HULSlI Maar aan RUSTIEK GLINGE SCHROK WAKKER 'ENHUIS Staking splijt 'n dorp INGSl Igen huis met onze G^koop& veilig Aantal missionarissen 10% gedaald EMÏUD woning krediet SAMEN BOUWEN aaier! /8|| NIEUWE CULTURELE REVOLUTIE IN LIBIË Vorig jaar minder Surinamers naar Nederland Congres in Tilburg over personeelsbeleid Geld nodig! I Stormachtig :rs [sen - dekens Winkeliers Raadsleden P %hesolbS Harmonie en conflict papier iw pen Stakingen Bromfietsers Stakingskas (3) Veronica (5) Verkiezingskwartje öfetdag 21 april "73 15 s-r strandmeubelen fels, relax-, veldbedden ihommelzitbanken enz, mmels - parasols oed - barbecue in binnen- en buitenland dt. |t en igereedschap en Off. WOLF-DEAIEJI Een stakersvergadering in Clinge. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE De stakingsactie bij de textielfabriek Clitex" in het Zeeirasch-Vlaamse Clinge heeft in deze dorpsgemeenschap veel diepere sporen achtergelaten dan de Industriebonden hebben voorzien. De staking heeft een scheidslijn getrokken door het textieldorpje. De bevolking is in twee kampen verdeeld: vóór of te gen, en iedereen wordt tot een keuze gedwongen. Dat de Cütex-staking de APPER worden als u i itatie en inlichtingen bij T~FLfJT£Z maaimachines DIJKE - Tel- 01 134-12551 (industriebonden van NKV, [tJVV en CNV min of meer boren het hoofd is gegroeid, I werd deze week duidelijk [bewezen. Een grote meerder- Iheid van stakers besloot om [niet door de knieën te gaaai voor een verzoek van de [bonden om de acties op te [schorten. Daartoe was men l jistenniddag tenslotte „onder protest" wel bereid, omdat de bonden hun stakingskas op slot hebben gedaan. Voor wat Clinge betreft, iheeft het er veel van weg ■dat het geen strijd meer is Ivan stakers met vakjbonden Jtegen werkgevers, maar Iveeleer een actie van stakens Jnaast de industriebonden te- lion een bepaalde werkgever. is de vraag in hoeverre roor CSlinge de uitgangspuin- Iten van de bonden nog als I voornaamste argument gei lden om deze actie voort te (zetten en tot in hoeverre alle ijke lokale grieven een (motief kunnen zijn. De afge- llopen weken zijn er zoveel ■klachten geuit tegen het be- (loid binnen het eigen bedrijf, (dat om die reden alleen al de (acties in Clinge een geheel (eigen leven zijn gaan lei- |den. Uit een klacbtenboek van (kot actiecomité kan men een (indruk krijgen van de aard l'an de problemen. Ze varië- (ten van kritische opmerkiii- Il(n ten aanzien van te korte "toffiepauzes tot en mot de aantijging, dat binnerv Clitex toestanden zouden heersen uit de tijd van de industriële revolutie. Een ander punt is dat het de eerste keer is dat er in Zeeuwsoh-Vlaanderen op de ze schaal wordt gestaakt. Door een gebrek aan erva ring worden veel grieven in het persoonlijke vlak getrok ken en dat komt niet ten goede aan de sfeer. Iedereen vraagt zicih met zorg af, hoe het straks na de staking zal moeten, want ook binnen het bedrijf loopt de scheidslijn. Na de acties zullen de 200 actievoerders weer worden geconfronteerd met ongeveer 60 werkwillige collega's. Het is geen geheim, dat beide groepen elkaar met de nek aankijken. De industriebonden zouden het stoppen van de stakings- uitkerimgen wel eens met le denverlies moeten betalen. Vanaf het begin is de actie voerende massa in Clinge op gezweept met krachtige vak- bondstaa! en strijdkreten. Menigmaal ook is verteld, dat volhard zou worden tot het bittere einde. Veel Cii- tex-stakers konden deze week de gewijzigde strategie van de vakbonden niet hele maal vatten en weinig ver trouwen kunnen opbrengen in het gevoerde beleid. De districtsibestuurders van de industriebonden hadden woensdag in Clinge alles ge daan om de stakers weer aan het werk te krijgen. De ar- gunmenten waarvan ze zich bedienden, waren niet hele maal steekhoudend. Niet on- De stakingsacties van de afgelopen weken hebben, zo als eike staking, niet alleen gevolgen voor de betrokken