Bar Zonen NGEN ERKEN RT VosB.V. MET VIER HELPSTERS Welf are-werk kan beginnen in Clinge Muco-vrienden houden wandeltochten Applaus van stakers voor werkwilligen STAKINGSLEIDERS GAAN IN GENT PRATEN Twijfels over aantal werkwilligen Belgisch bedrijf zon voor Clitex werken bar werd 'oor: LUCTOR VEILIGHEIDSKEURING stad streek de receptie die tot 22.00 uur. 1. 01148-362 G LDERWERK WERKEN verlichting Uw bandenspecialist Zaterdag van 9 tot 6 uur Nieuwe huur sportpark St.-Jansteen Schieting op Koewachtse jaarmarkt TOEKOMST Koewacht Terneuzen St.-Jansteen AAN POORT BIJ CLITEX EINDMEET Opperbest Gewend Voorbeeld Vrijdag 6 april 1973 NDE 01148 - 539 >730 ON 01148-414 OR EFOON 01158-1886 anleg \NDE sns 0 Een erehaag voor hen, die al dat gestaak aan hun laars lappen. (ADVERTENTIE) TIVOLIWEG 63 HULST (Van een onzer verslaggevers) HULST De Wase „muco-vrienden" organiseren op 6 mei in samenwerking met het sportbiennalecomité van St.-Niklaas, het stadsbestuur, de Bomemse wandelclub en de gemeentebesturen van Belsele, Sinaai, Axel, Hulst, Kemzeke en St.-Gillis, inter nationale wandeltochten in het Waasland en Zeeland. De wandeltochten worden gehouden met de bedoeling, de werking vain de Belgische ver eniging voor strijd tegen mu coviscidose meer bekendheid te geven mucovisoidose is een van de meest verspreide en ernstige chronische kinder ziekten. De vereniging streeft er naar de ziekte bij de bevol king zo bekend mogelijk te naken, zodat de symptonen eerder gesignaleerd zullen worden en er ook sneller inge grepen kan worden. Hoe vlug ger de diagnose gesteld kan worden des te meer kans is er op genezing. De wandeltochten worden gehouden over 50, 35, 25 en 15 kilometer. Ze leiden door de groen gebleven delen van noord-Waasland. De tippelaars voor de 50 km vertrekken om I.30 uur, van de 35 km oin 10.00 uuir, van de 25 km om II.00 en de 15 km om 13.30 uur. Alle wandelaars worden voor 18.00 uur weer terugver- Wacht. De wandelaars ontvan gen bij hun inschrijving een wandelroute en bij aankomst krijgen ze een brevet. Op voorwaarde uiteraard, dat ze de tochten hebben uitgelopen- Verder bestaat de mogelijk heid na afloop een herinne ringsmedaille te krijgen, maar daarvoor moet men zich even eens inschrijven. Groepen, die met minimaal vijftien personen meedoen, komen in aanmerking voor een groepsprijs. Er warden voorzieningen getroffen, dat de wandelaars bij medische Problemen hulp krijgen. Daar voor werkt het Vlaams kruis de tochten mee. In Kem- teke, Belsele, Klein Sinaai en Sl.-Gillis zijn rustplaatsen, Waar zo nodig pijnlijke voeten df nodige verzorging krijgen en tevens de gelegenheid be staat tot het versterken van de inwendige mens. Inschrijving kan plaats heb- tffl op de dag zelf op de vertrekplaats in het rijksinsti tuut voor technisch onderwijs, Slachthuisstraat in St.-Niklaas. Dit moet steeds gebeuren een uur voor de start van elke tocht. De controlekaarten wor den onderweg afgestempeld met het officiële stempel van de gemeentes. De deelname prijs bedraagt voor de 15, 20, 35 en 50 kilometer respectie velijk 20, 30, 40 en 50 frank en daar komt nog eens 10 frank bij als men een herinne- rimgsmedaille wil hebben. Ui teraard kunnen ook Nederlan ders deelnemen aan de toch ten. De opbrengst komt ten goede aan de organiserende vereniging. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN De voetbalvereniging Steen heeft met de gemeente Hulst een nieuwe huurovereenkomst voor het sportpark in Sint- Jansteen gesloten. Deze gaat met terugwerkende kracht in op I januari 1973 en geldt tot 31 december 1975. De huurovereenkomst houdt in, dat de voetbalvereniging Steen een totale huurprijs van 1300 gulden per jaar moet be talen, namelijk 400 gulden voor twee speelvelden, 100 voor een oefenstrook. 