Zeeuw TURKSE KINDEREN IN EIGEN TAAL Zeeuwse grafici exposeren bij Yan Geyt LAWAAI EN SNELHEID BROMMERS Tarieven open I lichtbaden omhoog Engelse bejaarden week in Middelburg Gave uitvoering Johannes Passion Goedkeuring voor aardappel- loods Bomen planten seland Raadslid moest woord terugnemen bomen ld Accent Erkenning Uitbreiding van telefooncentrale Krabbendijke Ontploffing in zomerwoning Discussiedag over onderwijs Maandag 2 april 1973 (Van onze correspondent). GOES Vier uur lang is de gemeentepolitie van Goes za terdagmorgen en -middag in de weer geweest om lawaai en snelheid van bromfietsen te meten. In totaal 142 bromfiets rijders brachten hun voertuig ter controle naar de centrale meetpost op het terrein van gemeentewerken aan het Gel- delozepad. Zoals bekend zijn met in gang' van gisteren (geen april mop) nieuwe bepalingen van kracht geworden met betrek king tot het meiben van geluid. Deze bepalingen hebben de op te treden tegen aatige lawaai veroor- bromfietsen. In het fceersreglement is de geluidssterkte van bromfietsen vastgesteld op 102 decibel. Van de 42 tweewie- Iers die zaterdag ter controle werden aangeboden, bleken er 29 ée toegestane geluidssterk te te overschrijden. Ook bij de snelheidsmetimg, waartoe terzelf dertij d eveneens gelegenheid bestond, ble ken verschillende potentiële kanshebbers voor de keurin gen in de nabije toekomst aanwezig. De gemeentepolitie van Goes is van plan de metingen van zowel snelheid als geluids- produktie op vooraf vast te stellen data te herhalen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Burgemeester P. Molthoff heeft tijdens de jong ste raadsvergadering geëist, dat het raadslid P. Stevens de term jodenhandel, zou terug nemen. De heer Stevens be diende zich van die term bij de discussie over enkele grond aankopen. De heer Molthoff vroeg hem het woord terug te nemen, omdat het discrimine rend was. Kritiek tijdens deze raads vergadering had de heer Rob Eeman op het feit, dat de gemeente een bedrag van 28000 gulden 'moet neertellen als vergoeding voor huuraf- stand aan een Hulster midden stander. Geruime tijd geledien heeft de gemeente overeen stemming bereikt over de aan koop van. een zakenpand in de binnenstad, waarvan een ge deelte was verhuurd. De huur der zal een vergoeding van 28000 gulden krijgen om zijn zaak te verlaten. De heer Eeman noemde dit een „verwerpelijke zaak" „Dit is een manier om zoveel mogelijk van de gemeenschap los te krijgen". De heer Van de Voorde meende rich een toezegging van de verkoper van het pand te herinneren, dat die met zijn huurder een regeling zou treffen. Ook hij was het er niet mee eéns, dait deze transactie de gemeente zoveel geld inoet kosten. Desalniettemin werd het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: Vooral aanvankelijk nog bui en, later weer kans op regen en temperaturen meest onder nermaal Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: Aantal uren zon: 17 uur. Min. temp- van 0 tot 3 graden onder normaal. Max. temp. van 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op en geheel droog et maal: 30 procent. Vooir woensdag: Aantal uren zon. 0 tot 7 uur. Min. temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden onder nor maal. Max. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Morgen, dinsdag 3 april: 'engan op Zioom 3.41 en 5.05. Kuisiweert 2.50 en 15.20. Ormeuizen 2.10 en 14.39. Vtssingen 1.39 en 14.03. WemeQdinige 3.31 en 15.55. r: 20.00 uur: De uur: Bij de 0.00 uur: Turks (Kleine zaal), 'oealistenserie. z-Quirk (bas), >iamo). Progrom- Fauré, Blake en Doelen (Grote ir: Piano-reoital ;ein. 20.15 uur: „De M- Zuidelijk To- Schouwburg: Fiaca (Tales- Stadsschouw- r: Optreden van itskoor v. Stel- lid-Afrika) met verken. Schouwburg: itley" van Simon ;r verslaggevers) MEN Unbe- er in geslaagd om men op één dag nen te vernielen ithouder J. Stolte e werken meege- tanplainl was aan- de voormalige ra-arvan in de ko- een fraai bos ge kt zal worden. 