WD hoort wensen aan AUCTOR" - HULST Bouw van 450 woningen bij 't Zwin verworpen Uitspraak Kieldrecht gewenst STORM BEÏIKT ZEELAND Een haven voor zuid visserij KAMERLEDEN TROKKEN EEN DAG DOOR ZEEUWSCH-VLA ANDEREN akening thaven bbendijke NADERING /TA- MENADE" avenpolder weert nngen OVER 2 DAGEN BEGINT HET BIJ UW BANDENSPECIAUST Genootschap voor land meetkunde houdt congres Koud en regen Camping Recreatie Basis streék stad Dinsdag 3 april 1973 onze correspondent) BENDIJKE De wa- ereniging Iteimers- t meer dan 220 leden de jachthaven van Ujke kustlichten la- rengen. Dit is het re- 'an een opmerking die gemene ledenvergade- de vereniging vrijdag- n het cultureel cen- laatst werd. ikeldjk lag het in de een lichtbaken te op een hefmast langs maar omdat in dat »t gevaar niet denk- is dat er spanning om ontstaat rag men van ossing liever af. Over- e bebakening niet di- I zakelijk, maar vooral komt het nogal eens sportvissers die van ugkeren zich slecht oriënteren. Bij hoog- vert dat weinig pro- op, bij laagwater ech- e kans groot diat de ne een paar uur vast en slikplaat of zand- m dit te voorkomen en bebakening worden cht op de vroegere oriék oostelijk van de 'ang van Kr&bbendij- wat de kleur van het itreft, zal nog nader oekeken wat het doel- t werkt. onzer verslaggevers) De winkeliersvere- Delta-Promenade te udt op dinsdag 3 april iaarsvergadering. wordt gehouden in ende te Goes en be- 20.00 uur. Op de staan het algemene van de promenade, de eken, benoeming van immbsie en een ver van een nieuw be- enbond vergaderde maandelijkse Mjeen- an de afdeling 's-Gra- r van de Ned. Chris- ■ouwenbond in het te 's-Gravenpolder Lvoordestraat heeft de adier de heer Joh. ipolitie de heer Joh. 1de tevens secretaris is afd. Bevelenden van niging Veilig Verkeer ïg gehouden over het p Verkeersveiligheid ;reen- Spreker verdui- zijn inleiding door van dia's. Voorts bij verkiezing de af- bestuursleden de da- :hardt-Visser en C.P. vervangen door de Smits-Minderhoud en Nijsse. dansant In de zaal wend door de voet- igi-ng Hamsweertse m zeer geslaagde bin- ntavond gehouden, deze awond werden rtig bingospeien ge- aarvoor heel aantreik- prijzen beschikbaar ffiteld. De avond werd bezocht mité Het feestco- onder voorzitterschap leer A.A. Suij bljeen- Ln Ons Dorpshuis. Ge weid over de festivi- koninginnediag. Voor nd waren de hoofden uolen, afgevaardigden buurtverenigingenefn, sr etc. uitgenodigd, lorlopig programma volgt samengesteld: holen zullen in. de op hun scholen feest in de namiddag ko- leerlingen van de ten bijeen voor en op het grasveld feijdan. Te 13.45 uur ij opgehaald worden Dorpshuis en vooraf- te-or EMN zal dan in •band via het gemeen- iar het eerdlergenoem- n afgemarcheerd wor- r de grotere jeugd zal nders gedaan worden niet kon worden be- i afloop van de spelen log een spuitvoetbal- zijn tussen de trim de plaatselijke brand- m 19.30 uur tot 21.00 een gezellige avond Dorpshuis voor de et medewerking van ankapel De Paererpee. uur af zal er een 1 zijn in Ons Dorps- t medewerking van 3 Trio. Om de kosten te kunnen dekken p woensdag 28 april lijstcollecte worden (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) GOES De regio Zuid- west-Nederland van het Ne derlands Genootschap voor Landmeetkunde houdt zijn vijftiende 'congres op woens dag 11 april in du Prins van Oranje te Goes. Het congres begint om 9.15 uur en wordt afgerond omstreeks 16.15 uur. Op het programma staat een aantal lezingen over de leiding straat Pem-is-Klunictert-België- Zeelanid. Ook is er een exposi tie ingericht van landmeetkun dige instrumenten, computers en reproduktie-app araten. