Negen wenken voor een zorgeloze vakantie in het buitenland wil niets zeggen over positie van Co-op Zoekt u moeilijkheden als u trouwt? (gevaarlijk Kraj» kreeg Robert Schumann-prijs Minister oordeelt niet over verboden NOT-uitzending binnenland buitenland AMERIKA OVERLEG IN HELSINKI HERVAT papier w pen VPRO-Moerdijk hij co OP m;eili*he- mierisg 26 april 1973 r«lpi zeker niet in twijfel over het land, waarheen u reist. 6. Sluit een verzekering af tegen de gevolgen van ziek te, ongeval of diefstal: vooral ziekte in het buitenland kan zeer hoge kosten tot gevolg hebben. 7. Indien u in moeilijkhe den zou geraken, stel u dan in verbinding met de Neder landse vertegenwoordiging. Houdt er evenwel rekening mee dat eventueel noodzake lijke hulpverlening niet kos teloos is en dat alle kosten moeten worden terugbe taald. 8. Houdt u verre van ver dovende middelen: wat in Nederland misschien min of meer oogluikend wordt toe gestaan, levert in vrijwel al le andere landen een ernstig misdrijf op: het bezit van een betrekkelijk geringe hoeveelheid marihuana kan u al vele jaren gevangenisstraf kosten. 9. Wees uitermate voor zichtig met het meenemen van lifters: in de meeste lan den is de eigenaar of be stuurder van een auto aan sprakelijk voor alles wat er in de auto wordt vervoerd. Heeft een lifter verboden za ken bij zich (ook al beweert hij van niet), dan kan de auto verbeurd wordten ver klaard. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ongeveer één procent van de Neder- Ilanders die elk jaar in het buitenland met vakantie gaat komt in moeilijkheden. i procent is niet veel, maar het zijn toch nog dui zenden die de Nederlandse consuls, ambassades en het I Ministerie van Buitenlandse Zaken handen vol werk ■geven. Veel werk dat overbodig is wanneer men goed voorbe reid op vakantie gaat, de wetten in de landen die men bezoekt respecteert, zich vol doende verzekerd tegen ziek te, ongevallen en zelfs over- jden zorgt dat het paspoort i orde is, aldus mr. J. H. feelis van de directie al- ïiienc zaken van het Minis erie van Buitenlandse Zaken J.H. Broers, hoofd van het ■bureau paspoortaangelegen- I heden van hetzelfde Ministe- Krie. Een ongeldig paspoort of iet verlies van het paspoort eroorzaakt ieder jaar weer rele Nederlanders talloze toeilijkheden. „Als men zijn «spoort kwijt is in het bui- rnlanct, dan is men niemand «eer", aldus de heer Marse- is. „Geef de pas niet uit inden, geef hem ndet in pand knoei er niet in en let 'op dat hij nog geldig is". (ederlanders die in het bui- ailand een voorschot vragen lp een Nederlands consulaat t ambassade, zien na hun ïugkeer hun pas ingeno- im. Pas nadat het voorschot terugbetaald krijgt men de is weer terug, zo voegde ij eraan toe. Ook het bezit van verdo ende middelen is in vele "nden in en buiten Europa ten ernstig misdrijf. Op het genbhk zitten naar schat tig van het Ministerie onse eer vijftig Nederlanders in e gevangenis omdat zij ver- Zu mi<tdelen bezaten, «hten of verkochten. Ook r raeenemen van lifters n- kan een hachelijke j. .Zljn- In de meeste lan- EJu eigenaar of be- SDrakoriVan een auto aan" iprakehjk voor alles wat er auto wordt vervoerd, ken K,een- J. verboden za- i?ehi0als verdoven- K1® dan kan de auto Ook rlf> i'ff en verklaard. Wters vlak voor de grens afzetten of vlak over de grens in laten stappen is een gevaarlijke zaak, aldus het Ministerie. Ook in het binnenland zijn vaak contro les. Een extra waarschuwing gaf de heer Marselis voor de Nederlanders die via goedko pe chartervluchten naar de Verenigde Staten willen rei zen. Sluit een goede verzeke ring af, want wanneer men in Amerika ziek wordt, kan dit tienduizenden guldens gaan kosten en niet iedere verzekering betaalt hiervoor uit. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft een lijst je met negen wenken uitge geven voor Nederlanders die naar het buitenland willen reizen. 1. Zorg tijdig voor verlen ging of vernieuwing van uw paspoort: menigeen is tot zijn schade pas tijdens de reis tot de conclusie geko men dat zijn paspoort verlo pen was. 2. Bewaar uw paspoort met de grootst mogelijke zorg want verlies van uw pas poort kan u in zeer grote moeilijkheden brengen: u kan niet meer aantonen, wie u is en dat u de Nederlandse nationaliteit bezit. De Neder landse vertegenwoordigingen in het buitenland mogen u alleen een tijdelijk reisdocu ment voor terugkeer naar Nederland verstrekken en-of andere hulp, nadat uw iden titeit en nationaliteit onom stotelijk zijn vastgesteld. 