rankrijk tern- roeven Iets minder guur Oliekoek in visserhaven van Breskens Men verkeken zich op duur van stakingen Paastrek stroef op gan Vandaag Stakers bij Clitex jaan dinsdaj onder protest aai het werk DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND l ZEELAND EN BRABANT: GEEN UITVERKOCHT HUIS PASEN Oliekoeltank Wijkt gevaarlijke bom Vader en zoon uit Steenbergen in Antwerpen veroordeeld voor pornohandel JET BRUSSEL (NKV) GEEFT TOE: -no. 17312 Aanhoudend koud DODEN 4400,- de man SCHERPE VERWIJTEN AAN BONDEN Bom Grapje Teleurgesteld §3e jaargang |t|e voor eland eur. Dr. W. A. J. M. Harkx fdredacteur; L. Leijendekker fdkanfoor: Breda, Reigerstr. 6 foon 22341, Postgiro 1114111 STEM Sterdag 21 april 1973 WEERBERICHT Wisselend bewolkt met enkele re gen- of hagelbuien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. NT0REN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van onze redactie buitenland) [PARIJS De Australi- le minister van Justitie, ifemel Murphy, heeft giste- en in Parijs verklaard dat i Franse regering weigert «ar kernwapenproeven in [Stille Oceaan stop te zet- Na een derde gesprek inet ij Franse minister van Bui- (landsc Zaken, Michel Jo- _t, zei hij op een persconfe- jjlit dat de Fransen niets Ilea meedelen over de om it van de voorgenomen fcven en de kracht van de Ttosics. Beide partijen kwa- J slechts overeen dat Fran- J en Australische deskundi- 1 in de komende weken van (achten zullen wisselen over [mate van radioactiviteit als [olg van kernproeven. Se bewindsman deelde ver- mee dat de Franse rege- ^1161 bereid is mee te n aan een beroep op het ationaal Gerechtshof in Haag om te pogen het op te lossen. Australië i een beroep op de Fran- Ide proeven minstens een |ud op te schorten- In die 1 zon Australië nog geen te ,bij be' futei'uationaal fchtshof ondernemen. ^t was voor de Franse [mg onaanvaardaar. «er Murphy verklaarde r Franse houding de be- y „tussen ons ernstig Het is een „kritieke Na het overleg van «6 had Murphy onmiddel- telefonisch contact opge- zijn premier, n V/Mlam die op het o- Londen bezoekt. Op faag wat de reactie van "as. antwoordde P y dat hij teleurgesteld de geval genetische stra- heb j toen beschikbare nemer Frank- ft dagen geleden ont- Murphy bijzonderheden ,fn raP°rt van de Austra- L»ü ¥"e van weten- PPen volgens hetwelk e Kernproeven al IS^anker en gei tagen onder de Austra- le bevolking konden veroorzaakt. Hij zei m land alle beschi te vb w nemen r vwhmderen dat P»g meer proeven ™J zou daarbij feenVerbreking F derde Nieuw gwap is vrijdag g«d vertrokken Is,® de Stille Ltransen kern- KJ beproeven, tts to» j Sen waven 'cen circa ïfPirit oi malig u13 ®eter bet Atol Moeroer' zou gedoeld van Nieuwzeelands "<3ag uit naar het v- Oceaan kernwapens Acht- aan- pea- lang je, ver 10 meter lan handelsscheepi 1 MOATVftXVrvo (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT-PAKIJS April heelt ons nog niet een dag uit de koudegolf kunnen brengen. Ook tijdens de paasdagen lukt dit nog niet, want het kwik zal nog niet boven de 12 gra den komen. Toch is er verge leken met het bijzonder koude en gure weer van de laatste dagen een kleine verbetering te verwachten. De buien ne men af, evenals de koude noordelijke wind. Daardoor kan de zon iets meer kracht krijgen zodat het uit de wind wat aangenamer gaat worden. Een kleine storing boven Noord-Duitsland kan ook van daag nog een enkele bui ver oorzaken. Vrijdag gingen deze buien plaatselijk nog van ha gel en natte sneeuw vergezeld- De gemiddelde maximum tem peratuur is nog steeds met die van 1917 het laagst van deze eeuw. Overal in Europa was het gisteren koud of nat. Waar het niet sneeuwde, regende het wel en lagen de temperaturen vele graden beneden de ge middelden van een normaal voorjaarsweer. De enige uit zondering vormde liet Iberisch schiereiland waar het echt lenteweer was. Boven de Britse eilanden hing een