Zomerwoningen- project tast Het Zwin aan Prijsuitreiking hij Sint- Sebastiaan LAURENS-SENIOREN KAMPIOEN zeeuws Voorzittersbaantje een eer voor de Amerikanen Raadsleden mogen eenmaal per jaar uit de band springen ZEEUWS LANDSCHAP: N MRDENRURG AmMsjubilcum postcommandant L Louwerse Huip Doorzetten Fietstocht Carwash stad Ploegen voor radioquiz in Oostburg ZAALVOETBAL IN OOSTBURG iiiPiiiiiiiiiiijiigiiiiiiiiii MINIMAAL RUITERS Groeten van Monica Vroom Stout Knipoogje uit Vlaanderen Dankbaar Sexorgieën Donderdag 5 april 1973 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Gisteren rijn de twee teams samenge teld die elkaar als „schaduw raden" zullen bekampen tij flens een radioquiz, die door ,1e TROS wordt opgenomen op maandagavond in het Oost Inirgsc Ledeltlieater. De team: staan onder leiding van de wethouders G.A. Claeijs en J. Barend regt. Tussen quiz, het wereld kampioenschap lange adem en flo diverse interviews zullen muzikale intermezzo's worden verzorgd door Marie-Cécile Moerdijk, het muziekgezel schap Veronica uit Zuidzande en oen koor onder leiding van fleheer Cor Schijve. De ploegen voor de quiz zijn als volgt samengesteld (uit ie dere kern een vertegenwoordi ger van het verenigingsleven): Team-Barendregt: J. Boekhout (Breskens), J. van Petegem (Groede), P- de Lijser (Cad- Zand), J. Provoost (Nieuwvliet) en mevrouw J. Kramer (Zuid- zande). Team-Claeijs: P. van de Plas (Oostburg), H. van Geiten (Schoondijke), C. Bron (Waterlandkerkje), A. Termo- te (IJzendiijke) en J. v.d. Ameele (Hoofdplaat). Kaairten voor dit radiopro gramma, waarvan de opnamen 'j avonds om 20.00 uur in het hedeltheater beginnen, zijn gratis verkrijgbaar op de V.V.V.-kantoren in Oostburg, Breskens, Cadzand en in het cultureel centrum in IJzendij- (Van onze correspondent) OOSTBURG Het zaal voetbalteam van ABN Oost burg dat een vooraanstaande msitie inneemt in de Oost- iiirgse zaalcompetitie, heeft het u de Oostburgse sporthal erg Wig gehad tegen het zaal voetbalteam van ABN Terneu- in. De routine en de veel betere techniek van ABN Oostburg gaven echter de doorslag. Het :esultaat was een 86 over winning na een 32 roor- iprong bdtj die rust. Gelukkig peelden er in het team van BN Taiineuzen enkele gerou- ineerde spelers mee die iwi mannetje wel stonden an- lers wias de overwinning voor 4BN Oostburg nog groter ge- ireesj. O Natuurgebied Het Zwin. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/SLUIS Het gehele project komt ons te massaal voor. Wij verzoeken u dringend te overwegen of niet een bescheidener opzet mo gelijk is. Dit schrijft het dagelijks be stuur van de Stichting Het Zeeuwse Landschap, beheer der van het Nederlands ge deelte van het natuurreservaat Het Zwin aan het gemeentebe stuur van Sluis over het plan om in de Oudelandse polder een project zomerwoningen te realiseren. Dit gebied ligt in de onmiddellijke nabijheid van Het Zwin. (Einde aanhef) De stichting wijst het ge meentebestuur erop dat reeds (Van onze correspondent) AARDENBURG De Aar- enburgse handboogmaat- thappij Sint-Sebastiaan lieeft i café 's Lands Welvaren de ampioenen van het seizoen 912-1973 gehuldigd. Voor- itter Iz. Puijenbroek sprak de eide kampioenen, de heer lob de Rijcke (staande wip) a II. van Iwaarden (liggende ap) en J. Cattor (klepschie- en) toe en overhandigde de tor hen gewonnen prijzen. Aan de prijsuitreiking ging icn mosselmaaltijd