OVERSCHOT AAN ONDERWIJZERS DREIGT Enthousiaste Beatrix en Claus in Moskou Regering in Bonn gaat inflatie te lijf Mitchell en Stans STRAFPROCES TïTM OUD-MINISTERS Vandaag Kritiek op mede werking van gemeenten Helft ongevallen schoolkinderen gebeurt op weg naar school DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Ook witte benzine twee cent duurder Waarschuwing in ANOF-bladen: de zaak voor bruidsjaponnen bruidsstoffen damesstoffen VISMARKT8 HULST - TELEFOON 01140-3082 EDITIE VOOR ZEELAND Lager onderwijs Vandaag beëdiging van kabinet AFSPRAAK Vermiste man uit Oostburg dood gevonden Broer (15) en zus(19) verdronken Contactdag Zeeuwse sportambtenaren Cursuswerk Zaterdag 12 mei van 11.00-22.30 uur Zondag 13 mei van 11.00-19.00 uur Philips Jubileum-hal Eindhoven ,ur.\M.E BI8l/n>?> Vri,~.dg 11 mei 113e jaargang no. 17328 WRECTEURDR. W. A. J. M. HARKX Van een onzer verslaggevers) BREDA In navolging van de erkende merken zullen ook de tcittepomphouders met ingang van 1 juni de benzineprijs met l cent per liter verhogen. Dat is ons gebleken uit de reacties van ien aantal wittebenzineverkopers op het berichtdat de olie maatschappijen in overleg met het ministerie van Economische Zaken hebben besloten om de benzineprijs met 2 cent per liter te verhogen. De reden van de verhoging is de veranderde marktsituatie maartij als gevolg van diverse ontwikkelingen een opwaartse inik, is ontstaan op de prijzen. De verhoging is lager dan de 2,9 cent, die de maatschappijen hadden gevraagd dit bericht pu bliceerden wij reeds twee weken geleden. Verschillende wittepomphouders zien de toekomst somber I»; ie voorraden witte benzine nemen zienderogen af en het ver schil met de officiële prijzen wordt alsmaar kleiner. Sinds 15 augustus vorig jaar is de benzine nu bijna 11 cent per liter duurder geworden. Een liter superbenzine kost nu meer dan 80 cent. Dat is twee cent boven de prijzen in België en vijf cent boven de Duitse benzineprijs. HOOFDREDACTEURL. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Te veel jonge mensen zoeken een baan in het onderwijs. Wie nu nog aan een studie voor onderwijzer of kleuterleidster begint moet er ernstig rekening mee houden, dat er na afloop van die studie onvoldoende plaats bij het on derwijs zal zijn. Dat zal ook het geval zijn als de nieuwe regering allerlei verbeteringen in het kleuter en basisonderwijs doorvoert. Zonder dergelijke maatregelen moeten we over enkele jaren al op een aanzienlijk overschot aam leerkrachten rekenen. Die waarschuwing zet het be stuur van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie onomwonden in de onderwijs bladen van zaterdag. Na het gehakketak eomd februari in de Tweede Kamer over een tekort of een overschot aan leer krachten, wol het ANOF-be- stuur nu een zorgvuldig on derzoek naar het verband tus sen aanbod en behoefte op lan gere termijn. Voor de eerstkomende jaren is de situatie al te overzien. Bij het kleuteronderwijs doet zich de daling van het aantal ge boorten met name in de zuide lijke provincies duidelijk voe len. In 1972 werden er in Ne derland 39.900 kinderen min der geboren dan was geraamd. Dat betekent, dat er over vier jaar ongeveer 1425 leidsters minder nodig zullen zijn om de kinderen uit 1972 op te vangen. Bovendien lijkt er een tendens aanwezig, dat kleuter leidsters ook na het huwelijk langer in de school blijven, waardoor het vervangingsper centage zal dalen. Voor elke klasseverkleining met één leerling een be langrijk streven van de pro gressieven zijn 600 leidsters nodig en dat betekent, dat in de komende drie jaar op grond van het aanbod aan leidsters een vermindering van het ge middelde aantal kinderen per klas met 5 tot 6 mogelijk is. Gebeurt dat niet dan moet een vrij grote werkloosheid onder kleuterleidsters gevreesd wor den. Het is de AN OF niet geluikt om de huidige