Dit jaar toch nog visserijfeesten SLUEKIL OP GOEDE WEG CHIETINGEN MIDDEN-ZEELAND zeeuws HOE JONG EEN ZESTIGER KAN ZIJN Culinaire concurrentie aan weerszijden van de grens STICHTING STOPT snelweg in lanleg Verhoging tarieven stad streék Vergadering camping exploitanten Metropole-orkest was in Brugge Knipoogje uit Vlaanderen 9 TERNEUZEN In de afde J lings le klasse handbal werd 1 zowel bij d° dames, als bij de I heren slechts één wedstrijd I gespeeld. In Vlissingen speel- I de 't Sluiskilse damesteam een I gemakkelijke wedstrijd tegen I Marathon 1. Vooral in de le I helft kon trainer Henk van |Eck zijn oefenstof tentoonstel len Marathon kon in deze eer Iste speelhelft niets inbrengen I tegen de goede combinaties Ivan de Sluiskilse dames. Me- I nigmaal werd cirkelspeelster I Lies Vermast goed betrokken I hi het spei. Maar toch duurde I het 10 minuten alvorens Sluis- kil via Tilly van Eek het I eerste doelpunt scoorde. Mara- Ithon moest toen ervaren, dat I Sluiskil goed kan doordruk- I ken, want door José Maas, Lies Vermast en Ans de Ha- r (2x) werd de ruststand -r 6—0 bepaald. Na rust speelde Marathon met meer in liet, Driemaal strafte het ver- Idedigingsfouten van Sluiskil 6—3. Gelijk daarna nam (Sluiskil het heft weer in han den. Sluiskil daarentegen be- Inutte af en toe zeer bekwaam de breakout en liep rustig mar een 10—3 overwinning. Sluiskil versterkte hierdoor njn koppositie. In Goes deed Haringman in le klas heren zijn plicht, r„or Schelde Sport duidelijk met lege handen terug naar fferrieuzen te sturen. Schelde [Sport, dat 9lechts met vijf .spelers van het le team in het [veld verscheen, gaf slechts de teerste 10 minuten goede te lgenstand. Op dat moment was BRUSSEL Blijkens een pededeling van het Belgische isterie van Openbare wer- is van de snelweg Ant- kerpen-Knokke reeds een Joel aangelegd. Het betreft iet wegvak Zwijndrecht-Kem- Rke, dat over een rijbaan is Isngelegd. 1 De werken op het vak Kem- Jeke-Moerbeke zijn in uitvoe- Jin?. Hier worden twee banen tegelijkertijd aangelegd. De Vanning voor de rest van de >eg ziet er als volgt uit: I 1974: Moerbeke-Zeizate en Wzate-Lembeke, 1975: Eeklo- Baldegem. In 1976 volgt dan pet ontbrekende stuk Lembe- pe-Eeklo, terwijl in dat jaar (rhet tweebaansgedeelte fwijndrecht-Kemzeke zal porden verwezenlijkt. In welk par de uiteindelijke doortrek- Rg naar Knokke zal plaats- Rden is nog niet bekend. de stand nog 00, maar de machine van Haringman begon na het eerste doelpunt goed te draaien. Via snelle combina ties aan de cirkel liep Haring man snel en regelmatig naar een 91 ruststand. Sam Traas, Tonnie Traas en Piet de Wilde legde Soheldesport hun wil op en hun medespelers benutten goed hun kansen. Na rust bleek duidelijk dat Schelde- sport, met Tonnie van Hoorn en Rob Uylenbroek niet ge noeg stootkracht had. De grote sta-in-de-weg bleef voor Ha ringman toch steeds weer keeper Kees Hamelink van Scheldesport. Toch kon Kees Hamelink niet voorkomen, dat Haringman uitliep naar een grote overwinning: 265. In de 3e klasse heren moes ten de Zeeuwsch-Vlaamse te ams allen een uitwedstrijd spelen. In Middelburg pro beerde EMM 2 revanche te nemen voor de vorige week geleden nederlaag tegen Ope ratie '71 uit Oostburg. Maar vooral in de eerste helft liet Operatie zien, dat het ook ver diende om deze wedstrijd te winnen. Zonder routinier Christ Francke ging Operatie, vooral door de goed spelende Piet Provoost en Wirn Ver- straeten naar een 62 rust stand. Vijf