■ui fiujun 10 afin II 3.50 Straks grote stroom aardgas uit Nederlands deel Noordzee et Pasen geen ;ekerheid over kabinet-Den Uyl I Scholten toni Icrtrouwen AR-Brabant Drinkt u cafeïne vrije koffie? Twee bonden seliorlen ultimatums op SUPRA ALLEEN VVD STEUNT VERONICA m Nieuwe deelneme van ujvakiland in see WERKDOCUMENT LATER GEREED DEMONSTRATIE Paasbestaad VAN HELLE uw hi lie! ii|ili+ Vervroeging dag van vrijlating gedetineerden ZUIVELINDUSTRIE 9 buitenland regent doos gram voor zonder pit ■am oor BAVARIA" Dit is een 8 artikel dat niet voorkomt in de Agio- voorjaarsgids. Het is een "neem mee" artikel dusextra voordelig en zó uit de winkel mee te nemen )eus ex machi ma m het verkeerde adres Inwoning T rf0V°S'®?iif Sake v. d. Ploeg start eigen actiecentrum Supra, de bekende vacuumgemalen iserookin caffeine vrije vorm.. Koffiediehetvolle pond geeft aan smaak en geur. Geniet er maar rustig van! caffeine vrij f2,88 per pak. Indianen gewond in Wounded Knee 5,05 No nsdag 18 apri! 1973 derlicht (Van onze redactie binnenland) „apFNDKECHT. Tot de Noordzee-eilandgroep zijn vijf narticiplanten toegetreden. Het zijn Nya Asfalt (Axel tinn Group), Hollandsche Beton Groep, Internationale Pe- I lonm Maatschappij b.v., Ogem n.v. en Amro-Nat. Bank voor Ka Hans krediet. De groep werd in februari opgericht om het If'1'1', L nos Kalis Westminstergroep te bestuderen, dat be [plan vau »Tj1.n— om waar afva' ergens in de Noordzee een kunstmatig eiland te bouwen 's »- al kan worden verwerkt. Tot de groep traden eerder Van tier Giessen-De Noord, IHC Holland, KLM Noordzee P. en O. Steel Navigation, Philips, qjchelde-Verolmc, Stevin, Koninklijke Adriaan Volkergroep geïikoptere. Van Ommeren. "'bos Kalis. n huidige vijftien partners verwachten dat nog een aantal iiHiven uit de sectoren energievoorziening, bulkchemie, me- Mlurïie en transport, welke gezien worden als mogelijke ge- f ikers van een dergelijk eiland, zich zullen aansluiten. Be- rekingen me[ een aantal bedrijven zijn op handen, zo deelt Bos Eafis mee. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Vier olie maatschappijen, resp. groepen van oliemaatschappijen zijn van plan binnen enkele jaren aardgas uit het Nederlandse deel van de Noordzee te win nen. Behalve de Placid Oil, die reeds heeft aangekondigd aanvankelijk vijf miljard en later 614 miljard kubieke me ter aardgas per jaar te gaan produceren, zijn dat de NAM (Nederlandse Aardolie Maat schappij), Petroland en de Noord winning-groep. De NAM denkt in 1976 zo ver te zijn, dat zij uit twee gebieden van de Noordzee, gas naar het vasteland zal kunnen brengen. De hoeveelheid te produceren gas schat de NAM, naar directeur ir. J. T. L. Bartlema meedeelde, op 20 a 30 miljoen kubieke meter per dag, wat overeenkomt met ze ven a 11 miljard kubieke me ter per jaar. Bij deze mogelij ke produktie van 1714 miljard kubieke meter per j aar zuilen dan nog komen de nog niet bekende hoeveelheden, die Pe troland en de Noordwinning- groep gaan produceren. Ter vergelijking: het Nederlandse totale aardgasverbruik bedroeg in 1972 36 miljard kubieke meter. Petroland weet nog niet hoe groot haar gasvondsten in de Noordzee zijn, maar zij zijn in ieder geval zo groot, dat de maatschappij een exploitatie vergunning heeft aangevraagd bij het ministerie van Econo mische Zaken. Twee boorei landen zijn nu bezig de om vang van de Petroïand-velden af te tasten. Directeur drs. B. J. Hillen van Petroland Het zich optimistich uit over de omvang van de Petroland- vondsten. Het is vermoedelijk geen zeer groot veld, maar er is op verschillende plaatsen gas gevonden en alles bij el kaar kan dit nog wel een „leuk geheel" zijn, aldus de heer Hillen- De Noordwinning-groep is, in de ogen van de andere olie maatschappijen althans, bij zonder gelukkig geweest met haar zoeken naar gas in de Noordzeebodem. In twee blok ken (het continentale plat is om administratieve redenen verdeeld in blokken) is onge veer bij de