reserve aan on derwijzers te berekenen, maar als de huidige ontwikkelingen ongewijzigd door zouden zet ten. mogen we erop rekenen, dat tussen 1974 en 1977 ruim 9080 onderwijzers meer be schikbaar komen, dan er voor de normale vervanging nood zakelijk zijn. Als al die extra onderwijzers voor klassever kleining zouden worden inge zet, zou een verlaging met liefst 10 punten kunnen wor den gerealiseerd. Zelfs de A- NOF die altijd druk uitgeoe fend heeft om de klassen te verkleinen, acht zo'n sterke schaalverlaging niet mogelijk. (Vat onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als gevolg! van een definitieve weige ring van mejuffrouw mr. Anneke Goudsmit (D'66) om staatssecretaris van Jus titie te worden ontbreekt er in het rijtje van zeventien staatssecretarissen nog een. Dat neemt echter niet meer feg dat het kabinet-Den Dyl vandaag om 14.00 uur beëdigd wordt. De oprich tingsvergadering begint vanmorgen om halfelf in Den Haag. De laatste staats secretaris vormt namelijk geen probleem meer omdat 'et in ieder geval een man vrouw van D'66 moet rijn. Disteren zijn de beide for mateurs Ruppert en Burger er M geslaagd de problemen rond «e „onderministers" op te Ion- door een verschuiving van 'dA-kandidaat Marcel van vsm naar Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Dr. Mi- Mei van Huiten (PPR) gaat an naar Verkeer en Water staat. Verder zijn gisteren nog ingetrokken: de anti-revolu tionaire hoogleraar Kooijmans voor Buitenlandse Zaken (vre ^vraagstukken en Ver. Na nes) en de KVP'er J. P. M. Hendriks voor Volksgezond- beid. Anneke Goudsmit heeft gis- °yel' kaar weigering een verklaring uitgegeven waaruit PW, dat er voor haar twee oe'fflgrjke overwegingen wa- om te weigeren staatsse cretaris „onder" minister Var ?i! te worden: het gebrek aan ?®wteit tussen Van Agt en ™r (waardoor een soepele op- tossing van eventuele menings- orschillen onvoldoende gega- Mdeerd is) en haar opvattin gen over abortus. •'"Fheb me altijd sterk ge lat voor een zo snel moge- We legalisering van de abor- illj^nvijdering van de strat- (W de wet)", aldus Vond "maar in de nu Se' compromis-oplossmg hant en an<ier teveel af- fpK, gesteld van de con- aam° ,erL is voor mii on- «nvaardbaar." gAanvankelijk had Anneke dn TÏ11 bezwaren tegen onrit Ynfeting van de drie overfTdadigers in Breda denkt I YTaa§stuk zij anders vost dan Van Agt. Over deze "iet na gesprekken van y en B«rger (een onti? ***»teurs) een gmde afsPraak' Goud.' ,dus mejufn.' "tiddmv ?le overigens in luidtl welke- Naar sprokJü^jover de dlde, tin» v?; at eventuele vi Wtshiv06" hunner- een «iet dXlsf.m? z°u z«n alleen! es).lssing van Van vaste v daarover me' vorden ^amercommissie "men gesproken. ,niet ■-ge mejuffrouw het ver- afge- vrijla- ka (en Agt it de zou (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Prinses Bea trix en prins Claus hebben gis termiddag - de eerste middag van htm studiereis in de Sov jet-Unie - een langdurig bezoek gebracht aan het Kremlin, oor spronkelijk het verblijf van de Russische tsaren. De oudst» delen stammen uit de dertien de eeuw. Met duidelijk enthousiasme bekeken zij de gerestaureerde wandschilderingen, de talrijke kunstvoorwerpen en de enor me zaal, waarin de Opperste Sovjet - met afgevaardigden van alle Sovjetrepublieken - enkele malen per jaar verga dert. Een Engelssprekende gids en de Nederlandse ambassa- deur zorgden voor toelichtin gen. De kathedralen aan het Rode Plein werden in de re gen, vanaf de buitenkant be keken. Supersnel reden de grote zwarte auto's na dit bezoke naar de gouvernementshuizen op de Leninheuvel, waar prinses Be atrix en prins Claus geduren de hun verblijf in Moskou lo geren. Een uur later werden ze al weer verwacht in het Staatspoppentheater van regis seur Sergei Obratsov voor de voorstelling „Een ongewoon concert" een komische persifla ge op een