Qeloofwaardigheid van Nixon ernstig aangetast „Witte Huis" kraakt onder last van roorjaar! Volle laag Kranten Afgezonderd Stilzwijgen iEen lengte vóór. binnenland buitenland Een nieuw idee voor iedereen die weet dat de trend gaat naar lang. En die een American blend wil. Onverkort. Eenzijdig VERGATEN CHIRURGEN EEN TANG Sterilisatie (2) Argentijnse oud-stafchef vermoord Ontvoering in Argentinië Franse liarttrans- plantatiepatiënt overleden papier iw pen Dinsdag 1 mei 1973 n Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zu len deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. krant van zaterdag meent u te moeten protesteren tegen de eenzijdigheid van een VPRO documentaire over de indus triële ontwikkeling in West- Brabant. Feit blijft echter, dat er door dit soort reportages zaken aan het licht komen en aspecten worden behandeld, die anders voor grote massa's mensen verborgen zouden blij ven. Dat daar dan eens een keer geen weerwoord van de tegenpartij tegenover staat, doet daar niets aan af. De argumenten van ondernemin gen als Shell zijn bovendien altijd gebaseerd op de groeifi- losofie, die nu eenmaal aan Moet ik soms wel eens te gen mijn zin lezen or kijken naar te linkse oeweringen (O.a. VPRO-VARA); uw com mentaar vorige week over een Engelse vrouw van 24 jaar, waarvan 3 kinderen ve'moord waren en die zien had laten steriliseren staat m" eveneens te gen, als rechts gezwam in de uimte. A: waarom heeft die vrouw zich laten steriliseren B: om welke reden op die leeftijd (ziekte?) 0: gaan die internisten over een nacht ijs? Niets, niets daarvan of daar over licht u toe. U zegt alleen, dat er zo lichtzinnig over ge praat wordt en dat is nu juist roet het geval, ge ukkig. Doch voor rechts komt zo'n verhaal ;.ls koren op de molen. Nu er wat genuanceerder over steri lisatie wordt gepraat en de noodzakelijke vernieuwing van de abortuswetgeving. Veel erger is het geweld en de eerbied voor mensen hier in West-Brabant: autorijden met een paar pilsjes op en na een ongeval doorrijden of niet verzekerd rijden en veelal veel te hard op de tamelijk smalle wegen. Of wat vindt u van naar een carnavalsbal gaan met een groot mes-dolk in de broekzak of de sokken gesto ken, is dat goedaardig en of christelijk en toch naar de kerk gaan. ROOSENDAAL R. LEUNIS In het bericht over deze zaak was vermeld dat de vrouw in kwestie zich had la ten steriliseren omdat zij geen kinderen meer wenste. LYON In Lyon is gisteren een 53-jarige vtouw overleden op wie begin april een hart transplantatie was verricht. In Frankrijk zijn tot dusver der tien harttransplantaties uitge voerd. Slechts een van de pa tiënten leeft nog. Het is de op 27 november 1968 geopereerde Eimmanuel Vitria. MACHIDA (Japan) (AP) De politie in J apan heeft gisteren twee chirurgen verhoord nadat uit de gecremeer de resten van een hun ner patiënten een chi rurgische tang tevoor schijn was gekomen. Volgens de autoriteiten werd de patiënt, de 69 jaar oude mevrouw To- moyo Takizawa, deze maand geopereerd aan een maagzweer. Zij overleed tien dagen later en de tang werd ontdekt toen haar lichaam op verzoek van de familie was gecremeerd. De po litie vermoedt, dat de chirurgen, Funinori Wa- tanabe en Sadao Anaza- wa, de tang per ongeluk in de buikholte van de vrouw hebben achterge laten. Indien dit zo is, zullen de beide chiurgen zich wegens moord voor de rechter moeten ver antwoorden. BREDA J HOPMANS Wat vraag je als journalist (publiek wii het naadje van de kous weten) aan een jonge moeder, wier kinderen zo beestachtig vermoord zijn? Onder andere luidde de vraag wilt u na deze ervaring nog kinderen hebben? Het vertwijfelde antwoord het kan niet meer wantwas onthut send, en ik had niet graag in die man zijn