voor de sden vooraf. De uitslagen van e verschillende feampioen- toappen zijn: Staande wip: 1. Rob de lijeke, 2. J. van Iwaarden, 3. Puijenbroek, 4. H. van waarden, 5. D. Goethals. Kampioenschap blokvogel: 1de Rijcke. biggende wip: 1. H. van waarden, 2. H. de Rijcke, 3. Rich, de Wispeleere, 4. Iz. Puijenbroek, 5. D. van Her men. Klepschieten: 1. J. Cattoor, 2. H. van Iwaarden, 3. P. Blondeel. Sint-Sebastiaan hield tevens een zogenaamde prijsschie- ting van de „Sire". Hieraan namen 23 schutters deel. De uitslag was als volgt: le hoogvogel: J. Cattoor, die ook de 2e hoofdvogel afschoot, 3e hoogvogel: J. van Iwaar den, die ook de 4e afschoot, zijvogels: Joh. Larmooije, J. Heijboer en J. Cattor. kallen: H. de Rijcke en P. van de Walle, prijsvogels: O. Goet- hials, D. van Hermoc, Alf. Dhondt, Iz. Puijenbroek, Rob de Rijcke, J. Honig, P. Lip pens, A. Ballegeer, J. Heij boer, P. van de Walle, extra- prijzen: visprijs: A. Ballegeer, J. van Iwaarden en J. Heij boer, konijn: Fr. Wijffels, prijs Bakkerij Wijffels: G. BLonideel. nu een ernstige aantasting van liet reservaat plaatsvindt door de grote recreatieve druk op het Zwin, voornamelijk af komstig van de camping De Zwinhoeve. Het bestuur is voornemens maatregelen te treffen (zie pagina 1). „Deze maatregelen echter zijn afgestemd op de huidige situatie, waarbij het kampeer terrein in de Oudelandse Pol der wordt geëxploiteerd. Bij de totstandkoming van het project zomerwoningen vrezen wij een grote recreatieve druk gedurende het gehele jaar", aldus de stichting. Bij een dergelijk project moeten alle mogelijke voorzor gen dienen te worden inge bouwd om deze druk zoveel mogelijk van Het Zwin af te leiden, zo wordt gesteld. „In het kader hiervan zou de groenstrook tussen duinvoet en bebouwing zo breed moge lijk moeten zijn". Het Zeeuws Landschap denkt hierbij aan minimaal 100 meter. Ten aanzien van het plan zelf is de mening dat het wm- kelcomplex verplaatst moet worden naar een punt nabij het uitwateringskanaal en de parkeerterreinen zouden zo dicht mogelijk bij het strand moeten komen te liggen, in de uiterste noordwesthoek van het plan. Het stelsel van we gen en paden in het project zouden eveneens richting Noordzee moeten voeren, op dat mensen die niet per se naar Het Zwin willen, daartoe zo weinig mogelijk gelegen heid krijgen. ters van een eventueel te stichten manege in tiet Zwin niet welkom zijn. Gewezen wordt op het feit dat in het reservaat De Verdronken Zwarte Polder reeds veel schade door ruiters wordt ver oorzaakt. Indien aan de gehoorde wens om een camping in het plan op te nemen tegemoet wordt gekomen wil Het Zeeuwse Landschap erop aan dringen dat zo'n terrein wordt gesitueerd in het noordwesten van het plan, zo dicht moge lijk bij de duinovergangen naar het Noordzeestrand. De stichting wijst het plan om een appartementengebouw in twee bouwlagen neer te zetten van de hand. „Wij gaan er van uit dait vanaf het na tuurreservaat van het project niets te zien mag zijn, met andere woorden: de bouwwer ken mogen niet boven de duinirichel uitkomen". De stichting laat het ge meentebestuur weten dat rui- (Van onze correspondent) SLUIS Vrijdag 6 april viert de postcommandant van ue Rijkspolitie in Sluis, opper wachtmeester E. Louwerse zijn zilveren ambtsjubileum- .De heer Louwerse wordt hier om vrijdagmorgen om 10.30 uur op het gemeentehuis van Sluis