I Directeuren: GAB te sterke positie Zomerprogram Goese culturele raad Onderzoek van EIM bijna klaar Uitle voor vana AVONDONDERWIJS UITGEBREID DIYOSA DISCUSSIEERDE OYER WERKLOOSHEID Moeder Courage: de moeite waard Kindermodeshow brengt primeur in Goes NVV HOUDT VOORJAARS VERGADERING ONDERGE -I Informatie over jeugdloon Aantal leden gestegen in Goes „GEEN TE GROTE RISICO'S' Vrij koud stad streek 1MÊ—ÊmÊm—Êmm Middelburg SPOORWEG OVERGANG SOUBURG TIJDELIJK GESLOTEN Gouden bruiloft van ere-burger Vlissingen Jaarverslag Vara afdeling Zeeland BRANDJE IN NIEUWDORP Kerncentrale Helden der zee krijgen 100 piek Goes Vrijdag 6 april 1973 I markten MIDDELBURG, 4 april Aardappelen: Bintje boniken 3638, grote 32, drielingen 15, Koopmans blauwe grote 27 34. Golden Delicious: 70-80 75—76, 65-70 65—76, 60-65 45—52, St. Remy IIC 84, 60-70 113, Tomaten AI 320—329, Cl 250, An 262, Kriel 148. Groen ten; glassLa 1221, glasandij- vie 98123, glasspinazie 134 142, natuurapinazie 105139, radijs 1550, rabarber 5298, witlof A 100—151, B 62—141 afw. 47123, stek 84, breek- peen 2731, prei 63100, ui en 3674, rode kool 4867, savoode kool 6794, witte kool 4547, snijselderij per bos 8- 11, snijselderij per kg. 5599, stoksnijbonen kas 557, veldsla 237282, komkommers 61-76 52—62, 51-61 50—60, 41-51 41-48, 36-41 28-33, 31-36 23-32 kroim p. kg 63-67, stek p. kg 15- 56. Winterbloemkool 4 stuks per kist 141—191, 6 108—171, 8 108—124, 10 60—81, 12 48— 53, 15 46, afw. 21115, sprui ten omgeschoojid A 147, P 80. 80. Wegafsluiting v anaf maandag aanstaande zal het deel van de Herengracht tus sen de Herenbrug en de Seis- binnenbrug te Middelburg ge sloten worden voor alle ver keer dat in de richting van de Seisdam rijdt. Voetgangers kunnen de weg normaal ge bruiken. Een en ander houdt verband met herbestratingswerkzaam- heden. Met het werk zullen circa zeven weken gemoeid zijn. Het verkeer wordt door middel van omleidingsroutes op een andere manier naar zijn bestemmingen geloodst. Over circa drie weken wordt ook de Seisdam onder handen genomen en zullen daar even eens beperkingen voor het verkeer gaan gelden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vrijdag 6 april (vandaag) zal de spoor wegovergang bij de Kanaal straat in Oost-Souburg van 23.00 tot 6.00 de volgende och tend gesloten zijn voor motor voertuigen. Bromfietsers, fiet sers en voetgangers kunnen van de overgang wel gebruik ma ken. Oorzaak van de tijdelijke afsluiting is het uitvoeren van werkzaamheden aan de be vloering van de overgang. Van 9 tot en met 11 april vinden soortgelijke werkzaamheden eveneens plaats aan de spoor wegovergang over rijksweg 58 (Edisonweg) te Vlissingen. Daar zal echter voor de rege ling van het verkeer met een verkeerslichten/installatie wor den gewerkt. De weggebrui kers dienen echter wel reke ning te houden met vertragin gen en filevorming. (Van onze correspondent). MIDDELBURG Het a tieeentrum voor werkende jongeren in Middelburg, de Moker heeft vandaag in haar ontmoetingsplaats aan de Kor te Noordstraat een informatie over het jeugdloon, in het ka der van de actie „jeugdloon is diefstal". Alle werkende jongeren worden op de avond verwacht. De eisen van het actiecentrum zullen op deze avond uitge breid worden toegelicht. Men wil de invoering van het mini mumloon op 18-jarige leeftijd, en men is van mening dat werknemers die hetzelfde werk verrichten hetzelfde loon moeten ontvangen, ongeacht de leeftijd. Ook het vorige jaar heeft het centrum diverse activitei ten gevoerd, waaronder het uitdelen van loonzakjes straattoneel en pamfletten. Het is de bedoeling dat op de avond suggesties nar voren komen, die de uiteindelijke vorm van de actie jeugdloon zal moeten bepalen. (Van onze correspondent) KAPELLE Gistermiddag if tijdens een algemene leden vergadering van directeuren van overheidsorganen voor soci ale arbeid in Zeeland (Divosa) in restaurant de Caisson te Kapelle-Biezelinge druk gedis cussieerd over het landelijk