os 1 burg wil af an te olie campings NOTWILGENDAG IN CADZAND zeeuws PAPIER, PORTO EN PROBLEEMBEESTEN lADSVERGADERING stad streek lissingen /EEKEND- DIENST 1STEM- REDACTIE TE LAAT Sluis Aardenburg Terneuzen Burgerlijke stand T °"Wr verslaggevers) PAPIERBERG ANDER BEEST LAND VAN DWERGEN" Zaterdag 21 april 1973 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Wanneer wij reeds van te voren zouden toestaan dat in het hoogseizoen de maximaal toegestane kampeereenheden op de campings mogen worden overschreden, dan wordt het gehele beleid ten aanzien van de campings gefrustreerd." O Burgemeester A. Schipper. I Wethouder J. Vergouwe. Bevonden voorwerpen jnd (daimatiner), plastic tas elektrische deken, bruine |bal in net>-, pakje enve- verzekeringsplaatje Elfiets, zwarte herenpara- handschoen, dameshand- lenen, etui met vulpen en pannen, diverse sleu- en autosleutels, geplom- tand, bankbiljetten, da- Ihorloge, plastic voetbal, Itbruine hond met blauwe pand, vrij grote lichtbrui- 1 hond, zakmes, parelsnoer l zilveren slotje, grote zil- p sleutel, semafoon en monnee met inhoud. De ing gevonden voorwerpen van maandag tot en I vrijdag tussen elf uur en (een, en van vier uur tot uur, Op zaterdag is het feau open van elf tot twaalf Voor redactionele aan. gelegenheden kunt u lijdens deze paasdagen ■contact opnemen met de (eren drs. J, Bouwmans, Tlel 01100-3405 of 01100- 1030 (voor Midden-Zee- fcnl) en G. van Berkel, e. 01150-4866 (voor eeuwsch-Vlaanderen) Dit zei burgemeester A. Schipper in de in Oostburg gehouden raadsvergadering op de vragen van de heer E. Dekker. Deze had het col lege gevraagd of het voor nemens was voor een be paalde periode de camping houders een verruiming toe te staan en, indien deze vraag bevestigend werd be antwoord, of het college deze toestemming zo vroeg mogelijk aan de camping houders wilde meedelen in verband met hun planning. Verder zag hij graag dat reeds voor volgende jaren bij het uitgeven van de ver gunning de toegestane ver ruiming zou worden mee gedeeld. Burgemeester Schipper zei dat slechts dan toestemming overwogen wordt als alle cam pings vcvï zijn opdat verrui ming op zich onbillijk zou zijn ten opzichte van de campings die verder van de kust lig gen. Een reglementering van de overschrijding vond hij volko men in strijd met het gevoer de beleid, dat gericht is op een harmonische ontwikkeling van de recreatie uit welk oogpunt, aldus de heer Schipper, „dan ook paal en perk is gesteld aan de overbevolking op de campings tijdens het hoogsei zoen". De toegestane aantallen zijn vastgesteld op adviezen van de Nederlandse Kampeer- raad. In de volgende vergadering zal een verzoek van de heer J. J. Dees uit Breskens behan deld worden om op het toe komstige jachthaventerrein een tijdelijk onderkomen (een caravan) neer te zetten ten behoeve van verkoop van bo ten etc. Hij heeft van Rijks waterstaat toestemming tot 1 mei van dit jaar. De heer H. Verhage drong aan op een be slissing in de huidige raads vergadering omdat de meiver gadering na afl'oop van de ver gunning gehouden wordt en het anders te laat zou zijn. J. Vergouwe zei dat de eventuele toestemming niet los gezien kan worden van de hele ont wikkeling van de haven. „Bo vendien zijn er nog andere bedrijven in Breskens die iets dergelijks ook wei zouden willen", zo meende hij. De heer Verhage diende hierna een voorstel