officieel ontvangen. De heer Louwerse trad op 8 november 1951 in dienst van de Rijkspolitie, na een aantal militaire dienstjaren, die hij voornamelijk doorbracht in In donesië. De heer Louwerse be gon zijn politiecarrière in So meren. In 1953 werd hij over geplaatst naar Hansweert om het jaar daarop al te verhui zen naar Axel, waar hl] 17 jaar zijn ambt uitoefende. Op 1 december 1961 werd hij be vorderd tot wachtmeester le klas en bij zijn overplaatsing naar Sluis, op 1 februari 1971 werd hij opperwachtmees ter. Hoewel nog maar twee jaar in Sluis heeft de heer Louwer se zich een uitgebreide ken nissenkring verworven en te verwachten is dan ook dat zijn jubileum niet ongemerkt zal voorbijgaan. (Van onze tafeltennismedewerker) MIDDELBURG In de Ie las van de Zeeuwse afde- ngscompetitie is de tweede fïradant nog steeds niet be rend. Big Smash 2, één van 1 e kandidaten zag eerst kans l et Vlissingse Wilno 1, waar- Ton Slager volkomen faal- een 64 nederlaag toe te 'engen, waardoor de Bigge- frkers twee kostbare punten 'epen. Enkele dagen later trioor B. Smash 2 van mede- 'Cradatiekandidaat MZ 2 met S waardoor beide teams ge- ik zijn geëindigd. Beide teams "amen daardoor ook op ■'lijke hoogte met ONA 1, °ch de Oostburgers hebben «S de inhaalwedstrijd tegen '.-Aloysius 3 voor de boeg toruit zij tenminste een punt toten zien over te houden, illen De Kort c.s. de beslis- Wgswedstrijd tegen B. Smash <n MZ 2 ontlopen. In de 2e klas B slaagde ™A 2 er in via overwinnin- ta op B. Smash 3 (82) en and 2 (73) op gelijke togte te komen met Goes 1 'at op de derde plaats staat. De resterende wedstrijd tegen de Goesenaren zal nu beslis sen welk team naar de derde klas degradeert. Ook in de 3e klas A en C zijn de kampioenen nu be kend. Laurens 1 slaagde er via een 82 zege op concurrent MZ 7 in, de titel in de wacht te slepen en ditzelfde deed Wilno 2 in 3C waarbij de Vlis- singers achtereenvolgens PZEM 2 en Apollo 1 klopten. Jan Verton bleef voor Wilno 2 op zijn 100% score. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen wist Ef fect 2 de kampioensvlag te hijsen. De Terneuzenaren mei C. Verplanke, B. Roeland en G. Blokhuizen klopten in een spannend duel Sluiskil met 64 en werden daardoor on bereikbaar. Zoals verwacht werd het sterke STV 1 onge slagen kampioen in de 4e klas D en zij onderstreepten dit door een forse 100 zege op nummer twee PZEM 3. A. de Maat, J. van Moorten en H. Janse promoveren daardoor automatisch naar de 3 e klas Naast het reeds afzonderlijk gepubliceerde kampioenschap van Laurens 1 in de le klas, van de junioren wist ook Zand 2 de titel in de 2e klas te veroveren door eerst in Graauw gelijk te spelen tegen St.-Alioy 1 waarna royaal met 19 werd gewonnen v-an MZ 5. Uitslagen senioren: Ie klas: B. Smash 2 - Wilno 1 6—4, MZ 2 - B. Smash 2 7— 3, ONA 1 - St.-Aloy 3 uitg., Wilno 1 - MZ 1 7—3. 2e klas A: PZEM 1 - MZ 4 7—3, MZ 6 Zand 1 4—6. 2e klas B: ONA 2 - B. Smash 3 82, MZ 3 - Goes 1 10—0, ONA 2 - Zand 2 7—3, B. Smash 3 - MZ 5 010, ONA 2 - Goes 1 uitg. 2e klas C: RWS 1 St.- Aloy 6 82, Anker - St.-Aloy 6 55, St.-Aloy 5 - Hoop 6'— 4. 3e klas A: Goes 3 - Zand 4 82, Laurens 1 - MZ 7 82. 3e klas B: Croon 1 - MZ 10 91. Zand 3 - B. Smash 4 7 3, B. Smash 4 - MZ 8 uitg. 3e klas C: Wilno 2 - PZEM 2 9—1, MZ 9 - PZEM 2 6—4, Apollo 1 - Wilno 2 2—8. 3e klas D: Effect 2 - Sluiskil 6—4, ONA 3 - Effect 4 10—0, Effect 3 - Atac 1 37. 