minuten na rust moest Operatie '71 een zware klap incasseren. Een speler van Operatie werd voor de rest van de wedstrijd naar de strafbank gestuurd. Maar Ope ratie bleef toch overeind, met vertraagd spel werd een eind stand van 96 bereikt. Sluiskil speelde in Vlissin- gen tegen Marathon 2. Vooral in de le helft zag het er naar uit dat Sluiskil een goede kans op de overwinning had. Af em toe kwam Sluiskil op voorsprong. Rudi Schelfhout en Henk Allonsius zorgden voor de doelpunten. Ruststand 66. Maar na rust miste Sluiskil een paar kansen, waarna Marathon twee doel punten afstand nam. Sluiskil was hierna duidelijk aangesla gen en kon het ritme niet meer vinden. Marathon won uiteindelijk toch verdiend met 11—7. In Goes ontving GSC 3 het 2e herenteam van Schelde Sport. Söhelde Sport bouwde rustig aian zijn aanvallen, als afwerker fungeerde Albert Bartelse. Geassisteerd d'oor de nieuwe aanwinst Aureel van Wersch en aanvoerder Daan de Wilde moest GSC toezien dat Ssheldesport uitliep naar een 63 ruststand. In de 2e helft bleef het beeld hetzelfde. Schelde Sport bleef de over hand hebben. Keeper Lionel Kay stopte tweemaal een stoafworp en had bijzonder goed kijk op de afstandscho ten van GSC. Cirkelspeler Harry Polderman kon in de 2e helft via een goed geplaatste bal ook nog tot scoren komen. Eindstand 168 voor Schelde Sport. BRESKENS Ondanks alle pessimistische geluiden krijgt Breskens toch dit jaar weer visserijfeesten. De dagen worden gehouden op 18, 19 en 20 augustus. De dagen worden georgani seerd door de vissersvereniging „Ons Belang" in samenwerking met de stichting die in vroegere jaren altijd de grandioze vis serijfeesten van Breskens organiseerde. Er zit één schaduwkantje aan de feesten. De stichting heeft besloten ermee op te houden. Het geld dat de stich- 3,-. (Van onze correspondent) CADZAND De vereni ging van campingexploitanten in West-Zeeuwsch-Vlaanderen houdt op 16 april een algeme ne ledenvergadering in hotel De Wielingen te Cadzand. Aanvang acht uur. De agenda vermeldt o.a. bespreking van het recreatieteam, de recron en een financieel verslag. Aan de beurt van aftreden zijn de bestuursleden N. Bolijn en J. van de Velde. Beiden zijn her kiesbaar. De heer M. Tij de- man treedt af wegens het be ëindigen van zijn bedrijf. AARDENBURG Door het gemeentebestuur van Aarden burg werden enkele tarieven voor gemeentelijke dienstver lening verhoogd. Het betreft onder meer de aansluiting op de riolering, die per aanslui ting komt op f 150,-. Het oude tarief was f 125,-. Ook de gemeentelijke kol- kenzuiger wordt regelmatig aan ingezetenen ter beschik king gesteld. Dit gebruik kost voortaan f 20,- per uur. Om dat de koikenzuiger ook regel matig buiten de gemeente te hulp wordt gevraagd, onder meer op campings en dergelij ke, is ook hiervoor een tariefs wijziging van kracht gewor den. De kosten van f 60,- per uur betekenen een verdubbe ling van het oude tarief, dat f 30.- per uur was. BRUGGE In de Oberbay- ernzaal van het Boudewijn- park in Brugge werd gistera vond een galaconcert gegeven door het Metropole-orkest ten bate van de vereniging „Ons Tehuis". Het concert is tot stand ge komen in samenwerking tus sen AVRO en B.R.T. Als solis ten traden op Lily Gastel, Henny May en Wim Koopman. Het concert zal in twee ge deelten worden uitgezonden, namelijk op dinsdag 17 april van 18.45 tot 19.30 uur via Hilversum 1 en op dinsdag 1 mei, eveneens van 18.45 tot 19.30 uur. ting nog in kas heeft, een