bedrijven. Gezinnen en zeifs hele dorpsgemeenschappen hebben het er moeilijk mee gekregen, zoals het Zceuwsch-Vlaamse plaatsje Clinge, dat door een vrij langdurige staking plotseling uit de landelijke rust in de maalstroom van het maat schappelijk gebeuren werd gegooie. begrijpelijk: tevoren was al gebleken, dat ook de Zeeuw se districtsbestuurders niet tot in detail op de hoogte waren van de door Drieber gen gevolgde politiek. De gebrekkige informatie daarover had onder meer tot gevolg, dat veel van de Cld- tex-stakers het gevoel kre gen met een kluitje in het riet te worden gestuurd. Nu aan het werk gaan, om mis schien o.p 1 mei weer te horen, dat er door de bon den ofwel concessies aam de werkgevers zouden zijn ge daan, of dat er opnieuw ge staakt zou moeten worden, is op dat momenit voor de sta kers in Clinge blijkbaar te veel van het goede ge weest. Er is geen weg meer terug, zo wordt gemeend. Daarvoor zijn de ontwikkelingen de afgelopen weken te storm achtig geweest. Het begon bijna twee maanden geleden met de bekende prikacties, gevolgd door een resultaatio- ze 24-uur actie. Daarop brak de staking los: de eerste in de historie van de rustieke Clinge, dat op dit moment helemaal wakker schrok. Tot voor kort was namelijk alle sociale onrust aan het dorp voorbij gegaan, maar nu werd ineens iedereen gecon fronteerd met onrustgevoe lens. Ook de Clitex-diirectie had er enige moeite mee. Direc teur Deltour sprak aanvanke lijk lovenide woorden over de wijze waarop de acties wer den georganiseerd. Even werd het stil rond Clitex. De stakingen gingen door en achter gesloten deuren werd druk vergaderd. Na enkele dagen circuleer den er geruchten, dat de di rectie van Clitex niet afwij zend stond tegenover een mogelijk gesprek. Die hoop sloeg even later weer de grond in. Weer we,rd het even stil. De kantoorbeamb- ten werkten door. De pro- duktieafdelingen lagen stil, zo dacht iedereen. Jn de derde week werd bekend, dat het kantoorper soneel op basis van vrijwil ligheid in de produktieafde- ling werkte. De beambten haalden daarmee de woede van hun stakende collega's Op het lijf, maar ze gingen niet door de knieën. Onder tussen werd de taal in het actiecentrum krachtiger dan ooit, en de sfeer bleef goed. „Praten melt de werkgevers? alleen met de uitgangspunten van de boniden als basis", werd dagelijks gesteld. In de krant verschijnt de uitnodigende advertentiepa gina van de werkgevers. Re actie in bet Clingse stakings- centruim: „Waardeloos. We blijven staken, wat er deze week ook gebeurd. Al die mogelijke gesprekken horen bij de psychologische oor logsvoering". De staking bij Clitex en berichten, dat er elders be smet werk wordt verricht, zijn op een gegeven moment de aanleiding tot contacten met de bonden in Frankrijk en België. Ze verklaren zich I.RENHUIS dessins en kleuren e"l 6ge prijzen. aliteit (iteit TAFELKLEDEN enz. e"z' IkARKIEZEN ligen tearoom 'n Pilsje verbroedert de stakers. solidair: er zal geen besmet werk voor Clitex meer wor den verricht. Het internationale contact levert nog meer nieuws °P- Uit de notulen van een on dernemingsraadsvergade ring van het Tiberghien-con- cern in Frankrijk blijkt, dat Clitex plannen onderzoekt voor de vestiging van een fabriek in Portugal. In Clin ge was daar niets van be kend. Resultaat: stakers en actiecomité zijn woedend. De verhoudingen tussen werkwilligen en stakers blij ven zich verscherpen. Niet alleen onder de Clitexmedc- werkers, maar ook bij de plaatselijke middenstand waarvan verschillende win keliers blijken te sympathi seren met de werkwilligen. Volgens het actiecentrum uit zich dat in alle mogelijke pesterijen aan het adres van familieleden van stakers. Het actiecomité grijpt in en dreigt met harde acties, waarna de rust weerkeert. Ondertussen rijden werkwil ligen hun banden stuk op punaises en stukken prikkel draad. 