Rekenkamer Suriname: minister Polanen is verkwistend [Begroting '74 in gedrang door uitblijven kabinet RAADSBESLUIT IGESCHORST „BLOEDRAAD WIL HOOFD MEYNDERTS WORLD PRESS PHOTO 1973 Pré-pensioen voor Belgen iNsp BUNA TWEE MILJOEN MENSEN GAAN GELD BIJEEN PliZ7.El.EN enburg AMBTENAREN „WERKLOOS" Lavona, Als haar dof en kleurloos is Lavona kleurversteviger. Internationaal nog geen erkenning voor gewetensbezwaarden Kamer (66 - 54) achter Kalkar Veel nieuwe leden PPR Ruzie in generale staf PRIJZEN MEEDELEN KAW'N 90 binnenland buitenland - ill We ambtswoning van mr. Scholten Verdovende middelen in kunstbenen Situatie kritiek in Phnom Penh Bonn onderscheidt journalisten Beleid Linkse stokpaardjes 614e STAATSLOTERIJ Tweede klasse Lavona haarkleurverstevigers worden in maar liefst 23 light-proof tinten gemaakt. Ze herstellen de kleur en verstevigen uw haar. Fiakon voor 2 a 3 behandelingen f 2,30 een belofte voor mooier haar VtlEWX 99 Van Biel Van Eisen Advies aan regering: Kol. W. Kasteleijn adjudant van de koningin Benjamin Britten in ziekenhuis Actie Natuurin eigen land door Stichting Samenwerkende Dagbladen 13 17 Donderdag 5 april 1973 «JP n shirt toen. en,t>rique. "fi.; 0 Dr. J. D. V. POLANEN veel onkosten en drie dienstauto's. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Suri naamse Rekenkamer is erg boos op dr. J. D. V. Polanen, gevolmachtigd minister van Suriname in Den Haag. In het gisteren verschenen jaarver slag komt de Rekenkamer tot de volgende, geen blad voor de mond nemende conclusie: „De heer Polanen kan niet met geld om gaan, ja, hij moet zelfs verkwistend wor den genoemd". „Vorig jaar", aldus het ver slag. „heeft de minister korte reisjes gemaakt, die buiten de gemaakte reiskosten om nog eens achthonderd gulden per uag kostten". Minister Pola nen inag van zijn regering elke maand een extra bedrag van 1750 gulden als representatie opmaken, maar gebleken is dat hij tweemaal zoveel extra heeft gespendeerd. De Rekenkamer klaagt er ook over dat de bewindsman een veel te hoge taxirekening bij Paramaribo heeft inge diend. En dat terwijl hij al de beschikking heeft over maar liefst drie dienstauto's. Ook de restaurantrekeninig van de ge volmachtigde minister is vol gens de Rekenkamer te hoog: namelijk nog eens ruim vijf tienduizend gulden per jaar. Wat de Surinaamse Reken kamer wel erg hoog zit is het feit, dat minister Polanen geen enkele brief van Paramaribo om opheldering heeft willen beantwoorden. Dr. Polanen zelf weigert elk commentaar op het verslag van de Reken kamer. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De verkoop van de ambtswoning door de voor malige gemeente Andel aan haar vroegere burgemeester mr. J. Scholten, gaat voorlopig niet door. Het raadsbesluit waarin die verkoop werd bekrachtigd en de goedkeuring daarop van Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant zijn bij koninklijk besluit van 2 april gesehorst tot 1 maart 1974. Voor die datum zal onder- tocht worden of de beslissingen van de Andelse raad en van G.S. in strijd zijn met de wet of het algemeen belang en om die reden vernietigd moeten worden. Zoals wij zaterdag al hebben bericht, heeft de raad van Andel in december, dus vóór de opheffing van de gemeente per 1 janu ari, het besluit tot verkoop van de ambtswoning genomen. Als verkoopdatum werd gesteld 2 januari 1973. Verkoop vóór 1 ja nuari was niet mogelijk omdat een dergelijke transactie tussen een burgemeester en zijn gemeente niet is toegestaan. Maar bij verkoop na 31 december beschikte de oude gemeenteraad van Audel over een goed dat niet meer het zijne was. Gedeputeerde Staten hebben het betreffende raadsbesluit niettemin op 14 maart goedgekeurd. Ook zijn vraagtekens gezet bij de verkoopsprijs, zijnde 70.000. Taxateurs schatten de waarde van het huis beduidend hoger. NEW YORK REUTER In New York zijn twee mannen en een vrouw beschuldigd van pogingen om narcotica ter waarde van meer dan een miljoen dollar (drie miljoen gulden) de Verenigde Staten binnen te smokkelen. Toen het drietal per vliegtuig uit de Columbiaanse hoofd stad Bogota aankwam, ontdekte de douane dat de 25-jarige Ochoa en de 34-jarige Jaime Zapata Reyes die elk een kunst been hebben, in die pro thesen resp. een kilo co caine en anderhalf ons marihuana hadden ver