aayVERS paté' "am CO voorOy isoep 51 blik ice ivoor SO J OOgrQQ 122 OT 500gr Hi 558 soogc 558 no'BS Bert van Marwijk is ook al over op Hlaple Leaf Blue Bn 5J8 Spitz Kohn: „Ongelukkig 25 ct Toto 42 lx die lang-frisse blauwe kauwgum. I^Uadlappiïiv AMSTERDAMSE LEVERWORST 200 gram VERSE HOLLANDSE ANDIJVIE 500 gram oivet ^279 Aj AX MET MAK LANGS MAT REAL (Van onze speciale verslaggever) MADRID Ajax heeft het gehaald. De finale in Belgrado op 30 mei tegenstande je Italiaanse kampioen Juventus werd gisteravond in het niet uitverkochte Madri leense Barnabeu-stadion bereikt via een 01 zege op een offensief zeer tegenvallem Real, dat geen moment raad wist met de tactiek van Ajax: balbezit en vertragen. Ajax dwong daarmee de gemiddeld oudere ploeg van Real tot werken. En daarmee bereikte Je houder van de Europacup I, dat Real steeds moeizamer en steeds onzorgvuldige speelde. Zo zelfs, dat Ajax in de tweede helft reeds na twintig minuten op zeker ging en kon voetballen. Toen had Gerrie Mühren al met een doffe spetter door Zocco var richting veranderd Reals enige, echte uitblinker doelman Garcia Remon tot overga* gedwongen. Stefan Kovacs kwam met een verrassing. Niet Heinz Schilcher stapte uit de cata comben van hel Bernabeu-sta- dion om de door schorsing van Piet Keizer opengevallen plaats te bezetten, maar Arnold Müh ren. Dat hield direct in dat de rapporren van „spion" Henk Groot, die Real aan het werk zag tegen Espanol, de doorslag jiven. Immers, Kovacs, de ver trekkende voelde oorspronke lijk meer voor de defensief ster kere Schilcher. vooral ook omdat de Oostenrijker uit de tweede lijn verrassend kan uit halen maar wensen van blij ver Henk Groot werden geho noreerd. Hij zag liever de tech nisch meer begaafde Arnold Mühren in de ploeg, omdat toch wel zwakke punten ontdekt in de ploeg- van De „Koninklijken" uit Ma- kwamen zelf ook met een Super slimme spits die tegen Espanol nierblessure opliep, kwam uit de tunnel te voorschijn, werd vervangen door Gon- Om zijn driemans vuur- toch voldoende kracht te schoof Real-trainer Mu- Pirri naar voren en „stal- hij Gonzales op het midden- Een verzwakking van de zelf, want bijvoorb. de verwachte en door 0—0 g—AC Milan 0—1 - SplitL. United 00 Pjttenham-Liverpool 2—1 I ™ente—Borussia 12 c.! 'X l^VERTENTIE Ajax ingecalculeerde slag op het middenveld bleef uit. Nee, in feite waren het twee gelijkwaardige ploegen, die aan een gezien de grote belangen uiterst vriendelijk partijtje voetbal bezig waren. En dat ondanks het feit, dat Johnny Rep in de eerste minuten al di rect het „geel" van arbiter Lo- raux kreeg voorgeschoteld. Rep reageerde te impulsief, toen Re- al-doelman Garcia Remon bij het onderscheppen van een voorzet van Cruyff tegen zijn rechteronderbeen zwiepte. Rep trapte onmiddellijk terug en dat ontging de Belgische num mer een van de scheidsrechters niet. Ajax startte trouwens erg voorzichtig, maar beslist niet geheel defensief gericht. Dat wijzen de kansen ook wel uit die beide ploegen kregen in de eerste 45 minuten. Over die pe riode zou Ajax ais winnaar op punten uit de strijd zijn geko men want de Amsterdammers wisten zich via leep, maar be slist niet groots voetbal de meeste kansen te scheppen. Barry Hulshoff kreeg de eerste mogelijkheid. Real antwoordde met een ferme kopstoot van de naar links uitgeweken Aman- cio, die bekwaam door Stuy on schadelijk