ROMANTISCHE MATTHEUS NAARDENBURGSE ST-BAAFS zeeuws emeente Sluis wil winweg aanleggen SEMPRE AVANTIWEER NIEUWE GENERATIE OP DE PLANKEN 3REDA 154 'OSTEN BIJNA 4 TON jPEN DAG" Ï.-ELOY OSTBURG „Vremdijck" opent zeilseizoen met Braakman-weekend stad streék Uitleven diversen TROS maakt opnamen in Oostburgse Ledel Theater ACCORDEON CONCOURS ZEELAND IN IJZENDIJKE Toeval Onmisbaar >r elkaar gutters van frienrschap" onnen beker ink, dvoor jr). 3, tel.: (01640)41450 ar het diploma A Jing •leiding vundigen anderen" enhuis enhuis nhuis Dlaan 25a, 50) 2851 JESOIRES P SCHOT Aardenburg „De Treffers" snoepen „Willem Teil" punt af Breskens insdag 11 spul 1973 ste uit de strijd gekomen. Dat was met „De kat en de kanarie." Met „Duet voor twee handen" kwam de groep na Hulst met een kwart punt verschil op de tweede plaats. Wellicht is het enthousias me van de leden de reden geweest waarom de beide grote Sluiskilse bedrijven de toneelgroep een belangrijke steun gaven. De heer en me vrouw Marvin waren de ar tistieke leiders. Ir. Marvin, een Fransman, werkte op de Cokesfabriek en stond Sem- pre Avanti niet alleen met raad, maar misschien nog veel meer met daad bij. Het was gewoon een wisselwer king. Sempre Avanti werd geholpen omdat het goed speelde en de spelers deden op hun beurt hom best om die steun waar te maken, Sempre Avanti heeft weer een nieuwe generatie toneel speelsters. Waar blijven ech ter de jongens? Van de Zeeuwsvlamingen wordt we ieens gezegd dat het toneel spelen hen in het bloed zit. Ik hoop dat het nog heel lang zo zal blijven. Op het toneel kun je je toch op een heel bijzondere manier uitle ven. eindredactie bas augustijn Speelscène uit Polly Perkins bij Sempre Avanti in Sluiskil. 'INGSRINGEN ld en korting per paar. goedkoper. Zondag 15 april toneel „LIEFDE HALF OM HALF" te St.-Jansteen, aanvang 8 uur v erenigingsgebouw. Een KLEINTJE 4. nO TREFZEKERDER - dan *°°r' Heen. consumenten feilloos ARDENBURG Voor de b'igste maal weerklonk «agmiddag Bach's Mattheus T®" in de St.-Baafskerk Aardenburg. Een jaarlijks "tnient, dat zich steeds in ?rote belangstelling mag "tëugen. Ook dit jaar waren Deïoekers van heinde en gekomen, en de kerk, be- 1 om zijn goede akoestiek „V e'eer, was tot de laan- Plaats bezet. jj{[ dit jaar weer lag de kale leiding in han-len van Egmond. Het is -agzareerhand wel bekend, /jjn ?Pvatting van Bach's niet overeenkomt met "'"^woordig algemeen ware Zijn interpretatie s romantisch: de dramati- I van dit oratorum r1 kennelijk onderstrepen '.Nu?&ale middelen, die de „1 r,let zo nadrukkelijk ge- swi'IPe- ^andaar een hevig enae dynamiek: b.v. een cescendo en de-crescen- twee maten hr, dieser ist Gottes Ro^esen". Vandaar een in ho,°V?rdreven markeren st J nttne in koor en or de nu 6811 'ange verbreding uitroep „Barabbam". Hoe men over deze artistie ke aanpak ook denkt, Van Eg- mond eet wel te boeien. En dat al jarenlang: uit de in de pauze opgevangen gesprekken kreeg ik de indruk, dat de meeste bezoekers hier niet voor het eerst waren. De zangkunst van het Am sterdams Oratorium Koor is indrukwekkend, evenals de heldeie klank van het Kna penkoor Vredesscholen, dat aan het eerste deel meewerk te. Ook dit koor heeft een aantal vrouwenstemmen, dat dat van de mannen ver over treft, inaar dit leidde niet tot verstoring van het evenwicht. Een bewonderenswaardige be heersing toonde het koor in de koralen. Gewoonlijk worden die krachtig en in vlot tempo uitgevoerd. Van Egmond laat ze eci ter meestal zingen m eer mezzo-voce, soms een ui terst pianissimo, en alleen be geleid door een koor strij kers- Ook de massa-scènes van de evam-c-lie-tekst, het openings- en slotkoor waren schitterend van klank, afgezien van een soms wat hinderlijke, blikke rige tei.orstem. Hoewel het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland over het algemeen goed begeleidde, wilde het toch niet steeds