De taaie overheidstaal ANTIEK Dichtershoek zeeuws RONDWEG SLUIS MOET BINNEN TACHTIG WEKEN GEREED ZIJN Actiegroep doet beroep op jeugd Dorpsvereniging te Groede vanavond bijeen FILMS IN ZEELAND A bdij- siroop door Scopus Oecumenische jeugddienst te Oostburg Voor knotten van wilgen streek c GEHOOR DUIZENDEN VISMIJN TE BRESKENS Oranjefeest in Lamswaarde BEETJE FEEST Lamswaarde Bert Haanstra tijdens de première van zijn nieuwste succes Bij de beestenaf", omringd door Ajax-spelers. 5HULST KONING VAN ENGE LAND: „Bij de beesten af". De laatste film van Bert Haanstra, die evenals zijn voorgaande wederom een tri omftocht door Nederland maakt, is deze week hoofd schotel op het filmmeniu in Hukt. De vele duizenden ki lometers reizen en haarscher pe waarnemingen gedaan tij dens het dagelijkse leven van diverse dieren resulteren in een film, waarbij soms anaLogen getrokken kunnen worden tussen het dierlijke en menselijke gedrag. TERNEUZEN LUXOR: „Chato's Land" Een keiharde western, waarin een opgejaagde half bloed Indiaan, gespeeld door Charles Bronson, een ver schrikkelijke wraak neemt op een groepje hem achter volgende mannen, die een indianendorp hebben platge brand en zijn vrouw hebben gemolesteerd. Meer eigentijds geweld geeft de film „1000 bommen werpers vallen aan" Hierbij wordt een spannende weer gave gegeven van een preci siebombardement, dat bij daglicht tijdens de Tweede Wereldoorlog werd uitge voerd in Duitsland. De B-17 bommenwerpers, die zo'n be langrijke rol speelden in de luchtoorlog tussen 1940-1945 werden voor deze film afge staan door diverse oorlogs museums in de wereld. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Bij de oeesten af". Zie Hulst. En, eigenlijk wel een gedenk waardig record: voor de 52e week staat in Oostburg „Blue Movie" op het pro gramma. De film wordt mo menteel overigens alleen op zondagmiddag vertoont, het hoort kennelijk tot de zoge naamde „slechtweervoorzie- ningen". MIDDELBURG CITY„Turks Fruit". Nederlandse laatste (succes volle) speelfilm, doet het ook in Zeeland erg goed. Hoewel de film niet door de voorse lectie voor het filmfestival in Cannes is gekomen spreekt hij kennelijk het Nederland se publiek wel aan, want overal waar die wordt ver toond volgt prolongatie op prolongatie. VLISSINGEN ALHAMBRA: „Turks fruit". GOES GRAND: „Turks fruit". Qp inenig ogenblik in ons turbulent bestaan vra gen wij, dagbladschrijvers, ons af hoe onze mededelin gen over alles wat de be stuurlijke top in deze pro vincie doet, bij het publiek overkomt. U dient daarbij te beseffen, dat journalis ten in de eerste plaats de functie van vertalers heb ben. Het openbaar bestuur in ons land bezondigt zich namelijk aan een taalge bruik, waarvan de honden geen brood lusten. Als de krant cr zicli ge makkelijk van af zou maken en alle officiële stukken, die tussen (bijvoorbeeld) het provinciaal bestuur en de statenleden (uw en mijn ver tegenwoordigers) worden ge wisseld, zonder meer in de krant zou zetten, dan werd het u waarschijnlijk onmoge lijk gemaakt om ook maar iets van de hele zaak te be grijpen. Zelfs met behulp van het nodige vertaalwerk zal het u weieens moeilijk vallen om te snappen waar mee onze overheid nu weer bezig is. Het wemelt in de gedach ten wisseling tussen overheids instanties van de termen die je als normaal mens nooit zou gebruiken. Heel alle daags is bijvoorbeeld de uit drukking: „U dient ten ge- noege vain Gedeputeerde Sta ten aan te tonen, dat..." (en dan volgt een opsomming van hetgeen aangetoond moet worden). Een soortgelijke manier van taalgebruik vin den wij in de uitnodigingen die Gedeputeerde Staten van Zeeland rondsturen als zij weer een statenvergadering willen