„Ajax heeft geluk gehad OOK IN ISRAËL VEEL GEWELD Brouwer trainer Willem II KEES KIST: „ORANJE IS MIJN IDEAAL" „KAARTEN" WK SNEL WEG Barry Hughes is ook al over op Maple Leaf Blue 25 ct Janssen versterkt positie Contactgroep Nederlandse amateur- wielrenners NERVEUS VAN PUBLICITEIT Rokado's „stijf gevloekt Made wil Merckx sport papier w pen ïiding sieke muziek fen dezingskwartje Bij voetbal die lang-frisse blauwe kauwgum. Dinsdag 3 april 1973 L. voor deze rubriek moeien idige naam en adres worden nd. Bi] publikatle zullen deze worden. Slechts bi| hoge uit- I zal van deze rage» worden n. Naam en adres zijn dan bij ie bekend. Publikatie van briie- ort of onverkort) betekent niet redactie het in alle gevallen net inhoud, c.q. strekking. respect voor uw olie en tevens bondige iitiie over de diverse op- en beroepsimogeliijk- Ln „Werken aan de toe- Een klein, puntje op ider het beroep „inrich- irker", ;mt aan Markendaal al- in middelbare opleiding ngswerk toe. Maar ie door u genoemde So- ^.cademies te Hengelo, ven en Sittard heeft sda zijn hogere beroeps- g. Het is een z.g. ne opleiding, een oplei- ian dag per week 'unction/arissen die een 'ing hebben in een in- PETER MUTSAERS- ïdaal: afd. Inrichtings werk 5 bekend, streeft de be- violist Theo Olaf naar idiozetndeir met uitslui- kilassdeke muziek. Een ibelangrijke minderheid radioluisteraars zal dit illen aanmoedigen. Help ïl te verwezenlijken en »en briefkaartje met uw ming aan: Theo Olof, venstraat 115, Amster- t Er. Joh. FREIJSEN nisdaad neemt van dag toe. De zware jongens te lichte straffen en maiimg aan politie en Misschien kan minis- n Agt iets opsteken van n ondergetekende gedu- le oorlogsjaren in Enge- aeleefde. Daar bestond tog dwangarbeid, werk en werd extra gestraft tokslagen of eenzame ing in een donkere cel. straffen, die men als on- ijk beschouwde, werden oorlog afgeschaft, even die meeste gevallen die •af. Door toename van rninaliteit gaan er nu in hot parlement stemr- 3 om deze straffen weer voeren. Wat weegt Ier: moord, kaping, roof jeweldipleging op oude gijzelen enz. enz. of re straffen voor wie risdaden pleegt. Enkele en opgeborgen worden ;ze lieden koud, ze zijn f oneer hotelgasten ge- die op hun wenken i bediend. Wij hadden kamp in Engeland een tje dat bij herhaling ge was voor bigamie. De kon het maair niet la- i uiteindelijk werd het arbeid. Na ontslag uit lensohap kwam hij te- lar ons kampement en zich bij mij, toen de •oende wachtcomiman- lij heeft meer dan een ten snotteren van blijd- dat hij weer terug was s onderdeel en zwoer: meer strafbare feiten te want nog liever de •af dan dit nogmaals te i meemaken". Deze bleek totaal genezen en een handelbare jongen, iigers moeten worden t en op een. manier »Or ze respect hebben op een soort misdadige Kwaad met kwaad ren. Wel jammer, maar iet. Het kan niet anders. 't 5N OP ZOOM G.HOMS tegenvraag; waren er dieven en moordenaars ren dieven en moorde- vierendeelde en rad- e? Red.) ;er niet rechtvaardig en ssen wel? Den Uyi is igem iedereen, die er een mening op na hoiuidt, voor een rechtvaardige tenverdeling, wat zo nerhand eens tijd De KVP houdt dat egen. Als alle werkne mer hun eigen belang sn dan moet men nooit of VVD stemmen. Dege- bij de PvdA zijn weg- hebben dat aleen maar nu ze meer geld heb- de werknemers verge- wat te denken van de van Biesheuvel en van om over de clown maar niet te spreken, g er nog zulke mensen Camer zitten is het een e. C. VAN BRUNSCHOT -LEUR ïEAL-TRAINER MUNOZ VOL VERTROUWEN VOOR AJAX (Van onze speciale verslaggever) MADRID Vanuit de Sierra Guadarrama, een berg keten waarop de sneeuw in het zonlicht glinsterde, woei een ijskoude wind over de Ciodad Deportivo van Real, toen de corpulente Miguel Munoz aan het hoofd van zijn spelers waardig het veld betrad en het sein gaf dat de training kon beginnen. De Ciodad Deportivo is een der indrukwekkendste sport complexen van Real, waarin