ADVIES OVER BEGELEI DING WERKENDE VROUW WINTER IN PARIJS Stapje naar links verwacht op Westduitse SPD-congres Nieuwe correspondent in Rome Rhodesië smijt journalist in gevangenis „VEROORDELEN VAN HETI VATICAAN IS UNFAIR" BELANGRIJKE ROl ACHTER DE SCHERMEN apan PROEVEN OP KINDEREN MET COSMETICA DE TUIN Wandkleden van gewone mensen VOORSTE 1RACHTIGE JAPANSE EC r Amsterdan vrouw mode VPOUW mode Vaste voet ENGELAND VERONTWAARDIGD H. Stoel en jodenvervolging Nieuwe Turkse president: I ders of buitenlandse onderne- Imingen. Het ministerie van fi Inanciën is voor algehele open- I stelling van het Japanse be I drijfsleven voor het buiten- I tand met uitzondering van I een zevental gevoelige I sectoren. Dinsdag 10 april 1973 p nsdag 10 april 1973 Mensen en met name vrouwen willen mooi zijn. En ais dat mooie er niet van nature ds, dan wordt bet ge suggereerd door allerlei schoonheadsmiddeltjes. Pro bleem hieirhij vormt het feit dat deze middeltjes wel eens schadelijke stoffen bevatten. Om dit zoveel mogelijk te vermijden worden in labora toria proeven op dieren ge daan. Dit blijkt echter niet altijd voldoende. Vijftig kin deren van een weeshuis in de Parijse voorstad Meudon zijn namelijk maanden lang met instemming van de di recteur van het instituut als proefkonijnen gebruikt om nieuwe schoonheidsmiddelen te testen. Van tevoren was aan de kinderen gevraagd of zij zich voor het experiment dat „volkomen ongevaarlijk" werd genoemd wilden lenen. Ze werden per proefneming met sigaretten of snoepjes beloond. Bij een aamtal van de „proefkonijnen" waren als gevolg van de test puistjes op de huid verschenen. Et- waren ook kinderen, die jeuk- aanvallen kregen. De mees te kinderen hadden echter geen last van irritatie of an dere verschijnselen. De spe cialisten van het kosmetische laboratorium hebben vorige week opnieuw verklaard dat de test volkomen ongevaar lijk waren. De proefnemin gen die volgens de arts en zijn assistente, die de test verrichtten, eerst onderno men werden nadat de reactie van de produkben allereerst bij dieren getoetst werd, be stond uit het op de rug aan brengen van hechtpleisters die met de betreffende cosmetica waren ingesmeerd. Bij het aanbrengen van de hecht pleister kregen de vrijwilli gers twee sigaretten of enke le zuurtjes em bij het contro leren van het resultaat daags daarna kregen de vrijwilli gers een half pakje sigaret ten of een half zakje snoep. Vrouwenbelangen heeft in het blad van de vereniging aandacht besteed aan een ad vies aan de minister over de werkende, gehuwde vrouw. Er staan geen echt nieuwe dingen in, maar doordat alles wat met deze problematiek te maken heeft op een rijtje is gezet, krijgt men een dui delijk overzicht van wat er met de werkende, gehuwde vrouw aan de hand is. Het behandelde advies Is dat van de Raad voor de Arbeidsvoorziening (een commissie van de Sociaal Economische Raad). Het ad vies ontstond na bestudering van een nota, die de raad in november 1970 had ontvan gen van de Directeur Gene raal voor de Arbeidsvoorzie ning namens de Interdepar tementale Commissie inzake het Arbeidsbeleid. Door mid del van het advies wil men kerngegevens en uitgang spunten verschaffen bij de vorming van het beleid op middellange en gedeeltelijk op lange termijn. Uit cijfers van de volkstel ling, die in 1971 werd gehou- Voor Parijs was het vorige week al weer winter. Onder de ontelbare kledingstukken die op de confectiebeurs te zien waren, bevonden zich ontwerpen van zowel totaal onbekende ontwerpers als van de meest beroemde mo dehuizen. Op de foto een confectiemodel voor volgende herfst en winter van het