nadere studie van grieven nieuw-namen W erkgroep: verhelderend gesprek met college lass Visser: dijk van Paal beschermt groot achterland Lybeert- Verstraeten kampioen ROBBEDOES DAG MEER OPEN ..BIJ BREUK VEEL SLACHTOFFERS" Wa^aT1^ Va" h6t Baal" SIGARETTEN- DIEFSTAL Geen gas voor Kijkuit BOUW VERLOOPT VOLGENS PLAN Peuterspeelplaats J. van Osselaer 25 jaar bij de P.T.T. streek Tennisuitslagen Biervliet Café-restaurant f Uoóke P. Molthoff in BB-bestuur Demonstratie dameskappen BOUWRIJP OORZAAK Bloedprocessie Uitslag van schieting Scheepvaart gering op kanaal Axel Hulst Druk program voor jongerenkoor Aardenburg ViijcfeS mei" 1973 V, (Van een onzer verslaggevers) PAAL Als noord-westers over Zeeuwsch-Vlaanderen ra- is Paai' paraat. In ver- shillende van de schilder ach- fc huisjes op de dijk in het «P worden wekkers gezet I tegen hoogwater vooral Mi wakker te zijn. Meestal is jt mannelijke bevolking op «t hoogtepunt van zo'n storm jj vinden bij de haven, want «ar kan men het beste zien f 4e dijken het zullen hou se», Wt is geen passage uit een «eek-roman, maar keiharde ''erfelijkheid. Paal heeft le- 'en leven met de gevaren van j Je Westerschelde. Iedereen in Jet dorp weet en bevestigt I Jat ook dat Paal wordt «schermd door niet al te bes- dijken. Sinds 1953 is daar niets meer aan ge- ®in en de kan®, dat het van- J®l of morgen bij een flinke «fel riusïoapt, wordt niet JJiikbeflldig geacht. „Als er dan Jfeen vallen", vertelt een vis- met een verweerd gezicht. zal het niet hier zijn. Wij Ja er op voorbereid. De JPPen zullen in Graauw val- jt want daar rekent men er meer op dat er iets mis lopen." slechte staat van de zee- \i In dorp is het onder- l*[J ,van gesprek, sinds be- w i geworden, dat het wa lschap er geen enkele ver- jjwoording meer voor wil amen. De bevolking van Paal enigszins verwonderd over ?rote aandacht, die het plotseling heeft gekre- fe«Sngzijnhe|i eeiopen jaren de delta-dijken jgfaaird, alleen aan „de v«®bHSnSSn fe draglines nta. Ue aanleg van een uwe dijk zou er namelijk ee«s een vergeefse inves- g kunnen zijn, omdat ook cv» jwordt gesproken 4iit»a?' daar hoeven wij de 4en °°d niet van te wor- i aldus een wat oudere %r°nt6r van een dijkwo- Jtji' oude visser op de Ai! v.an de haven vertelt: iWA13 it 1953 ™et Se- Graan Warerh dan was heel de jdnsmT ,.on-dergelopen. Onze balLü hebben de schot en met hum ellebogen te gengehouden. En wat hebben ze gehad voor dank? Niks, meneer: helemaal niks. Ik zeg iials deze dijk hier door mocht breken, dan zullen er heel wat mensen verdrinken. Tot in Hulst toe. Ze schrijven hier altijd wel over die dijk- wacht en heel het rotzooitje; maar als ze er moeten zijn, dan zie je ze niet." De meeste inwoners van de Paal vinden het normaal', dat ze paraat blijven als het stormt. „We zijn er aan ge wend: we weten niet beter", zeggen ze. Mevrouw De Kos ter: „Ze weten zelf niet wat ze willen: de dijk verhogen of het Baalhoekkanaal aanleggen. Ge kunt nou wel bang zijn, als ge hier woont, maar waar zouden we naar toe moeten. Trouwens: als het puntje bij paaltje komt, zou ik toch maar het liefst bier blijven zitten". Bij de haven staat een groepje 65-plussers. Ze praten over koetjes en kalfjes. Een van hen zegt: „Wat kunt ge nu als enkeling tegen zo'n situatie doen. Er is niet tegen te vech ten. Dit is niet de eerste keer, dat we vergeten worden: dat hebben we al wel twintig keer meegemaakt. De mensen pra ten er niet meer over. Maar let op mijn woord: als de Oos- terschelde afgesloten wordt, wordt het hier nog gevaarlij ker". De dochter van Honoré van Heesze: „Wat kunt ge d'r tegen doen? We moeten het wel nemen." (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN Nog voor liet verschijnen van de catalogus met de nieuwe herfst-winter-collectie hoopt Neckermann het nieuwe ma gazijn in Sint-Jansteen te be trekken. Het complex wordt momenteel opgetrokken in het uitbreidingsplan. Volgens directeur Lang ver loopt de bouw geheel volgens plan en kan. het magazijn me dio augustus in gebruik geno men worden. Er zullen zeven tig tot tachtig mensen te werk gesteld kunnen worden. Dat zijn tien werknemers meer, dan er momenteel in het ma gazijn aan de Absdaalseweg werken. Tegelijk met de ver huizing zal overigens ook de catalogus aanzienlijk worden uitgebreid. Verwacht wordt, dat men eind juli zal kunnen beginnen met de grote verhuis van Hulst naar Sint-Jansteen. Het is de bedoeling, dat in een later stadium ook de kantoren in Sint-Jamsteen gehuisvest zullen worden. Voorlopig blij ven die evenwel nog in Hulst. (Van onze correspondent) HULST Voor de drie teams van de tennisclub Hulster Ambacht uit Hulst is hun der de competitiewedstrijd met wisselend resultaat geëindigd. Hulster Ambacht 1 behaalde in Vlissingen tegen LTC Dos 2 via een gelijkspel het eerste winstpüntje. Ook het tweede team leverde een verdienste lijke prestatie door eveneens in Vlissingen de lokale club De Schelde 2 met 35 te kloppen. Voor Hulster Am bacht 3 verliep de competitie- dag minder succesvol, het ver loor thuiis met liefst 17 van Animo 1 uit Terneuzen. Pacific Morgenavond treedt in de jongerensoos Pa cific in Biervliet de Bergen op Zoomse groep Melvin op. Mei vin is een popgroep die tussen 1968 en 1971 furore maakte. Tijdens de komende geuzen- feesten in Biervliet houden de leden van Pacific een rommel markt aan de Noordstraat. Het optreden van de folkgroep Dutch Spring tijdens de geu- zenfeesten gaat niet door. De soos is dan wel elke avond geopend. (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 8 Hulst Tel. 3444. DE zaak voor 'n gezellig dinertje - bijeenkomsten - vergaderingen. Menu's vanaf 10,— Keuken open tot 22 uur. Dinsdags gesloten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kring- raad van de bescherming be volking in Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft burgemeester P.J. Molthoff van Hulst benoemd tot lid van het dagelijks be stuur van de kringraad. De heer Molthoff vervult daarmee de vacature ontstaan na het aftreden van de heer R. den Boer als burgemeester van Sas van Gent. Tot plaatsvervan gend hoofd bescherming be volking werd benoemd de heer P.P.J. den Boer, die tot dusver adjuncthoofd van de B.B. was. In het jaarverslag wordt vermeld dat er in 1972 210 noodwachters in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn op geleid. (Van een onze»- verslaggevers) AXEL In de huishoud school „Molenkwartier" aan de Tuinstraat in Axel wordt dins dagavond 15 mei getoond wat de deelneemsters aan de pri maire en de voortgezette op leiding dameskappen allemaal moeten leren. De demonstraties beginnen om halfacht. De heer Koppe laar, consulent van het leer lingwezen dameskappen, zal op deze avond aan de ouders van de leerlingen, die de pri maire opleiding gaan volgen, en ook aan de leerlingen zelf een uiteenzetting geven over de opleiding. Ook is er op deze avond gelegenheid voor ouders om over de voortgezet te opleiding voor dochter of zoon te praten. