Wiegel gelooft in mogelijkheid van herstel oude vijf VALSE DOLLARDRLKKERS LEVERDEN RECORD-PRESTATIE nrrnnTöT 17 \Schaap te Veenendaal over de dam „Programma-verschillen overbrugbaar" WM.ScLeurS Kees Buurman wil voortzetting Paul Meiershow Saljoet toch bemand binnenland 1 9 I commentaar Ook in de ether geen Iwet van de jungle f/BiJVESE KLACHT IN V-RAAD Heineken Fietsen Selectief Diamantdiefstal vliegveld Londen GRANDIOOS AANBOD 1998,- 1748,- rara Brandt als SPD- voorzitter herkozen MATTHaUS PASSION Geldscliieter uit Zwscli.-Vlaandereu milieu'73 2e vakbeurs voor milieu- beheersingstechnieken. Nog3beursdagen Zaterdag 14 april 1973 orderportefeuille is goed ge- gezond bedrijf en een hecht lisatievermogen en leiding- vragen. Maar daarbij horen takt. Want bij Betonwerken veel waarde aan de juiste 3 samenwerking. Die leidt >este resultaten, aretische en praktische vak- vie hoofduitvoerder of uit- Mensen met aannemers- tievelijk opzichtersdiploma hoewel uitgebreide ervaring s. EUZEBUREAU EINDHOVEN 9a, Roosendaal, tel. 01650-4! )or direct plaatsen bungalowbouw in Zeeland, urig werk. loon. nstaand adres. Brandt blijft vast in het zadel. (Copyright De Stem-Het Parool). (Van onze parlementaire redacteur) „De verschillen tussen de confessionelen en de libe ralen ljjken mij overbrug baar. Dat geldt ook voor de verschillen met DS '70. De verschillen tussen ons en de confessionelen zijn in de meeste gevallen kleiner dan die tussen de confessionelen en de socialisten". Met die woorden beleed WD-fractievoorzitter Wiegel gisteravond in Assen zijn ge loof in de mogelijkheid van het herstel van de oude coalitie. Hij koppelde daaraan nogmaals de TEXTIEL WERKGEVER DOOR DE KNIEËN I Volgende week woensdag wordt het in Den Haag weer een I echt Hollands folkloristisch feestje. Met toeters en vlag jes, met gelegenheidsliederen en snorkende toespraken zal openbare hoorzitting van de Tweede-Kamercommissie wor- i opgeluisterd. Zo demonstreerden meer dan veertig jaar geleden ook al honderdvijftigduizend AVRO-luistervinken tegen ,het zendtijdenbesluit dat de Nederlandse ethergolven decennia :oo vierendelen. En ook toen oprechte verontwaardiging bij ienduizenden die zich tekort gedaan voelden omdat hun iets ifgenomen werd waarop zij recht meenden te hebben. Dat is niet anders, want het gaat om de ratificering van het Ver- Irag van Straatsburg, de officiële naam van de internationale, irti-pi raten wet, die een einde moet maken aan het optreden »n illegale zendstations, zoals Radio-Veronica. Illegaal, want die zenders maken gebruik van golflengten 'aarop ze geen recht kunnen laten gelden. Al twintig jaar ge lleden werd de Europese ether verkaveld, opdat elk land de lelegenheid zou hebben zich redelijk verstaanbaar te maken, i waren toen al veel te veel radiostations en te weinig fre- uenties. ledereen die zich nu nog tussen de bestaande zen- Iers wringt, stoort onvermijdelijk een ander, zeker in de avond- »en. Radio Veronica stoort een Italiaans-Zwitsers programma, Mo Caroline maakt het onmogelijk hier Straatsburg I te ont- 'angen, Radio-Noordzee hindert onder meer Tirana. Dat is één kant. De tweede kant zit in het wezen van de piratenzenders. Niet gehinderd door enige programmaverplich- 'ng kunnen ze hun populaire muziekkraan dag en nacht wijd 'pen zetten. Het gesproken woord beperkt zich tot de priet- 'raat der animeerjongens, wat summiere nieuwsberichten van "bestemde herkomst en reclameboodschappen. Die vormen n derde kant van het vraagstuk. Radio-Veronica, het com mercieel succesrijkste bedrijf op de baren, behoeft geen reke- ln9 en verantwoording af te leggen van zijn financiën. Alle 'insten komen ten goede aan de eigenaren-aandeelhouders, kt