echt concert. Voor de voorstelling bewon derde prinses Beatrix en haar man eerst de poppenexpositie in het theater: vitrines met honderden poppen in de kle derdrachten van vele Sovjetre publieken, figuren uit bekende Russische sprookjes en tal van poppen uit het buitenland, waaronder een zeer Hollands aandoende, maar uit Engeland afkomstige Jan Klaasen, en ook wajangpoppen uit Indone sië, en Japanse poppen. Bij de vele affiches die deze tentoonstelling letterlijk omzo men, hangt er ook een van het Holland Festival 1971, het jaar waarin het Koekolnytheater voorstellingen in Nederland heeft gegeven. De Russische theaterbezoe kers besteedden niet overma tig veel aandacht aan de gas ten. Aan het bezoek van prin ses Beatrix en prins Claus is tot dusver in de Russische pers nauwelijks aandacht be steed. Bij hun aankomst op het vliegveld (waar ze werden begroet door plaatsvervangend voorzitter Jasov van de Op perste Sovjet) in het Kremlin en in het theater waren wel Russische journalisten en foto grafen aanwezig. (ADVERTENTIE) 4 groene paprika's-Seetl. gekooide rijst - 2 eetl. rozijnen - 2 eetl. fijn gehakte hazelnoten - 30 gr. boter - 1 eetl. gehakte peterselie - 1 theel. paprikapoeder-bouillon - tomaten puree -1 ui. Turkse gevulde paprika's Maak de paprika's schoon. Fruit gesnipperde ui en hazelnoten, pe terselie en paprikapoeder en voeg de rijst toe. Na 3 minuten roeren de geweekte rozijnen erbij. Vul met dit mengsel de paprika's (3/4), zet ze rechtop in een pannetje, giet er hete bouillon met tomatenpuree op, 3 kwartier stoven. Stoofvocht binden. Lekker met gegrilid vlees en stokbrood. Smulpapen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). OP verzoek van de Rotter damse justitie heeft de Oos tenrijkse politie woensdag de 37-jarige Italiaan E.F., zonder vaste woonplaats, aan Neder land uitgeleverd. De man wordt verdacht van mede plichtigheid aan de overval op een geldtransport naar het grenswisselkantoor op het Centraal Station op 10 novem ber van het vorig jaar. (Van onze redactie buitenland) BONN De Westduitse re gering wil de inflatie in de bondsrepubliek te lijf gaan met een programma van 21 punten. Het voornaamste punt in het programma is een stabi- liteitsbelasting van tien pro cent voor de hogere inkomens groepen. De belasting wordt niet terugbetaald, zij geldt voor een jaar en zij zal wor den geheven bij ongeveer 800.00# inkomstenbelasting plichtigen en ongeveer 50.000 vennootschapsbelastingplich tigen met een inkomen van meer dan 24.000 mark voor alleenstaanden en meer dan 48.000 mark per jaar voor ge huwden. De bedoeling van de ze maatregel is de koopkracht in West-Duitsland met onge veer 4,6 miljard mark af te romen. Eerder was al een aantal maatregelen van kracht ge worden, waarmee gedurende een jaar fiscale voordelen voor de woningbouw worden opge schort en waarmee voor een periode van twee jaar een in vesteringsheffing van elf pro cent wordt ingevoerd. Verder is de investeringsaftrek voor een jaar geschorst. De rege ring beoogt hiermee de inves teringen af te remmen en de economie voor oververhitting te behoeden. Verder is besloten dat de voorgenomen verhoging van PTT-tarieven voorlopig niet doorgaat. De financiering van uitgaven voor het onderwijs, vooral voor de bouw van uni versiteiten, zal over een lange re periode worden uitge smeerd. De regering in Bonn wil de inflatie bovendien bestrijden met verscherping van de con currentie. De regering liet nogmaals weten dat zij bereid is binnen de EEG te strijden voor verlaging van de invoer rechten, waardoor invoerpro- dukten goedkoper kunnen worden. Minister Schmidt van finan- cieën zei dat de regering de komende twaalf maanden 4,6 miljard mark zal blokkeren door middel van de extra in komsten- en vennootschapsbe lasting, 2,0 miljard mark door verhoging van de belasting op aardolie waartoe