's Nachts voor de fa- brieksingang uitgestrooid door bekenden. De werk willigen geven de stakers de schuld. Het actiecomité vraagt zich af waarom. „Het kunnen evengoed werkwilli gen geweest zijn". De Clitex-directie doet bij de industriebonden zijn be klag over vermeende sabota gedaden. Actiecomité en in dustriebonden keuren deze methodes af, maar stellen er meteen ook de directie zelf voor verantwoordelijk. „U kunt immers aan de staking een eind maken", zo laten ze wetet-. Plotseling richt de woede zich op twee Hulster raadsle den, beiden werkwillige Cli- tex-mensen. In de gemeente raad werpen ze zich steeds op als pleitbezorgers voor de arbeiders, „maar in de prak tijk zijn ze niet solidair, hoe kan dat?", vragen de stakers, c.q. kiezers zich af. Dan plotseling deze week het bericht, dat de vakbon den de acties willen opschor ten. Argumenten zijn nog niet bekend. In het Clingse actiecentrum: onbebrip, ver twijfeling en zelfs een beetje agressie tegen de vakbonden. Dan komt de vergadering, waarop aan de stakers de vraag wordt voorgelggd: doorgaan met staken of niet? Er klinkt een volmondig ja, maar dit blijkt plots een standpunt te zijn, waarop de industriebonden niet hebben gerekend. Doorstaken is o.k., maar de vraag is nu of de stakingsuitkeringen nog wel doorbetaald kunnen wor den. Een van de districtsbe stuurders spreekt een dag na het nemen van deze beslis sing al over „een wilde sta king". Een ,1'id van de NKV- bondsraad aanwezig op de emotionele vergadering in het actiecentrum staat op en roept door de zaal: „Ik scheld ze g.v.d. de pokken vol als ze mochten besluiten om jullie niet door te beta len". Maar ze hebben inmid dels toch besloten niet door te betalen (ADVERTENTIE) DEN HAAG <ANP) Het totaal aantal Nederlandse mis sionarissen bedroeg per 1 ja nuari 1972 ruim 7600 tegen bijna 8500 drie jaar tevoren. Dit is een daling met ruim 10 procent. Aldus staat te lezen in de statistische gegevens die gepubliceerd zijn door het bu reau van de pauselijke missie werken Nederland. Deze scherpe daling zal zich volgens de samenstellers van het rap port doorzetten, als gevolg van vergrijzing, emeritaat, plaatse lijk niet meer nodig zijn, uit wijking en tenslotte vervroeg de terugkeer om hier op een redelijke leeftijd nog te kunnen beginnen aan een an dere pastorale functie. Het to taalcijfer wordt thans geschat op 7250. Van de 7608 missionarissen per 1 januari 1972 zijn 3720 priesters, 1166 broeders, 2510 zusters en 212 leken. Dit to taalcijfer ligt ruim 100 hene den het aantal van 1955. Na 1955 steeg het aantal missiona rissen aanzienlijk om de laat ste jaren weer af te nemen. Sinds 1969 bedraagt de daling 874, van wie 458 priesters, 74 broeders en 347 zusters. Bij deze afname tekent het rap port aan: „Is het afnemen van de hulp van buitenaf geen dwingende uitnodiging te zoe ken naar andere vormen van ambt. Meer nog, is dit geen „kans" om sneller op eigen kracht een kerk te worden met een duidelijke eigen iden titeit in alle of althans in ve lerlei opzichten." (Van onze redactie buiten land). TRIPOLI Volgens het Li bische persbureau heeft de Li bische leider kolonel Gaddafi verklaard, dat in zijn land „een culturele revolutie" is begonnen met „een aanval van de massa op enkele boekwin kels, bioscopen en culturele centra". Dit gebeurde maan dag. Gaddafi zei op een perscon ferentie ook, dat leden van enkele politieke partijen, zoals de mohammedaanse broeders en communisten-, gevangenge zet waren. Kolonel Gaddafi zei niet hoeveel mensen ge vangen gezet zijn. Wel zei hij, dat zij de gelegenheid, de ban den met hun partijen te ver breken, niet aangegrepen had den. Gaddafi riep zondag op tot een culturele revolutie, ter ge legenheid van de geboortedag van de profeet Mohammed. Volgens het Libische persbu reau heeft Gaddafi de bevol king opgeroepen leden van partijen te ontmaskeren. De revolutionaire raad zou de weg daartoe aangeven. „Onze islamitische gods dienst stelt ons dn staat het