I 1 leiil lzb zonderen bejaarden teveel af I )e^e|¥d tts moet integriteit huis opiappen Amerika en N.-Vietnam gaan opnieuw praten \iota examens ATHENEUM OP HOOG PEIL Ir. Manusama: Zuidmolukkers blijven strijden THIEU WIL VERKIEZINGEN IN AUGUSTUS de Haan tijdens Gezondheidsdag: Griekse vakcentrale wii dertig procent loonsverhoging schoonmaken met zuivere vloeibare zeep INSULINDE PTT in de aanval tegen overvallers VAN DER VAART VERLIEST PROCES TEGEN DE JONG 20,00 50,00 10,00 3,50 2,25 2,55 3,00 2,50 4,10 3,50 22,95 9,75 ÏZINE 39,75 149,00 1,98 55,75 1,49 2,75 Bijbelactie in Rusland |Te weinig voedsel LOUIS BOREL IOVERLEDEN Aan onze adverteerders AMERIKANEN Defect aan Saljoet DIT JAAR Nu in glazen fles! De groenteman is 'r voor groente De brouwer is 'r voor bier De schilder is 'r voor verf De bioskoop is 'r voorfilms De Vola is 'r voor geld! Weer gevecht in San Quentin Beloning voor aanwijzingen Chinese moord Donderdag 26 april 1973 8.00 uur. S.00 uur. rv 13 17 0RO!®1GEN (ANF) n. epidemische groei van be- Lrdentehuizen heeft bijge- tot de ex-communicatie i Ln de samenleving afzojide- 11) van mensen, die iir tehui- lien zitten. Bovendien is er een V tendens om alleen jonge be- tavden op te nemen en zich rf tc wenden van moeilijke I «vallen. Het is onze taak om tehuizen juist te betrekken bij I noodgevallen" 1 Dit zei de heer E. de Haan, ■saieeskundig inspecteur voor EL geestelijke volksgezondheid Tin Friesland gistermorgen m TGromngeua op de Provinciale Eezondheidsdag, De heer De Haan meende, dat het erg moeilijk is om bejaardentehuizen te betrek ken bij hulpverlening aan be jaarden buiten het tehuis. De mate van medewerking is vol gens hem volledig afhankelijk van de houding van de direc ties. Hij zou liever zien, dat de opnameprocedure meer ruimte vrij laat voor hulp aan noodgevallen. De heer De Haan ging In dit verband ook in op het verbod In vele tehuizen om huisdieren te houden". Zij weten niet welk ernstig trauma dit voor baas en dier tot gevolg heeft", aldus de heêr De Haan. Hij wees op de mogelijkheid om via een asiel bij het tehuis de band met de huisdieren te be houden. Maast de heer De Haan voerden andere deskundigen het woord over het probleem van de zorg voor ouderen. Men bleek algemeen van ine- nmig, dat een groot aantal vooroordelen over bejaarden moeten verdwijnen en dat met de persoonlijkeverlangens van bejaarden met genoeg re kening kan worden gehouden' Met de discussie wil de pro vinciale raad onder meer een samenwerking tussen de ver schillende instellingen op het gebied van de bejaardenzorg op gang brengen. Binnenkort zal men vergaderen over initi atieven, die genomen moeten worden om zo'n samenwerking daadwerkelijk tot stand te brengen. KOPENHAGEN (DPA) Tweehonderd jonge christenen uit het Wes ten zijn naar de Sovjet unie gereisd om daar tijdens de grote mani festatie van 1 mei op het Rode Plein 100.000 Jo- hannes-evangelies in het Russisch uit te delen. De jongeren willen door deze aatie hun soli dariteit met hun Rus sische geloofsgenoten tot uiting brengen. Ze zijn verdeeld in groepen van 20, die el kaar niet kennen. Het plain is vanuit Kopenhagen voorbereid in samenwerking met verschillende bijbelmis sies in Europa, die zich richten op het zendein van bijbels en bjjbelfrag- menten naar het Oost blok. i Jn de leiding van de Sovjet-Unie schijnen veranderingen op I til te zijn. Het Kremlin is duidelijk ongerust over hef toene- Irnende nationalisme in een aantal Sovjetrepublieken. Om nu [elke twijfel uit te bannen over de dominerende positie van Moskou en het onveranderlijke principe van het centralisme zou men een voorbeeld