<en Inderzoek naar bruikbaarheid vlasvezelzak .A.-verzekering: bron an heel veel ellende facemaker voor 103-jarige KON BEREID OT KRACHTIGE ATREGELEN Stakingsacties GASLEKKAGES EN ONTPLOFFINGEN IN TURIJN I je'relHd 13 17 UAROM GEEN „VERKEERSVERZEKERING Dat is pas glad, voelt echt anders dan gisteren Sinaasappeloorlog op komst panty VxxL Antwerpen drinkt geen (vergiftigd) Albertkanaalwater hHn&uti&tv Deperfektepasvorm vanPantyP-Xxl merkt upas goed als uze aanheeft! mantels binnenland buitenland :G FINLAND 'ER HOREN u. Inrust in Verre Oosten Onthutsend Je moet 'm voelen. De nieuwe Philishave qo Sv0\ (Met verende scW koppen en liefst 90 sleuven meer)» Wettelijk Jongens bekennen overval Vlissingse werf maakt ook kans Nederland aast op bouw Australische marineschepen Groot alarm Verhoogde druk BRIT ONTVOERD Jacht op maffia NederlandL. Noord-Vietnam milieu '73 2© vakbeurs voor milieu- beheersingstechnieken. 10 april 1973 ii A 4 v Worden verwerk! Lisse- ouw- aats, reda oiige slijst epo- ar- pank ge iden ligt der •aak fec- ïdel bi'*, van cte |VM' ver- vrat ran- JLE 3ijn- bten aal. Ismcrh l(Van onze parlementaire re- een dergelijk onderzoek aan- H KoitaI An Am U a i HAAG Minister iyt (Volksgezondheid en ieuhygiëne) heeft de Stich- verwijdering Afvalstoffen 'edragen een onderzoek in stellen naar de bruikbaar- i(j van de zogenaamde vlas stok. De bewindsman aat- ,r(jt 'dat aan het kamerlid [tmans (PPK). Deze had bevolen, omdat het gebruik van vuilniszakken van vlas ten goede zon komen aan het milieu. Bovendien, zo argumenteer de het kamerlid, zal de vlasin dustrie door het gebruik van deze vuilniszak een extra stimulans krijgen, wat de werkgelegenheid in bijvoor beeld Zeeuwsch-VIaanderen ten goede zou komen. De zak is zoals door ons gemeld, ont wikkeld naar een proeedé van de heer J. Roeloffsen uit Sas van Gent. Minister Langman (Econo mische Zaken) beaamt, dat het in produktie nemen van de vlasvuilniszak perspektie- ven biedt voor de Nederlandse vlasindustrie. Teneinde een duidelijk inzicht te kunnen krijgen in het procédé van de heer Roeloffsen zal minister Langman op korte termijn een economisch-technisch onder zoek laten uitvoeren. Aan de hand van de resultaten van dat onderzoek zal kunnen worden vastgesteld of het in produktie brengen van de vlaszak door de overheid fi nancieel moet worden bevor derd. 55 Bij beschikking van de| rondissements Rechth te Breda d.d. 30 maartij is onder curatele gei Johanna Catharina ters, geboren op 25 j 1934, wonende aan I Klein Zundertseweg m| te Zundert, met benoei van Anna Maria vanl Kloot, wonende aas 1 Klein Zundertseweg no| te Zundert, tot curatrice Adrianus Josephus Peetj wonende aan de Zundertseweg no. 291 Zundert, tot toeziend c tor. procureur Mr. J. M. Houtj Breda. 16 - daagse rondreis bus/vliegtuig voor gers van 17 - 35 jaar 391 Postbus 2022 Eindho»! Tel. 040-111444/1114111 \K IN HOORTOESTELLEN ♦17 Breda Tel. 421161 (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De wettelijke aansprakelijk heidsverzekering blijkt niet effectief. In ruim 60 pet. van het aantal gevallen van schade aan motorvoertuig en letselschade volgt geen uitkering. Slechts ongeveer 1 pet. van de medische kosten hij verkeersslachtoffers wordt gedekt uit w.a.