te doen zonder allerlei partijvor ming. Niemand behoeft ons vooruitgang, socialisme of de mocratie te leren", aldus Gad dafi. PARAMARIBO (ANP) - Vorig jaar is de stroom Suri namers naar Nederland klei ner geweest dan het jaar daar voor. Bijna zesduizend Surina mers trokken toen naar Ne derland tegen ruim 720# in 1971. Vorig jaar immigreerden er in Suriname 2500 personen, waarvan naar schatting 1500 Surinamers, dit is 2,5 procent van de Surinaamse bevolking in Nederland, die geschat wordt op zestigduizend. De cijfers komen, uit een rapport dat in opdracht van het Surinaamse ministerie van sociale zaken is opgesteïd door drs. L. Zielhuis. Een- geheel zuiver beeld van de migratie is niet te geven, omdat niet alle vertrekken worden opgegeven bij de bur gerlijke stand. Het aantal Su rinamers dat bijvoorbeeld na familiebezoek in Nederland blijft, staat nergens geregi streerd. Voor 1972 zijn niet alle cijfers voorhanden. In het rapport wordt alleen vermeld dat 5.949 Surinamers naar Ne derland trokken. In 1971 waren het er 7280 en in 1970 5729. De immigratiecijfers zijn: 1972 2509, 1971 2144 en 1970 1896 wat neerkomt op een regelma tige stijging van ruim tien procent. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE Giro 5850, Utrecht Centr. Raiffeisen-Boerenleenbank, Eindhoven (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Nederland se Vereniging voor Personeels beleid houdt op 10 mei zijn jaarcongres in de stadsschouw burg te Tilburg. Thema van het congres is: „Harmonie en conflict in het besluitvormingsproces". De bedoeling is personeelsfunctio narissen en andere geïnteres seerden in het personeelswerk, een dieper inzicht te geven in de problematiek van de be sluitvorming binnen het perso neelsgebied. De inleiding zal om 10.00 uur verzorgd worden door prof. dr. W. Albeda terwijl prof. dr. J. van Hoof de dis cussie om 15.30 uur zal samen vatten. Brieven voor deze rubriek moeten mfet volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Als niet-yiEdkbondsl'id en miet-supporter van welke poli tieke groepering dan ook, will ik mijn mening weergeven t.».v. de doocr de vakbonden aangezette stakingen. Op de eerste plaats wil ik miljn waardering uiten voor het vele goede werk. dat in het verleden door de vakbon den i's verricht. Sedert enkele jaren zijn de bonden echter op het punt gekomen, dat zij zo ongeveer het doel bereikt heb ben waarnaar zij streefden, n.L het einde van de sociale onrechtvaardigheid in de on dernemingen t.a.v. de laagst betaalden. De bonden hebben echter kennelijk in het begin niet begrepen, dat er naast de ma teriële belangen ook andere belangen behartigd moesten worden, n.l. samen met de on dernemers trachten een prettig werkklimaat te verschaffen aan de werknemers en hen trachten bij te brengen, dat niet alleen geld de -arbeid ver zoet. Verdiensten en prettig wer ken dienen naar mijn gevoel parallel te lopen. De werkne mers dienen te weten wat hun taak in de onderneming is en hoe de onderneming in grote lijnen is georganiseerd. De vakbonden zijn hierin schro melijk te kort geschoten. De bonden willen nu in een heel kort tijdsbestek goedma ken wat zij gedurende 25 jaar verzuimd hebben. Dit lukt hun niet. Als je de mensen jaren lang voorhoudt, dat alleen veel geld verdienen het belangrijk ste is, kun je moeilijk van dezelfde mensen verlangen, dat zij meteen rijp zijn om medezeggenschap in de onder nemingen op waarde te schat ten. De mensen vinden nog steeds alleen belangrijk, dat zij aan het einde van de maand hun salaris ontvan gen. De bonden gaan het nu over een andere boeg gooien. Zij moeten weer een image heb ben, maar begaan ook nu weer een fout. Mensen, die zij ja renlang hebben voorgehouden, dat zij moesten zorgen dat zij veel geld verdienden, gaan ze nu terugpakken. Zij gaan er mee akkoord dat de inkomsten der laagstbetaalden hoog ge noeg zijn; maar de mensen die zij aangespoord hebben