paar duizend gulden, zal gebruikt worden voor het financieren van een paar attracties tijdens de feesten. Er zal een drum band voor gecontracteerd wor den. Tevens is men bezig een rolschaatsshow naar Breskens te halen, terwijl daarnaast een jeugdcircus zijn kunnen komt vertonen. Met enige spijt constateert voorzitter E. Seuss dat beslo ten is de stichting op te hef fen. „De visserijfeesten, zoals wij die vroeger hielden waren eigenlijk niet meer te houden. Het kostte te veel geld en wij hadden moeite bijdragen bin nen te krijgen. Bovendien wa ren er niet veel jongeren die ons werk in de stichting wil den overnemen en daarom hebben wij op onze allerlaat ste vergadering besloten er mee te stoppen. Het geld in kas is in feite overgedragen aan „Ons Belang", de vissers- vereniging, want uiteindelijk werd alles door ons georgani seerd voor de visserij". Voorzitter J. de Winde van „Ons Belang" is blij met de medewerking van de stichting. „Gezien de reacties die wij tot op heden hebben gekregen blijkt toch onder de bevolking en plaatselijke verenigingen belangstelling te bestaan om de visserijfeesten, in welke vorm dan ook, voort te zet ten". Enkele traditionele program mapunten van de historische visserijfeesten zijn gehand haafd. „Wij houden op 18 au gustus de vaartocht op de Westerschelde met onze yloot, er komt een Zevibelreünie. Ook een ontvangst door het gemeentebestuur van Oostburg is voorzien, evenals het volks bal in de vismijn, altijd al een der hoogtepunten van de vis serijfeesten". Verschillende verenigingen hebben inmiddels al huiy me dewerking toegezegd bij de feesten. De zeilclub zal een wedstrijd organiseren in de haven, evenals de zwemclub. Ook wil men een jeugdvis- wedstrijd houden in hetzelfde water. „Wij willen alles zoveel mogelijk op en om de haven houden, want het uiteindelijke doel wan de feesten is een presenteren van de Breskense visserij", aldus de heer De Winde. Blij is hij ook met de mede werking van de Oranjevereni ging, die op maandag het een en ander voor de bevolking wil organiseren. „Het begint dan toch weer op een drie daags visserijfeest te lijken", aldus de heer De Winde. De activiteiten in en rond de ha ven vinden op zaterdag 18 au gustus plaats, zondagmiddag is de rolschaatsshow en zondaga vond de taptoe en dan op maandag 19 aug. de program ma's van 't Oranjecomité. „Hier uit blijkt dat menigeen in Bres kens mee wil werken aan het slagen van de feesten en wil proberen deze fijne traditie nieuw leven in te blazen en te continueren", zo besluit hij. (Van onze correspondent) L X^ISSINGEN In de oude li ï"1'11 ®af de handboogvere- irt a Eendracht een schieting Km» "ggende wippen. Op de L. wip werd het voorlaat- ELn?COUrs van fle kampioen- Bweert versch°ten en op de iaarvt 1en Bewoon concours FWvan hler de uitslag: larf iS!idv<¥el; J- v- d- Walle Jp hr»nfÜ t uit Vlissingen, Ia«a nlVvgel: H' v. stee van f Ermoi ^erseke, le zijvogel: lis,S ïan Eendracht uit Falie Sn' ü6 zliV0Sei: D. v.d. fel: Vde lendracht. 3e zij vo le ziiènli. nyer van Diana, r'eaia i5 013 Glerum van |^Uit'esHkeal: l' Rijk VÏU1 1 V !Ls"Heerenhoek. 2e kal: Brack» ,Van Diana. 