huis low UIMTE HOUT Hulsterloo in {eeststemming na behalen kampioenschap UITSLAGEN JUNIOREN zeeuws Amerikanen verheerlijken „die goeie ouwe tijd rr»2 iagazijn- ZIJN en iqrruimte UIMTE Past hier niet" KONINGEN EN KEIZERS stad streek ÉI I f ct voor haar centrum gelegen <heid voor circa koop of te huur gevraagd CöMirrenl («r titel Beatfestijn Stroobrugge PPR Zeeland gaat praten over 't Zwin It Groeten van Monica Vroom Kritiek Weekenddienst Stem redactie Zaterdag 28 april 1973 -It-' %-v pf'\ 1 I leverbaar in li. grond). en drukke werk kamers, Bruynzeel bn UB3 (54 m2). \r en ontsluitings- beschikbaar. 3ging te richten aan leigerstraat 16, Breda. RGEN OP ZOOM S GEBOUWD. 2, vlakte bebouwing «8 1613 m3. Totale oppervlaB^i|. i2. Voor vele doeleinden 5 mei 1973 te aanvaarden. VAN HAPEREN B.V. lsweg 9, Etten-Leur <608 - 4750, toestel 12- in. 400 m2 te Breda- 25039 van dit blad. WEERSTAND IN SLUIS TEGEN SEXCINEMA nadat de de (Van onze sportmedewerker) NIEUW NAMEN —Het eer- lilt elftal van de voetbalvere Ijzing Hulsterloo mag, llitt twee competities in 1 tweede klasse A van ■KNVB afdeling Zeeland neeït Kpeeld, het de volgende ui petitie opnieuw in de eer- klasse van die afdeling Ipan proberen. Dit omdat het ilielopen zondag, in de voor? Vtstc competitiewedstrijd brassend kampioen werd. Ilill won het uit met 01 van (lirneuzen 4, en dat bleek na voldoende te zijn, aan- liaieii concurrent Groede 1 in Bswaarde tegen SDO met ll-O klop kreeg. I lo konden de „Koutermol- een week vroeger dan rwacht feest gaan vieren, i dat werd niet vergeten iag in het aan de grens fende Nieuw Namen. voorproefje van het mpioensfeest, dat voor [m zondagavond is gepland. Deze titel is tevens de bekro- biRg van het vele werk van iiaorzitter Frans Blommaert, (die dit jaar tot voorzitter van [Hulsterloo werd gekozen. Be stuurslid Floor Kindt is niet sen vol lof over de spelers i het eerste elftal, maar die hr komt eveneens voorzitter |.ommaert toe. Kindt: „Het is -eldige voorzitter die |i> nu hebben. Alle geschillen, rot of klein loste hij per- Mnlijk op. Hij was niet de |tin die er uitgebreid met zijn fstaursleden over ging praten - hij nam meteen het ini- Ijifcef. Hulsterloo draaide vo lle competitie eveneens goed pss in de race om de titel, p«ar toen was het het zeer tok spelende Jong Ambon p de hoogste eer voor zich Tteiste. maert, de leider van het eerste elftal, een besluit. Frank Wïllaert die steeds als laatste man had gefun geerd verhuisde naar een an dere plaats, en in zijn plaats kwam de geroutineerde Ca- miel van Rooyen te staan. Kindt: „Dat betekende een grote verbetering in de achter hoede. De verdediging was nu veel beter georganiseerd. Die onnodige tegendoelpunten die we soms te incasseren kregen waren er nu niet meer bij. Werd het in de vijfde compe titiewedstrijd tegen RIA 2 nog een 44 gelijk spel. Hulsterloo had nu de juiste cadans weer gevonden. De „Kootermollen" boekten de ene na de andere overwinning, tot de „winter- pauze" aanbrak. Een groot aantal wedstrijden moest wor den afgelast, en weer kwam Hulsterloo even in moeilijkhe den. De wedstrijd hierna te gen Hontenisse 3 kwam Hul sterloo niet verder dan een 11 puntenverdeling. En de supporters begonnen weer hui verig te worden. Kindt: .,Die onderbreking van de competi tie was echt wel een handicap voor ons. Maar het bestuur staat achter de jongens. Het moest gewoon dit jaar gebeu ren. Maar Groede wist aan vankelijk niet van wijken tot het tegen SDO een onver wachte 01 nederlaag leed. We hadden daar zeker niet op gerekend. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS In Sluis is onder de plaatselijke bevolking weer stand ontstaan tegen de vestiging van een sexbioscoop in een huisje aan de Sint-Annastraat. „Het past' hier niet", zo is een der veelgehoorde bezwaren. „Deze bioscoop is een vreemde eend in de bijt. Wij hebben met hard werken en veel sparen van deze oude huisjes een gezellige buurt weten te maken en nu komt er ineens zo'n „geval". Kan dat zo maar, zo vroeg men zich af. Gewezen werd op het feit dat de bioscoop geen nood uitgang zou hebben en „hoe zit het met de brandveiligheid?" Image naar het buitenland gaat krijgen. „De sexshops zijn tot in Noord-Frankrijk bekend. Ik weet van verschil lende scholen in België, die vroeger uitstapjes naar Sluis maakten, dat zij onze plaats van de route hebben ge schrapt. Vol'gens mij alleen maar door die sexbusiness" Men kan overigens best be grijpen dat behoefte aan lec tuur en dergelijke bestaat. „De tijden zijn nu eenmaal veranderd. Maar laat men het dan discreet doen, zonder dat iemand er aanstoot aan kan nemen", zo werd gesteld. Burgemeester mr. H.P.L. van den Beid zei dat ook het gemeentebestuur de cinema „een vreemde eend in de bijt vond". „Wij houden de vinger aan de pols. Dat wij er iets- tegen wiUen doen hebben wij al bewezen, door te verordon neren dat het huisje weer in zijn oorspronkelijke staat werd hersteld". De heer Van den Beid wilde niet ingaan op de maatregelen die het ge meentebestuur in petto heeft als de cinema daadwerkelijk gaat draaien. „Ik vind het al leen jammer dat mensen met bezwaren zich niet tot het ge meentebestuur wenden", zo zei hij. Ook vreest men, als de blo- scoop eenmaal draait, dat er burengerucht zal ontstaan. Een der buren heeft al een extra muur met geluidwerende iso latie aangebracht, want de oorspronkelijke scheiding be staat slechts uit een halfsteens muurtje. „Kan dat ding niet ergens in de polder komen of laat de gemeente het naar een achter- buurt plaatsen. Hier hoort het niet.", aldus een der omwo nenden. „Ik kan niet begrijpen dat het zomaar kan. Als je een eerlijke zaak wil beginnen heb je vergunning zus en di ploma zo nodig. Maar voor dit soort dingen schijnen geen re gels te bestaan". Andere SVuisse inwoners zien met angst en vreze een succes van de cinema tege moet. „Dan is het hek van de dam. Gegarandeerd dat de sexshopeigenaars in Sluis on middellijk ook deze branche instappen en dan is het nog maar een kleine stap naar de life-shows. Nee, Hulst heeft het beter bekeken. Daar heb ben ze de politieverordening aangepast en een mogelijkheid gevonden de zaak enigszins aan banden te leggen". Een hotelier vond dat Sluis steeds meer een verkeerde (Datzelfde Jong Ambon werd w dit jaar weer kampioen, 1 al het begin september roten gaan proberen tussen I'; n?™fen" in de vierde klas- H Van de KNVB. Hadden pers en supporters van Hul- pwoo vorig jaar al een kam- Jischap verwacht, het be- zaS dat vooral in de If.'