werd gemaakt. Maar dat was op een verwarde doel- worsteling na de enige echte kans van Real, terwijl Ajax erj vele kreeg. Rep knalde na goed werk van de vooral op tactiek spelende Cruyff voorlangs. Net als Arie Haan. Ajax bouwde trouwens vooral via Suurbier en Haan. Op rechts dus. Cruyff nam Benito zijn schaduw voor deze avond mee naar links en zo hoopte Ajax dat er op rechts gaten zouden vallen. Die vielen er ook, maar Ajax maakte er in de eerste helft althans geen gebruik van. Cruyff zelf kreeg overigens zelf ook nog ee nuiterst riante kans, maar hij verkoos afspelen naar Ar nold Mühren boven zelf schie ten. Vijf minuten na rust haalde Ajax de finale binnen. Gerrie Mühren was het. die met een van zijn befaamde afstand schoten eindelijk de meer dan uitstekende Garcia Remon versloeg. Al had de Ajacied daar bij nog wel de hulp van Real-aanvoerder Zocco nodig, die niet alleen het uitzicht van zijn doelman belemmerde, maar het ziedende schot van Mühren 1 ook nog eens van richting veranderde. Ajax kon direct nog rustiger- spelen tegen dit tegenvallend I Real. Tegenvallend, omdat de echte typische Spaanse furie j achterwege bleef. Real miste! duidelijk Santilliana, de snel-j leman. Firri poogde wel tegen! Hulshoff, maar de Ajacied had! al snel door. dat hij van deze Pirri niets hoefde te vrezen, j De lange Amsterdammor ging, dan ook vaak mee naar voren., Pirri overlatend aan Horst Blankenburg, Het werd steeds duidelijker I dat Henk Groot het zeer goed; gezien had. Niet fel verdedi gen, maar gewoon op balbezit SDeden via techniek en vertra gingsacties. Groot: „Ik had te gen Espagnol gezien, clat het gemiddeld oude Real snel ver moeid raakte. Vandaar dat wij Real in de eerste helft veel werk hebben laten verzetten. Niet de kans hebben gegeven via snelle counters toe te slaan en via stug verdedigen energie te sparen". Ajax bleef resultaatvoetbal bedrijven. Een moderne kreet voor feitelijk vervelend voet bal. Ajax kreeg in die tweede speelperiode echter weer de meeste kansen. Ondanks het feit, dat Munoz eerst de wei nig opvallende Gonzales ver ving door de jongere Maranc en later „versleten" Amancie wisselde voor Andres. Het de gelijke Ajax kreeg mogelijk heden op een ruimere voor sprong vooral via Cruyff. „Nummer 14" van Ajax speel de niet zijn beste wedstrijd, maar bleef voortdurend attent. Zijn passes gaven andere Aja- cieden kansen, maar er kwam weinig meer van. Ajax vond het genoeg. Dit onmachtige Real was bedwongen. De felle slag v/as uitgebleven. Een slag, die enkele Ajacieden toch wel gevreesd hadden. Real Madrid: Garoiia Remon. Luis, Benito, Zocco en Torino. Grande, Gonzales en Velas quez. Amancio. Pirri en Aaui- lar. Ajax: Stuy, Suurbier, Huls hoff, Blankenburg en Krol. Neeskens, Haan, Arnold Mühren en Gerrie Mühren. Rep en Cruiiff. Gerrie Mührendie Ajax definitief in de finale schoot, hier aan de bal in Madrid. (ADVERTENTIE) BORUSSIA WIPT FC TWENTE (Van onze sportredactie) ENSCHEDE De rol, die voor FC Twente was weggelegd in de returnwedstrijd tegei Borussia ÜVlönchengladbach was gisteravond in het Diekmanstadion bijzonder snel do delijk. FC Twente mocht van de Westduitsers aanvallen, maar de winst was voor Borussen. Dat feit stond al in de dertiende minuut (kon het voor FC Twente nog ongc lukkiger) vast. Toen waren het Epi Drost en Wim de Vries die gezamenlijk een voorze van Gunther Netzer