3e kal: jvezande Ifl^pes Nostra uit hSa £J?1: Bob Gleru™ Rn bii int; e laatsten wer- VeM^g aai)gewezen. De ■A Raas y°Selprijs was voor lyadenciamme VaaruitSang uit vogels: j j Meeste kleine facht uit' van Een aas van T^gen en C.D. :Yadend M^toitgang uit e> elk zes vo- jels. "■'ïaditiefie- trouw had ook deze schieting, omdat het geplande lokaal op de terreinen van Eendracht nog niet klaar is, in de oude vismijn plaats. De uitslag van de eerste wip is als volgt: hoofdvogel: J. v.d. Walle van Eendracht uit Vlissingen. le zijvogel: A.A. Geense van Zorgvliet uit Ellewoutsdiitj'k, 2e ziijvogel: C. v.d. Guchte van Spes Nostra uit Ovezande, le bovenka!: C.P. Timmerman van Vios uit 's-Heerenhoek, 2e bovenkal: A. Parent van Een dracht, bij loting, le onderkal: F. Koens van Spes Nostra, 2e onderkal: R. Bazuin van Een dracht, le klep: J. v.d. Walle van Eendracht, 2e klep: A. Meeusen van Spes Nostra, 3e klep: C. Brand van Vooruit gang uit Kwadendamme. Meeste kleine vogels: A. Pa- rent van Eendracht, vdtjf vo gels. Uitslag van de tweede wip: le hoofdvogel: J. v.d. Walle van Eendracht. Deze schoot ook de tweede hoofdvogel, zodat alle drie de hoofdvogels in het bezit van Van de Walle kwamen, wat in een heel seizoen maar aan en kele schutters lukt. Verdere uitslagen: le zij vo gel: A. Meeusen van Spes No stra, 2e zijvogel: H.J. Driedijk van Doel naar Hoger uit Wolphaartsddjk, 3e zij vogel: C. v.d, Guchte vail Spes Nestra, 4e zijvogel: H. Koens van Spes Nostra, le kal: C. v.d. Guchte van Spes Nostra, 2e bal: H. Koens van Spes No stra, 3e bal: J. v.d. Walle van Eendracht, 4e bal: P. Daaüman van ADLM uit Kwadendam me, bij loting. De vliegende vogelprijs was voor J.C. v. Antwerpen van Eendracht. Meeste kleine vogels: W. Geys van Soranus uit Heinkenszand, acht vogels. 's-HEERENHOEK De handboogsociëteit Vios gaf bij de heer B. Rentmeester een schieting op de liggende wip pen, waaraan 69 schutters van 13 maatschappijen deelnamen. De beschikbaar gestelde beker werd met 5 punten gewonnen door A.A. Geense van Zorg vliet uit Ellewoutsdijk. Uitslag van de eerste wip. hoofdvogel: M. N.ijsten van Vrije Schutters uit 's-Heeren hoek, le zijvogel: A.A. Geense van Zorgvliet, 2e zijvogel: J. v. Doorn van Spes Nostra uit Ovezande, le bovenkal: Jac. v-d. Dries vam Vios, 2e boven ka! A. v.d. Dries-Geus van Eensgezindheid, le anderbal: F. Koens van Spes Nostra, 2e onderkal: J. v.d. Dries van Eensgezindheid, le klep: W. de Jonge van ADLM uit Kwa dendamme, 2e klep: Jac. v. Eykeren van Vrije Schutters, 3e klep: A. de Jonge-Rijk van Willem Teil. Meeste kleiine vo gels: A. A. Geense van Zorg vliet, vier vogels. De vliegen de vogelprijzen waren voor Wim de Jonge van ADLM en H. Koens van Spes Nostra. Uitslag van de tweede wip: le hoofdvogel: H. Koens van Spes Nostra, 2e hoofdvogel: P. Rijk van Vies, le zijvogel: R. Grimminck van Willem Teil, 2e zijvogel: Jac. Doene van Victoria, 3e zijvogel: J. Re- mijn van Eensgezindheid, 4e zijvogel: A. v. Zunderen van Spes Nostra, bij loting, le kal: B. Looy van Victoria, 2e kal: P.J. Traas van Vios, 3e kal: Janus v.d. Dries 2, 4e kal: Johnny Boonman van Vios, bij loting. De meeste kleine vogels had de jongste schutter (9 jaar) Johnny Repkens van Victoria met zes vogels. De vliegende vogelprijzen waren voor W. de Jonge sr. van ADLM en Willi- am Vont -.rot.. - SLUIS Gisteren vierde de (naar wij weten) oudste actieve voetballer in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn 60e verjaardag. Het is de heer P. L. de Wispelaere, in het dagelijks leven ontvanger van de gemeente Sluis. Maar van tijd tot tijd rukt hij zich los uit dit rustige bestaan en wendt zijn kennelijk nog overgebleven ener gie aan voor sportverrichtingen, variërend van trimmen en basketball tot voetballen. Bijna iedere donderdaga vond treedt hij