-uitkeringen. SAINT CLOUD Prof Jacques Mugica heeft een 103-jarige ie nog voorzien van een pacemaker in het Val d'Or ziekenhuis Saint-Cloud, nabij Parijs. De vrouw, die een hartkwaal heeft, bit zich thans weer een stuk beter. Tot deze conclusies komen prof. A. R. Bloembergen, hoog leraar burgerlijk recht aan de Leidse universiteit, en mr. P. J. M. van Wersch, wetenschap pelijk medewerker van deze universiteit. Beide heren be gonnen in 1966 met de opbouw van een onderzoek naar de fi nanciële gevolgen van ver keersslachtoffers, waarvan het resultaat thans in druk bij uit geverij Kluwer is verschenen. Uit het onderzoek blijkt o.a. dat de verkeersslachtoffers te weinig op de hoogte zijn van hun rechten. Behalve onder verpleging van het slachtoffer en het herstellen van het voer tuig dienen veel verkeers slachtoffers vaak geen claim in voor vervanging van kledij, kosten ziekenhuisbezoek, ex tra huishoudelijke hulp, sleep- kosten auto, en smartgeld. „Onthutsend", noemen de bei de onderzoekers het dat de kans op schadevergoeding in die praktijk vermindert naar mate het letsel erger wordt en de schade groot wordt. Enkele feiten: 87 pet. van de ondervraagde verkeersslacht offers kreeg geen smartgeld- uitkering (50 pet. wist overi gens niet eens hier mogelijk aanspraak op te kunnen ma ken). In gevallen met juridis- sche bijstand volgt in 50 pet van het aantal gevallen wel een uitkering, zonder rechts bijstand volgde slechts voor 18 pot een uitkering wegens smartegeld. Cijfers waaruit duidelijk blijkt, aldus de beide heren, dat de rechtsbijstand aan verkeersslachtoffers zeker niet optimaal is. ALs oorzaken hiervoor worden o.a. genoemd: de angst voor mogelijke kosten en een te pessimistische kijk op de eigen kansen bij een wettelijke procedure. (Van onze redactie buitenland) IASHINGTON Presi- Jit Nixon is met het oog [de verslechtering van de "itaire situatie in Cam- |ja bereid krachtige maat- felen te nemen om ineen- ing van het regime van Jtraal Lon Nol te voor in en de Noordvietna- N le dwingen de ak- 'rfen van Parijs na te le- Dit is gisteren in offi- ,«e Amerikaanse kringen [Washington gezegd. president heeft al ver- ptae malen contact gehad zijn Amerikaanse gene- Haig die in Bangkok is women om de situatie in i te onderzoeken. probleem waarvoor Nixon Eesteld ziet is het tonen voldoende vastbesloten- i om de Noordvietnamezen Iwrtuigen zonder de open mening en het Congres te alarmeren die een betrokkenheid in Indo- wezen. Nixons raadge- mry Kissinger, die zon- Washington terugkeer- verklaarde dat Haigs reis t bijzonders was en al ld 'u-en Seleden was ge- F Hij voegde er echter aan |®t de bestandsschendin- |™M' de „communisten" de fMrdhare grens hadden pon kreeg gisteren een aanmoediging om sloten te zijn: blijkens e-onderzoek kan hij z'jn Indochinese politiek I o steun van 70 procent We Amerikanen rekenen IProcent is tegen) en vol leen studie van de biblio- L a1 Wet congres verricht j 4e commissie van buiten- zaken heeft de presi- dezelfde legale be- nPjeid als voor de onderte- v®n de Parijse akkoor- l pzAitair tussenbeide te ,.w a Indo-China. Was- JLj! z°u voorts diplomatie- fcn n 0p Moskou en Peking f ult°ofenen opdat de Rus een en Chinezen Noord-Viet- nam bewegen herstel van de vrede in Indo-China niet- lan ger in de weg te staan. Canada overweegt intussen opnieuw ernstig zich terug te trekken uit de internationale controlecommissie voor nale ving van de wapenstilstand in Vietnam, nadat zaterdag een hefschi-oefvliegtuig van de ICCS is neergeschoten waarbij negen personen om het leven kwamen. Overigens zijn gisteren weer twee helikopters die in het kader van hun toezichthouden de funktie op de wapenstil stand in Ziuid-Vietnam boven de Mekong-delta vlogen, vanaf de grond onder vuur genomen. Gelukkig liep niemand aan boord letsel op. De bedde onderzoekers komen tot de conclusie dat er geen dringende behoefte bestaat tot een wettelijke regeling van de verzorging verkeersslachtof fers in het Nederlandse ver keer. In veelal de meeste ge vallen (loontrekkenden en ambtenaren) zijn de ziekte- en revalidatiekosten van de slachtoffers verzekerd door sociale (en ook persoonlijke) voorzieningen, terwijl de zaakschiade (aan motorrijtuig) door de w.a.