kloppen met het ritme en de zuiverheid van toon, moeilijkheden waar mee ook enkele instrumentale solisten te kampen hadden. Zo deed de ritmische ongelijkheid van Jiuiten en strijkers bij de als-aria „Buss und Reu" daar om wei enige afbreuk. Ook de vioo'soio bij de basaria „Gebt mir meunen Jesu wieder" en de viola da gamba-partij bij de aria „Komm, süsses Kreuz" lieten nog te wenen over, al geef ik dadelijk toe, dat de moeilijkheidsgraad zeer, wier hoog is. Lem y van der Lee, clave- cimbe! en Thijs Kramer, orgel, pasten zich goed aan aan de toen wel erg persoon I ike wensen van de dirigent. Van de vocale solisten noemen we allereerst de tenor Willy van Hese. Vanaf de kansel ver haalde hij met veel gevoel voor nuance de aangrijpend eenvoudige Mattheus-taksi. Aanvankelijk was daarbij eeri microfoon aangesloten, wat toch wel een storende, metaal achtige bijklank veroorzaakte, maar na de pauze heb ik daar van geen last meer gehad. Rustig en waardig vertolkte Bernard Kruysen de Christus- partij. Buitengewoon mooi wa ren de aria's van de sopraan Uta Spreckelsen en de alt De lia Woolford. Toch krijg ik de indruk, dat ze nogal fors wer den begeleid, niet zo erg voor wie in het voorste deel van de kerk zat, maar wel voor de laatste plaatsen. Merkwaardig vond ik het timbre van de tenor Reinier Schweppe: zijn klank is niet breed, maar wel helder en zuiver. De bas Lieuwe Visser leek mij de jongste van de solisten. Met zijn mooie, volle stem wist hij de zogeheten kleine partij Judas, Petrus, de Hogepriester en Pilatus duidelijk gestalte te geven. Minder trefzeker was hij in de arlosi en aria's, waarbij hij, zoals gezegd, instrumentaal niet zo sterk werd bijge staan. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS-RETRANCHEMENT Het gemeentebestuur van Sluis wil gaan beginnen met de aanleg van de z.g. Zwinweg, die loopt langs de westzijde van het afwaterings kanaal in Cadzand tot aan de Zwindjjk. De weg valt samen met twee bestaande weggedeelten, waarvan eigenlijk het middenstuk ontbreekt. De kosten worden, met aansluitingen op de bestaande weggedeelten meegerekend, op 390.000,gulden geraamd. De raad, die donderdagavond een verzoek voor beschik baarstelling van de kredieten krijgt te behandelen, zal te vens gevraagd worden een bijdrage te leveren uit het quar taire wegenfonds. De aanleg van de Zwinweg, waarvoor het voormalige ge meentebestuur van Retranche- ment reeds in 1962 een ont werp liet maken, wordt gezien als van belang voor de verde re ontwikkeling van de recre atie en het toerisme. Voorts Is de weg bedoeld als een ge deeltelijke ontsluiting van het bestemmingsplan ..Het Zwin". De bedoeling is de aanslui tende weggedeelten, tot aan de brug bij Retranchement, even eens aan te passen, zodat die dezelfde breedte krijgt als de nieuwe Zwinweg. Het college heeft reeds contact gehad met het waterschap Het Vrije van Sluis, dat zich bereid heeft verklaard medewerking te verlenen bij onder meer het overdragen van benodigde grond. De grootste urgentie wordt door het college, blijkens het voorstel aan de raad, gegeven aan de aanleg van de Zwin weg en de verbetering van het weggedeelte dat hierop aan sluit tot aan café Zeezicht. De weg zal, als die mettertijd is gerealiseerd, vooral veel va kantiegangers welkom zijn die, bivakkerend in Cadzand, 's avonds nog even de geneug ten van de badplaats Knokke willen proeven. Nu moet daar voor nog een flink stuk om worden gereden. De raad krijgt voorts don derdagavond nog een voorstel (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In het Le- deltheater te Oostburg werden gisteravond opnamen gemaakt voor het TROS-radioprogram- ma Route A, een toeristisch programma, dat op de zater dagmorgen tussen 11.33 en 12.30 uur op Hilversum n wordt uitgezonden. Aan dit programma werken een aantal groepen uit de ge meente Oostburg mee, onder andere de Koninklijke Fanfare Veronica uit Ziuidzande. Verder het Kamerkoor van Cor Schijve, de jeugdgroep Yo-ung People uit Breskens, en twee teams onder leiding van wethouder Barendregt en wet houder Claeijs. Het programma werd beslo ten met enige liederen ver tolkt door Marie Cecile Moer dijk, zelf afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Het programma zal zaterdag wor den uitgezonden. te behandelen tot verkoop van bouwgrond voor de bouw van 48 garages in het bestemming splan Oost.Tussen de St.