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN „Een zeer verhelderend gesprek". Zo kwalificeert de heer A. de Deckere uit Nieuw-Na- men de bespreking, die de plaatselijke werkgroep de ze week heeft gehad met het college van b. en w. en alle hoofden van diensten. Onderwerp waren de klach ten, zoals die een aantal maanden geleden door mid del van een petitie aan het gemeentebestuur hekend zijn gemaakt. Zoals gemeld, kwamen de verenigingen van Nieuw-Na- men na een lange vergadering tot de conclusie, dat deze kern achtergesteld zou worden. Alle bezwaren werden samengevat in een uitvoerig stencil en dat werd ter hand gesteld aan het gemeentebestuur. De petitie werd door B. en W. beant woord met een uitvoerige nota aan de raad en de toezegging, dat er een gesprek zou volgen. Volgens het commentaar van de heer De Deckere heeft dat zeer positieve resultaten ge had. Op de eerste plaats is de werkgroep uitvoerig op de hoogte gebracht over de ver bouwplannen van het paro chiehuis. Van de zijde van de werkgroep zijn daartegen en kele bezwaren met betrekking tot de indeling naar voren ge bracht Toegezegd is, aldus de heer De Deckere, dat ze nader bestudeerd zullen worden. Door de gemeente zullen ook pogingen in het werk gesteld worden, om in plaats van be- jaardenwontogen, woningwet woningen in Nieuw-Namen te laten verrijzen. Er is een plan, dat vóórziet in de bouw van acht bejaardenwoninaen. „Maar daaraan bestaat in Nieuw-Namen geen behoefte. Er zijn al bejaardenwoningen waar jonggehuwden in ge huisvest zijn. We zouden veel liever in de plaats van die bejaardenwoningen gewone huizen hebben", zegt de heer De Deckere. Volgens zijn be toog wordt er momenteel ook hard gewerkt aan plannen voor het bouwrijp maken van grond, waarmee mogelijkhe den worden geopend voor zo wel particuliere als woning- wetbouw. Uitvoerig is ook ge sproken over het badhuis in Nieuw-Namen. Het is bij ge brek aan voldoende belang stelling al enige tijd gesloten en gezocht wordt naar een mogelijke andere bestemming. In Nieuw-Namen is onder meer behoefte aan een kleine re vergaderruimte en moge lijk, dat daarbij het badhuis enig soelaas zou kunnen bie den. Ook dit wordt onder zocht Het commentaar van de werkgroep achteraf: „We heb ben door dit contact beslist weer vertrouwen gekregen in het gemeentelijk beleid. We nemen graag aan, dat er geen sprake is van een bewuste achterstelling. Vermoedelijk, dat een deel van de oorzaak van de misverstanden gezocht moet worden in een gebrek aan informatie. We hebben nu openhartig kunnen praten". Overigens heeft de werkgroep volgens de heer De Deckere tijdens het gesprek niet alle naar voren gebrachte bezwa ren laten vallen. (Van onze correspondent) HULST Lybeert Ver straeten werd kampioen in de dames tweede klasse van de bcdrijfsvolleybalcompetitie te Hulst, zodat nu reeds drie van de vier kampioenen bekend zijn. Wie in de eerste klasse de titel in de wacht gaat slepen, zal volgende week worden be slist. Morres 1 dat thans op kop staat met 46 punten en is uitgespeeld, telt 2 punten voorsprong op Ctitex Sport dat nog één wedstrijd moet spelen tegen Doordouwers. Bij winst van het Chngense team volgt een beslissingswed strijd tussen Morres 1 en Cli tex Sport. Wanneer Clitex Sport eventueel mocht verlie zen van Doordouwers, wat niet te verwachten valt, dan is Morres 1 kampioen. De span ning in deze klasse duurt dus werkelijk tot het bittere ein de. wat de oompetitie echter alleen maar mooier maakt voor de talrijke supporters van de diverse teams. Het ver teruggevallen KPJ is triest met slechts 6 punten op de laatste plaats geëindigd. Voor het komende seizoen zijn laatstgenoemde dames hun supporters een revanche ver schuldigd. Clitex Sport had het tegen KPJ niet moeilijk om de bei de winstpunten te behalen, de Clingense dames zegevierden met 40. Ook voor Morres 1 waren er op de laatste competitiedag te gen Doordouwers weinig pro blemen weggelegd. Deze ont moeting eindigde met een dui delijke 40 zege voor de kan didaat-kampioen. Zoals reeds in de inleiding vermeld, werd Lybeert-Ver- straeten de nieuwe