-verzekering wordt gedekt. Op deze manier stromen er jaarlijks honderden miljoenen uit de kas van de sociale ver zekeringen, hetgeen bij de on derzoekers die vraag oproept of de tijd niet rijp is voor een „verkeersverzekering". De fi nanciering van zo'n verzeke ring zal mogelijk kunnen plaatsvinden ais toevoeging op andere speciale verzekerin gen dienen te geschieden door de verkeersdeelnemers zelf. Iedere verkeersdeelnemer dient dan via deze verkeers- ï-g de schade te dek- hemzelf, zijn mede- len en mogelijke fiet sers en voetgangers die hij De zaakschade (schade aan motorrijtuig) zal buiten deze verzekering moeten blijven. Het invoegen van deze verze kering zal, aldus prof. Bloem bergen en mr. Van Wersch veel ellende wegnemen. Bij de w.a.-verzefcering komt het verkeersslachtoffer voor de problemen te staan van het schuldbewijs en de procesvoe ring, vaak een „juridische" weg vol ellende en zonder ein de. DEN HAAG (ANP) Drie jongen®, iin leeftijd variërend van 14 tot 18 jaar, hebben tegenover de Haagse politie toegegeven, dat zij betrokken zijn geweest bij de overval op de 75-jiarige wediuwe I. van Rijtbarels, zondagochtend het centrum van Den De vrouw werd daarbij be dreigd met een pistool. Toen zij verklaarde geen gelid te hebben, loste de overvaller een schot en ging ervandoor. door. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Dertig Nederlandse groothan delaren in sinaasappelen rei zen morgen naar Spanje om hun zelfstandige import van sinaasappelen een derde deel van de totale invoer uit dit land veilig te stellen. Het Spaanse citrus-syndioaat is volgens deze groep van groothandelaren gezwicht voor de negen Rotterdamse importeurs, die zijn verenigd in de Rotterdamse citrus-vei ling. Deze willen de gehele invoer weer via de veiling laten lopen, aldus de bond voor binnenlandse groothan delaren in groente en fruit. Deze organisatie spreekt van „economisch machtsmis bruik". De consument zal de rekening moeten betalen. In dien het bezoek aan Spanje geen resultaat oplevert, wil de groente en fruitbond de zaak aanhangig te maken bii de EEG-commissie. Het bezoek van de sinaas appelen-importerende groot handelaren heeft de instem ming van alle 112 zelfimpor- terende bedrijven. Zij heb ben bezwaar tegen het wer ken via de veilingen omdat dit tot prijsopdrijving zou leiden en wegenis de vedling- kosten. Er komen op het ogenblik wel 200.000 a 300.000 colli si naasappelen per week aan, wat, volgens de Rotterdamse citrus-veiling, zelfs voor een land met zo'n sinaasappel- verbruik als het onze te veel is. (Vervolg van pagina 1) Bij het sleepbootpersoneel van Verolme Dok- en Scheeps bouwmaatschappij in Rozen burg is gisteren grote onrust ontstaan nadat in de nacht van zaterdag op zondag enkele Eu- ropoorbsleepboten en haven, slepers de stakingsactie van de Verolmesleepbootmannen had den doorbroken. Hoewel de drie vervoersbon- den het overnemen van het Verolmesleepwerk uit solidari teit met de acties van de drie industriebonden bij de metaal bedrijven besmet hadden ver klaard, trokken de Europoort slepers Breedbank en Schou- wenbank de 40.000 tons bulk carrier Carlantic weg van de werf en brachten het buiten gaats. Daar namen buitenland se slepers de zwaar beschadig de Carlantic over om het schip Panty P-XXL, de panty met de perfekte pasvorm voor de grotere maten. in de gouden verpakking voor reparatie naar Hamburg te brengen. Dat gebeurde met behulp van de