IJ PAKTE Z9N KOFFER EN GING WEG" IL N [ZE LACHEN ZO'N BEETJE M EEN IROOP LIJST ie Nederlanders vergeten lij de welvaart de mens' u AA "«nlcnl dM Troepen Saigon martelden iedere krijsgevangene Rotterdam zou vrouw discrimineren binnenland buitenland Prijs-slag jlES TOAST 59 -BESCHUIT j 59 IG LIGBED 0{ logeerjomer^f të MELK 49 V-rol HUM FOLIE I.25 ACON HÜANI «ZACHTER^ U|K0M0| 1 LZAKKEN 1 H MMOLIVEl f T-ZEEP 9 S9 brdeel kofier 1,2 KILO SEüSj^Jj 19 G VOETBAL 95 s. nzc zaak tonen. |PANJAARDEN CONSUMPTIE NIET VERPLICHT WINKELTJE VRIENDEN AJAX-REAL Homu'Dt HANOI: papier uw pen Intimidatie (II) Mager resultaat Docle tijgerpython gevonden Insc/ag J' aP"] 1973 13 P tallen ls verkoopster in een Middelgroot kledingma gazijn Een vlotte, aan- Ifijjk'e verschijning, goed léd, bijna zwart, krul- Ihaar, een fijn profiel, beweeglijke vingers, »an de nagels met zorg lemanicuurd. De modieu- Irte rok doet haar goed lortioneerd figuurtje fa, uitkomen. Twee Kkkelijke benen heeft zij, lenige nonchalance, over l geslagen. Haar grijze hebben iets behoedzaams, Êewicht heeft enkele lij (ie duiden op ondergaan let. ■ien 25 jaar en van-huis- latholiek. Ik heb een je van 3 jaar. Ik trouwde I ik goed twintig was. |e kennis met mijn man ■zoveel mensen met el- [kennismaken. In de hoc- Eb. We zijn een goed terloofd geweest. Ik was „i de HBS af. We trouiv- p de kerk. Enfin, het was Jen hele bedoening. Zijn I familie, mijn, veel klei- lamilie, vrienden, kennis- I kent dat wel. We had- |en gezellig flatje, Heb- liet fijn gehad. Ook als Iman en jonge vrouw, (veranderde echter vrij I na de geboorte van Ije. Waarom, weet ik nog j niet. Achteraf realiseer de ik me dat hij nooit echt eens uitbundig blij heeft ge daan over het kindje. Maar ik zelf was dat wel. Hij heeft er, zo meen ik nog steeds eerlijk, nooit onder hoeven te lijden. Ons samenleven was er niet minder goed om." De man kwam steeds min der op tijd thuis, bleef soms avonden weg. „Op een dag belde een kennis me op en vroeg me of ik wel wist dat Ger een ander had. Ik heb de telefoon zonder iets te zeggen op de haak gehangen. Geloof de het hlemaal niet. Toen hij thuis kwam en we gegeten hadden, heb ik hem op de man af gevraagd, of dat ver haal op waarheid berustte. Hij draaide wat, maar gaf tenslot te toe dat hij een oudere vrouw had ontmoet van wie hij was gaan houden. Ik wist eerst niet wat te doen. Hij zei er niet aan te denken die ver houding te verbreken. Om een lang verhaal met heel veel verwikkelingen kort te maken, we zijn tenslotte gescheiden. Met tegenstand van de familie, natuurlijk. Die had het over vergeten en vergeven. Dat moest ik dan maar doen, want hij wilde niets opgeven Ze onderbreekt haar verhaal om koffie te maken. Presen teert er een bonbon bij. Drinkt stil de koffie op. Zegt dan zonder haar bezoeker aan te kijken. „Ik heb het na die scheiding moeilijk gehad. Niet financieel, maar gewoon als jonge vrouw die behoefte heeft aan omgang met een man. Ik heb erover gedacht me een vriend aan te schaffen. Dat doen er immers zoveel van- daag-de-dag. Maar ik durfde dat niet. Niet voor de jongen zelf, het op prijs zou stellen contact met haar te maken. Zij kreeg zijn foto en een aantal persoonlijke gegevens en zei „ja". „Ik ontmoette hem de eerste keer in een rustig res taurant aan de rand van de stad- Het was een beschaafde, goed onderlegde man. Hij had een ambtelijke baan. We zijn en misschien ook wel niet, omdat ik er gewoon te dege lijk voor ben opgevoed. Enfin, na lang wikken en wegen ben ik naar aan huwelijksconsu- lente gestapt van een bureau. XI moet niet vergeten dat ik door Fransje en door die hele ellende van die scheiding en de wrijvingen bijna geen kennissen meer had. Ik was overal uit. En ik had gewoon weer een man no dig. Niet financieel. Ik kon mezelf redden met m'n werk en Ger moet betalen." Ze kreeg vrij snel een