willen stellen door grote schoonmaak te [houden in de partijleiding van de Oekraïne. Dat zich uitgerekend op de Oekraïne de toorn ontlaadt van Ide Kremlinbazen zal wel niet alleen verband houden met het Ifeit dat de Oekraïners altijd al moeite hebben gehad met het Jcenlralisme van Moskou. Ook de omstandigheid dat de „zwarte [aarde" van de Oekraïne, vanouds de graanschuur van Rusland, leen zeer slechte oogst heeft opgeleverd, zal niet vreemd zijn [aan de huidige opstelling van de Sovjetleiders. Die mislukte oogst heeft ook elders in de wereld ernstige consequenties. Rusland heeft zoveel graan in Amerika moeten Ikopen, dat de wereldvoedselvoorraad op het ogenblik onvol- idoende is om een dreigende hongersnood in India en in een [aantal Middenafrikaanse landen, die nu al jaren achtereen door droogte geteisterd worden, op te vangen. In de tijd van de Tsaren was Rusland een graan-exporterend lland. Nu, na ruim 50 jaar communistische heilstaat, blijken de [Sovjets niet alleen nog steeds niet in staat te zijn hun eigen mensen te voeden, maar veroorzaken zij bovendien levensgrote [problemen voor hongerende ontwikkelingslanden. Bij dit falen verbleekt de triomf van de vele technische successen, die de teen hebben behaald. 'I-ïSHINGTON President Ninon heeft zijn minister van huitenlandse zaken, William Rogers, gevraagd hem te advi- leren wat er gedaan moet worden om de „smetteloze in tegriteit" van het Witte Huis e herstellen, die door het Wa- Itergate-afliiisterschandaal die- Pe deuken heeft opgelopen. l De nieuwsdienst van het merikaanse radio- en tv-sta- AMSTERDAM (ANP) In J msterdam is op 67-jarige leef- 1W overleden de acteur Louis M»rel. Uffs Borel (pseudoniem lodewijk Mackay) speelde zijn beginperiode onder Peer bij Cees Laseur en Cor Pys. Bovendien trad hij in op. In 1939 vervulde hij pi rol m de film „De Spook- T™ en vertrok daarna naar «enka waar hij gedurende Jaar veel toneel speelde hamTVeïs„cheidene op- L A !949 kwam hij naar 1 's;ug om in bet ca- flen Wlm Kan op te tre- Lïl a was Louis Borel ISfY? de Nederlandse Mnim m Toneelgroep Cen- Ke aan de Haagse Co- Mis'1 iwi de televisie was ,2° speeWe hiigeen °,nbekende. hSnoLH ee-ns de.ro1 van F ter in Swiebertje. JApVEHTEN'ng) ginnedag zijnT"' u°nin' ren «„J'. Jn onze kanto- °P deze dl?' Er versch«nt «n klant ovengens wel I v°0MW(a opdrachten H vrijdag T .,mei dienen °o lï.00"uuïrlsmiddags t00r «Breda te zfe 1 meil'dj? v°°r dinsdag reiken bL te laat be land Wpf. nder vooraf- mee in £ls, overleg "oensdaa o krant van us 6 mei. Op 3q H knüeaMpi? 's de adver- II Hereiken telefonisch ■I HtJü^^van 19.00 uur 6 Aövertentic-afdeling tion ABC, die dit gisteren meldde, zei dat Nixon en Ro gers deze zaak in het afgelo pen weekeinde telefonisch hebben besproken. Volgens ABC had Nixon aan Rogers gevraagd hoe hij zijn bureau het best zou kunnen zuiveren van medewerkers wier naam in verband met het Watergate-schandaal is bezoe deld. Nog steeds worden er in de Amerikaanse pers „onthullin gen" gedaan rond de „Water- gate-affaire". The Washington Star-News heeft inmiddels ge meld dat twee van de belang rijkste adviseurs van presi dent Nixon in afzonderlijke vraaggesprekken zeer tegen strijdige verklaringen hebben afgelegd over een beweerde poging vorig jaar zomer, een onderzoek in te stellen naar de vraag of de staf van presi dent Nixon tijdens de verkie zingscampagne betrokken was bij het Watergate-schandaal. The Washington Post heeft gisteren gemeld, dat tenminste 8400 doü'ar uit fondsen voor de campagne tot herverkiezing van president Nixon zijn ge bruikt voor telegrammen waarin verzonnen personen hun