„Nixonburger" op vleesloos menu van Amerikanen „ANDRIESSEN EEN ILLUSIONIST" Boersma blijft bereid minister te worden MOEILIJKHEDEN BIJ GESPREK SAIGON- VIETCONG Ierse kikvorsmannen zoeken naar wapens jgBgSP Stafleden moeten onder ede getuigen Vlissingse reder verliest geding tegen industriebonden DEMONSTRATIE IN AMSTERDAM Kunstgebitten UNGEN en voorzacht soepel haar Surinaamse scholen bleven dicht Kwatta verwacht voor 1972 groter verlies bessen \ort erbij catesse tjébrij geleden ierstijd ihetheden prtoetje imak snoetjes ïapalL* kT* it hairshampoo, met nwater-effect kt het haar snel en 1 schoon. haar krijgt na het sen een mooie glans veel beter handel- Maak er nu delig kennis mee. binnenland buitenland WATERGATE IXOfl SABOTAGE Televizierring voor Berend Boudewijn Europees parlement akkoord met landbouwprijzen Petitie naar ir. W. Schut MISLUKTE OVERVAL THIEU BURGER Kosygin streng bewaakt in Zweden HUIZEN v.-installatie gerealiseerd >dern gereedschap; zodat >verbodig is. ilijvend voorrekenen dat om zelf e.v. aan te leg- enodigde onderdelen en ene die op doktersadvies wij de subsidie aanvraag IJZENDIJKE TELEFOON 01176-322 BOULEVARD 6 Dinsdag 3 april 1973 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Sena tor S. J. Ervin jr. voorzitter van de speciale commissie van de Amerikaanse senaat voor de zogenaamde Water gate-affaire, heeft een ver zoek van het Witte Huis ver worpen, medewerkers van de president veeleer infor meel met de commissie te la ten praten dan onder ede. Ervin is van mening, dait medeweitkiers van die president openlijk dienen te getuigen net als anderen bij het onder zoek naar het afluisteren in 1972 van gesprekken in het hoofdkwartier van de demo cratische partij. Hij zei desge vraagd, dat hij zich niet kan verenigen met bet standpunt van het Witte Huis, dat mede werkers van de president die nen te getuigen voor oen fe derale „grand jury" en infor meel mogen praten met de senaatscommissie. ,Tk ben niet genegen, oen medewerker van de president anders te behandelen dan ie mand anders en hem boven de massa Van het Amerikaanse volle te verheffen". Senator Ervin laakte president Nixon omdat hij me dewerkers van hem niet wil laten onderwerpen aan een verhoor door een congrescom missie. De demooraat Ervin ver klaarde maandag op zijn pers conferentie nog, dat als mede werkers van president Nixon, die naar het gevoiel van zijn commissie van de Waterglate- zaak. afweten, niet voor de commissie williein verschijnen, hij de senaat zal voorstellen arrestaltiobeveien tegen deze medewerkers van Nixon "it te laten vaardigen. Zeven mannen zijn reeds schuldig bevonden aan het af luisteren van het democrati sche hoofdkwartier en demo craten hebben verklaard, dat de actie tegen het democrati sche hoofdkwartier deel uit maakte van een grote republi keinse politieke sabotage waar bij ook het Witte Huis betrok ken was. De republikeinse senator Lowell Weioker heeft zondag verklaard, dat het hoofd van de staf van Nixoms medewer kers, Bob Haldeman voor de senaatscommissie van onder zoek zou moeten verschij nen. James McCond, een van de zeven in de afluisterza-ak schuldig bevondenen, heeft uitstel van veroordeling gekre gen door de toezegging, dat hij namen zou noemen. McCord heeft reeds verklaard, dat hem gezegd wias, dat de gewezen Amerikaanse minister van Justitie John Mitchell en twee medewerkers van het Witte Huis van tevoren op de hoogte waren van hiet afluiste ren van het democratische hoofdkwartier. (Van onze redactie buiten land). NEW YORK De vlees boycot door boze Amerikaanse huisvrouwen