RECRON wil uitspraak van Kroon over raadsbesluit van Oostburg zeeuws Wanéoefc Hans Miihous: een academisch gevormd autodidact igte voor iekkei GROTE DEELNAME AAN MA0NEMERSR1T JURIST STELT ONDERZOEK IN Aardemburg Ui llSi' V- stad streek ■Jeugdorkest ■ui Zeeland loernee VERTRAAGD GEEN TIJD WENS Een nieuw idee voor iedereen die weet dat de trend gaat naar lang. En die een American blend wil. Onverkort. Voensdag '8 april 1973 Grill Major. Met Hostaflort beklede vleesgrill met regelbare thermostaat en controlelampje. Voor het zonder vet grillen van vlees of vis. [es® :n te maken Klop is een calorie- J hoeft er dus om te springen, onder gewetens- v visite presenteren, oevallig wat a nood. lop-Klop zitten ikjes. Ti ZNZ produkt De Engelse muzikale Kasten Wens de repe- Ififie. PP (Van onze correspon dent) MIDDELBURG In |lft kader van de uitwis- dingsactiviteiten van I h organisatie Musical youth International is het Solihull Youth Or- (liestra een week te gast bij de leden van de Zeeuwse Koorschool te Goes. Solihull is een Islad van 100.000 inwo- nrs en ligt in de buurt van Birmingham. De reis wordt met een eigen bus gemaakt, waarmede dit 42 leden tellende [jeugdorkest met de lei ding zaterdagavond in Goes arriveerde. De leden van het or- :est zijn geselecteerd uit leerlingen van de mu- iekklassen van een aan- zogenaamde „secon- lary schools" in Solihull, iamen met enkele mu- jtkleraren vormen zij klein maar een vol- .ig bezet symfonie-or- :est dat in zijn pro- amma veel werk van ingefee componisten reeft opgenomen. Tij - lens hun verblijf in eeland zullen deze jon- [ens en meisjes (de laatsten met zijn zeven- intwintigen in de meer- lerheid) hier en daar loncerten zoals vandaag [woensdag) in Aarden- [Urg. Daarnaast is er voor leze jongelui volop gele- "enheid tot kennismaking iet de provincie Zee- Mi. [De directeur van de Reeuwse Koorschool Eet peyblok heeft met de pestuursleden van de Koorschool weer veel perk verzet om de or kestleden een goed gast roes en een prettig perklijf te bezorgen. Er Twerden al bezoeken aan Middelburg en Veere ge pacht. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De vereniging Recreatie-Ondernemers Nederland heeft zijn juridische medewerker opdracht gegeven te onderzoeken of een door de raad van Oostburg geno men raadsbesluit rechtsgeldig is en zonodig stappen te ondernemen dit besluit bij de Kroon voor te dragen voor vernietiging. Het betreft een besluit, genomen met één stem tegen, een bijdrage te laten betalen door kampeerexploitanten voor de aansluiting op de riolering, met dien verstande dat voor bestaande terreinen 1,75 direct per m2 moet worden betaald en 75 cent uit te sme ren over 5 jaar. Voor nieuwe terreinen moet 2,50 per m2 direct op tafel worden gelegd. In brieven aan het gemeen tebestuur laat RECRON weten dat de gevolgde procedure tot aanleg van de riolering op de recreatiebedrijven naar haar inzicht onjuist is, omdat on voldoende overleg lieeft plaatsgevonden met de onder nemers". Verder wordt erop gewezen dat blijkens een in gesteld onderzoek naar de ren tabiliteit van enkele betrokken kampeert "drijven gebleken is dat de gevraagde bedragen niet in één keer op tafel ge legd kunnen worden. De kop peling van uitbreiding van een bedrijf aan betaling van aan leg van riolering wordt door RECRON een dwangpositie genoemd- Verder wordt de op bouw van het bedrag voor zo genaamde bovenwijkse voor zieningen in twijfel getrokken. „Wij menen dat de kosten die! u de ondernemers in rek. u.