Het NKV steunt openlij mi- Van Schaik, oud-vakbondsman en linkervleugel KVP'er Minder publiekelijk maar zeker zo krachtig is de ruggesteun d'e Leidschendams burgemeester Kolfschoten, agrarisch daar buiten. Als de agrariërs hun zin weten door te drijven foorman, krijgt van het (katholieke) groene front in Brabant en zouden ze in korte tijd de „Drie Musketiers van het Groene ront" hoog in het zadel hebben geholpen. Lardinois als Eu ropese landbouwman, Brouwer als vertrouwensman op Land ouw in het nieuwe kabinet en Kolfschoten in Brabant. Drie bke vrienden op posten waar agrarische belangen een zeer gewichtige zo niet overwegende rol spelen. Prof. De Gaay Fortmann zal het niet gemakkelijk krijgen om bij a| jjg pressje (je jujste man op de juiste plaats benoemd e "'jgen. Hij zal het in ieder geval proberen, verwachten wij. Als gevaar voor Nederland ziet het rapport, dat de infla tie in onvoldoende mate zal af nemen. Als voornaamste taak voor het Nederlands econo misch beleid in 1973 wordt dan ook gezien het doorbreken van de inflaitiespiraal en de verbetering van het prijskli- maat. De produktie zal In matig tempo stijgen. Brussel voor spelt dat de reële toeneming van het bruto-nationaal pro- dukt op 4 tot 4,5 procent zal uitkomen. De toestand van de arbeidsmarkt kan (bij voort gezet conjunctuurherstel en verdere uitbreiding van het overheidspersoneel) opnieuw verbeteren. De Nederlandse uitvoer zal tot het eind van het jaar belangrijk toenemen. Vooral de uitvoer vain land- bouwprodukten zou gunstig BRUSSEL (ANP) S menwerkende politiediensten van een tiental Belgische ge meenten hebben een bende chinchilla-zwendelaars opge rold, die argeloze chinchilla- kwekers voor naar schatting veertien miljoen gulden bena deeld hebben. Toen deze oplichtingszaak gisteren bekend werd, waren er al elf mensen aangehouden, onder wie de Nederlander A. B. uit Aalst. Gebleken is, dat de bende er een gewoonte van gemaakt heeft een groot aantal firma's op te richten waarvoor steeds nieuwe klanten geworven werden. Ze plaatsten tegen hoge prijzen (duizend gulden per stuk soms) jonge dieren bij hun klanten. Omdat de dracht van chinchilla's tien maanden bedraagt en omdat het daarna nog eens een jaar duurt, voordat de dieren vol wassen zijn kwamen de telers er pas heel laat achter, dat schone beloften over afname van de huiden van de dieren niet nagekomen werden. SANTIAGO Tweederde van de Chileense kopermijn- bouw is gisteren door een sta king stilgelegd. Ongeveer zevenduizend ar beiders van de kopermijn „Chu- quicamata", in het noorden van Chili, hebben het werk voor 48 uur neergelegd uit solidariteit met hun collega's van „El Te- niente", die hoger loon willen, Wat de gevolgen van de Duitse anti-inflatiemaatrege len voor de nationale economie betreft: de Nederlandse export naar Duitsland (ruim een der de van onze totale uitvoer) is voornamelijk gericht op het behoeftenpatroon van de lagere en middeninkomens, die niet zoveel te lijden zullen hebben van de maatregelen. De Ne derlandse produkten zullen dan ook gretig aftrek blijven vinden. Overigens ondervindt Brandt met zijn maatregelen veel sympathie buiten zijn ei gen land. Zowel bij het minis terie van economische zaken als bij de werkgeversorganisa ties vindt men de maatregelen van Brandt getuigen van moed. Men ziet het als de eerste realistische aanzet van een EEG-Iand om de inflatie echt aan te pakken. Een belangrijke mededeling: gisteren met eigen ogen weer eens een salamandertje gezien. Da's nou jeugdsentiment. BONN Met 264 stemmen van de regeringspartijen SPD en FDP en met 4 stemmen van vier CDU-„rebellen" heeft de Westduitse Bondsdag gisteren het zogenaamde basisverdrag met de DDR goedgekeurd. Van de christen democratische oppositie stemde 217 leden te gen het verdrag, waarin de onderlinge politieke verhou dingen van de beide Duitslan- den en de opname van diplo matieke betrekkingen worden geregeld. De ratificatie vond plaats na een debat in de Bondsdag, dat drie dagen duurde, maar de felheid van voorgaande parle mentaire discussie over de Duitsland-Politiek volkomen ontbeerde, hoewel de CDU bij haar harde afwijzing bleef. Het voorgenomen verzoek om