5. nemen roef met emskaart neme... Twintigduizend studenten spoorloos De Pons redde gezicht van Arie Groenevelt IDE VERONICA-BETO G ING KOFFIE Drie zware bommen binnen 24 uur onschadelijk gemaakt Stakers bij Clitex gaan door DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND JJVDEREJV EN DE OND VOOR NIETS Aniemuiden boft Real-Ajax op Sake van der Ploeg wil functie terug OP BOUWTERREIN KREEKRAKDAM ieuiue markt Eén jaar HERVATTING TOEGEVEN t.v. fee week ij Jongetje onder zand bedolven Rusland schort diploma- belasting op Aart onze adverteerders. no. 17310 H 3e jaargang EDITIE voor ■ELAND Iceur: Dr. W. A. J. M. Harkx Kofdredacteur: L. Lei|endekker Kfdkantoor, Breda, Reigerstr. 6 Kfoon 22341, Postgiro 1114111 NTOREN; I: GOES, KLOKSTRAAT 1 STEM Donderdag 19 april 1973 WEERBERICHT Aanhoudend koud In het algemeen veel bewolking, met later op de dag wat regen. Matige tot krachtige noordweste lijke wind. HULST, STEF NSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van een onzer verslagge- 'rs) TRECHT Van 28 april kunnen ouders hun kinde- en de hond voor 'ets met de trein meene- en. Dat is de betekenis van 'et nieuwe gezinstarief dat spoorwegen hebben inge- ei'd. Wie een gezinskaart >t van vijftig gulden mag jaar lang al z'n kinderen 'neden de twintig jaar zon- r betalen meenemen. Maar der en moeder moeten n wel twee kaartjes tegen t normale tarief kopen, en- Ie rei- of dagretour. Ook vader of moeder alleen kinderen begeleiden moe- n ze toch twee kaartjes pen. Aan zo'n gezinskaart zijn g meer voordelen verbon- n. Men kan voor veertig Iden een zwerfkaart ko- n. Die is de hele dag gel- g voor onbeperkt reizen et het hele gezin. Dat wil s zeggen dat een gezins- inreis nooit meer dan ig gulden gaat kosten, rder mogen de gezinnen t een gezinskaart een dag jaar die ze zelf mogen kiezen helemaal gratis ren. Tenslotte zijn er nog cties voor dagtochten- gramma's en dergelijke. principe boren NS met e verkoopstunt een nieu- rnarkt van bijna drie- eenhalf miljoen gezinnen Maar voor de negenhon- duizend huishoudens der kinderen is de gezins- rt niet interessant, even- 11 als voor de mensen die ver van een station wo- Maar dan blijven er al- nog een miljoen gezin- o met kinderen over. ven een vergelijking: Van 65 pius-tarief profiteren 5.000 AOW'ers plus nog 25.000 alleenstaande da- Met een avondretour elke dag tienduizend nsen op reis met een ekeindretour twintigdui- 4 Per jaar worden hon- fdvijftigduizend achtdaag se kris-kras-abonnementen verkocht en evenveel tiener- toerenkaarten. AI die kaarten zijn ge richt op individueel reizen. Voor samenreizers heeft NS alleen de Meer-mans-kaart, maar die wordt met vijf reisgenoten pas voordelig bij een afstand van zeventig ki- De negenhonderd, gezinnen van Arnemuiden krijgen de gezinskaart helemaal gratis aangeboden. Maar dan moe ten ze wel op zaterdag 28 april naar Utrecht gaan om daar deel te nemen aan het t.v.-programma Sterallures. Gewoon een aardigheidje van NS en Avro, die Arne muiden met nog twee andere gemeenten hebben uitgeko zen wegens het niet al te grote aantal inwoners maar wel veel kinderrijke gezin nen. lometer en met z'n tweeën pas bij honderdveertig kilo meter. De nieuwe gezins kaart is daarentegen vooral! van belang voor het korte uitstapje. Van 25 april af kunnen de gezinskaarten bij de stations en andere verkooppunten worden aangevraagd Bij de gezinskaart hoort een gezins- bewijs waarop de foto's van vader en moeder (bij onvol ledige gezinnen een van die twee) worden geniet. De ge gevens worden uit het trouwboekje overgenomen. NS hebben van de regering toestemming gekregen het gezinstarief voor een jaar te proberen. Het experiment met de goedkope zaterdagre tours loopt eind deze maand af. NS gaan daarna aan de hand van een vergelijkende statistiek bekijken of dat voordeeltarief heeft aange slagen. (ADVERTENTIES) 311 01lzc redactie binnenland) TRECHT. De kerncom- Jauivel (onderhande- 5e 7,u v van werkgevers lwT ndustrie) en de on- ■handelaars van de zeven bij Ij'1'®0 betrokken vak- ■V bbcn woensdagavond ■tech* way Inn H°tel 1" Trvaf „hjmgesprek" roken dlnsdaS werd afge- gebeurde nadat de AVB Lln ?