! helt' van die coinpeti- I"Helemaal anders. U'^lid Kindt zegt hier- »Jong Ambon was toen i,m de beste ploeg. Dat f*s 'oor iedereen aan het em it i» competitie wel dui- i 1 Met een achterstand iKonS pil,nten eindigden de Knollen' op de tweede ELi ondanks het feit dat 'oo Jong Ambon thuis gelijkspel had afge- WJ! 1 goede moed, ie- L v°l enthousiasme, |t:ov" sp®lere en bestuur het KL 0„~ailf..dat Hulsterloo in lin d 2ijn sla§ zou Uachtin»' a die grote Wste werden in de Ld in 1 J'iden volledifi de Iedereen verwachtte dat we pas kampioen zouden worden in de laatste wedstijd. Groe de bleek toch wel een taaie concurrent te zijn. De laatste wedstrijd van zondag tegen RIA 2 is nu alleen nog maar belangrijk meer voor de sta tistiek. Maar de spelers zijn op winst belust. Men wil de supporters laten zien dat Hul sterloo zijn titel verdiend heeft. De jongens zullen er nog eens flink tegenaan gaan", al dus Kindt. Ook in de eerste klasse wil Hulsterloo een goed figuur slaan. Kindt: „Ik dacht dat we daarin zeker goed mee zullen draaien. Er bestaan in ieder geval verschillende der by's op het programma." De kans is groot dat Hulsterloo er verschillende nieuwe spelers bij krijgt. Maar over eventuele namen wil Kindt zich nog niet uitlaten. Dat is nog toekomst muziek. Men gaat nu eerst feesten, en dat heeft Hulster loo zeker verdiend. Tijdens de rust en na de wedstrijd tegen RIA zal de plaatselijke mu ziekvereniging „Schelde Zo nen" van de partij zijn. Na afloop volgt er een rondwan deling door 't dorp, waarna 's avonds in het clublokaal café Commerce bet feest pas goed kan beginnen. TERNEUZEN De uitsla gen van de voor de A-junio rencompetitie van de KNVB afdeling Zeeland gespeelde wedstrijden luiden: j Groep Al: Steen Al - Vlissin- gen Al 22. Groep A2: Meeuwen Al - Jong Ambon Al 41. Groep A3: Vlissingen A2 - Noormannen Al 21, Arne- muiden A2 - Middelburg A2 afg. Groep A4: Middelburg A5 - RCS A3 afg., Meeuwen A2 - Serooskerke A2 05, Vlissin gen A3 - Vlissingen A4 7 1. Groep A5: Nieuwdorp Al - Hoedekenskerke Al 1-2, Be velanders Al - Lewed. Boys Al 13—0, Wolfaartsdijk Al - Luctor Al 31, Heinkenszand Al -Colijnspl. Boys Al afg. Groep A7: SS VA1 - Apollo Al 13, Wemeldinge A2 - Krabbendijke A2 20, Robur A2 - Goes A2 10, Patrijzen A2 - Kloetinge A2 11-. Groep A8: Oostburg Al - Schoondijke Al afg., PMHI- LIPPINE Al - Breskens Al 02 (Breskens Al kampi oen). Groep A9: Ria Al - AZW Al afg., Vogelwaarde Al Clinge Al 1—1. Groep AIO: HW A3 - HW A2 15, Steen A2 - Hontenis se A2 6—0. EEDE Morgen (zondag 29 april) houdt de Aktiegroep van Eede een beatfestijn in de nieuwe zaal van de heer De Vreeze in Stroobrugge (bij Maldegem). De muziek wordt verzorgd door het orkest „The Dommed Lights" met zang van Kenneth John en Lind. De avond begint om 20.00 uur. De Aktiegroep is genood zaakt zijn werkterrein te ver leggen naar andere plaatsen omdat de enige zaal die Eede rijk is, nu in gebruik is bij een textielbedrijf. 1 BRESKENS De afdeling west-Zeeuwsch-VIaanderen van de Politieke Partij Radi- kalen houdt zijn eerstvolgende bijeenkomst in café-restaurant Scaldis in Breskens. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Aan de orde komen de voor bereidingen voor de komende verkiezingen voor provinciale staten en gemeenteraad. Er zal een nabespreking gehouden worden over de bestuursver gadering van de P.P.R. Zee land, die op 1 mei plaatsvindt, Waarbij een uiteenzetting wordt gegeven door de heren Willy Spinnewijn en Constant van Waterschoot. Als actueel regionaal probleem zal voorts een bespreking plaatsvinden over het natuurreservaat Het Zwin. Voor deze vergadering wor den zowel leden als belang stellenden uitgenodigd. Erop gewezen wordt dat de aanvan kelijk geplande aprilbijeen- ltomst van de afdeling west- Zeeuwsch-Vlaanderen in ver band met het gehouden P.P.R.