I ffl-PIERRE BEKENT IOORD OP BRIGITTE Nu één tandarts op 3700 inwoners N.-YIETNAM PROTESTEERT ONMIDDELLIJK Weer vluchten VS boven Hanoi Mitchell wist van Watergate P.v.d.A, PPR en VVD zouden winnen NS-Lente- dagtochten [wijfels weg toSlV6"™ en lesde fe w grond 10 meler ouders ?5t,ÏSK" i pken-leider 11 l/4^-geschi r».vi]dens - Enquête over afschaffing bouwvak- vakantie HOOFDWEG NAAR DE ZON INTERPOLIS Werk hervat bij ADM, ZHB en Gazelle VERSLAGGEVERS: ALS ER NU GEKOZEN WORDT Plicht binnenland buitenland commentaar Verkeerde weg Medelijden en 'n vraag CAMBODJA voordelig uit met NS Drie jaar voor ex-gouverneur Zaterdag 21 april 1973 13 17 A an het roerige arbeidsfront heerst nu de rust van een paas- bestand. Volgende week wordt er verder onderhandeld. is ,e hopen, dat in de komende dagen bij alle partijen het sef doorbreekt, dat men met de huidige buigen-of-barsten- iuding op de verkeerde weg is. Of ze dat nu prettig vinden If niet- in een overbevolkt land als Nederland met alle ge- ilgen van dien en met een op het buitenland afgestemde inomie als de onze, zijn werkgevers en werknemers op ilcaar aangewezen. Hier kan alleen wat bereikt worden door ied overleg en leidt het conflict tot chaos. Ook met goed overleg zijn maatschappelijke structuren te rvormen in een tempo, dat dat van de oud-vaderlandse trek- lüit verre te boven gaat. Maar dan moet er wel een andere mtaliteit komen aan de top van het georganiseerde bedrïjfs- ien. Het feit dat vooraanstaande vakbondsleiders als Ter iide en nu weer Sake van der Ploeg het slachtoffer zijn ge- irden van de huidige polarisatie is een waarschuwing, zowel ir werkgevers als voor werknemers, dat die mentaliteitsver- lering niet lang meer op zich kan laten wachten. Anders ge ren er ongelukken. L Engeland heeft zich deze week een verschrikkelijk drama afgespeeld. Daar werden de drie kinderen van een jong jzin op afschuwelijke wijze vermoord. De moeder is 24 jaar. Ij kan geen kinderen meer krijgen, want zij heeft zich na de loorte van haar laatste baby laten steriliseren. 'anneer je zo'n bericht leest is je eerste reactie er een van ip medelijden met zo'n vrouw. En je vraagt je af wat nu de ie zal zijn van die lieden, die zo vlotweg „moderne" idee als sterilisatie verkondigen en jonge, gemakkelijk beïnvloed- te mensen handelingen aanpraten, waarvan zij de gevolgen !t kunnen overzien? haaseieren zoeken is er dit jaar niet bij voor de heren politici. Tijdens de paasdagen moet er gewerkt worden; wordt er [zocht naar kandidaat-ministers en naar formules om omstre- programpunten aan- of uit te kleden. En als het nu alle- taal een beetje meeloopt kan er binnen veertien dagen een luw kabinet-Den Uyl zijn. [Er bestaat echter nog geen zekerheid, dat Den Uyl naar het Jtshuis zal verhuizen. De informateurs Van Agt en Albeda bben alleen nog maar bereikt, dat de progressieven en con- ssionelen er mee akkoord gaan dat uit hun midden kandidaat- inisters worden aangezocht, die dan gezamenlijk gaan praten een regeringsprogram voor een progressief kabinet met l „witte rand". Die bereidheid tot overleg is overigens na lljna vijf maanden formatiel al heel wat, maar dat dit over- ook tot resultaat zal leiden staat nog geenszins vast. Zowel de progressieven als bij de christen-democraten proberen ierlei stoorzenders al bij voorbaat het gesprek te bemoeilijken. Voorlopig houden wij het er echter op, dat het gezond ver- lnd toch eindelijk wel eens zal