Flinke wijziging in partijtop van Sovjet-Unie Goedkoop veilig uyresoleZ examens Formatie vordert nu snel Khmers vlakbij Phnom Penh WEG NAAR HET WESTEN VRIJ Industrie bonden FRANS V.W.O. ZEER ZWAAR SAMEN BOUWEN HOOGTIJD FRANKRIJK VOOR INT. GERECHTSHOF Amsterdammers weigeren „lintje'* Einde grootste Japanse staking Brochure kerken: „Kleur bekennen in de Delta" binnenland buitenland 1MMH •orrimentaar Valse profeten Ordinair gewin Gezonde twijfel ^Bi-directeur neemt ontslag Wf &£GT?N (RTR> - KERNPROEVEN Weer gesprek over landbouwcrisis Verzet ELDO LAAT EUROPA 2- RAKET VALLEN Premie bromfiets verzekering in '74 niet hoger Gekunsteld Burgemeester Goudsmit I )e^e|yd Zaterdag 28 V» 1973 rj0'n documentaire als de VPRO donderdagavond uitzond 1° over de industriële ontwikkeling van West-Brabant mag j uit een oogpunt van vakbekwaamheid in het medium tele- "a en naar artistieke maatstaven boven de middelmaat uit steken in journalistiek opzicht moet ze problematisch worden 2eac^et |s een algemeen verschijnsel geworden, zowel in de roep alsin sommige zogenoemde opinie-weekbladen, dat de aastukken van onze samenleving bijzonder eenzijdig wor den benaderd. Met de hier gesignaleerde documentaire over Moerdijk - maar die dient slechts als voorbeeld was dat ook Lgl geva|. Eenzijdigheid in de informatie, eenzijdigheid in de keuze van het materiaal en een ironisch toontje aan het slot. Dat op een enkel punt de informatie ook nog apert onjuist was, is tot daaraan toe. Mensen die „even" ergens een onderwerp komen halen en daarna weer een onder troebel viswater op zoeken, kunnen nu eenmaal niet zo goed de zaken overzien als degenen wier dagelijks werk de continue berichtgeving is. Als die eens een keer blunderen want dat komt natuurlijk ook voor - zetten ze de zaken de volgende dag weer recht. Die zijn gewend hoor en wederhoor toe te passen en de ziens- j wi:zen er1 standpunten van beide kanten te relativeren. Het is juist daarin dat een vrij en onafhankelijke dagbladpers haar waarde bewijst. Niet het meehollen met de waan, de mode en de leuzen tan de dag, niet het suggereren van alternatieven die dat in wezen niet zijn, maar het waarheidsgetrouw, gewetensvol ver garen en openbaar maken van alle ter zake doende feiten en achtergronden: dat is de basis waarop de massamedia het ver trouwen van de mensen kunnen behouden. Eenzijdigheid is het kenmerk van valse profeten, die het publiek stenen voor brood bieden. Na eindeloos gechicaneer heeft de CHU nu eindelijk kleur bekend: Zij doen daar niet mee aan een kabinet van pro- gressieven en confessionelen. Daarmee is dan het hooggepre zen ideaal van de christelijke samenwerking opgeofferd aan ordinair partij-politiek gewin. De CHU blijft veilig aan de kant staan om de stemmen te vergaren van anti's en misschien ook wel KVP'ers, die in een samenwerking met Den Uyl c.s. een verbond met Satan zelf zien. Dan hebben wij heel wat meer respect voor de leiding van KVP en ARP, die omwille van het landsbelang, dat geen langere kabinetscrisis meer gedoogt, bereid is de moeilijke stap te wa gen. Blijft over spijt dat zoveel tijd, energie en vertrouwen ver loren is gegaan aan de kant van de confessionele door het rajagen van de droom van een christen-democratische samen werking. IN de metaal is een voorlopig loonakkoord bereikt. Als de werknemers- en werkgeversvertegenwoordigers er in sla- jen de overeenkomst door hun achterban geaccepteerd te krij gen kan de arbeidsvrede weer getekend worden. Die achterban zal het, vooral bij de vakbeweging, niet erg gemakkelijk vallen om