TELS 'ostauto overvallen Woonwagenbewoners waarschuwen minister Tweede Kamer voor uitbreiding Staatsloterij Stakingsacties duren voort Theo Eerdmans is ook al over op Maple Leaf Blue 25 ct Actie in Beiroet m ELF TREKKINGEN PER JAAR Roemeense president in Nederland 15.- 'OSTROOF 36: fernenwerden aan' GESPREKKEN OP VELE FRONTEN, MAAR Bezetting Van Thiel United opgeheven Thieu in Londen en rumoerig Bonn 1 c«^ nershirts van tricot, yl. 104-164 10.-12.- Baby bloeson met allemaal vlaggetjes. Katoen. 80-86. commentaar Moeilijke taak /ergelding Israël lieeft nieuwe president NEDERLANDSE CAPSULE WAARGENOMEN Zes en vijf jaar voor twee bankovervallen Duitse drukkers staken 51. bedrijven Hoogovens Elke maand Bedenkingen Digitalis- vergiftiging: twee jaar ensdag H aPril 1973 11 V pr is weinig fantasie voor nodig om vast te stellen, dat de I gisteren door de koningin aangezochte informateurs Van jen Albeda een moeilijke taak te verrichten krijgen. Aan hen [namelijk toegedacht de politieke pat-stelling, die mr. Burger [meer dan twee maanden niet wist te doorbreken, alsnog om [buigen in een voor beide blokken aanvaardbare voortzetting In de partij schaak, waarmee deze kabinetsformatie zo vaak Irgeleken wordt. [Allereerst dienen v. Agt en Albeda daartoe uit te vissen waar- b nu exact de formatie-Burger is stukgelopen en dat op zich zelf [al een heidens werk. Immers, de progressieven zijn geneigd tconfessionele fracties, speciaal de KVP, de schuld van Burgers ■slukken te geven. De KVP verklaarde na Burgers laatste be- Tek aan de koningin verleden week dat Den Uyl te weinig Jeschietelijk was geweest. Intussen blijkt uit het feit, dat het staatshoofd twee informa- Turs toerust met een opdracht die in de richting wijst van de prming van een links-conféssionele coalitie, hoeveel waarde er Ihecht moet worden aan een kabinet van die signatuur. In dit ]nd met zijn toenemende arbeidsonvrede is alleen een kabinet aarin zoals dat heet de vakbeweging „zich kan vinden" mis trien in staat de gigantische problemen op te lossen. Vandaar t het te hopen is, dat Van Agt en Albeda {wiens kennis op kiaal-economisch terrein in deze situatie onmisbaar is) er in lillen slagen hun moeilijke opdracht te voltooien, teneinde als- bgde weg te banen voor een socialistische formateur die dan et gestrande werk van Burger zonder verder horten of stoten pn afmaken. [Het is verder aan beide in het spel betrokken „blokken" om [nu de tijd dringt goed te beseffen dat deze hernieuwde ging niet opnieuw mag vastlopen terwille van intussen toch lang vervaagde „kiezersbeloften" en even vage begrippen s gelijkwaardigheid. Voor de kiezers is dit onbegrijpelijk ge- lorden spel niet belangrijk: wel de knikkers. i)e Israëlische overval op de Palestijnse verzetsleiders is een daad van vergelding. Ze kan er natuurlijk op geen enkele janier toe bijdragen dat de Palestijnen hun demonstratieve Irreurdaden inderdaad zullen staken, daarmee te kennen ge- fend dat zij zich bij de status quo in het nabije oosten willen lerleggen. s daarmee is dan meteen de tragiek van de situatie getekend, t situatie, waarbij de afgrond alleen nog de afgrond kan [roepen en de redelijkheid geen enkele kans meer krijgt, om- [ot zij door een escalatie van de gebeurtenissen en een steeds [rder gaande verharding van de standpunten volledig buiten- il is gezet. Met elke daad van terreur, met elk slachtoffer ervan, [ordt de verbittering en daarmee de kans op gewelddaden lor beide partijen alleen maar groter. Een verzetsorganisatie [nog nooit geliquideerd door de leiders ervan uit te schake ls. Want woede, wraakzucht en verbittering leveren aufoma- [ch weer nieuwe leiders op die de strijd voortzetten, pt verzet van de Palestijnen kan alleen worden geliquideerd [oor de oorzaken van dit verzet weg te nemen. Maar wie zal, pen de naoorlogse gebeurtenissen in en rond Israël en de gevenheden van het moment, het verlossende woord nog pien spreken? Het gelijk en ongelijk aan beide kanten is jet te veel emoties en tragiek omgeven en te veel tot speelbal pn de wereldmachten gemaakt, dan dat het aan de onderhan- Jelingstafel nog bruikbare uitgangspunten voor een verzoe- [sgspoging zou kunnen opleveren. 