GEVECHTEN OPNIEUW OPGELAAID Onrust in Libanon blijft WEER NIEUWE BESCHULDIGING KVP EN AR EMS OVER STAATSSECRETARISSEN Natuurkunde als zwaar sleutelvak examens boerenborst is rechter 1500 franken waard INTERPOLIS Een eigen huis kopen? Am ro Woninghypotheek vooru! i) amro bank X Rusland wil goede graanoogst „Watergate" r binnenland buitenland commentaar Op hoop van zegen De vierde mei Onvaste N.S. OPSCHUDDING OVER FICTTEF INTERVIEW MET LUNS PARTIJRAAD Monument ter herdenking van G. v. d. Veen onthuld BEIROET Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoevee! kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. Zaterdag 5 mei 1973 n 17 ,Van onze correspondent) BRUSSEL. - Er nog rechters in Dendermonde. In landelijke Oostvlaamse Sershamp leven de boerenfa milies U. en V. al sedert de Vanoleontische tijden in een óiuninnige vete. Niemand weet meer waarom, maar dat mm- dert het venijn in genendele. Nu geviel het op 21 september van het vorig jaar, dat Roger V met zijn auto een koe van Gustaiaf U. het onderste boven reed Het ongeluk kwam niet alleen, want de koe viel op Gustaaf U„ die gewond raakte, en een sleutelbeen brak. Hij maakte er, verdikkeme, een rechtszaak vain. En plakte daar in een moeite door een eis tot sohaidevergoedinig aan vast. Hij hield aan heit „onge val" namelijk een leffijk litte ken op zijn borst over- De verdediger van Roger V. trachtte die eis tot „schadever goeding om esthetische, rede nen" belachelijk te maken voor de zesde correctionele Kamer van die Rechtbank van Dendermonde waarvoor de zaak diende. „Hiaifaa". zsei die verdediger. „oud-coureur Zou Den Uyl een triomfantelijk gevoel Hebben, nu hij bijna in het Catshuis is beland? We kunnen ons dat nauwelijks voorstellen. Daarvoor heeft hij te hard moeten vechten om te komen waar hij nu is. Daarom zijn zijn zorgen ook te groot. Zijn ministersploeg is weinig homogeen. In het parlement kan hij op een meerderheid rekenen, maar dat alleen omdat nie mand - de VVD uitgezonderd nieuwe verkiezingen aandurft. Zijn grootste zorg is echter waarschijnlijk wel zijn achterban. Die zal nu ervaren en moeten leren accepteren dat oppo sitie voeren gemakkelijker is dan regeringsverantwoordelijkheid dragen. Toch heeft Den Uyl een kans. Alle politieke partijen zijn na de maandenlange formatiestrijd aan een rustpauze toe. Het politieke kader is doodmoe; iedere partij heeft behoefte aan nadere bezinning, want uit deze formatie zijn maar weinigen zonder prestigeverlies tevoorschijn gekomen. En zoals gezegd: nieuwe verkiezingen zijn weinig aanlokkelijk. Na al die maan den formeren weten we nu wel dat er geen alternatief is. In deze situatie komt het hoofdaccent te liggen op het be vorderen van teamgeest binnen het kabinet en het afzwakken van de (dikwijls kunstmatige) tegenstellingen tussen de grotere partijen. Bijzonder belangrijk is ook het herstel van het ver trouwen tussen regering en publiek. Dat doet men niet door met grootse projecten te gaan goochelen er is toch geen geld om die te realiseren maar door een beleid te voeren, dat als noodzakelijk en redelijk wordt ervaren. De tijd, dat regeerders zich staande konden houden door sprookjes te vertellen is voor goed voorbij. En als Den Uyl en de zijnen werkelijk belangrijke hervormingen willen doorvoeren, zullen zij ook de politieke moed moeten opbrengen om ronduit te zeggen dat iedereen dan daarvoor offers zal hebben te brengen. Het is een leugen om te stellen, dat een herverdeling van inkomens door middel van het