eerste boringen ai raak geschoten en gas aange troffen. Ook hier moet de om vang nog bepaald wordep door verdere boringen, wat als ge volg van de schaarste aan booreilanden wel enige tijd in beslag zal nemen, aldus de directie van deze groep. Er zit bepaald wel wat, zegt de di rectie van de Noordwinning- groep op de vraag, welke ver wachtingen zij over de om vang van haar vondsten koes tert. In ieder geval heeft de Noordw«nning-groep voor bei de blokken een winnings ver gunning aangevraagd. Placid Oil is met verdubbel de ijver naar verdere gasvor komen s gaan zoeken in de blokken waar zij al winnaar gas had aangetroffen. Zij heeft hiervoor „twee booreilanden in geschakeld. toed dat er nog een SER is Deze variant op een politiële advertentiecampagne lijkt Ijzonder toepasselijk op de rol die dit ontmoetingsorgaan van Ipitaal en arbeid sinds maandag is gaan spelen. I Velen zullen zich met ons hebben verwonderd over de wat jeïmproviseerde wijze waarop het televisiejournaal de voor- per van de SER interviewde. Vooral omdat datgene wat drs. Pous te zeggen had nogal voor de hand lag. Meer ver ding was gerechtvaardigd toen bleek dat de vakbonden nog- g op de oproep van De Pous inhaakten. Geen slagen a de arm, welwillende overweging eerst, een afspraak voor jen gesprek later. [Zoveel vanzelfsprekendheid na een maand van verbitterde |i/d is niet vanzelfsprekend meer. Het zou wel eens kunnen Ijn dat de helden vermoeid en ver.armd, zi jn en zich op het fiste moment hebben herinnerd dat een neutraal Kroonlid van SER misschien een nuttige en dankbare rol zou kunnen |elen, al was 't dan wat laat. Drs. De Poius heeft nu de kans geschiedenis in te gaan als de wegbereider naar een eer- lülie arbeidsvrede. 1 Dat zou dan tevens de redding van de SER betekenen, want weel gezag ging er de laatste tijd van dat instituut nu ook |t meer uit. |je korte verklaring die de Brabantse A.R. heeft uitgegeven na langdurig beraad over de jongste kwestie-Scholten Ier een eerdere affaire van een door een aannemer op mr. jnoltens privé-rekening gestort bedrag is nog een onderzoek linde) munt naar onze mening niet uit door zorgvuldigheid. eerste plaats is het vreemd, dat het Provinciale Comité II zegt de publikaties over de verkoop van de Andelse ambts- Ining te betreuren, maar dat het niets zegt over de feiten die lirtoe hebben geleid. Die publikaties zouden te betreuren zijn pnneer het daarin vermelde onjuist zou zijn geweest. Maar ji'over is tot nu toe niets gebleken en de Brabantse A.R. ont lede gepubliceerde feiten ook niet. ~p de tweede plaats is het vreemd, dat de A.R. haar ver- pwen in mr. Scholten uitspreekt als lid van Provinciale Sta- J van Noord-Brabant. Waarom eigenlijk? Het Statenlidmaat- van mr. Scholten, noch de manier waarop hij dat uit- lent is, voor zover ons bekend, aan kritiek onderhevig ge- Mr. Scholten heeft grote verdiensten voor de A.R., zeker in |in gebied, het Land van Heusden en Altena. Het is begrij- jjk dat de partij die verdiensten erkent en haar vertrouwen xholten wil handhaven zolang er geen bewezen feiten zijn j tot het tegendeel verplichten. Maar dat had ze dan dui- l'ik moeten zeggen. Niet op een manier die de indruk wekt |t de publiciteitsmedia de schuldigen zijn. Jie zijn geldig van 12/4 t/m 25/4 11 een onzer verslaggevers) Het vertrouwen Én I ?r;lbantse A.R. in mr. Kbq voormalig bur- lari van de sinds 1 ja_ i»., ."PsOheven gemeente I a,J'S, do°r de affaire met fcchnut DarStT1""8» *rlmr;' at 'i'lkt uit een ■nu- va" 'ie' Provinciaal It nil?" de A R- in ba taat] na langdurig ■avond™ kwestie maan- It P?"!nS luldt aldus: F A b CIJ1' Comité van Jftkennii" Noord-Brabant |itc nnhiio Senoraen van re- Kf"? rülld de aan- JSel v- 'N- Scholten te lehevm de mnudels peis van ?-Cente Andcl e« Won vipf l" commentaar P PubhkL C0»'lé betreurt ivouwen t68 heeft z'in KSvIpT J'N' Scho1" l,Vaa Uw f Sta- I". 