schoenen gestaan. Maar juist dit hopeloze stelt onze knappe commentaar- schrijvers in het gelijk, dat sterilisatie een zeer ernstige zaak is, en dat je het jonge mensen, die het leven nog niet in zijn geheel kunnen over zien, niet lichtvaardig mag aanpraten. Al gebeurt het niet altijd op deze manier, er zijn talloze manieren, waarvan de uitkomst hetzelfde is. Als jon ge mensen door zo'n ramp ge troffen worden, en de moge lijkheid is aanwezig om de leegte op te vullen, kan dat een grote troost zijn, naast het blijvende leed, daar gaat het m Ik kan me indenken dat ie mand zegt: zo is het genoeg, of waarvoor nog? Dat is ieders persoonlijk recht en verant woordelijkheid. Maar datzelf de recht geldt ook voor hen die anders denkenEn dan is het onjuist, om met een ge fladder van woorden, een me ning te verkondigen op ondes kundig terrein, waardoor je er geen touw aan vast kunt knopen en dat kennelijk al leen de bedoeling heeft om te krenken. Misschien was het ook wel het grote medelijden met de moeder die de heren Damen en Wijers, wat uit de koers deden lopen, dat is jam mer, want met begrip voor elkaar, lossen we alles beter op BREDA MEVR. M. ELZAS- GROOT ons kapitalistische systeem ten grondslag ligt. Die groeifiloso- fie komt in onze maatschappij toch al genoeg aan bod. Wat ik in het commentaar ook niet helemaal eerlijk vind, is dat u de indruk wekt, dat de „vrije en onafhankelijke" dagblad pers wel zaligmakend is. Ie dereen, die een beetje in de dagbladwereld thuis is, weet dat ook daar commerciële be langen wel eens prevaleren boven kwaliteit. Voor het voortbestaan van verschillende zelfstandige dagbladen is dat de laatste jaren zelfs dikwijls noodzaak geworden. Van die ontwikkeling bij de kranten zijn ondanks alle ideële motie ven, die er kunnen zijn, ook de redacties nogal eens slacht offer geworden. Degenen, die belast zijn met bet doorgeven of opsporen van het dagelijks nieuws vinden soms nauwe lijks de tijd om voldoende aandacht aan hun onderwer pen te besteden en maliën zich nogal eens gemakkelijk van hun onderwerpen af.zoals uw verslaggever over het voorver haal over de VPRO-documen- taire een oordeel over deze film geeft zonder deze ooit te hebben gezien en niet de moeite nam regisseur Ris zelf even op te bellen, maar deze zonder bronvermelding citeer de uit een omroepblad. Uit de dikwijls systematisch tenden tieuze berichtgeving in kran ten als De Telegraaf blijkt bo vendien, dat er in de dagblad wereld ook kranten zijn, die het met de waarheid en het geweten niet zo nauw nemen, hoewel deze zich ook „vrij en onafhankelijk" durven noemen. Wat dat betreft ben ik nog steeds blij, dat er kranten zijn als „De Stem", waarop ik me kan abonneren en waarvan ik gewend ben, dat er met een integere instelling wordt ge werkt aan de nieuwsvoorzie ning en het verstrekken van informatie. BUENOS AIRES (AFP). Admiraal Hermes Quijada, voormalig stafchef van de strijdkrachten in Argentinië, is gisteren in Buenos Aires door twee onbekenden vermoord. De admiraal, die vorig jaar zijn functie neerlegde, werd in zijn auto doodgeschoten door twee mannen op een motor. Hij kreeg een kogel in het hoofd en stierf op weg naar een zie kenhuis. BUENOS AIRES (Rtr.). Uit zijn ouderlijk huis bij Buenos Aires is de 30-jarige Sanltiago Soldati, zoon van de president-directeur van de Ita liaans-Argentijnse elektrici teitsmaatschappij en van de nieuwe Italiaanse bank, door acht gewapende mannen ont voerd. Een familielid van Sol dati, de 67-jarige Tomas Estra da, werd aanvankelijk ook meegenomen, maar hij werd later ongedeerd in de buurt van Buenos Aires teruggevon den. Wie de ontvoerders zijn en wat ze met hun ontvoering in de zin hebben, is nog niet be kend. 0 Patrick Gray, door Nixon