fiscale uitbeenmes dé oplossing is voor de kwalen van deze tijd. Nu Den Uyl op hoop van zegen uitvaart, is het alle hens aan dek geblazen. T)at Nederland overloopt van de nationale feest- en/of ge- denkdagen zal geen sterveling durven beweren. Éénmaal inde vijf jaar gaan we een nationale dag vieren. De ouder wede koninginnedagviering van 31 augustus wordt in geen Sêlevorm weerspiegeld in de viering van de verjaardag van onze huidige koningin Juliana. Andere feestdagen met als uitzondering Eindhoven, dat jarenlang zijn bevrijdingsdag op 18 september luisterrijk heeft gevierd - kent ons land niet. En dat, terwijl Seneca ons al voor hield: een leven zonder feest is als een lange weg zonder pleisterplaats! De 1 mei-viering is in ons land een verwaterd afgietsel van wat in het buitenland onder de dag van de arbeid wordt ver slaan. „De dag van St.-Jozef", onder welke naam de r.-k. kerk ettelijke jaren een 1 mei-viering ging propageren in ons land, als tegenhanger van de „rode 1 mei", is helemaal niet van de grond gekomen. We zijn en blijven een sober volk. Des te meer valt het op, dat datgene wat onze ingetogenheid 20u kunnen accentueren een gedenkdag voor hen, die in de tweede wereldoorlog zijn gevallen, waarvoor enkele jaren ge laden nog de vierde mei was „uitgetrokken" later nog een paar uurtjes op die vierde mei ook al niet meer aan bod komt, Vrijwel nergens zijn gisteren onze doden herdacht. De les voor de toekomst ligt in een beschouwing van het ver leden, hield een Franse filosoof ons voor. Wij schijnen liever alles te vergeten. Ook onze doden spoorwegen hebben de bepaling, waardoor ze gehandi aapten eventueel op hun vakantiereizen konden weigeren, We« ingetrokken. Er is over die kwestie enorm veel te doen geweest, waarbij ook wel wat demagogie of schijnheiligheid is bedreven. De 9ewraakte bepaling komt al jaar en dag voor in de algemeen aanvaarde voorwaarden van het toerwagenbedrijf, maar blijk- aar viel ze pas op toen NS bekendmaakte dat ze die clausule Wernamen. èii? '"derdaad minder prettig dan ze bedoeld is. Niet Sehandicapten behoefden erdoor verhinderd te worden "n ^antie-arrangement bij NS te boeken. Er zijn bovendien 3 en waarin invaliden tegen zichzelf dienen te worden be- siek' f a'S 26 w'"en boeken voor reizen, die boven hun fy- e° mentale mogelijkheden gaan. In zulke gevallen direct ^"minatie" ie gaan roepen, duidt op enige kwaadaardig- vt»i7' andu6rS 'S ^at sPoorwe96n blijkbaar helemaal niet tam 'iT en ^at hun bekendmaking zoveel reacties zou ijth m 26 hebben er blijkbaar evenmin bij stilgestaan Setui deling weer intrekken van de bepaling niet bepaald vin,/ Vsn eetl standvastig beleid. Waaruit de conclusie kan "Wden geti "voorlichii "tav k -leining rond de invalidenbepaling kan nog iets goeds tasteed5" 3'S 26 t0t §ev0'9 heeft dat er grotere aandacht wordt C8pten aan eengepaste vakantiemogelijkheden voor gehandi- beperkte" 3eeste''i^ gestoorden. Die zijn er al, maar in nog te Als er een vorm van vakantiebesteding voor baat een^T 20U hunr>en worden gevonden, die niet bij voor- tekenen r is°lement van de overige maatschappij zou be- er al heel wat gewonnen zijn. Wokken dat men in Utrecht verder gevorderd is met De hel 6n ProPa9anc'a ^an met public-relations. ze vragen die hij san de Europese meert w Brussel infor- het ^deling, lid van le kek? Parlement, naar ï«is*elk anberichten vo1' tail, Dj 5 Spaanse over- «Uties W®teg met EEG-in- beeftb^fregelen getroffen ïijïasai)rid°0r de exP°rt v{m sW. naar Nederland via «n