me dedeling van het bureau dat een man, iets ouder dan zij- overeengekomen de kennisma king voort te zetten. Na een week of vier ontving ik hem thuis. Ik was beslist niet dol verliefd op hem, maar kon hem waarderen. Hij was zeer correct, was heel lief voor Fransje. Hij vertelde weinig vrienden en kennissen te heb ben. Hij had geen ouders of naaste familieleden." Na vier maanden besloten zij te trouwen. „He aarzelde nog wel wat, want John was niet aanhalig. Maar ja, ik weet dat aan zijn schuwheid. Hij had me verteld nog nooit een meisje te hebben gehad en per slot van rekening was ik een gescheiden vrouw met een kind. Later zijn er mensen geweest die me naief hebben genoemd. Nou, ze zullen wel gelijk hebben, maar ik heb toen een heel andere verkla ring gegeven aan Johns, mag ik het noemen, schuwheid." Die koelheid bleef, ook toen het stel was getrouwd. „John deed geen enkele sexuele toe naderingspoging. Ook niet als we naar bed gingen. Ik heb hem de eerste dagen van ons huwelijk gewoon uitgedaagd. U weet wel, hoe een vrouw dat kan doen. Hij werd er heet noch koud van- Ik be greep dat eerst niet. Ben ero ver gaan denken. Kon er met niemand over praten. Toen dat een dag of veertien had ge duurd, heb ik hem op een avond ronduit gevraagd, of hij homofiel was. Hij gaf geen enkel ant woord. Zei niets, stond op, ging naar de slaapkamer, pak te een koffer en ging weg. Ik heb hem sindsdien niet meer gezien. U kunt zich vooretellen dat ik er dagenlang kapot van ben geweest. Dit was voor mij zo'n schok dat ik erover heb gedacht hier weg te gaan. Want, zo vreesde ik, nu zou de goegemeente wel zeggen dat het ook met m'n eerste huwe lijk wel fout bij mij zou zijn geweest. Ik ben naar een advocaat gegaan en die heeft 'gezorgd dat er heel snel een echtschei ding voor elkaar kwam. On derzoek wees namelijk uit dat John homofiel was. Waar schijnlijk is hij getrouwd om een soort dekmantel te heb ben. Dat is me tenminse ver teld. Zeker weten doe ik dat echter niet." Toen ze over de gevolgen van de school die de affaire haar had gegeven heen was, heeft ze het huwelijkscontact bureau opgebeld. „Ik heb daarover geaarzeld. Maar vond dat ik het moest doen. De consulente was helemaal in de war van het verhaal dat ik haar vertelde. Ze is me de volgende dag komen opzoeken- Vertelde me dat ze zo iets gelukkig nog nooit had meege maakt en dat het een goede leer was om voortaan nog scherper te praten met mensen die zich als cliënten willen laten inschrijven. Ze vroeg me ook, of ik via het bureau op nieuw een partner wilde zoe ken. Ik heb dat aanvankelijk afgewezen. Ze had daarvoor begrip, gezien m'n trieste er varing. Tenslotte wist ze me te overtuigen van het feit dat zo'n ervaring geen alledaagse zaak is en dat ze me juist daarom zo graag wilde hel pen." Ze heeft opnieuw contact gekregen met een man. „Het bureau stuurde me een kandi daat die ouder is dan ik. Bijna tien jaar. Ik heb daar aanvan kelijk wel wat bezwaren te gen gehad. Maar toen ik hem ontmoet had en rustig met hem had kunnen praten, be greep ik dat deze man iets had wat ik, ongeweten, bij de anderen had gemist. Noem het maar rijpheid. Hij is ingenieur en leidt een belangrijke afde ling in een groot bedrijf. Hij is voor dat bedrijf veel in het buitenland geweest en was niet in de gelegenheid in Hol land een vrouw te zoeken. Nu blijft hij als regel in ons land. We hebben afgesproken dat we een half jaar zullen nemen om elkaar goed te leren ken nen. We zullen in die tijd ook met elkaar op vakantie gaan. Ik heb hem ook gezegd dat ik er geen bezwaar tegen heb, in die periode intiem met hem te zijn. Hij moest daar om la chen, maar begreep het wel, gezien mijn ervaring met John." Ze heeft ook afgesproken dat ze tot vlak voor de trouw dag zal blijven werken. Hij heeft haar voorgesteld aan z'n ouders en zijn broer en zus. „Dat is goed