uit protest tegen de scherp gestegen prijzen is vannacht in de Verenigde Sta ten begonnen met een vlees loos diner voor gezinnen en ontslagen of gedwongen vakan tie voor een aantal vleesver pakkers. Een winkel die een vleessurrogaat van sojabonen verkocht, meldde een grote vraag. Verder werden er wed strijden georganiseerd voor het bereiden van de smake lijkste „Nixonburger", een ge- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Quizmas ter Berend Boudewijn zal dit jaar de Televizienrang ontvan gen. De lezers van Televizier brachten hun stem in overgro te meerderheid op hem uit, uadat in vorige jaren o.a. Mies Bouman en Willem Duys de ring kregen. Berend Boudewijn zal de ring op 19 mei in het Amster damse Okurahotel in ont vangst nemen. recht waarvoor groenten, eie ren, kaas, melkpoeder en uien als ingrediënten dienen. Daar de meeste winkels tot gistermiddag gesloten waren, zal het effect van de staking pas later in volle omvang dui delijk moeten worden. Ver scheidene supermarktbedrij ven die de actie tot prijsverla ging steunen, zullen geen vlees verkopen. Zij hebben bun vleesaankopen voor deze week aanzienlijk verminderd, sommigen met dertig procent. In steden over het hele land verspreid zullen huisvrouwen bij de winkels posten met spandoeken en zullen zij pam fletten aan de klanten uitdelen waarin er op wordt aange drongen geen vlees te kopen In Nebraska waar grote vlees industrieën gevestigd zijn, maakten sommige bedrijven bekend dat er met ingang van gisteren aanzienlijk minder vee zou worden geslacht. In gebieden waar de win kels wel open waren, hadden sommigen in afwachting van de boycot de prijzen verlaagd. Een bekendmaking van presi dent Nixon dat de regering met onmiddellijke ingang van een onbepaalde tijd een maxi mumprijs voor bepaalde vlees produkten had vastgesteld, maakte niet veel indruk op de organisators van de boycot. Zij verklaarden te zullen blij ven staan op een prijsverla ging en niet op alleen maat een bevriezing van de prij zen. In de stad New York maak te burgemeester Lindsay be kend dat er donderdag op de gemeentelijke instellingen geen vlees te zien zal zijn. Eén uitzondering daargelaten in de stadsdierentui- nen. LEEUWARDEN (ANP) De president van de rechtbank in Leeuwarden heeft maan dagmorgen in kort geding be slist dat de drie industriebon den het werk op de werf Wel gelegen in Harlingen niet hoe ven te hervatten. Reder Dijk huizen uit Vlissingen wilde dat de rechter de industrie bonden zou dwingen het werk 0 Bijna 200 vrouwelijke werk nemers van de Groningse rits- sluitingenfabriek Optilon heb ben maandagmiddag in stro mende regen in Amsterdam ge demonstreerd voor gelijke be loning. Begeleid door collega's uit Zeeland (Clinge) en leden van de actiegroep „Man Vrouw Maatschappij" trokken de vrouwen naar het kantoor van de werkgeversorganisatie in de confectieindustrie aan de Van Eeghenstraat. Daar riepen zij enige tijd onder meer „vrou wenionen gelijk", „wij werken niet voor bruine bonen", tot dat bekend werd dat de voor zitter in de onderhandelings commissie van de werkgevers niet in huis was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De demissionaire minister drs. Jaap Boersma (ARP) blijft in beginsel bereid toe te treden tot het in de maak zijnde kabinet-Den Uyl. Hij zei dat gisteren na afloop van een gesprek met kandidaat-premier drs. Joop den Uyl en kabinetsformateur mr. Jaap Burger. Ook de andere AR-ministerskandidaat, het Eerste-Kamerlid prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, was bij dat gesprek aanwezig en zou volgens