-Bran darisstraat en de Handboog straat zouden er 18 moeten komen, evenals tussen laatst genoemde straat en de Zilver- smidstraat. Bovendien wil men 12 garages bouwen tussen Schuttersdreef en Zilversmid- straat. De gemiddelde grond- kosten per garage bedragen f961,14. (Van een onzer verslaggevers) HOEK Het zeilseizoen van de W.V. Vremdijck in Hoek wordt op 28 en 29 april geopend met het Braakman- weekeinde. Verder zullen er wedstrijden worden gehouden op 21 mei. 8 juli, 5 augustus en 19 augustus. W.V. Vremdijck organiseert op 30 juni en 1 juli zeilwed strijden, evenals de „18 uren van de sailing" op 22 en 23 september. Inlichtingen over het Braak manweekeinde worden ver strekt door de heer Royaux, bungalow 42 in de Braakman en de heer Dourleijn, bedrijfs leider van het recreatiecen trum (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET Het dis- tiictsconeours in Zeeland voor accordeon-solisten uit deze provincie zal zaterdag 14 april voor de 9e keer plaatsvinden in IJzendijke in het jeugdge bouw. Het concours begint om 12 uur en staat onder auspiciën van de Ned. Accordeonisten Associatie (NAA). Er wordt opgetreden in de afdelingen Jeugd tot en met Superieur Elke deelnemer speelt naast het verplichte werk een eigeu gekozen nummer. Er zijn prachtige extra prij zen beschikbaar gesteld door verschillende Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten, bedrijven en middenstandszaken. J. Beuk uit Alphen a.d. Rijn is jurylid. De concours-organisa tor is, zoals vorige jaren. Jas per Anthonisse. musicus te Biervlket. De Sluiskilse toneelgroep Sempre Avanti heeft vorige week vrijdag en zaterdag met veel succes het blijspel „Polly Perkins" opgevoerd. Een leuke aanleiding om eens met de mensen van deze toneelvereniging te praten over toneel in 't algemeen en over de activiteiten van de eigen vereniging in het bijzonder. Ik ken de groep al vele jaren. Enkele leden kan ik tot mijn vrienden rekenen en ik heb als vele anderen veel bewondering voor het geen de toneelspelers uit de kleine gemeenschap Sluiskil gepresenteerd hebben. Sempre Avanti heeft er nu alweer 26 jaar opzitten. Ou de, bekende gezichten zijn verdwenen. Meisjes van toen zijn nu allang getrouwd en ik weet zeker dat zij nog wel even zullen glimlachen als zij aan die tijd terugden ken. En de jongens, die nu haast allemaal huisvader zijn, zullen de belangstelling voor het toneel wel nooit hebben verloren. Sempre Avanti heeft nog een paar leden, zoals Richard van Cleemputte en Ben de Waal, die de groep al jaren trouw zijn gebleven. Nu kom je weer nieuwe gezichten te gen: Marianne Ploegaart (17), Ineke Doollaege (16) en Lizette van Avermaete (17). Richard weet nog niet helemaal zeker hoe die nieuwkomers het doen. Toch ben ik er zeker van dat hij - afgezien van hun persoonlij ke aanleg- er wel wat van zal maken. Als je als ama teur toneel wilt spelen, dan doe je het vanzelf graag, an ders begin je er niet aan. En wat je graag doet, doe je meestal goed. „Noud," zegt Richard, „je weet dat Sempre Avanti werd opgericht in 1947. Wij kwamen op het idee toen we in Sluiskil eens een voorstel ling zagen van „Jantje van Sluis". Dam komen de beken de namen van vroeger: Ri chard zelf, André de Buck, die jarenlang de regie voerde en zelf ook een zeer verdien stelijk speler was. Nu is hij erelid. Marie David, nu me vrouw M. Fopma-David, doet nog veel werk