feit dat Radio-Veronica van tijd tot tijd onbekrompen in de «s blaast bij liefdadigheidsacties doet daaraan niets af. Dat ,aakt trouwens deel uit van een intelligent public-relations- |pel. Resumerende komt alle deining om de deinende zend- knepen (voor zover ze niet stranden en voor zover ze niet door j^e|iig kieskeurige middelen der concurrentie averij oplopen) 'op neer, dat willekeurige particulieren zich een recht hebben -geëigend dat voor elke Nederlander aan strikt omlijnde re- els 's gebonden, ledereen is voor de wet gelijk. Dat is een ontastbare grondslag van een redelijke samenleving. Hij Wat nel zo goed voor handige zakenlieden als voor de Euro- we radioluisteraars die recht hebben op de ongestoorde ont- n9st van hun eigen zenders, waarvoor ze ook betalen. En 1 is de hele kern van de jongste Nederlandse radiorel. (ADVERTENTIE) IfATHARINASTRAAT 36-42 - ALLE SOORTEN ANTIEKE KLOKKEN Oók reparatie. BREDA - TEL. 3 90 24 (Van onze redactie buitenland) ziclut? T Amerika heeft v Veiligheidsraad van - Nülioe Kii dn hn. 1MMeli<nWglie Naties bij de be- E™atas van de Libanese ®n i, Israël fel gekeerd irpn ,™er'nf;en en commen- welke Ameri- ™,,!iUn<:ti.onar'ssen betrok- braëij Jrn. 2Ön geweest bij de 10 anrii 'nval in Beiroet van retz«tslèifl^aarbi^ Palestijnse l 'n het wer<ien gedood, plijken H alMmeen trouwens zeer VJ' Verenigde Staten Amerik a?trust «at de anti- NaSf? «voelens in het "cke Wt de a' reeds kri- l0estand daar nog zal verslechteren. Minister van Buitenlandse Zaken William Rogers heeft de ambassadeurs van dertien Ara bische landen op het ministe rie ontboden waar hij in de krachtigste termen ontkende dat Amerika op enigerlei wij ze vooraf of naderhand betrokken is geweest bij de Israëlische aanslag op de Pa lestijnse verzetsleiders in Liba non. Een golf van anti-Amerika nisme in de Arabische wereld kwam met name tot uiting tij dens rouwplechtigheden in verscheidene Arabische hoofd steden voor de drie Palestijnse leiders die bij de aanval om het leven werden gebracht. (Van onze redactie binnenland) DRIEBERGEN In de stakingsgolven, die de Ne derlandse bedrijven overspoelen, sprongen gisteren twee markante punten in het oog In de textiel ging een Veenendaals bedrijf, op last van zijn Engelse bazen, door de knieën voor de eisen van de werknemers. Bij Heineken Den Bosch blijft de status quo tot uiterlijk 28 april gehandhaafd. Wat Veenendaal betreft: De directie van de Konink lijke Veenendaalse Stoom spinnerij en Weverij (KVSW) in Veenendaal heeft gistermid dag een akkoord gesloten met de drie industriebonden. Er werd sinds 23 maart bij dit bedrijf gestaakt. De KVSW is het eerste textielbedrijf dat de volgens de vakbonden be staande instructies van de cen trale werkgeversorganisaties heeft genegeerd. De onderne ming is lid van de Vereniging van Textielondernemers Nederland, die is aangesloten bij de Fenetextiel. Deze orga nisatie is lid van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen. Het akkoord met de vakbon den komt overeen met het compromisvoorstel dat de tex- tielwerkgevers vorige week zaterdag in een informeel overleg meit de vakbonden op tafel legden en dat voor de vakbonden acceptabel was. De werkgevers kwamen enikele dagen later evenwel met een genuanceerd voorstel dat voor de vakbonden onaanvaardbaar was waardoor het overleg op nieuw vastliep. De directie van de KVSW zal per 1 januari jl. een loons verhoging van 2,9 proeent ge ven met een minimum van 40 gulden exclusief de ploegen- toeslag. De prijscompensatie is tot f 28.000 gulden procentueel onbeperkt en daarboven wordt een kwart van elk procent prijsstijging uitgekeerd. Het akkoord is tot stand ge komen door