gegaan. Ik hoop maar dat het nu tussen ons ook goed wordt." JACQUES LEV1J (De vorige afleveringen in deze serie stonden in de kran ten van 27 en 28 maart en 3, 5 en 10 april). Gastarbeiders gaan een paar wekenof maanden, terug naar hun gezin. ATERDAGMIDDAG. In de flatwoning van de heer D. lopez Martinez in Breda praten behalve hijzelf nog vijf baanse gastarbeiders over hun lotgevallen. Bij hen is Ik pater P. J. van der Veeken uit Breda, die speciaal ■last is met de zielzorg onder de Spanjaarden. |De Mannen, die in leeftijd ■riëren van 25 tot 46 jaar, lillen graag iets kwijt over TH ervaringen in Nederland, ur aanleiding van wat de te-hoppen in de jongste tetenbrief over hen schrij- p. Maar op de heer Lopez die met een Nederlandse touw getrouwd is, willen ze (et dat hun naam in de int komt. Sommigen heb- |n zelfs bezwaar tegen het fratelden van hun voor- lam. „Ze willen liever geen [too lopen, begrijpt u", leg ion de heer Lopez en pater |4 Veeken verontschuldi- pd uit. De goede verstaan- Jtr heeft hier duidelijk maar n half woord nodig. [De heer Lopez, die in de 'ding zit van het Spaans mtrum in Breda en nu in 1'. groepje voortdurend de [I van tolk, respectievelijk [oordvoerder vervult, valt [steen met de deur in huis: Tbs grote probleem, is de ptegratie in de bevolking F- Ik heb geen moeilijkhe- p meer, ik ben hier ge touwd en ingeburgerd, maar f® jongens hebben het par. Marokkanen en Tur ft die hebben een andere fhgie en een andere cul- far, maar de Spanjaard •ol' zich Europeaan, met [zelfde christelijke cultuur z de Nederlanders. liet leek eerlijker om met patijaarden te gaan praten bijvoorbeeld Turken of farokkanen, omdat deze pisten wat betreft gebrui kt gewoonten en gods- J®si zover van de doorsnee ■™orlander af staan dat moeilijkheden bij de integra- - Tl TJ -.'.V fi.hr i \Ji; -v, - - 'ij-' tie erg voor de hand liggen. Waar het echter om Europese gastarbeiders gaat, uit een land waar zeer vele Neder landers wel eens met vakan tie zijn geweest, zou je zeg gen dat het contact veel ge makkelijker zou moeten ver lopen. Maar dat valt erg te gen. Verreweg de meeste bui tenlandse werknemers ko men uit nauwelijks ontwik kelde of geïndustrialiseerde, agrarische gebieden. Zo ook dit gespreksgroepje. „Ik kom uit een dorp in Andalusië. Voordat ik hier kwam, deed ik losvast, ongeschoold werk. Een tijdje heb ik gewerkt bij de bouw van een tunnel, maar toen de tunnel klaar was, had ik geen werk meer". De man die dit vertelt, is 42 jaar oud, maar hij lijkt ten minste tien jaar ouder. Al negen jaar lang werkt hij nu in Nederland als seizoen arbeider. Voor ongeveer 1" P het bedrijf, op straat zien wij medemensen uit andere van Europa of van nog verder weg, gastarbeiders, die Ware levende symptomen zijn van het bedenkelijke I n ons economisch stelsel. 1 Om enige welvaart voor hun gezinnen te verkrijgen, zijn P gedwongen bij ons te komen werken en, langdurig van C™ i^milie gescheiden, geïsoleerd in onze samenleving te ["olijven. stelsel dat onze maatschappij beheerst, tast, op afstand, Muider gefortuneerde landen gezinsverhanden aan. ■erh- a?nwez'£heid van deze buitenlanders temidden van ons Eeko dat wij zo maar, met een goed geweten en on- T ?merd, van onze welvaart genieten, uin a's z'i onze weS kruisen, kan de vraag ons be- ■Pen; is er niet een fout geslopen in ons stelsel?" (Vastenbrief pag. 6 en 7) driekwart jaar is er werk, dan moet hij weer weg. De heer Lopez: „In die twee, drie maanden dat ze thuis zijn, raakt praktisch al het gespaarde geld weer op. En dan gaan ze maar weer terug. Het is een cirkel waar ze in zitten. Ze worden er niet wijzer van". De man van 42 geeft toe: „Ik ben er met mijn familie .vel een beetje beter van ge worden, maar als ik met dit werk ophoud, dan is alles zo weer weg. Voor de jongeren zijn op het platteland in Spanje wel mogelijkheden