de club naast het Bernabeu- stadion aan de Avenida Del Generalisimo haar gigantsich vermogen heeft belegd. De Ciodad bestaat uit een riant voetbalstadion, dat als trainingsveld dienst doet en waar menig Nederlandse eredivisieclub jaloers op zou zijn; uit een overdekte ijspiste en tennisbanen. Het is een konink lijke sportstad, waar Miguel Munoz al 13 jaar heer en mees ter is. zo'n superieure ploeg vindt. Waarop de vraag, of hij met de laatste ontwikkelingen van Ajiax en zijn prestaties wel voldoende op de hoogte is, niet kan uitblijven. De tolk schrikt even van dlile vraag. Moet hij duit aam Siignor Munoz vragen Kennelijk stelt men Don Migu el, die toch een monument is, nilet dit soort vragen. Maar Munoz wordt echter niet boos. Hij haalt de schouders op en antwoordt: „Ik ken Swart. Zoerbier, Keizer en Kroef. Het is een goede ploeg, maar ze heeft ook veel geluk gehad". De eerste Europacup werd ge wonnen in die finale tegen Pa- Overal hangt daar de sfeer vam dat rtijke verleden, de er fenis van Puskas. Gento en Di Stefano. een superioriteitsge voel, de traditie. Maar oiofc: een zekere gelaten heid en vermoeidheid, waarin felheid ontbreekt. Munoz heeft het allemaal wel gezien. De training is naar moderne be grippen een aanfluiting. Drie dagen zag men de spelers maai' wat lummelen in doello ze oefenpartijtjes. En Munoz zat op de bank, blies af en toe zo hij dit niodig achtte op een fluitje, en verge noegde zich voor de rest Muoz te zijn, de onaantastbare, het unicum in Europa, 13 jaar liang TEL AVIV (KTR) Ag- gressief gedrag bij voetbalwed strijden blijkt (ook) in Israël schering en inslag te zijn. Gis teren lieeft een rechter in Tel Aviv gewaarschuwd, dat het wangedrag van toeschouwers en spelers ertoe zou kunnen leiden dat voetbal in Israël (tij delijk) wordt verboden. De rechter, Shlomo Lowen- berg, moest zich buigen over de rechtskracht van een wetsvoor stel om alle voetbalwedstrij den voorlopig te verbieden of om verplicht te stellen, dat bij elke wedstrijd een grote poli tiemacht aanwezig is. „Sport en geweld kunnen niet samengaan. Als het pu bliek een voorkeur heeft voor geweld, dan moeten wij ons ernstig beraden of het dan nog langer mogelijk is te laten voetballen", aldus rechter Lo- wenberg. Hij schortte zijn uit spraak op tot het eind van het seizoen om de tegenpartij, ver tegenwoordigd door de voor zitter van de Maccabi-Holon club, de gelegenheid te geven voldoende statistisch materiaal te verzamelen. DEN HAAG (ANP) Cas Janssen van NEC heeft zijn leidersplaats op de ranglijst van scherpschutters in de ere divisie versterkt door zijn treffer tegen Sparta. Hij heeft nu twee doelpunten voor sprong op Cruyff en Kreuz. Johnnie Rep (Ajax) en Peter Ressel (Feyenoord) delen met elk 13 doelpunten de vierde plaats. De stand: 1 Janssen (NEC) 16, 2. Kreuz (Sparta) en Cruyff (Ajax) 14, 4 Rep (A- jax) en Ressel (Feyenoord) 13. 6 Van Veen (FC Utrecht) Jeuring (FC Twente), Bosveld (Sparta) 12, 9 van der Kuylen (PSV), Ger Mühren (ajax), Brokamp, Redel en Bomfrere (alen MW) 11 trainer van dezelfde topclub. Men kon hem, zomaar tijdens de training, van het veld laten halen voor een interview. En men kon eten, terwijl hij geen oog meer voor de doelloos lummelende spelers had, een uur spreken over Ajax en wat al niet meer, om dan te erva ren dat hij precies niets had gezegd. „Siignor Munoz of Don Miguel (men dient dit geschei den te -uden) had u Ajax lie ver niec in de finale ont moet zo luidde een vraaig. Waarop Don Miguel met gren zeloze onverschilligheid de schouders ophaalde en ant woordde: „Wij hebben toch in twee wedstrijden de kans de fi nale te bereiken. Ik ben blij dat het Ajax dB geworden, dit kan tenminste een interessante partij voetbal worden". Maar is hij dan niet bang er door Ajax uitgespeeld te wor den Munoz: „Waarom, Ajax is een goede ploeg, maar dat zijn wij ook. Wij zijn niet geïntimi deerd door Ajax. Wij weten