negental lm- ADVERTENTIE) Omdat u geen dag In 't ongewisse wilt verkeren: Motorrijtuigenverzekering van Interpolis. ConservaiorJumlaan 15. Tilburg, tel. (013) 629111 Fredje de Bruyne brak elke w-eek een gleuitefflbeen en toch komt h-iij nog dagelijks op het televisiescherm en niemand zal beweren dlat Fred -een le lijke vent is. En waarom moet dan een gewone boerenzoon, die wellicht nooit op de televi sie komt, voor zo'n fractuurtje een schadevergoieding hebben om, nota bene, esthetische re denen baba Rechter Marijns wenkte U. even mee naar -achteren te gaan. Dat geschiedde dlus. Daar moest Gustaiaf zijn hemd en borstrok uittrekken en de overblijfselen van zijn wonde tonen. Terug ah de zaal sprak Mamijns ziiljn vonnis uit. Roger V. kreeg 1500 frank of 15 da gen. Dat zullen dus wel 1500 frank worden). En bovendien moet hij 15.000 frank aan ge wone schadevergoedingen be talen. En nog eens extna 1500 frank voo-r de aan Gustaaf toe gebrachte ontsiering in de borstpartijen. Een boerentors is zijn franken waard. De verdediger sprak het slot woord: „Maar goed dat het de Zus van Gustaaf niet is ge weest". (Van onze redactie buiten land) MOSKOU De Sovjet-Unie heeft krachtige maatregelen bekendgemaakt om zich dit jaar een goede graanoogst te garanderen. Er is onder meer bepaald dat stedelingen zullen worden ingeschakeld bij het werk op de boerderijen. In de Pravda van vrijdag is een re solutie gepubliceerd van het centrale comité van de com munistische partij en de cen trale ministerraad. Hierin wordt er bij de ministeries van de centrale regering en de republikeinen op aangedron gen de levering van de beno digde uitrusting en onderdelen te garanderen en transportfa ciliteiten te verlenen om er zeker van te kunnen zijn dat de nagestreefde graanoogst wordt binnengehaald. In het afgelopen jaar kwam de oogst uit op 168 miljoen ton, 22 miljoen ton minder dan was nagestreefd. Dit jaar wil men in de Sovjet-Unie een oogst behalen van 197,4 mil joen ton. In 1970 bereikte de graan oogst een record met 186,8 miljoen ton. Landbouwdeskun digen zeiden na de zachte winter voor dit jaar een goede oogst te verwachten, maar dat het nog te vroeg is om nu al zeker te zijn van succes. Het uitzaaien van de najaarsoogst op de maagdelijke gronden van de republiek Kazakh, een belangrijk graangebied, is nog niet voltooid, zo zelden zij. f (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Mr. J. Luns, secretaris-generaal van de NAVO, heeft gisteren officieel ontkend een intervieuw te hebben gehad met twee jour nalisten van De Telegraaf. Hij wees er bovendien op dat de meningen, die deze journalis ten hem in de mond hadden gelegd, „volkomen onjuist" waren. De Telegraaf opemd-e gister morgen. zijn voorpagina met een als exclusief aangekondigd interview met mr. Luns. Vol gens het -artikel wias mr. Luns „dodelijk bezorgd over de toe komst van de KVP", ergerde hij zich over „Nieuw-Linkse infiltraties in de KVP", be schouwde hij de Partij van de Arbeid als „een wolf in- schaapsvacht" en had SPD-lei- der Willy Brandt tegen hem gezegd „dat hij Den Uyl maar een ondermaatse fiiguuir vindit". Een Westduitse rege ringswoordvoerder heeft over- rigens ontkent dat Brandt ook zoiets heeft gezegd. De hoofdredactie van De Telegraaf weigerde gisteren elk commentaar op de verkla ring van mr. Luns. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Donald Segretti, in de loop van het on derzoek naar de Watergate-af faire een republikeins deskun dige op het gebied van de po litieke spionage genoemd, is er vrijdag van beschuldigd dat hij nagemaakte brieven heeft la ten versturen om afbreuk te doen aan de campagnes van de senatoren die streefden naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap. Dwight Chapin, een van Nixons voormalige secretaris sen, zou Segretti hebben aan geworven om toezicht te hou den op de tegen de democraten gerichte politieke sabotage. In de aanklacht tegen Segretti, afkomstig van 'n federale THOMAS Southerland, die be trokken zou zijn bij een orga nisatie voor grootscheepse smokkel van eroine in lijken van omgekomen Amerikaanse militairen, is in Baltimore ver oordeeld tot twintig jaar ge vangenisstraf. (Vervolg van pagina I). De tegenstanders bij de ARP waren B. Roolvink, G. van Dam, drs. A. Schouten, mevrouw J (Hannie) van Leeuwen, M.W. Schakel en W. de Kwaaidsteniet. Fractieleider mr. W. Aantjes zei na afloop dat in het beraad „zakelijk" was gediscussieerd en dat nie mand zich had laten leiden door de vrees van een split sing binnen de partij. Aantjes onthulde ook, dat hij en zijn KVP-coll'ege An- driessen het eens zijn gewor den over de verdeling van de zeven sta-atssecretarisposten die KVP en ARP zijn toege meten. Hij liet echter in het midden of de KVP er één aan de ARP zal afstaan. Andries- sen heeft van zijn fractie-wel de vrijheid gekregen, zo lekte gisteren uit, om een staatsse cretaris-zetel af te staan aan de ARP, als die partij daar aan „hangt". Zoals bekend hadden KVP en ARP donder dag tijdens de werkvergade ring van de ministers eerst nog geprobeerd een extra staatssecretaris los te weken, maar dat is ze niet gelukt. Vandaag komt in het jaar- beurscongrescentrum te Utrecht de partijraad van de PvdA bijeen om zich te bera den over de kabinetsformatie, Politieke waarnemers ver wachten niet, dat de vergade ring van dit orgaan het kabi net-Den Uyl nog kan tegen houden. Dat past immers niet in de rolverdeling fr-aetie-par- tijorganen. Weï wordt aange nomen, dat Den Uyl „het niet gemakkelijk zal krijgen". Het is nu vrijwel zeker, dat het kabinet-Den Uyl woensdag of donderdag bijeenkomt voor de constituerende vergadering (de officiële oprichtingsverga dering) waarna het donderdag of vrijdag beëdigd kan worden door het staatshoofd. Den Uyl zou dan 29 mei met zijn rege ringsverklaring in de kamer komen. Minister-president Biesheu vel heeft gisteren in de verga dering van de ministerraad in de gedachte dat volgende week het kabinet-Den Uyl tot stand komt woorden van afscheid gesproken tot zijn collega-ministers. In het kort releveerde de premier de werkzaamheden van het kabi net-Biesheuvel. Viee-minister- president mr. W. J. Geertse- ma, minister van Binnenlandse Zaken en voor de betrekkin gen met Suriname en de Ne derlandse Antillen, beant woordde het toespraakje van mr. Biesheuvel, grand jury uit Orlando in de staat Florida, staat dat Segretti tijdens de democratische cam pagne voor de verkiezingen in Florida, een brief heeft laten verspreiden die verzonden zou zijn door aanhangers van de democratische senator Edmund Muskie. De senatoren Hum phrey en Jackson werden in de brief beschuldigd van „seksu eel wangedrag". Humphrey en Jackson streefden destijds naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap. Mensen die in verband met het Watergateschandaal ver hoord zijn hebben verklaard dat Segretti tot taak had men sen te vinden die in zich be paalde gebieden moesten in dringen die de campagnes voor de democratische kandidaten voerden. John Ehrlichman en