modehuis Dior. De wollen plooirok is uitgevoerd in de kleuren zwart, grijs en groen en wordt gedragen met een gebreid vest. den, blijkt dat een kwart van de arbeidskrachten in Nederland bestaat uit vrou wen. Van de vrouwen boven de 15 jaar werkt 26 procent. Bekijken we inu wat voor werk deze vrouwen doen dan blijken ze in overwegende mate belast te zijn met op voeding en verzorging van mensen of met het vervaar digen van kleding en voed sel. Ze hebben meestal func ties op uitvoerend niveau en vallen dn de laagste loonklas- sen. In het advies staat, dat het niet meer de vraag is of de vrouw aan het arbeidsproces mag deelnemen, maar hoe zij daarin een passende en be vredigende rol kan vervul len. De werkgroep komt tot de ooncousie, dat de toene mende vraag naar (gehuw de) vrouwen allereerst voortkomt uit de uitbreiding van produktde of dienstverle ning eni-of door een kleiner aanbod van andere caitego- riën werknemers. De plaat sen waarvoor de vrouwen worden gevraagd blijken baantjes te zijn, die de vrou wen vroeger ook al hadden. De laatste tijd gaat men ech ter volgens de werkgroep in zien dat een dergelijk scherp onderscheid tussen „manoen- beroepen" en „vrouwenbe roepen" voortvloeiend uit traditionele en stereotype veronderstellingen over de aanleg, belangstelling, ver wachtingen en gedragingen van de man, respectievelijk de vrouw in tegenspraak is met wat mammen en vrouwen werkelijk willen. Voor veel functies worden echter nog uitdrukkelijk mannen ge vraagd, voor andere even na drukkelijk vrouwen. Dit leidt volgens de raad tot dis criminerende effecten voor de arbeidsmogelijkheden van de vrouw, die niet alleen in haar nadeel zijn, maar ook leiden tot een onvolledig be nutten van beschikbare ta lenten. Volgens de werk groep lijkt het beschikbaar stellen van part-tdme-functies op het ogenblik de aangewe zen weg om de afstand, tus sen vraag en aanbod te over bruggen. Arbeddszekerheid en carrièremogelijkheden kuinnen echter gevaar gaan lopen door deze part-time functies. In het vierde hoofdstuk van het advies wordt aan dacht besteed aan de voor naamste omstandigheden, die de deelneming van de vrouw aan het arbeidsproces belem meren. De werkgroep komt tot de conclusie dat de voor naamste sociaal-culturele be lemmeringen voortvloeien uit de gezinstaak van de gehuw de vrouw. Nog steeds blijkt 59 prooent van de werkende gehuwde vrouwen te zijn be last met de volledige verzor ging van het huishouden. Dertig procent kan op de steun van de echtgenoot re kenen en de overigen krijgen enige steun van de kinderen, familieleden of huishoudelij ke hulp. Ander probleem voor de gehuwde vrouwen is, dat ze In veel gevallen slechts een gering inkomen kunnen ver werven. Bovendien moeten zij hiervan nog een belang rijk deel uitgeven aan voor zieningen, die nodig zijn om te kunnen gaan werken. De belasting komt deze vrouwen niet tegemoet. Integendeel. Door het pas ingevoerde schijventarief worden welis waar de arbeidsinkomens van de man en vrouw niet meer bij elkaar opgeteld, maar de belastingvrije voet voor de gehuwde vrouw is bijzonder laag, wat vooral voor de lagere inkomens na delig werkt. Daar komt dan nog hij, dat aftrekmogelijk heden voor bijvoorbeeld de kosten van. kinderopvangmo- geliijkheden ontbreken. In een 'ander hoofdstuk geeft de raad 26 aanbevelingen (een heel alfabet), die meer mo gelijkheden moeten scheppen voor de gehuwde vrouw, die wil gaan werken en die de vrouw in staat moeten stel len de baan te nemen die ze wil hebben. Hieronder een paar van deze punten: uitbreiding en verbetering van de dienstverlening van de gewestelijke arbeidsbu reaus