0\ 1ISTELVEEN (ANP) Een [Wapende overval door drie 1nnen op een postauto in j-ostclveen is gistermorgen Pslukt door ingrijpen van de piiitie. 1 postauto, die de dagelijk- "jeldronde langs de hulp kantoren in Amstelveen P«akte, werd in de Bors van fwerenstraat overvallen. omwonende waarschuw- Politie en een surveillan- l»!11 de Postauto vrijwel l' aanhouden. Daarbij is Lchoten6 Zijden m0t pistolen |fir>i'>.P°litie zoekt nog naar een e man die zich na de maat-? de voeten heeft ge- ELDe 28-jarise c-B- uit Cn dam werd bij de post- FuurgeSeh0Uden, na. ..een een nJL waardoor hij en werde? eur in een been Sewond. Zijn 33-jarige stadgenoot G. N. ontsnapte aanvankelijk in een BMW waarmee hij zich in Amstel- veen-Noord klemreed. In die auto vond de politie een pis toolmitrailleur en twee pisto len. B. had een derde pistool bij zich. JERUZALEM (AFP) Het Israëlisch parlement heeft gis teren professor EphraAm Kat- chalski tot president gekozen. Hij kreeg 66 stemmen. Op zijn tegenstander, professor Eph- raim Urbach, werden 41 stem men uitgebracht. Direct na zijü verkiezing maakte Kat- chalski bekend dat hij een Hebreeuwse naam aanneemt, Ephraim Katar. (Van onze redacti» binnenland) AMSTERDAM De Roe menen en de Nederlanders hebben gemeen, dat zij zichzelf willen zijn en willen blijven. Dit zei koningin Juliana gister avond tijdens het galadiner - 125 aanzittenden - in het pa leis op de Dam in Amsterdam, ter gelegenheid van het staatsiebezoek van de Roe meense president Ceausescu en zijn vrouw. Eerdier op de dag waren na een kraimstegging bij het natio naal monument, (op de foto Ceausescu en zijn vrouw), be groeting in het Amsterdamse stadhuis en rondvaart door de grachten, besprekingen ge volgd met minister Biesheu vel, Schmelzer en enkele an dere ministers. Een woord voerder vam het ministerie van Buitenlandse Zaken zei daaro ver: Nederland staat in begin sel welwillend tegenover het Roemeense verzoek aam de Eu ropese Economische Gemeen schap, in aanmerking te mo gen komen voor de algemene preferenties die de EEG, ont- wükkelingsiiandan verleent voor eindprodukten en halffa brikaten- De Nederlandse re gering heeft nooit politieke bezwaren gehad tegen het ver lenen van preferenties aan Roemenië. Zij vreest echter wel een precedentwerking, in de zin dat wanneer het Roe meense verzoek wordt toege staan en bepaalde hoeveelhe den Roemeense produkten vrij zijn van douanerechten, ande re Oosteuropese landen om eenzelfde regeling zullen vra gen. Bovendien zou vrije in voer de werkgelegenheid in bepaalde zwakkere, bedrijfs takken in Nederland in ge vaar kunnen brengen". De kwestie van de algemene pre ferenties zal mogelijk tijdens de besprekingen, die minister Schmelzer dezer dagen met zijn Roemeense ambtgenoot Macoveseu voort, ter sprake komen. DEN HAAG (ANP) De Landelijke Vereniging van Woonwagenbewoners heeft bij minister Engels (Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk) met klein geprotesteerd tegen de „deportaties" van woonwagenbewoners. Wanneer de versleeppartijen van woon wagens blijven doorgaan zijn wij niet verantwoordelijk voor de gevolgen. Rechteloosheid roept wederrechtelijk hande len op, waarschuwt het be stuur de minister. Door de „deportaties" wor den de woonwagenbewosers naar gebieden