het nu gevonden compromis te aan- tterden. Is, wat nu bereikt is, de offers van een staking waard geweest, de onderlinge tweespalt ook en menselijke drama's els dat rond Sake van der Ploeg? Had 'niet hetzelfde resultaat bereikt kunnen worden door goed overleg? Waf ons betreft is deze staking toch niet tevergeefs ge weest wanneer als gevolg ervan met grote voortvarendheid gewerkt gaat worden aan een rechtvaardiger inkomensbeleid en als er weer gezonde twijfel ontstaat rond de vraag of het bewust gekozen conflict wel het beste middel is om loonge- tehillen op te lossen. De wijsheid van die twijfel wensen wij zowel de werkgevers toe als de vakcentrales. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/BANGKOK/PAKIJS - Amerikaanse B-52 bommen- Jtrpers hebben gisteren her- «aaldelijk de stellingen van de Me Khmers bestookt, die zich ja hebben ingegraven op drie «meter van Phnom Penh. De vrijlating van enkele hon- Jerden burgergevangenen, die tor de Zuidvietnamese rege ls had moeten geschieden, is fcteren voor onbepaalde tijd Pgeschort. Kr zouden misver raden zijn ontstaan over de Wats en de tijd van invrij- dstelling. Amnesty International heeft .eren meegedeeld, dat de uit- ofj ,g,.van gevangenen tus- 'de Vietcong en Zuid-Viet- huwelijks iets betekent, in J2. Y?'Sens Amnesty om lalleng ze6r k!eine aan- felï ?ez«ghebbende zijde in b v™aise hoofdstad Bangkok «omen dat de Verenigde ontslag hceft gisteren *1 interim ï1 aIs directeur 'ederale VJn e Amerikaanse e recherche, de FBI. Wsla?0^ Gray moti veert zijn WerinL"e?e"s ernstige be- krSate!affJ? e de Wa- Sandaal jet «fRüster- Nikwarrioe democratische Mens de ver- *»«sKPagne voor het een Sn P^'dentschap. ?fay «et ;zl;emtoi ^dchten^óT10 in op pers"" tenten !eni weUce h« vm éévernietirid Krsonen ~J. een van de J?8«ns zi<n a Jf veroordeeld k'Sate-afijj. deel in de Wa- ..Gray is H°ward Hunt, f'ikè bgyu- .fh'reede belang- A oatdekk-^ Dhxon, die na J?* °«tslau ?-Van het schan- ontslag va" het schan- 2 ,eb MamST donderdag r ontslag als V5n hondelf die 2? Va« camPagne- ■^«ejngen. was ^or de Staten Thailand wapens en andere bijstand geven om in dat land een burgerwacht op de been te brengen voor be strijding van de guerrilla's. De Noordvietnamese onder handelaar Nguyen Co Thach, die gisteren met de Amerikaan Sullivan sprak, heeft in de pauze van het overleg ver klaard, dat van een ontmoeting tussen Le Due Tho en Kissin ger inderdaad voorlopig nog geen sprake is. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Nieuw-Zeeland zal de kwestie van de Franse kernproeven in de Stille Oce aan aanhangig maken bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. De op één na grootste Au stralische vakbond, die van de arbeiders in het metaalbedrijf, heeft opgeroepen tot een boy cot van Franse maatschappijen en prodiukten in verband met de voorgenomen Franse kern proeven. BRUSSEL (ANP) De landbouwministers van de EEG proberen vandaag in Luxemburg opnieuw tot over eenstemming te komen over de landbouwprijzen, die per 1 mei in de EEG gaan gelden. Veertien dagen geleden gin gen ze in datzelfde Luxem burg na een marathonzitting, uiteen in een uitgesproken cri sissfeer. Hoe de zaken nu gaan lopen, valt moeilijk te voor spellen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren een belangrij ke wijziging aangebracht in de top van de partij. Een van de felste voorstanders van de harde lijn, Pjotr Sjelest en Gennadi Woronov zijn uit het politbureau gestoten en met pensioen gestuurd. Voor hen in de plaats zijn drie nieuwe leden gekozen,' namelijk de