aan (gehuwde) vrou wen door in beroepenwoor- lichting en advisering over beroeps- en schoolkeuze de traditionele scheiding tussen mannen- en vrouwenberoe pen los te laten en ook in het kader van de arbeidsbe middeling de keuzemogelijk heden. te vergroten. uitbreiding van de moge lijkheden van her- en bij scholing ten behoeve van ge huwde vrouwen, die dn het arbeidsproces terug keren of te gelegener tijd willen te rugkeren, tot een grotere keuze van beroepen. Mer be kendheid geven aan het be staan van deze mogelijkhe den. jongens en meiges beho ren de kans te hebben zich door middel van educatieve voorzieningen op een gelijk waardige plaats in het maatschappelijk leven voor te bereiden. bij vermindering van de werkzaamheden mag de vrouw niet een kwestbaarder plaats innemen dan de mam. Er is een nieuw maandblad. Het heet De Tuin en leert de eigenaar van een huis met een tuin, wat er zoal met het lapje grond kam warden gedaan. Voordeel van zo'n blad is, dat de lezer er auto matisch aan wordt herinnerd wat er iedere maand moet worden gedaan. In De tuin wordt behalve over planten, bloemen en de aanleg van de tuin ook gesproken over het dierenleven in de tuin. Het maandblad is voor f 3,50 te koop bij de boek- en tijd- schriftenhandel. 0 Het enige werk in macramé, dat door de selectie kwam. Het is van Meriam Schillemans uit Hulst. Wandkleden van mensen, die niet met het stempel kunstenaar rondlopen, maar voor wie het creatief bezig zijn gewoon een fijne ont spanning is. Honderden van die mensen zenden jaarlijks wandkleden naar Libelle voor de wed strijd „De Gouden Naald". Directeur J. Sloekers van het Nederlands Textiel Museum in Tilburg zag enkele jaren geleden de resultaten van de wandkledenwedstrijd in Li- belle en stapte naar de re dactie van Libelle met het plan een expositie van wand kleden te houden. Hij kreeg zijn zin, hoewel Liibelle niet direct enorm enthousiast kon zijn en verschillende mensen uirt de museumwereld ook niet helemaal achter het idee konden staan, omdat de wandkleden niet waren ge maakt door „erkende" kun stenaars. De tentoonstelling sloeg toch aan en werd een jaarlijkse traditie. Nu wordt de tentoonstelling in ver schillende steden gehouden. Volgend jaar worden de wandkleden voor de vijfde keer tentoongesteld. Reden voor de heer Sloekers om ervoor te zorgen dat de prijs uitreiking in dat jubileum jaar plaatsvindt in het tex tielmuseum dn Tilburg. Volgens de heer Sloekers kan zelfs na het overduide lijk succes van de tentoon stellingen nog niet de hele museumwereld achter deze amateurexposities staan. Dit zou te begrijpen zijn als de kwaliteit van de ingezonden werken in kwaliteit veel verschilde vain die van de erkende kunstenaars. Maar daar is helemaal geen sprake van. Bij de inzendingen voor de Gouden Naald zijn wand kleden, die zelfs beter zijn, dan wat sommige „erkende" kunstenaars leveren. De deelnemers aan de wedstrijd van Libelle zijn vrij in de keuze van materi aal en onderwerp. Het enige waar ze aan gebonden zijn, zijm de. afmetingen. Dit is vanwege organisatorische re denen gedaan. Levensgrote werkstukken leveren moei lijkheden op bij beoordeling en exposeren. Van de 54 werkstukken, die door de selectie zijn gekomen is er slechts een gemaakt door een man. Het is blijk baar nog steeds niet normaal, dat een man maiaiid en draad hanteert bij het creatief be zig zijn. Het grootste gedeelte van de werken bestaat uit crea ties van allerlei soorten lap jes stof. Vaak telt alleen de compositie en stellen de wer ken niet iets herkenbaars voor. Er zijn maar weinig mensen die op een naturalis tische manier iets