opname van de Bondsrepu bliek in de Verenigde Naties kreeg wel een aanzienlijke steun van de CDU. Dtif was ook het thema, waarover de fractievoorzitter van. de CDU-CSU Rainer Bar- zel, in het begin van de week was gestruikeld. Van zijn christen democratische parle mentsleden kreeg hij bij een interne fractiestemming niet het fiat voor de Westduitse opname in de Verenigde Na ties. Hoewel de tegen hem ge richte meerderheid slechts klein was, nam Barzel' zijn ontslag. Verwacht wordt dat het ba sisverdrag over twee weken wordt voorgelegd aan de Bondsraad (eerste kamer) wiens goedkeuring overigens niet vereist is, en vervolgens ter ondertekening zal worden aangeboden aan president Gustav Heinemamn. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft gis teren ten besluite van het de bat in de Bondsdag verklaard dat het Duitse realisme, geen „eenzijdige zaak" mag zijnj Brandt deelde mee, dat in de komende dagen drie ak koorden tussen de Bondsrepu bliek en de Sovjet-Unie on dertekend worden. Het gaat om akkoorden over technische en economische samenwerking en over culturele vraagstuk ken en luchtverkeer. Hij gaf de Bondsdag de ver zekering, dat hij zijn gesprek ken met de Sovjet-partijleider Brezimev van volgende week in Bonn, zonder illusies en zander iets te verdoezelen, zal voeren. Hij zij dat hij vrijmoe dig tegen Brezjmev zal zeg gen „dat niet alles is zoals het zou moeten zijn". UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van de koninklij ke maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst betuigt in algemene zin instemming met het euthanasierappart van de gezondheidsraad. Dit staat in een „voorlopige reactie" van het hoofdbestuur van de KNMG. Gezegd wordt dat er grote aarzeling bestaat bij het hoofdbestuur van de KNMG zich nu reeds uit te spreken over euthanasie in de zelfde vorm als men dat des tijds heeft gedaan ten aanzien van de abortus, namelijk met richtlijnen. Dit mede omdat het hoofdbestuur nog geen gelegen heid heeft gehad de afdelingen van de maatschappij te raadple gen. 9 H.M. de Koningin poseert met de leden van het kabinet Den Uyl op Huis ten Bosch. Op de eerste rij v.l.n.r. de ministers M. v. d. Stoel, J. P. A. Gruyters, W. F. de Gaay Fortman, J. M. den Uyl, H.M. de Koningin, verder de ministers A. A. M. van Agt, H. W. van Doorn, H. W. 1. V or rink, J. A. van Kemenade. Op de tweede rij v.l.n.r. de ministers J. P. Pronk, J. Boersma, R. F. M. Lubbers, H. Vredeling, W. F. Duisenberg, Th. E. Westerterp, T. Brouwers en F. H. P. Trip. DEN HAAG De ka binetsformatie heeft zich volgens de formateurs Burger en Ruppert ge kenmerkt als de forma tie van de openheid. Zij illustreerden, dat met de volgende cijfers: Er zijn 237 persconfe renties gegeven. In de Staatscourant verschenen 145 officiële mededelin gen. De Rijksvoorlich tingsdienst verwerkte pakweg 3000 telefoontjes met journalisten. Er wa ren ongeveer 800 radio- en tv-uiiitzendingen. Er versohenen 4500 berich ten in dag- en weekbla den (althans voorzover ze onder de ogen van de RVD kwamen). De Tweede-Kamerleden kre gen 62 samenvattingen (gebundelde kranteknip sels) over de formatie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG —De kabinets formatie, die gisteren - maar liefst 163 dagen na de verkie zingen, november verleden jaar - dan eindelijk is afgeslo ten met de beëdiging van het kabinet-Den Uyl, heeft zich niet zelden afgespeeld langs het randje van de afgrond. Het zou helemaal niet zo onmogelijk geweest zijn, dat besloten had moeten worden het kabinet-Biesheuvel bij ge brek aan beter aan het bewind te laten. Aldus een van de conclusies, die kabinetsformateur mr. Jaap Burger gisteren op zijn laatste persconferentie ten beste gaf. Burger gaf ruiter lijk, maar ook met kennelijk genoegen dat het dan allemaal toch gelukt is, toe dat er kunstgrepen moesten worden toegepast. Uitvinders van de kunstgrepen waren de infor mateurs en de gegadigden die de onderhandelingen ten slotte wisten te beperken tot gesprekken tussen de (iin)for- maiteurs) en de gegadigden voor het ministersambt, zonder dat de betrokken fractieleiders er nog aan te pas kwamen. Die hoefden in het laatste sta dium alleen nog