kampioen in deze klasse. Laat meteen gezegd zijn dat het team uit Kapellebrug de titel volkomen verdiend heeft behaald. Vanaf het begin hebben deze dames in de top van de ranglijst hun woordje meegesproken met het uiteindelijk prachtige re sultaait. Voorwaarts bleef Morres 2 gemakkelijk met 13 de baas. GVC liet door een 13 neder- Laag de kans verloren gaan om eventueel nog een beslissings wedstrijd af te dwingen tegen Lybeert-Verstraeten dat door de misstap van het Graauwse team echter onbereikbaar werd. Toch kan ook GVC op een geslaagde competitie terug zien en wie weet zit er vol gend jaar meer in. CVC won zijn laatste wedstrijd met gro te 40 cijfers ten koste van Mavo 3. Het Clingense team is deze competitie over het ge heel genomen iets onder de verwachtingen gebleven. (Vain een onzer verslaggevers) BRUGGE Een zeer lange traditie in het Belgische Brug ge zal ook dit jaar - nu op 31 mei (Hemelvaartsdag) - zijn voortzetting vinden. Het is de traditionele Bloedprocessie, waarvoor leder jaar weer steeds meer belangstelling blijkt te bestaan. De processie begint dit jaar om 15.00 uur en zal onder meer door Pandreitje, Steen straat en over de Markt trek ken. Het verdient aanbeveling voor bezoekers hun wagen zo ver mogelijk uit het centrum te parkeren en te voet naaT zijn plaats van bestemming te gaan (Van onze correspondent) BIEZELINGE In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in het Groot handelscentrum Cok B.V. aan de Middenweg te Biezelinge. Een partij sigaretten ter waar de van circa f 61.500 wordt ver mist. Door de plaatselijke rijks politie wordt in samenwerking met de districtsrecherche van de rijkspolitie een uitgebreid onderzoek ingesteld De daders die 700.000 sigaret ten hebben gestolen hebben zich toegang verschaft tot de maga zijnen door het verbreken van een ruit. Vervolgens heeft men de toegangsdeur van dit maga zijn geforceerd. In Goes had men al eerder een caravan ge stolen. (Van onze correspondent) HULST In café P. Lee raertNijs te Hulst werd een prijsschieting gehouden op de liggende wip waaraan 47 schutters deelnamen. Er werd geschoten op twee wippen. Onder de deelnemers bevon den zich ook meerdere Belgi sche schutters. R. Boone uit De Klinge België, die in Hulst regelmatig aan schietingen deelneemt, was met een hoog- en zijvogel weer zeer succes vol. De uitslag luidt als volgt: wip 1: Da hoogvogel werd geschoten door A. de Nijs te Hulst, de 1ste zijvogel door J. Cocqheyt te Absd-ale, de twee de zij vogel ging naar A. de Kok te Hulst. De meeste klei ne vogels, vier stuks, waren voor Jos Asselman te Hulst. Wip 2: De hoogvogel en eer ste zijvogel waren voor R. Boone te De Klinge België, de tweede zijvogel voor F. Vonk te Kapellebrug. Het hoogste aantal kleine vogels, vijf stuks, werd geschoten door J. Leeraert te Hulst. Zaterdag a.s. wordt opnieuw een schieting gehouden, aan vang om drie uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het ka naal is zo stil als een dood paard aan een touw", zo om schreef gisteravond iemand van de Scheepvaartvereniging op het Terneuzense Havenkantoor de activiteiten van de binnen scheepvaart op het Kanaal van Gent naar Temeuzen. „De sta king bi) de binnenvaart is vori ge week pas goed doorgezet en de gevolgen daarvan zijn nu heel duidelijk te merken". Volgens hem zal het goede renverkeer dit jaar op het ka naal in totaal lager zijn dan afgelopen jaren - toen een steeds stijgende lijn merkbaar was. „De achterstand die nu wordt opgelopen, halen we dit jaar niet meer in". Ook is het niet mogelijk in Terneuzen vooraan aan te leg gen voor Gent omdat daarvoor geen opslagruimte aanwezig is. Ten gevolge van de haven stakingen in Gent