instemming betuigden met het besluit van het Witte Huis tot het leggen van mij nen in de Noordvietnamese haven Haiphong. (Van onze redactie buitenland!) WASHINGTON/HANOI/SAIGON De Verenigde Sta ten en Noord-Vietnam gaan praten over een betere nale ving van het door hen door Zuid-Vietnam en de voorlopige revolutionaire regering gesloten Parijse vredesakkoord. Dit is gisteren in Washington en Hanoi bekendgemaakt, nadat eerder op de dag Saigon en de VRR elkaar voorstel len hadden gedaan over een politieke regeling met verkie zingen in Zuid-Vietnam. ATHENE De Griekse vak centrale CGT (de enige er kende vakcentrale in Grieken land) heeft tjjdens een bijeen komst met de minister van ar beid Cleanthis Damanios loons verhogingen van 30 procent voor de Griekse arbeiders ge- eist. Tijdens hel gesprek heeft de vakcentrale de looneis gerecht vaardigd door te wijzen op de grote prijsstijgingen van de laatste tijd. Een rechtbank in Saloniki heeft gisteren de inbeslagleg- gmg op de maandag-edities van de bladen „Thessaloniki" (Sa loniki) en „Vradyni" (Athene), waarin de anti-kolonelsverkla- ring van oud-premier Kara- manlis was afgedrukt, opgehe ven. De openbare aanklager achtte het „oproerige karakter" van de publikatie niet bewe zen. Een rechtbank in Athene was dinsdag daarentegen van oordeel, dat bepaalde passages in de oproep van Karamanlis ten doel hadden de bestaande constitutionele orde omver te werpen. President Nixons bijzondere raadgever dr. Henry Kissinger en Hanoi's Le Due Tho, die samen het grootste aandeel hadden in het tot stand komen van het vredesakkoord, zullen elkaar half mei opnieuw in Parijs ontmoeten om over de hetere naleving te spreken. Voor die tijd, en wel op 27 april, zullen de Amerikaanse onderminister van buitenland se zaken William SulT-vam en zijn Noordvietnamese ambtge noot Nguyen Co Tach in Pa rijs bijeenkomen om het over leg tussen Kissinger en Tho voor te bereiden. Het overleg komt nadat beide partijen el kaar in scherpe nota's hadden beschuldigd van uitgebreide bestandsschendingen. Zo stel de Noord-Vietnaim, dat Ameri kaanse mariniers op weg wa ren naair Cambodja om de re gering Lon Nol te steunen, dat Amerika zijn bases in Zuid- Vietnam niet ontmantelt en bombardementen in Indo-Chi-, na blijft uitvoeren. De Amerikanen verwijten] op hun beurt de Noordvietna- mezen van het zenden van 30.000 man troepen en meer dan 400 gepantserde voertui gen naar Zuid-Vietnam en van gewapende inmenging 'n Laos en Cambodja- De bekendmaking van de besprekingen in Parijs kwam enkele uren, nadat de regering in Saigon, in een poging de impasse over een politieke re-, geling te doorbreken, aan de Vietcong voorstelde op .1 au gustus algemene verkit, .ngeii te houden om een instelling 'n het leven te roepen, die over de politieke toekomst van liet land moet beslissen. Saigon verbond hieraan echter meteen de eis, dat dan alle Noordviet namese troepen moeten zijn vertrokken. WASHINGTON (AFP) Op II april is iets misgegaan met het op 3 april gelanceerde Sovjet-ruimtestation „Saljoet 2", zo zeggen Amerikaanse deskundigen, die zich bezig houden met de Sovjet-ruimte- vaart. Volgens de deskundigen is één van de panelen, die de zonnestralen ojavangen voor de voorziening van elektrische stroom van het ruimtestation losgescheurd en draait het zelfstandig in de ruimte. De Saljoet 2 is verstoken van elektriciteit. Als gevolg hier van zo-u de lancering van een bemand ruimtevaartuig dat had moeten koppelen met de Saljoet niet zijn doorgegaan. Zuid-Vietnam zou gedeelte lijk demobiliseren. Het zes punten omvattende Zuidviet- namese voorstel omvat tevens een