4e klas A: MZ 13 - Apollo 3 010, Schans - Goes 4 37, Laurens 2 Arnemuiden 1 64, 4e klas B: Veere - Apollo 2 37, MZ 12 - Arnemuiden 2 uitg. 4e klas C: SAR 1 - Atac 2 2—8, STV 2 - Effect 5 9—1. 4e klas D: Excelsior - Effect 6 10—0, PZEM 3 - STV 1 0— 10, SAR 2 - St.-Alioy 7 0— 10. Junioren: le klas: Laurens 1 - B. Smash 1 4—6, MZ 4 - Goes 1 37, Laurens 2 - ONA 1 6 4. 2e klas: Wilno 3 - B. Smash 2 3—7, Zand 3 - St.-Aloy 1 2—8, MZ 5 - Zand 2 1—9. 3e klas A: MZ 7 - MZ 11 9— 1, Laurens - MZ 8 55, B. Smash 3 - Laurens 3 28. 3e klas B: Effect 1 - MZ 6 1—9, MZ 10 - ONA 2 3—7, Laurens 4 - MZ 9 73. 4e lilas A: Wilno 4 - MZ 14 82, MZ 12 - Laurens 6 uitg. MZ 13 - Zand 4 5—5. 4e klas B: MZ 16 - Laurens 7 uitg., Oostkap. 1 - MZ 15 1—9, Zand 5 - MZ 17 5—5. 4e klas C: MZ 18 - Wilno 5 2—8, MZ 20 - MZ 19 9—1, MZ 16 - MZ 17 7—3, St.-Aloy 1 - Zand 2 55, Goes 1 - Laurens 2 6—4. In de laatste brief, die we van Monica Vroom ontvin gen, licht „onze Amerikaanse correspondente" voor het Zeeuws Dagboek op haar nuchtere en charmante manier het Amerikaanse gezelligheidsleven door, een leven, dat niet zo erg met de Nederlandse levensstijl overeenstemt. Het woord aan Monica Vroom. De meest populaire manier is de bakesale (verkoop van eigenhandig gefabriceerd ge bak). Alle leden knutselen thuis een taart, cake of koekjes in elkaar. Op school, in een winkelstraat of dom weg langs de kant van de weg wordt al het lekkers op een tafel uitgestald en het watertandende publiek doet de rest. Soms ook worden er aller lei chocoladerepen ingesla gen die door verkoop een klein winstje kurmen opleve ren. Dit betekent dait elk lid mdividueel zijn steentje bij draagt wat het functioneren van de club heel wat verge makkelijkt. Een extra hapje gaat er altijd nog wel in of niet soms? Dit is het principe waarop vele organisaties rus ten. Vooral voor de kleine clubs is dit het middel om wat geld bij elkaar te krij gen en aldus wat meer arm slag te hebben. Een belangrijk deel van hun leven brengen de Ame rikanen door met het lid zijn van een aanzienlijk aantal verenigingen en het actief deelnemen aan de activitei ten ervan. Alleen al op onze highschool lean je een ruime keuze maken uit: vijftien verschillende clubs. Beschou wen Nederlanders een voor- zittersbaantje in een vereni ging vaak als een last, de Amerikanen zien het als een eer. Hoe meer hoe beter. Wanneer er in het plaatselijk krantje iemand vernoemd wordt, gaat dit dan ook altijd gepaard met een korte levens beschrijving en een lijst van diens activiteiten. Zodra de Amerikaan zich een doel voor ogen stelt, zal hij zich er dermate voor in zetten dat hij het weet te bereiken. Zijn stugge door zettingsvermogen, ambitie en creativiteit hebben de over hand. Maar wat is gewoonlijk de hinderpaal? Het al dan niet aanwezig zijn van geld, mo ney. Zonder het slijk der aarde is het nog steeds een hele opgave om iets te berei ken. Doch niet getreurd! Waar een wil is is een weg, en waar een club is is een fundraising project (dat is een activiteit met financiële voordelen). Op feesten (variërend van privé-partijtjes tot formele balls) bieden vele vrijwilli gers hun hulp aan. Enerzijds om de versiering en etens waar te verzorgen, ander zijds om te serveren. De ka tholieke kerk ter plaatse moet het speciaal van deze vrijwilligers hebben. Ik heb op een diner helpen serveren dat volkomen door parochia