-ig wenst te brengen, uitsluitend betrekking moeten hebben op de aanleg van een rioolafval waterleiding", aldus de RE CRON. die wijst op posten als „niet direct aanwijsbare uitga ven stransbeveiliging en par keerterreinen" die in de be- dragsbrpalmg zijn opgeno men. In een brief aan de RE CRON reageert het college fel op de opmerkingen van deze vereniging. „Hoe kunt u con cluderen dat een „redelijk ge sprek en overleg" met ons col lege niet mogelijk is terwijl uw directeur in de bespreking met de vertegenwoordigers van de Vereniging van Cam pinghouders op 13 maart 1973 zich in feite achter het beleid van ons college heeft gesteld", aldus het college. Concrete vragen zijn door de directeur niet gesteld zodat ons inziens de raad in ruime mate aan de verlangens van de kampeerex ploitanten is tegemoetgeko men", aldus het college. Erop gewezen wordt dat te gen de kosten van de aanslui ting nimmer bezwaren naar voren zijn gebracht. „Wel wa ren er enige bedenkingen te gen de z.g. bovenwijkse voor zieningen". Het punt is dooi de RECRON-directeur even aangeroerd zonder er verder op in te gaan, laat staan dat hij er bezwaren tegen heeft gemaakt., zo schrijft het colle ge, „Onzes inziens ware het beter geweest dat uw directeur zich wat eerder met deze zaak had bemoeid en niet te elfder ure en blijkbaar zonder zich be hoorlijk te hebben voorbe reid", zo laat het Oostburgse college RECRON weten. De RECRON heeft de be trokken leden in Oostburg, hangende het onderzoek van de juridische medewerker, ge adviseerd geen overeenkom sten met de gemeente te teke nen- ,.Wij hopen dat v.w noti- viteiten niet tot gevolg hebben dat de aansluiting van de kampeerterreinen wordt ver traagd, waar in feite niemand mee is gebaat, zeker niet de leden van uw organisatie, wier belangen n meent te beharti gen", zo besluit het Oostburg se college het laatste schrijven aan de RECRON. Jeugdmiddag De Aarden- burgse soos De Stoof, die ge durende de schoolvakanties al meerdere malen activiteiten ten behoeve van de jeugd ont plooide, houdt vanmiddag een jeugdbijeenkomst in het jeugd centrum Maris Stella aan de Wandeldreef te Aarden burg. Om half drie geeft hier het Hulsters poppentheater De Kriekeputte een voorstelling van Repelsteeltje. Raadsvergadering De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal gehouden worden op dinsdag 1 mei om 19.30 uur in het gemeente huis. J<£unst, zegt Van Dale, is het vermogen van een kunste naar en de toepassing daarvan: het vermogen om dat wat in geest of gemoed leeft of daarin gewekt is, tot uiting of voorstelling te brengen op een manier die schoonheidsontroering kan veroorzaken. Ziedaar dan het beroep van Hans Miihous, beeldend kunstenaar te Wilhelminadorp: uitgedrukt in bewoordingen die hij zelf tot op het moment dat hij dit stuk onder ogen krijgt waarschijnlijk niet voor mogelijk houdt. Het is jammer dan Van Da- Ie Hans Miihous niet kent, en omgekeerd, want die twee hebben best veel gemeen. Het zijn allebei duivelskun stenaars in de meest oor spronkelijke betekenis van het woord .Van Dale omdat hij met bijna Onbegrensde vindingrijkheid voor de meest ongrijpbare begrippen een op het oog sluitende de finitie wist te bedenken. Hans Miihous (die eens met een paar welgemikte pen seelstreken Satan aan het kruis nagelde) vanwege zijn geweldige uitdrukkings kracht om intermenselijke relaties en maatschappelijke ontwikkelingen op het doek vast te leggen. Hoewel het de bedoeling is dat dit artikel over Hans Miihous gaat. én over zijn wenk natuurlijk, toch nog even een korte opmerking over de omschrijving die Van Dale ons van kunst geeft en die eigenlijk, als je hem zo nog eens over leest, evengoed van toepassing kan zijn op een Picasso als op een baal stro. Heit is name lijk een definitie die zo op het eind van 1970 op het uitgestrekte gebied van de milieuhygiëne terecht, dat hij ziet als een randver schijnsel van het grote maat schappelijk gebeuren. boren Goesenaar is, dat zijn ouders daar nog steeds wo nen en dat hij lichamelijk 25 jaar oud is, dit om te demon streren dat hij .aan geestelij ke leeftijd of hoe je dat an ders wilt uitdrukken, weinig waarde hecht. Verder valt over Hans zelf niet veel te vertellen, hij is als kleine jongen nooit in een ketel met toverdrank