dik wolkendek. Een noordenwind, vergezeld van stortbuien, deed de tempera tuur in Banden niet boven de acht graden uitkomen. In Bel gië viel bijna overal regen. In Brussel sneeuwde het zelfs. Ook West-Duitsiand is met re gen een trieste Pasen tege moet gegaan. In Beieren regi streerde men late sneeuwbui en. Veel Zweden hebben door de plotseling ingevallen kou hun paasvakanties naar het noorden van het land moeten afzeggen. Op de wegen ligt een pak sneeuw van soms der tig centimeter. In Zwitserland is het ook overal even triest. Regen en kou in de dalen en sneeuw in de hoger gelegen delen. Ook in Italië is het overal mis. 9 Weer of geen weer. Jongeren zorgden in het VVV-kantoortje van het Amsterdamse C.S. voor een prettige paasdrukte. (Van onze correspondent) BRESKENS Rijkswater staat is gisteren nog zonder resultaat met een verdel gingsmiddel een grote hoe veelheid olie te lijf gegaan, die vrijdagmorgen in de vissersha ven van Breskens ontdekt werd. De rijkspolitie te water van Terneuzen, die na alarme ring door havenmeester De Zeeuw een uitgebreid onder zoek begon, vermoedt, dat de olie afkomstig zou kunnen zijn van de coasters de Yersey Ex pres en de Paula. De olie hoopte zich al spoedig op en een zwarte koek was nabij de jachthaven van Maas waarneembaar. Een firma was juist nog be zig met enige jachten te water te laten hetgeen wel enige moeilijkheden gaf. In verband met de paasvakantie hebben velen hun jacht al te water gel-aten en deze dreven dan ook midden in de olie welke mogelijk nadelige gevolgen voor de verf zou kunnen heb ben. Door het opkomend water werd de olie verder de haven in gedreven en kwain tegen de kant vast te zitten. Later verbreidde de olie zich verder over de haven en kwamen ook de vissersschepen erin te lig gen. Vooral tussen de vismijn en de vissersteiger kwam een grote olievlek tot stand. EEN klein Beechcraft vlieg tuig is neergestort op een ter rein in de buurt van het vlieg veldje van Davenport in de Amerikaanse staat Iowa. De zes inzittenden zijn om het leven gekomen. Niet van onverschillig wie wordt beweerd dat hij uit de dood tot nieuw leven is opgestaan. Het wordt heel precies van Jezus van Nazareth gezegd, wiens levensweg opviel door oorspronkelijkheid, zo sterk dat hij in de ge schiedenis een schok teweeggebracht die nog niet is uit gewerkt. Hij had zijn eigen opvattingen over menselijke waarden en mogelijkheden. Zijn manier van leven vloei de er rechtstreeks uit voort en zijn dood getuigde van de intensiteit van zijn overtuigingen. Wat maakte hem zo bijzonder? Je mag zeggen: zijn geloof in het leven. Hij geloofde hartstochtelijk dat het mensenbestaan zin heeft. Niet slechts het mensenbestaan van de gelukkigen wie niets ontbreekt, maar ook dat van de kwetsbaren, de armen en de randfiguren. Hij maakte zich zeifs bij voorkeur aan dezen gelijk. Hun vriend was hij. Ondanks zijn armoede kon hij het zijn, omdat hij meet in het leven zag dan het bezit dat men zich kan toe eigenen, meer dan het succes waarvoor men kan vechten, meer dan het genot dat men kan nastreven. Het mensen leven was voor hem kostbaar omdat je het besteden kunt, omdat je lief kunt hebben. Het echte leven is liefhebben, en als je deze weg gaat, zei hij, begin je te begrijpen dat liefde met een hoofdletter geschreven wordt en als gevolg daarvan ook het leven. Hij ging zelf die weg. Alle mogelijkheden greep hij aan. Het kwam hem duur te staan. Maar op Pasen blijkt zijn weg inderdaad een weg van leven te zijn geweest. Hij was doorgestoten naar die intensiteit van leven die zelfs de dood niet kon overwinnen. De beloften die alle leven in zich sluit, worden in hem vervuld. Het leven mag ge vierd worden. DRS. R. v. d. HEUVEL (O.S.B.) OUDE SCHILD (ANP) - Oude Schilt op Texel is vrij dagmiddag aan een ramp ont snapt doordat wonder boven wonder een 1500 kilo zware vliegtuigluchtdrukbom van Engelse makelij, die al zeven