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door bet KNMI op maandag om 18.00 uur: Aan de koude kant met later af en toe regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 7; min. temp: om streeks normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van min' stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal; 40 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 7; min. temp: om streeks normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden ooider normaal; kans op een droge periode van min' stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. hoogwater Morgen, woensdag 4 april: Bergen op Zoom 4.19 en 16,42 Hansweert 3.26 en 15.55 Terneuzen 2.45 en 15.11 Vlissingen 2.13 en 14.37 Wemeldinjge 4.09 en 16.32 waterstanden Konstanz 272 onv, Rheinfel- <ten 219 plus 4, Straatsburg 208 -10, ■Plittersdorf 368 -7, Maxau 426 -8, Mannheim 262 onv, Steinbach 154 -12, Mainz 281 -5, Bingen 169 -5, Kaub 201 -7 Trier 277 -14, Koblenz 201 25, Keulen 183 plus 8, R'irhort 341 plus 16, Lobith "44 plus 10, Pannerdense kop "ll plus 10, Nijmegen 736 Plus 10, IJsselkop 831 -2, Erf de IJssel 370 plus 8, Deventer "470 plus 2, Borgharen 3909 Plus 1, Belfeld 1110 plus 18. Brave beneden de sluis 502 Plus 1. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op basis van de bestaande bestemmings plannen zal nabij het natuurreservaat Het Zwin een ver antwoord bouwplan worden uitgevoerd. Uitspraken dat de toekomstige bebouwing een aantasting zijn van het natuur gebied moet ik naar het rijk der fabelen verwijzen". Dit zei gistermiddag burge meester H. van den Beid van Sluis tijdens een werkbezoek dat de V.V.D.-kamerleden Van Aardenne, Dees, Koning, Scherpenhuijzen en Tuijnman brachten aan Zeeuwsch-Vlaan- deren. De heer Van den Beid hoopte dat alle publikaties in den lande over de bouwplan nen nabij Het Zwin de Ka merleden niet het hoofd zou den doen verliezen. Dit project betekent boven dien, als het gerealiseerd wordt, een forse stimulans voor de werkgelegenheid in de bouw, aldus gedeputeerde mr. J. Schlingemann, die het gehe le werkbezoek van de kamer' leden bijwoonde. De heer Schlingemann wees ook nog op de bestaande camping in het onderhavige gebied, die op generlei wijze voldoet aan de voorschriften. ,,Die had allang moeten verdwijnen", zo zei hij. Zoals bekend bestond aan vankelijk het plan op dit g bied rond 450 zomerwoning te realiseren. Hiertoe was dooi de exploitatiemaatschiappij Het Zeeuwse Land onder meer aangekocht van het wa- ip Het Vrije van Sluis. De provinciale planologische subcommissie voor gemeenl lijke bestemmingsplannen bracht echter over dit plan een negatief advies uit en ook vanuit België kwamen protf ten tegen dit ambitieuze recre atieplan. De bebouwing die nu zal plaatsvinden zal wat schijnlijk geschieden aan de hand van een in 1963 vastge steld bestemmingsplan van de voormalige gemeente Retran- chement. In Oostburg werd het gezel schap kamerleden ontvangen door het gemeentebestuur van die plaats. Na de ontvangst volgde een aantal inleidingen over recreatie, landbouw en visserij, de drie economische pijlers van west-Zeeuwsch Vlaanderen. Burgemeester A. Schipper wees erop dat recreatie het gebied soelaas kan bieden. Hij somde de stijging van het aantal overnachtingen op en zag in de recreatie, nu landbouw nog steeds terugloopt en een industriële ontwikkeling voor dit gebied uitgesloten is, de enige economische mogelijk heid van de streek. Daarnaast kan „het westen' zich ontwikkelen als woonge bied voor b.v. de Kanaalzone. Hij sprak de verwachting uit dat het aantal slaapplaatsen in de recreatieve sector zou stij gen van 2150 thans tot 5750 waiarmee zo'n 40 ha grond ge moeid zou zijn. Voorwaarde voor een goede ontwikkeling van de recreatie vond hij de verbetering van kampeerac- commodaties, soepele bestem- mingBpilamnen die aangepast kunnen worden aan verander ende behoeften en een uitbrei ding van de permanente ver bid) fssccommodaities. Drs. W. Lockefeer, burge meester van Aardienburg, gaf een overzicht van de recrea- ontwiiiktoeling in zijn ge- nte. Hij vatte de voor- reten waaronder de streek recreatiegebied kian blij in een zestal stellingen ,Er zal zoveel mogelijk kt moeten worden tegen ontwaarding door wijziging het karakter van de k", aldus de heer Locke- Het V.V.V.