CURSUS HANDENARBEID VOOR TIEN HUISVROUWEN Goed bewaren van groente NIEUWELINGEN" IN MINISTERSCLUB peilingen POKON VARA m beurt in Bij mevr. Merkx in Breda PARFUM KOPEN SCHOtOH HH£ IDEBRIJ S „Veel Surinamers vinden geen baan en geen woning" PUUR V) vrouw mode HULPJE BIJ HET KOKEN MET POEDER AFSLANKEN ÉBEf B. en w. Amsterdam luiden noodklok Antillianen plantenvoedsel| Boeiend yeen zorgen erheugd PKIET. praat JL M4&5A MAAS Dinsdag 1 m$i 19/J Een huishouden alleen vult het leven van de ge trouwde vrouw niet meer. Het geeft de meesten geen voldoening. Sommigen zoe ken die voldoening daarom in een baan buitenshuis of in een hobby. Handenarbeid is voor wat dit laatste betreft een geliefde hezigheid. Al leen is het voor velen moei lijk om alleen op gang te komen. Men weet niet hoe en waaraan te beginnen. Op cursussen is niet altijd plaats voor de vrouwen, die bege leiding nodig hebben. Om die reden is mevrouw Merkx in Breda een cursus begon nen- Het begon eigenlijk heel toevallig, zegt ze. Ik volgde zelf een cursus op de Beel denaar, toen er op een keer een vrouw naar me toekwam die dacht dat ik daar les gaf. Toen ik vertelde dat ik daar zelf op cursus zat vroeg ze me of ik haar verder kon helpen, want op school was geen plaats meer. Bovendien had ik al eerder lessen gege ven. Zij zou wel voor een groepje vrouwen zorgen. De zelfde morgen had ze er zes bij elkaar, 's Middags kwa men er nog twee bij en toen we pas begonnen waren volgden er nog twee. De noodzaak van cursussen handenarbeid blijkt duidelijk uit het aantal dames, dat me vrouw Merkx vraagt ook te mogen komen. Ze moet ze echter teleurstellen, omdat ze tien cursisten als maximum heeft gesteld. Ten eerste, omdat ze het anders niet zou aankunnen en ten tweede omdat ze gewoon de ruimte niet heeft om zoveel mensen tegelijk te ontvangen. Even tueel zou ze overdag nog wel een cursus willen geven. Op woensdagavond komen de tien vrouwen waarvan de meesten ongeveer 35 jaar zijn op cursus. Met vakanties en dergelijke wordt vrijwel geen rekening gehouden. De meesten van hen werken aan een zelfde soort werkstuk. Zo is men nu hijvoorbeeld bezig met een macraméwerk. Er worden geen patronen ge bruikt. Iedereen moeit de ei- 0 Enkele poppen, die twee cursisten van mevrouw Merkx hebben gemaakt. gen fantasie laten werken. Vooral in het begin, zegt me vrouw Merkx, wil dat nogal eens problemen opleveren. Ik wijs er dan ook op dat ze moeten leren kijken. Ze moeten leren zelf op ideeën te komen. Als ze in een boek kijken en ze zien een be paalde afbeelding dan moe ten ze dit in gedachten kun nen omzetten in een werk stuk. Hoewel de vrouwen hier op de cursus veel naar het werk van elkaar kijken, zijn er toch duidelijke ver schillen in de manier van uitvoering. De ene vrouw werkt heel klein en precies en de ander houdt van grof werk". Op de cursus van mevrouw Merkx worden onder andere wandkleden, macraméwer- ken, vilten bloemen en pop pen gemaakt. Vooral poppen nemen een belangrijke plaats in. Dit- is niet zo ver wonderlijk als men een ka mer in het huis van me vrouw Merkx binnenstapt. Deze is gevuld met een enorm aantal originele pop pen. Alle denkbare sprook jesfiguren hebben daar onder meer model voor gestaan. Soms willen ze de poppen namaken, maar ik heb liever, dat ze zelf modellen verzin nen. Dat doen ze dan ook wel- De werken die dan ont staan geven de vrouwen veel voldoening. Ze ruimen er thuis een plaatsje voor in. Ik geloof dat dit ook een reden voor de opleving van handen arbeid is. De mensen willen meer en meer het huis aan kleden met dingen, die ze zelf gemaakt hebben. Het in terieur krijgt hierdoor iets persoonlijks". Het initiatief van mevrouw Merkx kan