is een vaste klant voor Terneuzense Zeve- na-arbaiven, de „Narvi" al met zijn gebruikelijke lading kolen, bestemd voor Gent, uitge weken maar Antwerpen. Demonstratie Huishoud school Molenkwartier houdt dinsdag 15 mei in het school gebouw een tentoonstelling met daaraan gekoppeld een demonstratie van de primaire en voortgezette opleiding da meskappen. De avond begint om 19.30 uur. De heer Koppelaar, con sulent van het leerlingwezen dameskappen, zal op deze avond een korte inleiding hou den over de opleiding. Voorts is er gelegenheid voor een ge sprek met de ouders, waarvan de dochter of zoon de voortge zette opleiding willen vol gen. (Van een onzer verslaggevers» HULST Vanaf aanstaande maandag zal de peuterspeel plaats De Robbedoes in het Hulster Houtenkwartier vijf ochtenden per week open zijn. Op dit moment zün er dat vier. Deze uitbreiding betekent, dat de peuters in het vervolg zowel op maandag, als dins dag, woensdag, donderdag en vrijdag in de peuterspeelzaal terecht kunnen. De uitbreiding is een gevolg van de toene mende belangstelling. Steeds meer ouders raken blijkens de cijfers overtuigd van het nut van een peuterspeelzaal en „leveren" hun kinderen een of meer dagen per week aan 't Houtenkwartier af. De deelne mende kinderen hebben het er overigens best naar hun zin, want ze treffen er een waar speeldorado aan. De hele voor malige gymnastiekzaal van de oude L.T.S. staat tot de beschik king van de peuters en daar naast nog een kleinere zaal. Ze worden er verder bezig gehouden met creatief spel of kunnen hun levenslustige ener gie botvieren in een echte zandbak. De peuterspeelzaal wordt gemiddeld door twintig kleuters per ochtend bezocht Er zijn er uiteraard ook dia meerdere keren per week komen. Overigens betekenen deze positieve geluiden niet, dat De Robbedoes helemaal (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het buurtschap Kijkuit zal voorlopig nog niet op het aardgasnef worden aan gesloten. Dat is pas te realise ren, zodra de omliggende gro tere kernen zijn ontsloten. B. en w. van Axel hebben dit meegedeeld in antwoord op vragen van het raadslid M.L.M. IJsebaert. De volgorde van ontsluiting van de kleinere kernen zal volgens mededelingen van de Provinciale Zeeuwse energie maatschappij worden bepaald door de belangstelling die plaatselijk aanwezig is. „Over igens zal de gasvoorziemng van Kijkuit slechts te realise ren ziijn met financiële mede werking van de gemeente en van de betrokken inwoners", aldus b. en w. Een en ander staat te lezen in de stukken voor de raadsvergadering van dinsdag 15 mei. Overigens zal de age-nda voor deze vergadering weinig aanleiding hoeven geven tot moeilijkheden. Er moet onder meer worden gesproken over verschillende voorstellen tot koop en verkoop van grond Van de stichting protestants- christelijke bejaardenzorg wil len b. en w. een perceel van 660 vierkante meter aan de Singelweg aankopen. De grond is nodig voor een reoonstructie van de Singelweg ter hoogte van de 31 in aanbouw zijnde bej aardenwoningen in deze omgeving. De raad zal verder nog moeten beslissen over de aankoop van een schuur aan de Oosteraitraat en de aankoop van een woning aan de Bui tenweg. De aankoop van de schuur is noodzakelijk in verband met de uitvoering van het sa neringsplan Oudewijk en om geving. Er komt voorts ook verschillende bestemmings plannen ter sprake. B. en w. willen het vaststellingsbesluit ontwerp-bestemmingsplan bui tengebied verdagen. Voorts moeten er besluiten worden genomen, dat er bestemmings plannen in voorbereiding zijn voor de oude molen in Koe wacht en het gebied aan de Egelandtiersweg. Aan de christelijke gemeng de zangvereniging „Asaf" wil