meer geld te gaan verdienen en die nu in de middengroep der in komens zijn terechtgekomen, moeten boeten voor hun in spanningen. Tenslotte wil ik nog opmer ken dat ik een voorstander ben van meer gelijke inko mens. Inkomens van meer dan f 50.000 netto per jaar mogen niet voorkomen. Het voordeel hiervan dient ten goede te ko men aan de laagstbetaalden. Voorts zouden veel vak bondsleiders en vooraanstaan de socialistische partijleden, die zo links spreken, minder rechts moeten leven. ETTEN-LEUR M. J. ROS Steeds gebeuren er ongeluk ken met brommers. Dikwijls met dodelijke afloop, of de slachtoffers blijven gehandi capt voor het verdere leven. Vaak wordt er gezegd „als ze een helm op hadden gehad, w-as het nooit zo erg geweest". Als deze vraag nu eens goed en vlug beantwoord werd met de mededeling: per 1 mei wordt er streng gelet op de brommerrijders. Ze zijn ver plicht 'n helm te dragen, ook degene, die achterop zit. Ge handicapte mensen zijn er al genoeg. Moeten er nog meer bij bomen. BREDA Mevr. VERLEIJS- DONK Naar aanleiding van het in gezonden stuk van de athe neum leerling Chris Oomen, die de vakbondsactie „Kom op" veroordeelde, zou ik graag het volgende willen opmer ken. Ik ben het met de schrijver van dat stukje eens, dat we toch wel kunnen stellen, dat er in Nederland geen arbei ders meer zijn, die het zout niet in de pap verdienen. Maar ik betwijfel toch wel of die stakingen alleen maar te doen zijn om het geld. Ik dacht, dat het ging om meer zeggenschap in de bedrijven. Wanneer er echt beslissingen moeten worden genomen is er van medezeggenschap nog weinig sprake. Als je botweg gaat stellen, dat de arbeider zijn meer ontwikkelde chef zijn klein beetje meer wel vaart zou misgunnen, dan ge loof ik daar niets van. Het gaat veel meer om de recht vaardigheid. De heer Oomen is natuurlijk van een veel jongere generatie dan ik, maar hij weet wel hoeveel mensen tussen 40 en 65 er zijn, die nooit de kans kregen om te studeren, die met 12 of 13 jaar moesten gaan werken om iets te ver dienen. Veel van deze men sen hebben moeten werken hebben het nog ver gebracht via cursussen. Anderen zijn blijven werken, waar ze maar aan de gang konden. Dat dat bij de jongere generatie an ders ligt is zeker. De tegen woordige jeugd krijgt veel meer kansen om te studeren, maar dan zuilen er altijd blij ven, die het niet kunnen of veel Viever werken (mag het soms? Het gaat niet alleen om geld, het gaat om onrecht on gedaan te maken. Tenslotte zou ik nog op willen merken, dat wij met heel onze wel vaart nog wat kunnen leren van de gastarbeider, die ook graag wat meer geld heeft, maar een veel betere familie band en veel meer belangstel ling hebben voor hun zieken en hun bejaarden. Ik denk, dat zij op geestelijk gebied rijker zijn, dan wij met onze welvaart. ETTEN-LEUR Mevr. MAAS Weten de heren van de Tweede Kamer wel dat zij door het volk van Nederland gekozen zijn en dat zij daar voor f 40.000 per jaar opstrij ken? Nu, als zij voor die f 40.000 wat willen doen, dan moeten zij Radio Veronica la ten bestaan, zo niet, dan iis het te hopen dat zij bij de volgen de verkiezingen veel stemmen zullen verliezen. Het is ONZE Radio Veronica BREDA M. v. NIJNATTEN Ik ben het volledig met de heer C. van Brunschot uit Et- ten-Leur eens. Zodra de men sen een paar centen krijgen, denkt men niet meer aan an deren. ZEVENBERGEN MEVR. J. - KREMERS (ADVERTENTIE) Wilt u uw buis verbeteren of iets doen aan het onderhoud? Kan snel gebeuren met het NMB woningkrediet. U krijgt contant geld zodat arbeidsloon en materialen direct betaald kunnen worden. Bijvoorbeeld ƒ4.000,-, u lost af in 5 jaar en betaalt 89,- per maand. Of 8.000,- die u in 8 jaar aflost, 130,- per maand. Stap eens binnen, we vertellen u graag alles over woningkrediet of een persoonlijke lening voor welk doel dan ook. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

de Stem | 1973 | | pagina 15