stopt. De vrouw, Leono- re Jaramillo, had onder haar kleren een kilo co caïne verborgen. De twee mannen verschenen »p krukken voor de rechtbank. Hun advoca ten verklaarden dat de Amerikaanse douane de twee kunstbenen had beschadigd. Zij eisten flat de prothesen onver wijld geheel hersteld zouden worden terugge geven. GENèVE (REUTER) De commissie van de V.N. voor de rechten van de mens in Genève heeft op verzoek van de Sovjet-Unie een beslissing over algemene erkenning van de rechten vam gewetensbe zwaarde dienstplichtigen uit gesteld tot volgend jaar. Nederland en Oostenrijk hadden een ontwerpresolutie ingediend waarin de lidstaten van de V.N. met militaire dienstplicht worden uitgeno digd bezwaren tegen het ver vullen van militaire dienst op grond van geweten of diepe morele overtuiging te erken nen en de betrokkenen „ge schikt werk te verschaffen ten bate van het welzijn van de gemeenschap". De Sovjet-afgevaardigde Ev dokeye betoogde dat het vol gens de Russische grondwet de heilige plicht van elke bur ger is het land te verdedigen. Hij vroeg zich af wat er inge val van agressie zou gebeuren als de jongeren weigeren hun land te verdedigen. HNOM PENH (REUTER- AFP) De Cambodjaanse na tionale vergadering heeft met een unaniem besluit de „staat van nationaal gevaar" uitge roepen. De kritieke politieke situatie in Phnom Penh werd korte tijd later onderstreept door het ontslag van brigade generaal Lon Nol, de jongere broer van Lon Nol, als minis ter van pacificatie, verbonden aan het ministerie van binnen landse zaken. DEN HAAG (ANP) —Vier Nederlandse journalisten zijn onderscheiden met de orde van verdienste van de Bonds republiek Duitsland: L.H.A. Frequdn, hoofdredacteur van de „Gelderlander Pers", Nij megen, mr. H.W. Sandberg, hoofdredacteur van „Het Pa rool" Amsterdam, W.L. Brugs- ma, columnist van de „Haag- sche Post" Amsterdam en Fritz Behrendt, politiek teke naar te Amstelveen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoe langer de kabinetsformatie duurt, hoe moeilijker het voor de toekomstige rege ring wordt in de begroting voor 1974 belangrijke beleidsombuigingen te verwerken. Bovendien komt dat nieuwe kabinet in ernstige tijdnood, omdat begin april de hoofdlijnen voor die nieuwe begroting moe ten zijn vastgesteld. Daarna moet de minister van Financiën met zijn collega- ministers afzonderlijk gaan praten over hun begrotingen, om op tijd klaar te kunnen zijn met de miljoenennota en de wetsontwerpen met betrekking tot belastingvoorstellen. Dat de ambtenaren op dit moment met hun handen over elkaar moeten zitten (althans, een deel van hen) komt vooral door het uitblijven van de zo genaamde streefcijfernota van de huidige minister van Fi nanciën, mr. R. Nelissen. Nor maal verschijnt deze nota al half februari. De nota is be doeld als basis voor de begro ting van het volgend jaar. ven van andere belastangen per 1 januari van het volgend jaar moeten worden verhoogd (of verlaagd), dan moeten nu al de voorbereidingen daar voor worden getroffen. Er wordt meestal in deze nota al rekening gehouden met beleidsombuigingen. Maar mi nister Nelissen voelt er niets voor zijn opvolger met deze nota op te zadelen. Bij beleids ombuigingen speelt de poli tiek een grote rol en Nelissen wil de toekomstige regering wat dat betreft niet binden. Zolang die nota er niet is, kunnen de ambtenaren op het ministerie van Financiën wei- tig of niets doen aan de voor bereiding van de begrotinig 1974. Bovendien wil men niet het risico lopen, dat een door het huidige kabinet opgestelde streefrijfennofa zou moeten worden herschreven, omdat de nieuwe regering een groot aantal beleidsombuigingen aanbrengt. Want in het geval van een eventueel kabinet-Den Uyl zal men ernstig rekening moeten houden met omvangrijke be leidsombuigingen. Slaagt Bur ger er in nog deze week een kabinet-Den Uyl in het zadel te helpen, dan zal de minister van Financiën in dat kabinet al heel wat moeilijkheden hebben om een aantal finan ciële stokpaardjes van de link se drie (verhoging van de suc- cesierechten en de vermogens belasting) op tijd voor de der de dinsdag in september klaar te krijgen. Als de tarie- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Een kleine meerderheid van de Tweede Kamer (66 stemmen voor en 54 tegen) heeft