len b. en w. een subsidie ver lenen voor de jaarlijkse uit voering van deze vereniging. Aan de raad wordt ook voor gesteld een krediet van 425.500 gulden beschikbaar te stellen voor de bouw en in richting van een gymnastiek lokaal bij de christelijke na tionale sell ooi' aan de Burcht laan. Benoeming De heer P. Verhagen, momenteel onder wijzer aan de basisschool De Schakel te Boschkapelle, is met ingang van het nieuwe schooljaar benoemd tot leraar aan die meisjes-mavo Sint Jo sef te Hulst. vrij van problemen zou zijn. Het bestuur verkeert nog steeds in het ongewisse over de vraag of men dit jaar weer zal kunnen rekenen op ge meentesubsidie. Enkele maan den geleden heeft men een eenmalige subsidie van 1000 gulden gekaregen als aanmoedi ging. In principe staan B. en W. op het standpunt, dat het financieel steunen van peuter speelzalen niet tot de gemeen telijke taken gerekend kan worden. Dit standpunt wordt overigens zwaar aangevoch ten. Een tweede probleem voor De Robbedoes is de toekomsti ge huisvesting. Het Hulster col lege van B. en W. is gepor teerd voor sloop van 't Hou tenkwartier, zodra het sociaal- culturele centrum er als ver vangende huisvesting is. Xn dat centrum is evenwel geen rekening gehouden met de peuterspeelzaal, zodat het be stuur bij het verdwijnen van het Houtenkwartier naar een alternatief zal moeten zoeken. Voorlopig evenwel, gaat het de peuterspeelzaal bijzonder goed. Belangstellenden kunnen er elke morgen terecht van kwart Voor negen tot kwart over twaalf. (Van onze correspondent) HULST De heer J. van Os- selaar uit Hulst, RA 3-besteI- ler van de PTT, viert vandaag (vrijdag) zijn zilveren ambts jubileum. De jubilaris, die ge boren is te Clinge, kwam op 30 september 1947 in dienst bij de PTT als hulpbesteller op het postkantoor te St.-Jan steen, waar hij steeds is ge bleven. Van 2 tot 8 uur is er gele genheid de heer Van Osselaer thuis, Zoutestraat 36a, te feli citeren. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Het jon gerenkoor van de parochie Aardenburg heeft een druk programma af te werken in de komende tijd. Zondagmorgen om 10.00 uur wordt een ritmi sche eucharistieviering ver zorgd in de parochiekerk ter gelegenheid van moederdag. Het koor zal voorts de plechtigheid rondom de toe diening van het H. Vormsel opluisteren op 24 mei aan staande, als de bisschop van Breda naar Aardenburg komt. 27 mei treden de leden van het koor opnieuw aan, nu ter gelegenheid van de eerste hei lige communie. Het ligt verder in de bedoeling aan het eind van het schooljaar eveneens een dienst te verzorgen. Het jongerenkoor telt thans zo'n 28 leden. Bij ieder optre den wordt het versterkt door leden van het Aardenburgse dames- en herenkoor. Gezon gen wordt - sinds enige tijd - onder leiding van de heren W. Dierick en L. Ducheine en het koor mag zich in een grote belangstelling van de zijde van de plaatselijke parochie verheugen. Gestart werd drie jaar gele den met het verzorgen van ritmische zang en muziek in de parochiekerk. Er werd op getreden bij huwelijksmissen en men "zong" in korte tijd een elektronisch orgel bij eik- aard voor de kerk. Als belo ning voor dit enthousiasme wordt het koor een uitstapje aangeboden. Ook de oudere medewerk- (st)ers genieten telkens op nieuw van repetities en uit voeringen getuige het feit dat praktisch nooit iemand ont breekt. en dat terwijl er we ken zijn dat driemaal één uur wordt geoefend. De oudste medewerkster bij het jonge renkoor is al enige tijd a.o.- w'er Het muzikale deel komt momenteel voor reke ning van B. Lampo (orgel), F. Bogaert (trombone), B. van Waes en L, Boussen (gitaar) en P. van Kouteren (slag werk).

de Stem | 1973 | | pagina 7