houden. Je leest dan. „Wij stellen ons voor, uw staten bijeen te roepen tegen maandag 16 aprtil aanstaan de". U en ik zouden onze gas ten nooit op deze wijze invi teren. We zouden gewoon zeggen: „Komt u maandag 16 april ook op onze verga de- SCHELTE VAN JELGERHUIS AARDENBURG. ring?" In de omgangstaal die - onder andere - in de abdij wordt gehanteerd, kan dat echter niet. De statenleden, die de burgerij in deze pro vincie vertegenwoordigen, doen aan het stijve taalge bruik dapper mee. Als zij tussen de bedrijven door iets aan het provinciaal bestuur te vragen hebben, dan doen zij dat ongeveer op deze wij ze: „Ondergetekenden vragen ingevolge artikel 25 van het reglement van orde verlof tot het stellen van de volgende vragen Als de statenleden het tij dens een vergadering willen hebben over een zaak waaro ver zij de nacht tevoren wakker hebben gelegen, dan maken zij dit aldus kenbaar: „Ondergetekenden vragen de voorzitter verlof tot het stel len van vragen, vreemd aan de orde van de dag". U en ik zouden zeggen: „Wij wilden het nu eens hebben over een punt dat niet op de agenda staat, maar dat ons zó sterk bezighoudt, dat we het er meteen maar over willen hebben". Maar dit kan nu eenmaal niet. In de kanselarijstijl, die de omgangsvormen van over heidsinstanties beheerst, zijn gewone opmerkingen ta boe. Als bijvoorbeeld een sta tenlid (na „verlof" te hebben gekregen tot het stellen van vragen, vreemd aan de orde v.an de dag) informeert of er op de veerdienst Vlissingen- Breskens geen vrij reizen voor bejaarden kan worden gegeven dan zal het college van G.S. daarop stellig ant woorden: „Wij staan daar af wijzend tegenover". U en ik zouden zeggen: „Neen", het geen duidelijker is en boven dien dichter bij de waarheid. Ergens afwijzend tegenover staan doet mij meer denken aan het subtiele gedoe tussen verliefde jongelui - „TIou op, ik heb het zo graag" - u kent dat wel. Eens heb ik het meege maakt dat een burgemeester, als voorzitter van de raads vergadering, op een onmoge lijke vraag van een raadslid antwoordde: „De geachte beer Pieterse kan het me dóén". Daar is destijds nog lang over nagepraat. Want het was een typische uiting van een gemoedsgesteldheid, en dat schijnt in de omgangs taal die de overheid er op na houdt verboden te zijn. Hoewel. Ook in de Abdij is de geest wel gewillig maar het vlees soms zwak. Gede puteerde Boersma zit er bij voorbeeld, wat zijn kansela rijstijl betreft, wel eens maast. Ik heb hem eens horen zeg gen: „Dat is vodde". Hij had natuurlijk behoren te consta teren: „Deze suggestie is niet ontvankelijk". Ik vind het overigens jam mer, als je van tijd tot tijd merkt dat de overheidsfigu- ren zich als gewone mensen uitdrukken. Het neemt iets weg van dat magistrale, dat regent-achtige dal onbe dwingbaar telkens zijn kop opsteekt als de overheden met elkaar bezig zijn of (wat nog erger is) als de overhe den zich tot het gewone pu bliek richten met hun nooit aflatende stroom van veror deningen, mededelingen en richtlijnen. Wij hebben in ons land een gedwongen, soms ver starrende manier van om gaan met elkaar. Je lkebt de gewone omgangstaal, waarbij Jan tegen Piet zegt; „Geef me effe een vuurtje". Ter wijl je daarnaast de officiële, ambtelijke taal hebt. waarbij de ene overheidsdienaar te gen de andere zegt: „Mag ik zo vrij zijn u te verzoeken een lucifer in de nabijheid van mijn uitgedoofde sigaar te brengen?". De overheid, maar ook wij burgers, schij nen opeens iets houterigs te krijgen, als wij „officieel" met elkaar te doen krijgen. Eigenlijk is dat merkwaar dig. Je merkt meer en meer in de dagelijkse samenleving, dat er wat warmte in de menselijke betrekkingen wordt gebracht. Kijk