gebracht waar ze geen enkele binding heb ben. Dikwijls gebeurt dat zonder vorm van overleg, aldus het bestuur. Het vraagt zich in een brief aan de bewindsman af met welk recht de ene mens door de andere versleept wordt. Het heeft er volgens het bestuur alle schijn van, dat er voor woonwagenbewoners in Ne derland geen plaats is, omdat de plaatselijke overheden naar willekeur kunnen handelen. Het bestuur wil via redelijk overleg tot bevredigende op lossingen komen maar zegt niet te kunnen instaan voor de gevolgen wanneer de woonwa genbewoners die in vervelen de omstandigheden gekomen zijn, zelf gaan bepalen hoe zij hun menselijke rechten kun nen verwezenlijken. (ADVERTENTIE) Sinds kort brengt Meenk, de specialist in pijnverdrijving, haar hoofdpijnpoeder óók in capsules. Deze zijn gemakke lijker in te nemen en bovendien smaakloos. Ze werken direkt en af doende. Verpakt in een handig doosje zijn ze altijd bij de hand. Ideaal op reis en met vacantie! Wees maar blij dat er Meenk- capsules zijndag hoofdpijn! ROTTERDAM (ANP) De rechtbank in Rotterdam heeft, conform de eisen twee Duitsers veroordeeld tot gevangenis straffen van zes jaar en vijf jaar wegens het plegen van twee bankovervallen in Rotter dam, waarbij in januari van dit jaar in totaal 14.000 werd buitgemaakt. De 32-jarige Claus W. kreeg van de rechtbank zes jaar cel. Zijn evenoude vriend Hans P vijf jaar gevangenisstraf. In de morgen van de vijfde januari drongen Claus en Hans met een pistool en een mes in de vuist voor de eerste keer het filiaal van de spaarbank aan de Engelsestraat in Rotter dam binnen. Zij losten een waarschuwingsschot en eisten van de 26-jarige kassier geld. De twee verdwenen met 4.000,— Tien dagen later verscheen Claus, ditmaal niet geassis teerd door zijn vriend, op nieuw voor het loket van de kassier aan de Engelsestraat. De officier van justitie mej. A.G. Korvinus motiveerde veertien dagen geleden haar zware eisen met: „Er is hier sprake van ernstige misdrij ven, die ook in Duitsland zwaar worden gestraft". DEN HAAG (ANP) In meerderheid heeft de Tweede Kamer geen moeite met het regeringsvoorstel het aantal loterijen van de Staatsloterij uit te hreiden van zes tot elf per jaar. De meeste woordvoerders, Du Chatinier (KVP), J. N. Schol ten (ARP), mevrouw Haas-Berger (PvdA, mede namens PPR), K. A. Keuning (DS'70) en Honig van den Bossche (BP) waren zonder meer voor de uitbreiding, die tegemoet moet komen aan de hij het publiek levende wensen. Alle sprekers waren even wel bevreesd voor de positie van de verkopers van de staatsloten, die collecteurs en collectrices (zij die geen ne venfunctie mogen hebben) en de debutanten (zij. die de lo- tenverkoop niet als enig be roep hebben). Deze verkopers hun inkomen. Geraamd is na melijk dat doior de uitbreiding van het aantal loterijen de venkoop per loterij met 25 procent zal verminderen. Al hoewel er een nieuwe beta lingsregeling komt voor de verkopers en 't aantal hande per verkoop verminderd wordt, is niet iedereen ervan overtuigd dat de inkomsten op hetzelfde pei'l blijven. De Kamerleden vroegen mi nister Nellissen van Financiën, (Van een onzer verslaggevers) STUTTGART Gisteren zijn in grote delen van Duits land geen kranten verschenen. De Westduitse drukkers zijn maandagmiddag in staking ge gaan voor een loonsverhoging van 13 procent. Sinds 1952 is een dergelijke staking in de drukkerswereld niet meer voorgekomen. De drukkersibomd, die bijna 88.000 leden telt, heeft na wil de prikacties bij dagbladen in München en West-Berlijn, een landelijk stakikigsparool uitge vaardigd. (Van onze redactie binnenland) DRIEBERGEN De bondsbesturen van de industrie bonden NVV, NKV en CNV zijn gisteren in Driebrgeen hun wekelijkse vergaderingen