misschien andere vrouwen op een idee bren gen. Goed bewaren van voedsel is iets, dat iedereen moet leren. Hoe lang kan verse groente bijvoorbeeld bewaard worden, welke soort moet het eerst opgemaakt worden en welke blijft zeven dagen vers? Meestal wordt men door schade en schande wat wijzer. Het is echter handiger een lijstje als hulp bij de hand te hebben, zodat schade en schande kunnen worden vermeden. Daarom hier de richtwijzer van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding. paprika in geperforeerde plastic zak, 34 dagen in groentela koel kast, 57 dagen in kelder; Andijvie, sla, spinazie losjes in krant of geperforeerde zak, 23 dagen in groentela koelkast, 12 dagen in kelder met temperatuur van ongevee-r 12 graden'. gesneden andijvie in geperforeerde plastic zak, 12 dagen boven in koelkast; postelein losjes in krant of papieren zak, 23 dagen boven in koelkast, 1 dag in kelder; bieten (gekookt) in geperforeerde plastic zak, 23 dagen boven in koelkast, 1 dag in kelder; champignons in geperforeerde plastic zak, 23 dagen boven in koelkast; komkommer in krimpfolie of plastic zak, 1 week in kelder; bloemkool losjes in krant of geperforeerde plastic zak, 1 week in groentela koelkast. 23 dagen in kelder; prei in krant of onverpakt, 57 da- gen in kelder; rabarber in geperforeerde plastic zak, 1 week in groentela koelkast, 24 dagen in kelder; radijs in geperforeerde plastic zak, 35 dagen in groentela koel kast, 2—3 dagen in kelder; sperziebonen in geperforeerde plastic zak, 12 dagen in groentela koel kast, 34 dagen in kelder; snijbonen in geperforeerde plastic zak, 12 dagen im groentela koel- kast, 23 dagen in kelder; tomaten onverpakt, 34 dagen in groen tela koelkast, 710 dagen in kelder: gesneden ui niet bewaren: winterpeen losjes iin krant of geperforeerde plastic zak, 48 weken in groen tela koelkast, 24 weken in kelder; gesneden winterpeen hele rode/witte kool, gele savooiekoolonverpakt, 1-2 weken in kelder; groene savooiekool onverpakt, 1 week in groentela koelkast. 4—5 dagen in kelder; gesneden witte- en savooiekool in geperforeerde plastic zak, 23 dagen in groentela koel kast, 12 dagen in kelder; gesneden rodekoolin geperforeerde plastic zak, 12 dagen in groentela koel kast, 1 dag in kelder; spruitenin geperforeerde plastic zak, 46 dagen in groentela koel kast, 2—4 dagen iin kelder; in geperforeerde plastic zak, 12 dagen in groentela koel kast, 1 dag in kelder; waspeen in geperforeerde plastic zak, 46 weken in groentela koel kast, 23 weken in kelder; bospeen in geperforeerde plastic zak, 46 dagen in groentela koel kast, 23 dagen in kelder; gesahrapte was- en bospeen in geperforeerde plastic zak, 23 dagen in groentela koel kast, 2 dagen in kelder; witlof in krimpfolie of geperforeerde plastic zak, 1 week iin groentela koelkast, 2 dagen in kelder. De bodyshirt, een kledingstuk voor vrouwen, die een hekel aan opkruipende truitjes hebben. De bodyshirts worden als een gewoon truitje aangetrokken en sluiten aan de onderkant. In de meeste winkels zijn ze al te koop. Het model van de foto komt van Ten Cate. Een parfum is een heel persoonlijk iets. Niet elke parfum past bij iedereen en elke huid reageert bovendien anders op een bepaalde soort. Het is daarom ook vrijwel ondoenlijk een parfum als cadeautje te kopen als men niet precies weet welke de persoon in kwestie prefe reert- Max Factor geeft de vol gende tips aan mensen, die voor zichzelf parfum gaan kopen. Spuit een beetje op de pols en wacht enkele se conden met ruiken totdat de geur zich heeft ontwikkeld. Wacht nog eens twee minu ten als de geur is aangeno men. Test nooit een geur door alleen maar aan het flesje te ruiken en ruik