geleidelijke opheff'ng tot 26 augustus van de beperkin gen op de democratische vrij heden. De voorlopige revolutionaire regering wees het voorstel meteen als een „propaganda- manoeuvre" van de hand en kwam zelf met een even eens zes punten omvattend voorstel. Hierin wordt onder meer onmiddellijke staking van alle vijandelijkheden, on middellijke uitlevering van al le burgergevangenen en on- m'ddellijke waarborging van de burgerlijke vrijheden geëist. Inmiddels kwamen woens dag de Cambodjaanse rege ringstroepen rond de hoofd stad Phnom Penh verder in het nauw. Honderden vluchte lingen trokken Phnom Penh binnen, nadat de guerrillastrij ders enkele gehuchten vlak bij de stad hadden bezet. Gister avond was in de hoofdstad het geweld van de strijd duidelijk te horen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) GELDLENINGEN Uw verzekeringsadviseur weel 'r trouwens oox anes van. Snelle afwikkeling zonder informaties bij derden. Hoofdkanfoor: Herengracht 105-107 Amsterdam. Tof.:020-62477. BijkantorenAlkmaar, Breda, Eindhoven, Den Haag, Groningen, Haarlem, Heerlen, Den Bosch, Hilversum, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zaandam. (Van onze redactie binnenland) SCHIEDAM Volgens de Holland Amerika Lijn in Rot terdam heeft de brand van dinsdagavond aan boord van het nieuwe cruiseschip „Prin- sendam" zoveel schade veroor zaakt, dat alle cruises die het schip dit jaar zou maken voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld. Dat geldt allereerst voor de eerste reis, die het nieuwe schip van de HAL op 1 juni zou beginnen, namelijk de 42- daagse cruise naar Singapore De schade, die de maatschappij door het gedwongen uitstel van de cruise oploopt is nog niet bij benadering vast te stellen. Door de brand, die dinsdag avond door nog onbekende oor zaak ontstond is vooral schade aangericht in de nachtbar (zie foto), de bioscoopzaal en op de brug. Door de grote hitte wer den veel kabels vernield. Het schip was enkele uren voor de brand begon afgemeerd bij Wilton-Fyenoord te Schie dam., nadat een korte proef tocht was gemadlct. De „Prinsendam" was nog niet overgedragen aan de Hol land Amerika Lijn. De bouw werf De Merwede in Hardinx- veld-Giessendam zou dat doen tijdens een feestelijke tocht op 9 mei. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De PTT gaat op korte termijn in de aanval tegen overvallers van postkan toren, postagentschappen en postauto's. Er zullen tientallen miljoenen guldens worden uit gegeven aan de bescherming en beveiliging van PTT-dien- sten. De laatste maanden zijn vooral in de randstad veel overvallen gepleegd op post agentschappen. Dit jaar worden alle 1800 postkantoren en alle 700 post agentschappen voorzien van een alarminstallatie. In nieuwe en te verbouwen postkantoren komt pantserglas. Ook in be staande postkantoren wordt de komende jaren pantserglas aangebracht. Binnen enkele maanden worden postauto's voor geldtransport uitgerust met een mobilofooninstallatip om snel alarm te kunnen slaan. Inmiddels heeft de PTT de grote geldtransporten aan besteed aan een speciale dienst van Van Gend en Loos. "S SAN QUENTIN (CALIFOR NIA) Bij een onderlinge machtsstrijd tussen leden van de zgn. „Arische Broeder bond" in de gevangenis van San Quentin, is het tot een gevecht met messen en stok ken gekomen, waarhij zes ge vangenen, onder wie een lid van de Manson-clan. werden gewond. De Arische Broederbond is een op nazistische leest ge schoeide organisatie van blan ke gevangenen. (Van onze onderwijsredacteur) Gisteren zijn voor een aan tal schoolsoorten de schrif telijke eindexamens begonnen. De „bezemklassen" van