gisteren het groene licht gegeven voor ver hoging (3 procent) van elek- triailteditstarieven om de bouw van die natriumgekoielde kern reactor in Kalkair (West-Duits- land) te kunnen financieren. P.v.d.A., PPR, D'66, PSP, CPN en Boerenpartij stemden tegen de wet financiering ontwikke ling snelle kweekreactor. Via deze wet, waaraan de Eerste Kamer haar fiat nog moet ge ven, wordt een fonds gevormd, waarmee ons land de komende jaren de ontwikkeling van dit project voor een deel betaalt. De reactor in Kalkar is een gezamenlijk project van de Benelux en de Bondsrepu bliek. (ADVERTENTIE) 4 APRIL 1973 Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 5 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 68 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 08 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 964 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 466 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 380 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 032 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 3138 Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 074611 053460 083534 082598 073555* 038537 083061 092348 092348 De pri|s van 5.000 is gevallen op het nummer 50.000 is gevallen op het nummer Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie T op het nummer En een troostprijs van 2.000 op nummer van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie M ophetnummer 094005* En 'n troostprijs van 2.000 is gevallen op 't nummer 094005* van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. (VAN een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De Politie ke Partij Radicalen heeft de laatste tijd moeite de grote stroom nieuwe leden te ver ken. Had de PPR in november, ten tijde van de verkiezingen nog 4000 leden, nu is dat aan tal opgelopen tot 6500. Ook omdat de partij vijf ze tels meer kreeg in het parle ment nam het werk van het partijbureau zodanig in omvang toe, dat er een full-time leider moest worden aangezocht. Tot dan toe werd het werk uitslui tend door vrijwilligers gedaan. Ook nu hoopt men met een be roep op vrijwilligers het vele werk, dat de vergrote partij en Kamerfractie met zich brengen, te kunnen verzetten. Van de zijde van 't partijbureau wordt gemeld, dat iedere dag nog tien tot twintig nieuwe meldingen binnenkomen. (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De raad van opperofficieren (de zg. „bloedraad") wil het ont slag van medelid luitenant- generaal Meijnderts, com mandant van het eerste le gerkorps. De „bloedraad" wil hem niet langer meer aanvaarden. Premier Bies heuvel moet nu de knoop doorhakken: ontslag voor Meijenderts en de generale staf in Den Haag verzoenen. De commandant van het eerste legerkorps heeft zich de laatste tijd sterk afgezet tegen de „Haagse" officieren. Hij heeft afwijkende ideeën. Op dit moment vindt hij het „niet loyaal om mededelingen te doen", aldus zijn rechterhand, luitenant-kolonel mr. J.O. de Lange. Premier Biesheuvel heeft in tussen een hard gesprek gehad met generaal Meijnderts. Het lijkt waarschijnlijk, dat de ministerraad binnenkort deze affaire weer bespreekt. De te genstellingen tussen de gene raal en de legerleiding zijn al onderwerp van kort gesprek geweest in een van de verga deringen van de ministerraad. Minister De Koster (Defensie) is nog bezig met een onder zoek over de spanningen in de legertop, dat hij de Tweede Kamer heeft toegezegd. Het is een normaal gebruik, dat de minister-president een benoeming en ontslag van een opperofficier moet goedkeuren. In de „bloedraad" die de mi nister adviseert over promo ties, zitten de volgende gene raals: voorzitter van het comi té verenigde chefs van staven (Van Rijn), chef generale staf (IJsselstein), de kwartiermees ter-generaal (Antonissen) en de commandant van het eerste legerkorps (Meijnderts). Het Eerste-Kamerlid Van Riel (WD) heeft desgevraagd ontkend deze kwestie te heb ben aangekaart bij minister De Koster. Hij wil en kan ook geen bemiddelaar zijn. „Ik ben uitsluitend ingelicht door de heren Meijnderts en De Koster afzonderlijk. Er is nu een karakterstrijd gaande tus sen de generaals IJsselstein en Meijnderts, die nadelig is voor de landmacht. IJsselstein en Meijnderts hebben grote capa citeiten", aldus