-e Industriebond Wum" gfen dat zij de e zou,"5 m zuivelindus- 'I van aü opfhorten om de te hui ^ërharidelingsta- aardf?' Dit Ieidde tot de anrfmg en verbazing tner". ,0nderhandelmga t een' dle kort tevoren weer de onsgezind standpunt en versChtenandelingStafel rek''SUi,taat Yan het „lij'rn- sluiten gisteravond bij bekend de2e editie "°g zuiveW ™aar de landeli^ V p van de bii het nsdagSten hond heeft '-g d? idag 1,1 p™ verga pen, dal ™acllting uitge- mminE n. pn,nciPe-overeen- '"ca° ma„ nieuwe zui- g Worden verwacht. ook pagina jg j 400 gr. tuttifrutti - 75 gr. suiker - sap van 1 citroen - stukje citroen schil - 50 gr. gepelde gemengde noten - 2 bekertjes Bulgaarse yog hurt. Tuttifrutti-compote met yoghurt Kook de geweekte tuttifrutti gaar met het weekwater, citroensap en -schil en suiker (appeltjes onderin). Tuttifrutti in een schaal en het kookvocht laten indampen tot het stroperig is. Door een zeef op de tuttifrutti gieten. Giet de yoghurt met de suiker erover en garneer met wat achtergehouden abrikoos- jes of stukjes peer en strooi de noten erover. Smulpapen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). IN Italië moesten woensdag de oatiënten maar voor zichzelf zorgen, aangezien in rle 1.500 ziekenhuizen het merendeel van de 35.000 ziekenhuisartsen het werk voor 24 uur hebben neergelegd ter ondersteuning van hun eisen voor hoger loon en betere arbeidsvoorwaar den (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Er zijn on geveer 20.000 Nederlandse stu denten spoorloos. Dat is woens dagavond tenslotte gebleken, nadat het ministerie van On derwijs sinds september heeft moeten gissen hoeveel studen ten er momenteel aan onze uni versiteiten studeren. De rook van de collegegeldboycot is eindelijk aan het optrekken. De meeste boycotters blijken in Amsterdam, Delft en Utrecht te zitten. Het CBS telde het vorig stu diejaar 112.932 studenten. Wie alle door de universiteiten en hogescholen thans aan het mi nisterie verstrekte aantallen optelt, komt nu tot 90.353 stu denten. Dat aantal is in werke lijkheid nog wat hoger, omdat Amsterdam, Delft en Nijmegen niet de gevraagde aantallen examenstudenten hebben opge geven. Maar ook dan zitten we opeens met een daling van 20.000 studenten. Die 20.000 verdwenen studen ten zijn grofweg in twee groe pen te verdelen: 1. De groep, die steeds is blij ven weigeren het collegegeld te betalen; 2. Een groep die in het verle den ook niet echt studeerde, maar zich wel als student in schreef vanwege allerlei voor delen die daaraan verbonden waren. Nu het collegegeld 1000 gulden geworden is, is dat niet meer lonend. Op het ministerie in Den Haag heeft men opgelucht adem ge haald, omdat men op grotere verliezen had gerekend. Al leen de cijfers van Amster dam, Utrecht en Delft vallen tegen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/DEN HAAG De oproep van SER-voorzit- ter De Pous maandag via de t.v. aan werkgevers- en werk nemersorganisaties om het overleg te hervatten heeft het gezicht van voorzitter Groenevelt van de industriebond NVV gered. Groenevelt had vorige week met zijn bestuur besloten om een soort „paasbestand" aan het stakingsfront af te kondigen. Voorzitter Piet Brussel van de Industriebond NKV heeft hem op het laatste nip pertje er van kunnen weerhou den samen met de andere hon den dit bestand af te kondigen. Via dit paasbestand wilde Groenevelt een tijd van rust scheppen om in die periode via geheime besprekingen met werkgevers een basis te leggen voor een cao-compromis. Industriebond NKV-voorzitter Brussel heeft nog maandag via de vakcentrales