300 voor twee volledige kleedgelegen heden on 500 gulden voor een gemeentelijke kantine. Boven dit huurbedrag komen nog de kosten van gas, water en elek triciteit. De gemeente Hulst neemt alls grond-, straat- en waterschapslasten, en ook de verzekering van de aan haar toebehorende opstallen voor haar rekening. (Van onze correspondent) CLINGE Zoals er de zaken op dit ogenblik voor staan, zal binnenkort in Clinge begonnen worden met welfare-werk. Welfare leidster mej. Wassenberg heeft in het dorp al de be schikking) over vier help sters. Diit zijn de dames T. Bracke, M. Vonck-van der Kelen, A. van den Branden en Z. van Broeck-Schout Ze hebben al len een cursus gevolgd bij me vrouw Konings uiit Middel burg. Aan het eind daarvan zijn ze in het bezit gesteld van een bewijs van lidmaat schap en kregen ze een insig ne van Het Rode Kruis opge speld. Het welfare-werk is erop gericht om eenzame mensen, langdurig zieken en gehandi capten in de gelegenheid te stellen om hun tijd op een aan gename en nuttige wijze door te brengen. Ze kunnen worden beziggehouden op alle mogelij ke manieren, zoals met vlecht werk, borduurwerk, knopen, smyma en vele andlere werk jes. Als daarvoor materialen nodig zijn, worden die gratis verstrekt door Het Rode Kruis. Daartegenover staat na tuurlijk, dat de werkstukken (Van onze correspondent) KOEWACHT Aan de schieting ter gelegenheid van de Koewachtse jaarmarkt, ge organiseerd door de schutters- maatschappij St.-Sebastiaan in „De Anjer", hebben 41 schut ters deelgenomen. De eerste hoge vogel ging naar Paul Baart uit Koewacht. De tweede hoge vogel was voor M. Baes uit het Belgische Koewacht. De eerste zijvogel ging naar A. Suy en de twee de naar A. van Poittelberghe, bedden uit Koewacht, Ed. Ver- mandel uit Koewacht schoot de derde zijvogiel en Th. van Damme, eveneens uit Kioe- wacht, de vierde. De eerste kal was voor R. Gijsel, de tweede voor A. van Pottel- berghe, beiden uit Koewacht. De derde ging naar Em. Ver mandei uit St.-Niklaas en de vierde naar A. de Clerck uit Overslag. Aan de schieting op de liggende wip bij A. de Kind werd deelgenomen door 68 schutters. R. Kiind uit Koe wacht nam de hoge vogel en de eerste zij vogel voor zijn rekening. De tweede zijvogel werd geschoten door V. de Vos uit Hulst en de meeste kleine vogels gingen naar Em. Baart uit Koewacht. Ook werd een schieting gehouden in de zaal bij J. de Guchteneire in Ko ewacht-België. Daaraan namen 91 schutters deel. De hoge vogel en de eerste zij vogel werden in de wacht gesleept door O. M. Sa- man uit Koewacht en de twee de zijvogel werd geschoten door G. Baert uit Temeuzen, terwijl Alp van Poeke uit Koewacht de meeste kleine vogels voor zijn rekening nam, namelijk vijf stuks. ingeleverd moeten warden, zo dat ze later bij bepaalde gele genheden van de hand gedaan kunnen worden. Uiteraard bestaat de moge lijkheid, dat de makers van de werkstukken ze tegen geredu ceerde prijs in hun bezit krij gen. Ook het bestuur van Het Wit Gele Kruis heeft inmid dels contact gezocht met de welfarewerksters en de ledder van het welfarewerk, de heer De Theye, Bij een bijeen komst in het wijkgebouw kon het bestuur van Het Wit Gele Kruis alle steun toezeggen aan deze initiatieven, zo daar in de toekomst behoefte aan zou be staan. In ieder geval zal de wijkverpleegster nauwe kon takten onderhouden