nooit Na de afschaffing van de slavernij kwam de Suri naamse keuken te staan on der invloed van de Europese slavendrijvers en van de emigranten die naar Surina me kwaimen om er op de plantages te werken. De grootste groepen onder hen vormden de Hindoestanen, de Javanen en de Chinezen. Het resultaat is dat Suriname beschikt over een zeer geva rieerde keuken. Dit zegt Ilse Marie Dorff in het voorwoord van haar boekje Surinaams Koken. De recepten die ze geeft zijn ontstaan bij een arme kinderrijke bevolking, die van weinig geld en met veel fantasie smakelijk heeft le ren eten. Groot nadeel bij de berei ding van de gerechten is, dat net alle ingrediënten overal te koop zijn. Surinaams Koken, wordt uitgegeven bij Van Dishoeck in Bussum. meer dan twee geuren in een keer anders gaan ze mixen en raakt de neus in de war Een fijne parfum van een vriendin moet op de eigen huid worden geprobeerd voordat er wordt gekocht Dit omdat iedere huid anders reageert. Hitte en sterk licht zijn vijanden van parfum. De geur gaat verloren en de parfum vervliegt. Aan het enorme aantal middelen om af te slanken is er weer een toegevoegd: Slankosan. Slankosan bestaat uit een poeder, dat in een glas water moet worden op gelost en het hongergevoel wegneemt. Drinkt men de oplossing vlak voor een maaltijd, dan zal men minder eten. Belangrijkste ingre diënten van de poeder zijn een zeewierextract en mage re melkpoeder. eindredactie rieja van aart (Van onze parlementaire redactie) Ofschoon de formatie van het kabinet-De Uyl nog niet voltooid is, zijn inmiddels toch al voldoende kandi daatministers bekend om 'n beeld te kunnen krijgen van de bezetting op „zware" posten in het nieuwe kabi net. Een aantal van de kan didaten mogen als voldoen de bekend worden veronder steld, zoals de heren Den Uyl, Boersma, De Gaay Fortman sr., Van Doorn, Van Agt. Hieronder willen we aandacht geven aan de „nieuwelingen" onder de kandidaat-ministers, voor zover deze zich vorige week bereid hebben verklaard te willen deelnemen aan de zg. werkvergadering van het kabinet-Den Uyl. Prof. dr. J. van Kemenade is door Burger en Ruppert aangezocht als kandidaat-mi nister voor Onderwijs. Deze Nijmeegse hoogleraar vervult talloze nevenfuncties op het terrein van het onderwijs. Hij is in '37 in Amsterdam gebo ren, studeerde aan de katholie ke universiteit van Nijmegen sociologie, en deed in '60 zijn doctoraal. Vanaf '68 is Van Kemenade aan de Nijmeegse universiteit verbonden, eerst als weten schappelijke medewerker, la ter als lector en sinds '70 als buitengewoon hoogleraar on derwijs sociologie. Al die jaren deed hij veel onderzoek, wat onder andere resulteerde in een belangwekkend rapport, dat hij samen met drie andere academici uitbracht. „Tack en functie van leraren bij het voortgezet onderwijs". In 72 werd hij op voorstel van de universiteitsraad benoemd tot lid van het college van be stuur van de katholieke uni versiteit. Prof. van Kemenade heeft ook bindingen met de vakbe weging. Hoewel zijn voorkeur uit gaat naar de post wetenschap pen is PPR-kandidaat-minister F.H.P- Trip volgens PFR-frac- tie leider De Gaay Fortman jr. op meer posten „bruikbaar". Trip is volgens hem een zeer bekwaam bestuurder en ver keert in de „gelukkige om standigheid" die kwaliteiten te combineren met een radicale maatschappijvisie. In 1949 keerde hij naar Ne derland terug en combineerde zijn studie politieke en sociale wetenschappen aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam met een functie bij het smaak- en reukstoffen- bedrijf Polak en Schwartz. In 1951 deed hij zijn kandidaats. Polak en Schwartz fuseerde dat jaar met de Amerikaanse concern I.F.F. Trip werd toen