nen in elkaar gezet was, het koken, tafeldekken enz. Een aantal winkels stelde prij zen beschikbaar (elektrische artikelen, drank) die we la ter op de avond konden ver loten. Door dit ene diner werd de kas met zo'n 1000 dollar gespekt. lingswetten bestaan hoeven zij die niet altijd in uitvoe ring te brengen aangezien ze sommige politici d.m.v. geld naar hun pijpen laten dan sen. Bij de eerstvolgende verkiezingen wil de People's Lobby echter een stem in het kapittel hebben. Hiervoor hebben ze dan steun van de gewone burger én dat geld nodig. Een vooral bij highschool- scholieren geliefde manier om wat geld bij ellcaar te brengen is de carwash. Bij een garage staan ze klaar met water en spons, gereed om de auto's eens een goeie beurt te geven. Aan de spor- tievelingen onder ons wordt ook een eerlijke kans gege ven. Een goed voorbeeld hiervan zal im april plaats vinden. Iemand van de zoge naamde People's Lobby bel de me onlangs op. Doordat ik indertijd voor de McGovern- campagne had gewerkt was hij mijn adres te weten ge komen. Deze People's Lobby is een vrijwilligersorganisatie die alle moeite en tijd geeft om de lucht-, water-, en land- vervuiling tegen te gaan. De twee factoren, politiek en daardoor geld, spelen weer de overheersende ról. Vooral omdat de grote industrieën in het bezit zijn van beide: ondanks dat er anti-vervui- We gaan nu een bike-ride (fietstocht) organiseren. Ie dere deelnemer krijgt een kaart, waarop hij vijftien sponsors kan invullen. Hij gaat namelijk een fantastisch lang eind fietsen en de spon sors zullen hem ongeveer 10 dollarcent betalen voor ellce mijl. Aan het eind van de da.g kan hij heel wat bij elkaar gefietst hebben. Het effect moet dan bij de vol gende campagne waarneem baar zijn. Het organisatiewezen heeft verder een sociale functie. Het is de manier om je vrienden te ontmoeten en contacten te onderhouden. Vooral in Califomië is dit het geval. Het is een jonge staat, de mensen zijn bijna allen immigranten en hebben geen of geen zuiver Califor- nisch bloed in de aderen stromen. De broers, zusters, ooms en tantes, neven en nichten wonen gewoonlijk ergens anders in de States. Het verenigingsleven ver vangt dit gemis prima. Het is een idee van de extended family uitgebreid gezin) Als er een van de vele activiteiten wordt georgani seerd, neemt iedereen deel, jong en oud. En ongeacht wiens kleuter het is, degene, die in de buurt is, past er op. Men voelt zich one big fami ly (één groot gezin). Allen zijn aardig tegen elkaar, hulpvaardig en mensen van buitenaf worden hartelijk uitgenodigd en vlot in de groep opgenomen. ■yijdens het begrotingsdebat in de Gentse raad is het leef milieu nog eens een keer uitvoerig ter sprake gekomen. Als er één gelegenheid voor de raadsleden is om althans met enige vrijheid enkele persoonlijke ideeën naar voren te brengen, dan biedt zich die wel aan tijdens de jaarlijkse bespreking van de door het college van burgemeester en schepenen aangeboden begroting. Tijdens de andere raads vergaderingen zijn de leden van de gemeenteraad meestal gebonden door de partijtucht, vooral als deze raadsleden behoren tot de partijen, die wat het beleid van Gent be treft gedurende zes jaren de dienst uitmaken. Die partij banden kunnen maar moei lijk worden verbroken. Meestal worden eventuele meningsverschillen binnens kamers uitgevochten. In hoe verre de