willen uit beelden. Natuurlijk ontbre ken ook de metalen, opge vulde lijsten niet. Favoriet is tegenwoordig het opvullen van een oud fietswiel. Ma cramé is een andere tech niek, die tegenwoordig veel wordt toegepast. Nu zijn de werken, die onder deze naam worden gemaakt meestal niet het echte, orginele macramé. Tegenwoordig krijgt alles wat van touw geknoopt is, deze naam. Hoewel vrij veel werken, gemaakt in deze techniek, werden ingezonden, kwaim er slechts één door de slectie. eindredactie rieja van aart BONN (DPA) De Soci aal-Democratische Partij van bondskanselier Willy Brandt staat vijf maanden na haar verkiezingsoverwin ning voor het moeilijke pro bleem hoe zij haar beeld van „volkspartij" kan behouden zonder dat zij door „Nieuw Links" al te zeer naar links wordt gedrukt. Vanaf vandaag tot zaterdag zullen in de hoofdplaats van de deelstaat Neder-Saksen, Hannover, ruim 400 stemge rechtigde vertegenwoordigers van de circa 970.000 partijle den de verdere koers van de partij vastleggen en de samen stelling van het bestuur bepa len. In de afgelopen weken heb ben woordvoerders van Nieuw Links laten weten, dat man nen van het gevestigde partij apparaat plaats moeten maken voor nieuwe, linkse krachten en dat de volkspartij die 14 jaar geleden in het zogenoem de program van Godesberg werd gevormd, weer tot een instrument van de klassen strijd in de welvaartsstaat moet worden gemaakt. Onder de circa 1.000 voor stellen die op de partijdag van de SPD moeten worden be handeld, bevinden zich plan nen voor algemene nationalise ring van de produktiemiddelen en de vorming van een raden republiek. Waarnemers achten het zeker, dat vertegenwoordigers van Nieuw Links, die ongeveer een derde van de afgevaardig den zullen vormen, vaste voet in het partijbestuur zullen krijgen. Men meent echter ook, dat itn het bijzonder in het geval van de leider van de „jonge socialisten" (Jusos) Wolfgang Roth door inte gratie een al te sterke zwen king naar links kan worden voorkomen. Behalve aan zakelijke kwes ties betreffende het partijpro gram zal in Hannover ook veel aandacht worden besteed aan persoonlijke zaken. De „tucht meester" en voornaamste stra teeg van de SPD, Herbert Wehmer, heeft al enige weken geleden aangekondigd, dat hij zich om „persoonlijke rede nen" niet meer kandidaat stelt voor de functie van plaatsver vangend partijvoorzitter. Het bestuur heeft als zijn opvolger de minister-president van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Heinz Kuehn, voorgedragen. Men acht het zeker dat hij zal worden gekozen, al zullen er veel tegenstemmen zijn van de linkervleugel, die Kuehn een conservatieve politicus vindt. De herverkiezing van Brandt, die dit jaar 60 wordt, als partijchef wordt niet aan gevochten. Op binnenlands gebied zal ook worden gesproken over de verhouding tot de kleine FDP, de liberale partij, die met de SPD in Bonn de regering vormt. Waarnemers verwach ten geen wijzigingen in dit opzicht. Wat dit betreft geldt nog steeds een uitspraak van Wehner: „de partij mag de macht in de staat die zij ein delijk heeft veroverd, niet uit handen geven". De SPD lean deze macht niet behouden zon der samenwerking met de FDP. Ten aanzien van het buiten landse beleid neemt men niet aan, dat voorstellen met een sterk anti-Amerikaanse strek king een meerderheid zullen krijgen. Brandt heeft duidelijk gemaakt dat hij zich krachtig tegen dergelijke denkbeelder zal verzetten. Twee weken na het congres in Hannover is hij de gast van president Nixon. Tot van correspondent te Rome de Zuid-Oost Pers, en daarmede ook van ons blad, is benoemd Frans C. Wijnands (34). Hij volgt op die post Henk Kouwenhoven op, die in december vorig jaar perschef werd van het Nederlands epis copaat. Wijnands trad in 1956 in dienst van het Eindhovense Dagblad. Hij keerde bij die krant terug na van 1962 tot 1966 achtereenvolgens reporta- geredactewr en redacteur bui tenland te zijn geweest van de Amersfoortsche Courant. In toenemende mate is hij zich daarna bezig gaan houden met de onderwijsproblematiek, met name in de sector van het hoger onderwijs. Voor zijn activiteiten op dit terrein in de vorm van be richt- en verslaggevingbe schouwingen en commentaren, werd hij in het academiejaar 1967-68 onderscheiden met de „D r. M. van Blankensteim- prijs" van de Rijksuniversiteit van Leiden In september 1971 volgde de benoeming van Wijmmds tot chef Centrale Redactie van het Eindihovens Dagblad-Hel- monds Dagblad. (Van onze correspondent) LONDEN Er heerst bitte re verontwaardiging in Enge land over de veroordeling van de journalist Peter Niesewand tot twee jaar dwangarbeid in Rhodesië. „Dat land is in de macht van een georganiseerde bandietenbende", zei Labour- leider Harold Wilson tijdens wiens premierschap de politicus Ian Smith de Rhodesische on afhankelijkheid uitriep. Niesewand correspondent van BBC en het dagblad The Gu ardian werd eind november van het vorig jaar door de re cherche van Smith onder vraagd. Hij had berichten openbaar gemaakt over guer rilla-activiteiten in het grens- gebeid van Rhodesié met Mo zambique, de Portugese kolo nie. Zijn weigering om de mensen te verraden die hem inlichtingen hadden gegeven over het verzetswerk gaf blijkbaar de doorslag voor Smith. Als reden voor zijn veroorde- Ming ds opgegeven dait hij de Hhodiesische wet qp staatsge heimen heeft overtreden. De laianklacbt en die motieven voor zijn veroordeling zijn niet ge publiceerd, de gehele rechts zaak vond! achter gesloten deuren plaats. De rechter besliste diat Niese wand in afwachting van de uitslag van hef hoger beroep bewegingsvrijheid krijgt op borgstelling van 10 Rhodesi sche dollars, tenizili het deten- t'iebevel inderdaad wordt op geheven, in welk geval een VATICAANSTAD (UPI) De beschuldiging dat paus Pi us XII zich niet bekommerd zou hebben om het lot van de joden tijdens de Tweede We reldoorlog is volgens Jezuiet Angelo Martini een „unfaire mythe". Pater Martini heeft samen met drie andere Jezui-eten de delen 6 en 7 samengesteld van de documenten van de H. Stoel met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog, die 4 april in Rome zijn verschenen. Deze publikaties beslaan de periode van november 1942 tot december 1943, waarin onder meer de inname van Rome door het Duitse leger valt. Hierdoor is de vraag over het „zwijgen" van de paus t.a.v. de jodenvervolging opnieuw actueel geworden. Pater Martini antwoordt met een wedervraag: „Wat zou de paus bereikt hebben door de Nazi's te veroordelen door hen met naam en toenaam te noe men? Zou hij daarmee Hitier hebben tegengehouden, of Himmler of Eichmann? Dit zou niets hebben uitgericht en het zou de nazi's hebben aan gezet tot vergeldingsmaatrege len tegen het Vaticaan, dat. daardoor zijn humanitaire werk volledig had moeten op geven". Deze uitspraak wordt beves tigd door Kazimierz Papee, die tijdens de oorlog Potts ambassadeur bij het Vaticaan was en toen zeer sterk bij de paus had aangedrongen de na zi's te veroordelen. Zaterdag verklaarde hij, dat hij nu be grijpt waarom paus Pius XII niets heeft gezegd: „Het Vati caan was een glazen huisje, door gekken omsingeld". De Amerikaanse Jezuiet Ro bert Graham, een van de sa menstellers van de Vaticaanse documenten, wees er