zegevieren. Het is een ge- iven, dat confessionelen en progressieven niet zonder elkaar jpnen regeren. Het is eveneens een feit, dat deze langdurige pnetscrisis het landsbelang schaadt en het herstel van de eidsvrede ernstig bemoeilijkt. En als er dan, zoals nu het wal is, een ontwerp-program op tafel ligt dat duidelijk een Baipromis is tussen de opvattingen in beide kampen, dan is ten akkoord niet alleen mogelijk: dan wordt het bereiken van lereenstemming voor alle betrokkenen eenvoudig plicht. flVan onze correspondent) [PAKIJS. Alle twijfel over .moord op het 16-jarig ""Sitte in Bruay Td-Frankrijk) is thans op welt. De politie heeft de J'Mige bekentenis van Jean- en het staat thans vast - bij de moordenaar is en F medeplichtigen heeft ge- hj kende Brigitte goed en had naar een oppervlakkige ®mg. De avond van de E®d, 5 april verleden jaar, Z'J met hem een afspraak teeks 19.40 uur. Jean- e en Brigitte ontmoetten ^op een onbebouwd ter- j jongen hield zijn han- t thuis en Brigitte ver- i 6 zich- Tijdens dit korte ©meen viel de bril van op de grond. Jean ne nam een lap, bond die 'f keel van Brigitte en X haar\ daarna stopte hij van het meisje in zijn 'n lïr8?1 ^rigitto zijn ar- i'wfa dode 'ichaam m door de struiken langs vu.a van mevrouw Moni- voH1'«Ur' .kwam weer op "a hie,d hii stil ?A„ Xn wat h'i ver- mW .m°eten doen- Dit de i el/I" broer haalde wiel van de kruiwagen brak. Andermaal nam hij Bri gitte in zijn armen liep ermee naar de zijkant van de villa van mevr. Mayeur en sloeg met een bijl de schedel van helt vermoorde kind in, erop speculerend dat men zou den ken aian een moord van de een of andere maniak. Hij liet Bri gitte liggen waar zij lag, keer de naar het huis van zijn broer terug, zette de kruiwa gen achter het huis en verborg de bijl en de bril in een leu ningstoel. Pas laat in de avond kwam zijn broer, mijnwerker van beroep, thuis. Hij wist van niets. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG Op het ogenblik is er in Nederland één tandarts op 3700 inwoners. Binnen afzienbare tijd zal dit aantal één op 3000 bedragen, zo heeft minister Van Veen (Onderwijs) geantwoord op vragen uit de Tweede Kamer, waarin werd gesteld dat één op 2000 ideaal zou zijn. „Of dit voldoende zal zijn voor een goede verzorging hangt af van de mate waarin mond- en tandziekten blijven voorko men". aldus de minister, die wees op de invloed van pre- centieve tandheelkundige maatregelen daarop. Ook op voering van de efficiëntie door het inzetten van hulpkrachten kan de behoefte aan tandart sen doen afnemen. De KVP-Tweede -Kamerle den Hermes en Heijmans had den de bewindsman ook ge vraagd of de capaciteit van de tandartsenopleidingen met na me In Nijmegen, met weinig extrakosten zou kunnen wor den uitgebreid. Volgens minis ter Van Veen is dit niet moge lijk. In Nijmegen was dit wel aan de orde geweest, inaar wegens gebrek aan ruimte en apparatuur afgewezien. De minister wees erop dat in 1972 de belangstelling voor de studie tandheelkunde „ab rupt" is toegenomen: 550 aan meldingen tegen 345 het jaar daarvoor. Ongeveer 130 men sen moesten worden teleurge steld. De Nederlandse Vereniging en de Centrale Kaad voor de sociale tandheelkunde schreef juist gisteren in zijn jaarver slag: „Wetenschappelijke onderzoekingen wijzen uit dat het tandbederf nog steeds toe neemt en grote schade toe brengt aan de gebitten en de gezondheid van de jeugd. Nu al is te voorspellen dat, hoe groot het