informatie aan de kiezers daarmee is gediend, is natuurlijk een andere vraag. Maar goed, het begro tingsdebat, dat te Gent weer drie lange avonden in beslag nam, bood dus de raadsleden de kans even op de praat stoel te komen zonder dat dit hen achter kwalijk genomen zon worden door hun partij genoten, die de touwtjes in handen houden. Laat je er een emmer in afdalen, dan kun je het bo vengehaalde nog moeilijk water noemen, zonder daar bij van de reuk te spreken", betoogde hij niet zonder pa thos. Het BSP-raadslid stamt uit vakbondskringen, waarin, hij nog een functie bekleedt. Hij heeft de gewoonte de zaken nogal cru te stellen. Het is een „stoute jongen", die zich richtend tot burgemeester Van den Dacle van Gent - eens sprak over van dale streken", toen hij het had over het verdwijnen van bo men. De Gentse burgemees ter, die voortkomt uit de En wat is er dankbaarder dan een leefmilieu om over te praten, een onderwerp met verschillende aspecten, zoals de groenvoorziening, de kwaliteit van het water in het kanaal van Gent naar Ter- neuzen, het storende lawaai van jonge bromfieters, de roetneerslag in de Kanaalzo ne enzovoort. Een lid van de BSP (de Belgische PvdA) uitte zich op lyrische wijze en gaf in een lang betoog een heschrij- ving van hetgeen Gent te wachten staat. „Met schrik zie ik de warme zomerdagen tegemoet waarop de ganse binnenstad als gevolg van het bijna stilstaande water van de Leie zal herschapen worden in een vuile stinken de boel. Ik durf praktisch het woord water niet meer uitspreken., het gelijkt meer op een traag voorbijvloeien- de zwarte massa, een asfalt- baan, waar je beter niet in of op terecht kunt komen. christelijke vakbond, had schamper gezegd dat de bo men precies heilige koeien warenWaar blijven al die duizenden bomen, die het stadsbestuur ons beloofd had", vroeg het raadslid nu. „Gent, de bloemenstad, krijgt de naam van Gent, de betonstad". Het feit dat er momenteel een geweldig ge bouw voor de telefoondien sten wordt opgetrokken, een gebouw dat op een afstand gezien precies zal passen tussen het middeleeuwse bel fort en de St.-Baafskathe- draaltoren, was mede aanlei ding voor deze opmerking. Maar dat zei het raadslid na tuurlijk lekker niet. Want het was partijgenoot minister Anssele, die opdracht gaf om met de bouw van het kan toor te beginnen. Nota bene werd zelfs begonnen zonder dat de stedebouwkundige dienst een vergunning had gegeven. En om'.'jrtussen maar prediken dat het histo risch perspectief van Gent in geen geval mag worden aan getast... In hetzelfde begrotingsde bat toonde een ander raads lid zich vooral bezorgd om de reacties uit Nederland ten aanzien van het kanaalwater. Hij was kennelijk bezorgd om de goede van België, een land dat in Nederland als een vervuiler wordt ge brandmerkt. Even had hij het ook over de morele ver vulling", ook al gebruikt hij niet deze woorden en hadden die ook geen betrekking op Nederland. Hij had het met nam® over het lawaai 's nachts, lawaai dat vooral ontstaat in cafés en veroor zaakt wordt door eer zekere jeugd met knallende brom mers en door onder invloed rijdende automobilisten, die met gierende banden wegrij den. „Allemaal gevolgen van de drankorgieën en de sex- narty's," stelde hij. Alsje blieft. C. VAN DER DONK 0 Enkele fraaie gildehuizen in Gent. eindredactie bas augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 9