00rd-Brabunt beves- Zoals bekend heeft de ge meenteraad van Andel vorig jaar besloten de ambtswoning aan mr. Schollen te verkopen. Maar aangezien een dergelijke transactie tussen een burge meester en zijn gemeente niet mogelijk is zonder speciaal verlof van het ministerie, werd het raadsbesluit geda teerd op 2 januari van dit iaar, dus een dag na de feite lijke opheffing van de ge meente Andel we-gens ge meentelijke herindeling van liet Land van Heusden en Al tena. Het desbetreffende raadsbesluit en de goedkeu ring daarop van Gedeputeerde Staten zijn o.a. aangevochten omdat de gemeenteraad van Andel daardoor een woning verhandelde, die op het mo ment waarop de transactie een feit werd niet meer haar ei gendom was. De Kroon heeft in de aangevoerde bezwaren aanleiding gezien het raadsbe sluit en de goedkeuring daar op voorlopig op te schorten voor een nader onderzoek. (Zhe ook commentaar). (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De kans dat Nederland nog voor het paas weekeinde weet of er een ka binet-Den Uyl komt of niet is verkeken, nu gisteren bekend is geworden dat de informa teurs Van Agt en Albeda hun „werkdocument" wellicht niet meer vandaag gereed krijgen. Het zai naar verluidt vanavond laat en anders mor gen worden voordat zij het (geheime) stuk naar de zes betrokken fractieleiders kun nen laten brengen. Deze moe ten er dan nog hun fiat aan geven. Voor de christen-democrati sche fracties, althans voor KVP en ARP, houdt die goed keuring tevens in dat ze zich bereid verklaren ministers te leveren aam het kabinet, dat zonder steun van confessionele zijde nauwelijks levenskansen heeft (reden waarom forma teur Burger zijn opdracht te ruggaf). Het werkdocument is een programmatisch stuk, waarin de informateurs eigen oplos singen aangeven voor de tij dens de afgelopen maanden opgedoken hangijzers. Als de confessionele fractieleiders er mee akkoord gaan zal ver moedelijk onder leiding van een te benoemen formateur begonnen kunnen worden met de werving van ministerskan didaten. Zoals bekend hebben de fractieleiders zich al wel akkoord verklaard met de pro- eedure van een werkvergade ring van de kandidaat-be windslieden, voorafgaand aan de constituerende vergadering van het nieuwe kabinet. Gisteren hebben de informa teurs opnieuw gesproken met hun voorgangers, dr. M. Rup- pert (die onmiddellijk na de verkiezingen in november als informateur optrad) en mr. J. A. W. Burger, de formateur in wiens voetsporen Van Agt en Albeda nu verder ploeteren om dit land aan een regering te helpen. Of dat ploeteren succes zal hebben wordt in Den Haag verschillend beoordeeld. Het wordt als een positief punt beschouwd dat de politieke leiders akkoord zijn gegaan met het idee van de pré-con stituerende vergadering (een unieke procedure), maar dat hoeft niet per se te betekenen, aldus sommige politici, dat al le fractieleiders nu ook hun goedkeuring zullen hechten aan de inhoud van het werkdo cument- Het wordt als „erg moeilijk" aangeduid de beide blokken programmatisch tot elkaar te brengen, nadat dit een veteraan als Burger niet is gelukt. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG Gedetineer den met een straftijd van meer dan drie dagen maar minder dan twee maanden kunnen worden vrijgelaten op zaterdag, als de dag van vrij lating op zondag valt. Is die dag een algemeen erkende feestdag, dan kunnen zij de dag ervoor worden vrijgelaten. Is de straf langer dan twee maanden, dan valt de dag van vrijlating op vrijdag in plaats van op zaterdag of zondag. Dit staat in een nota, die staatssecretaris Grosheide van Justitie dinsdag aan de Twee de Kamer heeft geschreven, ter toelichting van een twee jaar geleden ingediend wets ontwerp, waarbij ondermeer vervroegde invrijheidsstelling is voorgesteld. (ADVERTENTIE) Tien jonge Zuidmolukkers uit Breda, CapelLe a.d. IJssel, Bovensmilde, Oosterwoude en Assen hebben gisteravond uit eigen beweging het eilandje in de hofvijver bij de parlements gebouwen in Den Haag verla ten. Zij hadden