president-directeur van het Nederlands bedrijf en later voorzitter van de raad van be stuur van alle Europese onder nemingen van I.F.F. Begin 1972 werd hij be noemd tot voorzitter van het college van bestuur van de Utrechtse universiteit. Trip is een van de medeoprichters van de PPR: hij verliet de KVP na de nacht van Scnmel- zer- Het schijnt gewoonte te (ADVERTENTIE) Neem de 14-dagen-proef met die verrassend goede Beautycream van Wills, voor f. 1.50 Vochtinbrengend, voorkomt rimpels, maakt de huid zacht en soepel. Natuurlijk alleen bij Wills depositaires. AMSTERDAM (ANP) Naar Nederland komende Surinamers speciaal uit de sociaal-eco nomisch lagere bevolkingsgroe pen krijgen bij aankomst te maken met een hele serie pro blemen. Eerste opvang ont breekt, huisvesting is niet be schikbaar, een baan kunnen zij vaak niet vinden, zodat ze een beroep moeten doen op de so ciale voorzieningen. Een en an der is voor de start op de ar beidsmarkt niet bevorderlijk: de problemen nemen alleen toe. Dit wordt geconstateerd in een rapport van de gemeente Amsterdam, dat een inventari satie geeft van de problemen, die ontstaan bij de vestiging van Surinamers en Antillianen in de hoofdstad. B. en W. heb ben het rapport toegezonden aan minister Geertsema, die be last is met de coördinatie van aangelegenheden die Suriname en de Nederlandse Antillen be treffen. De minister is verzocht het initiatief te nemen voor een bijeenkomst op bestuurlijk ni veau ter bespreking van de ver der te volgen procedure. Het rapport doet geen sugges- ties om tot een oplossing van SphrtlPTI de problemen te komen. Het zijn immers, zo wordt gezegd, Nederlandse problemen en niet uitsluitend Amsterdamse, ook al doen zij zich kwalitatief en kwantitatief in de hoofdstad het sterkste voelen. Het ge meentebestuur meent, dat op lossingen daarom in nauwe sa menwerking tussen de betrok ken ministeries en Amsterdam tot stand moeten komen. Naar schatting wonen in Am sterdam ca. 20.000 Surinamers en Antillianen of rond eenderde van de in ons land verblijvende rijksgenoten. De groep Antil lianen in Nederland is slechts een fractie van het aantal Su rinamers en volgens het rap port is er geen reden aan te ne men, dat de verhouding in Am sterdam anders ligt. Het kleine aantal Antillianen maakt een betere structuur binnen de groep mogelijk, wat vele aan passingsproblemen voorkomt. Bovendien komen de Antillia nen voor een groot deel „geor dend" naar Nederland. Onge veer de helft van hen zijn stu denten en geworven arbeids krachten. Waarom een zo groot deel van de immigrerende rijksge noten zich in Amsterdam ves tigt, is niet precies bekend. Be halve de aantrekkingskracht van de grote stad wordt veron dersteld dat een rol spelen: de geringe afstand tot Schiphol, (voor de latere migranten) het feit, dat een belangrijk deel van hun landgenoten reeds in de hoofdstad woont en omdat Am sterdam de hoofdstad en be kendste stad van Nederland is, hetgeen voor Surinamers die in eigen land slechts een stad kennen (Paramaribo) een aantrekkingskracht van beteke nis is. Het rapport wijst er op, dat de scholing van de Surinaamse migranten doorgaans gebrekkig is en ook hun kinderen mede door gedwongen schoolwisselin- gen ernstige aanpassings moeilijkheden bij het onderwijs ondervinden. De mogelijkheden tot maatschappelijke begelei ding zijn gering. (ADVERTENTIE) In héél 1973 geen prijsverhoging voor Pokon en Chrysal. Hoog in kwaliteit. Laag in prijs. BENDIEN - NAARDEN -H0ILA1® I worden op de post Economi sche Zaken in elk kabinet een voor politiek Den Haag totaal onbekende econoom neer te zetten. Gebeurde dat al eens met Van den Brink (KVP), De Pous (CHU) en laatst nog met Langman (VVD), ook de ze keer zal een politiek onbe kende econoom deze post in het mogelijke kabinet Den Uyl gaan bezetten. Het is drs. R.F.M- Lubbers, 33 jaar oud en directeur-eigenaar van Hol- landia staalconstructie- cn ma chinefabrieken in Krimpen aan de IJssel, Keizersveer en België. Hij is tevens de eerste werkgever, die in het linkse kabinet Van den Uyl gaat zit ten. Hij is directeur en mede eigenaar van de Hollandiabe- drijven, die vooral bruggen, viaducten en fabriekshallen produceren. Hij is geboren in Rotterdam, liep het Canisius College in Nijmegen af en studeerde daarna economie aan de Rot terdamse economische hoge school, nu de Erasmus-univer siteit. De eniige politieke func tie die hij bekleedt is lid van de Rijnmondraad. Hij behoor de indertijd tot de groep van christen-radicalen in de KVP. Hij is wel bestuurslid van de Katholieke Vereniging vaii Metaalwerkgevers en tevens bestuurslid van de federatie FME, de grote tegenspeler van de drie industriebonden. Ook is hij lid van het verbondsbe- stuur van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond. Prof. dr. W.F- Duysenberg is in 1935 geboren en woont in Uithoorn. Hij studeerde econo mie aan de rijksuniversiteit van Groningen, waar hij in 1965 promoveerde op het proef schrift „De economische conse quenties van de ontwape ning". Van 1966 tot 1969 was hij werkzaam bij het Internatio naal Monetaire Fonds en daar na tot 1970, was hij econo misch adviseur bij de Neder landse Bank. In 1970 werd hij benoemd tot hoogleraar in de macro-economie aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam. De formateurs Burger en Ruppert hebben Duysenberg verzocht in het kabinet Den Uyl de post van minister van Financiën te g bekleden. Duysenberg b beginsel daartoe bereid. Vlak voor dc verkiw'®''' tijdens de presentatie van linkse schaduwkabinet, 'iet weten, dat hij van het w terie van Buitenlandse ia een „open huis" wil raa Hij praat liever met actief1*^ i pen van jongeren, dan da. recepties en diners opL sades afloopt. Hij staat v durend in contact met Sr0 L als het Angola-comite Interkerkelijk Vredesbe erkent dat de huidige auj®| Schmelzer in vergelijk"1? - Luns al een heel wat ,.oP buitenlandse politiek hee gevoerd, maar vindt dat niet ver genoeg gaan. Uy' Komt het kabinet-Den van de grond, dan koB Van der Stoel als muus' Buitenlandse Zaken w contact met zijn oude rnr. Luns. nu secretónS'S t; raa, van de NAVO. beide" de standpunten van~,„i aanzien van de NA» ;t, zover uit elkaar liggen. I ker dat beide de degens kruisen- Dinsdag 1 mei 1973 Volgens het rapport besta,, het gevaar, dat bij de bevoftj,. rancunes ontstaan, omdat zji door de komst van de migtJ I ten in hun kansen op huisv»! ting worden benadeeld. der begeleiding doen zich'nu a" I niet zelden ernstige aa singsproblemen voor bij ging van grotere aantallen si rinaamse gezinnen in dicht ie! j volkte buurten. Er kunnen zich daarbij spanningen ontwikkel® die, eenmaal tot ontlading komen, in hun uiterste con® quenties kunnen resulteren i> radicale onlusten", aldus rapport. Wat de ontwikkeling van d, I werkloosheid onder Surinameisl betreft wordt gezegd, dat di vooral in de laatste jaren i sterke versnelling te zien get. Begin dit jaar waren ruim 1(0 Surinamers werkloos of mes dan 10 procent van het 1 aantal werklozen in het g, Amsterdam. Wat de mantql betreft wordt de grootste groep' gevonden bij de ongeschoolden Verwacht wordt, dat het weik. f loosheidsniveau onder Surim. mers hoog zal blijven. Bij de reeds bestaande on wijsproblemen heeft zich, a het rapport, de laatste jaren een nieuw probleem gevoegd Doordat de sociaal-economist zwakkeren uit de Surinaams samenleving een. steeds