benoemd tot plaatsvervangend hoofd van de FBI zou belangrijke papieren hebben verbrand. Onder meer door zijn verklaringen werd besloten de Watergate-affaire verder uit te zoeken. geen vonnis uitgesproken. McCord was de eerste ver dachte, die toegaf dat meer personen bij de zaak betrok ken waren, en zijn bewerin gen gooiden nieuwe olie op het vuur. Toen in de maanden daarna de ingewikkelde puzzel stukje voor stukje door de pers in elkaar was gelegd kreeg de regering Nixon ook de volle laag van vooraanstaande repu blikeinen. Twee weken gele den kondigde Nixon aan, dat zich „belangrijke ontwikkelin gen" in de zaiak hadden voor gedaan. Hij verklaarde, dat ie dere overheidsfunctionaris, die bij het schandaal betrokken was, onmiddellijk ontslag zou krijgen. Verder zei hij, dat medewerkers van het Witte Huis geen toestemming kregen verklaringen af te leggen. Een dag 1 alter meldde de Washington Post, dat Jeb Stu art Magruder, tweede man in het verkiezingscomité van Nixon openbare aanklagers had verteld, dat Mitchell en Dean hun medewerking had den verleend aan de spiona ge. Een steeds groter aantal re publikeinen vindt, dat de af faire het gezicht van hun par tij ernstig heeft geschaad en dat hun kansen voor de ver kiezingen van 1974 en 1976 aanzienlijk zijn gedaald. Naar men heeft vernomen, hebben partij-bonzen vice-president Spiro Agnew, een mogelijke kandidaat voor het president schap in 1976, gevraagd zien van de hele affaire krachtig te distantiëren. De belangrijkste ontwikke lingen van vorige week waren de ontslagname van de onder minister van handel. Stuart Magruder, een centrale figuur in de affaire en de publicaties dat het waarnemend hoofd van de FBI Patrick Gray do cumenten zou hebben ver brand, die „het daglicht nooit zouden mogen zien". Hij zou de documenten gekregen heb ben van de juridische adviseur John Dean in het bijzijn, van Nixons belangrijkste adviseur John Ehrlicihman. John Dean op zijn beurt zou, naar de Washington Post zondag schreef, voornemens zijn on der ede te verklaren dat hij de adviseurs van Nixon Hal- deman en Ehrlichman regel matig verslag heeft uitgebracht over de pogingen het afluiste ren van het democratische hoofdkwartier niet aan het licht te laten komen. Volgens het blad zijn min stens twee andere hoge functi onarissen van het Witte Huis tot de conclusie gekomen dat HaJdeman en Ehrlichman de supervisie hadden over deze pogingen- De Amerikaanse kranten gaan intussen onverdroten door met het publiceren van nieuwe gegevens over de zctütv. Een van de laatste „onthul lingen" komt van het week blad Time, dat schrijft dat de voormalige adviseur van Nixon, Colson, jonge mannen huurde om te fungeren als ho moseksuele aanhangers van de democratische senator George McGovern tijdens de presiden tiële verkiezingscampagne. De bedoeling zou zijn geweest een band te suggereren tussen McGovern en de „Gay Libera tion Movement", een soort COC. Iets waarmee men de discriminerende gevoelens in Amerika zou hebben willen bespelen. Ook de geruchtmakende zaak van de Pentagon Papei's is inmiddels in verband ge bracht met de Watergate-al fai re. Een woordvoerder van Da niël Elsbei'g heeft inmiddels bevestigd, dat in 1971 in het bureau van de psychiater van Ellsberg is ingebroken. Het proces tegen Ellsberg wegens de bekendmaking van de ge heime Pentagon Papers over de oorlog in Vietnam werd eind vorige week geschorst, toen bekend werd, dat twee van de verdachten in de Wa- (ergatc affaire wellicht in het bureau van Ellsbergs psychia ter dossiers hadden ont- vreemu. ist, een mooie kreet, iezen.dat de vrije tijda,,. srdag vrij zijn geeft jeï die tijd plezierig te i,e ar eens. Daar hadunÜ een maar aan de nadelen, en zijn. te eerlijk wezen. Mr weinig last