heele k Drinkt u caffeine vrije koffie? ïaHBEIffl SUPRA mans TWEEDE TAM TAM OVER GHANA EN BARRY HULSHOFF Diefstal geldbusje van eekhoorn Pluis Unt* WÈÊ Latijns-Amerika wil voogdijschap van V.S. kwijt Vakbeweging hinkt op twee gedachten t Gaat weer royaal toe a STUDIEDAG OVER SOCIAAL EXPERIMENT IN TILBURG Supra,debeJcende vacuumgemalen kwaliteitskoffie iserookin caffeine vrije vorm.. Koffie, diehetvolle pond geeft aan smaakengeur. Geniet er maar rustigvan! caffeïne vrij f2,88 per pak. L mjLj&h l w 1 Rancune op OAS-conferentie PANAMA VERHOUDINGEN REIZEN BEWUST 14 Woensdag 11 april 1973 «j tide achterstand. Met orsprong van niet mjnj, n 35 seconden zou hij (e >tte als eerste finishen, j! n ooncunrenten de W, d weinig tegen Schee-Ie k» tn inbrengen wordt ntu jL Imenhand toch wel een d» hlijke zaak. In de eimdstm ku hij tenslotte op de tweed Laats eindigen. Bij de nieuwelingen 250 ng de strijd vooral W anelinck en zijn groots elgische rivaal Seijmortij iteindelijk zou Haneli^ ch voor de Belg moeten 0 ituleren, al was dat maar a de valreep. Koffiebranderijen ifndt 1782 Nederland. Naast de benefiet worden tf iverigens nog heel wat andere tctiviteiten georganiseerd do® le actiegroep onder leddinê an Frie Thijs. Zo is er pril een grote feestavow raar Ben Cramer zal optre len, waarvan de baten foede komen aan de actie. »n )p 8 juni krijgt Wa-gtmans eej tacepti-e aangeboden, waar M fschei-d kan nemen als col' eur. 's Avonds is er dan wee' en feestavond, waar vele W" ende artiesten zullen optrt en waaronder het Willebrorf1* e orkest, de Hilltops, die Ê.lS' eren spontaan de roya It# an hun volgende week op emen plaat ter beschikki"» telden van de aotie. De supportersclub v. Magtmans wordt trouwe® iet opgeheven, maar kW in-nenkart een andere vo iet is de bedoeling een sti®' 'ng te creëren, die dan an verzamelen om Jortmensen voorlopig e gemeente Rucphen, h18®, Is het aanslaat later door hef Federland geldelijke e" lateriële steun te verlenen. Het tweede nummer van De Tam Tam, een blad voor de lagere scholen in UIvenhout is uit. Het is een leuk en goed verzorgd nummer geworden. Behalve een aantal gedichten, ver- jiaaltjes en tekeningen staat er onder andere een interview met Barry Hulshoff in. Deze vertelt onder andere, dat hij 82 kilo weegt, dat het behalen van de Europese Cap het hoogtepunt uit zijn car rière was en dat hij het liefst Biefstuk Stroganoff soep, en ijs eet. Robert Jan Antonissen zorgde voor het intervieuw. Leerlingen uit de zesde klas van de Rosmolenschool schrijven over ontwikke lingshulp. Ze hebben het voornamelijk over Ghana en (ADVERTENTIE) 1 eindredactie rieja van aart 'E—a i—D V-a Z—V '■ONISSOUO anBBBHEanïKc^.nnF"i BR-t-73 Zoek de benen, die bij de vier hoofden horen. De oplossing staat ergens anders op deze pagina. schrijven onder andere: „Ghana moet ook zijn grond stoffen en landbouwproduk- ten zelf gaan verwerken. Niet alleen Ghana maar ook alle arme landen, waar de industrie er nog niet is. Daar door krijgen ze veel meer geld voor hun produkten. Als ze dat niet doen, warden wij er rijker van en de arme landen armer. Zo komt de ontwikkelingshulp er nooit. Als we daar industrie vesti gen zijn we ai een heel eind op weg want meer mensen kunnen er gaan werken. De arme landen verdienen wat meer. De lonen worden hoger en ze kunnen meer en meer kopen. Wat ook belangrijk is, is dat Ghana niet alles moet uitvoeren. Daardoor verdie nen ze wel wat, maar dan is het ook voor een korte tijd. Als ze zelf de helft houden, hebben ze voor grote tijd zelf hun eigen eten, wat niets kost en voor de andere helft verdienen ze wat". Marton Schellekens uit de vierde klas van de Maria- school schrijft het volgende over de eerste mensen: „Heel heel lang geleden waren er ook wel levende dingen op de aarde zoals hele grote beesten. Er waren ook 'n soort mensen, maar niet van die mensapen. Er kwamen steeds meer mensen op de aarde en leken steeds meer op ons. Een paar jaar na die mensen die op apen leken kwamen er Germanen. Bij de Germanen