gevallen of zo, .n ook niet van huis weggelo pen. het oog alles dekt. want zo als gebruikelijk in Neder landstalige woordenboeken worden woorden als kunst zinnig, kunstwerk en kunste naar allemaal op het grond begrip kunst teruggevoerd, zodat iemand die de kunst verstaat duidelijk te lij ken en vaag te zijn en de Hollander verstaat die kunst als geen ander kans ziet elke zinnige discussie over dit onderwerp af te snijden, omdat het begrip kunstenaar staat of valt met het begrip kunst, maar dit terzijde, want we zouden het over Hans Millions hebben. En daar het in de Neder landse dagbladpers nog steeds te doen gebruikelijk is dat iedereen met naam en toenaam in de krant ko-mt, en de lezers eigenlijk ook niet anders willen, eerst even wat persoonlijke gege vens, zij het zeer beknopt: hopelijk kunnen we volstaan met te zeggen dat Hans ge- eindredactie bas augustijn Misschien is het wel van belang te weten, dat zodra hij zijn eerste klodders op het doek zette, zijn ouders erop stonden dat hij een aca demische opleiding kreeg. Aldus geschiedde, zij het al lesbehalve tot tevredenheid van de jonge Milhous-junior, die eigenlijk veel liever zelf wat „angerotzooid" had, lie ver autodidactisch te werk gegaan was, zoals dat in kunsttermen heet. Hoe het hem dan vergaan was, zal de latere geschied schrijvers wed altijd een raadsel blijven, maar feit is dat de academietijd op het wenk van Hans duidelijk ne gatieve sporen heeft achter gelaten. Zijn surrealistische neigingen, waarvan we de symptomen, in zijn allereer ste werk til terug kunnen vinden, werden daar (te) sterk onderdrukt, zodat dor re, impressionistische plaat jes ontstonden, die van wei nig verbeeldingskracht getui gen. Kortom, Hans voelde zich in zijn vrijheid aangetast en de enige remedie hiertegen, zo bleek al gauw, was ge woon de academie de rug toe te keren en op eigen houtje verder te gaan. En op slag kregen de plaatjes weer per spectief, de innerlijke drang die deels het surrealisme kenmerkt, bloeide in zijn volle hevigheid op en had tot gevolg' dat de aandacht voor de mens in zijn sociaal pn maatschappelijk verband verslapte, plaats maakte voor een intensieve verkenning, stapje voor stapje, van het hele maatschappijpatroon zelf. En zo kwam Hans tegen Op zolder bij Hans thuis staat nog het steeds niet vol tooide werk dat eigenlijk zijn debuut in deze richting betekende: een barende vrouw tussen twee sohoorste- nen met half uit haar vagina hangend een skelet: voordat de laatste hand eraan gelegd kon worden, verdrongen door een ander idee, zoals bij hem wel meer voorkomt, want de verschillende ideeën en in vallen volgen elkaar in zo snel tempo op dat de tijd om alles uit te werken ont breekt. Reden voor Hans om op te merken dat hij later, als hij nog eens veel geld heeft, iemand als Dali in dienst gaat nemen om zijn ideeen uit te werken. Maar we gaan door op de milieuhygiëne, die Hans vooral de laatste tijd toch wel erg sterk geïnspireerd heeft. Een schilderij met -als ondertitel „Dode symfonie van de Oosterschelde" is zo juist voor negenhonderd gul- MifflMjilll 9 Een fragment uit de Sym phonic van de Oosterschelde. den de deur uitgegaan. Het gaf de pijlers van de Delta werken te zien, onnatuurlijk schoon maar van het begin af door verrotting aangetast, en daartussen, tegen het roodachtig licht als van een ondergaande zon van de hemellichamen die bloed en hete tranen schreien om zo veel domme dingen de mensen die elkaar bespelen als waren het instrumenten, maai- die desondanks met hoogmoedige gezichten en starre, nietsziende ogen blij ven rondlopen. Met de rug geleund tegen een steunpi laar staat het kapitaal, in de vorm van een nog jonge vrouw met stevige borsten, wat droevig om het hoekje te kijken. Een ouderwets zakhorloge met Romeinse cijfers wijst vijf voor zessen aan. Hans heeft het schilderij (afmetingen: 1 x 1,25 mtr.) in tijd van zes