pre-advies 32, getiteld werk loosheid. Dit stuk dat het hele werkloosheidsprobleem vanuit vier verschillende invalshoe ken benadert, komt op de lan delijke vergadering van Divo sa, medio mei in Utrecht, op nieuw ter sprake. De afdeling Zeeland kan daar dan tea' volle instaan voor de verklaring dat zij het in grote lijnen wel met het pre-advies eens is. Dat is het concrete resultaat waartoe de plenaire discussie onder presi- dentie van voorzitter mr. J. L. Osterman gisteren heeft ge leid. In vier discussiegroepen op gesplitst, analoog aan de vier invalshoeken uit het pre-ad vies, heeft de vergadering van directeuren zich gistermiddag uitputtend over elk deelobject afzonderlijk gebogen. Groeps gewijs rolden daaruit de vol gende conclusies: Ten aanzien van het ar beidsbureau het GAB heeft een te sterke sleutelpositie, hoewel het slot niet altijd past. Werklozen die eenmaal naar hun mening niet passend werk weigeren, kunnen uitge sloten worden van verdere uitkering. Om die reden dient er meer overleg te komen tus sen de GAB's en de sociale diensten die de uitkeringen verzorgen. Wel moet voorko men worden dat geld en ar beidsbemiddeling in een hand geraken. Ten aanzien van de be drijfsvereniging: de controle die de bedrijfsvereniging uit oefent op de werklozen door te kijken of hij op de werku ren thuis is, houdt een beknot ting van diens vrijheid in. Het is niet gewenst dit sys teem over te nemen. Beter is een gezamenlijke controle van bedrijfsvereniging, arbeidsbu reau en sociale dienst. Belang rijk is ook het onderscheid te maken tussen werklozen die in de werkloosheidswet valt en hij die in de wet werkloos heidsvoorziening valt. Ten aanzien van de ge- meenteijke sociale dienst: meesbal is het te laat als de werkloze hier aanklopt voor hulp. Daarom verdient het aanbeveling op de landelijke vergadering te pleiten voor een gezamenlijke adviescom missie. Hulp in een vroeger stadium zou de bemiddelings positie aanzienlijk vergemak kelijken. Ten aanzien van de sociale werkvoorziening: de overheid moet naast de functie van be- leddsinstantde ook de functie van opdrachtgever gaan ver vullen. Zij kan best wat ar beid creëren om de grootste werkloosheid terug te drin gen. Verder dient het beleidvoe- rend kader van de werkvoor ziening die nu merendeels uit groepen werknemers bestaat te worden uitgebreid met ver tegenwoordigers van de me dische gemeenschappelijke dienst en leiders van werk plaatsen. Binnen de werk plaatsen zelf moet een accent verschuiving plaatsvinden van het economisch naar het soci aal belang. Een maatregel die daaruit logischerwijze voortvloeit is een wijziging in de samenstel ling van de werknemersgroe- pen, die niet langer econo misch homogeen moet zijn, maar homogeen naar karakter en handicap. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het zomerprogramma van de Goese culturele raad vermeldt onder meer een lentefestival op 28 april, toeristische weken van 15 Juni tot 1 augustus, een deltaweek van 22 juni tot 1 juli, Manhuistuinconcerten in de maanden, juni, juli en augus tus, een kermis voor gehandicapte kinderen op 20 augustus, een braderie in september en een taptoe in dezelfde maand. Het programma zal ter spra ke komen op de vergadering van de raad op 6 april in de Korenbeurs te Goes, die om 19.00 uur begint Het dagelijks bestuur van de raad zal dan ook voorstellen een commissie te benoemen die de opdracht krijgt straattoneel, lezingen en films te organiseren. Vorig jaar heeft de culturele raad vanuit het cultuurfonds in totaal f 5493,48 uitgegeven. De grootste portie ging naar de verhuiskosten van het museum (f 1111,04) gevolgd door subsi die aan de trip van het knapen koor (f1000,Het cultuur, fonds had echter een batig sal do van f908,72. De werkgroepen van de cul turele raad hebben ook het cul tuurplan '72 besproken. Daarbij is het volgens de werkgroep toneel en dans noodzakelijk dat de accommodatie van de Prins van Oranje wordt aangepast