begonnen. De besturen ver gaderen apart en beraden zich onder meer over de situatie in de textielindustrie waar informeel overleg met de werk gevers is gevoerd. Het wordt morgen voortgezet. Op de agenda staan voorts de acties in de metaalindustrie, de metaalnijverheid, de confeetie- industrie, Philips, AKZO en het overleg met de contactgroep van werkgevers in de metaalin dustrie. De industriebonden NKV en CNV besteden ook aandacht aan de onrust in de zuivelindu strie, waarover wij gisteren reeds berichtten. De teleurstel ling in werkgevershring over de weigering van vier van de ze ven bij de zuivel-cao betrokken vakbonden om de onderhande lingen over deze cao te hervat ten, is groot. „We hadden met onze brief duidelijk de bedoe ling een handvat te bieden, en de weigering is daarom een vol slagen verrassing", zo reageerde de heer R. Zijlstra, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ op de weige ring van de vier voor de zuivel- cao belangrijkste werknemers bonden. De heer Zijlstra noemde het uniek in de zuivelindustrie, dat niet via overleg tot een oplos sing van geschilpunten kan wonden gekomen. Zoals het ook uniek is, dat al over staking werd gesproken alvorens de cao op 1 april was afgelopen, aldus de heer Zijlstra. De boe ren zullen dagelijks 30 miljoen liter melk in de sloot moeten gooien, want invriezen of een andere vorm van bewaren is maar één dag mogelijk. De vier actievoerende bon den zetten inmiddels hun voor bereidingen voor acties voort tot ze van de werkgevers duide lijk hebben vernomen op welke wijze zij aan de uitgangspunten van de vakbonden gestalte wil len geven. De banden hebben gelden vrijgemaakt voor een landelijke staking, waarvan zij zeggen, dat zij die vele weken kunnen volhouden. Het officieel orgaan van de Kon. Ned. Zuivelbond FNZ (co- operatieve industrie) schrijft, dat het slachtoffer van een sta king de melkveehouder wordt, die geen melkgeld meer ont vangt. Voor de circa honderd duizend veeboeren is er geen stakingskas. Een zuivelstaking kost hun in feite circa 80 a 90 miljoen gul den In de week, dat is per vee houder gemiddeld 800 a 900. De bakker, de bank, de kunst mest- en veevoederleverancier en de loonwerker kunnen daar van niet meer betaald worden. De kleine zelfstandigen zullen dan het gelag betalen en dat is het meest trieste. Het landelijk actiecentrum van de drie industriebonden heeft gisteren stakingen en se lectieve acties in 51 bedrijven geregistreerd. Daarbij zijn 50.265 werknemers betrokken. Het aantal werkelijke stakers is evenwel aanzienlijk lager. Tot. de „nieuwe" bedrijven waar se lectieve acties dinsdag zijn be gonnen behoren Smit en Gusto in het Waterweggebied. Over de staking bij de bierbrouwerij Breda - Oranjeboom N.V. te Breda elder3 meer. Aan het einde van een door vele schorsingen onderbroken gesprek onder leiding van de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, informa teur van partijen bij het con flict over de cao-Hoogovens, is van de kant van de werkne- mersdelegatie meegedeeld, dat er voldoende openingen zijn om het gesprek voort te zetten. grote aandacht te besteden aan de inkomenspositie van de verkopers. Met de uitbreddting van de staatsloterij zullen verschillen de organisatorische en admini stratieve vereerwoudiginigen worden doorgevoerd, onder andere: elke loterij zal weliswaar uit drie trekkingen blijven be staan, maar de periode, waar binnen zij plaatsvinden, wordt verkort van 15 tot 8 dagen; d'e mogelijkheid om klassi kaal te spelen wordt afge- de prijzen van de eerste twiee trekkingen worden met meer na deze trekkingen uit betaald, doch ma de derde. Het is de bedoeling de prijs per lot op f 25 te handhaven, Het is het plan elke maand, behoudens in de