3. Geef uw paspoort nim mer uit handen, voor welk doel ook: u blijft aansprake lijk. Voor wat er met uw paspoort gebeurt. Indien u uw paspoort in pand zou ge ven voor een of andere schuld, levert dit een straf baar feit op. 4. Knoei niet in uw pas poort: Dit slaat niet alleen op een duidelijke vervalsing, zoals in geldigheidsduur of geboortejaar, maar op iedere eigenmachtige wijziging (zo als van beroep of woon plaats) en gebruik uw pas poort niet als opschrijfboek je. 5. Laat uw adres in het buitenland achter bij familie of vrienden in Nederland, zodat het mogelijk is u op te sporen in geval van nood. Heeft u geen vast adres laat enkele postadressen achter of bel af en toe op naar Neder land, laat uw familieleden BONN (OPA) De Robert Schumann-prijs 1973 is gisteren uitgereikt aan de vroegere Deense premier Jens Otto Krag. De prijs, waaraan 25.000 mark is verbonden, werd hem dooi de universiteit van Bonn toege kend voor zijn verdiensten voor de Europese eenwording. DEN HAAG Minister Van Veen van Onderwijs geeft geen oordeel over de onderwijskun dige kanten van het school-tv- programma over winstdeling, medezeggenschap en macht in de onderneming, van welk pro gramma de uitzending verbo den werd door het bestuur van de Nederlandse Onderwijs Te levisie. Om het ministeriële oordeel was schriftelijk gevraagd door het Tweedie-Kameriid Van Gor- kum (PPR) De beslissing van de NOT stoelt op argumenten van on derwijskundige aard, aldus de bewindsman in zijn antwoord op de vragen. HELSINKI Het overleg van 34 landen ter voorbereiding van een Europese veiligheids conferentie is gisteren in Hel sinki hervat. De afgevaardigden besloten 10 dagen lang dagelijks in com- missies bijeen te komen om de voornaamste hinderpaal voor een akkoord tussen het westen en de Sovjet-Unie, namelijk de vrije uitwisseling van inlichtin gen, ideeën en mensen, uit de weg te ruimen. De Russen, die deze uitwisseling als een in menging in hun binnenlandse aangelegenheden beschouwen, zouden nu tot de overtuiging zijn gekomen dat een regeling van deze kwestie noodzakelijk is, wil de conferentie over de veiligheid in Europa die volgens hen moet doorgaan, inderdaad gehouden worden. Brieven voor deze rubriek moeten rrtet volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Met grote verbazing heb ik kennis genomen van een arti kel in De Stem van woensdag 25 april, waarin onder de kop „VPRO-produiktie over Moer dijk bewust eenzijdig" wordt verwezen naar mijn program ma „Goudkoorts onder de Moerdijk", van donderdaga vond de 26ste. In dit stuk wordt door de anonieme scri bent gestled dat de VPRO geen contact zou hebben gehad met het industrieschap, de Shell en andere belanghebben den en word ik compleet met aanhalingstekens sprekend in gevoerd. Waarop dit artikel is gebaseerd is mij een volslagen raadsel. Het programma is door geen enkele journalist gezien en ik heb niemand van De Stem gesproken zodat de mij toegeschreven citaten en uw mededelingen over „een zijdigheid" en „vertegenwoor digers van anderen", die niet aan het woord zouden zijn ge laten, geheel uit de lucht zijn gegrepen. Ik betreur het bij zonder, dat mijn persoon en mijn werk op deze tendentieu ze wijze dn descredi-et worden gébracht. HILVERUM BOB RIS VPRO - TELEVISIE. Van de zijde van het Industrieschap, de Shell en de V.M.L. is ons ver zekerd, dat de VPRO voor bedoeld program geen contact met hen heeft opgenomen. Be doelde citaten zijn ont leend aan uitspraken van de heer Ris in Tele- vizier (Redactie). etn onzer verslaggevers) HAAG Ministe, Ne- wi de Tweede Kamer "dichtingen verstrekken e fiscale positie van door Edah en overgenomen v. Kvp-Twcede-Ka- Welke T1001" Wilde we" "de hela cmoetllomingen, - - gedaan wa- ilan "e CO-OP- ïï51 eereleld. 'nmiddels als "taande j5.de thans be- I iui(,ere voorwaarden iZaeenkolnsten Uit arheids- lC«nbekonVï"611 "iet ltfïn °niS zuli„ ah 0" Schol- I van 'i? 'ijst oP- aUe werknemers, die ontslagen zullen worden of wier functies zullen worden gewijzigd. Hierbij zal reke ning worden gehouden met so ciale omstandigheden. leeftijd en de duur van het dienstver band. Werknemers, aan wie ont slag is aangezegd of die tij dens de eerste helft van de opzeggingstermijn een nieuwe werkkring aanvaarden, krijgen een compensatie-uitkering naargelang leeftijd en het aan tal dienstjaren. Degenen die tot de ontslagdatum in dienst blijven ontvangen de helft van deze compensatie, tenzij ze op verzoek van de werkgever aanblijven. Ontslagen werkne mers ontvangen een half jaar lang een aanvulling op de VVW-uitkering tot 100 procent, daarna gedurende een peri ode afhar'celijk van het aantal dienstjaren een aflopende aanvulling. (ADVERTENTIE) Ach, d'r komen natuurlijk best een paar probleempjes, ook al zoek je ze niet. Dat weet je. Al zul je er in het begin niet zo bij stilstaan. Maar één ding heb je samen goed afgesproken: met je geldzaken wil je geen moeilijkheden krijgen. En daarom heb je die goed geregeld. Bij de Amro Bank. Die is er niet alléén voor 'n Amro Privérekening waarop 't salaris wordt overgemaakt (waardoor man en vrouw over die handige betaalche"1 ies kunnen beschikken). Want je weet dat de A, 3ank in je gezamenlijke toekomstplannen past. Als je wilt sparen, kun je bij de Amro Bank kiezen uit diverse mogelijkheden, aangepast aan je eigen wensen. Ook kun je er beleggen bijv. via het Amro-Pierson Fund. Verzekeren van alles wat je lief en dierbaar is, 'n lening om hoge kosten op te vangen, vreemd geld als je met vakantie gaat, hypotheek voor een nieuw huis, alles wordt zonder veel problemen bij de Amro Bank geregeld. Sommige moeilijkheden kun je voorkomen, als je de Amro Bank je geldzaken laat verzorgen.

de Stem | 1973 | | pagina 15