in om toch een vergunning te geven, een voorstel dat te weinig steun ontving om behandeld te kun nen worden. Gepoogd zal worden verho ging van zwembadtarieven voortaan trendmatig te doen geschieden, in plaats van schoksgewijs. Het was de heer F. Baa- rends die dit voorstelde, omdat hem bij berekening van het voorstel tot de verhoging die nu werd behandeld, gebleken was dat sommige tarieven maar liefst zeventig procent omhoog gingen. Oranjecomité's die een sub sidie willen hebben uit een hiervoor gevormd fonds van ruim negenduizend gulden, zullen een specificatie moeten geven van de geraamde kos ten. Dit antwoordde burge meester Schipper op desbe treffende vragen van de heer A. van Beest. De raad stelde zich voorts voor drieduizend gulden ga rant in verband met een door de Streekjeugdcentrale te or ganiseren kindervoorstelling in de strandkerk in Cadzand. Een krediet van 638.000 gul den voor uitbreiding van het sportveld werd gevoteerd waarbij de heer Verhage op merkte het toch een erg groot bedrag te vinden dat voor re kening van de gemeente blijft na aftrek van de te verwach ten subsidies. „Juist die subsidies maken de uitvoering mogelijk," aldus de heer Schipper. De raad vo teerde ook ruim drie ton voor reconstructie van de Kroon- wijk. Openbare verkoping Voor1 de openbare verkoping van del woning Hoogstraat 29 te Sluis, ten overstaan van notaris A. J. Herdink in hotel Central, be stond niet veel belangstelling. Er waren slechts drie inschrij vingen binnengekomen. Het hoogste bod was van de heer L. A. Cortvriendt te Sluis met f 15.000,-. Bij de na de pauze gehouden mondelinge verkoop werd er niet hoger geboden, zodat de heer Cortvriendt ei genaar werd. Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie in Aarden burg werd als gevonden opge geven: groene gymschoen, maat 36, een paar donkerblau we wanten, magisch schaak spel, huissleutel D.L., blauw gebreide kinderwand. hoed. rode kinderwant, damespals- horioge, goudkleurig dames- polshorloge, blauw trainings jack, lipssleutel met ring. In lichtingen over de gevonden voorwerpen zijn te verkrijgen op het groepsbureau, aan de Markt in Aardenburg. Voetbal Sinds 1 april dit jaar beschikken de buurt schappen Draaibrug en Heille over een heuse voetbalclub. Er is al danig getraind, op het voetbalveld van Heille, en 15 april werd de eerste vriend schappelijke wedstrijd ge speeld. Draaibrug wist HeÜle te verslaan met 4-1. Geboren - Vanessa dv P. Deij - Due a rm onJorg zv F. Er- pelinck-Triest, Clharrtal div E. de Smit-Broodiman, Elèonora dv C. Geelhoed-Lorier, Paul zv G. de Winne-Vervaet, Mi chel zv E. Karel-Mararaus, Sa- lif zv H. Durgun-Tas, Ruth dv P. Salverda-Kole, Frans zv F. van Nierop-Riamens, Martijn zv J. Poit-de Boer, Natasja dv H. van Alphen-van Minnen. Ondertrouwd - Cornelis Ha melink, 24 j en Margaretha Beeldens, 18 j., Abraham Haak, 21 j en Dirkje de Mul, 21 j., Johannes Vreeswijk 25 j en Georgette Gelderland 2:5 j., Adriaan Buijze, 23 jen Tanmeke Kaijser, 21 j., Roelof Dietz 20 j en Marijke de Jon ge, 17 j., Albertus Ripke, 22 j en Margaretha Stronkhorst, 22 j te Naaldwijk, Jan den Deur waarder, 20 j en Elisabeth Geensen,, 21 j.. Getrouwd - Albertih Diele- man, 24 j en Cornelia Deij- kers, 19 j., Ediuardus Schoof, 21 j en Catharina Barernan, 19 j., Johannes van As, 20 j en Maria Elve, 19 j„ Phildppus van Luik, 23 j en Hendrika