zomerperiode, een loterij te houden. Mejuffrouw Kappeijne van de Copello (WD) vroeg hoe de toekomst van de Staatslote rij zal zijn, als de Kamer tij dens de nog komende eind stemming over het tnitaiatief- wetsomtwerp-Geu risen (WD)-Van Schaak (KVP) over de invoering vain lotto en roulette instemt met de lotto. „Dan zal de belangstelling voor de staatsloterij zeker te ruglopen", zei zij. Als het PvdA - voorstel om de oiphremigst van die lotto in de staatskas te laten vloei en wordt aangenomen - de ini tiatiefnemers zelf denken aan het ten goede laten koimen aan sport, maatschappelijk werk, VVD tegen de uitbreiding van die Staatsloterij zijn. Het libe rale Kamerlid ontwikkelde ook bezwaren tegen het feit, dat geen compensatie wordt gegeven als liefdadigheidslote rijen schade ondervinden van de uitgebreide Staatsloterij. Du Chatinier (KVP) vroeg aandacht voor de Algemenie Loterij Nederland, die een aantal charitatieve instellingen steunt met haar giroloten. BEEK EN DONK (ANP) De bezetting door de werkne mers van de Beek en Donkse Schroefboutenfabriek Van Thiel United is even voor zes uur gistermiddag opgeheven. „Het actiecomité en de on dernemingsraad hebben van de bewindvoerder gehoord dat de ze verschillende gesprekken heeft gevoerd met de banken en Je Nederlandse Kabelfa- briek. Die gesprekken bieden volgens de bewindvoerder vol doende garantie, ten eerste ten aanzien van het personeel voor uitbetaling van de salarissen, ten tweede ten aanzien van de voortgang van de produktie", aldus een communiqué. De bezetting bij Van Thiel United heeft precies 5 dagen geduurd. De produktie heeft normaal doorgang gevonden. (Vain onze redactie buitenland) BONN De Britse premier, Edward Heath, heeft de Zuid- vietnamesie president Nguyen Van Thieu gisteren toegezegd hem diptamaitiek en bij de wederopbouw van zijn land te zullen blijven steunen. Thieu was gisteren uit Rome in Lon den aangekomen voor een be zoek van enkele uren en reis de daarna door naar Bonn. Daar hadden betogers zich enige uren voor zijn aankomst verzameld voor een protestbe- toiging. In het begin van de middag konden zij zelfs het stadhuis binnendringen. Meu bilair werd uit de ramen ge worpen en er werden rode vlaggen uitgehangen. Ook op het marktplein van Bonn kwam het tot botsingen tussen betogers en de politie. Na een gesprek van 50 minuten met president Heinemaran is Thieu naar Zuid-Korea vertrokken. UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de 50-jarige Rotter damse apotheker W. H. L. veroordeeld tot en gevangenis straf van twee jaar met aftrek van voorarrest (14 maan- dien). Aan het eind vam het proces tegen de apotheker, dat eind maart drie dagen in beslag nam, had de officier van justi tie een gevangenisstraf van acht jaar met aftrak van de ruim veertien maanden voor arrest, geëist. De apotheker, een uit Indone sië afkomstige Chinees, werd ervan verdacht vier pogingen te hebben gedaan zijn 25-jari- ge neef Hing Gwan Ko en zijn 27-jiarige nicht Inig Hong Kho met het geneesmiddel digoxi- ne, afkomstig van de digitalis- plant (vingerhoedskruid) van het leven te hebben willen beroven. En nou, h.h. politici, waar schuwen wij toch echt voor de laatste maal. Zorg, donder-en- bliksem nu snel dat er een kabinet komt. Formeer, dis cussieer, maar maak een rege ring. Barend heeft er nu lang genoeg gezeten. Vandaag verwelkomen wij de heer Nicolae Ceaueescu, sterke mam, vam Roemenië. Welkom, V Zojuist vernemen wij dat de heren Van Agt (KVP) en Al beda (ARP) benoemd zijn tot informateurs. Dit paar apart kan dus geheel en al opnieuw beginnen, waar Ruppert en Burger zijn geëindigd. Ziet u al een kabinet zitten? Tja, Thomas Oxley, een 52- jarige architect uit Londen, trad in een gerechtelijke zit