Boersma hetzelfde standpunt huldigen. Boersma ziet een kabinet Den Uyl op dit moment als het enige redelijke alternatief. De door KVP-fractieleider nu-. Frans Andriessen gedane sug gestie een „echt" extra-parle mentair kabinet te vormen noemde Boersma „illusoir". „Dat er op het Binnenhof illu sionisten rondlopen zal wel komen door dat circus Boltini op het ogenblik in Den Haag staat', zei hij. Het gesprek van gisteren is, aldjus Boersma,, niet beslis send" geweest. Hij en De Gaay Fortman werpen het idee om toe te treden tot het kabinet Don Uyl „niet van ons af'. De voorkeur van, zowel de beide AR-minasterkiainidiidiaten als dje formateur gaat nog steeds uit paar een kabinet van tien „linkse" en zes cbris- ten-demooraitisdhe ministers, „imiaar het zal wel een pro bleem zijn dat te realiseren gezien de houding van de KVP, die geen bewindslieden wil leveren", aldus de verkla ring van Boersma. DEN HAAG (ANP) Het Europese parlement zal hoogstwaarschijnlijk akkoord gaan met het voorstel van de Europese Commissie, de land bouwprijzen in het algemeen te verhogen met 2,76 pro cent. De landbouweommissie uit het Europese parlement dat la ter deze week in Luxemburg bijeenkomt hecht evenals de Europese Commissie doorslag gevend belang aan herstel van de gemeenschappelijke land bouwmarkt, die als gevolg van re- en devaluaties was ver snipperd en met een gecompli ceerd systeem van compense rende bedragen pp de been werd gehouden. (Van een onzer verslaggevers) EDAM Vandaag zal oud- minister ir. W. F. Schut voor zitter van de Zuiderzeecom- missie. een petitie met 4630 handtekeningen worden aan geboden. De ondertekenaars, leden van de Vereniging Tot Behoud Van Het IJsselméer, vragen de Zuiderzee-commissie het plan tot inpolderijig van de Mar kerwaard minstens enkele ja ren uit te stellen. De vereniging vreest, dat de drooglegging natuurlijke ruim telijke, cultuurhistorische en recreatieve waarden ernstig zal aantasten. (ADVERTENTIE) PARAMARIBO (ANP) Ook maandag kregen tiendui zenden leerlingen in en rond Paramaribo, die nu al ruim twee maanden van onderwijs verstoken zijn, geen les. De overheid en de evangelische broedergemeente hadden wel de scholen heropend maar op de meeste scholen verschenen geen leerkrachten, deels omdat zij blijven staken, deels omdat zij, en vooral de vrouwelijke leerkrachten, bevreesd zijn door de intimidatie. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De delegatie van de regering in Saigon naar de militaire commissie van twee partijen zai verdere bijeenkomsten op het hoogste niveau met de Vietcong boy cotten als de Vietcong het be leg niet opheft rondom een vooruitgeschoven basis van de Zuidvietnamese strijdkrachten te Tong Le Tsjan, 80 km ten noorden van de Zuidvietname se hoofdstad. Rondom het kamp hebben vijf weken lang gevechten ge woed en er is volgens Saigon slechts een bestand van twee uur geweest en wel op 24 maart voor het evacueren van gewonden. Een woordvoerder van de Vietcong in Saigon heeft verklaard, dat als Saigon dins dag weigert de vergadering bij te wonen van de militaire commissie, de verantwoorde lijkheid voor deze weigering voor Saigon zal zijn. Vandaag zouden de delegatieleiders bij een moeten komen. De Vietcong heeft ook verklaard, dat Saigon het be stand voor Tong Le Tsjan al leen mag gebruiken om ge wonden te evacueren en niet om de basis te ravitailleren AMSTERDAM (ANP) Twee mannen hebben maan dagmiddag geprobeerd een roofoverval te plegen op een sigarenwinkel in Amsterdam. Zij kwamen de sigarenwinkel binnen en bedreigden de eige naresse met