-wezen zou op meer professionele wijze moeten krijgen, omdat nu nog te veel gebeurt op basis van vrijwiligheid, nieuw leven moet geblazen worden in „dode dorpen" waar veel huizen als tweede woning dienen en derhalve veel van hun leefbaarheid verlie zen, er moet grote vrijheid bestaan op het gebied van de winkelsluiting (belangrijk voor het fcooptoerisme), bij uitstek recreatieve gemeenten zouden, voor de door hen noodzakelijk uit te voeren voorzieningen, over meer fi nanciële armslag moeten be schikken en tenslotte zou het uit planologisch oogpunt mo gelijk moeten zijn met ge meenten in België te komen tot gezamenlijke projecten in voor de recreant belangrijke gebieden. Ontmoeting van VVD-af- gevaardigden en overheid uit Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslagevers) OOSTBURG Inzake de kwestie ruilverkavelng-Kiel- drecht is op korte termijn e_en uitspraak gewenst. Dit zei gis termiddag ir. D.S. Tuijnman, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., tijdens een werkbezoek in Oostburg. Wethouder G.A. Claeijs had namens de georganiseerde landbouw in Zeeuwsch-Vlaan deren gewezen op de proble matiek rond het Baalhoekka- naal en de grote investeringen, gedaan in het kader van de ruilverkaveling Kieldrecht, die door uitvoering van het kanaal in het water gegooid zouden zijn. „En wie gaat dat beta len?", aldus de heer Claeijs, die hierbij onder meer wees op de 4,5 miljoen gulden die het gemaal bij Paal heeft ge kost en de vele kunstwerken die in het kader van de in middels stopgezette ruilverka veling zijn gemaakt. Ook pleitte de heer Claeijs, evenals sprekers in Terneuzen en Hulst dit al eerder gedaan hadden, voor een spoedige re alisering van een vaste oever verbinding. „Zolang die uit blijft kost het de landbouw geld. Produkten als aardappe len en uien zijn door het ont breken van een goede verbin ding met de rest van Nederland ongeveer 1 cent per kilo min der waard dan elders in Ne derland. Nogmaals verdedigde hij het standpunt van de land bouw, die falikant is tegen het binnendijkse tracé van het Baalhoekkanaal. „Wij zijn niet tegen indus trialisatie en beseffen ook de waarde van een natuurgebied als het Land van Saeftinghe, maar 'n binnendijks tracé kost 700 ha goede landbouwgrond". De heer Claeijs pleitte in dit verband voor een goed overleg over het Baalhoekkanaal met alle betrokkenen. (Van een onzer verslaggevers) HULST „U hebt nu kun- icn horen dat in dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen een gra il wens leei'i om een vaste oeververbinding te krijgen, /oorts dat er ien aanzien van eventuele industralisatie ver- ,chil van mening heerst tussen verschillende gemeentebestu ren en u heeft ue geheel eigen problematiek van de Zeeuwse waterschappen kunnen aanho ren. Er leven nogal wat men sen en daar zal veel geld voor lodig zijn, maar u heeft in ieder geval kunnen horen dat Ceeuwsch-Vlaandern wil wer ken". Hiermee vatte gisterochtend dr. H. Beijer de ochtendbij eenkomst samen, waarmee vijf VVD-kamerleden een werkbe zoek aan Zeeuwsch-Vlaande ren begonnen. Een inleiding van burge meester mr- H. Somers vain Hontenisse over de industriali satie en wat daarmee samen hangt in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen-Oost ontlokte de heer ir. D.S. Tuijnman de op merking dat men iin dit gebied in een vicieuze cirkel zit. „Zijn er perspectieven voor industrialisatie?" zo vroeg hij. Burgemeester P. Molthoff van Hulst zei dat dit inderdaad de hamvraag was. „Men staat in derdaad niet te dringen, maar als