Meertens, 21 j. Overleden - Jacob KI a ass en, 91 j., Maria Vermeersoh, 70 j. te Sas van Gent, Rachel de Smet, 47 j. te Axel, Johanna van Beek, 91 j te Sas van Gent, Michiel de Pooter, 67 j., Allphonse StociKman, ilrïc -iaii; l'lllillM rfi I Se™ knotwilgen I CADZund Tv - d (3« Paasöa s<*aêoch- legint^ff °,m 10-00 I'.eeorganisee?a0°j Cheepse Fdte ..n„i,„.. door het zige knotwilgen, specifieke verschijningen in het West- Zeeuwsch-VIaamse landschap, van hun overtollige takken te ontdoen. Vrijwilligers, die hiervoor zijn uitgenodigd, komen eerst samen op het vormingscen trum Hedenesse, waarna men de bomen te lijf gaat. Onder hen zat zich ook het college van b en w van Oostburg vinden, zo deelde burgemees ter A. Schipper mee. De orga nisators hebben inmiddels al meer toezeggingen gekregen van aspirant-knotters, waaron der een groep leerlingen van het K.W.L. in Oostburg. Gevraagd is zelf gereed schap, zoals trekzagen en hak messen mee te brengen. De gemeente Oostburg stelt, naast de mankracht van zijn college, een vijftal trekzagen en tien hakmessen beschikbaar. Een enkele keer vraagt iemand mij: is het provinciaal bestuursapparaat nou ook een düür apparaat? Dan zeg ik: „Ja! Het provinciaal bestuur van Zeeland, met alles wat erop en eraan zit, kost de gemeenschap een lieve duit; bijna tweederde van de provinciale begroting gaat zitten in „kosten van bestuur". Logisch dat je jezelf, dit wetende, afvraagt of -er niet wat bezuinigd zou kunnen worden. Sommige Statenle den doen dat trouwens al dit zich afvragen (bezuinigen is een ander werkwoord). Bijvoorbeeld Don van de PvdA. In een vergadering van de commissie voor finan ciën van Provinciale Staten, vroeg hij zich af waarom het nou nodig was dat alle Sta tenleden soms per dag drie zwaar gefrankeerde envelop pen ontvangen, waarin dan drie onbenullige papiertjes zitten. Kort geleden kregen alle Statenleden per expres een hele dikke envelop thuis gestuurd (portokosten per zending f 2,75), waarin zij een hoeveelheid praktisch le lieblank papier aantroffen, behelzende enkele voorstellen tot begrotingswijziging. Die hadden ook gemakkelijk op een kwart velletje bankpost gekund en dan zouden ze voor 35 spie per envelop bij de Statenleden zijn aan gekomen. Dezelfde zending, eveneens per expres, werd ook aan uw altijd zwoegende Scopus toegestuurd, waarmee ik maar zeggen wil dat ik weet waar ik over praat. Ik heb aan de bewuste expres- zendlimg 40 velletjes schrijf papier van hoge kwaliteit overgehouden. Papier waarop niets, maar dan ook niets stond. Door dit hoogwaardige overheidspapier zorgvuldig te benutten, bijvoorbeeld voor de betere corresponden tie, is de zending aan mij niet verspild geweest. Maar ik vrees dat de vijftig ande re zendingen, die bij de Sta tenleden zijn beland, doodge woon de vuilnisbak zijn in gegaan. De Provinciale Staten vre ten zich letterlijk door een papierberg heen. Ter voorbe reiding van een Statenverga dering is doorgaans een kilo gram houtvrij papier per Statenlid nodig. Gaat het om een bcgrotingszitting, dan schat ik de hoeveelheid pa pier per Statenlid op onge veer vijf kilogram. Erg veel voor een wereldbewuste pro vincie. Je kunt zeggen, dat er voor elke Zeeuwse Staten vergadering een hoeveelheid lompen (daar maken ze het betere papier van) wordt ge bruikt, voldoende om een klein dorp in Nigeria geheel van kleding te