mr. Van Riel. Hij spreekt ook tegen, dat: hier politieke achtergronden ofj stromingen een rol spelen.' „Progressief en conservatief j hebben hierbij niets te ma-; ken", aldus de liberale senato- ren. 9 Burgemeester Samkalden heeft gisteren de tentoonstel ling World Press Photo 1973 in Amsterdam geopend. Directeur hoofdredacteur John Gale van Associated Press/Nederland nam de hoofdprijs in ontvangst voor de Zuidvietnamese AP- fotograaf Huyng Cong Ut, be kroond voor de foto „Terror of War". Die prijseen bedrag van f 5000,—, kan deze fotograaf, wiens bekroonde inzending men hierboven ziet, niet zelf in ont vangst nemen, omdat zijn uit reisvisum niet tijdig in orde was. Tweede-Kamerlid Van Ei sen (KVP) ziet overduidelijk naar voren komen, „waartoe een gebrek aan bestuurbaar heid kan leiden. Minister De Koster had deze steenpuist al veel eerder moeten uitsnij den", aldus deze ex-generaal, die zich niet tegen zijn vroe gere collega Meijnderts af zet. Sinds mei 1972 schijnt de sfeer tusen de generale staf en het eerste legerkorps „rot te zijn", aldus de Legervoorlich- tdngsdienst. Elf maanden geleden heeft Meijnderts buiten minister De Koster om premier Biesheuvel een nota gestuurd over door hem gewenste veranderingen bij de landmacht. Ook heeft hij ondergeschikte militairen nader geïnformeerd over het bevorderlngsbeleid van de raad van opperofficieren. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Als de Belgi sche regering het advies van de Nationale Conferentie van de Arbeid accepteert, zullen de Belgen voortaan vervroegd met pensioen kunnen, zonder dat ze daarvan veel financieel nadeel ondervinden. De conferentie, waaraan de wakbonden, de werkgevers en vertegenwoordigers van de re gering deelnemen, heeft zich namelijk uitgesproken voor de instelling van een zogenaamd „pre-pensioen". Mannelijke werknemers kunnen dit pemsi oen bij het bereiken van de zestigjarige leeftijd aanvragen. Ze krijgen dan de werkloos heidsuitkering, aangevuld met de helft van het verschil tus sen die uitkering en hun laat ste verdiende loon. Voor vrouwelijke werkne mers wil men de leeftijd waarop het „pre-pensioen" kan ingaan op 55 jaar stellen. De maatregel heeft tot doel oudere werknemers die daar voor voelen tijdig plaats te laten maken voor jongere col lega's. DEN HAAG (ANP) Ko lonel W. Kasteleijn, comman dant van de tweede groep ge leide wapens in Schoeppingen in de Duitse Bondsrepubliek, is benoemd tot adjudant in gewone dienst van de konin gin. Hij zal per 1 mei ook de functie vervullen van chef staf luchtmacht van de inspecteur- generaal der krijgsmacht (prins Bernhard). Als adju dant van de koningin volgt kolonel Kasteleijn commodore b.d. mr. R.J.E.M. van Zinnicq Bergmann op. In de functie van chef staf luchtmacht van de inspecteur-generaal is hij de opvolger van kolonel J.A. ten Broek, die per 1 mei met pensioen gaat Hebt u uw deurmat eigen lijk wel eens goed aangeke ken? Nee, voordat u nou schouderophalend constateert dat Merijn inderdaad een klap van de molen heeft gehad (geef het maar toe: u had het altijd wel gedacht) moet u eens naar uw voordeur gaan en uw deurmat aankijken. Goed, blijft u zitten, en gaat u in gedachten naar de voor deur. U ontdekt dan dat de deurmat weg is. Maar, stel u voor, u woont op een flat en uw buurvrouw is ook haar deurmat kwijt. Een dergelijke situatie deed zich dinsdag voor in een onge veer honderd woningen tel lend flatgebouw in Roermond. Alle bewoners misten daar hun deurmatje, dat gewoonte getrouw voor him buitendeur placht te liggen. „Eerst dach ten we dat alle maten gesto len waren, maar na een speur tocht van een paar uur, von den we ze allemaal terug in de containerafdeling", zei de moegespeurde huismeester. Later op de dag kwam de aap uit de mouw in de vorm van een anonieme brief aan een krant (ons zusterblad De Limburger)Daarin stond: „Wij hebben dit gedaan in de hoop dat de bewoners een praatje met elkaar gaan ma ken als ze op zoek zijn naar hun mat. Misschien ontstaat daardoor een beter onderling contact". Ze zullen zich iin ieder geval wel samen mat-eloos geërgerd hebben. •ir Nu is het wel waar dat in flats, maar ook in gewone straten, de mensen vaak maar langt elkaar heen leven. En ik denk wel dat de sociologen heel interessante bomen kun nen opzetten