-congres moest komen te vervallen. bier 6C5la?en. Wat op pa- gemakkelijke opgave ■■Us 5W„men kende immers IPetZ ,?en n»S van de com- voor - liep uit op De eerste 15 Spleet" fiasco.' com; ;en di irie Pinten, en dat toch Hul- ;e zullov. naast de uuien grijpen. ."e«»erde?1?Pet;iiiewedstl'i.iden (slechts "Koutermollen" Punten, e: P'l aan jfs, en bestuur J'terloo Wnadenken. ■titgitf weer naad K'ndt: n |ttakkellib" was n|et zo ge in,».. voor de proble- v'nden. e.en oplossing te IVan Ovèrtnf 'edereen was er eehrSd dat er iets -t EdSm en' Hulsterloo- Be ,uaspers uit het veoi „e'S'sche Kieldrecht nu Kicldrecht, tcstuu,,!'!' toegezwaaid m» ?'ndt, nam Blom- "viörzlttëv 9 Het kampioenselftal van Hulsterloo. Boven van links naar rechts: grensrechter E. Weemaas, M. Roels, P. de Nijs, F. Willaert, R. Blommaert, aanvoerder G. van Etten, G. van Roeijen en E. van der Heijden. Onderste rij van links naar rechts: K. de Roop, E. Jaspers (trainer), F. d'Hondt, P. van Acker, E. van Puijvelde en F. van Dam. In haar brieven heeft Monica Vroom voor de trouwe le zers van dit Zeeuws Dagboek al vele aspecten van het leven, werken, wonen en studeren in de Verenigde Sta ten kritisch beschreven. Het blijkt voor Monica Vroom geen probleem te zijn om een nieuw, interessant onder werp aan te snijden, dat ze op haar nuchtere Nederland se, of liever Zeeuwse, manier behandelt In haar laatste brief heeft ze het over de Amerikanen, die kennelijk heimwee heben naar „de goeie ouwe tijd". Het woord aan Monica. Toekomstdromen, luchtkaste len iedereen kent die wilde sprongen die je zo zalig mij lenver van de realiteit bren gen. Die je in staat stellen alles te bereiken wat je wilt. Maar gewoonlijk blijft het bij grootse wensen en gaat er weinig in vervulling. Kudden vee een vwrig paard, een eigen ranch en een goede borrel op zijn tijd zijn hartewensen van een aantal Amerikanen. Zelf in staat zijn je familie te onder houden je eigen baas te spe len en het ruige leven leiden zonder veel comfort. Die goeie ouwe tijd. Het is het type dat we in Nederland regelmatig op de televisie zien: de cowboy. Maar dat zijn de filmsterren met de geladen revolvers op de heup, Er bestaan echter nog mensen wier hartewens is vervuld. Soms hebben ze kudden koeien van tien- a vijftienduizend stuks. Het vlees ervan brengt de cow boy een levensbestaan op. In California grazen de koeien 's winters in de vallei, waar de temperatuur dan niet te veel daalt en het gras groen is. 's Zomers worden ze per vrachtvervoer naar de koele bergen getransporteerd, een vrij kostbare bedoening. Rond die tijd is het gras in de vallei geel en ver droogd. Gedurende folkloristische dagen nemen deze cowboys aan de rodeo's deel. Als je een durfal bent kan je heel wat staaltjes laten zien. Te paard een kalf lassoën, zon der zadel een wilde hengst berijden of, helemaal riskant, op een doldrieste stier (buil) zitten. Het gevaar is voor de cowboy heel wat groter dan voor de dieren. Zodra je met een boog van de rug bent afgeworpen proberen als clown verklede helpers de aandacht van de stier af te leiden met hun dwaze geba ren. Deze echte cowboys laten hun opvattingen tot uiting komen in haardracht, kleding en muziek. Het haar wordt kort gehouden (wat 'n „clean cut") en het hoofd en de hoed zijn onafscheidelijk. Een ietwat langwerpig