roeiers van de „Eendracht" die op de Verolme- werf zorgden voor het los maken van de trossen. De „Eendracht" assisteerde ook het werk van enkele ha vensleepboten, die zondagmor gen vroeg de 200.000 ton tanker Ribnica met succes verwijder den van de bij het metaalcon flict betrokken Verolmewerf. Met stakingen en selectieve acties in 46 bedrijven met tesa- men 41.500 werknemers gingen de drie Industriebonden giste ren hun zevende actieweek in. Het aantal bedrijven was gelijk aan dat van vrijdag. Het aan tal bij acties betrokken werk nemers nam met 10.000 toe. Na ruim een maand staken, hervatten de 400 werknemers van Thomassen in De Steeg maandagochtend hun werk. Het werk werd voorts hervat bij Ericsson in Rijen, Lips Drunen en Stork in Dongen. Nieuw op de lijst zijn de Rotterdamse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij en de aarde werkfabrieken Sphinx en Mosa in Maastricht, waar selectieve acties zijn begonnen. Mede onder druk van de bij Sturka aangekondigde acties heeft de werkgeversorganisatie in de coufecfcie-industrie aan geboden op korte termijn be sprekingen met de drie indus triebonden te openen om na te gaan of de cao-onderhandelin gen hervat kunnen worden. Vandaag zal het eerste infor mele gesprek plaatsvinden. Hoewel het ultimatum om te gaan staken reeds woens dag jl, afliep en werd opge schort tot zaterdag jl. 12.00 uur, zijn nu opnieuw alle acties voor onbepaalde tijd opgeschort. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN In afwach ting van het onderzoek naar een in het Albertkanaal aan wezige giftige stof, heeft de Antwerpse Waterwerken be sloten de waterwinning uit dit kanaal stop te zettèn. Men put nu uit andere spaarbekkens om 't tekort aan zuiver drink water op te heffen. Inmid dels speurt men naar de her komst van dit naar kerosine ruikende gif. CANBERRA-VLISSIN- GEN Nederlandse scheeps bouwers hopen, dat de Austra lische regering zal ingaan op hun aanbod om voor de Au stralische marine geleidewa penfregatten te bouwen, een order waarmee een bedrag van anderhalf miljard gulden gemoeid zou zijn. De Australische regering had vorig jaar plannen om drie geleidewapenfregatten op de scheepswerven van Willi- amstown te laten bowwen voor een bedrag van 1,4 miljard gulden. Volgens berichten uit Canberra zouden de Neder landse scheepsbouwers er vier hebben aangeboden voor een iets hoger bedrag, anderhalf miljard. Zou de Australische minis ter van Defensie Barnard be sluiten de Nederlandse scheepsbouw en Nederlandse toeleveringsbedrijven in te schakelen, dan ligt het in de bedoeling het eerste fregat te laten bouwen bij de Rijn-Schel de-Verolmewerf in Vllssingen en de overige drie onder 11- censde in Williamstown. In Vlissingen zijn de Neder landse geleidewapenfregatten Tromp en De Ruyter in aan bouw. De Australische minis ter van Defensie heeft in okto ber vorig jaar een bezoek ge bracht aan de Vlissingse werf. T-oen was hij nog geen minis ter. maar lid van het parle ment en deel uitmakend van de oppositie. In januari van dit jaar verklaarde hiij de plannen van de regering McMahon te zullen herzien en bii zijn beslising het type, zo als voor de Nederlandse mari ne in Vlissingen wordt ge bouwd, in besohouwdng te zul len nemen. (ADVERTENTIE) Opvallend goed zijn onze ook opvallend in modellen en kwaliteiten Breda-Tilburg-Goes Roosendaal Middelburg TURIJN AP) In de nacht van zondag op maandag heb ben zich opnieuw in gebouwen te Turijn ontploffingen voor gedaan. Technici van het gas bedrijf speuren nog steeds naar de oorzaak van de enorme gas- lekkage, die een kwart der stad in een kruitvat heeft veran derd. De Turij-nse