H. R. (Bob) Haideman, twee naaste medewerkers van president Nixon die in het begin van de week aftraden naar aanleiding van het Watergate-schandaal, zijn verschenen voor de federa le gerechtelijke jury die hen had gedagvaard. De zitting met Ehrlichman duurde vier. die met Haideman een uur. Na afloop verklaarde Ehr lichman (zie foto) dat hij niet inzag waarom hij door de jury in staat van beschuldiging zou moeten worden gesteld. Verder wiide hij niets loslaten. Haideman zei dat hij op alle gestelde vragen antwoord had gegeven, volledig had meege werkt en volledig mee zou blij ven werken. Hij zei verder vol vertrouwen te zijn dat hij van alle blaam zou worden gezui verd. BEIROET (RTR/AFP/UPI/DPA) In het zuiden van Libanon zijn vrijdag ondanks het bestand opnieuw gevech ten opgelaaid tussen Palestijnen en het Libanese leger. Volgens berichten uit het gebied van Hasbayja worden in deze gevechten raketten en artillerie gebruikt. In het ge bied zijn ook twee gevechtsvliegtuigen waargenomen maar voor zover bekend hebben ze geen guerrillastellingen ge bombardeerd. Eerder op de dag zouden Libanese luchtmachttoestellen wel eenheden van het Pales tijnse bevrijdingsleger hebben aangevallen, die probeerden op te rukken naar een leger- garnizoen in Rashaya. Deze Palestijnse eenheden zijn don derdag uit Syrië Libanon bin nengetrokken om daar de Pa lestijnen te helpen in hun strijd met het Libanese leger. De opmars van de zwaar be wapende Palestijnse yarmoek- brigade was door het leger tot staan gebracht, aldus betrouw- Dare bronnen in Beiroet. Het is nog niet duidelijk o£ de Palestijnse eenheden uit Syrië waarvan de sterkte op 4.000 a 5.000 man wordit ge schat, een begin hebben ge maakt met de overeen geko men terugtrekking. Volgens 't persbureau voor 't Midden- Oosten heeft de Palestijnse leider Jasser Arafat de Libane se autoriteiten toegezegd dat alle Palestijnse troepen uit Sy rië tegen vrijdagavond terug getrokken zouden zijn. Maar 'n trokken zouden zijn. Maar een Libanese legerwoordvoerder zei halverwege de middag dat er nog nieta was gefateken van een vertrek van de Palestijnse ïarmoek-priga-ae. zijn de vrijheid van de Pales tijnen in Libanon aan banden te leggen. Merijn had nog een snipperdag. AMSTERDAM (ANP) Ter ere van die in 1944 door de Duitsers gefusilleerde beeldhouwer Gerrit van der Veen en het Kunstenaarsver zet is vrijdagmiddag in het plantsoen aan de Plantage Westermanlaan in Amsterdam een bronzen gedenkteken ont huld. De plechtigheid werd, gadegeslagen door enkele hon derden genodigden ©n belang stellenden, verricht door de weduwe van de verzetsstrij der, mevrouw L.A. van der Veen-Van der Chijs. Het monument, dat ruim 5 meter lang is en 1,80 meter hoog, werd namens het ge meentebestuur aanvaard do-or burgemeester Samkatden. Het plastic werd in opdracht van de stichting „Gerrit van der Veen monument" vervaar digd door de beeldhouwer Ca- rel Kneutaiam. ln de Libanese hoofdstad bleef het vrijdag na het in gaan van het bestand wel rus tig. Er deed zich slechts één incident voor, waarbij onbe kenden twee in zittenden van een auto doodschoten. Het uit gaansverbod bleef van kracht, maar werd wel twee keer voor enkele uren opgeheven om de bevolking in staat te stellen inkopen te doen. Naar schatting hebben de gevechten, voorafgaand aan het bestand dat vrijdagochtend om 02.30 uur van. kracht werd, in totaal aan rond 95 mensen het leven gekost. Er zouden zuu gewonden zijn. In Beiroet werden pogingen ondernomen om te komen tot een „nationale con ferentie" van alle politieke groepen. De Libanese regering zou bezig zijn met die voorbe reiding van een nieuw „sta tuut" voor de Palestijnen ter vervanging van het akkoord van Cairo van 1969. dat even eens werd gesloten na felle gevechten tussen de Palestij nen en het Libanese leger, De regering zou van plan UIT een opslagplaats van kunstwerken bij Konya ln midden Turkije is een Ro meinse copie in miniatuur van het Afroditebeeld van de Griek Praxiteles gestolen. HET netto-inkomen van de Chevron-groep van maatschap pijen is in het eerste kwartaal van dit jiaar, in vergelijking met dezelfde periode van 1972, met 24 pet gestegen tot 152,8 min dollar. (ADVERTENTIE) i i i i i i Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Naam: Adres: Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W II. Vz-/ DS5 |U De nieuwe eindexamens voor bereidend wetenschappelijk onderwijs werden gisteren af gesloten met het zware s'eu- lelvak natuurkunde. Daarmee is de eerste examen- golf voorbij, maar de grote hoop moet nog komen. Over ruim twee wekeu begint het schriftelijk examen voor l,.a v.o., m.a.v.o en voor de ver schillende takken van het la ger beroepsonderwijs. De natuurkunde van het v.w.o. werd nogal verschillend beoor deeld. Het hangt er maar van af waar je het werk mee ver gelijkt. Hoewel natuurkunde ook voor de oude h.b.s.-B al tijd een zwaar vak was, is het eindexamenwerk van athe neum en gymnasium-nieuwe- stijl duidelijk op een hoger niveau. Wie nog de barre her inneringen had aan het v.w.o.- werk van het vorig jaar, was dit keer redelijk tevreden. Ook wat de hoeveelheid betreft, was een correctie aangebracht. Er waren niet meer vijf opga ven zoals in het verleden, maar vier. Men had de be schikbare drie uur over het al gemeen nog wel nodig, maar het was niet zo dat veel kan didaten aan één van de opga ven helemaal niet toe waren gekomen. Dat het werk in vergelijking met h.b.s.-B moelijker is, is ook wel logisch. Uiteindelijk is natuurkunde nu een keuzevak. Die vrijheid van keuze moet men overigens niet al te ruim nemen, want natuurkunde is een sleutelvak voor tal van vervolgstudies. Wie technische wetenschappen wil gaan stude ren, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, sterrenkunde, na tuurkundige aardrijkskunde of geologie, dient natuurkunde in het eindexamenpakket te heb ben zitten. Maar daar blijft het niet bij. Natuurkunde is ook een verplicht vak voor de genen die medicijnen, tand heelkunde, diergeneeskunde, farmacie, biologie, lichamelijke opvoeding of landbouwweten schappen wil gaan studeren. Een rector vertelde dat men vroeger op de h.b.s. wel het grapje maakte dat iedereen die 100 natuurkunde-opgaven had gemaakt, eindexamen in dat vak kon gaan doen. Alle opga ven behandelden steeds weer hetzelfde rijtje problemen. Da' is nu bij het v.w o. bepaald niet meer het geval: alleen de tweede opgave was nog een klassiek vraagstuk, bij de ove rige drie kwam wel wat meer kijken. Vooral de laatste opgave was voor iedere kandidaat volko men nieuw. Men moest daarbij een analoog trekken met een biprisma en wie dat zag, kwam er verder wel uit. Maar er is voor dit soort werk wel een zekere intuïtie voor het vak nodig. Bij de derde opgave was er weer een ander pro bleem: het ging om een koppe ling tussen translatie en rotatie met een wat moeilijk leesbare tekening. Dat vraagstuk kon alleen worden opgelost als men alle gegevens uit die teke ning haalde en ook dat is on gewoon.

de Stem | 1973 | | pagina 11