kwamen de Romeinen en leerden de Ger manen heel veel. Toen Jezus werd geboren leken de men sen al veel meer op ons en toen bestonden wij. Hannie Peeters schrijft over een merkwaardige schooldag: „Op de school aangekomen. We kregen re kenen. Ba dat is soms niet leuk. Maar... tussen het reke nen kwam meneer Hönghens gillend aan. O, er zit 'n spook in de kast. Maar verder zei meneer Hönghens niks, Alleen maar wat bibberig. Niet van de kou. Nee van angst stond meneer Hönghens te bibberen. De juffrouw die was rood van angst. Wij mochten exempla ondier tussen doen. Rekenen mochten we in het kastje doen. Maar 's middags hoef den we niet naar school. Wel drie weken niet. Ik heb de spook gezien maar ik ben hard weggelopen. Hé ik wou dat het echt was! Voor kinderen, die voor het probleem komen te staan, dat ze niet weten wat ze voor cadeau moeten vragen of geven, is hier een leuk idee: een hang- of lig- dier. Dick Bruna heeft de tekeningen gemaakt voor de vis, beer en schildpad, die op de foto staan. De kleedjes kunnen aan de muur worden gehangen of op de grond worden gelegd. Je glijdt er niet op uit. Ze worden gemaakt bij Tufton. Er was eens een eekhoorn, die heette Pluis. Pluis was een lieve eekhoorn. Hij had vier vriendjes en twee vriendinnetjes. De eerste vriend was Dirk de Mol. De tweede vriend was Mark de Vos. De derde vriend was Piet het Konijn. De vierde vriend was Wim de Mus. Het eerste vriendinnetje was Jolanda de Eend. Het tweede en laatste vriendinnetje was Mies de Raaf. Eens op een dag gaat Pluis naar zijn geldbusje om eens zijn geld te tellen. Maar als hij bij de plank, waar het geldbusje op moet staan aan komt, schrikt hij, want het geldbusje is weg. Dan roept hij zo vlug mogelijk Piet het Konijn. Piet vraagt: „Wan neer was het weg?" „Daar net," zegt Pluis, „heel erg vlug". „En wanneer stond het er nog wel?" „Gisteravond," antwoordt Pluis. „Dan kan de dief nog niet ver weg zijn," zegt Piet weer. „Ik ga er met een naar zoeken." En weg is Piet ai. Dan roept hij Mairk de Vos. Die komt ook heel vlug. Hij vraagt: „Wat is hier aan de hand". Pluis zegt weer hetzelfde als bij Piet het Ko nijn. Mark antwoordt: „Ik weet wel een slim plan om die lelijke dief in te rekenen". Hij is zo vlug als hij kwam ook weg. Dan roept hij al zijn vriendjes en vriendin netjes bij hem. Zij praten als maar over het gestolen geld busje. En dan opeens.... horen ze een hard gekrijs van achter een bosje. Ze lopen er gauw naar toe en wat zien ze daar... Piet het Konijn en een kraai. Piet zei: „Hij zei dat hij Hans de Kraai heette." „Geef je over," zeggen ze met z'n al len. Na veel treuzelen zegt hij: „Goed ik geef me over." Pluis vraagt gelijk: „Waar woon je?" „Ik woon in Lim burg naast de Sintjansberg," zegt Hans verlegen. Dan vraagt Dirk de Mol aan Hans, „Waar ligt Limburg?" „In het zuiden van Nederland," zegt Hans erg trots, omdat hij dat alleen weet. Vlug halen Jo landa de Eend en Mies de Raaf de kaart van Nederland. In een wip zijn ze terug. Ze vouwen de landkaart vlug open. Ze zoeken heel goed en opeens roept Pluis: „Ik zie het daar in de hoek, daar staat Limburg met grote let ters." Ze zoeken nog eens, maar nu naar Sintjansberg. Na lang zoeken ziet Wim de Mus 't met kleine letters. Hij zegt het vlug tegen de anderen. Dan vraagt Pluis: „Nou moet jij mij je schuil plaats, ik bedoel je nest aan wijzen, waar je mijn geld busje verstapt hebt." „Nee," zegt Hans de Kraai, „ik doe het niet!" „Anders krijg je ren opdoffer," zegt Hans. Toen pas begon Pluis boos te wor den. Hij zei: „Als je het niet zegt, krijg je zelf een dub bele optaiter!" Toen opeens begonnen ze met z'n allen te roepen: „Als je het nest noig niet aanwijst, krijg je een dubbele optater van ons allen en daarna ga je de kraiaien- gevangenis in!" Toen begon Hans de Kraai pas echt bang te worden. „Nou.... gggeef... ik me echt over!" zegt hij treuzelend. „Dan," zegt Pluis, „de hand er op." Na lang treuzelen knikt hjj van ja. „Kom, maar wijs me nu de kant van de berg waar je nest