aantal tandartsen ook is, hoever het technisch kunnen ook is gevorderd en hoeveel geld we er ook voor willen besteden, het op de duur toch niet mogelijk zal zijn de jeugd tandheelkundig gezond te houden, tenzij de zorg zich richt op de preventie en niet, zoals tot nu toe ook in de schooltandverzorging vrijwel uitsluitend op het leg gen van vullingen". In de schooltandverzorging zullen volgens dit verslag meer mogelijkheden moeten worden geschapen voor ge zondheidsvoorlichting en -op voeding die qua vorm en inhoud een doelmatige bijdra ge kunnen leveren tot het be houd van een gezond gebit. Daarnaast zal ook de curatieve verzorging op een verantwoor de manier moeten worden uit gevoerd, waarbij apparatuur, methoden en hulpmiddelen zo veel mogelijk moeten zijn aangepast aan de nieuwste in zichten. De waarde van de schooltand verzorging zal volgens de ver eniging sterk toenemen, als daaraan voorlichting en opvoe ding met betrekking tot mond en gebit voorafgaat, te begin nen bij de aanstaande moe ders. De vaak te geringe omvang van veel scliooltanddiensten belemmert aldus het jaar verslag verwezenlijking van de meest gewenste opzet alleen al om financiële en or ganisatorische redenen. Het verslag pleit daarom voor re gionalisatie (schaalvergroting) van de huidige schooltandver zorging. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft vrijdag toe moeten geven dat de verkennings vluchten boven Noord-Vietnam zijn hervat. Die vluchten waren na de ondertekening van het vredesakkoord in Pa rijs stopgezet. Op vragen over de verkenningsvluchten reageerde Pentagon- woordvoerder Jerry Friedheim vrijdag met de opmerking „Geen commentaar". Tot dusver had Friedheim op persconferenties berichten over hervatting van de verkenningsvluchten steeds duidelijk tegengesproken. Hij zei gisteren dat het Amerikaanse beleid erop gericht is de andere partij in te prenten dat een wapenstilstand de beste oplossing voor Indochina is. Eerder deze week hebben de Verenigde Staten, al het opruimen van de mijnen voor de kust van Noord-Vietnam stopgezet en hun delegatie te ruggetrokken uit de Ameri- kaans-Noordvietnamese econo mische commissie uit Parijs. Die maatregelen waren geno men uit protest tegen de „schendingen van het bestand door Noord-Vietnam". Hoewel over verkennings vluchten in het akkoord niet met evenzoveel woorden wordt gesproken heeft Fried heim toegegeven dat zulke vluchten technisch gesproken wel door het akkoord worden verboden. Noord-Vietnam heeft giste ren onmiddellijk al geprotes teerd tegen de verkennings vluchten. Twee vliegtuigen waren over een aantal provin cies en steden, waaronder Ha noi en Haiphong, gevlogen. Dat gebeurde volgens een ver klaring van het Noordvietna- mese ministerie van buiten landse zaken donderdag om streeks het middaguur. Brigade-generaal Lon Non, de omstreden broer van de Cambodjaanse president Don Nol, heeft er in toegestemd het land te verlaten. Er is politieke druk op hem uitge oefend te vertrekken uit Cam bodja in verband met de po gingen van de president om een regering te vormen waar aan ook de nict-communisti- sche oppositie deelneemt. Het is nog n-iet bekend waar Lon Non heengaat en wanneer hij vertrekt. Cambodjaanse en Amerikaanse woordvoerders hebben eerdere berichten te gengesproken dat Lon Non een officiële missie naar presi dent Nixon zou leiden. Lon Non wordt beschouwd als een van de machtigste fi guren in Cambodja, maar hij is niet