zo onfortuinlijk met een kopstoot verlengden dat doelman Pie Schrijvers wel kansloos moest zijn. FC Twente stond met de eerste wedstrijd ir Mönchengladbach meegerekend op dat moment al met 40 achter. En dus kansloo voor een finaleplaats in het UEFA-toer nooi. Spitz Kohn kon dan ook niets ander zeggen dan: „Op dat moment stond het voor mij vast. dat de jongens al meer moesten gaan denken aan de komende zondag. Dan wordt van hen bijzonder veel verlangd in de competitiewedstrijd tegen FC Den Haag. Dan moeten wij onze kansen vast zien te houden op de derde plaats en de daaraan verhonden plaatsing in het volgende UEFA- cupfoernooi". O Epi Drost ruimt op. Borussia Mönchengladbach speelde het voetbal dat men van de Duitsers bij voorbaat had kunnen verwachten: van uit een wat versterkte defen sie met daarnaast uiterst ge vaarlijke uitvallen die altijd via de kleine Rupp Jensen of Heynckes liepen. Drie spits- spelers die elkaar met de re gelmaat van de klok in de aanval wisten af te wisselen. En dat bracht de FC Twente ploeg danig in verwarring. Want de Enschedeërs hadden van trainer Kohn niet de op dracht gekregen om ook maar in de geringste mate mandek king toe te passen. Men moest in de aanval gaan, wanneer dit maar mogelijk was. En dat deed FC Twente bijna de ge hele wedstrijd, maar op een manier dat men defensief te weinig oog had voor de snel en vaak wisselende Borussia- spllsen. En daarin lag dan ook de oorzaak dat FC Twente de rust in moest stapten met een 20 achterstand. Het waren Netzer en Heynckes die Rupp in staat stelden om in de 25ste minuut de stand naar 20 tillen. Het zou voor FC Twen te (en misschien ook voor de nieuwe werkgever van Willy van der Kerkhof) nog vervelender worden toen kort voor rust Carpenter de gele kaart voor een overtreding van Willy van der Kerkhof tegen Netzer uit ziin zak haalde. Bij de actie tegen Netzer, die af en toe toch weer fabel achtig speelde. blesseerde Willy van der Kerkhof zich dusdanig dat hij zich moest laten vervangen door Brinks, terwijl kort na rust ook nog eens Huve plaats moest maken voor Bruggink. En dat alles leidde er natuurlijk niet toe, fiat FC Twente eindelijk eens met overtuiging ging aanval- l"n. Integendeel zelfs, de com binaties werden nog doorzich tiger en het aanvalspatroon derhalve nog chaotischer. Kleff kreeg nog wel wat scho ten te verwerken. Maar dat gebeurde te vaak na te solisti sche acties of de ballen wer den van te grote afstand op hem afgevuurd. Daarnaast ont- UgkftAril jzaterdaq U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3van Uw damesblad brak het de Enschedeërs ook duidelijk aan enig fortuin. Gelukkiger was doelman Piet Schrijvers toen hij kort na rust naar de goede hoek dook nadat Ju,pp Heynckes vanaf elf meter ou hem had mogen vuren. Kort daarvoor had De Vries namelijk Jensen op minder elegante en zeker niet te tolereren wijze onder uit gehaald. En dat betekende een penalty. „Maar ondanks alles heb ik na deze wedstrijd toch nog altijd grote waardering voor het spel van mijn jongens. Ze hebben er in ieder geval voor het publiek een fijne voetbal avond gemaakt. Er viel weer eens bijzonder veel in Ensche de te beleven. Alleen jammer dat doelman Kleff zoveel ge luk en wij zoveel pech bij al die schoten hadden. Want wat hebben mijn jongens op dat doel geknald. Maar ja, als je geen fortuin hebt, dan kun je wel tot