meer van S| sn feestdagen zijn normaa itoeslag bij uw >'n 200 a 250 te verwaarlozen. lin heeft eigen busdienst Den Bosch (o.a. tot Breda) drie maai per dag. ogen er zijn: gratis werk- ïg voor u en uw kindereif aarregeling etc. iustrie kent een voor u is daar beslistii ver Michelin? Dat kan!Via htingen aanvragen. Getó Geh./ongeh. pn en opsturen in een aan: ICHELIN woordnummer 45 Bosch. W atergateschandaal (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - NEW YORK Nadat de affaire rond de politieke spionage tijdens de Amerikaanse verkiezingscampagne, in de wandel het Watergate- schandaal genoemd, tien maanden lang in sluimeren de toestand is geweest heeft het schandaal nu de om vang aangenomen van een crisis, die het hele Ame rikaanse regeringscentrum in Het Witte Huis heeft verlamd. Hoewel de ontdekking, dat leden van Nixons re publikeinse partfj destijds betrokken waren bij het plaatsen van afluisterappa ratuur iu de gebouwen van de democratische par tij, nauwelijks invloed ge had schijnt te hebben op de verkiezing van Nixon tot president, heeft het schan daal de morele geloofwaar digheid van Nixon en zijn i regering sterk aangetast en zijn positie aan het wanke len gebracht. Terwijl de Amerikaanse pers meedogenloos verder gaat met liet doen van nieuwe ont hullingen, boezemt volgens een opinieonderzoek Nixon per soonlijk momenteel aan 53 proeent van het Amerikaanse volk geen vertrouwen meer in. j Drieënzestig procent van de I ondervraagden gelooft, dat 0 Nixon: Zorgen. Nizon in de spionage-affaire belangrijke informatie heeft achtergehouden. „Ofnfe nlle tegenstrijdige verklaringen van getuigen en mensen, die bij de zaak zijn aniai-u ls op het ogenblik aelijk, dat niet alleen de Di mannen, die na de in braak m het Watergate-hotel werden gearresteerd bij de zaak zijn betrokken, maar ook personen, die op zeer goede voet met de president staan, zoals John Mitchell die al ja ren bevriend is met Nixon en die tijdens Nixon's eerste ambtsperiode minister van justitie en voorzitter van het herverkiezingscomité is ge weest, John Dean, Nixon's ad vocaat, H. R. Hafdeman, staf chef van het Witte Huis, en Nixons adviseur voor binnen landse zaken John Ehrlichman. Rond deze laatste twee „be langrijkste" personen spitst de zaak zich momenteel toe. Terwijl iedereen in het Wit te Huis wacht tot de storm losbarst verwacht wordit dat tot in de top van de staf ontslagen zullen vallen heeft Nixon zelf zich afgezon derd in zijn officiële buiten verblijf Camp David, waar hij zich volgens waarnemers voor bereidt op een rede, waarmee hij zal pogen de zaak op het laatste moment nog recht te zetten, want bewijzen voor het feit, dat Nixon zalf bij de affaire is betrokken, zijn tot nu toe niet geleverd. Voor zover bekend begon de Watergate-affaire op 17 juni van het vorig jaar. Dus nog voordat Mc Govern tot presi dentskandidaat van de demo craten was gekozen. Vijf man nen werden toen gearresteerd in het gebouwencomplex van het Watergate Hotel. Zij wer den opgemerkt door een vei ligheidsbewaker en door de politie gearresteerd. Zij wer den op het kantoor van de democratische partij aange troffen met afluisterappara tuur en camera's. Een van de vijf mannen was James McCord, toen hoofd van de veiligheidsdienst van het her verkiezingscomité van presi dent Nixon. De voorzitter van de demo cratische partij, Lawrence O' Brien eiste een volledig on derzoek door de FBI en kon digde een civiele procedure aan tegen zowel het herver kiezingscomité als de vijf in brekers. Twee dagen na de arrestatie verklaarde Mitchell, die toen reeds was afgetreden als minister en de verkiezings campagne van Nixon leidde, in het openbaar dat geen van de mannen die het democrati sche hoofdkwartier hadden