populair in politieke kringen. Volgens zijn mede werkers heeft Lon Non nu in gestemd met het voorstel van zijn politieke rivalen om voor onbepaalde tijd „op vakantie" naar het buitenland te gaan. g-abal, di(Ta,?UStaquio Men" do« &(dlngsbeweging) LMendizabai in Bilbao »o5enZou door kogels (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De Neder landse stichting voor statistiek voert de komende maanden in de bouw onder 1200 werkne mers en 200 werkgevers een onderzoek uit naar de moge lijkheid, de collectieve bouw vakvakantie af te schaffen. De enquête, die wordt verricht in opdracht van een studiecom missie bestaande uit vertegen woordigers van werkgevers, werknemers en overheid, moet voor de komende bouwvakva- kantié zijn afgesloten. De Bouwbond NVV heeft de kwestie van de collectieve va kantie vorig jaar aan de orde gesteld. De bond meent, dat het bestaande systeem een aantasting betekent van de vrijheid om zoveel mogelijk zelf te bepalen wanneer men met vakantie wil. Daar komt bij, dat de bouwvakkers door de collectieve vakantie ieder jaar gedwongen zijn, in de drukste en duurste periode met vakantie te gaan. De drie bouwbonden hebben vorig najaar onder een repre sentatieve groep leden een enquête gehouden over de meest gewenste verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden. Daarbij werden ook vragen gesteld over de collectieve bouwvakvalkantie. Van de on dervraagden was 46 procent tegen en 32 procent voor deze vorm van vakantie en 22 pro cent gaf geen mening. IN Rheden is vrijdag- een jeugdcentrum aan de Massen- weg grotendeels door brand verwoest. De schade loopt in de tienduizenden guldens. DE Russische minister van de fensie, maarschalk Andrej Gretsjko, is vrijdag voor een officieel bezoek in Boekarest aangekomen. 0 De Noorditaliaanse stad Bo logna werd gisteren verrast met een pak sneeuw. Op de hoofdweg naar de zon", die van Bologna naar Rome en verder loopt, ontstond door op gewaaide sneeuwhopen aan zienlijke vertraging. (ADVERTENTIE) 100% bescherming voor 49,9 cc? Dat moet 'n Interpolis bromfietsverzekering zijn! Conservatoriumlaan 15, Tilburg, tel. (013) 629111 UTRECHT (ANP) De werknemers van de Amster damse Droogdok Maatschappij ADM hebben gisteren besloten het werk met onmiddellijke ingang te hervatten. Vrijdagochtend om halfaclit werd het werk hervat door de werknemers van de rijwielfa- briek Gazelle in Dieren. Hier werd sinds zes weken ge staakt. De werknemers van de Zuid-Hollandse Bierbrouwerij en Den Haag, onderdeel van het Breda Oranj aboomconcern, hebben ook vrijdagochtend om 11.30 uur het werk hervat. Ze weigerden donderdag gevolg te geven aan de oproep van de industriebonden weer aan het werk te gaan. Bij de ZHB is sinds 9 april gestaakt. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON —De voor malige Amerikaanse minister van justitie, John Mitchell, die tevens een goede politieke vriend is van president Nixon, is vrijdag voor een federale „grand jury" verschenen, die een onderzoek instelt in het Watergate-schandaai. Mitchell heeft herhaaldelijk ontkend voorkennis te hebben gehad van plannen om ge sprekken in het democratische hoofdkwartier in het Washing- tonse Watergate-hotel af te luisteren tijdens de presiden tiële verkiezingscampagne van vorig jaar. Maar ondanks zijn ontkenningen is Mitchells naam in Amerikaanse persbe richten verbonden met die van Nixons medewerker John Dean. Zij zouden de leiders zijn geweest van het