aan de eisen van de tijd. Vol gens deze werkgroep wordt er ook te weinig gebruik gemaakt van de toneeladviseur. De werkgroep vorming, ont wikkeling, creativiteitsontwik- keiing en beeldende kunst is tot de slotsom gekomen dat ge streefd moet worden naar het samenbrengen van schouw burg, concertzaal, bioscoop, bi bliotheek, creatief centrum en tentoonstellingsgebouw in één gebouw. Verder moeten er in Zeeland meer kleine concerten komen omdat een optreden van bij voorbeeld een symfonieorkest te kostbaar is. De werkgroep instrumentale en vocale muziek is van mening dat er geen mu ziekcentrum geschapen moet (Van onze correspondent). MIDDELBURG Een mar kant hoogtepunt tijdens het bezoek dat een groep bejaar den uit Folkestone dezer da gen aan Middelburg brengt, is gouden bruiloft. De heer en mevrouw Johnny en Molly Godden vieren namelijk mor gen hun 50-jarig huwelijks feest. De heer Godden is ere burger van Middelburg. De gouden bruiloft, die hij en zijn echtgenote in Middelburg zul len vieren, belooft dan ook met het nodige ceremonieel begeleid te rullen worden. Brievenbussen Kortgele den zijn de wettelijke bepalin gen van kracht gewonden in zake de plaats en de afmetin gen van brievenbussen in of aan warringen. Ais gevolg hiervan worden door de P.T.T. voorbereidingen getrof fen om op alle adressen waar de brievenbus zich op meer dan 10 meter van de openbare weg bevindt, een bus zo dicht mogelijk langs die openbare weg te laten plaatsen. Een voorlopige oriëntatie in de landelijke kernen. Oost- en West-Souburg en Ritten (in de gemeente Vlissingen) heeft aan het licht gebracht, dat hier in ruim 180 gevallen de inwoners een brievenbus van de P.T.T. in eigendom zullen krijgen. De eenmalige ver strekking en plaatsing van de brievenbussen zal vermoede lijk in de loop van deze maand reeds plaats vinden. Gevonden Vorige week voorwerpen werden op het politiebureau in Vlissingen de volgende gevonden voorwer pen afgegeven: beige school- etui met inhoud, zeer grote poppenwagen, herenhorloge, goudkleurige broche met zwarte steentjes, sleutels, gou den kroonkring met inscriptie, linker heren motorhandschoen, kinderbril met donker mon tuur, krat met 6 flessen, oran je regenbroek, Zwarte hand schoen wol met leer. gouden halsketting autosleutels, 1 bontsjaal, okergele dameshoed, parelcollier, fietstas met in houd, 4 bankbiljetten, 28 ver schillende boodschappentassen, gevonden in de miro: licht blauw groot zeil (scherm) en bruine plastic portemonnee met inhoud. De afdelign gegvonden voor werpen is open van maandag tot en met vrijdag 11.00-12.30 en 16.00-17.00 uur, en zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. worden zoals bedoeld in het minderheidsrapport van de commissie ter bestudering van het Nederlands orkestenbestel. Dit gezien de dunne bevolkings dichtheid in Zeeland en de ge brekkige accommodatie op dit moment (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het afgelopen jaar heeft voor ons district geen bijzondere dingen ge. bracht", zegt secretaris A. N. Lamper van het district Zee land van de omroepvereniging Vara in het jaarverslag over 1972. De Vara-afdelingen in Zeeland houden op zaterdag 7 april hun dfstrictsraadsverga- dering in de Prins van Oranje in Goes. Deze bijeenkomst be gint om 10.00 nur. Volgens het jaarverslag moeft er in 1973 heel wat werk verzet worden. „De al zo lang in discussie staande samenvoe ging van afdelingen zal toch eindelijk eens zijn beslag moeten krijgen. Er zijn in ons district zogenaamde slapende afdelingen. Op deze wijze doorgaan heeft geen enkele zin. Deze afdelingen moeten tot leven bomen of meerdere afdelingen moeten samenge voegd worden tot een groter geheel." Uit het jaarverslag blijkt ook dat uitzendingen van bokswedstrijden door de Vara te danken is aan het district Zeeland. Het hoofdbestuur van de Vara had in september vo rig jaar voorgesteld aan de verenigingsraad om geen bokswedstrijden uit te zenden. Hiertegen kwam