revolvers. Toen zij zich omdraaide en in de richting van een achter de winkel gelegen vertrek riep: „Jongens, kom eens even'" sloegen de twee overvallers op de vlucht zonder iets mee te nemen. stig gewonde Zuidvietnamese militairen geëvacueerd en de Zuidvietnamese woordvoerder heeft tegengesproken, dat voorraden van welke aard ook naar het kamp zijn overgevlo gen). De militaire commissie met vertegenwoordigers van Sai gon en de Vietcong is een kleine week geleden in de plaats gekomen van de mili taire commissie van vier par tijen, die bestond uit verte genwoordigers van de VS, Noord-Vietnam, de Vietcong en Saigon. Deze laatste com missie heeft de eerste zestig dagen van de wapenstilstand on Vietnam toegezien op de naleving van dat bestand- President Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam is maandag in de Verenigde Staten aange komen voor besprekingen met president Nixon en leden van het congres. Maandag en van daag zal hij met Nixon in het westelijk Witte Huis in San Clemente besprekingen voeren over de toekomst van Vietnam en de na-oorlogse verhoudin gen tussen Saigon en Was hington. Goed bericht voor de bezitters van Dentoiix - een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentoiix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Tevredenheid gegarandeerd, verkrijgbaar in discrete, neutrale plas tic flacons, prijs f. 2,71 bij apotheken en drogisterijen. DE NEDERLANDS - Arabi sche kring heeft haar gironum mer 38 69 71 opengesteld voor giften voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Tu nesië en Algerije. EDGAR FAURE is maandag gekozen tot voorzitter van de Franse nationale vergadering. Hij kreeg bij de eerste stem ming 274 stemmen, tegen de socialist Pierre Mauroy, die door de linkse coalitie kandi daat was gesteld, 180 stem men. De twee andere mogelijkhe den, die Burger diain nog heeft, zijn: een kabinet, waarin naast ministers van progressieve zij de alleen de bedde christen democraten zitting nemen, die zich totaiUtoe bereid hebben verklaard (Boersma en De Gaay Fortman sr.) of een ka binet met „uitsluitend of nage noeg uitsluitend personen be horende tot de progressieve kringen" (aid-us het na afloop uitgegeven communique). Vol gens Boersma slaat „nagenoeg uitsluitend" op de mogelijk heid om niet partijgebonden progressieven in het kabinet op te nemen, al hoeven dat dan niet per se confessionelen te zijn. Bij een kabinet volgens de tien-zesdroi-mule (tien progres sieven en zes christen-demo craten) dankt Burger aan „niet- of minder partijgebon den dhrdsten-democgiaten". Hij wil dat echter alleen als daar door het optreden van het ka binet zou worden bevorderd. Als, met andere woorden, het aanwerven van niet partijge bonden KVP-ers (te denken valt aan NKV'ers) in de KVP-fractie wordt uitgelegd als een „politieke inbraak" dan zou Burger er van af zien. Dit om de onnodige irritatie en daarmee het gevaar dart het kabinet niet gedoogd wordt te voorkomen. (ADVERTENTIE) Viscotelet op zVi Zwitsers (4 personen) Bestrijk 4 visfilets van 200 g met ansjovis- f boteren leg ze In beboterde vuurvaste schaal. Op elke filet een lepel Parmezaanse kaas. Leg rondem 4 gehalveerde, met reepjes kaas belegde, tomaten. Schotel in niet te hete oven zachtjes gaar stoven. Ubóft als u ixtn vis houdt want vis houdt Ht Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap^ voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^É aan zijn sleepboot, de Temi IV, op de werf te hervatten. Overigens ós het schip al naair een andere werf overge bracht. De directeur van de werf