weken op het Havenplein lag, niet ontplofte, terwijl een han delaar in oud ijzer bezig was hem te demonteren. De man. de heer J. Schagen, meende met een oliekoeltank te doen te hebben. Zijn assistent S. Ellen merk te tijdens het demonteren op: „Is dat geen slagpen van een ontstekingsmachme. „Stop", brulde Schagen, „lopen". Zij renden het plein over maar tot hun grote opluchting gebeurde er niets. Ogenblikkelijk werd de rijkspolitie gewaarschuwd, die het plein afzette. De mari- nemijnopruimdienst werd gea larmeerd. Een deskundige maakte het projectiel onscha delijk. ®LVERS(!jIVCrslat>8OTers) ■Jt de wefc Wc aach- &Lct verkZzoals my. Verdó» zouden Br^enine iÜ Westen we dat acht vret" w.4e af gelo den aan mi|- B ketd,en uiteet1 ^sel- «P dè Stee,erd Met E? «ies h^owt te Mu'0een °°k dat - beslis! op te Aldus de openhartige ver klaringen van een vermoeide voorzitter van de Industrie bond NKV, de heer Piet Brus sel, in de Brandpunt-uitzen ding van gisteravond. De heer Brussel bevestigde bovendien ons bericht van donderdag dat deze overwegingen niet vreemd zijn geweest aan het totstandkomen van de oproep van SER-voorzitter drs. De Pous, om weer aan de onder handelingstafel te gaan zit ten. De heer Brussel kreeg wear- werk uit de zaal van een aan tal arbeiders, die gisteren zich nog hadden verzet tegen de beslissing van de vakeentralen om de stakingen overal op te schorten. „Waarom krijgen de ..-erkgevers drie keer 24 uur en moeten de vakbondsleden de werkhervatting van de t.v. horen?" was een van de vra gen. Een staker van Clitex uit het Zeeuwsch-Vlaamse Clinge, de fabriek die tot gistermor gen de staking volhield, wees erop dat vanuit Driebergen eerst een verzoek was geko men, maar daarna ronduit een bevel om de staking te beëin digen. Het stopzetten van de uitkeringen uit de weerstands- kas diende als pressiemiddel om de wil van de bonden aan de Clitex-stakers op te leggen. De heer Brussel stelde tot slot de stakers gerust met de woorden: „t>ok na het gesprek met de werkgevers kunnen we het middel van stakingen weer hanteren". Een film die aan het interview met de heer Brussel was voorafgegaan, toonde dat de stakers bij de NDSM in ieder geval nog wei nig voor een nieuwe staking voelen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/TERNEUZEN/BREDA De Paastrek is gisteren aarzelend op gang gekomen. Wel was er een druk autoverkeer op de Nederlandse wegen zoals gebruikelijk in de lange voorjaarsweek- einden maar door het gure weer wroden heel wat min der toeristen in ons land verwacht dan vorig jaar. Ook in Zeeland en West-Brabant was het toerisme geen top per. „Hét is geen uitverkocht huis", lieten de VVV's ons weten, Dit in tegenstelling tót de Randstad, waar gisteravond melding werd gemaakt van ernstige logiesmogeiijkheden. In de gehele Randstad Holland was vrijdagavond vrijwel geen kamer meer te krijgen. Zelfs de noodvoorraad van particuliere, niet beroepsmati ge verhuurders die de VVV's uit voorzorg hadden aange legd, was praktisch uitgeput. Op verzoek van de VVV's ter plaatse is onder andere in een aantal gemeenten in de kop van Noord-Holland en in Ken- nemerland door middel van geluidswagen van de politie een beroep op de burgerij ge daan om niet gebruikte logeer kamers ter beschikking te stellen van de duizenden toe risten voor wie geen onderdak aanwezig is. Het Nationaal Bureau van Toerisme sprak van een noodsituatie die in jaren niet heeft plaatsgevon den. In het drukke verkeer waar in enkele files ontstonden, zijn gisteren zeker tien mensen omgekomen Het ernstigste on geluk gebeurde ter hoogte van Maarssen op de rijksweg Am sterdam-Utrecht. Het ontstond, doordat een stationwagen op de door pas gevallen hagel en natte sneeuw glad geworden inhaalstrook in een slip raakte. Een personenauto vloog op de stationwagen en een andere personenauto reed vervolgens op de ravage in. De twee laat ste auto's vlogen in