een voorstel van de Zeeuwse delegatie om deze bokswedstrijden wel uit te zenden. Het voorstel van het hoofdbestuur werd daarop verworpen en het Zeeuwse voorstel aangenomen. Op de vergadering zaterdag zal een verkiezing plaatsvinden voor het districtsbestuur en voor le den van de verenigingsraad. MIDDELBURG ,.Ik ben geen held: ik ben dwars door het front heen getrokken om dat de 50 broden begonnen te schimmelen". Zo ongeveer en op talloos andere wijzen toont Brecht aan dat er in zijn to neelstukken geen helden be staan. Brecht wil geen helden, hij wil bij de toehoorders geen ontroering oproepen, hij wil de toeschouwers alleen wak ker schudden, hen laten zien dat de maatschappij anders is. Brecht's toneelstukken ztjn dan ook „Leerstukken". Een van de beste stukken, die hij geschreven heeft, is ongetwij feld „Moeder Courage" en haar hinderen", geschreven in 1939. Brecht tracht steeds op nieuw de mensen het masker af te rukken, de mensen dui delijk te maken, waar 't in fei te om gaat. Maar vreemd ge noeg. althans op het eerste ge zicht, doet hij dat door het gebeuren in een totaal andere situatie te plaatsen. Men heeft dit later het zg. vervreem- dingseffekt (der Verfrem- dungseffekt) genoemd. Juist door het verplaatsen in een andere, vreemde situatie moet het de toeschouwer duidelijker aanspreken: het vreemd vin den, ook ai is het niet onge woon! Daarom speelt Moeder Courage in de dertigjarige oorlog. Zij is marketenster, ze trekt met het leger mee, want ze leeft van de oorlog. De kracht van dit toneelstuk zit vooral in de consequente uit werking van een eenmaal in genomen standpunt. Moeder Courage is bereid haar drie kinderen aan de oorlog op te offeren, want anders wordt haar eigen existentie bedreigd. Dit maakt van „de moeder" een spijkerharde vrouw, die, ook wanneer de oorlog het le ven van haar laatst overgeble ven kind, de dove Kathrien, heeft opgeëist, in staat is te zeggen: ik moet verder trekken, want ik heb handel nodig. Ook geloof is voor haar onbelangrijk: men vraaigt mij niet naar het geloof maar alleen of mijn waren goed zijn. Brecht schreef Moe der Courage als een waarschu wing voor de dreigende oorlog. Voor ons blijft dit toneelstuk actueel omdat het laat zien hoe gevaarlijk maatschappij structuren kunnen zijn en waartoe mensen in staat zijn, die zich blindelings door hun eenmaiE# ingenomen standpunt Laten leiden. Terugkerend naar de voorstelling van Theater moet gezegd worden dat Hen- ny Oirri de rol van Moeder Courage fantastisch wist te vertolken. Ook een van haar belangrijkste tegenspelers, de veldprediker, vertolkt door Edmond Classen, verdient bij zonder vermeld te vtorden. Mede door de goede regie van Theo Kling wist Edmond Clas- sen een veldprediker uit beelden, die de huichelachtig! heiid in persoon is, maar tocs tot het einde toe in zioh zei oldj ft geloven en niet inzi»; dat geloof voor hem een kwej, tie van opportunisme is. Helaa< moet gezegd worden diet di „songs" beneden peil waren Er werd gewoon slecht töt nu, tig gezonden. Ook al mag tnej in een dergelijke voorstelling niet de kwaliteit van een a®, geres zoals b.v. Gisela May verwachten, de „songs" zijn toch een wezenlijk element ij Brecht's toneelstukken. Dj vraag blijft overigens of dez« songs in hun vertaling toch niet wat aan zeggingskracht hebben ingehoet. Gaarne ver wijs ik belangstellenden na«r de opvoering van Moeder Courage im het Zuidlandthea- ter in Terneusen CTp 2 mei Zelfs een tocht over de Schel de is voor deze voorstelling beslist de moeite waard. H3. Vrijdag aPril 1973 (Van onze mode-redactrice) GOES Vijftien kinderen zullen vanavond tijdens de modeshow van 't Witte Paard je in Goes een enorm aantal kledingstukken tonen voor de lente en zomer. Het zijn over het algemeen vrolijke, kleurige kleren, die de kindermodezaak 't Witte Paardje heeft ingekocht. Kle ding van de Duitse fabrikant Hummelsheim vormt een be langrijk deel vande collectie. De kinderzaak heeft voor Zee land