zelf zou de boot zaterdag te water hebben gelaten, aldus NVV-districtsbestuurder Schinkel, die zei dat „Het spionageteam al zoekt naar de boot". Reparatie wo-rdt uiter aard als besmet werk be schouwd. Namens de reder voerde mr Oomens aan dat inkomensni vellering een zaak van de overheid is. President mr. Schaafstra stelde daartegen over dat dat de industriebon den niet hoeft te beletten om bij onderhandelingen met de werkgevers die nivellering aan de orde te stellen en tot acties over te gaan als de ei sen worden verworpen. De president achtte de stel ling van mr. Oomens dait de door de vakbonden geëiste maximering niet tot verbete ring van de arbeidsvoorwaar den leidt, niet juist. „Die maximering heeft wel degelijk fort gevolg dait de werknemers hun salaiispositie zien verbeteren, al zal die ver betering voor de ene werkne mer groter zijn dan voor de andere", aldus mr. Schaafsma. Ook de stelling dat inwilliging van de maximeringseis on zorgvuldig handelen zou zijn tegenover hoger personeel dat boven de cao zit, verwierp de president „De maximeringsels hoeft geen achteruitgang te betekenen voor het boven-cao- personeel. Bovendien wordt juist in het centraal akkoord gesproken van een matiging van de hoogst gesalarieerden. Het feit dart men niet meedoet aan de onderhandelingen, hoeft nog niet onzorgvuldig te zijn", aldus de president, die de reder tot de kosten van het geding veroordeelde. KOSYGIN STOCKHOLM (UPI-REU- TER) De Russische premier Alexej Kosygin is maandag morgen in een zonnig en len teachtig Stockholm aangeko men voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Zweden. De 69-jarige Russische lei der en zijn gastheer premier Olof Palme zullen deze week besprekingen voeren over kwesties als Indochina en het Midden Oosten en over bilate rale zaken, met name uitwis selingen op het gebied van handel en cultuur. Ongeveer 250 politiemannen, in auto's en helikopters en ge wapend met geweren en ma chinepistolen, bewaakten de weg van het vliegveld naar het Haga-paleis in de noorde lijke buitenwijken van Stock holm- Een woordvoerder van de politie zei dat zij geen enkel risico wil nemen. PALME (Van onze redactie buitenland) DUBLIN - HAMBURG Kikvorsmannen hebben maan dag voor de zuidkust van Ier land gezocht naar wapens die de Cypriotische kustvaarder Claudia vorige week woensdag voordat het schip door Ierse oorlogsschepen werd aange houden, overboord zou hebben gezet. De Ierse politie heeft in to taal vijf ton aan wapens en munitie die bestand zouden zijn voor de (verboden) IRA in beslag genomen. De 290 ton metende Cliaiudiia zou echter 100 ton aan wapens van Russi sche makelij aan boord heb ben gehad. Dit heeft de be drijfsleider van de Cyprioti sche scheepvaartonderneming „Giromar Shipping Company", Günter Leinhauser, in Ham burg verklaard. De echtgenote van deze als wapenhandelaar bekend staande zakenman, Mariene Leinhauser, is voor een belangrijk gedeelte mede eigenares van de rederij van de Claudia. Volgens Leinhau ser hadden die uit Libië af komstige wapens een totale waarde van 2,8 miljoen gul den. Volgens zijn verklaring heeft Libië met de IRA een wapenovereenkomst gesloten. Hij zélf zou in deze zaak als tussenpersoon zijn opgetreden Leinhauser wilde daarom ook liever niet van „wapensmok kel" spreken, maar gewoon van „wapenhandel". Leinhause, wiens echtgeno te in Saarbrücken een b eken- en tijdschriftenzaak drijft handelt in het gebied van de Middellandse en Zwarte Zee ook in sigaretten. Twee jaar geleden was hij betrokken bij een sigarettensmokkel in Ita lië. In 1967 kreeg