kunnen berei ken, dat de voorzitter van de Sociaal Economische Raad werd ingeschakeld om hervat ting van het cao-overleg moge lijk te maken. Op zeer korte termijn is dit geregeld. Het NOS-joumaal bleek bereid drs. De Pous een interview af te nemen, waarin hij zijn oproep voor hervatting van besprekin gen aan de strijdende partijen kon doen- Een grote vrees voor een uit puttingsslag gaf bij Groenevelt de doorslag bij zijn wens om rond de paaasdagen de stakin gen op te schorten. Zijn be stuurscolleges hadden al met zijn plannen ingestemd. Piet Brussel vreesde een groot ge zichtsverlies voor de indus triebonden wanneer zij een be stand aan het stakingsfront in metaal, textiel, confectie en bierbrouwerijen zouden afkon digen. Het t.v.-interview van drs. De Pous redde ook binnen zijn bond het gezicht van Groenevelt. Maandag is er druk achter de schermen van de betrokken werkgeversorganisaties en in dustriebonden overlegd. De werkgeversorganisaties gingen akkoord met het „optreden" van de SER-voörzitter. Het draaiboek liep zo goed, dat binnen enkele uren na De Pous' oproep de positieve ver klaringen van werkgevers en vakbonden ten aanzien van hervatting van het overleg be kend waren. Vanmiddag tijdens een gesprek tussen de industriebonden en de betrokken werkgeversorga nisaties in het SER-gebouw in Den Haag zullen de bonden hun harde eis van een maxi mum in de prijzencompesatie, afzwakken. Het al bijna 8 weken durende arbeidsconflict draaide om de weigering van de werkgevers zo'n maximum te aanvaarden. Verwacht wordt dait de werkgevers op enkele andere punten iets zul len toegeven. Zeker is, dat dit jaar nog gestart wordt met een diepgaande studie van de wer king van de prijscompensatie in het licht van de nivellering van inkomens (Van onze sportredactie) HILVERSUM De NOS televisie zendt woensdag 25 april via Nederland 1 een rechtstreekse reportage uit van de Europacupwedstrijd Keal Madrid - Ajax. In verband met het onge bruikelijk vroege aanvangs- ijdstip (20.30) kan van de op dezelfde avond in Enschede te ipelen wedstrijd FC Twente - Borussia Monchengladbac.h (aanvang 19.30 uur), slechts de eerste helft rechtstreeks op de buis komen. De tweede helft volgt in zijn geheel na afloop van de wedstrijd van Ajax- STAD EN STREEK Tweede kerncentrale splijt democratisch overleg. Pagina 3 Tweeënnegentig jarige juf bij afscheid van oud-leerling. Pagina 5 FINANCIëN EN ECONOMIE Esso Nederland maakte het niet zo best. P,agina 11 SPORT Te veel clubs in hef Zeeuwse volleybal. Pagina 21 (Van een onzer verslaggevers) 'UTRECHT. Huilend sprak gistermiddag Sake van der Ploeg: „Als mijn zuiveljongens me terug willen, dan kom ik op mijn knieën naar kantoor". Van der Ploeg schijnt druk be zig te zijn om vooral de noor delijke afdelingen van de AVB (Algemene Voedingsbedrijfs- bond NVV) te bewerken. Ze moeten op de vergadering van de bondsraad vandaag stem men voor zijn terugkeer. Maar hij heeft de wind uit meer dan één richting tegen. In de AVB zélf zijn jongere vakbondsfunctionarissen (on der aanvoering van cao-onder handelaar Cees Schelling) ge kant tegen Van der Ploegs ou de tactiek van voorzichtig on derhandelen. Een meisje dat in de grote drukte tijdens de Veronica-demonstratie onder de voet werd ge lopen en daarbij haar been brak, werd door een agent naar een ziekenwagen gedragen. (ADVERTENTIE) bonen m of' snelfiltermaling m spaar mee voor 6geve! kop en schotels f8,95 +35sterretjes BINNEN anderhalf uur is de timmerfabriek van Wijn en Dekker's bouwbedrijf in Hoogkerk door brand ver woest. De schade wordt ge raamd op een half miljoen gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Radio Ve ronica heeft behalve de meer derheid Van de Tweede Ka mer, ook het weer blijkbaar niet als vriend. Zorgde een zware voorjaarsstorm er zes tien dagen geleden voor, dat het schip van deze piratenzen der op het