de alleenverkoop van de kleding van deze fabrikant. Bovendien heeft Hummels heim de zaak een primeur ge geven. Vanavond zullen name lijk ook enkele kleren voor de komende winter worden ge toond, die nog op geen enkele show of beurs te zien zijn geweest. Wat het precies voor kleren zijn wist men zelf nog niiet, omdat ze pas op het allerlaat ste moment zouden worden gebracht. Voor deze lente en zomer heeft 't Witte Paardje zowel voor jongens als meisjes fel gekleurde kleren. Het enkele donkere kostuum, dat er voor de jongens hangt, wordt opge vrolijkt met bijvoorbeeld een fel gekleurd shirt. Pantalons zijn er iin alle denkbare kleu ren en materialen. De meeste zijn effen. Een paar zijn uitge voerd in geruite of figuratieve stof. Voor de meisjes zijn er veel lieve wijde jurkjes in een combinatie vain stoffen met verschillende dessins en zeer praktische jurkjes in tricot Behalve effen jasjes zijn er ook met ruiiten of strepen. Na tuurlijk ontbreken ook in 't Witte Paardje kledingstukken i-n denim en T-shirts met bor duursels niet. De modeshow van 't Witte Paardje begint! vanavond om half acht iin dej prins van Oranje in Goes. Ka-j nin van Wamden presenteert de show en de Zeeuwse Koor school verzorgt het muzikale gedeelt. (Van onze correspondent) NIEUWDORP Naast de: garage van het transportbe- drijf Van Boot en Buteijn waar men op donderdagmor gen afval verbrandde, vloog omstreeks 10.30 uur in de on middellijke nabijheid een al daar staande kipauto in de brand. Met eigen brandlblusmidde- len ging het personeel de brandende auto te lijf en de 's-Heierenhoekse brandweer onder leiding van commandant J. Hiazen werd inmiddels gea larmeerd. Toen deze om streeks 10.45 uur op de plaats van de brand aankwam was deze nagenoeg geblust. Waar door de brandweer niet be hoefde in te grijpen. Om 11.30 uur was men de brand mees ter. Er kon echter niet meer worden voorkomen dat de kip auto geheel uitbrandde. De auto was verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het onderzoek, dat het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf EIM in Den Haag heeft in gesteld naar de gevolgen voor de middenstand van de ver plaatsing van een deel van de scheepvaart van het kanaal door Zuid-Beveland naar het nieuwe Schelde-Rijn kanaal, is bijna klaar. Op dinsdag 17 april zal het ontwerp-rapiport van het EIM besproken worden op een studiebijeenkomst in liet gemeentehuis van Kapelle. Hierbij zullen aanwezig zijn die samenstellers van het rap port, vertegenwoordigers van de betrokken middenstands parlevinkers en winkeliers), de rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en het toerisme in Zeeland de heer A. Korstamje, een delegatie van de afdeling Zudd-Bevelang van Schuttevaer, rijkswater staat, drs A. van San, hjoofd van de afdeling Zuid-Beveland aaragelegemihedein van het mi nisterie van Economische Za ken en vertegenwoordigers van de gemeenten Reimiers- waal en Kapelle. Wanneer de ze bespreking heeft plaatsge vonden, zal het rapport vrij kort daarna voor publicatie vrijgegeven worden. (Van onze correspindent) DEN HAAG De gezon heidsraad is tot de conclus' gekomen dat de kernenergi centrale Borssele (Zeelan geen onaanvaardbare risico' voor de bevolking zal ople veren. Als in de vergunnin een aantal aanvullende eisej wordt opgenomen. De exploitant heeft alle vei eiste voorzieningen getroffe overenkomend met de hu dige stand van wetenschap ei techniek om ongevallen t voorkomen en. wanneer dez toch zouden optreden, de g« volgen daarvan zo veel moge lijk te beperken. Ook de gas vórmige afvalstoffen die bi „het maximale ongeval" uit d schoorstenen ontsnappen lei den niet tot een onaanvaard baar risico, zo meent de Ge zondheidsraad. Het is wel mo gelijk dat in dat geval d distributie van melk van in d omgeving grazende koeien za moete#n worden beperkt. D toegestane lozing van vloeiba re afvalstoffen zal ook geei gevaar opleveren, vindt d< Gezondheidsraad. De Gezondheidsraad heef