hij van een Westduitse rechtbank een geldboete wegens het leveren van wapens uiit Tsjechoslowa- kije aan de Iraakse koerden. Volgens Leinhauser was de Claudia die gisteravond in de haven van Hamburg werd ver wacht, buiten de Ierse territo riale wateren toen het schip door mijnenvegers werd aan gehouden. Ze zeggen dat je het echt kunt merken dat we al vier maanden lang zonder een vol waardig kabinet zitten. Het kabinet-Biesheuvel is immers demissionair, d.w.z. handelt de lopende zaken af. Maar belang rijke nieuwe zaken worden door de zittende ministers niet aangepakt. Kijk, zeggen ze, en dat kun je nu zo goed merken. Er komt niks meer uit. En de Kamer ziet het ook niet meer zitten. De manier waarop de begroting is behandeld slaat toch nergens op. Die fracties worden steeds opgetrommeld voor formatiezaken. Vooral de confessionele fracties: van ja naar nee naar misschien wel of niet enz. Das moeilijk, hoort Maar ik moet zeggen dat ik de laatste vier maanden het kabinet niet anders vind dan vele maanden daarvoor. Nee. Drs. Th. E. of wel Tjerk Westerterp stond zondag op het standpunt dat KVP'ers, waaronder hijzelf, wel in het kabinet Den Uyl zouden moe ten, maar gisteren was hij na beraad met de fractie een an der standpunt toegedaan. Westerterp - Uosterterp. Het waait hier hard. Het is nog vrij aan het be gin van de week, ik mag dus aannemen dat u nog fit bent en nog een hap politiek kunt verteren, 't is taai, dat wel. Het NVV heeft een aardige kenschets gevonden voor het kabinet-Biesheuvel: een wit kabinet met een gouden rand je. Dat gouden randje is dan de salarisverhoging van 7,4 procent die de ministerraad zichzelf onlangs heeft toege dacht. Het NVV-blad citeert pre mier Biesheuvel in zijn rege ringsverklaring van 3 augustus 1971: „De inflatie wordt in de hand gewerkt door de mense lijke drang naar zelfbescher ming tegen stijgende prijzen en kosten. De beteugeling van deze drang vereist een ge meenschappelijke, een natio nale aanpak". De menselijke drang naar zelfbescherming. 't Is men selijk, dat wel. Enfin, zand erover. Maar eerst ten grave dragen. Dat kabinet tenminste. Ik waal weg. MERIJN. (ADVERTENTIE) iteeooBeaegtaoeaèeBca PAAS-PENNING 1973 Geslagen in 14 karaats goutJ en gezet met een echte diamant tevens voorzien van een olijfhou ten cassette plus garantie* en verzekeringsbe wijs. Oe voorzijde toont Jezus op weg naar Jerusalem, boven hem de diamanten ster en palmtakken als symbolen* Db aciiterz'Jda toarrt Da-. mascus poort waardoor Je zus Jerusalem binnen reed* B. 400 exi 7 gram Cf 22,0 mm 129,— C. 250 ex.' 12,5 gram 0 28 mm 189,— D. 50 ex. 25 gram 0 38 mm 389, _E. 25 ex. 50 gram 0 38 mm a f 689,— F. in zilver met blauwe saffier" 30 gram 0 38 mm 69,— 1 I Levering voor Pasen. Te bestellen bij banken, Juweliers sfreeks'Eij de ORANJE MUNT prijzen tact. b.t.w. récht- Postbus 4700 Den Haag Herengracht 22 - Tel. 070*646924. BREDA (ANP) Voor Kwatta zal het boekjaar 1972 een groter negatief resultaat te zien geven dan 1971, toen een verlies van f 254.000 werd ge leden. zo heeft het bedrijf meegedeeld. Het vorige jaar is voor de onderneming minder gunstig verlopen dan verwacht. De to tale omzet was ongeveer ge lijk aan die van 1971. De ex port werd geremd als gevolg van de monetaire situatie. De kosten waren aanzienlijk hoger als gevolg van de sterke stijging van lonen en grond stoffen, die meestal niet kon worden doorberekend. Daar naast leidde de samenvoeging van de twee Nederlandse pro- duktiiebedrijven in 1972 tot grotere bedrijfestagnaties dan voorzien.

de Stem | 1973 | | pagina 11