minister van bui tenlandse zaken Andrej Gro- myko (63), de minister van de fensie Andrei Gretsjko (69) en het hoofd van de veilig heidsdienst Yoeri Andropov (58). Het hoogste politieke or gaan van de partij heeft hier mee 16 leden gekregen, in plaats van 15. Het is de eerste wijziging in de top sinds de val van Nikita Kroetsjov In 1964. Door de mutaties lijkt par tijleider Breznjev zich van een onaantastbare positie te heb ben verzekerd voor hemzelf en zijn politieke vrienden om ongehinderd de tweede fase van de opening naar het wes ten te kunnen inzetten. Hij heeft nu de handen vrij om (vervolg van pag. 1) De financiële positie van al thans de Industriebond NW is, ondanks de stakingsacties, stevig, zo heeft de heer A. Lochom, eerste vicevoorzitter en penningmeester van deze bond gisteren in de vergade ring van de bondsraad meege deeld. Op vragen over wat de heer Van der Ploeg heeft ge schreven. De heer Loéhorn zei dat de acties de NW -Industriebond 10 min. hebben gekost. Hij her innerde er aan dat de Indus triebond NW de periode van stakingsacties is ingegaan met een weerstandsfonds van ne gen miljoen gulden. Tijdens die stakingsperiode heeft de bondsraad desgevraagd het bondsbestuur gemachtigd tot twaalf miljoen te gaan. Als dat bedrag zou zijn besteed, zo is de bondsraad toen meege deeld, dan is er nog voor der tien miljoen gulden aan stille reserves beschikbaar. De beleidsorganen van de Industriebonden NV"V, NKV en CNV zijn gisteren akkoord gegaan met het door de bestu ren gevoerde beleid en het donderdag in Den Haag be reikte compromis, waardoor een basis is gevonden voor hervatting van het overleg over de collectieve arbeidso vereenkomsten in de diverse industrietakken. De bondsraad van het CNV ging in grote meerderheid daarmee akkoord. De bonds raad van het NW leverde sledhts een stem tegen op en die centrale raad van het NKV gaf ook in overgrote meerder heid zijn fiat. De centrale raad van het NKV tekende daarbij aan dat hij ernstige bedenkin gen heeft tegen het Haagse akkoord. Toch zal men de le den adviseren het compromis te accepteren. In alle bondsraden had men veel moeite met het accepte ren van het onderhandelings resultaat. Veel kritiek was er vooral op het abrupte tot stand komen van het zoge naamde paas bestand. met de komende reizen naar Bonn, Washington de poli tiek van ontspanning verder uit te bouwen. De tweedaagse besloten plenaire bijeenkomst van het centrale comité ein digde met de unanieme goed keuring van Brezjnjevs ver slag over de buitenlandse poli tiek. De verrassende mutaties werden via radio en televisie bekendgemaakt, terwijl de portretten van de leiders in Moskou de hoogte ingingen met het oog op de komende 1- mei-plechtigheüen. De 65-jarige Pjotr Sjelest, de belangrijkste figuur die uit het politbureau werd verwij derd, is de vroegere leider van de Oebraïnse partij, en schijnt zich te hebben verzet tegen het bezoek van president Nixon aan Moskou in mei vo rig jaar. Gennadi Woronov (62) is een oud-besehermeling van Kroestjov geweest, Hij zat op dezelfde lijn als Sjelest en raakte uit de gratie wegens zijn aandeel in het landbouwbeleid. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse kunstschilder Nicolaas Wijnberg, die ter ge legenheid van de „lintjesre gen" onderscheiden is als rid der in de orde van O.N., heeft B. en W. van Amsterdam laten weten, dat hij geen prijs stelt op zijn onderscheiding. Ook de fotograaf C. A. Bla zer uit Amsterdam deelt mee dat hij de hem verleende on derscheiding (ridder in de or de van O.N.) niet zal accepte ren. PARIJS (AFP) De raad van de ELDO, de Europese or ganisatie voor ontwikkeling van een raket, heeft gister avond besloten het project voor de Europese raket „Euro- pa-2" te annuleren. De ELDO zegt dit in een communiqué, waarin verklaard wordt, dat de Westduitse en Franse delegaties hebben be sloten hun medewerking aan dit programma op te zeggen. TOKIO (AFP) In Japan is gisteravond een einde geko men aan de grootste staking bij het openbaar vervoer, die het land ooit heeft gekend. Regering en vakbonden heb' ben overeenstemming bereikt over de fundamentele punten van het conflict en hebben een plan van zeven punten opge steld. De regering zal de stakers niet vervolgen en het kabinet zal de eisen van de bonden voor het stakingsrecht bestu deren nadat een bemiddelings- raad de kwestie heeft beka ken. Door de stakingen konden gisteren 53 miljoen Japanners niet naar hun kantoor of werk. Het leven in Japen en vooral in Tokio was gisteren totaal ontwricht. DEN HAAG (ANP) De bromfietsverzekeraars zullen de huidge tarieven voor casco verzekeringen in het bromfiets jaar 1 maart 1974 tot 1 maart 1975 niet verhogen. Tenzij zioh zodanige om standigheden voordoen dat niet redelijkerwijs kan wor den verlangd, de tarieven on gewijzigd te laten. Dit zegt minister Langman van Econo mische Zaken in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Als uitgave van het Interkerkelijk Deltaberaad is verschenen de brochure „Kleur bekennen in de Del ta". Met deze geïllustreerde bro chure zal het komende jaar door de kerken in Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland worden gewenkt. In aanslui ting op de eerder verschenen brochure „Leven in de Delta" wjl ook 'deze brochure een kritische reactie zijn op de ontwikkelingen in zuidwest- Nederland. De brochure is 1 f 3,40 te bestellen bij de Persdienst van het bisdom Breda, Veemarkt straat 48, Breda. (ADVERTENTIE) 0 In Amsterdam is gistermiddag de actie „Kunstenaars Voor Vietnam" van start gegaan. In enkele dagen tijd zullen tal van kunstenaars en artiesten in de hoofdstad gratis optreden. De op brengst van hun aktiviteiten is bestemd voor het Medisch Co mité Nederland-Vietnam. Op de foto leden van de toneelgroep Globe, die gisteren in Amsterdam aandacht voor de actie vroe gen. Globe presenteert zondag in het Nieuwe de la Mar theater het boosaardige sprookje „Soldaat Tanaka". (Van onze onderwijs- redacteur) Gistermiddag werd er op drie eindexamen-fronten Frans gemaakt. De h.b.s. kreeg een vertaling, die evenals de En gelse over de Olympische Spe len handelde, maar nauwelijks problemen gaf. Het gymnasium oude stijl vertaalde een stuk, dat over Frankrijk ging en waar de kandidaten over het algemeen nogal somber over deden. Dat was nog veel ster ker het geval bij het nieuwe v.w.o.-examen, nagenoeg ieder een vond dit werk bijzonder zwaar. Docenten kwamen met op merkingen over een achttal grammaticale vragen, maar de kandidaten zelf klaagden vooral over veel moeilijke woorden. Als je een stukje tekst al niet begrijpt omdat je een aantal essentiële woorden mist, dan wordt het natuurlijk wel erg moeilijk om aan de hand van vragen inzicht in de tekst te meten. Er waren ook nogal wat op merkingen over de natuurkun de van h.b.s.