overvallen gehandeld hadden „met onze instemming of op ons bevel". En Nixon zelf ver klaarde „Het Witte Huis is op geen enkele speciale manier betrokken geweest bij wat ge beurd is". Op 1 juli trad Mitchell af als leider van Nixons verkie zingscampagne omdat hij, naar zijn zeggen, meer tijd wilde hebben voor zijn gezin. Enkele dagen eerder had Mitchells vrouw Martha, die geen blad voor haar mond placht te ne men, een verslaggever opge beld en hem gezegd, dat zij haar man verliet, omdat zij niets te maken wilde hebben met „al die smerige dingen die er gebeuren". Na enige tijd bracht hard nekkig onderzoek door de pers aan het licht dat republikeinse verkiezingsgelden waren ge bruikt voor uitbetalingen aan de Watergate samenzweerders. De federale rekenkamer liet op 26 augustus weten dat was gebleken van overtredingen van de wet door het republi keinse comité voor de herver kiezing van Nixon. Op 15 sep tember kwam een federale ju- rie tot het besluit dat er vol doende bewijzen waren voor gerechtelijke vervolging en stelde zeven mensen in slaat van beschuldiging wegens sa menzwering tot inbraak in het democratische hoofdkwaï - tiei. Behalve de vijf die op he terdaad waren betrapt behoor den tot de zeven de vroegere medewerkers van Nixon G. Gordon Liddy, die financieel adviseur van de republikeinse campagne was en E- Howard Hunt, die een grote roi had fespeeld bij de mislukte inva sie in Cuba van 1961. .Mie zeven verklaarden zich on- schulcig en werden op borg tocht vrij gelaten. Tijdens het proces dat volg de Iwamen Hunt en vier an deren op hun verklaringen te rug. Hogergeplaatsten zouden, zo werd gezegd druk op hen hebben uitgeoefend en geld hebben aangeboden als zij de schuld op zich wilden nemen. Liddy en Mc Cord, die vol- hie der, onschuldig te z,jn, werden op 30 januari veroor deeld wegens samenzwering, inbraak en afluisteren. Rech te: John J. Siricia verklaarde in zijn uitspraak, dat hij er niet van overtuigd was, dat tijdens het proces alle feiten naar voren gekomen waren. De Amerikaanse senaat be sloot kort daarop een eige.i cnr'erzoek naar de zaak in te stellen. Iniussen was de senaat ook de behandeling begonnen van het voorstel van Nixon om Pa trick Gray te benoemen tot hoofd van de FBI. Op de ho ,r- zittingen kwam vrijwel alleen de rol ter sprake, die Gray bij het onderzoek naar de Water gate-affaire had gespeeld. Hij gaf echter toe, dat zijn bureau, waai van hij, toen waarnemend hoofd was, het Witte Huis had voorz;en van uitgebreide rap porten over de inbraak. De sen: at eiste van hem volledige opt-ring van zaken, hij wilde de man die hem had voorge dragen (Nixon) met afvallen en daarom trok hij zich ie- rug Het Witte Huis had intussen een volstrekt stilzwijgen be waard over deze affaire. Nixon weigerde zijn voornaamste medewerkers te laten ver schijnen voor de senaatscom missie. Nixon verklaarde, dat hij zijn juridische adviseur Dean, die volgens de pers be trokken was bij het doorspe len van het republikeinse geld naar de samenzweerders, niet naar het Capitol zou laten gaan om voor de senaatscom missie te verschijnen. Op 29 augustus had Nixon verklaard, out Dean zelf een onderzoek naar de Watergate-affaire had ingesTeld en dat hij (Nixon) met genoegen had geconsta teerd, dat niemand van zijn staf erbij betrokken was ge weest. De vijf verdachten in de zaak die schuld hadden be kend werden op 23 maart ver oordeeld tot maximum straf fen van maar liefst 35 jaar voor Hunt, en 40 jaar voor Bernard Barker, Frank Stur- gis, Eugenio Martinez en Vir- gilio Gonzalez. Liddy was ver oordeeld tot een straf van zes tot 20 jaar. Tegen McCord, die met Liddy zijn onschuld had volgehouden, werd voorlopig (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 13