op dat de paus evenmin de wreedhe. den, begaan tegen de Poolse katholieken, openlijk heeft veroordeeld, ondanks het her haaldelijk aandringen van am bassadeur Papee. Ook heeft hij Roosevelt en Churchill nooit genoemd, ondanks zijn verzet tegen de politiek van de totale oorlog, welke de ge allieerden voerden. Evenmin vermeldde hij Stalin, hoewel hij het Russische systeem ver afschuwde. „Zoals ook nu waren toen de wachtwoorden van het Va ticaan discretie en neutraliteit. De politiek was: veroordeel de misdaad en laat de misdadiger vervolgens zijn eigen conclu sies trekken". Volgens pater Graham was het Vaticaan op de hoogte, dat de joden een vreselijk lot ondergingen, zonder evenwel precies de fei ten te kennen, die we vandaag weten. (Van onze redactie buitenland) ANKARA Admiraal Fah- ri Koruturk die vrijdag geko zen is als de zesde president van Turkije sinds dat land in 1923 een republiek werd, heeft een veelzijdige loopbaan als marine-officier, diplomaat en politicus achter de rug. Hij is o.m. hoofd van de militaire geheime dienst geweest. Het nieuwe staatshoofd is een tenger gebouwde man met een kaal hoofd. Hij is bekend om zijn onberispelijke manie ren. Zijn achternaam die bete kent „bescherm de Turken", heeft hij destijds gekregen van Kemal Ataturk, de stich ter van de republiek. Hoewel slechts weinigen van de ongeveer 37,5 miljoen Turken hem kennen heeft de nu 70-jarige admiraal een be langrijke rol in de militair- politieke hiërarchie gespeeld sinds hij in 1957 werd be noemd tot opperbevelhebber van de marine. In 1960 steunde hij de mili taire staatsgreep die een einde maakte aan het bewind van premier Adnan Menderes. Hij trad toen af als hoofd van ds zeestrijdkrachten. Algemeen werd toen verwacht dat hij minister van buitenlandse za- ken zou worden in de militai re regering. Op het laatste I ogenbHk verzocht hij echter tot ambassadeur te worden be- noemd in de Sovjet-Unie. Hij bleef op de post tot hij zich om gezondheidsredenen i in 1965 terugtrok. Drie jaar later benoemde president Cev- det Sunay hem in de senaat. Al op 13-jarige leeftijd was hij op het opleidingsinstituut van de Turkse marine geko men. Tien jaar later werd hij officier, waarna hij snel ver der opklom. In 1934 kwam hij bij de geheime dienst. In de woelige jaren dertig en gedu rende de tweede wereldoorlog werkte hij als marine-attaché in de steden als Rome, Berlijn en Stockholm. Koruturk is getrouwd en heeft twee zoons en een doch ter. Hij spreekt vloeiend En gels en Duits en een beetje Italiaans en Russisch. Hij bezit een woning in zijn geboortes tad Istanbul en een in de hoofdstad Ankara. IAN SMITH borgstelling vain 20.000 Rhode. I sische dollars wordt geéist. Del BBC is bereid dit enorme be-l drag op tafel te leggen. „Wijl zijn geschokt door deze zaak",f zei het BBC-bestuur. „Wij blij-T ven Niesewand ten volle ver-| trouwen als journalist". Het Britse ministerie van bui-1 tenlaedse zaken gaf giste vond in keurige woorden tel ondier een regime I Smith een onfrisse I van zaken is te verwaeh-l ten. LagerhuSslecten, niet leen socialisten en liberal maar ook conservatieven spra-| ken Ihiun afkeer uit: „Barbaars, mjonistieriijk, duivels." TOKIO (ANP) De raad i adviescommissie van het Japa lis bezig de laatste hand te leg' Iwel het gehele Japanse bedrij dustrie, open te stellen voor Het plan is buitenlandse on dernemingen die voor 100 pro cent in buitenlandse handen -iin. toe te laten in Japan en look toe te staan, dat Japanse t ondernemingen geheel worden I overgenomen door buitenlan Dit plan stuit echter qp be- 1 zwaren van andere minis te Lies, namelijk het