de ou de h.b.s. en m.m.s. probeerden nu wat het vorig jaar niet ge lukt is. Voor de gymnasia „ou- de-stijl" zijn we aan het laat ste massale eindexamen toe, met een reeoird-aantal van 7288 kandidaten. Tegelijkertijd begon men op 43 scholen al aan het nieuwe atheneum-exa men. Deze voorlopers hebben samen 2-491 kandidaten, ruim 1.000 meer dan het vorig jgar. Vanaf het allereerste werk viel net als het vorig jaar het hoge peil van de nieuwe exa mens voor scholen voor voor bereidend wetenschappelijk onderwijs op. Het is al weer voor de derde keer dat een aantal Mammoet koplopers de nieuwe examens afnemen en op 177 avond- seholengemeensclhappen ge beurt het voor de tweede maal. Daarbij wolrdt bevestigd wat steeds weer on onderwijskrin gen te beluisteren valt: het gymnasium en het atheneum mikken op een zeer hoog ni veau. Het schriftelijk van het athe neum begon met een Neder landse samenvatting. Een arti kel van Wouter van Dieren uit Handelsblad-N.R.C. van eind vorig jaar moest drastisch worden ingekort, namelijk van ongeveer 2300 tot ongeveer 400 woorden. Ze hebben dat bij de N.R.C. terecht niet gedaan, want „In naam van de vooruit gang" is een lezenswaardige beschrijving van de weerstan den die milieu-activisten heb ben te overwinnen. De tekst was dus up tot date en boven dien zeer begrijpelijk- Dat wil niet zeggen dat het dus een gemakkelijke opgave was, in tegendeel. Op meerdere scholen vond men de tekst ook te lang, een klacht die het vorig jaar ook al te beluisteren viel. Een aan tal kandidaten had dan ook niet genoeg aan de beschikba re twee en een half uur. Gistermiddag volgde het En gels in multiple-choice vorm. In vergelijking met de verta ling, die dezelfde middag op de „oude" gymnasia werd ge maakt vond ik het nieuwe gemaakt vond ik het nieuwe werk bar moeilijk. Die indruk werd bevestigd op een „oude school" waar men evenals het vorig jaar voor het nieuwe werk had gekozen. Op de „nieuwe" scholen was men echter niet ontevreden. De B-kandidaten van de h.b.s. en van het aflopende oude gymnasium begonnen gisteren met gonio en analytische meet kunde. Iedereen was even te vreden: de eerste twee opga ven vroegen alleen maar wat routine en werkelijk lastig was hooguit het laatste onderdeel van de derde opgave. De al fa-kandidaten maakten intus sen het schoolexamen Latiin en bij de h-b.s. was er de ge bruikelijke Franse brief. Gistermiddag maakte de hbs een Engelse vertaling van een artikel uit The Observer van het vorig jaar over de Olympi sche Spelen. DEN HAAG (ANP) „De Zuidmolukse terrier laat niet meer los. Wij zullen er bij Ne derland en Indonésië op blij ven wijzen, dat het probleem van de Zuidmolukkers een hin derlijk obstakel blijft in de goede betrekkingen tussen de ze landen. Wij blijven strijden tot het ideaal van een vrije republiek der Zuidmolukken bereikt is." Dit heeft ir. J. Manusama, president van de „Republiek der Zuid-Molukkcn" /RMS), gisteren in de Houtrusthallen 'n Den Haag gezegd. Enkele luizenden Zuidmolukkers voonden daar de 23ste herden kingsdag van de proclamatie van de RMS bij. „De 32.000 Zuidmolukkers in Nederland vormen een politiek probleem. Het is triest te zien hoe de Nederlandse regering dit vraagstuk uitsluitend door sociaal-maatschappelijke maat regelen denkt te kunnen op lossen," aldus Manusama. In de Houtrusthallen, waar een tropische warmte heerste, riep de heer H. Womsiwor na mens de organisatie van de „Vrije Papoea's" op tot samen werking tussen de Zuidmoluk kers en de Papoea's in hun strijd voor de onafhankelijk heid. Tegen het podium, waar groepen met Zuidmolukse folk lore en zang optraden, was