over dit ver schijnsel. Dat matjes-pikken is natuurlijk een methode om een soort gemeenschappelijke dreiging te creëren. Oorlogs dreiging vanuit het buitenland doet de natie ondanks alle verschillen broederlijk samen- klonten, het te laat komen van een bus kan wachtende men sen, die aanvankelijk zwegen als het graf, met elkaar in gesprek brengen. Da's de lotsverbondenheid. Maar als we allemaal een beetje nadenken, ontdekken we gauw dat we met z'n allen op zoveel punten in hetzelfde schuitje zitten, dat er alle re den voor is om het elkaar wat gezelliger te maken op dit on dermaanse. Tja, de vastenbrief van de bisschoppen al gelezen? Kost maar 60 cent. I Heb Den Uyl horen zingen: „In een groot, groot, rood, rood knollenland Enfin, als alles nou eens een keertje goed gaat, schijnen we voor Pasen een nieuw kabinet te hebben. En alle bollenvelden vol met rode tulpen, hoopt Joop. Gegroet MERIJN LONDEN (DPA) De Britse componist Benjamin Britten is gisteren plotseling met een hartkwaal in een zie kenhuis in Londen opgeno men. Thans is slechts bekend dat, hij vermoedelijk alle verplich tingen die hij voor de komen de drie maanden op zich had genomen, moet afzeggen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De initiatiefnemers tot de „Actie Natuur" weten liet. De gemiddelde Nederlander is helemaal dol van al het geschrijf en gepraat over milieu en natuur. Tóch wa gen zij de gok: in de periode van september 1973 tot en met april 1974 zal Nederland weer goedgeefs moeten zijn. Niet ten bate van de hongerende werelddelen of noodlijdende minderheidsgroepen, maar ten behoeve van de natuur in eigen land. Een werk-comité onder voor zitterschap van de heer W. A. H. C. Boeliaard lieeft vele plannen ontwikkeld, die later goed moeten blijken te zijn voor een miljoenen-opbrengst. Op een gisteren in de Utrecht se jaarbeurs gehouden pers conferentie werden alvast twee plannen wereldkundig gemaakt. Zo zullen in dee er- der genoemde periode in het gehele land promenade-concer ten gegeven worden, waaraan artiesten van naam gaan mee werken. Een en ander niet in schouwburgen, maar in sport hallen en andere accommoda ties, die goed zijn voor de op vang van minimaal 2000 men sen. Tweede vast-omldjind plan: een puzzel-actie van de Stichting Samenwerkende Dagbladen, waarbij ook dit dagblad is aangesloten. In totaal 1,8 miljoen abonnees gaan in die periode wekelijks puzzelen. In het prijzenpakket zullen naar alle waarschijn lijkheid, ondanks het feit dat het hier gaat om een milieu- actie, ook auto's worden op genomen. „Omdat", zoals voorzitter W. Boeliaard het gisteren uitdrukte, „je nu een maal met aantrekkelijke prij zen moet komen". Een aantal leden van het werk-comité bleeik zich gisteren tijdens de persconferentie niet te kunnen verenigen met auto's als „aan trekkelijke prijzen". Zij kon digden mompelend aan zich hier met hand en tand tegen te zullen verzetten. Onenigheid aan de werk-comi- té-tafel bleek er ook te bestaan ten aanzien van de besteding der gelden. In dit stadium van de voorbereidingen staan nog slechts drie instanties te boek als potentiële profiteerders van de opbrengst, te weten: het In stituut voor Naituurbescher- mings-educatie, de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland en de Vereniging tot behoud van de Waddenzee. gaat om geld van de Neder landse bevolking dat uitslui tend mag gaan naar objecten van groeperingen die stevig op hun poten staan. Maar desal niettemin: de opbrenst verde ling is nog niet definitief. We houden nog mogelijkheden open om ook andere actiegroe pen te laten mee delen". „Waarom", zo werd het werk comité gevraagd, „laat de Actie Natuur kleine groepjes na tuurbeschermers niet uit de opbrengst mee delen". Voorzit ter Boeliaard: Waarneer die er vandaag odk allemaal bij had den moeten zijn had ik de gro te hal van de jaarbeurs wel af kunnen huren. Je moet zo'n aktie niet versnipperen. Het Ook dat was een antwoord, dat een aantal comité-leden niet kon bevredigen. Vice-voorzit ter A. L. Ouweneel bijvoor beeld zag „schitterende kan seri' liggen om ter gelegenheid van deze actie een inventari satie te maken vain alle groe peringen, die zich in Neder land op de een of andere ma nier bezig houden met natuur- en milieubescherming.

de Stem | 1973 | | pagina 13