'Is de overige be- gemoeid gelaten srnielingen kosten veel geld, aldus e, die ook weinig en overhad voor hun kinderen in lantsoenen laten ■tem B V. 4 lijnen): HULST: >ES Klokstraat L 10 uur Boekhandel Pie- tel. 01600-22341; ig 20 00—22.00 uur, 150-6297; Midden- )oï Nieuwstraat 9. i: algemeen redac- 1 Weele 4 Middel- edacteur Midden- es. tel. 01100-8030, :n en Kanaalzone: en tel 01150-7920, u-en A. Verlind, orivé tel, 01140- ïi Helm, kantoor vé tel. 01150-4865; 94. Een van de tentoongestelde werken bij Van Geyt in Hulst. - - - ÜJ - - ---! (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met in gang van vandaag zijn aan de Marijkeschaol te Axel regel matige lessen begonnen aan Turkse kinderen. De lessen worden gegeven door een Turks onderwijzersechtpaar, dat ook reeds in Gent les aan kinderen van landgenoten geeft. Voorlopig wordt in Axel onder leiding van een Nederlandse onderwijskracht een programma geboden dat bestaat uit: Turkse taal, Turk se aardrijkskunde en geschie denis, religie (cultuur), folklo re en Turkse muziek. Om de ouders van de kinde ren zo direct mogelijk bij de ze niieuwe onderwijsvorm te betrekken is er een voorlich tingsavond voor deze miensen georganiseerd. De Zeeuwse raad voor bui tenlandse werknemers, die voor de totstandkoming van deze vorm van onderwijs veel werk heeft verzet, is bijzonder gelukkig met dit project. „Het is vrij bijzonder dat CRM be reid is gebleken om een pro- jeat op onderwijsgebied, van deze aard, te subsidiëren. Het is trouwens een van de eerste van deze gevallen in Neder land. Bovendien hebben we beeld van goede samenwer- voor gastarbeiders", aldus zegt de heer S.J.P. Boersmia, functio naris in dienst van de Zeeuw se raad voor de buitenlandse werknemers. Deze raad wil onderwijs voorzieningen voor kinderen van buitenlandse werknemers zoveel mogelijk bevorderen. Daarbij wordt een accent ge legd op het zogenaamde bi- culturele onderwijs. Dit is om de volgende redenen belang rijk, aldus de heer Biersma: Verbetering vam de kwali teit van het onderwijs voor de Turkse en de Nederlandse kinderen. 9 Ontlasten van de onder wijskrachten aan veile scholen van die bijzondere problema tiek van onderwijs aan vreemdtalige kinderen Door het bi-cultureel on derwijs blijft het Turkse kind de moedertaal dainteren. Het vervreemdt niet van zijn ei gen land en cultuur en de mogelijkheid tot terugkeer naar het moederland blijft daarmee open. 9 In het licht van de ont wikkelingssamenwerking is het van belang dat buitenland se werknemers verrijkt met meer kennis kunnen terugke ren naar hun eigen land als zij dit wensen. Tot dusverre is het ministe rie van onderwijs en weten schappen in ons land niet be reid gebleken de bevoegdheid van Turkse onderwijzers (met een Turks diploma) te erken nen en de financiering van onderwijs voor Turkse kinde ren voor rijn rekening te ne men. Ook een beroep op de gemeenten is tevergeefs. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn op dit moment 29 Turkse kinderen die zijn aangewezen op lager ondierwijs. De subsi diëring van dit onderwijs is thans opgelost doordat CRM bereid is gevonden de zaak financieel sluitend te maken. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het college van h. en w. van Oostburg is voornemens de tarieven voor de buitenbaden in de kernen Ozendijke, Schoondijke en Groede te verhogen. Een hier toe strekkend voorstel zal in de financiële commissie van de gemeenteraad worden door gesproken op maandag 9 april. De raad kan dan in zijn april- vergadering een desbetreffend voorsteld verwachten. Praktisch alle kaarten, are bij de buitenbaden in boven genoemde woonkernen in ge bruik zijn, worden duurder. Het gezinisaibommement stijgt van f 40 naar f 50 (Groede f 25 naar f 30). De abonnemen ten voor personen boven 16 jaar zouden met f 4,50 ver hoogd worden tot 22, (Groede f 15,-). Abonnementen voor kinderen besneden 16 jaar stij gen met f 2,50 tot f 15,- (Groede van f 7,50 tot f 10,- 10-badienkaarten worden duurder, evenals de zwemles- kaarten, in de meeste gevallen met f 2i0. Het ligt in de bedoeling de zwembaden in Sehoondijke en IJzemdijke open te stellen op zaterdag 23 