bemiddeling van de hr. J.C. Havinga, personnel manager van het Engelse Sta- flexconcern waarvan de KVSW deel uitmaakt. Na zes tien stakingsdagen vond hij het welletjes en wipte vanuit Engeland over naar Nederland om te proheren of toch niet een oplossing kon worden ge vonden, zei de heer L. Ester, vice-voorzitter van de indus triebond CNV. Hij noemde het akkoord een duidelijke door braak. De vakbonden hebben aan gekondigd dat de staking bij de KSVW maandag kan wor den beëindigd. Het kort geding over de sta king bij de Heinekensbrou- werij in Den Bosch is geëin digd met een compromis in de geest zoals mr. Cremers, presi dent van de rechtbank, had voorgesteld. De partijen zijn overeengekomen dat de status quo blijft gehandhaafd met dien verstande dat de staking voor zover dit thans een feit is (15 man in de ziederij) blijft voortduren en ook de reeds voorgenomen acties zullen doorgaan. Dit alles tot er een nieuwe vergadering van het georganiseerde personeel is gehouden. Wanneer de directie ermee akkoord gaat dat dit tij. dens de werktijd gebeurt, zal er naar worden gestreefd deze vergadering egin volgende week te houden, anders wordt het zaterdag 28 april. Dat is dan de dag dat de Heineken brouwerij honderd jaar be staat. Rijwielhandelaren in Gel derland hebben bij directie en actiecomité van stakers aange drongen op werkhervatting bij de fietsemfabriek „Gazelle" in Dieren. De dealers zijn bang, dat ze door het geringe aanbod van fietsen binnenkort niet meer kunnen voldoen aan de vraag naair dit artikel, juist nu voor hen het gunstigste seizoen het voorjaar is aangebro ken. De handelaren zijn bereid te bemiddelen, maar zien zich geplaatst tegenover een direc tie die elke vorm van overleg over een aparte bedrijfs-oao afwijst. Gazelle, waar al 36 dagen gestaakt wordt. fabri ceert momenteel honderd fiet sen per diag, dat is tien pro cent van de normale dagelijk se produktie. De industriebonden gaan het accent van hun acties steeds meer verleggen naar selectieve stakingen. Dat blijkt ook weer uit de lijst van bedrijven, waar gisteren acties zijn be gonnen of hervat. Het zijn er in totaal 56 met rumi 51.000 werknemers. Bij 31 van deze bedrijven gelden selectieve stakingen, zoals hij alle brouwerijen van Heineken en Breda-Oranje- boom. Slechts 14.160 vak bondsleden zijn in staking en zij diwingen de andere werk nemers daardoor tot niets doen. Dc kledingfabriek Winkel in Budel zit in moeilijkheden nu de leveranties van doek dat be stemd is voor de vervaardiging van overhemden, uitblijft, Dit komt doordat in de afwer kingsafdelingen van de Ko ninklijke Textielfabriek Nij- verdal ten Cate wordt gestaakt. Nijverdal ten Cate zou voor einde maart 24.400 meter weef sel sturen en voor de tweede helft van april 18.500 meter, zo vernemen we van de vakbon den. Het confectiebedrijf over weegt om circa 150 mensen op non-actief te zetten. (ADVERTENTIE) LONDEN (UPI) Een bandiet heeft gisteren op het vliegveld Heathrow bij Lon den een zending diamanten en platina ter waarde van 2,8 miljoen gulden geroofd. De bandiet vroeg een lift aan de bestuurder van een vrachtwa gen van de luchtvaartmaat schappij BOAC. De bestuurder dacht dat hij met een arbeider van het vliegveld te maken had. Toen de man was inge stapt trok hij een revolver en gaf hij de bestuurder bevel naar een parkeerterrein te rij den. Daar haalde hij tien do zen platina en diamanten uit een auto en laadde die in zijn eigen auto. De partij diaman ten en platina was juist per vliegtuig uit Accra, de hoofd stad van Ghana, aangeko men. volstrekte afwijzing van een socialistisch bewind. Hij kondigde aan, dat de VVD, mocht er toch een kabi net-Den Uyl uit de bus komen, „in