is." Hans wijst vlug zijn nest. Hij zegt: „Ik zal je het geld terug ge ven." Tot grote verbazing van iedereen slaat hij zijn vleu gels open en wat valt daar: het geldbusje. Pluis raapt het vlug op en rammelt er mee. Ja het geld zit er nog in. Hij zegt: „Zullen wij vrien den worden?" „Ja," zegt Hans. En Hans en Pluis wenden de beste vrienden en natuur lijk ook alle anderen leefden nog lang en gelukkig. Marnix Goethals, Sluiskil, 9 jaar. 0 Marloes Coppens, Etten-Leur, 7 jaar. WASHINGTON/PARIJS (AFP) De conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten in Was hington, die haar tweede week is ingegaan, wordt be heerst door een sfeer van rancune tegen de Verenigde Staten. Washington zelf houdt zich op de conferentie erg afzijdig en reageert nau welijks op de vele directe en indirecte aanvallen van de overige deelnemers. Veel be langrijke Latijnsamerikaan- se landen, waaronder Chili, Venezuela, Peru, Argenti nië, Columbia en Panama, willen de voogdijschap van de V.S. afschudden. Latijns- Amerika beziet de „gringo's" al lang met gemengde ge voelens, maar tot voor kort werden ze algemeen als een noodzakelijk kwaad be schouwd. Diie verhounJtag begon te wiarikelen met het aan de macht komen varn Fidel Castro op Cuba, in 1962. Sindsdien zijn in verseheHene landen van Latijns-Amerika ,anti-hn- periallistisohe" guerrillabewe gingen opgedoken. Maar voor al de demoanatnfeche verkiezing van Salvador Allende tot pre sident van Chili in 1970 mar keerde het begin van een tijd perk van meer algemeen ver zet tegen de Amerikaanse he gemonie. De nationalisatie van de Chileense kopermijnen, die in Noord-Amerikaanse handen waren, is bdjna een voorbeeld voor de rest van het continent geworden. Een ander teken van de ver anderende verhoudingen op het westelijk halfrond is de zitting, die de Veiligheidsraad van de V.N. vorige maand hield in Panama. Een klein staatje als Panama slaagde er in deze vergadering tegen de zin van Washington in door te drijven en een groot deel van de zitting is gewijd aan de bespreking van „het bestaian v n een koloniale enclave ge heten de Panama-kanaalzo ne." Wat concrete resultaten be treft heeft Panama weliswaar weinig bereikt, maar het heeft in ieder geval Washington er toe gedwongen zijn veto uit te spreken in de veiligheidsraad, wat in het overgrote deel van de derde wereld slecht is ge vallen. Maar alles wijst erop, dat de V.S. toch rekening zul len moeten houden met de Pa namese eisen, uit het feit dat Panama de VU. en niet de O.A.S. verkoos voor het be pleiten van zijn recht op soe vereiniteit over het Fan-am-a- kaniaial en de Kanaalzone, blijkt overduidelijk hoezeer de O.A.S. in gebreke blijft als er geschillen tussen twee lidsta ten geregeld moeten worden De „derde inter-Amerikaan- se algemene vergadering" van de ministers van buitenlandse zaïken, die nog tot 14 april in Washington wordt gehouden, wordt dan ook beheerst door voorstellen voor nieuwe ver houdingen tussen Noord- en Zuid-Amerika. Het verst gaait het voorstel van de Chileense minister Clodomiro Almeyda: er zou een organisatie van La tijns-Amerikaanse staten zon der de V.S. opgericht moeten worden. De bestaande struc tuur van de O.AS. zou dam gebruikt kunnen worden voor het onderhouden van een „dia loog" met Washington. Want de Latijnsamerikaanse leiders zijn zich, ondanks hun sterkere oriëntatie op andere delen van de wereld, er wel van bewust dat het handhaven van „bijzondere banden" met de V.S. in ieder geval op het ogenblik nog een noodzaak its. Peru, waar een progressief militair bewind aan de macht is, heeft ingrijpende hervor mingen voorgesteld en ge vraagd om de instelling van een „commissie van wijze man nen" die een nieuw systeem zou moeten ontwerpen. Ter wijl samenstelling en taak van de oommissie nog moeten wor den besproken zijn de meeste delegaties het er al over eens dat de commissie haar verga dering buiten Washington moet houden. Tekenend vtaor de lossere bonden met Washington zijn ook de vele reizen die Latijns amerikaanse politici de laatste tijd naar Europa maken. Zo is de Mexicaanse president Luis Echeverriia op het ogenblik in Europa, maar hij zal ook steun gaan zoeken in Moskou en Pe king. Opmerkelijk is, dot hij op zijn reds ook Canada be zocht, dat ook beziig is zijn houding ten opzichte van de O.A.S. te herzien. De Canade zen hebben lange tijd die boot naar de O.A.S. afgehouden, omdat ze daarin een door de V.S. beheerste feodale struc tuur zagen. Sinds februari 1972 stuurt Canada een waar nemer naar de O.A.S.