voorzien. Zelfs schiet er dan nog een extra kloffie voor de burge meester van zo'n dorp over. Zo'n man wil tenslotte ook wel iets exitra's. Je vraagt je dan soms ook af: hoe spelen ze het toch klaar, om voor de meest on benullige voorstellen die de Staten soms bereiken, toch zoveel papier te gebruiken? Welnu, dat is een kwestie van gewoonte. Als een bepaald Staten- voorstel in een commissie vergadering wotdit voorbe reid en de commissie heeft niets, maar dan ook niets mede te delen, dat het nage slacht kan interesseren, dan wordt door de secretaris van de commissie de volgende volzin op papier gezet: „Het voorstel geeft geen aanlei ding tot het maken van op merkingen." Ondertekend: voorzitter en secretaris van de commissie. U zult het met mij eens zijn, dat die zin royaal op een visitekaartje geschreven kan worden. Maar nee, de provinciale griffie besteedt aan zoiets een kwarto vel houtvrij papier, dat is een oppervlakte, gelijk aan een kwart van de dagbladpagina die u thans in handen hebt. Helemaal links bovenin lees je dan inderdaad, in miezerig kleine lettertjes: „Het voor stel geeft geen aanleiding tot het maken van opmerkin gen." Ongeveer 98 pro cent van het papier is blank, als de onschuld van de amb tenaren, die jaar in, jaar uit hun eigen huisdrukkerij met deze verspilling in gewetens nood brengen. Ik gebruik dit grotendeels blanke papier, waarop de balpen prettig rolt, als kladpapier, Ik zou liever geheel blanco papier van de griffie ontvangen. Dan liet ik er mijn naam en adres op drukken en dan had ik luxe bankpost voor mijn correspondentie. Sommige, ja zelfs vele Sta- tenstukken komen twee tot driemaal in handen van de Statenleden. De provinciale griffie gaat er namelijk van uit, dat de Statenleden niet bij machte zijn om zelf hun rommel te ordenen, waardoor zij altijd een stuk kwijt zijn. Vandaar dat zij soms in sten cilvorm, in gedrukte vorm en menigmaal in fotokopie één en hetzelfde voorstel ontvan gen. Aan het begin van een Statenvergadering, als de goeddeels blanco Statenvoor- stellen in behandeling moeten komen, krijgen de statenle den en de pers de hele win kel nog een keer thuisge stuurd. Maar dan zitten alle stukken, óók die met de plechtige volzin .,Het voorstel geeft geen aanleiding tot het maken van opmerkingen," in een grijze, stevige opbergmap. Met die map is iets merk- tenleden misschien hetzelfde als wat ik doe: er gebruik van maken voor het opber gen van privé-corresponden- tie, de papieren voor de in komstenbelasting en de boekhouding betreffende de auto-benzinerekeningen en zo. Met die map is iets mer waardigs aan de hand. Hij is namelijk van opdrukken voorzien. Bovenaan staat het Zeeuwse wapen, met de leeuw die tot aan het middel (dus kuis) onder water staat. In grote letters staat op de map gedrukt: „Vergadering Provinciale Staten van Zee land ddo" (achter die letters staat de datum waarop ver gaderd gaat worden). Puur vanuit privé-belang gerede neerd, zou ik zeggen, waar om springt men met het druk werk op die mappen niet even zuinig om als met het drukwerk op die dooumenten die ons melden dat er niets te melden valt. Dan hèb je iets aan die mappen. Het wapen van Zeeland mag van mij op de huidige grootte (ongeveer die van een dwarsliggend doosje lu cifers) op de map blijven staan, want dat kleedt beslist aan, zo'n provinciewapen. Maar wat er beslist af moet, dat