aan in het team van W.I.K. (Willen Is Kunnen), dat meespeelt in de zaalvoetbalcompetitie in sporthal „De Veerhoek" in Oostburg. „Wij begonnen niet zo best, bengelden een tijdje onderaan de ooimpetitielad- der, maar geleidelijk aan kregen wij toch de slag te pakken, want nu zitten wij ergens in de middenmoot, wat voor ons, ouwe lieden, tooh een aardige prestatie is", zegt de heer De Wispe laere wanneer wij een rustig praatje met hem maken op de Sluisse gemeentesecreta rie. „Er gaat behoorlijk ener gie ziitten in zo'n zaalvoetbal- wedstrijd. Het duurt twee maal 20 minuten en de afme tingen van de zaal vallen toch nog wel tegen, zeker als je regelmatig heen en weer moet draven". De laatste twee wedstrij den was de heer De Wispe laere doelverdediger, ontvan ger zogezegd. „Niet omdat ik niet meer meehon, maar onze keeper was verhinderd, zo doende". De wedsitrijdsfeer in „De Veerhoek" is meestal erg leuk, zei hij en na afloop van de wekelijkse wedstrijd wordt meestal aan die „tap" nog wat nagepraat. Het is overigens niet voor het eerst dat hij voetbalt. „Vroeger op de h.b.s. speelde ik regelmatig in het school elftal, keeper of back en ook in het voormalige F.C. Sluis heb ik een aantal jaren ge voetbald". Met enige weemoed denkt hij terug aan wedstrijden, die toen in competitiever band zijn gespeeld. „Wij gin gen zelfs naar het oostelijk deel, Hulst en Clinge. De rei zen werden dan per bus ge maakt". Het team van Sluis, ge sponsord door een bekende bierbrouwerij, die de voet balshirts beschikbaar stelde, is toevallig in de zaalvoetbal- competitie terechtgekomen. „Vorig jaar tijdens een toer nooi kwam men een team tekort en toen is uit de „dik ke buikjes-club" in Sluis een team geformeerd. Toen deze oompetitie begon deden wij uiteraard weer graag mee en ik kan het iedereen aanbeve len", aldus de heer De Wis pelaere. „Hard is het voetballen meestal niet. Het moet ple zierig blijven. Ik word wei eens ondersteboven gelopen, maar builen en schrammen zijn er niet bij. Ik heb vorig jaar wel een blauw oog ge had, maar dat gebeurde tij dens een basketbalwed strijd". Energiek pakt hij wat pa perassen bij elkaar en ver dwijnt in het archief. Kwiek nieemt hij het trapje en laat onis zien hoe jong een zesti ger nog ban zijn. Een foto van de heer De Wispelaere, gemaakt toen hij tijdens de viering van zijn veertigjarig jubileum werd onderscheiden. De heer De Wispelaere heeft ondanks zijn zestig levensjaren (gis teren werd hij zestig jaar) nog heel wat energie over, zoveel zelfs dat hij actief meespeelt in het zaalvoetbal team van WIK. Dat België het land is van de patates-frites - met of zonder mayonaise - zal on derhand via de t.v. wel in heel Nederland bekend zijn geraakt. Door naar de Ba rend Servet-show te kijken is trouwens geheel het noor delijk dee! van uw zuidehunr er zich nu ook bewust van geworden. En mocht men de shows van Barend Servet niet hebben gezien, dan zijn er nog altijd de vele moppen over Belgen, waarin de friet - zoals men die hier noemt - een essentieel onderdeel is. Het zou interessant zijn een onderzoek in te stellen naar de verhouding tussen friettenten en het aantal in woners. De vraag is dus dan: hoeveel friettenten zijn er per zoveel duizend inwoners beschikbaar. Waarschijnlijk komt men dan niet tot de ontstellende cijfers, die vroe ger beschikbaar kwamen toen men naging hoeveel ca fés en per zoveel duizend inwoners beschikbaar waren. Het bleek toen dat het aantal cafés de