maar eens naar de manier waarop besturen en leden van som mige verenigingen - toch ook min of meer „officieel" in hun betrekkingen - tegen woordig met elkaar in con tact treden. Laatst kreeg ik een brief van een vereni gingsbestuur, dat aan zijn le den schreef: „Wij kunnen onszelf wel voor de kop slaan. We waren zo stom om te vergeten dat er op onze volgende vergadering ook nog een bestuursverkiezing zal wezen. Het bestuur is wel niet zo'n belangrijke in stelling, maar het is toch aardig dat het weer compleet wordt gemaakt". Kijk. dat is geen kansela rijstijl, maar liet is wel dui delijk, al moet het natuurlijk ook weer geen maniertje worden, want dat betekent opnieuw verstarring. Er moet een redelijke tussenweg zijn. De officële statenstukken hoeven niet te lijken op slag zinnen van de actiegroep „Oosterschelde open", maar het andere uiterste is, dat ze je doen denken aan de uit spraken van het concilie van Trente. De juistheid ligt - veel meer dan de waarheid - in het midden Vcor de Zeeuwse lief hebbers van antiek is het interessant om te weten dat dicht bij huis, na melijk in Het Turfschip in Breda, van vrijdag 13 april tot en met zondag 22 april een belangrijke kunst- en antiekbeurs wordt gehou den. De beurs, die wordt geor ganiseerd door de stichting Nederlandse Kunst- en An tiekbeurs, wordt donderdag 12 april door mr. dr. C. Berkhouwer, president van het EEG-arlement, officieel geopend. Op deze beurs, to nen 34 antiquairs uit alle de len van Nederland hun col lecties. Belangrijk is dat alle anti quiteiten, die op deze beurs te koop worden, door een deskundige commissie op au thenticiteit zijn beoordeeld. Alle voorwerpen moeten stijlzuiver zijn. Voor zilver en tapijten geldt dat ze min stens vijftig jaar oud zijn. Het Turfschip vind t u op het Chasséveld in Breda, een terrein, dat gemakkelijk van af de invalswegen is te be reiken. Er is voldoende par keergelegenheid. Nadere in formatie over deze beurs kan worden verstrekt door het secretariaat, Haagdijk 64 te Breda (tel. 01660-37281) of door de heer R. Cauveren- Nleuwenhuis, Lange Hof straat 26 te Zutphen (tel. 05750-8360 eindredactie bas augustijn Pf/at geeft 't Ik ben geen meester op het „woordklavier". Ik zit zomaar Wat voor mezelf te „tokkelen". Ik mis de elegance en de zwier en moet soms met het rythme smokkelen. Mijn woorden zijn maar woorden van de straat. D, rauwe leerschool van het harde leven. Ze dansen niet altijd correct in de maat, ze willen weieens jolerig zweven Maar ze zingen altijd de schoonste muziek. De schetterende muziek van het leven met al z'n bombarie en al z'n mimiek, wat geeft 't, dat al mijn noten soms beven (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De nieuw te ma ken rondweg bij Sluis wordt ioor Rijkswaterstaat op 9 mei in Middelburg aanbesteed. Binnen 30 dagen zal de gun- ning geschieden, waarna de aannemer kan beginnen met de aanleg. Ervan uitgegaan wordt in het bestek dat het karwei binnen 80 weken ge klaard moet zijn. De nieuwe rondweg wordt hiim 4 kilometer lang, wordt wet uitzondering van de aan- slihtingspunten enkelbaans uitgevoerd en zal via een lage wug, met doorganghoogte van 2 meter, over het kanaal van Brugge naar Sluis geleid wor den. Met de aanleg van de rond weg zal een einde komen aan de soms onhoudbare verkeers situatie in het bekende koop centrum Sluis, waar met name het zware verkeer over dc nauwe, door winkels omsloten tnaverse voor veel overlast zorgt. Enige tijd geleden nog besloot de gemeenteraad van Sluis voor de Hoogstraat een maximumsnelheid van 15 kim in te voeren, om het daveren van het verkeer enigszins bin nen de perken te houden. De nieuwe rondweg begint ongeveer halverwege de