Weken ge maakt, en er twee dagen voor de kerstexpositie van Groep WEB eind vorig jaar de laatste hand aan gelegd. Aan het begin van dit jaar voltooide hij over hetzelfde onderwerp een aquarel, waarop Rijkswaterstaat staat afgebeeld ais een jong meisje met een robuust hoekig ge zicht en kille, starre ogen, tot aan de nek in het zand, muurvast. In het hoofd is een luikje gemaakt, van waaruit een ladder recht streeks naar de hemel leidt. Een creperende platvis eet van een door het water opge zwollen vrouwencorpus zon der hoofd, en op twee roos- terstokjes staat een schelvis, met door zijn openhangende bek een. vishaakje waaraan het Zeeuwse wapen hangt. De ondertiteling: „Luctor et: en jij Kwikvis klinkt nogal spottend, maar met een ironie die ook uit de aquarel zelf heel duidelijk spreekt. Inmiddels is de kwikvis weeral verkocht, en is Hans druk bezig met de construc tie van een soort drieluik, deels van oud en deels van nog te maken werk. Hoe dat systeem precies in elkaar zit kan hij op dit moment niet verklappen, we horen daar te zijner tijd nog wel van. Hoewel er weinig beelden de kunstenaars zijn die aan spraak kunnen maken op een zo directe kracht in hun werk. weigert Hans Miihous te erkennen dat de tijd om naar buiten te treden voor hem nu al is aangebroken. Liever dan na een korte pe riode van bloei als een nachtkaars weer uit te do ven, wacht hij tot de tijd er rijp voor is. FR. BOOGAARD I' r LmiEen lengte vóór. (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE De West-Zeeuwsch-Vlaamse Au toclub (WZA) organiseerde de „Maoneblussersrit 1973". Een oriëntatierit waarvoor een uit zonderlijk grote deelname be stond mede door het feit dat een ruim aantal equipes uit Midden-Zeeiand aan de start verscheen. De „overkanters" traden zeer succesvol op en in beide klassen zegevierde een equipe uit Midden-Zeeland. Onder de vele deelnemers was ook landskampioen Ad. Deegens te Middelburg, die vain mening was dat de rit goed in elkaar zat, hetgeen overigens in de lijn der ver wachting lag. De namen van de beide uitzetters, de gebroe ders A. en J. van Hijfte ston den daar borg voor. Volgens de heer Deegens was de Mid denzeeuwse deelname aan de ze rit zo groot vanwege het feit dat de „WZA" dit jaar ook weer een PCC-rit (provin ciale clubkampioenschappen competitie) organiseert. De lengte van deze oriëntatierit bedroeg ongeveer 61 kilometer en moest worden gereden met een gemiddelde snelheid van 30 km per uur. Lengte, snel heid, traject en controles wa ren voor beide klassen gelijk. De start en de finish waren gelegen te „aar na afloop 4lJ iaa, eip door de vice-voorzitter van de WZA, de heer J. Aers te Oost burg de uitslag werd bekend gemaakt en daarna de prijzen uitreikte. De baten van deze rit komen ten goede van het zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle. De uitslagen wa- A-kiasse: 1 C. Boogaard, Souburg, 64 strafpunten; 2 A- Hollestelle, Goes, 134; 3 M. Baert, Kapelle, 136; 4 K. Don- ze, Terneuzen, 137: 5 H. De- veneijns, Sas van Gent, 188; 6 J. Schuitema, Vlissingen, 198; 7 A. Deegens. Middelburg, 200: 8 Chr. Donze. Sas van Gent, 251; 9 L. de Noojer, llissingen. 254; 10 .1 du Puy, Biervliet, 278; 11 A. Wouters, Souburg, 302; 12 A van de lande. Aardenburg, 312; 13 B. te Bakker, Westdorpe. 319; 13 W. Beerendonk, Vlissingen, <21; 15 J. Thuy, Sint-Jansteen, 326. B-klasse: 1 A. Korshuize, Goes, 252 strafpunten; 2 A. van Engelenburg Groede. 322: 3 A. Meertens, Hoek, 436; 4 VA. Lammens. Sas van Gent, 492; 5 M- Meijers, Oostburg, 543; 6 J. van de Broecke, Oostburg. 543; 7 J. Boerstam- per, Souburg, 549; 8 W. Pica- vet, Sas van Gent, 552; 9 J. van Lare. Schoondijke, 554; 10 M. Hanse, 559; 11 mevrouw Fhilipse, Breskeins, 564; 12 J. de Roodj, Terneuzen, 565; 13 mevrouw Van Oorschot, Sluis, 568; 14 H. Bilderbeek, Axel, 575; 15 P. van 't Westeinde, Oostburg, 589.

de Stem | 1973 | | pagina 9