morgen blijven spelen en dan win je nog geen wed strijd", aldus een toch wei enigszins teleurgestelde Snitz Kohn. De FC Twente-trainer ging bij deze woorden du.delijk voorbij aan de fraaie treffer, die René Notten kort voor het slot nog kon produceren na een schitterende rush van Theo Pahlplatz. Maar Notten morde later nog na: „Als dat doelpunt eerder was gevallen, dan hadden de Borussen een geheel ander FC Twente tegen over zich gekregen. Nu lie pen er teveel spelers bij ons, die te snel gedemoraliseerd waren. En dat breekt je na tuurlijk era tegen een ploeg als Borussia Mönchengladbach. (Van onze sportredactie.) ENSCHEDE Borussia Münchengladbaeh - trainer Hennes Weisweiler was be slist niet ontevreden over hetgeen zijn ploeg in het Diekmanstadion van Ensche de had laten zien. „We heb ben wel gewonnen. Met het resultaat ben ik dan ook te vreden, maar over het spel heb ik wel het een en ander aan te merken", aldus de al volop grijzende Westduitse voetbalcoach. „Vooral verde digend werd er veel te rom melig gevoetbald. Op het middenveld werden teveel ballen aan de tegenstanders gegeven en de uitvallen leverden gewoon te weinig doelpunten op. Dat is mijn grootste deceptie van deze avond geworden". En over FC Twente oor deelde Weisweiler: „Ik ben de Nederlanders toch wel enige dank verschuldigd. Zij hebben vanavond mijn elftal laten kennis maken met het Engelse type voetbal En zo iets komt je altijd goed te pas als je weet dat wij in de finale tegen Liverpool moe ten aantreden. Twente speel de bijzonder goed. Ik heb vanavond eindelijk weer eens de ploeg in een normale cup-vorm gezien. Wel hard, maar beslist niet gemeen". Hennes Weisweiler was er ook van overtuigd, dat zijn ploeg wel erg gelukkig was weggekomen: „Als je natuur lijk op zo'n fortuinlijke wij ze aan een 10 voorsprong komt dan is het voor een tegenstander altijd moeilijk om nog iets terug te doen. Maar Twente bleef vechten. Zorgde ervoor dat mijn elftal constant onder druk bleef staan. En nogmaals... mijn hartelijk dank FC Twente.... wij hebben een geweldig stuk ervaring opgedaan". In de andere gang onder de tribunes van het Diek manstadion stond Spitz Kohn. Hij werd beslist een beetje kwaad, toen hij te ho ren kreeg, dat H. Weisweiler zo bijzonder te spreken was over de leiding van de Ierse scheidsrechter Carpenter. Weisweiler had gezegd: „De ze man heeft de wedstrijd volledig in handen gehouden. Vanaf de eerste minuut heeft hij kort op iedere situatie gestaan en zodoende duide lijk de overtredingen kunnen zien. Daardoor kon daze wedstrijd op zo'n prettige wijze een einde vinden". Voor Spitz Kohn voldoende om op te merken: „Logisch, maar Weisweiler vertelt er natuurlijk niet bij dat de be slissingen altijd wel in het vooideel van zijn ploeg uit vielen. Als wij gewonnen hadden en de arbiter zo op onze hand was geweest, dan hadden we wel iets anders uit de mond van de Duitser gehoord". Spitz Kohn ging niet meer zo diep in op hetgeen zich 90 minuten lang in het stadion had afgespeeld. „Er valt fei telijk niet meer te zeggen, dan dat we een ongelukkige wedstrijd hebben gespeeld. Ik vind het altijd nog een geweldige prestatie van de jongens, als ze op zo'n ge weldige manier, die volko men onnodige 10 achter stand kunnen verwerken, dat ze daarna constant zijn blij ven aanvallen". Donderdag 26 april JACK ARENSEN

de Stem | 1973 | | pagina 17