brand. Drie mensen uit de eerste per sonenauto, de echtgenote van de bestuurder (46), haar pleegzoon (11) en diens (Van onze redactie buitenland) ANTWERPEN —De correc tionele rechtbank in Antwer pen heeft vrijdag vader en zoon Adriaan en Robert M. uit Steenbergen veroordeeld tot een geldboete van ieder ruim 4400 gulden en een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand. Het tweetal had drukwerk met folders voor sexfotoboe- ken over de post verzonden. Bjj deze folders hadden zij por nografische foto's ingesloten, die echter volgens het open baar ministerie met de boeken over sex en liefde niets te maken hadden. vriendje (11), kwamen om het leven. Op het baanvak Vught-Box- tel in Noord-Brabant veronge lukte vrijdagmiddag om vijf uur de 58-jarige H. G. Erps uit Boxtel. Hij reed' met zijn bromfiets over een met knip perlichten beveiligde overweg maar had kennelijk de aan stormende trein niet gezien. De man werd gegrepen en verongelukte ter plaatse. Een uur later, tegen zes uur, verongelukte op het baanvak Boxtel-Best de 17-jarige bromfietser H. Oosterhuis, een student uit Eindhoven. Ook hier gebeurde het ongeluk op een met knipperlichten bevei ligde overweg. De politie neemt aan dat het slachtoffer de trein niet heeft zien aanko men. (Zie verder pagina 3) STAD EN STREEK Kanaal stinkt als riool. Pagina 3 Zilveren directeur bij Temeuzen-se scheeps bouw. Pagina 5 FINANCIëN EN ECONOMIE Conflictmodel niet te rijmen met huidige Ondernemingsraad. Pagina 11 BINNEN- EN BUITENLAND Amerikaanse verken ningsvluchten hervat. Pagina 13 SPORT Feyenoord biedt miljoen voor Brokamp. Pagina 17 RADIO EN TELEVISIE Horen en zien met Pasen. Pagina 23 VRIJ-UIT Moeders wil niet altijd wet. Westbrabantse econoom niet afkerig van inkomensgelijkheid. Gilbert O'Sullivan korte broek ontgroeid. Naamsverandering bank kost een half miljoen. Denksport. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Vanaf aanstaande dinsdag zal het werk bjj Clitex in Clinge als laatste bedrijf in Nederland onder protest worden hervat. De stakers moeten wel aan de slag, omdat ze van de industriebonden bet consigne hebben gekregen, dat met ingang van gisteravond geen stakings uitkering meer gegeven zal worden. Onder druk daarvan zijn de Clitex-medewerkers gistermiddag tijdens een spoedbijeenkomst in actiecentrum „De Troubadour" door de knieën gegeaan. De beslissing van de vakbonden is overigens niet onder dank afgenomen. Door verschillende sta kers is felle kritiek uitgeoefend op de totaal gewijzigde houding van de industriebonden, die het verwijt te horen hebben ge kregen, dat ze op dictatoriale wijze hebben huisgehouden. zaal een stem: „Nee, maar wel als muizen in een muizeval". Deze uitspraak was tekenend voor de stemming onder een deel van de stakers, die zich door de industriebonden beet genomen voelen. Een over groot deel van de stakende Clitex-medewerkers heeft zich Met uitzondering van Ben nie Warnier heeft ook het ac tiecomité vrijdag het „drin gende advies gegeven" oin weer aan het werk te gaan. Volgens Albert Ras, omdat men de verantwoording niet wil nemen voor het feit, dat de mensen anders zonder uit kering op straat komen te staan. Over dit standpunt is vrijdagmorgen nog druk gedis- cissieerd. Tot het allerlaatste moment was onbekend, wat de Clitex-stakers gistermiddag boven het hoofd zou hangen. Tot een kwartier na de offi ciële aanvang van de vergade ring werd nog druk telefo nisch overleg gepleegd. Er ging in de zaal een applaus op 'oen de leden van hei ict'-eeo- i,,Jüté to. fsin.e.le-, ver&clv rifear het verstomde, tóén Al- bert Ras zijn verklaring voor las. Volgens deze verklaring, zou het verzoek van de indus triebonden van woensdag om weer aan het werk te gaan, door de stakers in Clinge „niet goed zijn begrepen". Daarna kwam het verlossende woord: „De industriebonden geven de stakers de opdracht om met ingang van dinsdag weer aan