met de welfareleidster mejuffrouw Wassenberg. In het gemeenschapscentrum Malpertuus hebben de welfa rewerksters aan de bejaarden inmiddels al verscheidene werken getoond. Bij de gele genheid hebben zich al acht bejaarden opgegeven om aian dit indtistdef mee te doen. In verband met de schoonmaak tijd zal nog even gewacht worden met de definitieve start. Schieting Vierenveertig schutters hebben deelgenomen aan een bejaardenschdeting bij J. de Guchteneire in Koe wacht. De hoge vogel werd afgeschoten door H.A. de Schepper, Beide zijvotgels wa ren voor A. de Caluwe en R. van Gremberghe, allen uit Koewacht. De meeste kleine vogels werden geschoten door Em. Souwens uit Zuiddorpe en L. de Schepper uit Hulst, ieder vier stuks. De volgende bejaardenschieting ia dinsdag 17 april bij J. de Guchteneire.' Aanvang 13.30 uur. Concert Vrijdagavond concerteert het Amsterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Amton Kersjes in het Temeuzenee Zuidlandithea- ter.De Bulgaarse violiste Stoi- ka Milanova zal de solo-partij vertolken in het vioolconcert d. gr. t. op 61 van Ludwig van Beethoven. Verder zal het tachitig-man sterke orkest spe len: de ouverture Roeamunde van Franz Schubert, Don Juan van Richard Strauss, Slavische dansen op, 46, no 7 en 8 van Antonin Dvorak. Gevonden Een aantal in het vierde kwartaal van 1972 door de gemeentepolitie ge vonden of onbeheerd aange troffen brommers en heren- en damesfietsen, zal na 11 april 1973 worden opgeruimd. Die gene, die van een eventuele vermissing van zijn voertuig tot op heden nog geen aangifte deed, kan zich aimog voor die datum aan het politiebureau vervoegen. Erkende, bij de ka mer van koophandel inge schreven handelaren geen particulieren die interesse hebben de voertuigen te ko pen, kunnen zich na genoemde datum, doch uiterlijk 15 april 1973, aan genoemd bureau, Rosegracht 15, vervoegen om na bezichtiging schriftelijk een bod te doen op het totaal van de dan op te ruimen voer tuigen. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE „Waar zijn ze nou: die 170 werk willigen van de directie? Zeker in het bos: bomen aan het kappen?" De Clitex-stakers, die giste ren hebben meegedaan aan de applaus-aetie, Heten weinig twijfels be staan over hun gevoelens ten aanzien van hun werkende collega's. Bovendien bleek het gistel-en met dat aantal werkwilligen nogal mee te vallen. Er passeerden er geen 170, zoals de di rectie wil doen geloven, maar naar schatting nau welijks 60 of 70. Ver schillende medewerkers namen het zekere voor het onzekere en lieten zich tijdens de middag pauze niet zien. „Die hoe ven niet te eten," aldus de veronderstelling vain een van de stakers. Zo als bekend bestaat er een verschil van mening tus sen vakbonden en Clitex- directie over het aantal werkwilligen. Volgens de vakbonden zijn het er niet meer djan 70, 80. De directie spreekt van veel grotere aantallen. Voetbal Maandag 9 april wordt door de veteranenafde- linig vam de voetbalvereniging Steen in café Sport de jaar lijkse algemene vergadering gehouden. In deze vergade ring, die om 19-30 uur begint, wordt onder meer aan de orde gesteld, de jaarlijkse feesta vond, de vaststelling van het voetbalprogramma voor 1973, terwijl het al of niet aftreden van het bestuur wordt be sproken. Zoetevaart Door het aan leggen van de nieuwe verbin dingsweg vanaf de Gentse- vaartstraat naar de Koolstraat in Hulst, is de Zoetevaart ge deeltelijk gedempt. Dat was noodzakelijk omdat de nieuwe weg er gedeeltelijk overheen loopt. Aangezien het water van de Gentsevaart moet uit monden in de Zoetevaart is men nu begonnen om onder het wegtracé in de Zoetevaart rio lering aan te leggen. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Er daalde donderdagmiddag een stortvloed van scheldwoorden neer op on geveer 150 Clitex-stakers, toen die hun werkwillige administratieve en andere collega's by de fabriekspoort onthaalden op een o verigens niet zo warm applaus. De woordenlawine kwam uit de mood van een emotioneel geladen oudere mevrouw, wo nende aain de Cliitexweg. Ze was er gistermiddag rond 12.00 u. getuige van, hoe de 150 stakers zich in lange rijen aan weerszijden van de Cli- texweg opstelden.. Dat gebeur de even voordat de lunchpauze zou beginnen. De scheldende mevrouw demonstreerde dui delijk, bepaald weinig sympa thie te kunnen opbrengen voor dit gebaar. De stakers, die ge tuige waren van het incident, gaven er trouwens geen krimp onder. Dat was ook niet nodig, want hun actie had een meer ludiek, dan serieus verloop. „Allemaal mondje dicht, geen scheldpartijen", zo luidde het consigne, dat stakingsleider Bennie Warnier zijn collega's meegaf. De scheldpartijen ble ven dan ook uit. Voor de werk willige Clitex-werknemers had de actie tot gevolg, dot ze zich om 12.00 u. door een haag van applaudiserende stakende collega's naar huis moesten begeven. Sommige waren met de auto, anderen op de fiets. Een enkeling durfde het niet aan de ere-poort van stakers te voet te passeren en stapten ijlings over in een auto van een collega, die vervolgens met grote snelheid passeerde. Zo snel zelfs, dat de aanwezi ge persfotografen zich soms op het laatste nippertje nog maar in veiligheid konden brengen. Er viel bij de stakers geen onvertogen woord. De meeste werkwilligen lieten evenmin iets blijken van hun gevoelens. Het aardige was ei genlijk, dat er rond Clitex een sfeer hiing, te vergelijken met die bij de finish van een wie lerkoers. Eerst arriveerde met grote snelheid het hogere per soneel, onder wie zowel de Nederlandse als Franse direc tie van het Clitex-concem. Daarachter in het peloton de overige werknemers op die fiets. Sommige met grim mige, gespannen gezichten. Anderen glimlachend en met de handen in de luchit, alsof ze juiist de eindmeet van de Tour de France waren gepasseerd. Een lieflijke jongedame glim lachte de stakers toe en trok een extra vriendelijk gezicht, toen ze de camera's van de fotografen passeerde. De actievoerders volgden de aanwijzingen van de eigen or dedienst keurig op en bleven op hun plaaits. Er ging een gejoel op, toen enkele werk willigen van het produktie. personeel arriveerden. Ieder een werd ongemoeid gelaten. Directeur Deltour sr. en zijn Franse baas, de heer Tiberg- hien uit Touroolng, reden met rustige snelheid in een grote auto door de haag van stakers. Ook zij werden met rust gela ten: alleen applaus. Bennie Warnier kondigde na een kwartier het eind van de actie aan: „Iedereen kan mu naar huis gaan eten of naar het actiecentrum komen". In het actiecentrum beloonde de vak bonden hun leden met een graitis consumptie. En die ging er zonder enige moeite in. Na dat de situatie nog even was besproken, pakten de meeste stakers hun biezen en gingen naar moeder-de-vrouw. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE. De drie industriebonden van NKV.NW en CNV, zijn vastbesloten om de actie bij de Clingse textielfabriek tot een goed eind te brengen. Als het moet, kunnen de vakbonden tot eind december volharden, zo vertelde stakingsleider Bennie Warnier gisteren. Daarna zouden er financiële problemen kunnen ontstaan. De Nederlandse vakbonden beschikken over zo'n lange adem dank zij de steun van de internationale vakbewe ging. Dat de internationale verhoudingen erg goed zijn, blijkt ook uit het feit, dat NVV. NKV en CNV vandaag in Gent gaan praten met hun Belgische collega's. Onderwerp van dit beraad is de vraag, of er stappen ondernomen kun nen worden tegen de Belgi sche ondernemingen die „be smet" werk verrichten voor Clitex. Volgens het Clingse stakinigscomité heeft Clitex namelijk een belangrijk deel van de produktie per contract overgedragen aan ,,11 Adam" in Eeklo. Dit bedrujf zou tot voor kort in financiële moei lijkheden hebben verkeerd, en nu werken voor Clitex. Er worden stappen overwo gen maar de bespreking van vandaag zal moeten uitwijzen welke mogelijkheden er zijn. In Clinge zelf wijst nog hele maal niets op stakingsmoe heid. De drie vakbonden heb ben inmiddels zelfs alweer drie sympathisanten kunnen registreren. De stemming is opperbest, Dat heeft ook de actie bij de fabriekspoort gisteren aange toond. Het heeft geen enkele moeite gebost om daarvoor 150 stakers op de been te krijgen. Café „De Troubadour" fun geert nog steeds als stakings- eentrum, waar groepjes men sen regelmatig de situatie be spreken. Op een groot plak bord hangen de kranteknipsels van de afgelopen dagen, tele grammen van sympathisanten en een brief van de Clitex- direetie. waarin wordt meege deeld, dat men het verzuim ten aanzien van een bepaalde werknemers heeft goedge maakt. Het mededelingenbord hangt tussen de prijzenkast van de plaatselijke voetbal- en andere cubs. Aan de gevel vertellen doorweekte spandoe ken waarom er gestaakt wordt en een advies om lid te wor den van een van de drie bon den vervolmaakt het decor. „Ik snap niet", aldus een van de actieleiders, „waarom die directie niet bereid ii om met ons te praten. Dat zou toch de eenvoudigste oplossing zijn". „Geen rotzooi schop pen": is op dit moment het consigne van de vakbonden. Ze hebben er ook geen enkele moeite mee, al heeft het wel wat overredingskracht gekost om enkele Belgische werkne mers weer in het gareel te krijgen. Een van de stakings leiders: „Het zou geen moeite kosten om een knokploeg op de been te krijgen. Die Belgen wilen wel. Die zijn dit soort, stakingen niet gewend. In Bel gië kennen ze ook geen werk willigen: dat zjjn ratten. En op ratte nkomt de ratten- verdelging af. Dat gaat er daar vaak hard aan toe. Als je wa- gen in mekaar geramd wordt hoef je ook niet naar de politie te gaan, want dan zeggen ze: „Awel, meneer: ge had het kunnen weten, want er wordt gestaakt". Het heeft ons even moeite gekost om er die men taliteit uit te brijgen. Maar nogmaals: rotzooi kunnen we niiet gebruiken. Dait zou een averechtse werking hebben". Bennie Warnier gelooft niet, dat de stakers met hun acties de Clitex uit Clinge verdrij ven en een klimaat scheppen, waarin op een gegeven mo ment het besluit zal vallen om het bedrijf naar het buitenland te verplaatsen. „Clitex", aldus het commen taar, „heeft in verband met subsidies voor modernisering, contractuele verplichtingen, aan de Nederlandse overheid, Er wordt wel eens gedreigd, maar dat stelt niks voor". Ook de vrees voor repressailles na het afsluiten van de acties is niet erg groot. De vakbonden hebben laten weten onmiddel lijk in te zullen grijpen, als werknemers later last zullen ondervinden van hun sympa thiebetuigingen. „Peiger is er een voorbeeld van wat er dan kan gebeuren", aldus een van de stakingsleiders. Het collectief achter een potje bier.

de Stem | 1973 | | pagina 7