is dat andere beest, onze zwaarste concurrent, brave Zeeuwen, dat wat al te opvallend aan de onderkant van de map is afgedrukt. Het bewuste beest is een kameel. Wie dit woestijndier niet meteen zou herkennen be hoeft maar even te lezen. Het staat onder de afbeel ding van de tweebulter: Ka meel! Kijk, zoiets kan ik niet hébben. Dit is een natte pro vincie, een oord van worste laars en zwemmers, zoals treffend in ons wapen tot uitdrukking wordt gebracht. Het is ontoelaatbaar dat juist op de meest officiële documenten, die lome, naar zand en mieren ruikende ka meel wordt afgebeeld symbool van de immense zandgronden in Afrika en aan de leeuw alleen verwant, doordat hij af en toe de ko ning der dieren tot voedsel dient. Want ook de leeuw leeft in de woestijn, zoals U weet, dank zij Readers Di gest of andere bronnen. Kortom, die kameel wil ik niet meer zien op de kaft waarin de Zeeuwse Staten- stukken tot mij komen. Ik word schizofreen, als ik bo venaan op de voorname, grij ze map die vechtende leeuw in het water zie spartelen en onderaan die lummel van een kameel (met notabene het onderschrift „Kameel" alsof men zou denken dat het een kievit was!) d-oor het zand zie schommelen. Men kan mij tegenwerpen, dat „Kameel" het handels merk van de fabrikant van die mooie, grijze mappen is ik heb daar geen bood- sohap aan. Als het mogelijk is om houtvrije vellen papie ren te vullen met helemaal niets, dan moet het ook mo gelijk zijn om de Zeeuwse leeuw als alleenheerser los te laten op de mappen die de Statenleden ontvangen. Nog even en de kameel staat bo venaan op de mappen en de zwemmende leeuw verdwijnt naar een hoekje op de ach terkant, Dit kan niiet en dit mag niet! Tenzij tenzij er een diepe gedachte achter steekt. Dat zou deze kunnen zijn: het provinciaal bestuur van Zeeland raakt tot het inzicht dat het besturen vandaag de dag niet meer bestaat uit het heersen (de leeuwen-opvat ting), maar uit sjouwen en dienen (het kameel-princi pe). Kijk, in dat geval kan er over de wisseling der dieren gepraat worden. Maar laat men dit idee nu niet wéér afdoen met de zin: Het voor stel geeft geen aanleiding tot opmerkingen! Want zo zijn we niet getrouwd! eindredactie bas augustijn J-Jet a.s. weekend is het eerste weekend, waarop het enige „pretpark" van Zeeland zijn poorten weer openstelt voor bezoekers. „Miniatuur-Walcheren" in Middelburg is weer te bezoeken. Alhoewel er dit jaar nauwelijks nieuwe gebouwen zijn bijgekomen, is het geheel toch zeker de moeite waard. Hier zijn op een oppervlakte van ca. 7.000 m2 alle belangrijke gebouwen op 1/20 schaal van de ware grootte nagebouwd. Zo is van Middelburg een deel van de Loskade compleet met de hotels en Stations- brug aanwezig, evenals het prachtige Stadhuis, dat nauwkeurig tot zelfs in de kleinste details werd nage bouwd. Een unieke foto, die alleen in het voorjaar ge maakt kan worden, is een foto van de „miniatuur-Lan ge Jan" met op de achter grond de „reuze-Lange Jan" met zijn totale lengte van 85 meter. In de zomermaanden is de reuze-Lange Jan ver scholen achter de bladeren van de bomen. Ook Veere is leuk om te zien. Een oud visserscheapje in de vrogere Vissershaven, thans jachtha ven, en op de kade de prach tige Gotische Huizen en daarachter het wereldbe roemde Stadhuis compleet met klokkenspel. Ook Vlissingen biedt een natuurgetrouwe weergave van de