in februari is besloten, 3,0 4.0 miljard mark door middel van lenin gen en 5,5 miljard mark door verlaging van de leningsplan nen. De ministers hebben ver der laten weten dat de Duitse centrale bank haar beleid tot beperking van de kredietver lening zal voortzetten. (Van onze correspondent) OOSTBURG De 35-jarige F. Buijze uit Oostburg, die sinds 29 april vermist werd, is gevonden in de drinkput ach ter het ziekenhuis. De levensgeesten van hem waren geweken. Vermoedelijk is hij door verdrinking om het leven gekomen. De man was ongehuwd. (Van onze redactie binnen land). HAAKSBERGEN De 19- jarige Aneta Klein Rot en haar 15-jarige broer Fons uit Buurse (gem. Haaksbergen) zijn in de Buurserbeek ver dronken. Samen met een 13-jarig zus je maakten zij een wandeling langs de beek. De jongen gleed op een zeker moment uit en viel in bet water, dicht achter een stuw waar een sterke stroom stond. Aneta, die niet kon zwemmen, sprong haar broer na. Toen bet 13- jarig zusje haar broer en zus ter niet meer boven zag ko men, is zij hulp gaan halen in een café dat een kilometer verderop lag. Enige mannen zijn met haar meegegaan en in het enkele meters diepe water gespron gen. Aneta werd direct gevon den, maar bleek al te zijn verdronken. Later werd ook het stoffelijk overschot van de jongen gevonden. De kinderen behoorden tot een gezin met tien kinde ren. (Van onze corresDondent) WASHINGTON Richard Nixons ex-ministers van justi tie en van handel, John Mitchell en Maurice Stans, zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden over de rol die ze hebben gespeeld in het duistere spel van financier Robert Vesco, die van verduistering van 224 miljoen dollar wordt beschuldigd. Zij kunnen gevangenisstraffen van res pectievelijk 10 en 5 jaar oplopen. OPKLARINGEN Opklaringen, maar plaat selijk ook enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Tempe ratuur tussen 3 en 12 graden STAD EN STREEK Slagvaardiger zeehaven- beleid noodzakeliik, Paaina 3. FINANCIëN EN ECONOMIE Onze mammoets doen het goed. Pagina 11. BINNEN- EN BUITENLAND Einde ARJOS nabij? Pagina 13. KUNST EN CULTUUR Gerrit Krol als chauffeur. Pagina 15. SPORT Slechte start van Priem in Olympia's Toer. Pagina 17. RADIO EN TELEVISIE Hitlerfilm in Engeland geweerd. Pagina 21. Een grand jury van onder- zoek in New Vork stelde Mit chell, Stans, Vesco en diens advocaat Harry Sears donder dag in staat van beschuldiging. Mitchell en Stans hebben vol gens de aanklacht het onder zoek naar de praktijken van Vesco tegengewerkt In ruil van een illegale verkiezings- bijdrage van Vesco van 200.000 dollar. Mitchell heeft enkele malen geprobeerd zijn invloed ten gunste van Vesco aan te wenden. Maurice Stans was de finan ciële tsaar van Nixon's verkie zingscampagne in 1972. Hij heeft pogingen aangewend de bijdrage van Vesoo aan het „comité voor de herverkiezing van de president" buiten uit voerige dossiers over Vesco's wanbedrijf te houden. De aanklacht die door de grand jury is uitgebracht be vat de beschuldigingen van sa menzwering, van fraude, de obstructie van het gerechtelijk onderzoek en meineed. Op maandag 21 mei zullen de verdachten, met uitzonde ring van Vesco, die voort vluchtig is op de Bahama-ei- landen, voor een federale rechtbank in New York ver schijnen, waar de eerste stap pen in hun strafproces zullen worden gezet. Volgens Watergate-speur- ders in de Amerikaanse senaat en het ministerie van justitie kan John Dean niet waarma ken dat president Nixon op de hoogte was van de Watergate- inbraak of betrokken was bij samenzweringen om de Water- gate-schandalen in de doofpot te stoppen. John Dean heeft gisteren een persverklaring uitgegeven waarin hij zegt dat men hem „te pakken wil nemen" om te verhinderen dat hij zijn ken nis omtrent Watergate „open en vrij" getuigt. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de contactdag van de Zeeuwse ambtenaren voor sportzaken, gehouden in het Temeuzense stadhuis, heeft de heer P. J. M. Diepstraten, secretaris van de Zeeuwse Sportraad, zijn teleur stelling uitgesproken over het gebrek aan medewerking van een aantal Zeeuwse gemeenten aan de in 1972 gehouden en- aan de in 1972 gehouden enqu- quête over de huurprijzen van sportaccommodaties en de sub sidiëring van sportverenigingen Het resultaat van deze enquête was zodanig dat nog steeds geen samenvattende nota over deze materie kon worden samenge steld. Op deze contactdag bleek dat op dit terrein niet alleen in Zeeland maar ook landelijk een verwarde toestand bestaat. Verder hielden de sportamb tenaren zich bezig met een ge- dachtenwisseling over de recre atiesport die in betekenis toe neemt en die vooral beoefend wordt door mensen die buiten het georganiseerde sportleven staan. De Zeeuwse sportambte naren zien het als een taak van de overheid in eerste aanleg een brug te slaan tussen de ge organiseerde en ongeorganiseer de sport. De sportambtenaren toonden ook belangstelling voor deelne ming aan het commissiewerk van de Zeeuwse Sportraad on allerlei gebied. Nu de herstruc turering van de Zeeuwse sport raad tot stand is gekomen zul len nieuwe adviescommissies worden ingesteld. De sportamb tenaren menen als mensen van de praktijk hieraan een goede bijdrage te kunnen leveren. Ge constateerd werd dat kleinere gemeenten weinig behoefte heb ben aan het mogelijk maken van vakantiebezigheden in zowel de openlucht als overdekte ruim ten. Grotere gemeenten vinden echter dat daar wel degelijk iets aan gedaan moet worden, zij het dat de sportambtenaar daarin slechts zijdelings een rol speelt. Er zou bijvoorbeeld een speciale commissie mee belast kunnen worden Besloten werd een commissie in te stellen die zich gaat bera den over de organisatie van een provinciale dag van de sport. De heer Diepstraten wekte de sportambtenaren op de vereni gingen warm te maken voor het tot dusver wat stroef lopende cursuswerk van het provinciaal centrum voor sportopleidingen. De volgende contactdag wordt gehouden in februari 1974. Ook dan zal het gemeentelijk subsi diebeleid op de agenda staan. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De helft van alle ongeval len met schoolkinderen gebeurt onderweg van en naar school. Zestig procent van de basis scholen in ons land heeft een verkeers- onveilige omgeving. BH een kwart van deze scholen ontbreekt een behoorlijk trottoir. Dit zyn enkele resultaten van een enquête die de .„Nederlandse Vereni ging Bescherming Voet gangers" (VBV) heeft gehouden. Nog nooit is volgens de VBV zo dui- delyk als ln deze en quêteresultaten naar voren gekomen hoe on veilig de weg van en naar school is en waar om het ongevalsrisico voor jeugdige voetgan gers bijna nergens zo hoog is als in ons land. De VBV vindt de en quêteresultaten veront rustend. ZH stelt dat de overheid haar taak en verantwoordelijkheid bH de beveiliging van de overstekende leer plichtige jeugd schro- melHk verwaarloost. Uit de enquête is gebleken dat bH tachtig procent van de basisscholen de leerlingen op weg naar school grote verkeers aders, drukke straten of gevaariHke kruis punten moeten over steken. BH de helft van deze oversteekplaatsen is geen enkele voorzie ning getroffen om de kinderen te beveiligen. In een toelichting on de enquête-resultaten heeft de verkeersinge- nieur P. Hakkesteegt. bestuurslid van de VBV, gezegd dat de overheid moet zorgen voor aanpassing van het verkeersmilieu aan ca tegorieën weggebrui kers als voetgangers en fietsers. Er moeten vol gens hem veilige rou tes komen voor de schoolkinderen die te voet of per fiets naar school gaan. BH het drukker en gevaarlijker wordende verkeer zou den meer volwassen verkeersbrigades inge zet moeten worden.

de Stem | 1973 | | pagina 1