ministerie Ivan buitenlandse handel en in- I dustrie (MITI) en het mdmiste- |iue van land- en bosbouw. De I ze ministeries zouden vijftig I sectoren van het bedrijfsleven Idie zij gevoelig of kwetsbaar lachten, buiten de algehele li |beralisaitie van kapitaalinvoer I willen houden. Het ministerie van financiën wil dit aantal beneden de tien houden. Het miti wil ook de buitenlandse aankopen van aandelen beperken tot een [maximum van 40 of 50% van [het aandelenkapitaal, omdat anders tal van Japanse maat schappijen met htm relatief TOKIO (ANP) De Ja panse economie is in de afge lopen winter krachtig gegroeid en het ziet er naar uit, dat de snelle economische expansie dit jaar zal aanhouden, zelfs al zou de yen aanzienlijk worden gerevalueerd. Dit zegt de heer M. Okamoto, directeur van het wetenschappelijk studiebureau van Nomura Securities te To- jkio, 's werelds grootste effec- tenmakelaar. Zijn studiebureau heeft na- I gegaan, hoe groot de ecomoami- lsche groei zal zijn bij ver- |schillende revaluaitiepercenta- es en uit deze berekeningen 3 gebleken, dat het niet veel I uitmaakt, of de revaluatie 10 procent of 20 procent gaiat I worden. Bij een effectieve re valuatie van 20 procent zal de groei van het reële nationaal |produkt iin het van maart tot naart lopende fiscale jaar MAAND. Ie kolom slotkoersen vorig Actieve aandelen handel en industrie AKZO t 20 00,00 85,90 ABN UXI 389,00 382,00 Amro ZB 83.60 84,00 Am lubber J 750 Deü-MJj 75 152,80 152,50 Dordtscbe P. 24' 155,40 156,30 Dordtscbe PJ'ret. 155,20 156.40 Heineken H. J 2: 280,00 288,50 Heineken f 25 317,00 310,00 H.A.L. 200 260,50 261,00 Uoogov. J 20 86,00 85.70 HVA 100 (om) - id. div. *73 (nm) id. cert. 102,50 102,10 KLM 100 111.60 113,00 Kon.Olie J 20 126,00 126,30 KNSM rot» 176,00 180,00 Mat. Ned j 10 73.60 74,20 Ommeren Cert 351,00 355,50 Philips S 10 59.80 60,10 Philips div'73 Robeco S 50 252,50 252,50 Rolinco j 50 168,50 168,50 Scheepv.Un 50 162,30 163,00 Unilever 20 158,40 159,50 Actieve obligaties staatsleningen 8 Ned .69-94 8 id 70-95 ld 71-96 8 ld 701-85 8 id 7011 8 ld 70111 8 id 69-76 8 id 70-77 7% ld 71-96 "3V* ld 70-78 7Va id 69-94 'Va id 71-96 'Jfc id 72-97 id 71-81 '.2 Id 72-97 id 661-91 id 6611 id 69-94 6*è id 681-93 6V» id 8811 id 68111 6Va id 68IV 6 Id 66-91 6% id 67-92 6 id 67-92 5% id 6511-90 53/« id 6511 5V« id 641-89 5V« id 6411 5 id 64-94 4Va id 58-83 41/* id 59-89 *Va id 60-85 4H id 6011 4 id 63-93 4Va Id 64-74 103,90 103,90 103,90 104,20 103,40 103,40 105,90 106,10 102,40 105,10 100,10 100,00 100,00 102,80 97,40 97,20 97,00 93,00 93,00 93,00 93,00 94,20 91,50 89,40 91,70 91,60 89,30 89,20 85,30 89,70 85,50 88,10 85,40 83,10 99,70 103,70 103,80 103,70 103,60 103,20 103,20 105,80 106,00 102,20 105,00 100,30 100,30 100,20 102,70 99,20 97,30 97,20 97,00 92,60 92,60 92,60 92,60 94,00 91,10 89,30 91,40 91,30 89,10 89,00 85,10 89,60 85,40 87,90 85,40 83,10 iV» Id id 3% id 31/» id 3',- Id 3V« id 3V. Id 3V. Id 3 id 1 Id 3 3 id i 3 ld i 3 N.Ii ite A'c V/i id 5^4 B e 4>/4 Id 8*/4 BN id 81/. id 6l/t id id 6! 8 id 61 8 id 7 0 Id 7: 7»/4 id 7% id V/t id 7ya Id 7V4 id 7 7V4 id 7 id 6( 7 Id 61 7 id 6f 7 id 7 id 71 6% id 6s/4 ld f 6»/. id 6^> Id 1 6% id 6 id 5' 6 id 6. 6 id 6! 5% id I 5*/4 id 5Va id 5'/4 Id 5V« Id 5V4 Id 5 Id 5f 5 id 4»/. id 4Ui id 1 4Va Id tyz id! 4^ Id 4*é id 4V4 Id 4'/> id 59-84 4V« id 60-90 ld 6I.91 4V* id 631-93 4V« ld 6311 4 id 61-86 4 id 62-92 id 53-93 88.60 82.50 82,40 81,50 82,00 85,50 80,60 78,50 82,50 82,40 81,40 82,00 85,40 80,70 78,50 O 8«/4 AB 8 id 7 8 id 7 8Vi Am 6 id 6 8 id 7 V/4 id V/t Id 7 Id 7 V. Me BN 7fc Ex 8 Lea

de Stem | 1973 | | pagina 16