ting over het onttrekken aan zijn zorg van zijn twee zoons, als zijn eigen advocaat op. V Toen zijn pleidooi niet krachtig genoeg bleek en hij het onderspit moest delven, trok hij plotsklaps een vlees bijl uit zijn tas en sloeg die met een klap in de tafel, waarachter de weledelgestren ge en andere heren zaten, par don gezeten waren. Vervolgens wierp hij de rechters enkele stukken vlees in het gelaat en schreeuwde erbij: „Zo, hier hebben jullie hersens". De griffier kreeg en kele wetboeken naar zijn hoofd, de arme mam. Parketwachters overmeester den Oxley en leidden hem ter stond de zaal uit. De rechtbank, besmeurd en beledigd, zag des alniettemin af van arrestatie ter-zitting wegen belediging van de magistratuur. Men had de indruk dat Ox ley wat over zijn toeren was. In de afgelopen drie jaar zijn er in treinen in India 382 mensen vermoord en 159 vrou wen aangerand. In diezelfde periode zijn 327 treinen door treinrovers tot staan gebracht en werden passagiers be roofd. Da's niet bar veilig, vlug en voordelig. Dat laatste is het in Neder land trouwens ook niet Wij gaam sluiten, over MERIJN EEN felle brand heeft In het woonwagenkamp in Hemrik (Fr.) twee salonwagens in de as gelegd. De schade bedraagt f 20.000. Een van de beide gezinnen was tijdens de brand niet aanwezig. Vier kinderen konden nog op het nippertje uit een van de wagens worden gered. De politie stelt een on derzoek in, omdat moedwil in het spel kan zijn. (Vervolg van pagina I). Ooggetuigen zeiden dat Is raëlische militairen gisternacht in burgerkleding en samenge- pakt in drie Mercedes-taxi's een wijk van Beiroet binnen reden waar zij enige Palestijn se verzetsleiders doodden. Er klonken schoten uit de ma chinepistolen waarmee zij de Libanese politie van zich af hielden. Ze stapten uit de taxi's en betaalden de chauf feurs. Daarna gingen zij een gebouw van acht verdiepingen binnen waar zij appartemen ten op de tweede verdieping binnenstormden en ook van handgranaten gebruik maak ten. Mevrouw Maha Jayyousi Adoean, echtgenote der ver moorde guerrillaleider Kamal Adoean, vertelde de pers. dat haar man aan zijn lessenaar zat te schrijven toen bij scho ten hoorde. „Mijn man greep zijn Ka- lasznikov (AK 47) en gaf mij instructie me in de slaapka mer met onze twee zoontjes schuil te houden. Enkele mi nuten later vloog de deur van onze flat door een ontploffing (ADVERTENTIE) die lang-frisse blauwe Kauwgum open en stormden vijf of zes Israëlis met schietende machi negeweren naar binnen. Hij schoot en trof een of twee der israëli's voordat hij voor de deur van onze slaapkamer werd neergemaaid". Een buurman vam de Adoe- ans zei echter dat geen der Israëli's gewond leek toen zij de straat opholden en zich met de auto's wegspoedden. De guerrillaleider Kamal Nasser was alleen thuis en zat in de eetkamer brieven te schrijven toen de Israëli's zijn woning binnenstormden. Óp de vloer van de eetkamer lag een grote plas bloed. Papieren lagen her en der verspreid en de tafel was doorzeefd met kogels. Éen buurman vertelde, dat een Italiaanse vrouw die een flat naast die van Nasser be woonde. het slachtoffer van haar nieuwsierigheid werd. Zij opende de deur toen zij hoorde schieten en werd prompt neergemaaid door de Israëli's. In het flatgebouw aan de overzijde van de straat leidde een bloedspoor naar de flat van de guerrillaleider Najjar. Volgens buren bliezen de Is raëli's de deur open met ex plosievenen doodden zij hem met salvo's uit hun automati sche wapens. Zij doodden ook zijn vrouw toen deze proheer- de het lijk met haar lichaam te beschermen. Een gewonde Libanese politieman heeft ruim een uur oo straat liggen gillen voordat hij door een ge vechtswagen werd opge haald.

de Stem | 1973 | | pagina 11