Achtergronden van het generaalsconflict (1) Hebt u een vermogen vooreen kindje? Commandant le legerkorps: Nota Brand verwoest verplcegstersschool binnenland buitenland Concertzalen vorig jaar voor ruim 70 pet. vol paplap iw pan De Stem Partner gezocht (2) Ordinair gewin (1) 3 mei 1973 *5 pjet conflict, et vvdat de Haagse luitenants-generaal Van Rijn (voorzitter comité verenigde chefs van staven), IJsselstein (chef van de generale staf en bevelhebber landmachtstrijdkrachten)Berghuys (opperofficder per soneel landmacht) en Antcmissen (kwartiermeester-ge- aeraal landmacht) hebben met hun collega en rangge- noot Meynderts, de commandant van het eerste leger korps in Apeldoorn, heeft in de pers terecht grote aan dacht gekregen. Daarbij is het conflict wel eens gebagatelliseerd als een verschil tussen „intendance" (IJsselstein) en „infante- Re" (Meynderts). Met een dergelijke vergelijking die voorbijgaat aan het feit dat de infanteristen Van Rijn en Berghuys de zijde van hun intendance-collega IJssel stein kozen, wordt het conflict ten onrechte gehouden op het weinig diepgaande niveau van alleen maar een „incomptabilité d'humeur". In deze krant is de Haagse militaire top van de land macht wel aangeduid als „schrijftafel-generaals". Ook die typering geeft onvoldoende aansluiting met de wer kelijke achtergronden van de bestaande verschillen van inzicht. Deze achtergronden liggen veel dieper en zijn mede bepalend voor de wijze waarop men de huidige defensie- problematiek benadert en beoordeelt. MILITAIR OP 2 FRONTEN een medewerker) Toen in 1949 ons land toe- 1 tot de NAVO, besloten de inspanningen van ons i tegen een aanval van tenaf te bundelen met de nningen, die de andere l-partners zich daar- oor getroostten. Binnen de NAVO werd ma door de lid-staten een -meen defensieplan aan- rd en in het kader van dat n kwamen de verschillende 'en overeen welk aandeel i van hen in de gezamenlij- verdediging op zich zou Voor wat betreft de jnacht nam Nederland de "lichting op zich een leger- te leveren, bestaande uit divisies met de daarbij hetende ondersteunende nhtden. Dit legerkorps kreeg tot taak de verdediging van het noordelijk deel van de Noordduitse laagvlakte. De verantwoordelijkheid voor de voorbereiding van die operationele taak en ook voor de uitvoering daarvan ligt bij de commandant van dat Ne derlandse Legerkorps, luite nant-generaal Meynderts. In oorlogstijd staat hij daartoe rechtstreeks onder bevel van de Engelse commandant van de Noordelijke Legergroep in Rheindahlen bij Mönchen- gladbach. In vredestijd blijft hij on der bevel van de bevelheb ber van de Nederlandse land- machtstrijdkraehten, luite nant-generaal IJsselstein. Maar daarnaast is de legerkorpscom mandant ook in vredestijd voor de wijze, waarop het Ne derlandse Legerkrops op zijn operationele oorlogstaak is en wordt voorbereid, verantwoor ding verschuldigd aan zijn NAVO-commandant. Het is dus een duidelijk ambivalente functie die gene raal Meynderts in vredestijd vervult: met zijn oren luistert hij naar Den Haag, maar zijn hoofd en hart moeten ook ge richt blijven op de wensen en aanwijzingen van zijn NA VO-commandant. Al wat Den Haag zegt en doet, projecteert Meynderts direct tegen de achtergrond van zijn NAVO- taak en de operationele inzet baarheid van zijn leger korps. Ais Den Haag gesproken heeft is voor Meynderts de kous niet af, want niet Den Haag, maar Meynderts is voor zijn legerkorps verantwoorde lijk tegenover zijn NAVO- commandant. Meynderts en met hem vele officieren zijn niet Den Haag- minded maar primair NAVO- minded. Dat uit zich in veler lei opzicht. Zo benadert de Haagse land machttop, waarvan geen opper - officier ooit bij de parate troepen een generaalscomman- do heeft vervuld, het pro bleem van de oefenterreinen en de kwestie Ter Apel louter vanuit een beperkt nationaal- politiek standpunt. Bovendien zijn velen van hen al zolang met het project Ter Apel be zig geweest dat zij het als hun eigen geesteskind hebben gea dopteerd. Meynderts plaatst het probleem van de oefenterrei nen vooral internationaal en zoekt naar een oplossing in NAVO-verband. Als hij weet dat de Duitsers en de Engel sen voornemens zijn te gaan oefenen in Canada, propageert hij om op die plannen in te haken. Want dat biedt altijd een goedkopere en meer effi ciënte oplossing dan het bijna een miljard kostende project Ter Apel. Als er gesproken wordt over legervorming, gaat Den Haag ervan uit, dat de Nederlandse politici - om toch maar vooral niet provocerend tegenover een mogelijke tegenstander op te treden - tot het laatste