de bestrijding van de so cialistische plannen m.b.t. de grondpolitiek het voortouw zal nemen". „De vraag rijst of er geen wettelijke spelregels voor een formatie gemaakt dienen te worden. Waarom geen maxi male termijn voor een forma teur"? Dit idee lanceerde mevr. Van Someren-Downer, voorzitter van de WD gisteravond in As sen. Zij uitte felle kritiek op ex-formateur Burger, „Meer dan twee maanden heeft hij de zaak opgehouden. Wat de laat ste maanden is gebeurd is een afschuwelijke afbraak van het aanzien van de parlementaire democratie". Kritiek had de WD-voorzit- ter ook op de KVP. Zijzelf en „de trouwe VVD'ers" waren geschokt geweest over de taal, gesproken op de partijraad van de KVP kort na de verkiezin gen. „Als men het KVP-kader over ons hoort spreken lijkt het of wij schooiers zijn waar mede in ieder geval niet meer te werken valt. Dit heeft ons diep in de ziel getroffen". (ADVERTENTIE) BLAUPUNKT KLEUREN T.V. allergrootste beeldmaat 67 cm. model 1973 (net uitge komen) all-transistor mo del, bij ons tegen de zéér lage prijs 2448, Op deze lage prijs nog een (inruil- korting) onge acht uw inruil 450, zodat u nooit meer betaalt dan Ruilt u echter een recent app. in, dan krijgt u ech ter 'n extra aftrek van 250,— Bovendien: nergens betere en doeltreffender service dan bij uw kleurenspecia- list Lange Brugstr. 4 - BREDA Telefoon 40250 (4 lijnen) Avondservice 39426-50471 HANNOVER (DPA) Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsiand is gisteren op de partijdag van de sociaal democraten dm Hannover met overweldigende meerderheid herkozen als partijvoorzitter. Het is Brandt vijfde ambts termijn als SPD-voorzitter sinds hij i!n 1964 van Erich Ollenhauer overnam. De bondskanselier kreeg 404 stemmen, twimtilg afgevaardig den stemden tegen hem en vier onthielden zich. HILVERSUM (ANP) Kees Buurman, chef van de afdeling aotualiteiten, sport en bijzondere projecten en als zo danig belast met de produktie van de Paul Meiershow, zal initiatieven ontwikkelen, die kunnen leiden tot voortzetting van de vorige week door de NOS-programmaleiding stop gezette Paul Meiershow. Kees Buurman zal de plannen daar toe dinsdag kenbaar maken in de stafvergadering van de prograimmaleiding radio. Buurman denkt bij de voortzetting van dit program ma overigens wel aan presen tatie door Henk Terlingen. (ADVERTENTIE) dinsdag 17 april - half acht GROTE KERK BREDA (verwarmd) Verkoop: 5,— b/d muziekhandel, VVV en Gem. Inf. C. en 's avonds aan de kerk (CJP aan de kerk). 10,— en 8,— uitverkocht; 5,— ook vanaf heden ver koopbureau: Weerdesteinstraat 13 (IJpelaar) - Tel.: 50185 0 Links de valse dollarbiljetten, rechts de drukkerij en snijderij. U weet het, wij willen hier de goegemeente nog wel eens waarschuwen. Mao, Nixon, Johnson, Biesheuvel, de politi ci in het algemeen (Burger, Andriessen, Den Uyl enz.) zijn al eens getroffen door onze striemende laatste waarschu wing. Wij schreven dan b.v.: wij waarschuwen Nixon voor de laatste maal. Gelukkig sorteert dat zak ken vol effect, zodat we heden opnieuw een laatste waarschu wing willen afdrukken. En wel aan het toenemende gilde van bank-, postfiliaal- en an dere overvallers. Heren (hoe wel?) overvallers, stop onmid dellijk met uw bezigheden. Wij waarschuwen dus voor de laatste maal. Kijk, het is tegenwoordig iedere dag hetzelfde en dat wordt dodelijk saai. Het is net zoiets als de kabinetsforma tie. Derhalve benoemen we he den tot doordravers-van-de- week de gezamenlijke banko vervallers en politici. In Nonthaboeri op 25 kilome ter ten noorden van de Thai- landse hoofdstad Bangkok is een scheld wedstrijd van drie dagen voor vrouwen begonnen. De scheldwoorden moeten per soonlijk zijn