-vergade ringen, en Echeverria zei voor zijn vertrek uit Ottawa, dat Canada volwaardig lid van de OAS zou moeten worden. Zelfs de meest gematigde lan den op de conferentie in Was hington zijn ervan overtuigd, dat er „iets moet veranderen" in de OAS, Washington is zich overigens wel bewust van de verande ringen die zich afspelen op het Amerikaanse oontinent, van Ottawa tot Santiago de Chili. In een boodschap aan de con ferentie beloofde president Nixon aan de Latijnsameri- ka-nse deelgenoten „samen werking zonder paternalisme" en stelde hij zich open voor een hervorming van de organi satie die „nieuwe levens krachtige betrekkingen moge lijk maakt", maar het is de vraag of die goede voorne mens de Latijnsamerikanen te vreden kunnen stellen. De „nieuwe realiteiten" be rinnen ook door te dringen tot de Amerikaanse publieke opi nie. De invloedrijke „Was hington Post" bracht vorige week een hoofdartikel onder de kop „Waarom gaan we niet "it de OAS" „Het oude idee. dat de landen van de Ameri- ka's een natuurlijk geheel vormen en gemeenschappelij ke belangen delen wordt steeds'meer omstreden", aldus de Post. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Als een ondernemingsraad goed werkt, is de vakbond de grootste belemmering voor de ontplooiing van zo'n raad. Die bonden willen helemaal niet, dat onder nemingsraden echte verantwoordelijkheid gaan dragen voor het wel en wee van hun bedrijven. Ze zijn als de dood to bang, dat die ondernemingsraden op hun stoel gaan zit ten. Ze vrezen buitenspel gezet te worden. Ze hebben 20 jaar verzuimd te werken aan een democratisering van de structuur van de onderneming. „Wij, werknemers, hebben de vakbonden nodig. Maar we moeten wel weten wat ze n« precies willen". Die bittere, kritische opmer- «ngen zijn in Tilburg ge- TTiD°t»r ondernemings- aadsleden vakbondsleden kaS, inmiddels gesloten f~agarenspinnerij Swagema- r«i stair r-Bogaerts N.V. Op een ROB VAN DEURS™ na? g over het sociaal ex- ment, dat in die spinnerij sinds 1970 is uitgevoerd. Een experiment, dat medezeggen schap als uitgangspunt had. Het werd begeleid door een projectgroep van sociologen onder leiding van de Amster damse hoogleraar dr. H. J. van Zuithem. Die wees erop, dat de vakbonden de ondernemings raden zien als hun verleng stukken in de bedrijven. Ze willen die raden alleen contro lerende bevoegdheden geven. Maar zodra die raden echte medezeggenschap krijgen en het bedrijfsbelang bij hen de boventoon gaat voeren, gaat het mis. Dan is de verhouding vakbond-ondernemingsraad bedorven. Er is al jaren in Nederland een principieel oonfliot over de vraag of ondernemingsra den medebeslissingsrecht in de onderneming moeten hebben of alleen maar een controle rende taak. In wezen gaat het daarbij om wie tenslotte in een onderneming de dienst uitmaakt: de medewerkers en de ondernemingsraad, of de vakbond. Prof. Van Zuthem, die in een academisch betoog het vraagstuk van de doelstellin gen van personeelsbeleid in leidde, kwam tot zijn uitspra ken over taak en plaats van de ondernemingsraden na de felle kritiek, die leden van die raad bij Swagemakers-Bo- gaerts op de vakbonden had den geuit. „De ondernemings raden worden de dupe van een conflict over taak, be voegdheid en invloed van die raden binnen de vakbeweging zelf. Die vakbeweging hinkt op twee gedachten. Daarom heeft de ondernemingsraad nu een tweeslachtige taak in Ne derland. Die raad controleert en die raad beslist. Als men kiest voor het mede-beslis- singsreeht van die