mo ment en misschien tot een te laat moment zullen wachten met het uitvaardigen van mili taire maatregelen zoals de te rugroeping van kleinverlof- gangers, mobilisatie enz. Van uit die verwachting stelt de generale staf zich doorgaans op het standpunt, dat een zo groot mogelijk deel van de strijdkrachten steeds paraat aanwezig moet zijn om daar door de omvang en de inzet baarheid van die strijdkrach- LUITEN ANT-GENERAAL W. VAN RIJN Landmacht-top in Den Haag ten in tijden van spanning zo min mogelijk afhankelijk te stellen van de weifelachtig heid van de politici. Sinds 1949 is het defensie beleid in de vorm van oorïogs- voorkoming in crisisbeheersing echter geen primair nationale aangelegenheid meer, maar is het een internationale zaak ge worden, waarin bondgenoot schappelijk wordt opgetreden via de NAVO. Legervorming moet in dit opzicht niet geba seerd worden op de veronder stelde weifelachtigheid van onze politici, maar zal de mili taire consequentie moeten zijn van de in NAVO-verband ge maakte politieke afspraken en procedures. Dat houdt in dat als binnen de NAVO - op grond van de verbetering van de communicatiemiddelen en van de ontwikkeling van an dere technieken - de mogelijk heid van een verrassingsaan val nagenoeg uitgesloten wordt geacht en een redelijke waarschuwingstijd wordt aan genomen, ons ïand dan niet roomser moet zijn dan de paus en dus bij de legervorming niet de extreme mogelijkheid van een verrassingsaanval als uitgangspunt moet nemen. Uitgangspunt van de leger vorming in de visie, die Meynderts in zijn berucht ge worden nota ontwikkelde is: welke paraat aanwezige basis sterkte hebben wij nodig om binnen de tijd, die ons naar redelijke verwachting wordt geboden, die aanwezige eenhe den „op te blazen'' (zwemvest theorie) tot de dan noodzakelijk geachte oorlogssterkte. Daarbij kan dan nog de mogelijkheid worden ingebouwd van tus senstadia, een oplopende schaal van oorlogssterkte die gerela teerd wordt aan de graden van oplopende spanning. Een dergelijk uitgangspunt vereist echter vertrouwen, zo wel in de regeringen die geza menlijk in de NAVO het be leid bepalen ten aanzien van de internationale crisis- heersing als in de bereidheid van de Nederlandse politici om de in de NAVO genomen beslissingen tijdig te doen vol gen door de vereiste nationale maatregelen. Naast dit ver schil in uitgangspunt, nl. ener zijds wantrouwen en ander zijds vertrouwen in de nood zakelijke besluitvaardigheid van de Nederlandse politici, is er een tweede kenmerk, dat de traditioneel denkende mtïi tair onderscheidt van de groep, die de problematiek meer realistisch wil benade ren. Daarover in een tweede bijdrage. (ADVERTENTIE) in cc' '0 k k Iemand heeft eens uitgerekend dat een kindje een vermogen kost. Tot het eind van de studie betalen de ouders soms zo'n slordige honderd duizend gulden. Maar als je dat hummeltje in de wieg ziet liggen, ga je je daar geen zorgen om maken. Je hebt gelukkig de drukte en de spanningen van de geboorte achter de rug. En die probleempjes van schone luiers en hongerige huilbuien en slapeloze nachten zijn op dit moment véél belangrijker. Je weet best dat je met een kindje heel wat extra,geldzaken te regelen krijgt, maar daar heb je al voor gezorgd. Bij de Amro Bank. Daar heb je een spaarboekje voor de kleine geopend. Daar heb je uit en te na advies ingewonnen over verzekeringen (studiekosten bijv.) die aan de nieuwe situatie zijn aangepast. En daar zullen ze je niet zomaar met een kluitje in het riet sturen als je wat extra geld nodig hebt: een lening helpt op een verantwoorde manier. Straks komen de rekeningen: van de box, van de kinderstoel, van een wasautomaat misschienDie kun je trouwens ook makkelijk betalen via je Amro Privérekening. Kun je ook beschikken over die handige betaal cheques. Wees maar blij met zo'n wolk van een kind. En maak 't uzelf niet moeilijk met geldzaken. Die verzorgt de Amro Bank voor u. NIJMEGEN (ANP) De opleidingsschool voor ver pleegsters aan de Jacob Canis- straat in Nijmegen is gisteren door brand verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan door een weggeworpen siga rettenpeuk. Het vuur brak uit op een moment dat 40 ver pleegsters in het gebouw les kregen. Ze moesten overhaast de vluoht nemen. DEN HAAG (ANP) Volgens voorlopige cijfers van het CBS trokken de concertuit voeringen van de Neder landse symfonie-orkes ten in het seizoen 1971 1972 ruim een miljoen bezoekers. De precies 1300 uitvoeringen wer den bezocht door 1.097.408 mensen, waar door de concertzalen ge middeld voor 72% ge vuld waren. Dit