voor de vereniging. Ze heeft nu als assistent-regisseur voor „Pol ly Perkins" gefungeerd. jaren van het vooroorlogse patrionaatstoneel. Dat wil zeggen: niet gemengd spelen en mèt een geestelijk advi seur, die erop moest toezien dat er geen „zedenkwetsen- de" stukken werden gespeeld en voorts het zieleheil van de spelers in de gaten moest houden. Ik zou pater Gonzala z.g. onrecht aandoen als ik hem over die kam scheerde. Hij heeft enorm veel voor Sempre Avanti gedaan. Richard van Cleemputte herinnert zich nog het eerste stuk, dat in Sluiskil werd opgevoerd. Het was „De Zo nen Stendall" en het volgen de stuk heette:,,Vlammende Vleugels". „Ouderwets en sentimenteel. Het waren dra ken," zo noemt Richard van Cleemputte ze nu. De viering van het gouden, parochiefeest (de paters waren toen vijftig jaar in Sluiskil) werd een groot feest. Voor Sempre Avanti was dit de kans om „Leontientje" van Felix Tim mermans in studie te nemen. Toen was het niet meer ver boden om gemengd te spelen. Het is alweer heel wat jaren geleden, maar de Sluiskille- naars, die deze opvoering ge zien hebben, zullen er met veel plezier aan terugdenken. Er wend een fancy-fair ge houden ten bate van de uit breiding van het Elisabeth- ziekenhuis. Sempre Avanti trok de boer o-p niet het stuk om geld te verdienen. Ben de Waal is de man, die al zoveel jaren voor de de cors zorgt. Dat wijst hij met beslistheid van de hand, als ik dat zeg. „Wij zorgen alle maal voor de decors. Ik geef wel wat aanwijzingen en zo, maar de meisjes bijvoor beeld, die doen het behang- werk. En zo heeft ieder zijn taak." Als ik niet beter wist zou ik het nog geloven ook. Bij Sempre Avanti zouden ze het maar wat goed merken als hij niet meer zou mee doen. Er komen nog meer namen, namelijk die van Lien en Hanna, namen ver bonden aan het toneelleven In de vijftiger jaren. Vooral Hanna was een natuurtalent, waar zelfs de toenmalige re gisseur, Herman Bruggen, veel bewondering voor had. Verder Georgette van Kruijssen en „Boy" Grégoi- rewaar zijn ze allemaal gebleven? Toen Sempre Avanti begon leefden we nog in de na- Toen kwam de periode „Herman Bruggen". Hij was de zoon van Staf Bruggen, ide man, die in de jaren na de eerste wereldoorlog met dr. De Gruyter dé grote ver nieuwer van het Vlaamse volkstoneel was. Herman, uit hetzelfde hout gesneden, trok met een eigen groep door Vlaanderen. Door een toeval kwam Sempre Avanti met hem in contact. Hij regisseerde voor dit gezelschap „Het Wonder", „Duet voor twee handen" en „Doden betalen geen belas- tóng," drie uitzonderlijke voorstellingen. Dit was de tijd, waarin o.a. „Boy" Gré- goire en Hanna van Pamelen excelleerden. Het was ook de tijd van het Zeeuws Landju weel, toen Bloemkolk en Jongsma je als amateurto neelspeler je het zweet in de handen kwamen jagen, want zij waren de juryleden. Later hebben veel amateurs er wel om gelachen. Dan kwamen dingen aan het licht, die je toen wel heel erg aan de ernst van het landjuweel de den twijfelen. Maar dat was zeker niet de schuld van de amateurs die er hun uiterste best voor deden. Sempre Avanti is zelfs eens als eer- 1. ok in 30 of 36 )chtu tijdens nte wordt het rag zonder holden, rgeen ichte, maar En u moet iet weten is, I betaalt, orbeeld. 00,-en u lost n. Dat komt per maand. ,32. jkomende .dus f694,32. 