dat hun fysieke kracht voort spruit uit hun jeugd. Die tijd hebben wij ook gekend. Onze ploeg is nu wat ouder, maiar steunt op zoveel ervaring dat ze voldoende tegenwicht zal bieden." Don Miguel, die tot 1958 zelf in het grote Real speelde, wekt voortdurend de indruk dat hij Ajax heus niet hetgeen geen ras. De tweede Europacup werd ge wonnen voor eigen volk. Ajax had weer het geluk diat de fi nale in Rotterdam gespeeld werd. Had ze in Milaan plaatsgevonden, dan zou het wellicht anders zijn verlopen. En heeft Ajax tegen Bayern München niet opnieuw veel geluk gehad? Heeft de Duitse doelman niet geblunderd Hij fronst de wenkbrauwen en beziet het effect vain zijn ant woorden bij de vragensteller. Het vertrouwen dat Real Ajax zal kunnen uitschakelen is niet alken bij Munoz aanwe zig. In de Mladrileensie sport bladen AS en Marsia, worden de supporters opgewekt erbij aanwezig te zijn als Real Ajax een lesje zal geven" -a la via la va a la'var el Aj'ax luidt de kreet, hetgeen zoveel wil zeggen als: „Real zal dit var kentje wel even wassen." Zelfs de Oostenrijker Max Merkel, dlie Real's aartisvijiand Atletico traint, en die in zijn flat op de Avenida el GeneralSsdmo uitkijkt op het Bernabeu-stadi- on, dat tussen de fraaie oude gebouwen een architectonisch gedrocht is meent: „Ik zie een overwinning van Ajiax nog niet zo zitten. Hoe die MadrSiienen het klaarspelen weet ik niet. maar in een cupwedstrijd groeit het elftal steeds naar een vorm, diie het in de compe titie noodt bereikt". Real, dat 420 mensen, waaron der 14 trainers (Aj'ax 51 men sen waaronder 4 trainers) in dienst heeft en diat werk met een jaarlijks budget van 50 miljoen peseta's (meer dian 25 miljoen gulden) straalt nog al tijd zoveel macht uit, dat vele clubs erdoor geïmponeerd worden. Merkel: „De meeste Spaan se clubs zijn al geklopt, als ze in het Bernabeu aantre den. De geest van Puskas en Di Stefano waart daar nog rond". JEAN NELISSEN Real-trainer Munoz of te wel „Don Miguel" op de bank tijdens een wedstrijd van zijn goueden, koninklijke formatie. (Van onze sportredactie) BREDA Jan Brouwer, dit seizoen tot vertrek van Georg Kessler bij Anderlecht tweede trainer van de Brusselse for matie, zal volgend seizoen de opvolger worden van Henk Wullems, de huidige trainer van Willem II. Jan Brouwer bereikte gister avond een principeakkoord met het bestuur van de Til- burgers. Wullems wordt zoals bekend de nieuwe NAC-trai- ner. (Van onze speciale verslaggever) ALKMAAR Kees Kist jr., AZ's frêle aanvalsspits, droomt er van woensdagavond in de halve finale beker wedstrijd tegen NEC in het Utrechts stadion Galgenwaard, matchwinnaar te zijn, zoals hjj dat ook was in de kwart finalewedstrijd tegen FC Twente en in het competitietref- fen met Sparta. De aan zijn enkel geblesseerde Kist zegt: „Die wedstrijd van woensdagavond wordt voor mij hopelijk een hoogtepunt uit mijn carrière. Het zou geweldig zijn als we met AZ '67 de finale zouden halen. Bovendien biedt een finale ook heel wat financiële voordelen voor de club en de spelers". Maar liet is nog de vraag of de 20-jarige Kees Kist jr. woensdagavond wel zijn beste vorm zal etaleren. Want be halve dat liij droomt van de winnende goal tegen NEC, is hij door de stormachtige ont wikkelingen van de laatste weken zo nerveus geworden, dat hij, met in het vooruitzicht de bekerwedstrijd tegen NEC, slecht slaapt en al maar ligt te denken aan die confrontatie met de Nijmegenaren, die zo als afgelopen zondag tegen Sparta nog eens bleek het lijf- aan-lijfgevecht niet te schuwen „Maar", zegt Kees Kist jr., „ais spitsspeler weet je dat je vrijwel een directe bewaker krijgt aangewezen. Maar daar moet je tegen kunnen. Je moet eraan wennen dat je veelvul dig moet switchen, om zo te proberen je bewakers los te lo pen. HAMBURG (DPA) In West-Duitsland is gister ochtend vroeg de voorver koop begonnen voor 't we- koop begonnen voor 't We reldkampioenschap