om geschoold te worden, maar voor de ouderen niet. Die komen niet meer in de industrie". Een ander, 46 jaar, maar op het gezicht al een oude man, vertelt dat hij thuis een winkeltje heeft. Hij is hier komen werken om zijn kin deren te kunnen laten stude ren. Zo zijn er meer verha len. Ze zijn hierheen geko men om hun gezin wat uit de armoede te halen, om iets meer welvaart te krijgen. In heel veel gevallen gaat het dan nog maar om een beetje meer welvaart. Maar dat menen ze nog niet eens zo zwaar. Ook het hele ver schijnsel van „de gastarbei der" het feit dat mensen een jaar of meer van hun gezin gescheiden moeten leven en werken is niet het punt waar ze uit zichzelf het eerst over beginnen te praten. De heer Lopez hierover: „Dat hangt nu eenmaal sa men met het kapitalistische stelsel. Maar dat heb je in heel Europa. Europa heeft zijn weivaart voor een groot deel te danken aan de gast arbeiders. Wij zijn de slacht offers van de 20e eeuw. Maar ja, dat regelen de rege ringen, wat wij nu en hier moeten doen, dat is die toe stand leefbaar maken". Dat zit deze Spanjaarden vooral erg hoog. We zijn hier nu eenmaal akkooord, maar dan willen we ook zo graag als mens behandeld worden, als ieder ander in dit land. „De taal is een vreselijk probleem", zegt een oudere man. „Je kunt je niet uit drukken. En dan krijg je het gevoel dat je er tussen geno men wordt, ook al is dat misschien niet zo". Een ander: „De mensen nemen je vaak niet serieus. In winkels, of bij het loket van een of andere instantie. Ze lachen zo'n beetje om je". De anderen vertellen dat ze dezelfde ervaring hebben. De heer Lopez vertaalt: „Ze krijgen in de fabriek ook nogal eens heit gevoel dat ze als indringers worden beschouwd. Of ook dat veel Nederlanders wel blij zijn met ons, omdat wij de vuile werkjes hier opknappen. „Vier jaar lang had ik aan dezelfde etiketteermachine gestaan. Toen viel er een an dere machine, waar een Hol lander aan stond uit, en toen moest ik van mijn machine af en op de expeditie-afde ling gaan werken en die Hol lander kreeg mijn machine. Dat is toch discriminatie". De verontwaardiging in de kamer laait hoog op en het is moeilijk om nog iemand aian het vertalen te krijgen. „Er is een rookverbod in de fabriek, hè, en ais er een Spanjaard gesnapt wordt, dan krijgt hij een tientje boete, maar ik heb zelf meermalen gezien dat ze een Hollander die rookt zoge naamd niet zien". „En als je protesteert te gen iets, dan krijg je al gauw te horen: niet goed? ga dan je koffer maar pakken". An deren bevestigen met nadruk dat ze zulke gevallen ken nen. Het zijn emotioneel gela den, misschien eenzijdige verhalen soms, maar ze teke nen een gevoel van teleur stelling, van vernederd zijn. „Er zijn café's waar ze ons zeggen: door de week kun nen jullie hier komen, maar in het weekend niet". Wie zal zich dan niet vernederd voelen? De heer Lopez en pater Van dier Veeken zeggen het en het blijkt ook uit dit ge sprek steeds: deze mensen zoeken niet het isolement in hun eigen groep. De groeps- binding is sterk, maar ze missen echt het normale con tact met de bevoking. De heer Lopez: „In Spanje zoeken de Nederlandse toe risten contact met de bevol king daar, ze gaan naar stie rengevechten kijken, wande len door kleine dorpjes, eten en drinken in de restaurant jes, en ze zijn welkom, Spanjaarden zijn gastvrij. Maar ais de Spanjaarden hier proberen contacten te leggen, mag dat niet". Het gesprek komt op Rot terdam, waar vorige week in de wijk Het Oude Noorden een Spaans centrum (in een voormalige school) gesloten is, omdat het weekend daar voor buurtbewoners tot handgemeen dreigden over te gaan vanwege geluidsover last. De heer Lopez: „Goed, wij zijn lawaaieriger, maar er loopt praktisch noodt een Spanjaard dronken op straat. De Nederlanders scheren de buitenlanders zo gauw over een kam en gaan ze af