19,29 per rente mag u ■oor de Rekent u ns binnen bij de Finata meer dan 35). Belt u 'ns. te krijgen, sl wat geld te u géén wachten. Van onze correspondent) OOFDPLAAT In het ,r yan de zogenaamde idenschietingen werd ii pe Vriendschap te Hoofd- t de returnwedstrijd ge- ten tussen de aldaar ge- igde schuttersvereniging die van liet Hofzicht-Thea- e IJzendijke. waren 30 schutters. Ook deze match toonden de idptaatse schutters zich de en wonnen met een nun Staal van 21 tegen 14. uitslag: Hoogvogel, L lens. Eerste zij vogel W. nen. Tweede zijvogel Joh. de Ameele, allen te Hoofd- Eerste kal Luc. Groos IJzendijke. Tweede kal artens Hoofdplaat, i eindscore bereikt in bei- schietingen, is 42 punten De Vriensehap en 24 voor IJzendijkenaren. Hierdoor 1 de beschikbaar gestelde r gewonnen door de Iters van De Vriend- P gegeven in de richten aan de lefonisch inlichtingen voor een gesprek zal 0STBURG De jaariijk- „open dag" voor lagere lolverlaters en hun ouders de Oostburgse scholenge- uschap „Sint-EIoy" wordt jaar gehouden op zaterdag ipril. Om 15.00 uur vindt de ontvangst plaats in de e kantine, waarna een leiding door het schoolge- volgt. een brief aan ouders van ingen der 6e klais wordt gewezen dat voortgezet erwijs na de lagere school ieder kind gedurende en- jaren verplicht is. Een e schoolkeuze hierbij is he rijk, enerzijds om grote arstellingen te voorkomen inderzijds om geen kansen issen. :t schoolbestuur van Sint- wil graag helpen bij die olkeuze en zal tijdens de ïichtingsbiij eenkomst in- i op vragen als: Welke elijkheden van voortgezet irwijs zijn er in de streek, itingseisen tot de middel- school en de brugklas jdens de bijeenkomst op april zal ook een aantal van de oudercommissie Sint-EIoy aanwezig zijn. JDDORPE In café '«al werd een schieting ouden met een deelname 36 schutters. hoogvogel, eerste- en i zijvogel werden alle scholen door A. Jes-oöres 'Oewacht. De meeste Wei- vogels waren voor L. Mat- "wsen te Axel. vlgende sehieting zondag Pnl, aanvang 15.00 uur. Als geheel een boeiende Mattheus Passion, waarin Van Egmond zijn visie consequent doorzet en van zijn kwalitei ten als koorleider blijk geeft. Een succes, dat niet op de laatste plaats te danken is aan de onovertroffen muziek van Bach. H. C. M- Takke. De slotscène uit Polly Perkins. Tennisbanen open De tennisbanen op het gemeente lijke sportpark worden op za terdag 14 april opengesteld. De training zal, evenals vorig jaar, opnieuw worden ver zorgd door de heer Vermeulen uit Temeuzen. Voor inlichtin gen en opgave kan men zich wenden tot mevrouw Trap- man-Bauer, tel 01177-1693. De bijdragen voor dit seizoen zijn bepaald op f 35,- voor senior le lid, f 30,- voor senior 2e lid en de junioren moeten f 15,- gaan betalen. Schieting De uitslag van de prijsschieting van Sint-Se- bastiaan is als volgt: Hoogvogel: J. Cattoor, zijvo gels: H. de Rijeke en J. Houg, kallen: J. Ho-ug en J. Heijboer, meeste kleine vogels: Ronnie de Clerck. Prijs Sint-Sebasti- aan: F. Blondeel. De prijs van Garage Heijboer was voor D. van Hermon en H. van Iwaar- den jr. Extra-prijzen werden geschoten door J. Heijboer en Frank Verbeke. Boiling De uitslag van de club- en koningsbolling van „De Ware Vrienden" was als volgt: Koning: P. Boekhout. De verdere uitslag was: C. Gijs-J. Hol 10-6, L. de Hong- B. Bauwens 10-7, Theo Dhondt -E Verhulst 10-8, C. Dhondt- A. Standaert 10-2, W. Ciaus- W. Rootsaert 10-7, P. Boek hout-A. de Smet 10-6, J. Sim pelaar-P. Staelens 10-7. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Het is de schutters van De Treffers te Oostburg gelukt Willem Teil in cafetaria Hamelink te IJ zendijke een puntje af te snoepen. In eigen huis nog wel. In een zeer sportief en span nend duel schoten de vijf bes te schutters van beide teams 866 punten bijeen. Dat waren voor Willem Tell: R, van Ca- neghem 177, M. Drogenbroek 176'. mevrouw Van Caneghem 172, A. van Domme 172 en A. Hamelink 169. Voor dezelfde Oostburgse score zorgden: M. Dees 176, M. Meijer 173, L, van Haneghem 173 P. Dees en P. Willems beiden 172. Het was in de competitie van het Zeeu wsch-VI aams söhuttersverbond dit seizoen de eerste wedstrijd die in een draw eindigde. Ongeval Maandagmorgen omstreeks 6 uur is op rijks weg 58 nabij Kruisdijk een personenauto brstuurd door C.M.G. in het bouwland te rechtgekomen. De bestuurder werd licht gewond naar het ziekenhuis in Oostburg over gebracht. De auto van G. was totai-loss.

de Stem | 1973 | | pagina 9