complot om het democratische hoofdkwar tier af te luisteren. Mitchell, die onder strafbe dreiging gedagvaard was, voor de grand jury in Washington te verschijnen om verhoord te worden, was vrijdag vergezeld door zijn advocaat, William Hundley, een voormalige aan klager van het ministerie van justitie en thans een vooraan staande strafpleiter. De New York Times schreef vrijdag, dat Mitchell vrienden verteld had, dat hij bij drie vergaderingen aanwe zig is geweest waarop de voorstellen tot het afluisteren van het democratische hoofd kwartier werden besproken. Hij, Mitchell, had toen telkens de voorstellen van de hand gewezen. Mitchell is ook in de zomer van vorig jaar voor de grand jury verschenen om te getui gen in het eerste onderzoek van deze jury, dat leidde tot het in staat van beschuldiging stellen van vijf mannen die in het Watergate-hotel op heter, daad betrapt en gearresteerd werden en tot de beschuldi ging van twee voormalige me dewerkers aan de herverkie- zingscampagne voor president Nixon. Mitchell heeft vrijdag in een vraaggesprek toegegeven, dat hij aan besprekingen over be spionering van de democrati sche partij heeft deelgenomen. Maar hij bestreed, dat bij deze bespionering ook het gebruik maken van afluisterapparaten zou hebben behoord. „Afluis teren is onwettig, zoals u be kend is en wij hebben zeker geen goedkeuring gegeven voor onwettige activiteit". Op de vraag of hij de vrees van zijn echtgenote deelde, dat de Amerikaanse regering van hem „een zondebok" in deze affaire zou willen maken antwoordde Mitchell: „Dat zullen we moeten afwachten en te weten zien te komen, is het niet?" let 3 met 6 7- w Suze de bruine berin in Artis in Amsterdam vierde gisteren r* aorp Algorta b°®'e in haar 30-jarig jubileum als pensiongast van de dierentuin. Dit Fa Hoont—zeven 1™, (oejj „,ej opmerkelijke feit was aanleiding om Suze een fikse pot honing toe te bedelen. HILVERSUM (ANP) Wanneer op dit moment ver kiezingen zouden worden ge houden, zou de VVD na de Partij van de Arbeid als grootste partij uit de bus ko men met 18,3 procent van het aantal stemmen. Dat is bijna 4 procent meer dan de VVD kreeg bij de Kamerverkiezin gen in november van het afge lopen jaar. Op dit moment zou 28,8 procent van de kiezers zijn stem uitbrengen op de PvdA (in november was dat 27,4 procent) en 15 procent op de KVP (bij de verkiezingen 17,7 procent). Dit blijkt uit een onderzoek door het bureau P. Lagendijk ten behoeve van het Avro- radioprogramma „Deita", dat zondag van 13.30 tot 21.10 uur wordt uitgezonden. Blijkens het onderzoek zou thans 7,4 procent van de kie zers zijn stem uitbrengen op de PPR (in november 4,8 pro cent), 8.3 procent (8,8 pro cent) op de ARP en 5,3 pro cent (4,8 procent) op de CHU. D'66 Wijkt nog meer aan po pulariteit verloren te hebben 3,4 Procent zou nog maar be reid zijn, op deze partij te stemmen. Bij de verkiezingen kreeg D'66 nog 4,2 procent. Ook DS'70 is minder populair geworden: 3,1 procent zou nog op deze partij willen stemmen, 1 procent minder dan in no vember van het afgelopen jaar. Voor 33 procent van de kie zers is drs. J.M. den Uyl de meest aanvaardbare minister president, gevolgd door mr. B W. Biesheuvel, die hij 29 procent de voorkeur geniet. Derde op deze „ranglijst" staat prof. dr. mr. B. de Gaay Fort man jr. met 8 procent. 52 Procent van de stemge rechtigde Nederlanders is van mening, dat de minister-presi dent rechtstreeks door de kie zers moet worden gekozen; 34 procent geeft de voorkeur aan het huidige systeem. 