raden, gaan ze zich aan de invloed van de vakbeweging onttrekken. Dan gaan ze zich zien als beharti gers van de bedrijfsbelangen. Dat willen de vakbonden be slist niet. Want dan verliezen zij hun greep op de kaderle den, die in de ondernemings raden zitten". In felle bewoordingen he kelden de ondernemingsraad leden op die vergadering het optreden van de vertegen woordigers van de vier vak bonden in de situatie bij hun bedrijf, die heeft geleid tot sluiting van de kamgarenspin- nerij. „We hebben vele maan den in de clinch gelegen met die vakbondsmensen. Ze wis ten niet eens hoever hier de medezeggenschap was voortge schreden. Voor ons experiment met de democratisering in het bedrijf hebben zij nooit be langstelling gehad". Wij hebfoen geprobeerd, via onze vakbonden, de onderne mingsraden van de bedreigde textiel-, leder- en schoenfa brieken in Nederland bij el kaar te brengen. De vakbon den beloofden ons dat d-it zou gebeuren. Het is nooit ge beurd. Zij willen dat helemaal niet. Nu bedreigen de vakbon den onze welvaart. Want als die stakingen rond een poli tiek doel nog langer doorgaan, bij de grote bedrijven, dan gaan vele kleine bedrijven, waar niet gestaakt kan wor den omdat hun positie slecht is, kapot. Want die kleine be drijven zijn vaak afhankelijk voor hun orders van de bedrij ven waar wel acties zijn. Laat die vakbeweging zich maar druk maken over de invloed van de multi-natdonale onder nemingen. Dan kunnen ze de grens over om d-aar wat aan te doen. Daar ligt een grote taak voor hen". Het eerste boekje van een onge twijfeld nog lange reeks ter gelegenheid van het in sep tember te vieren zilveren re geringsjubileum van de konin gin is er. De in deze materie doorknede dra M.G. Schenk schreef de tekst en natuurlijk werd er duchtig in het foto archief gedoken. Men kan niet anders zeggen dan dat het boekje met alle kundigheid is vervaardigd die door het on derwerp wordt vereist. Naast de lofprijzingen (Juliana, de maatschappelijk werkster; Ju liana, de in alles geïnteres seerde; Juliana, de wereldbur gereswordt hier en daar een kritische noot geplaatst, zoals dat tegenwoordig behoort om geloofwaardig te blijven: de koningin ziet en hoort alleen datgene wat ze wil zien en horen; de koningin wordt bij buitenlandse staatsbezoeken wel eens zo enthousiast over wat haar officieel wordt ge toond, dat de feodale toestan den achter die fagade niet meer opvallen. De mantel der liefde wordt door dra Schenk even delicaat gespreid als zij het geheim van Soestdijk respecteert. We zullen niet vernemen welke minister-president van Hare Majesteit een staatsrechtelijke veeg uit de pan kreeg, zo goed als we niets wijzer worden over de achtergronden van het verblijf in Frans-Canadc van prinses Christine (vroeger Ma rijke). Naar verhouding wordt het rumoer rond het huwelijk Var prinses Irene zeer uitvoe rig behandeld (hoewel het de vraag is of oud-premier Marij- nen de do or dra Schenk gege ven lezing in alle opzichten zou onderschrijven als hij daartoe de vrijheid had), maar de naam van Greet Hofmans zal men vergeefs zoeken. Kortom: een keurig boekje voor keurige onderdanen. Na lezing van het eerste nummer van „Vorsten van daag", een tweemaandelijks tijdschrift dat een nog royaler opvolger wil zijn van het Ko ninklijk Journaal, gaat men het boekje van mevrouw Schenk alleen maar waarde ren. „Vorsten vandaag" is Wel bijna helemaal oranje, maar er staan ook nog drie bladzijden in over de Engelse konings dochter Anne en haar ridder Mark. Eén onderschrift willen we u niet onthouden, want daarmee kunnen wij cms een verdere omschrijving van het blad besparen: „Anne heeft vele gezichten, harde facetten. Tegenover Mark Philips ont spant ze en ontluikt een dro merige verliefdheid op haar gezicht". JOOPBARTMAN (Dra. M. G. Schenk: Vijf entwintig jaar koningin. Het verhaal van een bewogen le ven. De Boekerij, Baarn, t 12,50. Vorsten vandaag, twee. maandelijks tijdschrift. Zomer en Keuning, Wageningen, t 15.- per jaar).

de Stem | 1973 | | pagina 15