op berichten in de krant. Voor oordelen. Natuurlijk zijn er problemen, maar iedereen ziet altijd maar de lasten en niet de kansen tot beter con tact. Vertelt een jongere man: „Als de mensen je beter kennen, wordt het vaak wel beter. Mijn werkgever was een paar jaar geleden vaak vervelend tegenover mij. Ik deed bijna nooit iets goed. Toen ging hij een keer met vakantie naar Spanje en sindsdien zijn we de beste vrienden". Ze hebben wel een verkla ring voor de houding van veel Nederlanders. De heer Lopez: „Spanjaarden streven net zo goed naar meer wel vaart. Dat is normaal. Maar de Nederlanders hier verge ten daarbij die menselijke as- pecten. Iedereen is hier ja loers op elkaar. Die welvaart staat centraal hier. Zieken en bejaarden worden bij ons door de buurt verzorgd, hier worden ze alleen gelaten. Wij zullen onze families nooit loslaten. Ook als het ons beter gaat, zal die band met de familie blijven. Ik ben hier opdat mijn ouders in Spanje het ook beter zul len hebben. Dait geldt ook voor de sociaal hogere mi lieus in Madrid bijvoor beeld". Pater van der Veeken, die tot 1971 zeven jaar in Chili heeft gewerkt, zegt: „Het viel mij op, toen ik terug kwam, hoe leeg veel mensen hier zijn. Bij ons spreekt het hart te weinig. Door het ma terialisme, ja". Nee, ze zijn niet jaloers op de Nederlanders. Maar ze zouden zo graag willen dat we beter met elkaar konden opschieten. „Het moet kun nen", zegt de heer Lopez, „en de enige mogelijkheid is over en weer meer contacten te leggen in gesprekken, in culturele ontmoetingen door elkaar uit te nodigen". Als uw verslaggever op stapt, gaat het gesprek door, over voetbal: Ajax Real Madrid. Een van de twee jongere Spanjaarden vertelt, dat hij op de fabriek, waar hij ploegendienst werkt, voor vanavond een dienst had willen ruilen, om naar Real te kunnen kijken. Maar dat mocht niet. „En een paar Hollanders die mochten het wel, om naar Ajax te kunnen kiikpti" JAN LANDMAN Een brief voor een gast arbeider: „De taal is een vre selijk probleem". 'rh ém 6 o fyML U in TOKIO (AP) De Vietcong heeft bekendgemaakt, dat Vietnamese krijgsgevangenen in Zuid-Vietnam werden ge marteld in sommige geval len werden hun benen afge zaagd om inlichtingen te krij gen, zo is in Hanoi gemeld. In een rapport van het mi nisterie voor volksgezondheid, sociale zaken en oorlogsinvali den der Vietcong wordt ge sproken over de toestand der gevangenen, die werden vrij gelaten uit strafgestichten op het eiland Phu Quoc en in de provincies Bien Hoa en Can Tho. Het officiële Vietnamese persbureau sprak niet over de aantallen vrijgelaten gevange nen, maar merkte wel op, dat allen gemarteld waren. Dat martelen had bestaan uit sla gen met stokken en latten en elektrische schokken. Een gevangene vertelde, dat degenen, die hem martelden brandende benzine in zijn ogen hadden gegoten. Een an dere ex-gevangene verklaarde, dat zijn wonden met pincetten waren bewerkt. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) Dc- PvdA-fractieleider in de Rot terdamse gemeenteraad, Arie Lems, heeft de indruk dat ge meentelijke diensten de vrouw dis elimineren op grond van haar geslacht. Hij heeft het college van B. en W. hierover vragen gesteld naar aanleiding van een advertentie van de gemeentelijke woningstichting, waarin sollicitanten worden opgeroepen voor de functie van chef woniinginspectie. Tussen haakjes is hierbij de aanduiding „mnl" vermeld. De heer Lems vraagt het college welke criteria worden gehanteerd om het bepalen of een functie door iemand van het mannelijke of vrouwelijke geslacht dient te worden ver vuld. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worc/en ondertekend Bij oublikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bi| hoge uit zondering zal van deze roget worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brite- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Naar aanleiding van de In zonden briet Intn -dntic*' van de heer H Rooijmans tfi Br''da zou ik gaarne het vol gende willen opmerken, Oo de eerste plaats senrijtt de heer Rooijmans verbaasd te zijn dhr. Fievet in een uiteen d tip van „Achter het Nieuws" >e hebben horen verklaren dat er in de zaak van de Bredase a.ts spnake zou zijn van dood door schuld. Zelf het gewraak te interview wél aandachtig l c Virterd hebbende, kan ik u meedelen dat dhr. Fievet ver vaarde dat er duidelijk *pra ke is "an grove nalatigheid en dat het zelfs MOGELIJK is dat ei gesproken moet word»n van dood door schuld. Dhr. Fievet heeft zeer duidel'ik cp de MOGELIJKHEID gewezen en iaat de beoordeling daarva? ever aan de daarvoor bevoeg de m tanties. Voor wat betreft de wel bij zonder onvriendelijke opmer king van dhr. Rooijmans aan net adres van dhr. Fievet gaan-e het volgende. Reads dr.e jaar ben ik lid van da Nedc' andse Hartpatiënten ver eniging. In deze periode ne.:, ik de diverse activiteiten var- dhr. Fievet uiteraard op de voet gevolgd. Ik kan niet anders conclude ren cian dat dhr. Fievet bij mi' is overgekomen als ie mand die ijvert voor alle hart- papenen, opdat zij het alier- t ste wat op net gebied van ha:tchirurgie bestaat ook in derdaad zullen krijgen. Da1- al léén is het rtreven van dhr Fievet. Dat dhr. Fievet zijn werk zaamheden voor de Neder landse hartpatiënten geheel 'elangeloos verricht, misschien in de toekomst ook nog eens voor dhr. Rooijmans, maakt et des te verfoeilijker dhr fievet op deze wijze aan te vallen. Mag ik de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging van harte gelukwensen met haar voorzitter die enkel en alleen een verbetering in het lot der nartpatiënten voorstaat. ik noop dat men dit zal kunnen, maar vooral zal Wlltrv j EN zien. BREDA A. KUYSTERS De vergadering op 9 april in Sas van Gent inzake de ver vuiling van het kanaal Gent- Terneuzen en van de Canis- vlietkreek heeft wel een zeer teleurstellend resultaat gehad. Dit is niet te wijten aan de voortreffelijke leiding van de vergadering door de heer Don, want ik ben ervan overtuigd, dat ook hij een verderstrek kend resultaat had willen be reiken. Het komt er in feite op neer, dat de sloot die de gemeente Zelzate bad toege zegd te graven op Belgisch gebied, nu door Nederland zal worden gemaakt (met Neder lands geld), juist op de plaats waar de rijksgrens loopt. Ne derland gaat deze investering plegen, enkel en alleen om dit werk hoogstens zes weken eerder uitgevoerd te krijgen. De gemeente Zelzate kan dit werk in drie maanden realise ren, het waterschap kan het in het gunstigste geval in zes weken. En dat kost voor de Nederlanders een bedrag van 45.000 gulden. De vervuiling van het ka naal is verder buiten beschou wing gebleven. Deze neemt al leen nog iets toe, doordat de rommel van Zelzate er nu ook in terecht komt. De planten, vissen, kikkers en wormen in Canisvliet krijgen vier tot zes weken eerder schoon water, maar de mensen in Sas van Gent, Sluiskil en Terneuzen moeten maar wachten tot de ambtenaren in Brussel en Den Haag eens iets gaan doen. Van welzijnszorg gesproken... AXEL D.J. OGGEL DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft na een telefoontje van een onbekende op het talud van de Houtrust- brug in Den Haag een twee- en een halve meter lange tijger python gevonden. De slang was al enige tijd dood. Waar- het beest vandaan komt of van wie het is, is onbekend. Er heeft zich nog niemand ge meld met een weggekropen reptiel. BLIJKENS een schrijven uit Rome van kardinaal Villot, staatssecretaris, en kardinaal Antoniutti, prefect van de Congregatie voor de Religieu zen, is de bisschop van Rotter dam, mgr. dr. A.J. Simonis, benoemd tot lid van de Con gregatie voor de Religieuzen en die seculiere instituten.

de Stem | 1973 | | pagina 13