en mogen niet gericht zijn tegen de staats godsdienst - het boeddhisme - de monarchie en de natie. Dat wordt moeilijk. De hoofdprijs is dertig gul den. Maar waar heb je dan ook drie dagen voor kunnen schel den. De (in)fooorrrmmmaaa- tttiiieu. „Ik vind het presidentschap in oorlogstijd veel aantrekke lijker dan regeren tijdens vre de met al het gezeur over onbenullige dingen als wegen, scholen en ziekenhuizen" (Thieu, president van Zuid- Vietnam). Weet u meteen waarom zo vele onderdanen zich in de Vietcong hebben verenigd en in opstand zijn gekomen. In de zomermaanden zullen we - zo zeggen de Duitse in stanties - geen vrachtwagens op de wegen tegenkomen in het weekeinde in Duitsland. Dat is een te prijzen initia tief. Nu de particuliere auto's nog en... it we komen weer allemaal heelhuids terug van vakan tie. Hou het hoofd bij elkaar dit weekeinde. MERIJN HELSINKI (DPA) De Sovjetrussische ruimtevaart- geleerde Boris Petrow, lid van de Sovjetrussische academie van wetenschappen, heeft gis teren in Helsinki verklaard dat het op 3 april gelanceerde ruimtestation „Saljoet 2", zal worden bemand. De ruimtevaarders zullen echter pas naar het ruimte station gaan wanneer het pro gramma van de automatische vlucht van de „Saljoet 2" is voltooid. Wanneer dat zal zijn wilde hij niet zeggen. DEN HAAG (ANP) De grootste valse geldaffaire die ooit in Nederland heeft ge speeld, zo noemt de justnit de zaak van de valse dollardruk kers, die donderdag in Oegst- geest, zoals wij gisteren heb ben gemeld, tot een einde werd gebracht. Men moet ver in de geschiedenis van vals geld in Nederland terug gaan voor een dergelijke grote af faire. In 1924 is er in Nederland veel vals geld geweest, doch dit was niet in eigen land gedrukt. De valse munters, die in hun geïmproviseerde druk kerij in een woonhuis te Oegstgeest hum praktijken uit oefenden, hebben een grote hoeveelheid dollarbiljetten in coupures van tien, twintig, vijftig en honderd dollar ge drukt, zoals nog nimmer in Nederland is voorgekomen. Een deskundige heeft alle be wondering voor het vakman schap, waarmee de valse bankbiljetten zijn gedrukt. De valse dollardrukkers moeten ook nog een aardig kapitaaltje, men schat zo'n 50.000 gulden, hebben geïnvesteerd, eer ze aan de slag konden. Als geldschieter van het complot zou de 35-jarige sla ger M. E. uit Kloosterzande m Zeeuwsch-Vlaanderen zijn op getreden, geen onbekende van de justitie. Hij wordt gerekend te beho ren tot de Zeeuwsch-Vlaamse onderwereld, waar hij zich heeft bezig gehouden met bo tersmokkel. Later is hij over gestapt op andere praktijken, die hem onder meer in contact brachten met de inmiddels overleden valse munter L. A. C. in Terneuzen. Deze werd in 1968 te Kerkrade gepakt voor u Dagelijks 9.30-17.00 uur BERNHARDHAL- UTRECHT Ijo DINSDAG het drukken van bankbiljetten van f 100,-. De drukpers waarop de „Oegstgeesteir" dollarbiljetten zijn gedrukt, heeft enige tijd in Zeeuwsch-Vlaanderen ge staan. Toen het gezelschap daar de grond onder de voeten te heet werd, hebben zij de offsetpers naar Oegstgeest ge bracht. De apparatuur is voor het drukken van bankbiljetten be trekkelijk simpel wat ook weer de nadruk 'legt op het grote vakmanschap van de ty pograaf uit het gezelschap, de 55-jarige J, van dea- P. uit Rotterdam, die al eerder valse dollarbiljetten heeft gedrukt. De Nederlandse politiemannen zijn blij met het succes. Maar de Verenigde Staten zullen er niet van onderste boven zijn... Want daar worden per jaar 80 tot 90 drukkerijen ontdekt, die rond 12 miljard valse dollars op de markt brengen. Men heeft de indruk dat van de Oegstgeester dollars nog geen biljetten zijn uitge geven.

de Stem | 1973 | | pagina 11