het werk te gaan". In de emotionele vergade ring van afgelopen woensdag hadden de stakers zich prak tisch unaniem voor voortzet ting verklaard. De mededeling van Albert Ras, sloeg dan ook in als een bom. Volgens Al- bert Ras heeft het actiecomité het parool van de bonden on derschreven, omdat men het „werknemersfront in Neder land gesloten wil houden' „Gisteren was het nog een ad- viet. Vandaag móéten we aan het werk. U zult begrijpen, dat we het er ook moeilijk mee hebben gehad", aldus sta kingsleider Albert Ras in deze vergadering, die een heel wat ordelijker verloop had, dan de bijeenkomst van woensdag. Leden van het actiecomité en de districtsbestuurders hebben de directie van Clitex gistera vond persoonlijk op de hoogte gebracht van hun beslissing. Tevoren was aan de stakers beloofd, dat er met de leiding van het bedrijf „duidelijke af spraken gemaakt zullen wor den". Van die afspraken zul len alle werknemers dit week end door middel van een stencil op de hoogte worden gebracht, zo is meegedeeld. Albert Ras na het voorlezen van zijn verklaring: „We gaan niet het bedrijf terug in als leeuwen in een circus", Uit de (ADVERTENTIE) wel zonder morren bij de be slissing neergelegd, al was vrijdag goed te merken, dat dit niet bepaald met plezier ging. Albert Ras: „Begrijpen jullie ons goed: We zeggen niet dat jullie moeten gaan werken. Het is alleen een dringend advies. Deltour weet nu in ieder geval waar hij aan toe is". Een van de stakers merkte op, dat de vakbonds latten met hun rug tegen de 'Zjn gedrukt. Ook Ben- je Warnier heeft zijn stand punt op de vergadering kun nen toelichten. Vv'arnier: „Iedereen voelt zich op dit moment beroerd. We hebben ons uiterste best gedaan om de actie in goede banen te leiden. Ik moet zeg gen, dat we donderdag bij ons gesprek in Driebergen heel andere antwoorden hebben ge kregen, dan we n-u ineens moeten aanhoren". Zijn ver klaring werd met applaus on derlijnd. De aanwezige districtsbe stuurders kregen de vraag voorgelegd of ze binnen het kader van de vakbond alleen maar een functie van „ja knikker" hebben. Districtsbe stuurder Akkermans: „We hebben als goede werknemers de instructies van onze bazen op te volgen". Districtsbe stuurder van Dijk probeerde de verontwaardigde stakers nog te sussen: „De leden ma ken bij de vakbond de gang van zaken uit", waarop achter in de zaal werd opgemerkt, dat het tegendeel deze week in Clinge wel is bewezen. Ook NKV-bondsraad-lid Jo Blom- maert uit Sint-Jansteen was gisteren weer present. Hij sprak de menigte op de olgen- de wijze toe: „Ik verbaas me erover, dat ik een brief heb zien leggen, waar eigenlijk in staat: „Jongens, dat stemmen van afgelopen woensdag was maar een grapje. Het frappeert me ook, dat tot in den treure is meege deeld, dat de bondsraad van het NKV een beslissing moest nemen over de vraag of er aan Clitex-atakers toch nog sta kingsuitkeringen gegeven zou den worden. Die raad komt donderdag pas bijeen. Dan klopt er toch iets niet, dat er nu al een beslissing genomen is. Als er iemand teleurgesteld is, dan ben ik het. Dit is een schaamteloos besluit. „Mensen die zich vanaf het eerste be gin hebben opgeofferd een trap na te geven". De dis trictsbestuurders noemde hij „loopjongens" van het vak- bondsbestuur. Blommaert tot slot: „Mensen, wat ze ook doen, ik laat j'ullie niet in de steek". De heer J A. Smet in stakerskringen bekend als „smetje" had het laatste woord; „Ik voel me zwaar be lazerd door de bonden", riep hij uit, toen daarna verdween hij woedend. Het actiecomité van Clitex en de districtsbestuurders van de industriebonden hebben de directie van Clitex vrijdag avond nog op de hoogte ge bracht van de laatste ontwik kelingen rond de staking. Men heeft de directie onder andere laten weten dat het werk slechts onder protest zal wor den hervat. (Zie voor witgebreide repor tage ook pagina 15.)

de Stem | 1973 | | pagina 1