bevolking is in paniek. Op zijn minst duizend huizen vulden zich met gas en explosieve walken pakten zich samen boven het afgeladen voetbalstadion van de stad. Tot dusver zijn twaalf mensen, de meeste met brandwonden, in ziekenhuizen opgenomen. De eerste ontploffing klonk in de zonnige namiddag van „een zondag die geen enkele inwoner van Turijn ooit zal vergeten", zoals een dagblad schreef. De explosie kwam na dat een jonge vrouw rond vier uur 's middags het licht in haar flait aandraaide. Er klank een enorme knal en zij en haar echtgenoot werden getroffen door een steekvlam. De kleren werden hun van het lijf gerukt en zij hepen ernstige brand wonden op. Het paar ligt in,een zieken huis en de toestand van beiden is kritiek. Pal op elkaar volg den nog twaalf explosies in ver vain elkaar verwijderde ge bouwen. Gelukkig waren de meeste bewoners uit. De autoriteiten gaven groot alarm en een algehele mobili satie van brandweer en politie volgde. Duizenden inwoners van de stad, wandelend in het lente- zonnetje, zochten in paniek een goed heenkomen toen brandweerwagens en politie auto's zich met gillende sirenes rond de getroffen gebouwen samentrokken. Ook de brand weer uit omliggende steden werd te hulp geroepen. Een flat ontplofte en ging m vlammen op toen de ijskast zich zelf inschakelde. Een klei ne vrijstaande woning werd door een tweede explosie om vergeblazen. In de straten vlo gen glassplinters en stukken balkon her en der. Een miau wende poes werd als een pro jectiel de straat opgeslingerd, maar landde bijna ongedeerd. De brandweer meldde dat 73 kilometer gasleiding lek was geraakt. Als gevolg daarvan had zich een explosief mengsel gevormd in honderden kelders en gebouwen. Via de radio werd het pu bliek gewaarschuwd. „Waar schuwing aan de bevolking van Turijn", werd er medegedeeld, „sluit de gaskranen af en open de ramen. Doe het licht niet aan en gebruik geen huishou delijke apparaten. Waarschuw iedereen in uw omgeving". In het San-Porlo-stadion waar duizenden mensen een voetbalwedstrijd bijwoonden, speelden zich panische taferelen af. De toeschouwers zagen eerst hoe alle politiemannen, na alarm over hun walkie- talkies, in allerijl het stadion verlieten. Daarna zagen zjj de burgemeester van de eretribune wegsprinten om de reddings operaties persoonlijk te gaan leiden. Via de luidspreker werd de menigte opgeroepen voorzich tig te zijn en de zelfbeheersing te bewaren. Verwarde geruch ten begonnen zich als een lo pend vuurtje te verspreiden. Een televisieverslaggever ver telde dat er een enorme gas wolk het stadion binnendreef. Roken werd gevaarlijk en dui zenden mensen dioofden als de bliksem hun sigaretten. Pal daarop werd de elektri citeit in de hele stad afge sloten. Noodzakelijke veilig heidsmaatregel, nadat twee rinkelende telefoons nieuwe ontploffingen hadden veroor zaakt. Duizenden gezinnen stonden besluiteloos op straat. Ze durf den hun huizen niet meer in. Tot overmaat van ramp ver dween het zonnetje en daalde een gestage motregen op de stad neer. Vijf uur na de eerste ont ploffingen trokken de autori teiten het alarm in. Maair de huisvrouwen ontdekten al vrij spoedig, dat het gas nog steeds was afgesneden. Het gasbedrijf meldde niet te kunnen zeggen, wanneer de levering normaal zou kunnen worden hevart. Woordvoerders zeiden dat de lekkages waren veroorzaakt door een plotselinge toename van de druk in de leidingen, waarschijnlijk als gevolg van een kapot ventiel in de cen trale. Ze zeiden dat de druk van 1/4 atmosfeer was opge lopen tot 4 atmosfeer zes tien maal zoveel. „Zo iets kan overal in de wereld voorkomen," aldus een woordvoerder van het