weg Draaibrug-Sluis, nabij de boerderij van de heer I. Cap- pon. De bestaande rijksweg 58 krijgt een afbuiging in zuid westelijke richting. De huidige weg Sluis-Heille zal de rond weg gelijkvloers kruisen en dit kruispunt vormt de zuide lijke aansluiting voor het ver keer van en naar Sluis. Nt deze kruising buigt de weg ii noordwestelijke richting on westelijk van het Lapseheurt Gat, op geringe afstand van d> grenspost in Sint-Anna-te: Muiden uit te komen. Hie komt een tweede aansluitin op de rondweg. Deze tweede aansluiting was aanvankelijk niet voorzien, maar na aandringen van het sluisse gemeentebestuur, de V.V.V. en de middenstand werd deze voor het toerisme zo belangrijke aansluiting toch in het bestek opgenomen. Een andere wijziging in de oor- -.pronkelijke opzet is de brug ivar de Damse Vaart. Aanvan kelijk zou een dam in de aart worden aangelegd. Hier- egen protesteerde - met gun- cig gevolg - het gemeentebe- 'UUÏ. Wanneer alles vo lgens plan /erioopt kan begin 1975 van ie r ondweg gebruikgemaakt worden en zijn plannen, die al dateren vam zo'n 40 jaar gele den, eindelijk gerealiseerd. Vrijdag 6 april 1973 0 Het „knotten" is een noodzakelijk karwei. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Zondagmor gen om 10.30 uur begint in de r.-k. parochiekerk van Oost burg de eerste oecumenische jeugddienst. De dienst is on der meer voorbereid door de oecumenische jongerengroep, die hieraan verschillende maanden heeft gewerkt. Medewerking aan de dienst verleent het Koor van Sint- Eloy-scholengemeenschap. Pa ter Smits zal de eucharistie viering leiden en wika R.J. Wasterval de woorddienst. Tijdens de jeugddienst zal een mimespel worden opge voerd op het thema van aan staande zondag, de parabel vam de Verloren Zoom. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND De actie groep Wilg, bestaande uit de heren A. van Schie, F. Berg- werff en J. Wielakker, heeft in een stencil op de West- Zeeuwsch-Vlaamse jeugd een beroep gedaan massaal op te komen tijdens de paas vakantie om gezamenlijk een fors aantal knotwilgen van hun overtollige takken te ontdoen. De bedoeling is „kapdag" te houden op dinsdag 24 april, wanneer 's morgens om 10.00 uur wordt bijeen gekomen op het vormings centrum Hedenesse in Cad- zand. „Wij zullen proheren u te overtuigen van de noodzaak dat ook bij ons het groen van de wilgen niet gemist kan worden. Het landschap gaat er ieder jaar op achteruit doordat bij elke storm tientallen wil gen het loodje leggen', zo wordt geschreven. De bomen bieden, doordat ze slecht worden verzorgd, praktisch geen weerstand bij forse windstoten, aldus Fred Biergwerff, die hoopt dat de oproep vam de actiegroep grote weerklank krijgt, met name onder de jeugd. De groep beeft inmiddels bij het gemeentebestuur van Oostburg een verzoek inge diend om de beschikking te krijgen over voor het knotten onmisbare attributen als kap mes en beugelzaag. „Wij zou den graag zien dat de gemeen te een hoeveelheid vam dit gereedschap kocht en ons ter beschikking stelde," aldus Fred Bergwerff. Overigens is de groep van mening dat bun actie, die vo rig jaar 6 maart bekendheid kreeg, bepaald gehoor heeft gevonden. „Er is gereageerd, ook door particulieren. Want als je door de streek rijdt kun je zien dat her en der goed verzorgde wilgen langs de we gen prijken". De „wilgenknotdag" begint met het verzamelen van de deelnemers op Hedenesse waar men onder het genot van een kop koffie wegwijs ge maakt wordt in het knotten. Iedereen boven de 15 jaar (dit vanwege het niet geheel van gevaar ontblote werk) is wel kom. Het stencil van de groep is gestuurd naar de middelbare scholen en alle sozen in West- Zeeuwsoh-Vlaanderen. „Het is