voetbal 1974. Voor alle plaatskaar tenbureaus formeerden zich reeds in de loop van de zondagavond lange rij en. Recordhouder werd een 29-jarige metaalarbeider, die zondagochtend om ze ven uur de wacht betrok hij een bureau in München. In West-Berlijn had een aan tal voetbalfans een ver huiswagen afgehuurd om de nacht tenminste droog door te komen. Gisterochtend werden geen plaatskaarten verkocht, maar bonnen, die volgend jaar kunnen worden geruild voor de echte entreebewijzen. Men heeft dit gedaan om vervalsing tegen te gaan. De voorraad van 1.250.000 bon nen was gisteren binnen twee uur uitverkocht. Ge middeld investeerden de lief hebbers 200 mark (gulden) per persoon. In totaal zijn er 2.129.000 entreebewijzen (38 wedstrij den) beschikbaar. Bijna een half miljoen (470jG00) daar van is beschikbaar voor het buitenland. Maar ik ben echt niet iemand die er door gedeprimeerd wordt, wanneer ik de hele wedstrijd op mijn lip wordt gezeten. Je moet dan zelf maar het initiatief nemen en eventueel naar het middenveld verhuizen, om zo je tegenstan der mee te lokken. Voor de andere spelers komen er dan misschien kansen om in het gat te duiken". Kees Kist jr. vormt samen met Hoogesteger en Schaafstel de voorste linie van de Alkmaarders. Drie spelers die bepaald niet opvallen vanwege hun forse li chaamsbouw. Integendeel zelfs- Alle drie zijn het tenge re spelers, die in het persoon lijk duel veelal hun meerdere moeten erkennen. Maar zij weten zich wel zeer behendig te bewegen. „Daar moeten wij het van hebben. Wij moeten er vooral voor zorgen dat we de tackle kunnen ontwijken om zo ook blessures te voorko men", zegt Kees Kist jr. daar over. De AZ-spits is pas de laatste weken een opvallende rol gaan spelen in zijn nieuwe vereni ging. In het begin van het sei zoen had hij heel wat proble men, die ertoe leidden, dat trainer Cor van der Hart hem zelfs geen plaats gunde in de hoofdmacht. Kees Kist jr.: „Het was natuurlijk een hele overgang van de eerste divisie club Heerenveen naar de ere divisieclub AZ'67. Ik ben full-prof, maar ik heb te maken met een semi-prof- status. Cor van der Hart, die in de toekomst misschien gebruik zal maken van Kees Kist als international. deuk had gekregen enigszins op te vijzelen. Op dat middenveld kreeg ik ook meer lef, kan ik mij uitle ven", aldus Kees Kist jr., die zich momenteel zeer brutaal over het veld beweegt. Dat in schrille tegenstelling' tot zijn gedrag buiten de grasmat, wanneer hij een zeer beschei den jongen is, die beseft, dat hij nog heel wat moet leren, wil hij ooit de top bereiken. Kees Kist jr. door AZ'67 voor de aanvang van dit seizoen voor 50 mille (en een fors handgeld) overgenomen van Heerenveen, wil voor geen prijs weg uit Alkmaar. vergeten. Ook al is de Utrecht se club bereid drie ton neer te leggen voor de blonde pijl, die hoopt dat een plaats ie het Ne derïands elftal ooit nog eens voor hem is weggelegd. Nu Cor van der Hart de man naast Fadhronc gaar worden, lijkt het niet onmogelijk dat de huidige AZ-trainer zijn pupil over enige tijd, wanneer Van der Hart in dienst van de KNVB is, zal oproepen. „Na tuurlijk is het je ideaal om in Oranje te spelen. En het kan een voordeel zijn dat ik onder de heer Van der Hart heb ge speeld, maar je moet het toch zelf helemaal waarmaken", WÊÊM%, Arie Hassink, lid van de contactgroep van de amateur wielrenners. Zegt hij: „De sfeer is goed, de zegt Kist jr. erover. Hij voelt Daardoor heb ik nogal wat vrij tijd. Eerst had ik nog wei nig kennissen, maar langza merhand heb ik toch eer, vriendenkring weten op te bouwen. Cor van der Hart heeft ook begrepen met welke problemen ik te maken had en heeft men toen een plaats in 't. middenveld gegeven, voorna melijk om mijn zelfvertrou wen da>t toch al een flinke organisatie klopt prima en de stemming onder de jongens is geweldig. Ik zie geen enkele aanleiding om te vertrekken bij AZ'67. Bovendien