model met de deuk bouenop past hier het best bij. De vrou wen vinden dat halflang, krullend haar het meest flat teer. Speciale cowboyweek bladen geven de mode tot in details weer. Voor de heren shirts met drukknopen in plaats van knoop en knoops gat. Voor de dames bloeses met hoge hals en kant langs de mouwen. Vrij strakke broeken en niet te vergeten de zeer puntige leren cow boylaarzen. De ,,namaak"-cawboys, de mensen die zich zo graag met de échte cowboy vereen zelvigen, maar misschien maar één paard en geen koeien hebben, lopen ook al tijd in deze kleren rond, zelfs op school. Dan moeten ze gewoonlijk wel veel kri tiek doorstaan, maar dat ne men ze op de koop toe. De muziek is de country music meestal de warme manne lijke stem die weemoedige herinneringen ophaalt. Het verheerlijken van die goeie ouwe tijd kom je in meer vormen tegen. Folsom is er een goed voorbeeld van. De vroegere dorpskern, be staande uit één hoofdstraat is volkomen gerestaureerd zoals in „the old days". De hoge stoepen, kouten pilaren, bars en saloons, een oud theater tje, en overal kleine winkel tjes, met antiek, prenten, "ket tingen van Indianent ouder wetse roodwitte pepermunt stokken en niet te vergeten de ijssalori, volkomen in stijl Het is een toeristisch oord. Dames, gekleed In lange ja ponnen zoals in 1880, lopen rond om te helpen. Alles wat ouder is dan dertig jaar heet antiek en het bemachtigen ervan is een grote sport. Ou we rommel, meubilair en an dere artikelen worden opge kocht. opgeknapt in antiek omgetoverd en duur ver kocht. Als je op zolder nog iets uit grootmoeders tijd hebt liggen kan je er een fortuin mee verdienen tn de Sta tes. Voor redactionele aangele genheden kunt u van daag en morgen contact opnemen met de heren A. Koopman, tel'. 01180-7438 (voor Mid den-Nederland) en R. van der Helm, tel. 01150-4865 of 01152-432 (voor Zeeuwsch- Vlaanderen). Nu het overal merkbaar wordt dat het voorjaar haar entree heeft gedaan, komen ook de schutterssociëteiten weer uit hun vaak rokerige lokalen naar buiten, om zich in de frisse natuur weer met nieuw enthousiasme te wer pen op hun eeuwenoude fol kloristische sport, het boog schieten op de staande wip. Eeuwenoud ja, want hoewel geen exacte oprichtingsdata bekend zijn, is het wel zeker dat de schutterssociëteiten reeds in de Middeleeuwen een belangrijke bloeiperiode meemaakten. Ook nu, in 1973, is het handboogschieten op de staande wip nog steeds be langrijk in Zeeland. Niet overal weliswaar, want de meeste sociëteiten zijn ge vestigd in Zuid-Beveland en in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, maar gezamenlijk tellen zij toch ruim 600 actieve le den. Ieder weekend wordt er ergens in Zeuid-Beveland of in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren een concours of schieting gehouden. De data van de diverse concoursen in het seizoen 1973 (eind april - eind september) zijn vastge legd in een concourslijst, die kan worden aangevraagd bij het bureau van de Provincia le Zeeuwse VW, Postbus 123 te Middelburg. Bij een concours of schie ting is het de bedoeling dat de schutters proberen de hoogste vogel omlaag te ha len. Wreed, dacht u? Toch niet! Want het gaat hier niet om levende dieren, maar om felgekleurde pluimpjes, die „vogels" of „kallen" heten. Deze vogels zijn bevestigd op de „prange", een opbouw van dwarse houten stukjes, die op haar beurt bovenop een ruim 28 meter hoge