verwachtingen ver overtrof. Het was de tijd van het proletarische Gent, die de af kondiging van een wet nood zakelijk maakte waarbij het verboden werd nog langer gedistilleerd in „publieke hulzen" te verkopen. De sla ven, die geboren werden uit de industriële revolutie, lie ten er het grootste deel van hun loon achter om hun mi- sere te vergeten.... Toch zou er misschien sprake kunnen zijn van re cordcijfers. En ik weet niet wie het dan zou winnen, Antwerpen of Gent. Tijdens het jongste begrotingsdebat van de Gentse gemeenteraaddat omdat er geen nasslbal- hoorden wij dat er in Gent len te krijgen waren? Nassi- LUXOR-THEATER: „Turks Fruit". Na een blik sem succestocht door Neder land draait Turks Fruit uit eindelijk ook op het Ter- neuzense scherm. Het ver haal, gebaseerd op Jan Wol kers gelijknamige roman, is genoegzaam bekend. De Ter- neuzense exploitant verwacht kennelijk een goede toeloop want het gebruikelijke zon dagmiddagprogramma heeft ook plaats moeten maken voor de verrichtingen van Rutger Hauer en Monique van der Ven OOSTBURG LEDELTHEATER: „Bij de beesten af". De prachtige dierenfilm van een van Ne derlands bekendste filmers. Bert Haanstra, beleeft in Ooistburg zijn tweede prolon gatie. Het is overigens in dit theater al Nederlandse film wat de klok slaat, want zon dagmiddag 16.30 wordt de gebruikelijke „Blue Movie" vertoond, die hiermee in Oostburg zijn 53e week (tweedejaar) ingaat HULST KONING VAN ENGE LAND: „Turks Fruit". Als tweede bioscoop in Zee iwsch-Vlaanderen geeft ook de Hulster cinema Ne derlands laatste grote film succes. En ook hier heeft het gebruikelijke zondagmiddag- programma plaats moeten maken. GOES GRAND: „Bij de beesten af". Duizenden kilometers reizen, vele uren observeren vele uren gadeslaan en een nauwgezette montage hebben de prachtige natuurfilm op geleverd, die tot en met vol gende week dinsdag in Goes te bewonderen is. VLISSINGEN ALHAMBRA: „Bij de beesten af". Zie Goee-Oost- burg. MIDDELBURG: CITY: „„Jesse James and Cole Younger". Op het Mid delburgse filmdoek is deze week tot en met zondagmid dag plaats ingeruimd voor het betere ramp- en stamp werk van de recht-toe recht aan western. Twee bekende (beruchte) wild-westfiguren zijn als onderwerp genomen in een film, waarbij de zes schieter erg los in de holster zit. Vanaf zondagavond is het in Middelburg griezelen ge blazen met „De gebochelde van Soho", een film die al lerlei ingrediënten door el kaar heef! geklutst van de klokkenluider van de Notre- Dame tot Jack the Ripper. „De gebochelde" heeft het voornamelijk gezien op meis jes en jonge vrouwen. 36 plaatsen zijn, waar friet wordt verkocht. Een klein rekensommetje leert dat er dan voor iedere 5.000 inwo ners een frietkraam „be schikbaar" is. Dit cijfer zegt echter nog maar weinig, want naar schatting zijn er in Gent nog eens zoveel „fri- tures". Let op het onder scheid: een frietkraam is verplaatsbaar; een friture is een pseudo-restaurantje. Gevaar dat de Gentenaren hun nationaal gerecht zouden moeten ontberen, is er dus niet. Alhoewel onmiddellijk dient te worden opgemerkt dat, naargelang de prijs voor een zakje friet de hoogte in ging, de kwaliteit afnam. Het best is dit nog te merken aan wat de „garnituur" wordt ge noemd. Vroeger was de mayo naise nog zoals zij behoort te zijn. Nu is het product gedegradeerd tot ordinaire „salad dressing", waarin je de bloem zo proeft. Die bloem is overigens een even dankbaar ingrediënt ge worden van de Vlaamse