gi deel van de migratiestrooe I voor hun rekening nemen, rid het Nederlandse onderwijs zich gesteld tegenover kinderen Tm I migranten met „niet in kaartte I brengen" sociaal-culturele act tergronden en met een onder-1 wijshistorie waarvan men z geen juist beeld kan vormei I Vele Surinaamse kinderen func- tioneren op de scholen dan oei I op een veel lager niveau dar I hun Nederlandse leeftijdsgeno-1 ten. „Het is niet alleen een pro-1 bleem van kwantitatieve, maj-1 ook van kwalitatieve aard l functioneren niet alleen bene-1 den het leeftijdsniveau, maar I ook op een andere wijze in dt I vastgestelde niveaugroep", al-f dus het rapport. Pokon is óók ideaal voor de planten in uw bloembakken. Nu tevens inmini-emmertjei I (Van onze sp inONTREUX De vrij uitgebr Zelfverzekerder door Monlreux. In Wij en de vrije tijd" dat dit jaar i "o<rramnia op de talloze Montrei denheid in het VARA-kamp. ,,,,ag me er niet aan te veronderstellen of het VARA- I „rnTamma kans maakt op pen roos. Ten eerste met orn aat we nog zoveel program ma's voor de boeg hebben. Ten I tweede en vooral niet omdat I pr bij het toekennen van de I „rijzen zoveel factoren een rol "melen dat er überhaupt geen zinnige veronderstellingen zijn I te maken. |Feit is alleen dat het Neder landse programma door de ve- I le festivalgangers goed werd Ontvangen. Er werd veel en rsoms hard gelachen, er waren Jopen doekjes en een applaus Itot slot, terwijl regisseur Frans Boelen in vele talen compli mentjes in ontvangst mocht hemen. Er is dus hoop voor Frans en ■zijn vele volgelingen van de IVARA ep hoop doet leven, al is dat een bezigheid die in het Izonovergoten Montreux toch al niet al te zwaar valt. Jet Frans kwamen onder neer ook Aart Staartjes en Ichrijvêr Jan Riem. Aart ver fde me: „We mogen hier de hele week blijven op kosten Jvan de 'VARA. Dat hebben we te danken aan het feit dat wij I het meeste bij het programma zijn betrokken. [jan schrijft veel van de tek- pten, zoals hij dat trouwens ook voor „De stratenmaker op eee-show" heeft gedaan. Ik Vind het erg fijn dat iik hier mag zijn. Het is geloof ik nooit perder voorgekomen dat een icteur en een schrijver naar ttontreux mochten. Het is een weiende ervaring je hier te Oriënteren". tegenstelling tot Frans Boe- llen maakte Aart Staartjes zich ï-ooraf geen zorgen. Hij ver- baarde dat zo: „Ik maak me nelemaal niet zenuwachtig, fla-arom zou ik ook Ik vraag ine af hoe hier een jury te werk gaat. Het gaat nog alleen Kaar om het eigen publiek, plat zegt het me als een pro- Jramma hier aanslaat Neem dat Finse programma dat we Bet hebben gezien. Daar zaten roor mij hooguit drie geslaag de grappen in. Maar wat naakt dat uit. Misschien is het oor de Finnen zelf een giller, en daar gaat het om." J Aart vervolgde. „Als ons 'ogramma hier afgaat, til ik laar echter niet zwaar aan. Pat zegt ie niets. Ik denk dat pet programma van Jordanië 70k geen kans maakt. Voor mij s het trouwens de beste on derscheiding dat ons program- pa m Nederland werd uitge rezen. Want daar is het pu- Jliek waar ik mee heb te ma- fen ik moet voor zo'n raar Treden" 0nze werken en 0 Wiete mensen onmisken dere Ned' reden bli; Hij is d show me meuze Z nova-vert Het progi land in Braziliaar als ik dal en door I als officia meld. Nadat de zen het hadden g terug te brek aan festivalorj fiseh liete Hoewel zig zou nog niet. lijkt me men wat taar is. levenabf100?! toonde Art zich 313 alle andere VARA- Het Sport-SpiJ uitzendin, breid aan club Ajax. POETR 4e) van Rotterdan Magnus Ginsberg, Robert Lo (ADVERTENTIE) 1 s'zÊ E*n MILD en MI Hoüdt Lezing- OVEK IJSELIJKE" relaties MIJN I KLEIN. BEWU£ ONTWIK! VEKGEI v Wijn Hog

de Stem | 1973 | | pagina 16