-B. Een docent sprak over gekunsteld werk, met overbodig uitwerkpapier. Er was meteen in de eerste op gave sprake van een magne tisch veld dat in de praktijk alleen met een kolossaal geld bedrag te realiseren zou zijn. Dat veld was er dan op papier alleen om te controleren of de kandidaten formules kennen waarvan tevoren vast staat dat ze ze kennen. Vervolgens kwam er een opgave o-ver het inhalen van een vrachtwagen door een personenauto die vol gens een docent meer geschikt zou zijn voor een puzzelru- briek dan voor een eindexa men. Hij was wel tevreden over een opgave over een cy clotron. Een andere docent verklaarde één en ander als een overgang naar natuurkun de nieuwe stijl. Handelsrekenen van h.b.s.-A werd door niemand moeilijk gevonden. De M.M.S. besloot het examen met een eenvoudi ge Duitse vertaling. Algemene tevredenheid w-as er bij het gymnasium over de op- steltitels. Op de eerste de beste school die ik aandeed, bleken alle titels te zijn gekozen en dat pleit wel voor de samen stelling. Toppers bleken „Stop de kindermoord", „Hêeft de jeugd kans van slagen bij het verwerkelijken van een betere wereld en een opstel Over onze tijtel. Resteert nog wiskunde I van de nieuwe v.w.o.-examens. Wie heit tussenprogramma maakte (in verband met met de over gang van oude naar nieuwe wiskunde) had het gek genoeg moeilijker, dan degenen die reeds voor het definitieve pro gramma hadden gekozen. De docenten waren over dat laat ste werk niet tevreden, omdat er nauwelijks een beroep op inzicht werd gedaan. Wel was er ontzettend veel rekenwerk en men had de drie uren hard nodig. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het kabinet- Den Uyl is, althans wat de ministers betreft, zo goed als rond. Maandag en dinsdag zul len beide formateurs Burger en Ruppert de laatste kandi daat-ministers ontvangen. Daarna wordt de eerste werk vergadering gehouden, die het toekomstige beleid van het ka binet moet uitstippelen en de controversiële punten bespre ken (cq. regelen). De KVP krijgt behalve de posten economische zaken (drs. Lubbers) en justitie (Van Agt) ook volkshuisves ting en ruimtelijke ordening en landbouw toegedeeld. De fensie zal waarschijnlijk aan een socialist toevallen: daar voor is Burger zelf nog steeds „in". Met minister Boersma (AR) op Sociale Zaken, drs. Lubbers op Economische Zaken en prof. Duysenberg (PvdA) op financiën is de zogenaamde sociaal-economische driehoek voor het kabinet-Den Uyl rond. Drs. R. Lubbers is de eerste werkgever die in het nieuwe kabinet komt. Hij is directeur en medeeigenaar van de HoUandia-bedrijven. Duidelijk is wel geworden, dat de KVP weinig of geen ministers zal leveren uit de Tweede-kamerfractie. De KVP wil daarmee het extra-parle mentaire karakter van het ka binet-Den Uyl benadrukken. Voor volkshuisvesting wordt steeds meer de naam genoemd van de Geleense burgemeester mr. Th. Elsenburg, die destijds nogal naam maakte als wet houder in Amsterdam. Voor landbouw heeft KVP-fractie- leider Andriessen enkele men sen uit de katholieke boeren- en tuindersbond op zijn lijstje staan, hoewel het animo bij die club voor een ministers post uiterst gering is. De KVP wil deze post hebben, omdat de grondpoütiek „in goede handen" blijft. He huidige vice-voorzitter van de KVP-fractie Wester- 'erP is helemaal uit de gratie, zowel bij de KVP zelf als bij de linikse partijen. Dat alle maal vanwege zijn politieke koerswendingen van de ene op de andere dag. Ook de al maanden als KVP-minister voor verkeer en waterstaat ge doodverfde Van Zeil, kamer lid, schijnt door Andriessen te zijn afgevoerd. De belangrijk ste reden daarvoor moet wor den gezocht in het feit, dat dit kamerlid de afgelopen maan den bij herhaling zich zelf voor die post heeft beschik baar gesteld, zonder toestem ming van Andriessen. Vanmorgen zal kandidaat- premier Den Uyl bij de for mateurs op bezoek komen. Hij