dat 's morgens bezet om enkele dagen vóór cte. herdenking van dé proclamatie* van de RMS (25 april) hun wensen nog eens te kennen ge ven aan het Nederlandse volk. Zij hadden twee spandoeken opgesteld waarop stond te le zen Wassenaar was maar een voorproefjeen „Liever dood vechten dan 23 jaar bezet va derland". De tien jongeren hebben later een proces-ver baal gekregen wegens overtre ding van4 artikel 461 van het wetboek van strafrechtomdat zij zich onbevoegdop het eilandje bevonden. (Vervolg van pagina 1) De werkgevers vormen vol gens het NCW een front, niet om de industriebonden kapot te maken, maar om tot een normaal overleg te komen, zonder het mes van de staking op de keel. De werkgevers gaan niet zo snel meer door de knieën als vroeger. Er zijn twee wegen om de huidige strijd op te lossen: doorvech ten tot het bittere einde is de eerste. De vra-ag is dan niet wie er kapotgaat: onderne mingen of vakbonden. Er zal aan twee kanten grote schade zijn en geen overwinnaars. De andere weg is het gezonde verstand en de redelijkheid, die de overhand moeten krij gen, pas dan kan het heilloze verschijnsel vam polarisatie, die in onze structuur vreet, worden bestreden. De industriebonden van NVV, NKV en CNV hebben gisteren in 47 bedrijven acties gevoerd. Verdere gebeurtenis sen aan het actiefront: Bij de Philipsvestigingen in Stadskanaal, Winschoten en Nijmegen zijn gisteren prikac- ties van een uur gehouden. Tot nu toe hebben onge veer 100 leden van de Indus triebond CNV op grond van zakelijke of principiële bezwa ren tegen deelneming van deze bond aan stakingen, hun lidmaatschap opgezegd. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Twee van de zeven bij het overleg over een nieuwe cao voor de zuivelin dustrie betrokken vakbonden de Algemene Voedings Be- drijfsbond NVV en de Indus triebond CNV hebben giste ren hun ultimatums tot nader order opgeschort. De beide andere actievoe rende bonden in de zuivelin dustrie, de AVG en de Indus- triebond-NKV gaan vandaag met hun beleidsorganen praten of zij dit voorbeeld zullen vol gen. Volgens de woordvoerder van de zeven vakbonden, de heer C- Schelling, lagen de voorstellen vim werkgevers en werknemers zeer dicht bij el kaar. De AVG en de Industrie- bond-NKV waren gistermid dag in Utrecht van mening dat de standpuntbepaling van de AVB en de Industriebond- CNV niet in overeenstemming' was met de aanvankelijk door deze vier bonden gekozen uit gangspunten tijdens een schor sing van het overleg gister middag. De heer Vrijsen van de AVG zei dat „hij zich in de steek gelaten voelde". Hij ver wachtte dat de AVB en de Industriebond-CNV nu tot de zachte lijn zouden worden ge dwongen. De verwarring in Utrecht rond het zuiveloverleg was groot toen door het aantal schorsingen ook de apart ver gaderende groepjes onderhan delaars van de zeven bonden toenamen. Warén het aanvan kelijk 2 groepen (werkgevers en werknemers), later na de verklaring van de heer Schelling dait de acties zouden worden opgeschort gingen ook de werknemersvertegen woordigers apart vergaderen met hun bondsbesturen. De heer Vrijsen van de AVG deelde nog mee dat - zolang zijn bond nog geen be sluit had genomen het mo gelijk zou zijn dat ultimatums toch tot uitvoering zouden worden gebracht. De heer Schelling verklaar de dat zonder de schorsing van het overleg door het AVG en de Industriebond-NKV reeds gistermiddag een ak koord zou zijn bereikt. Hij zei ook dat de „publieke opinie" van invloed was geweest op het besluit de ultimatums op te schorten. De onderhandelin gen over de zuivel-cao wordien vanavond vooi-tgezet (Van onze correspondent) UTRECHT De gisteren plot seling afgetreden voorzitter Sake v.d. Ploeg van de agrari sche voedingsbedrijfsbond (AVB) van het NVV heeft vanmiddag in het congrescen trum te Utrecht een eigen ac tiecentrum ingericht. Hij wil daar iedereen desge vraagd zijn visie geven over de achtergronden die hem dwongen zijn ontslag te ne