Scheveningese strand werd gekwakt giste ren is het vlot getrokken gisteren dompelden de weer goden de tienduizenden fans van Veronica letterlijk onder in water. Het regende bijna de hele dag in Den Haag en dat was misschien de reden, waarom er geen kwart miljoen fans waren komen opdagen, zoals de organisatoren voortdurend hadden voorspeld. Maar regen kon toch niet voorkomen, dat er gisteren zo'n 100.000 vooral jongere aanhangers van Ve ronica acte de préeense gaven (politie hooguit 80.000, Ve ronica: zeker 120.000) Dat aan tal stond borg voor een be paald niet gedisciplineerde de monstratie. wat op en rond het Binnenhof en in de Haagse binnenstad soms tot chaotische taferelen leidde Dat kon het plezier niet be derven, ook niet voor de Haagse politie die met angst en beven naar de achttiende april had uitgezien. Reeds om tien uur 's morgens waren duizenden fans op het Malie veld samengestroomd. Tegen twaalf uur waren er zo'n 50.000 betogers gereed om aan de mars naar het Binnenhof te beginnen. Alle laatkomers, en dat waren er nog al wat zelfs om halféén stroomden er nog duizenden jongeren uit beide Haagse stations trok ken in eigen groepjes op naar het Binnenhof, dat al lang vóór twaalf u-ur vol stond. (Vervolg op pagina 13.) ROERMOND (ANP). De politie van Roermond heeft woensdagmiddag het lijkje ge vonden van de 7-jarige Rensje Horst. Het jongetje was sinds dinsdagmiddag vermist. De po litie vond zijn lichaam onder een berg zand vlakbij zijn huis. (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH Tijdens graafwerkzaamheden op het bouwterrein van de Kreek- raksluizen en Kreekrakdam zijn binnen 24 uur drie zware vliegtuigbommen van Duitse makelij uit de laatste wereld oorlog tevoorschijn gekomen. Het is niet geheel uitgesloten dat er nog meer bommen van dit kaliber gevonden zullen worden. De bomen zijn onschadelijk gemaakt door een duik- en demonteerploeg van de Konink lijke Marine uit Vlissingen. Zij hebben de bommen ter plaatse tot ontploffing ge bracht. De eerste bom werd eergiste ren al gevonden door dragline machinist J. Marijnesen uit Made. Die bom bleek achteraf een g.g.-mijn te zijn. Dat is een combinatie van een bom en een mijn. De dragline bleek de bescherm- kap van de ontsteking van de ze gevaarlijke bom te hebben afgerukt. Dit is zonder ernsti ge gevolgen gebleken. De mijn werd eergisteren tot ontplof fing gebracht. Woensdagmorgen om halfaclit stootte machinist Marijnis- sen weer op een bom. Dit maal was het een gewone vliegtuigbom van 500 kg. De duik- en demonteerploeg groef deze bom uit en vervoerde die vervolgens et de dragline naar een plek waar men hem liet ontploffen. De ploeg zocht met een met een detector het ter rein af. Omstreeks twaalf uur ontdekte de ploeg de derde bom. Deze bleek een nog ga ver exemplaar te zijn. De ploeg vond het te riskant om hem te verplaatsen en bracht de bom ter plekke tot ontplof fing. Bootsman Spitjard van de marineploeg zag als mogelijk heid voor de aanwezigheid van deze bommen dat een Duits vliegtuig ze gedropt had omdat de piloot in moeilijkhe den verkeerde. De bommen la gen namelijk mooi op één lijn en op precies dezelfde onder linge afstand. Het type vlieg tuig dat dit soort bommen ver voerde, had er meestal zes aan boord. Vandaar de mogelijk heid dat er nog drie in het gebied liggen. De bomen zijn in 1940 gefabriceerd. Alle bommen hadden een gewicht van 500 kg. De beide laatste gevonden bommen wa ren tijdbommen met de bij naam „Satan". De aannemers van de wer ken bij de Kreekrak zijn vol gens contract verzekerd voor dit soort verrassingen. Inmiddels is er bij de mari ne in Vlissingen ook melding gemaakt van de vondst van een 13 centimeter granaat na bij Kamperland. Deze zal door de duik- en demonteerploeg die voor dit werk f 7,50 geva- rengeld per etmaal ontvangen, vanmorgen onschadelijk wor den gemaakt. De ploeg gaat vanmorgen ook een onderzoek instellen bij een huis in 's- Gravenpolder dat op dit mo ment afgebroken wordt. Volgens omwonenden is er in de laatste oorlog een vlieg tuigbom dwars door het huis gevallen zonder te ontploffen. Na de oorlog is het huis ge woon weer opgebouwd. Nu het afgebroken wordt, wil men het zekere voor het onzekere nemen en gaat de duik- en demonteerploeg met de detec tor onderzoeken of het vertel de verhaal al dan niet juist is. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Do bijna 200 Clitex-stakers in Clinge zijn gisteren niet door de knieën gegaan voor een verzoek van de drie industriebonden om de stakingsactie tot 1 mei op ta schorten. Met overgrote meer derheid van stemmen (slechts negen man was tegen) is het besluit genomen door te gaan tot er resultaat is bereikt. Ook de stakers bij ADM in Am sterdam (1500 werknemers) en de rijwielfabriek Gazelle (450 man) zullen vandaag niet aan het werk gaan. De beslissing bij Clitex viel in een zeer emotionele verga dering, waarin de vertegen woordigers van de industrie bonden kennelijk duidelijk geen raad wisten met hun houding. Geen van de aange voerde argumenten bleek de stakers aan te spreken, en dat gaf achter de bestuurstafel aanleiding tot lichte paniek. In de loop van de mididag ver schenen er zweetdruppels op de gezichten van de drie dis trictsbestuurders, die het een halfuur na aanvang al totaal niet meer zagen zitten. Bij hun streven ondervonden ze bovendien veel last van het feit, dat ook binnen het actie comité de eenheid was verbro ken. Actiecomités en vakbon den bleken in hun advies na melijk lijnrecht tegenover el kaar te staan. In de loop van de middag las stakingsleider Bennie Warmer namens het oomité een verklaring voor waarin de stakers het advies werd gegeven om de actie voort te zetten. „Het stakings comité zal zich echter bij elke beslissing, die door de stakers wordt genomen, neerleggen", aldus de verklaring. In de ei volle zaal klonk een overtuigd „nee", toen districtsbestuurder Akkermans op de vakbondsle den een dringend beroep deed weer aan het werk te gaan. De voornaamste reden van deze houding: het ontbreken van voldoende argumenten. Die argumenten kwamen gis termiddag totaal niet uit de verf. Overigens voor een be langrijk deel de schuld van de drie vakbonids-bestuurders, die in paniek naar 11e mogelijke minder geloofwaardige uit vluchten begonnen te zoeken. Die nervositeit bleef onder de stakers niet onopgemerkt. „Als de staking nou wordt opge schort, blijft iedereen aan het werk. Dan is het met de actie afgelopen, ook na 1 mei", werd er vanuit de zaal ge schreeuwd. De gevoelsargu menten van de vakbonden ble ken op de emotioneel geladen massa ook al geen enkele uit werking te hebben. „Door gaan", was het onverbiddelij ke parool. Achter de bestuurs tafel steeg de spanning tot een ondraagbaar niveau. Dat had weer tot resultaat, dat er over en weer niet hoorbaar voor de stakers hatelijkhe den werden uitgewisseld. (Vervolg op pagina Stad en Streek.) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Sov jet-Unie heeft de Verenigde Staten er formeel van op de hoogte gesteld dat de Russi sche regering alle pogingen om de zogenaamde diplomabe lasting te innen van Russische joden die willen emigreren, heeft opgeschort. Dit heeft de leider van de Republikeinen in de senaat Hugh Scott woensdag bekend gemaakt. Op maand 23 april, 2e Paasdag, verschijnt geen krant Advertentie-opdrachten voor dinsdag 24 april die nen vrijdag 20 april om 12.00 uur in ons bezit te zijn. Opdrachten voor 24 april, die ons te laat bereiken, gaan, zonder voorafgaand telefonisch overleg, mee in de krant van woensdag 25 april. Zaterdag 21 en zondag 22 april is de advertentie-af deling telefonisch niet te bereiken. Wel op maandag 23 april van 19.00 - 22.00 uur. De advertentie-afdeling

de Stem | 1973 | | pagina 1