april. Het instruc- tiebad in Groede zal, zoals ge woonlijk, twee weken later toegankelijk zijn voor het pu bliek. Evenals in voorgaande jaren kunnen de houders van de duurste abonnementen en de houders van de duurste 10- badenkaiarten in alle drie de buitenbaden terecht. Met de bedragen der abonne menten vermeld onder Groe de, die alle lager liggen dan elders in de gemeente, kan badVan Groede terecht. De vermelde toegangsprijzen zullen niet gelden voor het zwembad in Breskens, dat vermoedelijk dit seizoen voor het eerst in gebruik zal wor den genomen. Hiervoor zullen apart entreegelden worden vastgesteld. Het college wijst erop dat de tarieven voor de buitenba den. nog dateren van het sei zoen 1971. Als gevolg van de gestegen loon- en onderhouds kosten moeten de entreeprij zen omboog, aldus het college, wil de exploitatie van de bui tenbaden acceptabel blijven. De financiële commissie krijgt voorts een voorstel te behandelen oim de begroting voior de commissie van het beheer en onderhoud van de gemeentelijke sportaccommo daties in de woonkern Bres kens vast te stellen. Het te kort op deze begroting be draagt f 2.700,- die door de gemeente zal moeten worden bijgespijkerd. Ook wil het ooilege een wij ziging in de verordening op de hondenbelasting. Teneinde de inning te vereenvoudigen wordit voorgesteld hondenbe zitters aan te slaan naar de opgave van het afgelopen jaar. Bij mensen die hun hondenbe- zit hebben zien veranderen zal verplicht gesteld worden dit voor 31 januari van het belas tingjaar aan te geven. (Van een onzer verslaggevers) KRABBENDIJKE Woens dag wordt de capaciteit van de telefooncentrale te Krabben dijke met 200 nummers ver groot. Dit betekent dat de 35 gegadigden voor een telefoon aansluiting in Kraibibendigke nu binnen luttele dagen op het telefoonnet kunnen worden aangesloten. Deze 35 hebben geruime tijd op een aansluiting moeten wachten omdat de centrale ge heel bezet was. Behalve in enkele gevallen, waarvoor de kabelverbindiing noig ont breekt. kan PTT na woensdag aan verzoeken om nieuwe te lefoonaansluitingen in Krab bendijke voldoen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor de derde maal komt een groep van veertig beiaarden uit Folkstone een weekje op be zoek in Middelburg. De gasten arriveren op donderdag 5 april aanstaande en zij vertrekken op woensdag 11 april. Gedu rende die tijd worden zij gast vrij ontvangen in het hotel „Nieuwe Doelen" te Middel burg. Behalve de ereburger van Middelburg, Johnny Codden en rijn vrouw zullen ook de burgemeester van Folkstone en mevrouw Harris de reis naar Middelburg meemaken. Het initiatief tot de uitwis seling van groepen bejaarden tussen Folkstone en Middel burg werd in 1963 genomen doc_ de heer Codden die toen zelf een hotel iin Folkstone ex ploiteerde. Sinds die tijd wa ren Middelburgse bejaarden driemaal in Folkstone te gast en nu maken de bejaarden uit Folkstone de stand weer gelijk 3—3. Een comité waarvan de bur gemeester van Middelburg, drs. P. A. Wolters, voorzitter is heeft een programma voor bereid dat de gasten uit Enge land de gehele week lang be zig houdt. Vrijdag 6 april om 10 uur wordit op het stadhuis om 10 uur een officiële ont vangst voor de bejaarden uit Folkstone geven. De ontvangst van de Engelse gasten in Middelburg is mede mogelijk gemaakt door bijdra ger. van particulieren en be drijven in de Zeeuwse hoofd stad. (Van onze correspondent) BRESKENS In een zo merwoning aan de Platteweg In de kern Groede heeft een ontploffing en een begin van brand plaatsgevonden, ver moedelijk ontstaan door een lekke gasleiding. De woning is eigendom van een Duitser. De aanwezigen, die het gasstel wilden aanste ken, kregen bij het ontsteken van de lucifer een geweldige explosie. Alle muren werden ontzet; het plafond begon te branden. Een vrouw liep brandwon den op en werd door diokter Van Ent uit Breskens van eer ste hulp voorzien. (Van onze correspondent) HULST Tweehonderd vijftig jaar geleden, op goede vrijdag 1723, werd de Johan nes Passion voor de eerste maal ten gehore gebracht on der