men. Sake v.d. Ploeg, oud-kamerlid en bekend stakingsleider uit de vijftiger jaren, beraadt zich nog op nieuwe stappen. Koffiebranderijen sinds 1782 (Van onze redactie buite land) WOUNDED KNEE I Wounded Knee zijn dinsda- zes Indianen gewond geraakt in een schietpartij met agen ten van de FBI. Sommige van hen zijn er slecht aan toe. Volgens een woordvoerder van do Ameri kaanse regering hadden de In dianen, die de handelspost Wounded Knee in Zuid-Dako ta bezet houden, zonder waar schuwing geschoten op een he likopter van de FBI en drie barricaden opgericht. De FBI agenten schoten terug. (Vervolg van pagina 1) Alleen de WD-fractie in de Kamer neemt het voor Vero nica op. Men wil wijzigingen in 't regeringsvoorstel brengen zodat Veronica buiten de straf sancties van de anti-piratenwet valt. De andere piratenzenders moeten maar verdwijnen, vindt de WD, maar voor Veronica inoet een uitzondering worden gemaakt. Aanhang heeft de VVD in de Kamer nauwelijks. Zowel de overgrote meerder heid van de PvdA als die van de confessionele partijen, vin den dat het nu hoog tijd is om het Verdrag van Straatsburg te ondertekenen. Volgens DS'7f) had ons land dat al veel eerder moeten doen: Europa ergert zieli wat dat betreft aan Ne derland. Blijft over de demonstratie van vandaag, die meer op een massale begrafenis gaat lijken, dan op een reddingspoging. Een vrolijke begrafenis wel te verstaan. Alle ingrediënten voor een uitermate plezierige dag voor de deelnemers zijn aanwezig: fraai lenteweer (waarschijnlijk), een vriende lijke Haagse politie, paasva kantie, de scholieren hoeven dus niet te spijbelen, tiental len popartiesten tijdens hel popconcert na afloop, topvoet- ballers, mooie filmsterren en noem maar op. Tijdens de hoor zitting van de kamercommissie zuilen enkele prominenten (o.a. Willem van Hanegcm, zangeres Willeke Alberti, en filmster Willcke van Ammelrooy) een petitie voor behoud van de zen der aan Kamervoorzitter Anne Vondeling aanbieden. Zangeres Corrie Konings zal tijdens de hearing o.m. het woord voeren. Verwacht wordt dat de Haag se binnenstad de gehele dag on bereikbaar zal zijn voor het rijdend verkeer. Alle trams en bussen worden omgeleid. Grote drukte verwacht de politie bij de toegangswegen tot Den Haag. Er worden vele honder den bussen verwacht. Een groot probleem is, waar die allemaal moeten staan. Vandaar ook de oproep zowel van Veronica-di- recteur als de Haagse politie gebruik te maken van het open baar vervoer, de spoorwegen. Als vanmiddag werkelijk zoveel Veronica-fans in Den Haag gaan demonstreren, aan vrees ik een dermate grote luister- en kijkdichtheid, dat horen en zien je zal ver gaan. Bis. Ik bedoel, lees dat zin netje nog maar eens, want het is een aardig grapje dat erin zit. En nu heeft Sake van der Ploeg niets meer in de melk te brokkelen. Hij wilde te veel water in de melk doen, vonden ze. S(t)ake! En toen ging I et van Hup- Saké. Nu is sake een Japanse drank die in niets op melk lijkt. Sommigen zullen nu wel het bloed van Sake willen drin ken. Maar ondertussen heeft de bond een Sake-waarnemer no dig. En dat terwijl SER-voor- zitter De Pous juist uitriep: Nederland, let op uw sake. Sakerloot! Het houdt niet op. En intussen bombarderen de Amerikanen er weer op L(a)os. Nu mag volgens minister Nelissen de stakingsuitkering onder de inkomstenbelasting vallen, daar staat misschien, wellicht en eventueel mogelijk tegenover dat staken toch wel een zeer buitengewone last is. Waarmee, vrees ik, belasting technisch niets is gezegd. Drie keer raden welke boot dit is. Neenee, de naam staat aan de andere kant. Maar er is achter te komenu hebt er in liet verleden al van gehoord. Na aldus hopelijk enige ver warring in uw gelederen te hebben gezaaid, groet ik u. Hup, eieren kopen. MERIJN (ADVERTENTIE) 1 Wella hairspray in de long size bus. Zwart/grijze bus: voor normale versteviging. Groen/grijze bus: voor ixtra versteviging.

de Stem | 1973 | | pagina 17