paasvakantie en wij bopen honderden mensen te zien zo dat de bewoners van de streek via de publiciteit, die hieraan dan gegeven wordt, nog weer eens met hun neus op de zaak worden gedruikt en dit stukje Zeeuwsch-Vlaanderen een to taal ander aanzien krijgt. Met dit alles hopen we dam de duizenden wilgen van een te vroege dood te kunnen red den". Het plan is om op 24 april de lange, slingerende met knotwilgen omzoomde dijk tussen Zuidzande en de pro vinciale weg een forse opknap beurt te geven. BRESKENS Aan de ge meentelijke vismijn werd aan gevoerd: 4876 kg expor'garna- len 3.75-5.21, 549 kg pellerij - garnalen 4.34-4.79. 53 kg bot 40, 324 kg schar 45-2.20, 6874 kg schol 52-1.41, 6289 kg tong 6.05-9.88. 263 kg tarbot 6.90- 11.21, 280 kg griet 3.50-5.79, 12.080 kg kabeljauw 56-2.30, 3066 kg wdjltimig 57-1,35, 63 kg rog 1.27-2.71, 17 kg poon 1.16- 2.05 7 kg zalm 9.12-12.90, 17 kg haai 1.89-1.98 3 kig baars^ herder 2.41-2.99, 9 kg konrme- raal 1.89. 30 kg tongschar 2.10- 2.67, 6 kg krabben 1.10-2.00, 65 kg steeïnbolk 40-57. (Van onze correspondent) LAMSWAARDE De p.c. iin Lamswaarde heeft op zijn jongste vergadering besloten om koninginnedag evenals vo rig jiaar op de traditionele ma nier te vieren. In de voormiddag wordt er een oriëutatierit ner fiets ge houden voor alle belangstel lenden van 1 tot 80. De start is om 9.00 uur. Na de middag ziin er volksspelen voor de school! euisd waarna een voet balwedstrijd voor schotieren volgt, en een korfbalwedstrijd voor de dames, 's Avonds is er een muzikale rondwande ling door de fanfare „Vrijheid F.endracht". GROEDE Vanavond houdt de dorpsvereniging G oede een enigszins feestelij ke vergadering in hotel-café „Wulpenhoek". Het feestelijk karakter wordt Ontleend aan het feit dat de vereniging be gin mei zijn eerste lustrum hoopt te vieren. Op de agenda van deze toch wel algemene jaarvergadering staiait ondier meer een bestuurs verkiezing. Aan aftreden zijn reglementair toe de dames J. Saïomé-Dees, due herkiesbaar is en mevrouw R. de Regt-van der Limicle, dlie zich niet her kiesbaar stelt. Ook de heer W. bogaard is herkiesbaar. Pumit van bespreking zal ook uitmaken de kimdervakanitde- Brandje Woensdagavond brak brand uit in een opslag plaats van de heer R. van de Wynckel aan de Brieversweg. Een gedeelto van de inhoud, bestaande uiit balen stro, ging verloren. Ook ontstond water schade, maar persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De brandweer uit Aardenburg, die snel ter plaatse was. had ha ongeveer een uur het sein •Brand meester" kunnen ge ven. Het brandje trok nogal Wat bekijks. werk en de relatie tussen dorpsveremdigimg Groede en het clubhuis. Voorts zal van ger dachten gewisseld worden het programma dat man denkt uit te voeren ter gelegenheid van bet 25-jarig regeringsjubileum Paroohlefeest Op 28 mei aanstaande is het zoals we al eerder schreven honderd jaar geleden, dat de parochie kerk van Lamswaarde in ge bruik werd genomen. Op 31 mei (Hemelvaartsdag) zal deze dag feestelijk worden herdacht. Bisschop Ernst van Breda, heeft zich inmiddels al bereid verklaard de feestelijke hoogmis te celebreren. Deze begint 's morgens om 10.00 uur. In verband met de voor bereidingen is deze week een commissie samengesteld, die voor de versiering binnen en buiten de kerk zal zorgen. Tijden® de vergadering deel de een van de bestuursleden van het NKV mee, dat door deze vakbond tijdens een kaartavond, een tritswedstrijd is georganiseerd, waarvan de opbrengst ter beschikking van het feestcomité wordt gesteld. Ook op de overige verenigin gen in het dorp wordt een beroep gedaan om bij te dra gen in de hoge kosten van de feestelijkheden.

de Stem | 1973 | | pagina 9