sta ik na dit seizoen nog een jaar onder contract". Inmiddels heeft geldschieter Klaas Molenaar al laten weten dat er geen sprake van is dat Kees Kist jr. de Alkmaarse club zal verlaten Zegt Molenaar: „Als er een club komt die Kees wil kopen, zorgen wij er gewoon voor dat hij bij ons méér kan verdienen. Wij willen hem niet kwijt en dan mag je er best iets voor over hebben." De plannen van FC Utrecht om Kist jr. komend seizoen in te lijven, kan men dan ook wel zich nog steeds sterker wor den, maar hij weet ook dat hij nog veel moet bijschaven. „Vooral aan mijn koptechniek moet ik de nodige aandacht besteden" 5? BRUSSEL (SID) Na afloop van de ronde van Vlaanderen, een klassie ke wielerwedstrijd voor profs, heeft ploegleider Lomme Driessens zijn Rokado-brigade „stijf ge vloekt". Hij verweet zijn renners verregaande lui heid. Toen de beslissende ontsnapping plaats vond, bevonden zich onder de 29 gedemarreerde cou reurs slechts twee Roka- do-mensen, de Belgen Willy de Geest (die vier de werd) en Staf Her mans. De rest was „ner gens". Wei veel geld aanpakken, maar iets presteren, ho maar", brieste Driessens. Driessens geeft zijn mannen nog een kans om zich te rehabiliteren, in de klassieker Gent-We- velgem, die vandaag wordt gehouden. Als de Rokado's zich dan op nieuw te passief tonen, volgen er straffen. Roka- do is een Westduitse fir ma, die veel geld heeft geïnvesteerd om dit sei zoen een sterke wieler ploeg op de weg te kun nen brengen. (Van onze sportredactie) MADE Het wiel-ercomité van Made, dat in de eerste week vam d-e bouwvakvakjam- ties van deze zomer 2 juli weer een grote wiiielerdag organiseert, heeft Jan Janssen (Van onze sportredactie) BREDA Naast de Bond Van Amateur Sponsors en het overlegorgaan van de organi sators van grote koersen in Nederland bestaat er sinds kort ook een contactgroep voor gesponsorde amateurs. De groep bestaat uit John Corne- lisse. Arde Hassink, Frits Schür en Nanno Bakker. Het doei van de groep is volgens initiatiefnemer John Comelis- se drieledig: a. het behartigen van de be langen van de gesponsorde amateur bij de KNWU; b. het behartigen van de be langen van de gesponsorde amateur bij de sponsors zelf: c. het bemiddelen bij even tuele moeilijkheden bij de overgang van een renner naar een andere sponsor. De contact- of werkgroep voor amateurs, die overigens niet de bedoeling heeft om als actiegroep te gaan optreden, is ontstaan -aan het eind van de centrale training van de KNWU afgelopen winter, op het sportcentrum Papendal. Aanleiding was de publicatie van het nieuwe KNWU-regle ment „Instructie van die sport- commissie betreSendie de sponsorregeling voor ama teurs". Vele amateurs waxen van mening, diat d'it nieuwe regle ment vrij veel beperkende maatregelen inhield voor de Nederlandse amateurs, van daar dat men besloot 'n werk groep op te richten met de be doeling om zaken, die van di rect belang voor gesponsorde amateurs konden zijn, direct bij de betreffende instanties te kunnen behartigen. Het was aanvankelijk die be doeling een groep van tien renners te formeren, maar uit eindelijk werd besloten dat aantal terug te brengen tot vier om de zaak efficiënter te •loipen. Het is de bedoeling van de uit te groeien tot een verzocht contact te zoeken met Eddy Merckx. Het wielercomité Miade wil er vroeg bij zijn nu de kans bestaat, dat Merckx dit jaar geen Tour de France zal rij den. Jan Janssen heeft toege zegd, dat hij binnen veertien dagen uitsluitsel zal geven. grote vereniging, zoals bij de betaalde voetballers in Neder land. Men is van oordeel, dat daarvoor het verloop bij de Nederlandse amateiurwielren- ners te groot is. De groep is wel van plan om bij moeilijk heden, die zich bijna ieder jiaiar weer voordoen, bij bij voorbeeld het veranderen van sponsor, voor de desbetreffen de amateur de belangen zo goed mogelijk te behartigen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 13