leiding van de componist. Dat was in Leipzig, waar Bach toen juist benoemd was tot cantor van de Thomas Kirche- Zaterdagavond werd deze „kleine passion", zoals Schu mann hem noemt, in de Hui- sterse basiliek onder leiding van Jo Ivens, uitgevoerd door de Middelburgse zangvereni ging „Tot Oefening en Uit spanning" en het gewestelijk orkest van Zuid-Holland. Jammer genoeg heeft de Middelburgse zangvereniging een naar verhouding gering aantal mannenstemmen, een handicap, waarmee koren te maken hebben. De klank van de tenoren is dan ook wat schriel, wat zich vooral wreekt in de fugatische koorpartijen. Ook het hoge register van de bassen doet wait miaiger aan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het pro vinciaal bestuur van Zeeland lieeft B. en W. van Borsele een verklaring van „geen be zwaar" verschaft voor de bouw van een aardappelloods van de firma gebroeders Rent meester aan de Wolfhoekse weg te Driewegen. Het gang in deze zaak om die vraag of een loods, waarin aardappelen wordien opgesla gen moet worden beschouwd als een „landbouwtechmsch hulpbedrijf'. De bouw van dit soort bedrijven is volgens het 1953 do Driewe- B. en Borsiete iniing dait er in dit geval geen sprake is van een landbouw- teehnisch hulpbedrijf, omdat de opslag van aardappelen zal geschieden in verband met de handel in dit produkit. Volgens gs van Zeeland is opvatting niet rele- het plan-Driewegen 1953 zou kun nen zijn verstrekt, wanneer er voor het betreffende gebied geen voorbereidingsbesluit zou zijn geweest. Daarentegen beschikt het koor over een zeer heldere sopraan- klank en een warme, volle toon van de alten. Ondanks deze wat onevenwichtige be zetting waren er schitterende prestaties te beluisteren in de koren, met name het spottende „Sei gegrüsst" en afgezien van wat ongelijke inzetten in de strakke koralen. De tenor Willy van Hese vertolkte de evangelistenpar tij. Al waren, zeker in het begin, zijn hoge tonen niet ge heel moeiteloos, toch wist hij vaak tot dramatische spanning te komen, met name de adagi o-coloratuur „Und weinete bit- terlich" was bijzonder fraai. In de recitatieven werd hij voortreffelijk begeleid door het corafinuo met Tijn van Eyck aan het portatief. Met de rytmisch niet zo gemakkelijke aria „Ach mein Sinn" had Van Hese grotere moeite, evenals trouwens het orkest. Erna Spoorenberg toonde duidelijk haar grote ervaring in de vertolking van de so praan-aria's „Ich folge dir" en „Zerfliesse mein Hernz", al kunnen haar glissandi bij gro tere intervallen mij niet zo bekoren. De alt Marianne Die- leman staat, nog aan het begin van haar carrière: zij was bij zonder overtuigend in de ada gio-delen van de aria „Es ist volbracht", waarin haar stem en de begeleidende viola da Gamba een fraai geheel vorm den. Een ingetogen Christuspartij liet de Bas B. Kruysen horen, die in 't verleden vooral als lie deren-zanger naam verworven heeft. Een heel andere, zwaar dere klank heeft de bas Ro bert Hall die naast de kleinere partijen van Petrus en Pilatus het arioso „Betracht, meine Seel" (met een voortreffelijke begeleiding van de strijkers) in de aria's „Eilt ihr ange- focht'nen Seelen" en „Mein Teuer Heiland" voor zijn re kening nam. Ook het koor <peelt bij deze aria's een rol. Bij de eerste met de steeds terugkerende vraag „Wohin?" dij de tweede met het verstel lende koraal „Jesu, der du warest tod". Hoogtepunten in een op goed niveau staande uitvoe ring. In het geheel een leven de en boeiende vertolking van een muzikaal meesterwerk, een vertolking die zeker niet op de laatste plaats te danken was aan de heldere en inspire rende leiding van Jo Ivens; een, uitvoering van goede kwa liteit, die meer belangstelling verdient dan ze deze avond had. fl-C.M. TACKE (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE De gemeente Kapelle houdt dit jaar een aparte booniplantmanifestatie. Deze begint om 2 uur in het gemeenschapscentrum De Vroone op 4 april een datum die van het normale boom- piant-programma afwijkt. De gemeente Kapelle heeft 4 april gekozen, om aanslui ting te kunnen