er zoveel belangstelling is voor de linker-Scheldeoever, waarom zou die dan niet kun nen bestaan voor industriege bied langs een te graven Baal hoekkanaal?" zo vroeg hij zich af. Gedeputeerde mr. J. Schlingemainn wees het gezel schap erop dat het industriële klimaat in België gunstiger is, „hoewel niet op papier, maar Wat precies aan nieuwe indus trieën wordt geboden dat is niet te achterhalen". In ieder geval waren de Zeeuwsch-Vlaamse vertegen woordigers, waar burgemees ters uit de kanaalzone hun Oost-Zeeuwsch-Vlaamse colle ga's even later aflosten, het erover eens dat een herinvoe ring van de investerimgspre- mie van essentieel belang was om te kunnen concurreren te gen België. Burgemeester J.C. Aschoff van Terneuzen besprak de in- dustrilalisatiemogelijkheden in Midden-Zeeuwsch-Vlaande. ren. Hij stak zijn voorkeur voor industrievestigingen bij Ossenisse boven Baalhoek niet onder stoelen of banken. Bur gemeester M.K. van Dijke van Axel pleitte voor meer over heidssteun voor Zeeuwsch- Vlaanderen. „Wij zijn met 100 000 inwo ners geen partij voor België", aldus de heer Van Dijke, die evenals zijn collega Molthoff erop wees dat Zeeuwsch- Vlaanderen met het aangren zende Belgische gebied als een geheel gezien moet worden. Kamerlid drs. D. Dees wees erop dat het niet hebben van een eensgezind standpunt ten aanzien van eventuele indus tralisatie ongunstig kan wer ken. Burgemeester drs. W. Du- sarduijn besprak de problema tiek rond de grensoverschrij dende milieuvervuiling, waarvan het kanaal een spre kend voorbeeld is. Gepleit werd eerst dan met de Belgen te onderhandelen over Baai- hoek etc. als de bepalingen van het tractaat ten aanzien van de watervervuiling in het kanaal zouden worden nage leefd. „Voor dit soort koehandel voel ik niet veel", aldus ir. Tuijnman, die zei er voorstan der van te zijn dit voor te leggen aan een internationaal rechtscollege. Dak 'van De Halle in Axel gewaaid. (Van onze verslaggevers) TERNEUZEN/GOES De schade, die gisteren de eerste voorjaarsstorm in Zeeland heeft aangericht, loopt in de miljoenen guldens. Het schatten van het juiste schadebe drag was gisteren een onmogelijke zaak. In Zaamslag werd gister middag de landtoouwschuur van landbouwer S. van Hoeve in de Aaindiijkepolder in elkaar geblazen. Omdat de kans op brand niet was uitgesloten rukte de brandweer uit. In de Acaciastraat te Vlis- singen zijn van acid woningen de daken afgewaaid. Verder kwamen er in Vldssingen di verse meldingen binnen van ingewaaide ruiten, kapotge- waaide schoorstenen en televi- siemasten. Te Hansweert is een sor- teerloods van de heer A. de Poorter door de storm geheel vernield- Op het moment dat de schuur instortte bevond zich in de schuur de heer J. de Poorter, die zich tijdig kon redden. In de schuur bevonden zich diverse landbouwmachi nes en een trekwagen van een caravan. Deze werden ver nield. In Weversdijk is een land- bouwschuur van de heer Lin denberg uit Wemeldinge door de storm gedeeltelijk vernield. In de schuur bevonden zich diverse .materialen. Te Middelburg is een boom op het Molenwater door de hevige storm geveld. De boom is op een drietal auto's terecht gekomen. Verder wa ren ook in Middelburg diverse Weg versperd door omge waaide aardappelauto. dingen omgewaaide gesneuvelde rui- asten. te Goes zijn mei- binnengekomen van het afwaaien van diverse da ken, ondier -andere een aan de Koninginneweg, de Nachte- gaallaan en bij de Amrobank. Op dfe Keizersdijk te Goes werd een boom ten gevolge van de storm ontworteld em is op een aldaar staande perso nenauto gevallen. Diverse wegen zowel op Walcheren als op Zuid-Beve- land zijn geblokkeerd door vallende bomen en het ver keer over de wegen werd dan ook op diverse plaatsen ge stremd. De grote klappen vielen in de loop van de middag in Hulst, Axel en Kuita-art. Op het 's Gravemhofplein in het centrum v-an Hulst kwam een ontwortelde boom neer op twee geparkeerd staande au to's. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Onmiddel lijk na het ongeluk werd een begin gemaakt met het ver wijderen van alle takken. In Axel kreeg de storm vat op de daken van de n)ieuwe meubelhamdel van Pot aan het industrieterrein en op het dak van de toneelzaal van de Hal- le. Beide werden over een grote lengte weggerukt. De politie moest de omgeving van het meubelmagazijn vanwege het gevaar afzetten. Tussen Kuitaart en Terhole sloeg rond halfvier en vracht wagen met aanhanger om- De wagen was geladen met enke le tonnen aardappelen, die ove een grote afstand over de rijksweg werden verspreid. Autoverkeer was volstrekt on mogelijk. Alle auto's moesten omgeleid worden via smalle polderwegen waardoor er aan weerskanten een kilometers lange file ontstond. De over het algemeen zo rustieke haventjes van Wals oorden, Emmahaven, en Kruispolder leken vier ver vaarlijk kolkende watermas sa's De storm zweepte bij vloed het water in de haven van de Paal zo hoog op, dat de haveningang met schotbalken en zandzakken afgesloten moest worden. De afgemeerde schepen lagen op hetzelfde ni veau als de kade. Van de Tamarindeschool In Terneuzen zijn enkele deuren en ramen ingewaaid en ook tan de kleuterschool de To verfluit aan de Terneuzense Handellaam werd een soortge lijke schade aangericht. Van 'iet belangstingkantoor en ver scheidene woningen waaiden de pannen van het dak. Van het houten gymnastieklokaal van het Zeldenrustcollege begaf een wand het (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Het hebben van een goed geoutilleerde aanvoerhaven voor de zoge naamde zuidvisserij zou de voorkeur moeten hebben. Bij de besluitvorming zouden niet alle plaatselijke gevoelens moeten worden ontzien". Diit is de mening van lr. D.S. Tuij-nman, lid van de Tweede Kamer voor de VVD ten aanzien van de concentra tie van de visserdjhavens in Zeeland. De heer Tuijnman zei dit gistermiddag op het gemeentehuis van Oostburg, waar een deputatie van de VVD-Tweede-Kamerfractie tijdens ee.n werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaan-deren ook de problemen van de landbouw en visserij kreeg voorgescho teld. Hij wees ei- echter wel op dat die concentratie een Zeeuwse zaak was. De inlei ding over de visserij concentra tie werd gehouden door wet houder J. Vergouwe van Oostburg die er op wees dat de concentratie een al j aren slepende zaak was. „Binnen kort hebben wij een gesprek met Vlissingen over dit pro bleem", zei de heer Vergou we. Hij hield de aanwezige Ka merleden voor dat met betrek kelijk geringe kosten, rond 750.000 gulden, B-reskens ge schikt gemaakt kan worden als concentratiehaven. „Dit te gen 12 miljoen die in Vlissin gen op tafel gelegd moeten worden. Dat is toch wel be langrijk om te weten". Ook wees hij de aanwezigen erop dat 95 procent van de Zeeuwse visexporteurs in Bresfeens gevestigd is, dat reeds in de gedaante van een fileerbedrijf er een industriële aanzet is en dat de concentra tie in Breskens van groot be lang was voor de werkgele genheid. „Het uitblijven van een definitieve beslissing heeft voorts tot gevolg dat ten aanzien van de investeringen wat terughoudendheid be tracht wordt". De heer J. de Winde, voor zitter van de vissersveretiiging „Ons Belang" pleitte in zijn inleiding voor financieringsfa ciliteiten voor de visserij en de mogelijkheid om jonge vis sers op te leiden. Ir. Tuijnman was de mening toegedaan dat er iets voor te zeggen is een bepaald garan tiesysteem voor de visserij in het teven te roepen. Ten aan zien van de opleiding van jon ge vissers gingen zijn gedach ten uit naar een internaat. „Want de dure schepen vragen een goede bemanning", zo meende hij.

de Stem | 1973 | | pagina 3