Turijnse gasbedrijf. De verbindingsstukken tus sen de leidingen kwamen los te zitten, de rubber aansluit- stukken van kooktoestellen floepten vain de leidingen en gesoldeerde verbindingen raak ten lek. Tijdens de nacht van zondag op maandag deden zich nog eens zes ontploffingen voor. Hierbij werd echter weinig schade aangericht. Volgens het gasbedrijf zal het vele dagen duren, voordat het hele leidingnet zal zijn gecontroleerd. Toen de autoriteiten beslo ten dat het alarm kon worden ingetrokken, zagen ze zich ge confronteerd met een tekort aan luidsprekerwagens. Ze be sloten een beroep te doen op het goed geoliede communis tische partij-apparaat. Binnen luttele minuten door kruisten radiowagens der com munistische partij de straten van Turijn: „De toestand is onder controle. U kunt nu naar huis gaan." «V J We vallen direct met de deur in huis. Het weer was gisteren tintelend fris, active rend en dat voor een maandag. Dat belooft alle slechts voor de rest van de week. De nieuwe formatiepoging mag volgens ene Berger de mam. van DS'70 niet worden gebruikt om Den Uyl via een omweg in het Catshuis te brengen. Dat zou de belang stelling vam „de burger" voor zover aanwezig voor de politiek nog dieper doen zakken. Hoe ver zou die van Burger met hoofdletter intussen gezakt zijn? Laat staan van de burger 1 met kleine letter. Zou Berger zich voor Burger of zou de burger zich voor de politiek moeten bergen? Conclusie: maar! Burger, berg je De monden van de vrouw en de zoon van lasser Harry Tailor uit Manchester vielen open van verbazing toen de notaris diens testament voor las. Daaruit bleek dat de op 86-ja-ige leeftijd overleden lasser een half miljoen pond, een slordige kleine vier mil joen gulden, had nagelaten. Ut zatl je gebeuren. „Het fe voor ons", zo sprak de zoon met zijn mond vol tanden, pardon als een boer zonder kiespijn, „een volslagen raad sel hoe hij dat bedrag bijeen heeft gekregen, vermoedelijk door beleggingen. Hij moet niet alleen een goed lasser maar ook een uitstekend be legger zijn geweest". Ook de vrouw van Tailor, aan wie het bedrag min belas tingen toevalt, wist niet dat haar man rijk was. Amanda, Amanda, waar zijt gij gebleven? T-shirts met het opschrift: „Van al mijn relaties vind ik sex de fijnste", zijn door de officiële Zuidafrikaanse cen suur afgekeurd. Het zullen wel witte shirts met zwarte letters zijn ge weest. Maar goed, wij kunnen zeg gen wat we willen, Vorster derkt: „We dronken een glas, deden een plas en alles bleef zoals het was". Groetjes. MERIJN BUENOS AIRES (RTR) De Britse directeur van een Argentijnse sigarettenfabriiek is in Buenos Aires ontvoerd. Het is ae 50-jarige Victor Bris coe, directeur van de Nobleza tabaksfabrieken. ROME (DPA-Reuter) Italiaanse politie heeft in de nacht van zondag op maandag bdrj een grootscheepse razzia in de hoofdstad van Sicilië, Pa lermo, en andere Italiaanse steden 2 ledien van de Maffia gearresteerd. De mafiosï wor den beschuldigd van moord, poging tot moord, chantage, poging tot chantage, diefstal het toebrengen van lichame lijk letsel en ongeoorloofd wa penbezit. DEN HAAG (ANP) Ne derland en Noord-Viietnam hebben gilsteren besloten di plomatieke betrekkingen aan te gaan en ambassadeurs uit te wisselen, zo blijkt uit een ver klaring die in Den Haaig en Hanoi is gepubliceerd. NEGEN kinderen zijn omge komen en 34 gewond geraakt toen de bus waarin zij zaten in de buurt van Lome in Togo frontaal in botsing kwam met een auto. De kinderen keerden terug van een schoolvoetbal- wedistriid. (ADVERTENTIE) u Dagelijks 9.30-17.00 uur BERNHARDHAL-UTRECHT VRIJDAG DINSDAG

de Stem | 1973 | | pagina 11