vinden op de actie die, op hetzelfde thema, door de Spar-Neiderland nv wordt gevoerd. Het totaal aan tal kinderen dat aan de actie zal meedoen bedraagt ruim 200. Het is voor deze schare jonge hoveniers om 13.45 uur verzamelen geblazen bij De Vroone, waarna de jeugd in een lange stoet naar het plant- terrein zal vertrekken, dat ge legen is in Bruelis-III, nabij de Langegracht. Het planten zal ongeveer drie kwartier in beslag nemen. Daarna keren de kinderen te rug naar De Vroone, waar zij een filmvoorstelling krijgen en op versnaperingen worden onthaald. De boomplantactie wordt opgeluisterd met mu ziek, waarvoor een geluidswa gen is gecharterd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het vrou wencontact in de PvdA-Zee- land, organiseert op '12 apri/l een discussiedag over het on derwijs. Deze wordt gehouden in het gebouw „de Gouden Poorte" aan de Wagenaarstraat te Middelburg, aanvang 10 uur. Ais inleider heeft men gekozen dr. J. H. N. Grandia, adj. directeur van de Rotter damse schooladviesdienst .en leider van het project „onder wijs en sociaal milieu". Na diens inleiding wordt er een discussie gehouden tussen dr. Grandia en de docenten van de verschillende onder wijsinstellingen dn Middel burg. Na de lunch worden trachten enkele slotconclusies te formuleren. De discussiedag is toegankelijk voior alle be- iangrteHenden, ook van buiten PRINS BERNHARD is zondag morgen per Fokker Fellow ship vertrokken naar Montreal, waar hij een kort bezoek zal brengen aan zijn jongste doch ter prinses, Christina. HULST - Tot de veelzijdigheid van 't programma van boekhandel kunstgalerie Van Geyt in Hulst behoort ook de aandacht die van tijd tot tijd wordt geschonken aan kunstenaars van Zeeuwse bodem. De tentoonstelling van de beide in Middelburg wonende Zeeuwse grafici Jan Haas en Leonard Maas, is het begin van een nieuwe serie exposities, waarbij het artistieke zoeklicht op de eigen provincie gericht wordt. Een veelbelovend begin, de ze eerste expositie. Haas en Maas - het rijmt en ze zijn ook met elkaar bevriend - zijn in zoverre met elkaar ver want, dat ze fervente grafici zijn met, liefde voor alle mo gelijkheden van hun métier. Maas tekent en etst. Onder zijn hier aanwezi ge tekeningen vallen enkele fijn gedane portretten op, die bovendien prachtig in het vlak zijn gezet. Zijn etsen hebben verschillende motieven, maar de menselijke figuur speelt er altijd wel een belangrijke rol in. Vooral het menselijk gelaat heeft zijn aandacht. Het schijnt dat Maas gebiologeerd wordt door het menselijk ge laat als de ware en meest waarachtige uitdrukking van zijn menselijkheid en datzelf de gezicht als masker mis bruikt en vervormd. In tegenstelling tot het dier, dat is zoals het eruit ziet, is de mens nu eenmaal in staat zijn gelaat te veranderen en te verstellen en brengt op dez wijze zijn medemens op een dwaalspoor omtrent zijn ware aard. Waar is het menselijk ge zicht waar en waar is het masker? Die vraag houdt Leo- Maas bezig en wij dan- er enkele sublieme pren- aan, vol humorvolle be- Jan Haas, die getuige vroe gere tentoonstellingen, wel heel wat meer en andere no ten op zijn zang heeft, is de laatste tijd vooral geboeid door bet motief van de doos. De vierkante doos, het deksel op gil halfopen, Tislfdiclit, het deksel gespleten, beert op zijn mooie ruige etsen steeds terug en hij weet dit ogenschijnlijk wedmigzeggemde object zo weer te geven dat men er ook als beschouwer door geboeid en geïntrigerd wordt: een doos van alle kanten bekeken is een voorwerp van geheimzin nige geladenheid. Dat Jan Haas ons zover brengt pleit voor de overtui gingskracht van zijn etskunst, zoals het pleit voor de schil derkunst van Klaas Gubbels, dait hij ons de tafel, dat sim pele dagelijkse gebruiksvoor werp, leerde ontdekken. Twee uitstekende Zeeuwse graifici, die met deze expositie en hun uitstekend in ijzeren lijsten gepresenteerd werk be wijzen dat zij ook buiten hun eigen provincie een uitstekend figuur zouden slaan. Te be zichtigen tot 24 april 1973. WILLEM ENZINCK

de Stem | 1973 | | pagina 3