bezoekcijfer bete kent een lichte daling vergeleken met het voorafgaande seizoen toem er 32 concerten meer werden gegeven. Voor het eerst is ook de verbreding van het re pertoire van invloed ge weest op het bezoek. Het contactorgaan van Nederlandse orkesten, waarbij alle symfonie orkesten zijn aangeslo ten, houdt rekening met mogelijk verlies van pu bliek, dat alleen op het „ijzeren repertoire" af komt, de traditionele werken van de klassie- ke-romantische muziek. Anderzijds hoopt men geleidelijk een nieuw publiek te trekken, doch dit is een proces op wat langere termijn. OP zaterdag 26 mei wordt in de Flevohof in Biddinghuizen de oprichtingsvergadering ge houden van de „Landelijke Organisatie Vormingswerk Werkende Jongeren", afgekort V.W.J De organisatie ontstaat na het samengaan van drie af zonderlijke organisaties, die zich met het vormingswerk van werkende jongeren bezig hou den. Brieven voor deze rubriek moeten nfèt volledige naam en adrea worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit* zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. De Stem wordit gelezen in heel het Brabants land men heeft dan het nieuws uit de eerste hand. Bij elk gezin, ja bijna in ieder huis brengt de krant gezelligheid thuis. Voor ieder heeft de krant een gezellige rubriek, vooral als men bedlegerig is of ziek, of als men alleen is, oud of slecht ter been. Dan voelt men zich met de krant niet zo alleen1, want men kan toch altijd niet ergens heen. Ais moeder allen is of met de ikleintjes thuis, vindt ze het fijn als de krant komt in huis. Ze leest dan wat de mode biedt, en het plaatselijk nieuws, het is vreugde of verdriet. Want een kopje koffie en de krant: dat verveelt heus niet. En komt vader van zijn werk thuis, Is het eerste: „is de krant al in huis?" Hij wil weten het nieuws en alle sport, nog voor hij eten hoeft op zijn bord. Ook van de politiek en andere zaken, wil hij spoedig op de hoogte geraken. Ook de jeugd vindt de krant heel fijn Die moeten weten welke mu ziek, toneel of film er zal Zijn. Ook voor de kinderen staat er op woesnsdag een heel stuk in de krant ze worden al vroeg met de krant bijdehand, de krant is onmisbaar in ieder gezin. De Stem komt er altijd als een vriend weer in Dus blijven we altijd toch trouw aan de krant. De Stem is onmisbaar voor heel 't Brabantse en Zeeuwse land. Ik kan begrijpen dat de me neer die vijfde reserveman kon worden er niet meer in gelooft. Maar niet alle vrou wen zijn zo. Er zijn. heel veel alleenstaande vrouwen. Heeft die meneer zich wei eens ver diept in de taak van de moeder in een groot gezin, of van vrouwen die veertig of vijftig jaar getrouwd zijn? Heel wat alleenstaanden moeten een grote brok men selijk geluk verwerken. Maar meestal merkt de buitenwe reld dat niet. Ze lopen er niet mee te koop. Onder hen kun nen heel wat mensen zitten die veel voor anderen deden, voor familie bijvoorbeeld, en daarbij zichzelf vergaten. Tegen de wanhopige inge zonden brievenschrijver wil ik zeggen: probeer een vrouw te veroveren, vecht voor haar. Een echte vrouw, zo meen ik, mag gerust duidelijk laten blijken dat ze een man alleen wil hebben als er wat van hem uitgaat. Want als hij ini tiatief mist, zal zij terugtre den. Ze kan niet anders! Het is haar met de paplepel inge geven. Ze wil een man niet het gevoel geven dat zij hem achterna loopt. Een echte vrouw treedt terug en wacht af. Vaak kan ze heel lang wachten. God weet, hoeveel pijn dat haar doet! Een echte wouw wil gewaagd worden. Als de man dat niet doet, krijgt ze het gevoel dat hij niet voldoende om haar geeft. Tegen deze man dus: geef uw ogen de kost en wees vooral eerlijk, ook tegen Uzelf. Ont- nem een vrouw haar zelfres pect niet. Dan zult u heus wel en goede en echte vrouw ont moeten. Die bestaan echt. Naam en adres bij redactie bekend. In uw krant van zaterdag 28 april werd in uw rubriek „Commentaar" de beslissing van de CHU om niet deel te nemen aan het kabinet-Den Uyl uitgelegd als „ordinair ge win". Met een dergelijke kreet geeft uw commentator toch wel blijk het verloop van de informatie-formatie in ons land maar slecht gevolgd te hebben. Andei's had hij moe ten weten dat van de confessi onele partijen het alleen de CHU is geweest, die steeds een consequent standpunt heeft ingenomen. Om nu een pluim op de hoed te steken van AR en vooral van de KVP die van links naar rechts ge zwenkt zijn, zonder conse quent te durven zijn, lijkt me politieke feiten toah wel erg subjectief en in dit geval erg ondeskundig beoordelen. ULVENHOUT H. HERBEN

de Stem | 1973 | | pagina 15