32 procent van de kiezers heeft te ken nen gegeven, wel sympathie te hebben voor het kabinet, dat mr. J. Burger had willen for meren. Maar 39 procent kon voor het streven van de heer Burger geen sympathie op brengen. In „Delta" zal zondag nader op deze cijfers worden inge gaan, onder meer door uit splitsing naar partij-keuze. Verder zal worden ingegaan op een onderzoek naar de twijfelaars binnen de partijen en naar de schuldvraag over de duur van de kabinetsforma tie. Alvorens u prettige paasda gen te wensen, wil ik wel wat kwijt. De ruimte is er voor en u hebt drie dagen de tijd om het te lezen. Ofschoon, ik ben bang dat er heel wat zijn die het de komende drie dagen zo druk hebben met vrij houden dat er geen tijd over blijft om even bij de dingen stil te staan. Hol nou eens niet zo door. Wat zeg ik, draaf nou 'es niet zo door. De doordraver van de week: onze vrouw-Holle-bolle-Gijs- maatschappij. Dat zijn wij dus. Ik vind het een hele goeie zaak dat er van minister Boersma 's nachts niet gevist mag worden. Anders is er toch helemaal geen kunst meer aan. Als die visjes niks zien, hè, dan durven ze hè. Nee, vis maar zo dat het daglicht het kan verdragen, oog in oog met het watervolkje. Een uitgerekend man: een informatieperiode Van Agt da gen en hup, de zaak is voor mekaar. Zal me benieuwen wanneer Nixon nou eindelijk eens met z'n gatje in het Water-gate valt. Die Indiaanen, ach, een Wounded Knee-soor die daar nog op let. Er zijn mensen die niet snappen dat je tegen Veronica kunt zijn en toch aardig. Tot op heden heeft niemand mij kurmen vertellen wat die PAASHAAS met Pasen te ma ken heeft. Maar wel werd ik opgebeld door een vriendelijke heer, die mij attent maakte op het PAASLAMMETJE. Dat was hij spreekt hier wel van Amsterdam en omgeving uit de tijd dat hij kind was, en dat is ongeveer 70 jaar geleden (hij is nu 77) een van boter gemaakt lammetje, dat oogjes van krentjes had en aan kinderen gegeven werd. Dat zit er nou met die dure koeihuisboter met meer in. Ook vertelde hij dat in het Hollandse, nog steeds, het PAASBROOD wordt gebak ken, met of zonder spijs en, vertelde hij, „je hebt daar geen fiets nodig om van de ene krent naar de andere te komen". Dat brood staat stijf van de krenten, zei hij. En het is duidelijk dat hij dol is qp krenten. Welbedankt, me neer. Ik stap op. Ik wens u wat meer hoop in uw leven, en plezierige PAASDAGEN DAG EN DAG EN dag en dag en daaaaaaag MERIJN (ADVERTENTIE) 't Is voorjaar, dus tijd voor een feestelijk dagje uit. Naar 't Lips Autotron in Drunen of naar 't Evoluon in Eindhoven, naar 't Openluchtmuseum in Arnhem of naar het Dolfirama in Zandvoort. En natuurlijk naar de Keukenhof! Keuze uit 17 verzorgde dagtochten. Alle inlichtingen vindt u in de folder „Lentedagtochten" die u op het station kunt krijgen. (Van onze correspondent) CHICAGO Rechter Otto Kerner van het Amerikaanse hof van appel is in Chicago veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf en een boete van zestigduizend dollar wegens het aannemen van steekpen ningen tijdens zijn ambtsperi ode als gouverneur van de staat Illinois van 1961 tot 1967. Kerner, die in 1968 door president Johnson op het op één na hoogste rechtscollege van de Verenigde Staten werd benoemd, nam op 15 december van het vorig jaar toen hij in staat van beschuldiging werd gesteld, verlof.

de Stem | 1973 | | pagina 13