zal vooral met de heren spre ken over de ministerspost, dip D"66 moet krijgen. In het link se schaduwkabinet was dat het kamerlid drs. Hans Gruy ters, maar zowel KVP als ARP hebben dat van de hand gewezen, gezien de anti-con fessionele uitspraken van Gruyters in de verkiezings strijd. Beide confessionele par tijen hebben Den Uyl aangera den mejuffrouw Anneke Goudsmit in Gruyters plaats te benomen. Tenslotte is giste ren ook vast komen te staan, dat zowel AR-minister Boers ma zijn overstapje naar het kabinet-Den Uyl handhaaft en dat AR-senator De Gaay-Fort- man sr. nog steeds „in" is voor binnenlandse zaken. Van tijd tot tijd borrelen er in onze samenleving ideeën op, die, als ze uitgevoerd zou den worden, het aanschijn de zer aarde zo niet vernieuwen, dan toch merkbaar zouden op frissen. Dat zijn dan ook frisse ideeën van mensen met een frisse geest. Ik geef toe„fris" klinkt wat misplaatst in deze zonnige dagen zeker als je een plaats je uit de wind hebt gevonden. Jeugdige ideeën uit een jeug dige geest dus. Waar wilt ge heen zult vragen. Ik zal het u zeggen. Ene Toon heeft in een inge zonden brief, die gisteren in deze krant stond een zaak aangesneden die mij uit het hart is gegrepen. Genoemde Toon houdt daar een vurig, ik mag wel zeggen hartstochtelijk pleidooi voor een meer muzikale opluiste ring van het straatgebeuren. En wel door de vele harmo nieën en fanfarekorpsen, die we rijk zijn, veel meer de straat op te laten komen. Met of zonder uniform, wat geeft dat nou, met of zonder Det zelfs. Al hebben ze een sjerp om, of een bloem in een knoopsgat, of klompen aan. of slippers, of gympies, of een alpinopetje op. Als er maar muziek uit komt, U moest eens weten hoeveel kinderen naar het raam rennen, hoeveel sjagrij- nen opfleuren, hoeveel zeur pieten een glimlach om de versteende lippen krijgen, hoe veel honden kwispelstaartend aan hun riem gaan hangen, wanneer er een muziekbla- zend of ritmeroffelend korps door de straat komt. Maar helaas ze komen al leen op bestelling bij indruk wekkende jubilea, op konin ginnedagen en wat dies meer zij. Moet u maandag eens op letten hoeveel muziekkorpsen er opeens uit him repetitielo kalen tevoorschijn komen! IDan is ii.JYL. jarig weet u). U zult tegenwerpenmaar de majorettenkorpsen zijn toch moderner. Jawel, tien jaar ge leden. En dan nog. Ook ik mag gaarne de mooie pootjes van die poppekes bewonderen, en de pakjes zijn ook fraai, maar het is meer kijk- dan luisterwerk hé. En het gaat ons, voornoemde Toon en mij, alsmede de op te richten actie groep, om het muzikale werk, snapt u? Muziek op straat is hoogno dig, is miïieuzuiverend, ver heft het hart, verzet de zinnen en laat de „homo ludens" in ons boven komen. En dan: waar te pas en te onpas een of ander conflictmo del om de hoek komt kijken, moet meer en meer ook het harmoniemodel opdraven. Der halve: op de barricaden voor meer harmonieën op straat. En laat de tandartsen maar knersen. Als u dit weekeinde bloe sem of tulpen wilt zien, kunt u beter rustig onder één bloei end pereboompje gaan zitten dan in file over het asfalt langs hele boomgaarden vol te schuiven. Waarmee ik u een prettig weekeinde toewens. MERIJN DE 55-jarige generaal Harry Tuzo, tot dusver commandant van de Britse troepen in Noord-Ierland, heeft het bevel op zich genomen van het Brit se Rijnleger en van de noorde lijke sector van de NAVO- grondstrijdkrachten in West- Duitsland. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE Giro 5850, Utrecht Centr. RaMelsen-Boerenleenbank, Eindhoven

de Stem | 1973 | | pagina 11