car- bonaden, een portie vlees, die voor een relatief zacht prijsje bij het zakje friet kan worden bijgekocht. Het kwaliteitsverlies is blijkbaar echter toch niet van dien aard, dat de men sen zouden stoppen met het consumeren van de al dan niet volgens de regelen der kunst gebakken aardappel stokjes. En tenslotte zijn er nog altijd de vreemdelingen, die graag de charme ontdek ken van het friteseten, zo uit de hand, al dan niet met als toegift klonters mayonaise op de jas... Dat er trouwens brood zit in het exploiteren van een frietkraam blijkt wel uit de forse bedragen, die het stadsbestuur van Gent ont vangt voor de vergunningen, die voor het verkopen van friet onmisbaar zijn. Offici eel kost zo'n vergunning 17.000 francs per jaar. Maar in de praktijk blijkt door de geweldige belangstelling voor deze vergunningen de prijs met enkele nullen te zijn opgelopen. De voorkeur, die de Bei gen althans op dit vlak heb ben voor verse waar, is er de oorzaak van dat voor auto maten in dit land nog weinig belangstelling is. Vergelijkt men dat met Nederland, dan blijkt dat België ook in dit opzicht een achterstand heeft. Of dit nu te betreuren valt, is te betwijfelen. Die vraag is echter hier niet aan de orde. De enkele pogingen om in Gent een eetautomaat met knakworst en friet ren dabel te maken, zijn niet zo'n succes geworden. Kwam ballen zijn althans voor mij een lekkernij, die bij een bezoek aan Zeeland nooit vergeten worden. Niet om nassi- of bitterbal len, maar dan wel om mosse len te eten, gaan vele Vla mingen naar dit stukje Zee land, dat zo dicht bij ons ligt. Overigens zal dat wel geen nieuws zijn. Philippine spant daarbij de kroon. Is de verbondenheid, die tussen dit dorp en het Belgische Asse nede of Boekhoute vroeger bestond via de Braakman, daarvan de reden? Opmerkelijk is evenwel dat enkele jaren geleden tij dens een studieweek over de Kanaalzone, een gebeurtenis, waarbij nogal veel „Hollan ders" aanwezig waren, vijf tig procent van hen nooit mosselen had gegeten. Wat het ook zij: het is een feit dat in Vlaanderen wordt gezegd dat nergens zulke goede en grote (deze laatste factor is ook voor Belgen belangrijk) mosselen geser veerd worden dan in dit Zeeuwse dorp Philippine. Wat het eten van paling betreft, een lekkernij, die evenzeer langs beide zijden van de grens in de smaak valt, daarover bestaat enig verschil van mening. Dege nen, bij wie het natlonali- teitsbewustzijn ondanks Be nelux (woordspeling: voor België de benen en voor Ne derland de luxe) en E.E.G. nog gaaf gebleven is, bewe ren dat de paling nergens zo goed is als in het krekenge- bied van Oost-Vlaanderen. Anderen houden het op de kleine woonkernen in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoals Groede of IJzendijke. In het laatste dorp is men het liefst te gast bij de waard, die uit het Belgische Zeveneken af komstig is en waar de Stella beter smaakt dan in een Vlaams café. Wie gelijk heeft? Het zal wel niet uit te maken zijn. Chauvinisten wijzen op de vele auto's met Nederlandse nummerplaat, die zij aantref fen bij palingrestaurants of schutterscafés in het Meet jesland. Tot voor kort wezen anderen op de lage prijzen, die voor een palingschotel in Zeeuwsch-Vlaanderen slechts hoefde te worden betaald. Helaas is dat nu niet meer het geval. Maar toch gebeurt het vaak dat bij aanrijdingen over de grens Belgen betrok ken zijn. VAN DER DONK. eindredactie bas augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 9