maar hun goedkeuring te geven aan wat de kanididaat-ministers met z'n zestienen hadden klaarge- bokst. Waarom moest het tot stand brengen van dit kabinet (de staatssecretarissen meegeteld het meest uitgebreide, dat Ne derland ooit heeft geregeerd) zo lang duren. Burger: „Het feit, dat de linkse drie zo hardnekkig ble ven vasthouden aan hun deel kabinet, heeft uitermate ver tragend gewerkt". Verder: de vorming van een schaduwkabinet is op zich een aantrekkelijke gedachte, maar als je echter kunt voorzien dat je bij de verkiezingen geen meerderheid haalt -en zo is de situatie in ons land nou eenmaal - heeft zo'n schaduw kabinet veel van zijn kracht verloren. Ik heb het idee, dat te veel is nagelaten om dat te beseffen. Vraag: hoe taxeert u de kansen van het nu gevormde kabinet? Burger: Van de mensen die het vormen en over hun on derlinge verhoudingen heb ik de beste verwachtingen. Maar ik vraag me wel af of dat ook aan de betrokken tweede Ka merfracties overgebracht kan worden. Misschien moet je straks wel zeggen: Den Uyl heeft gewonnen, maar daar moet hij voor boeten. Ik heb echter geen reden dit kabinet met zoveel reserves tegemoet te treden als de laatste dagen wel gebeurt. Het kabinet dat nu aan treedt is er in ieder geval een dat het vooruitstrevende deel van ons land een grote mate van voldoening moet geven. Ook in het progressieve deel van Europa zal het tot voldoe ning stemmen dat in Neder land een kabinet van deze sig natuur mogelijk is. Ik wijs maar op het telegram van de Oostenrijkse premier, wat Den Uyl intussen mocht ontvan gen. Vraag: Zijn er niet wat veel staatssecretarissen? Burger: Ik vind de toene ming van het aantal bewinds lieden onwenselijk, vandaar ook dat wij onverminderd hebben vastgehouden aan zes tien ministers. Aanvankelijk mikten we ook op zestien staatssecretarissen, maar om alterlei problemen van politie ke aard op te lossen is er tenslotte nog een bijgeko men. EGBERT ZIJLEMA Of zoals Neerlands Hoop in Bange Dagen zegt de natuur bestaat alleen nog maar uit pijnbomen, treurwilgen en kreupelhout. Waarna we onszelf hevig fe liciteren met het feit dat we nu toch eindelijk een kabinet hebben. Wij het Nederland se volk hebben het meer dan ISO dagen kunnen volhou den. En dat is een felicitatie waard. En u weet direct wie de doordravers-van-de-week zijn, de h.h. politici. Inmiddels heeft mevrouw Maria Kirismanicic, die woont in het Italiaanse Maurizia de grootste moeite haar vierde kind, een dochter, aan te ge ven. Sr De autoriteiten, altijd weer die autoriteiten, weigeren het kind in te schrijven. De reden is dat mevrouw Kirismanicic het kind thuis baarde en daar bij geholpen werd door haar dochter. Er was geen arts aan wezig geweest of ee> vroed vrouw en daar zit hem de moeilijkheid. Want zo iemand is nodig om een geboorte te kunnen „be wijzen", of deze zich nu in een ziekenhuis heeft voltrok ken of thuis. De vader is te langen leste naar de politie gegaan en deze heeft hem naar de rechter verwezen. Een Italiaanse krant schreef dat de bureaucratie zelfs aan het sollen is met een mij onbekende Romeinse wets- regel die zegt: Mater semper certa, pater numquam. Ofte wel de moeder is er altijd zeker van, de vader nooit. Dat is nog eens een ouder wetse doordenker. „Het einde van de Vietna mese oorlog betekent, dat er meer beschikbaar komt voor de BI-bommenwerper" (direc tielid Amerikaanse vliegtuig fabriek). Verder zou ik het zeer op prijs stellen als we dit week einde met z'n allen heelhuids door zouden komen. Be dankt. Waarna ik u groet. MERIJN (Van onze redactie buitenland; BEIROET Het bestand tus sen het Libanese leger en de Palestijnse commando's werd gisteren verscheidene keren door schermutselingen in ge vaar gebracht. Libanese militairen zeiden een guerrilla-aanval op een douanepost in Arida in het ge bied bij de Syrische grens te hebben afgeslagen. In de hoofd stad liep een auto op een mijn, waarbij doden en gewonden vielen. Voor de rest was het gisteren vrij rustig in Libanon. In totaal zouden bij de bot singen tot nu toe meer dan 180 mensen zijn omgekomen. Circa 500 werden gewond. (ADVERTENTIE) i** niet vergeten.-Frïco eten

de Stem | 1973 | | pagina 11