zijn visie neergelegd in eer advies aan de minister var Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Deze verzocht om di" adres op 16 april 1970. DEN HELDER (ANP) De vereniging „Helden der Zee Doris Rijkers" die nu vijftig jaar bestaat zal ter gelegen heid van dit jubileum alle 261 oud-redders of weduwen, die thans een uitkering krijgen een extra gift van f 100 toe kennen. De vereniging voert sinds oktober een ander uitkerings- oeleid. Alle oud-redders of hun weduwen ontvangen een jaar- 'ijkse uitkering van f 600,-. Van jaar tot jaar zal worden bekeken of een verhoging mo gelijk is. Industriebond NVV afdeling Goeis, van de. iridus triebond NW belegt voor zij leden vanavond een bijeen komst im de Prins van Oranj te Goes. Op deze bijeenkomst zal door het oonsumentenkon takt gesproken worden ov de prijsstijgingen en wat d oonsument daartegen k' doen. Voor deze bijeenkomst heeft de industriebond oo' speciaal de NVV-vrouwenb uitgenodigd. De bijeenko begint om 20.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) GOES De afdeling Goes van het NVV houdt op vrijdag 13 april in de Prins van Oran je te Goes zijn voorjaarsver gadering. De aanvang is 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing. De afdeling Goes blijkt echter nog twee kandidaten tekort te komen. Op de aangesloten bondsafdelingen wordt een dringend beroep gedaan meer kandidaten te leveren voor het afdelinigsbstuur. In het jaarverslag over 1972 zegt voorzitter J.P. Schuier dat dit jaar de geschiedenis zal ingaan als het jaar van de matiging. Het feit diat we met zijn allen te veel hebben uit gegeven acht hij op zichzelf een warm pleidooi voor een alomvattend inkomensbeleid. Volgens de voorzitter is de werkloosheid vorig jaar in Zeeland toegenomen. De pro blemen lagen vooral bij de losse arbeiders. De vakbewe ging dient volgens hem ook neer aandacht te besteden aan de problemen van de ge huwde werkende vrouw. Over de medezeggenschap in de bedrijven stelt de heer Schrier dat nog slechts een kwart van de bedrijven die onder de wettelijke bepalin gen vallen, daaraan heeft vol daan. in Goes is er een uitstekende samenwerking in het overleg orgaan met CNV en NKV. In Borsele is men hiermee bezig maar het is nog niet van de grond daar. Het NW wil ook een woordje meespreken in een te vormen welzijnsstich- ting. Vorig jaar is het aantal leden van de afdeling Goes gestegen met vier procent. Ook was er volgens het jaar verslag een toename van acti viteiten. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/TERNEUZEN. „Morgen moeten we wijzer zijn. 's Avonds kunnen we wij zer worden." Onder deze twee slogans wordt nog dit jaar een scholengemeenschap voor avondonderwijs gevormd welke zowel Vlissingen/Middelburg als Goes bestrijkt. In de avond scholengemeenschap' worden voortaan niet alleen mavo-op leidingen gegeven (daarmee is men trouwens al een jaar be zig), maar nu ook middelbaar economisch en administratief onderwijs. Met deze laatste vorm van onderwijs wordt de langzamerhand ter ziele gaande handelsavondschool tot nieuw leven gewekt. Er zijn plannen om in dezelfde scholengemeen schap, wellicht volgend jaar, avond-havo op te nemen. De nieuwe scholengemeen schap is, wat zijn omvang be treft de eerste en enige in Zee land en zij heeft dan ook een regionale functie, onder andere voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Ook Terneuzen kent reeds geruime tijd een avond-mavo, die is ondergebracht bij het Pe trus Hondiuslyceum. Er zijn plannen om ook in Terneuzen tot een stichting van een mavo te komen. Hier eveneens ter vervanging van de handels- avondopleidingen op middel baar niveau. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat de „avondschool" in Nederland morsdood was. Nu blijkt gaandeweg dat tal van mensen de zin gaan ontdekken van het vullen van hiaten in hun schoolopleiding die zij voorheen zelf hebben ontvan gen. Avondonderwijs is voor zulke mensen het gepaste ant woord. De minimumtoeilatingsleef- tijd voor de cursussen aan de avondscholengemeenschap is 16 jaar voor de mavo en 18 jaar voor de meao. Een leeftijds grens naar boven is er niet. Zo kon het gebeuren, aldus vertelt mr. Ch. L. Verhoeven, direc teur van de stedelijke scholen gemeenschap te Vlissingen dat een huisvrouw van 56 jaar 's avonds in de schoolbanken plaats neemt om taalonderwijs te volgen. „Mijn kinderen zit ten op middelbare scholen," zo redeneerde deze dame, „en het is eigenlijk al te gek dat ik met mijn eigen kroost niet op ge lijke voet over de inhoud van het schoolwerk kan praten." De Vlissingse wethouder van onderwijs, de heer Ch. Gillissen Verschage, noemt de weder geboorte van de „avondschool" de mogelijkheid tot een stuk stuk democratisering van het onderwijs. Immers door de op bouw van het hele cursuspro gramma is het mogelijk dat praktisch iedereen, ongeacht zijn vooropleiding, tot bijscho ling in staat wordt gesteld. Maar ook degenen en dit zullen merendeels jongere men sen zijn die de normale dag mavo met een te beperkt vak kenpakket hebben doorgewor steld, kunnen nu 's avonds, be geleid door vakdocenten de ont brekende wijsheid bijleren en daarvoor zogenaamde „DEEL- certificaten" behalen, waarmee zij hun basisdiploma als het wa re kunnen verrijken. Voor wer kende jongeren biedt de avond scholengemeenschap belang wekkende mogelijkheden voor aanvullend onderwijs. De meao-richting waarmee dit jaar wordt begonnen om vat de meer commercieel ge richte onderwijssector. De vroegere „pop" van de han delsavondschool wordt daarbij verplaatst naar de avond-meao, terwijl de oude, normale han delsavondschool in de praktijk zal worden vervangen door de avond-mavo. In het schooljaar nieuwe- stijl zullen de opleidingen in Vlissingen worden gegeven in liet gebouw van de gemeente lijke HTS dat dicht bij het sta tion en dicht bij de veerhaven ligt. In Goes wordt, ten huize van het Goese lyceum aan de van Dusseldorpsitraat een fi liaal gesticht. Hier worden de zelfde opleidingen als die te Vlissingen gegeven. Als de be hoefte blijkt, door een storm achtige toeloop van studeren den, dan zal er waarschijnlijk ook een dochteronderneming van de Scholengemeenschap in Middelburg worden opgericht. De hele zaak is, aldus vertelt wethouder GillissenVerscha ge, als een streekvoorziening opgezet. Er worden per week drie lesavonden gegeven, en de lesgelden zijn, evenals de prij zen van de noodzakelijke leer boeken uiterst laag gesteld. De Vlissingse avond-mavo werkt op voor het diploma ma- vo-4. De avond-meao vereist een bepaald „ingangsniveau" van zijn kandidaat-leerlingen. De oude handelsavondopleicÜng in Vlissingen wordt nu afge rond. Aan de gemeentelijke middelbare handelsavondschool zal alleen nog een derde jaar verbonden zijn. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Tamelijk koud met zonnige periodes en tijdelijk minder buien. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: aanital uren zon: 1 tot 8. Min.-temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temp: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor zondag: aantal uren ton: 1 tot 9. Min.-temp: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.- temp: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Roogwaler Morgen, zaiterdiag 7 april. Bergen op Zoom 6.14 I 18.40 jj Hansweert 5.17 en 17.39 Terneuzen 4.41 en 17.01 yiissingen 4.08 en 16.32 Wemeldinge 6.04 en 18.30 Waterstanden Konstainz 279 pl 1; Rheanfel- Jen 216 - 6; Straatsburg 208 j'; Pliittersdorf 367 - 26; Maxaiu 437 - 15; Plochingen '83 9; Mannheim 278 - 6; Steinbach 156 - 4; Mainz 296 M 11; Bingen 180 pl 10; Kaub 2U pl 12; Triier 306 pl 5; Koblenz 245 pl 1; Keulen 207 Pl 9; Ruhrort 383 pl 11; Lobith i Pl 10; Pannerdense kop pl il; Nijmegen 799 pl 11; IJsselkop 874 pl 11; Eefde IJs- tel 439 - 17; Deventer 317 - 21; Monsim 5464 - 20; Borgha- ton 3900 - 53: Belfeld 1143 - Grave beneden de sluis 504 - 4.

de Stem | 1973 | | pagina 2