hou ten plaat, de „stenge" is ge plaatst. De stenge kan in ho rizontale stand worden ge draaid, waardoor de vogels op de prange gezet kunnen worden. Iedere vogel heeft haar eigen waarde en de hoogste vogel, de „hoogvo gel" of „top", die uiteraard het moeilijkst is af te schie ten, wordt het hoogst ge waardeerd. Op de le pinksterdag heeft iedere sociëteit haar eigen „Koningssohieting". Diegene, die dan als beste van zijn Beeld van een sehieting in Zuiddórpe. sociëteit naar voren komt, wordt tot koning uitgeroe pen. Is iemand drie jaar ach tereen koning van zijn socië teit, dan wordt hij gepromo veerd tot keizer. Jaarlijks wordt er ook een schieting onder de verschil lende koningen en keizers gehouden. Het behoeft geen betoog dat dan het puikje van Zeelands schutterij aan getreden staat en dat er in deze wedstrijd steeds de no dige spanning aanwezig is. Dank zij een intensieve wervingscampagne tellen de diverse sociëteiten tal' van jonge leden. Dit jaar wordt zelfs het Europees .kampioen schap voor de jeugd in Vlis singen georganiseerd (28 en 29 juli a.s.). Ook zijn er nog tal van ou dere leden, zelfs nog in de trotse, jammer genoeg ver dwijnende klederdracht van Zuid-Beveland. Zo wordt bij voorbeeld op .12 augustus a.s. een feestschieting georgani- seerd ter ere van de heer Vette, die dan 70 jaar actief lid van een sehutterssociëteit zal zijn. Kortom, het is een sport voor jong en oud. En niet alleen om mee te schieten, maar zeker om naar te kijken. Op iedere schie ting is er wel iemand aanwe zig, die geïnteresseerden iets meer wil vertellen over het wedstrijdreglement en de ty pische karakteristieken van deze Zeeuwse sport. Zoals gezegd, er wordt ie der weekend geschoten en het eerste concours vindt maandag a.s. plaats te OVE- ZANDE. Daarna wordt er steeds op zaterdag en zondag gescitoten. De wedstrijden beginnen altijd om twee uur en duren tot ca. vijf uur in de middag. De terreinen zijn voor iedereen gratis toegan kelijk. LENTEFESTIVAL Ook in Goes heeft men geconstateerd dat het weer lente is en ter gelegenheid hiervan wordt vandaag (28 april) het „Lentefestival" ge organiseerd. Dit festival in concertvorm vindt plaats in de Maria Magdaienakcrk aan de Sin gelstraat en begint om 20.00 uur. Het programma biedt een rijke keur van verschil lende soorten muziek en zang, zodat elke bezoeker onderdelen zal horen, die juist tot zijn lievelingsmu ziek gerekend mogen wor den. Per traditie wordt in dit jaarlijks terugkerende „Len tefestival" ook nieuwe en sembles en solisten een kans gegeven can zich bij het pu bliek te presenteren. Zo tre den dit jaar o.a. op de so praan mevrouw Han Schoen- makers-Gerritsen en de ac cordeonist Ger Blom. Andere programma-onderdelen zijn bijvoorbeeld een optreden van het ruim 60 leden tellen de Zeeuwse Mannenkoor met de „Deutsche Messe" van Schubert en het „Veni Crea tor Spiritus" van A. Diepen- brock. Verder is er het kin derkoor van de Zeeuwse koorschool o.l.v. Izaak Ruis- sen, dat lenteliedjes ten ge hore zal brengen en de brassband „Hosanna" uit Goes en „Excelsior" uit 's- Heer Arendskerke, die o.a. werken in het Latijns-Ame rikaanse genre zullen spe len. Kortom, het betreft hier een festival met sterk van elkaar verschillende onder delen, dat zeker bij velen in de smaak zal vallen. De toe gang tot dit concert is gra tis. eindredactie bos augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 9