werkelijkheid. De in- vol bedrijf zijnde PZEM cen trale, de havens met coasters en luxe zeeschepen, maar ook een driemasterschip waarvan alle zeilen gehesen zijn. In West-Kapelle staat stoer aan de rand van het wandel pad de Vuurtoren. Het waar- schuwingssein voor de scheepvaart brandt dag en nacht, alhoewel overdag min der opvallend. En zo is ieder dorp weer gegeven met haar belangrijk ste gebouwen. Behalve ge bouwen zijn er ook een aan tal bewegende dingein, waar voor vooral kleinere kinde ren veel belangstelling heb ben. Wij noemen o.a. de trein die rijdt van Vlissingen tot Arnemuiden, compleet met spoorbaan, seinhuisjes en seinpalen, stations en overwegen; de in bedrijf zijnde baggermolen en zand zuiger in het Zuid-Sloege- bied, de draaiende helikopter op het kleine vliegveldje bij Vlissingen, de rondvarende boten in de haven van Vlis singen, evenals het oorlogs schip in de Marinehaven waarvan de radar driftig ronddraait. Dat Vlissingen snel uitbreidt, is te zien aan de oonstant op en neer gaan de heistelling in het Villa park van Vlissingen, en hoe wel het nu nog maar voor jaar is, werkt de dorsmaehi ne bij Grijpskerke alweer op volle toeren. Ook dit jaar mogen de brandweerlieden die de brand in Vrouwenpol der proberen te blussen en het bruidspaar, dat juist uit het gemeentenhuis komt, zich weer verheugen in een grote belangstelling. Kortom er is veel te zien en te beleven op „Miniatuur-Walcheren". Om alles weer tijdig ge reed te hebben is er voortdu rend een team van deskundi ge medewerkers aanwezig, dat belast is met de restaura tie van de gebouwen en wan/neer restauratie niet meer mogelijk is, het op nieuw nabouwen. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van originele bouwtekeningen en fotomateriaal. De materialen waarmee gewerkt wordt, zijn o.a. hout, hardboard, glas, zink, verf en zand. Eenvoudige materialen dus, waarbij het vooral op het vakmanschap aankomt. Zo staan er bijv. ruim 500 lantaarnpalen op het terrein, die mét de verlichting in de gebouwen het geheel 's avonds sprookjesachtig ver lichten. Iedere lantaarnpaal moet met de hand worden gemaakt en vergt ruim 2 uur arbeid. Veel aandacht wordt ook aan de beplanting besteed. In de zomermaanden is het één bloeiende tuin, ook weer al les teruggebracht tot minia tuur-afmetingen maar wel in reuzeaantallen. Er zijn zo'n 60.000 a 70.000 bloemen en plantjes aanwezig, die elkaar afhankelijk van het seizoen afwisselen en het totale kleurenbeeld veranderen. Al le planten worden op „Minia tuur-Walcheren" zelf ge kweekt in speciale kassen. Ook de bomen die op het terrein staan, zijn „eigen kweek". Het zijn dwergie pen, die jaarlijks worden in- gesnoeid zodat zij de juiste afmetingen ten opzichte van de gebouwen blijven behou den. Er is nog veel meer over „Miniatuur-Walcheren" te vertellen, maar beter nog kunt u er zelf met uw kin deren heen rijden en het zelf allemaal in ogenschouw ne men. Een laatste tip nog: bezoek eerst „Miniatuur-Walcheren" en maak daarna de tocht in werkelijkheid. Uw kinderen zullen vele gebouwen her kennen. „Miniatuur-Walcheren" is tot 1 juli dagelijks (ook op zondag) geopend van 9.00- 18.00 uur. Van 1 juli - 31 augustus van 9.00 - 22.00 uur en van 1 september - 30 september van 9.00 - 18.00 uur. De entreeprijzen bedra gen voor volwassenen f 1,75 p.p. en voor kinderen f 0,70 p.p.

de Stem | 1973 | | pagina 9