een spandoek bevestigd, waarop stond „De Indonesische ambas sade is een vaste bron van valse voorlichting over de RMS". Bij de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan had de Haagse politie de straat tijdelijk met dranghekken afgesloten. In de nacht van dinsdag op woensdag werd Assen volge- kaikt met Zuidmolukse leuzen. Onder meer op het provincie huis, gemeentehuis, het kan toor van de ontvanger van 's rijks belastingen en een wa renhuis in aanbouw stonden in grijze en blauwe verf leuzen als „Wassenaar was nog maar een voorproefje" en „Vrijheids strijd vraagt levens". nei zit er oik in dat velen uwer sinds ze vanmorgen op stonden, nog geen grassprietje, geen knopje, geen bloempje hebben aangekeken. Waar schijnlijk bent u ietwat slape rig met de Ajax-zorgen nog in het hoofd dwars door uw tuintje gelopen, of bij gebrek aan een tuin, even slaperig langs andere belendend en ontluikend groen gestapt, resp. gereden, zonder de moeite te nemen even een ommetje te maken door een stadspark of een bescheiden aanplant in uw buurt. Dan staat u eigenlijk niet met beide benen op de grond. Want de goede grond voor mensen is niet asfalt of lino leum of vaste vloerbedekking, maar dat is aarde en gras. Daar horen we thuis. Dauwtrappen heeft daarmee te maken, en dat is niet alleen iets voor de vakantie. In het Zeeuwsch-Vlaamse Terneuzen is men bij de lei ding van een bedrijf minder gelukkig met de opvatting die de industriebonden hebben van Dow-trappen. En Van Agt maar denken dat het wel snor zat. Heeft ie toch een zeer droevig terneer geslagen hangsnor op het oog gehad. De CHU: wie zegt daar dat wij geen been meer hebben om op te staanWe staan wel met een been in het graf, maar dat andere been houden we stijf. Voedingsbond NVV: Gedane Bake nemen geen keer. De naakte feiten: de Vara Waald-reclvt wat krom is. De gezamenlijke taxi-bedrij ven in ons land willen het taxi vervoer in ons land gaan populariseren. Da's een duur woord voor het streven meer mensen in de taxi te krijgen, hetgeen op zichzelf een loffe lijk streven genoemd mag worden. Uit een prijsvraag is nu een pakkende slogan ge rold, die hier zelfs een aparte plaats tussen twee sterretjes krijgt: Paktietaxi. Het probleem is nu alleen nog: hoe zaktietaxi betalen? En dat was het wel wat mij betreft, 'l'ot morgen. MERIJN DEN HAAG (ANP) De familie van de vorige week woensdag in Den Haag ver moorde Chinees Yo Pio Tschin heeft een beloning van 50.000 ter beschikking gesteld voor degene, die aanwijzingen kan geven die leiden tot de aan houding van de dader(s). De familie van de heer Tschin is tot de conclusie ge komen, dat uit het huis van het slachtoffer mogelijk een bedrag van ongeveer 90.000 is verdwenen. AMSTERDAM (ANP) De civiele kamer van het ge rechtshof in Amsterdam heeft gisteren de vordering afgewe zen. die de voormalige predi kant dr. H. van der Vaart Smit (85) uit de hoofdstad had ingesteld tegen prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie. Het hof bekrachtigde hpt vonnis van de rechtbank, die in juni vorig jaar de vordering in eerste instantie ook had af gewezen. Van der Vaart Smit voelde zich gegriefd door enkele pas sages in het eerste deel van prof. De Jongs standaardwerk Het Koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoor log. Hij vroeg de rechtbank en daarna het hof te verklaren dat de over hem in het boek voorkomende uitlatingen over sympathie voor het derde rijk lasterlijk althans beledigend voor hem waren. Dr. Van der Vaart Smit is van plan van het arrest van het hof in cas satie te gaan bij de Hoge Raad in Den Haag.

de Stem | 1973 | | pagina 13